Laatste berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten* Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen, Algemeen Overzicht. aanbeeld, en de dadelijke consequente toepassing van het beginsel te eischen, zonder eenige concessie, al is die voor een gezonde practijk gebiedend noodzakelijk. Staten-Generaal 26 October des morgens te 8 uren. 27 October des morgens te 8 uren. De heer De Witt Hamer te Middelburg, een der leden van het comité, heeft naar aanleiding van deze opmerking een brief aan het blad gericht, waarin het doel van het comité, althans zooals hij het zich voorstelt, wordt uiteengezet. De bedoeling is niet een vereeniging op te richten met afdeelingen en onderafdeelingenhet geldt hier een comité van vertegenwoordigers van het intellectueele kiesbevoegde volk, vereenigd met vertegenwoordigers van de arbeidende niet-kies- bevoegde bevolking. Dat comité zal trachten de zaak aan de orde te houden, en hetzij door woord (op meetings), hetzij door geschriften, de overtui ging levendig houden, dat algemeen stemrecht een levensbehoefte is voor een zich ontwikkelende maatschappij. Het uitgangspunt daarbij is, dat de vertegenwoordiging, zooals zij door den census in 't leven geroepen wordt, een slechte vertegen woordiging is, omdat zij alleen de klasse, waardoor zij gekozen wordt, vertegenwoordigt, en dus voornamelijk de belangen van een klein deel der bevolking op het oog heeft. Billijker verdeeling der belastingen, algemeene dienstplicht, meer zorg voor de gezondheid en het welvaren der arbeiders, vooral in hun jeugdigen leeftijd, meer zorg voor het onder wijs in de onderste lagen der maatschappij, ziedaar alle onderwerpen, die men van een vertegenwoor diging van de bourgeoisie niet kan verwachten. Zoodra het getal kiezers zich echter over alle lagen der maatschappij uitbreidt, zullen de ge kozenen zich ook geroepen achten zich de belangen van al die lagen aan te trekken. Dat duidelijk te maken aan een ieder en de overtuiging te verlevendigen, dat noch het betalen van zekere som in de belasting, noch het hebben van zekere capaciteiten op intellectueel gebied, een voorrang mag geven om vertegenwoordigers voor zijn belaDgen te kiezen, zal het streven zijn van het comité. De vrees van de Friesche Ct,, dat het beginsel zonder eenige concessie zal worden toegepast, beantwoordt de heer De Witt Hamer aldus: „Uwe redactie schijnt te vreezen voor een con sequente toepassing van het beginsel, zonder eenige concessie. „Bedoelt de redactie daarmede, dat zij de invaliden van geest, de bedeelden en veroordeelden wil uitsluiten van het stemrecht en eenige waar borgen Vordert voor de onaf hankelijke uitoefening van het stemrecht, dan geloof ik dat een derge lijke uitzondering niet inconsequent is. „Als mm maar niet uitbreiding van het kiezers getal door een zoogenaamden capaciteiteiten-census met algemeen stemrecht verwart, want het een Btaat in beginsel lijnrecht tegenover het ander. „Voegt men den capaciteiteu-census bjj den geld-census, dan huwt men den schoolmeester aan de kruideniersdochter, het pedantisme aan den geldbuidel, en de belangen van een deel der be Volkiog zullen niet minder verwaarloosd worden dan nu.'' Ten slotte maakt de heer De Witt Hamer nog de opmerking, dat hij natuurlijk alleen verant woordelijk is voor deze uiteenzetting, daar de richting van het comité eerst met volle zekerheid kan bepaald worden als de vereeniging met de Vertegenwoordigers van den arbeid heeft plaats gehad, (Zw. Ct.) De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat, met wijziging zijner besohikking van 12 Augustus jl., in de maand December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tothet afleggen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 Staatsblad n°. 222). Voor verdere inlichtingen verwijzen wij naar de St, Ct. van heden. itlbDEBORDEir. Vergunning verleend aan den kapitein ter zee W. F, H. Cramer tot het aan nemen en dragen van de versierselen der orde van St. Anna 2de klasse, hem door den keizer aller Bussen geschonken. leger. Overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, de 1ste luit. G. H. L. de Wijs, van het 7de, en J. C. van Teylingen, van het 2de reg. inf. Westkapelle, 27 Oct. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Westkapelle, de heer L, van Maanen, pred. te Oudvosmeer. Biggekerke, 26 Oct. De heer H. J. P. van der Linden, predikant te Schoonrewoerd, heeft voor de beroeping naar Biggekerke bedankt. De minister van marine bracht Zaterdag een bezoek aan de werf en de oorlogschepen te Am sterdam en hield zich bij die gelegenheid ook langdurig en belangstellend aan boord van de Witlem Barents op. Het V. D. bericht, dat alle bezwaren zijn nit den weg geruimd el» het groote muziekfeest van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, met grooten luister, onder leiding van Kichard Hol, in Juni 1880 te Utrecht zal plaats hebben. De heer A. C. Loffelt schrijft in een feuilleton in het Vaderland o. a. het volgende: Het Nederïandsch Tooneelverbond heeft gedurende zijn negenjarig bestaan, ten spijt van alle tegen standers of bespotters van een ideaal streven, reeds wonderen verricht. En toch hoort men zoo dik wijls lieden, die beter konden weten wanneer zij wilden de vraag stellen„Wat doet toch eigenlijk het Kederl. TooneelverbondDit zijn voornamelijk zij, die eventjes over de grenzen of iets verder gingen eo nu meenen op alles te mogen smaleu, wat Nederïandsch is. Zij bezoeken onze schouwburgen niet, omdat zij elders zooveel beter zagen spelen, en niet willea gelooven dat ons tooneel hun verheven aandacht waard is. Hun critische afkeuring strekt zelden verder dan de opmerking, dat eens mijnheer X. met zijn stok op het tooneel kwam of zijn hoed vergat en mevrouw Y. zoo Rotterdamsch of AmsterUamsch spreekt. Wanneer men dit alles toestemt en hen aan 't verstand tracht te brengen, dat het doel des N. T. V. juist is aan hun fijnen smaak tegemoet te komen, en zij dus lid moeten worden teneinde mede te helpen in een zaak van nationaal belang, dan zeggen zij doorgaans eerst eens te willen zien, hoe dat tooneelverbond werkt. Zulke lieden, telt men hier te lande niet bij honderden, maar bij duizenden. Of zij toe zullen treden, nu vooral sedert een paar jaren voor een ieder zichtbaar is geworden wat het verbond reeds tot stand heeft gebracht? Zoo ja, dan gaan wij een heerlijke toekomst te- moet en is de bloei der Tooncelschool voorgoed verzekerd. Deze inrichting, la piêce de résistance van het streven des verhonds, leverde in Juli 1879 haar eerste vruchten. Den 25en legden Anna Sablai- rolles, Antonia Poolman, Wilhelmina Bouret en Cornelis Schulze hun eindexamen af en verbonden zich bij de vereeniging het Nederïandsch Tooneel. Men kan hen zien spelen, en oordeelen of thans de tijd gekomen is, dat het Tooneelverbond een meer algemeenen steun verdient dan tot heden het geval was. Ieder die zijn hulp terughield, totdat meer zekerheid gegeven zou zijn aangaande het welbesteden van zijn geldelijken en zedelijken steun, make zich thans op ten schouwburge, wanneer de genoemde nieuwelingen een rol ver vullen. Hij zie, hoe gevoelvol en rein mej. Sablai- rolles de rol van Jeanne vervult in Niemand ster ft van blijdschap; wat schalkheid en bekoring mej. Tonia Poolman aan haar Emma Klaus weet te gevenhoe uitnemend mej. Bouret in Dokter Klaus de kleine rol van Anna speelt; wat de heer Schulze weet te maken van een nietig rolletje als de gamin in Heeren en dames van Pont Arsy, en wanneer hij dan alles gezien en overwogen heeft, zal hij zich, als man van beginselen, zoo spoedig mogelijk als lid opgeven bij den afdee- ïingssecretaris of, ingeval zijn woonplaats geen afdeeling heeft, bij den algemeenen secretaris, den heer mr. J. N. van Hall te Amsterdam. Er zijn weinig lidmaatschappen waar men, afgezien nog van het goede doel dat bereikt wordt, „zooveel voor krijgt". Men be.aalt namel.jk vijf gulden 'b jaars en ontvaDgt daarvoor twaalf afleveringen van het tooneehijdschriit en in de meeste plaatsen éen gratis-tooneelvoorstelling, gekozen door het afdelingsbestuur. Eenmaal pei jaar geeft de algemeene vergadering aanleiding tot een gezellig samenzijn; want de bijeenkom sten zijn niet alleen opengesteld voör de afge vaardigden, maar ook voor de leden. Er zijn voorbeelden van leden, die den feestdisch, welke in den regel gehouden wordt, niet het minst aantrekkelijk deel eener vergadering vinden. Mochten sommige plaatsen een zichtbaar bewijs wenschen van de doeltreffendheid der Tooneelschool welnu, dat zij zich in betrekking stellen met het bestuur van de vereeniging het Nederïandsch Tooneel en de opvoering verzoeken der stukjes, die de bevorderde leerlingen zoo uitmuntend te Utrecht op den avond vóór de algemeene verga dering te aanschouwen gaven. De Itcee Vriendinnen en Nichtjes Roman, gevolgd of voorafgegaan door Min sterft nitt van blijdschap of het Albumblad zouden een waren kunstavond opleveren en een stevige grondvesting voor een verbondsafdeeling. Het herinneringsfeest der spoorwegambtenaren aan het 50jarig bestaan der locomotieven heeft Zaterdag avond te Utrecht plaats gehad. Het bestond uit een concert in eene fraai versietde zaal, waar o, a. eene afbeelding van de eerste bekroonde locomotief, de Rocket van Stephenson, ten toon was gesteld. Door den heer S. Haine- link, voorzitter der feestcommissie, werd eene korte openingsrede gehouden. Tegen den burgemeester van Tegelen (Lim burg) is proces-verbaal opgemaakt wegens het smokkelen van 32 liter gedistilleerd. Dit is niet de eerste maal dat hij daarop betrapt wordt en in zijne woning Werden verschillende smokkel- toestellen gevonden. Wij vinden niet vermeld of deze burgervader behoort tot de „present-kaasjes", die in zoo hooge mate de verontwaardiging van den heer Van Kerkwijk hebben opgewekt. Hij is sedert 1870 burgemeester, maar heeft nu bedankt. Volgens een door Sempervirens onder voor behoud opgenomen bericht zou er ergens te Haarlem een fabriek bestaan van duinaard- p pelen. Daar worden Duitscüe aardappelen van gelijke grootte uitgezocht, van alle klei gezuiverd, afgeborsteld, eenigszins bevochtigd en dan in droog duinzand rondgewenteld. Op deze wijze behandeld, leveren Duitsche aardappelen de meeste winst op. De Belgische minister Bara heeft uit een aantal hem gerapporteerde feiten bespeurd, dat vele gemeentebesturen en kerkfabrieken lokalen beschikbaar stelden voor de vrije scholen, en dat ook godshuizen en armbesturen hier en daar kos teloos de vrije scholen in de aan hunne admini stratie toevertrouwde panden ontvingen. De minister zegt in eene circulaire aan de gouverneurs der provinciën, dat aan dat misbruik een einde moet komen, en dat verhinderd moet worden, dat openbare instellingen, die slechts krachtens de wet bestaan, zich verzetten tegen de wet en de regeering, aan welker voogdij zij zijn onder worpen, en dat zij de goederen, welker beheer ten openbaren nutte hun is opgedragen, dienstbaar maken aan een bijzonder belang. De minister gelast daarom aan de gouverneurs de onmidde- lijke en strenge toepassing der provinciale en gemeente-wet op deze misbruiken. - De heer Paul Frédéricq, professor aan het koninklijk athenaeum te Gent, is benoemd tot buitengewoon hoogleeraal1 aande Luiksche universi teit, waar hij een cursus over de Vlaamsche letterkunde geven zal. Londen. Generaal Gough heeft den vijand, die het Engelsche kamp te Shutargardan omsin gelde, uiteengejaagd. Vijf Afghaansche ambte naren, medeplichtig aan den moord van het gezantschap, zijn opgehangen. Lyon. Garel, geamnestieerd communardis tot lid van den gemeenteraad gekozen. Staatsfoegfrootïngf 1880. Afdeelingsverslagen. Buitenlandsche zaken. Met leedwezen miste men een ernstige zucht tot besparing van uitgaven waar de gelegenheid daartoe zich aanbood. Dit gold het ambtenaarspersoneel en de consulaten. Tegen uitbreiding van het consulair personeel te Londen verklaarde men zich dan ook gestemd en evenmin kon de groote meerderheid goedkeuren de verhooging van de bezoldiging voor den con sul te Antwerpen. Velen keurden ook het beginsel af tot het instandhouden vooral van bezoldigde consulaten, omdat onze gezantschappen niet vreemd mogen blijven aan onze internationale handels betrekkingen. Te weinig partij wordt, volgens sommigen, getrokken van onze goede verstandhouding mei de vreemde mogendheden. De diplomatie behoorde te zorgen voor de intrekking van de belemme rende bepalingen op den invoer van ons vee. Ten aanzien van de handelsbetrekkingen met Duitschland vooral, achtte men krachtig optreden gewenscht. Re^résaitte-maatregelen werden niet verlangd, maar toch moest men trachten van Duitschland voor den handel minder nadeelige bepalingen te verkrijgen, dan die uit de jongste oeconomische politiek van dat rijk dreigen te ontstaan. In verband hiermede werd opnieuw naar de gevolgen gevraagd van de opzegging van het DuitschBelgheh hanüelstractaat, voor zoover de begunstiging van onze binnenlandsche producten betreft, bedoeld bij het protocol van 1851. Over onze verhoudiug met Venezuela werden inlichtingen gevraagd, ook naar aanleidiug van correspondentien en mededeelingen in het Dagblad en in bet Handelsblad betrekkelijk den voortda renden uitvoer van oorlogsmaterieel uit CuraQao naar Venezuela, de consulaire betrekkingen en de sluiting van de Venezulaansche havens. Evenzeer vroeg men naar den stand der onder handelingen over de uitieveringstractaten, speciaal met Noord-Amerika, in verband met de jongste discussiën daarover in de eerste kamer, die aan- ieiuing gaven tot het vermoeden, dat onze diplo matie te dien aanzien niet de vereischte voort varendheid had betoond. Id een aldeeling werd weder aangedrongen op de opneming vau het beginsel der arbitrage in de trsetaten. De interpretatie door Amerika van het tfactaat van 1852, krachtens welke nog altijd een surtaxe van 10 pet. wordt geheven bij indirecten aanvoer van koloniale voortbrengselen, vond opnieuw krachtige bestrijding; de eisch tot afschaffing van de surtaxe mag niet worden nagelaten. Op een internationale regeling van de avarij grosse en het wisselrecht werd weder in verschil lende afdeelingen aangedrongen. Van groot gewicht werd evenzeer geacht de regeling der uit het buitenland ontvangen rogatoire commisBiën en het vaststellen van eenvoudige regelen voor het ten uitvoer leggen van vreemde vonnissen. De quaestie der gemengde rechtbanken in Egypte kwam voorts ter sprake, in verband met de voornemens van de andere regeeringen bij de aanstaande verstrijkiDg van den proeftijd van vijt jaren voor die rechtbanken. De aandacht der regeering werd gpVestigd öp de voor Nederland zoo belangrijke neutraliseering van het Suez-kanaal. Wenschelijk is 't ook om, in den tegenwoor- digen tijd van vrede, uit te maken het betwiste vraagpunt aan wien de monding van de Eems behoort. Eindelijk werd gevraagd naar den stand van 'zaken betrekkelijk de LUxembutgsehe schuld. Financiën Betere regeling, ter wegne ming van de onevenredigheid in de heffing van kanaalregten, werd wensehelijk geacht. Op de afschaffing van de tollen op 's rijks groote wegen werd weder aangedrongen. Een nieuwe wet op het grootboek werd van verschillende zijden verlangd. Meer spoed met den aanmaak van 2§ een tast ukken werd gewenseht. Op de afschaffing van de be trekking van rijksadvocaat werd weder aange drongen. Maatregelen tegen den sluikhandel in zout in ouze grensprovinciën werden dringend noodig geacht. Op een spoedige wettelijke rege- liug van het kadaster weid aangedrongen. In een afneeling werd de regeering in overweging gegeven om, bij eventueele belastingherziening, in deeerBte plaats wijziging te brengen in de regis tratiebelasting en over te gaan tot afschaffing van de drukkende proportioneele rechten. Aanvulling van het bestuur der visscherijen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen aan welks belangloozen arbeid alle hulde werd ge bracht door personen die speciaal met dezen tak van bedrijf bekend zijn, werd zeer aanbevolen. Een vaste financiëele regeling tusschen den staat en de kerkgenootschappen of de tot deze behoorende gemeenten werd vrij algemeen wen sehelijk geacht, ook door hen die de op art. 168 den grondwet steunende verplichtingen van den staat streng wilde gehandhaafd hebben. (V 19—26 Oct. 1879.) Middelburg. Ondertrouwd G. van Winkelen, jtn. 25 j, met P. van Gemert, jd. 27 j. H. W. Wedts de Swart, wedr. 39 j. met E. van Karssen, jd. 37 i. A. Dourleijn, jm. 28 j met L. A. Befort, jd. 39 j. C. deBree, jm. 29 j. met D. Francois, j l: 25 j. J. Barentsen, jm. 37 j. met S. Barentsen, jd. 24 j. BevallenM. Hoveijn, geb. Guilloto, z. E. Ple vier, geb. Bergeren, d. E. P. van Dijk, geb. van Oost, z. T. Davidse, geb. Kodde, z. T. Franse, geb. Klaasse, d. O. Boer, geb. van de Vijver, d. Overleden: W. A. Hubregtse, z. 11 j. P. Si- monse, jm. 35 j. W. Brouwer, z. 1 m. W.P. van de Kamer, man van M. C. Groos, 63 j. W. P. Lievense, vrouw van J. W. de Bukviel, 63 j. L. Fiegen, z. 4 m. (Van 18—25 Oct. 1879.) ViiissnfGEif. Bevallen: J. Daalhuijzen, geb. Verkom, z. J. T. Ghijs, geb. Boele, z. J. Twigt, geb. Zaal, z. C. Meertens, geb. van den Plasse, d. C. M. Kromwijk, geb. Kording, d. E. van Boven, geb. van Liere, d. A. E. Alter, geb. van Holm, z. I. M. van Bel, geb. Canbier, z. OverledenM. Langend ijk, vrouw van J. L. Versnel, 49 j. Goes. BevallenJ. Rijn, geb. Pikaar, z. L. Witman, geb. Reijnhout, z. M. Rijn, geb, van der Maale, d. OverledenL. M. van der Does, z. 18 j. E. L. Huijsse, d. 1 m. Zierikxee. Bevallen: O. D. Jongmans, geb. Breugelmans, z. (levenl.) P. J. van Bloppoel, geb. Rinkier, z. (levenl.) OverledenJ. Flikweert, d. 5 m. R. Ornee, z. 7 m. E. J. Schoeffllenberger, jd. 28 j. NAMEN Ba- Wind Toestand der DER rom. PLAATSEN. afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields Sylt 5.5 ZO 1 mist. Hartlepool Swinemunde 4- 6.7 ZZO 3 mist. Hamburg 4.4 OZO 1 mist. Delfzijl -f- 4.2 NNW 1 1. bew. Groningen. j— 4.3 N 0 Z. baW. Helder. _j_ 5.0 NNW 0 betr. kalm Yarmouth. Vlissingen. 4. 3.5 ONO 0 betr. Maastricht 4- 2.5 NO 1 betr. Valentia Portsmouth. Grisnez -j- 2 2 ZW 2 helder Parijs. 4- 0.4 N 0 helder St. Mathieu 6.4 ZW 5 regen Biarritz 7.6 ZO 4 bew. N. Shields Sylt Hartlepool Swiuemunde Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. Vlissingen. Maastricht Valentia Portsmouth. Grisnez Parijs St. Mathieu. Biarritz 12.2 0 2 z. bew. kalm 10 7 stil mist. NO goed kalm 10.9 ZZO 1 betr. 9.9 ZO 2 betr. 8.3 ONO 1 z. bew. 8.7 ONO 0 z. bew. 8.9 O 0 mist. kalm O 3 helder golvend 6.5 ONO 1 mist. 6.3 N 1 mist. -f 41 NO 4 bew. kalm O 1 betr. kalm 4.1 0 2 mist. 2.0 NO 1 betr. 5.3 ZO 6 regen Zondag. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenG. 2.5 M. des namiddags H. 3.4 V. Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) «- Maandag. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: H. 2.6 M. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) .766 Thermometer 25 Oct. 'sav.llu.45 gr. 26 Oct. 'smorg. 8 u. gr. 's midd. 1 u. gr. 's av. 5 u. gr. 'sav. 11 u. 27 Oct. 'smorg. 8 u. 47 gr. 's midd. 1 u. 53 gr. 's av. 5 u. 50 gr. Wij zeiden onlangs, dat door een maar al te zelden in constitutioneel geregeerde landen voorkomenden samenloop van omstandigheden, het Engelsche kiezersvolk bij de aanstaande ver kiezingen zal kunnen aangeven, wélke buiten landsche politiek het heilzaam acht Voor het land. Met eene te WaardeerCu oprechtheid geven de leiders der verschillende partijen aan hoë zij dit belangrijk deel van het staatsbestuur willen be heerd zien.' Vrijdag avond was het de beurt van lord Harrington te Manchester, om vooreerst de jaatste redevoering van lord Salisbury te criti- X. -

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2