BIJ IT JUTLAND. Set realisme in Arcadië. Correspondentie. Z ee tij d i n ge n. Handelsberichten. Weerkundige waarnemingen. 22 October des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, Prjjzen van Effecten. deze quaestie een© beslissing voor; doch toonde aan dat ook bij den tegenwoordigen stand der Indische begrooting nog een tekort van 11 millioen bestaat, zoodat ook het plan voor de leening nog gereserveerd moet worden. De minister verlangt een zuinig beheer, zonder opdrijving van lasten. Maar in billijkheid moeten Inlanders en Europe anen beide in de lasten hun aandeel dragen. Te dien opzichte bestreed de minister steik de af keuring van den heer Keuchenius, en laakte daarbij vooral de tegenwerking van den Samarangscben handel. Het gebeurde met de Ashmoreshoal is betreurenswaard, maar overdreven omzichtigheid is nog beter dan onbedachtzaamheid. De quaes tie der nederzetting van Von Overbeck op Borneo is nog niet afgeloopen. Inmiddels ontkende de minister de politieke beteekenis der onderneming en ontkende tevens ons recht om krachtens het tractaat van 1824 met Engeland ons te mengen in het onafhankelijk bestuur van Soeloe en Broenei. De heer Van der Hoeven keurde de politiek van matiging en zelfbeperking op Borneo goed en gispte sterk de oppositie van den heer Keu chenius tegen de Indische belastingen, welke ook volgens, den heer Van Nispen niet opwegen tegen onze lasten. Hij betreurde de intrekking van het wetsontwerp betreffende de vaste bijdrage alsmede die der voorgenomen afschaffing van de Pantjes- diensten weshalve de aftreding van den minister Van Rees hem veel leed deed. De heer De Casembroot handhaafde ons recht om volgens Let tractaat van 1824 de staatkundige vestiging van vreemden op de Indische eilandeu te beletten. In antwoord op eene vraag van dezen spreker verklaarde de minister, dat de overlegging der stukkai bezwaarlijk kan geschieden omdat de zaak nog aanbangig is. Amsterdam, 22 October. De stoomboot Voorwaartsgezagv. Aukes, van Batavia, kwam heden ochten te acht uren te IJmuiden en te half drie te Amsterdam b.nnen. Amsterdam. De Willem Barents is te Ymuiden, binnen en werd door den heer Jans sen, lid van den raad van state, ontvangen. Het vaartuig wordt te 6 uren hier verwacht. Madrid. Gisteren is het officieele aanzoek om de hand der aartshertogin Maria Christina voor koning Alphonsus, door den keizer en de aartshertogin toestemmend beantwoord. ramen Ba- Wind Toestand der der rom. plaatse*". afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields 0.3 ZW 2 regen deining Sylt 1.4 NNO 1 helder Hartlepool 2.3 ZW regen kalm Swinemunde 3.8 W 4 z. bew. Hamburg - 2.1 WZW 3 bew. Delfzyl 0.3 W 1 bew. Groningen. -j— 1.1 WNW 1 z. bew. Helder. -f 1.2 WNW 1 z. bew. kalm Yarmouth. W 1 mist. deining Vlissingen. 4- 2.5 WNW 1 bew. Maastricht -}- 2.3 WZW 2 betr. Valentia 5.1 WNW 3 regen deining Portsmouth. W 2 regen mist. kalm Grisnez -f 1.6 W 2 Parijs 2.7 zzo 0 bew. St. Mathieu. 2.3 NW 2 betr. Biarritz -f 2.7 NNO 4 z. bew. Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 uren: V. 2.6 G. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) 762 Thermometer» 21 Oct. 'sav.llu.46 ?r. 22 Oct. 's morg. 8 u. 47 gr. 's midd. 1 u. 53 gr. 's av. 5 u. 51 gr. Dé Óostenrijksche kamers zyn aan de werk zaamheden begonnen, en uit iedere stemming tracht men natuurlijk de juiste verhouding der partijen na te sporen, wat bij een klein verschil in een uitgebreid parlement niet altijd eene ge makkelijke taak is. De uitslag Van twee stem mingen is bekend. In de commissie van controle over de staatsschuld zijn de candidaten der rechterzijde met 10 stemmen meerderheid benoemd, en tot rapporteur der commissie voor het adres van antwoord is de heer Hohenwart gekozen, hBt hoofd der federalistische partij, die in 1871 door de Fundamental-Artikeln trachtte een zelf standig koninkrijk Bohemen in het leVen te roepen. Graaf Hohenwart schijnt échter sedert dien tjjd eenigszins gematigder in zijne gevoelens te zijn geworden en zich zoo ten volle bewust te zijn Van de gröote moeilijkheden, die er in Oostenrijk- Hongarije aan het regeeren verbonden zijn, dat van hem geen exclusief streven naar het verwe zenlijken van een of andere theorie is te ver wachten. Hij gebruikt zijn invloed om de heët- hóotdén onder de Czechen en de feudale partij binnen zekere perken te houden, zoodat tot nu toe de houding van deze beide fracties der op positie tegenover de 'ctr/assung'streue minderheid haast voorkomend kan genoemd worden. Men denkt dan ook, dat het adres van antwoord zich enkel houden zal op het terrein der in de troon rede behandelde onderwerpen en de wenschen der verschillende nationaliteiten zal laten rusten. Met de Czechen is het nogal moeilijk omgaan; zij missen parlementaire oefening, en het bewust zijn van thans tot eene meerderheid te behoo- ren doet hen wel eens vergeten, dat zij maar een deel dier meerderheid zyn. In het parlement zijn zij echter vrij handelbaar, maar zij halen dat wel in met hunne dagbladspolemiek. Hunne te Praag verschijnende bladen, PolcroJc en andere, rijzen de haren te berge, als zij hooren, dat een of ander staatsambtenaar tot de verfassmgstreue partij behoort, en zij beweren, dat wie door den staat betaald wordt, de meening der meerderheid moet belijden, en wat niet al meer, in theorie even onjuist als in practijk onuitvoerbaar, het gewone gehalte eener politieke overtuiging, die nimmer tot regeeren is geroepen. Deze „weer- wolverij," zooals een Weener correspondent het noemt, komt echter niet verder dan de dagbladen in de kamer luisteren de Czechen naar de ervaren leiders der conservatieve meerderheid. De inneming van Merv door de Russen wordt niet alleen door de Times en door Reuter tegen gesproken, maar de Standard ontvangt zelfs een bericht, dat de Russen door de Tekke-Turko- mannen zijn geslagen, en dat ze naar de Caspische zee zijn teruggetrokken. De berichten omtrent den oorlog in Turkestan dragen altijd een zeer onzeker karakter. Zij komen óf uit St. Peters burg en zyn dan niet anders dan wat men van Russische zijde wil geloofd hebbenóf ze worden langs Eugelsch Indië ontvangen, hebben dan eene lange reis door eene onherbergzame streek afge legd en hun eerste rustpunt gevonden in de En gel sche kolonie, waar men omtrent Russische berichten niet altijd even onpartijdig is. Wat nu van beide beweringen aan is, moet men afwach ten. Er is geen andere reden om aan het eene meer geloof te hechten dan aan het andere, dan de meerdere geloofwaardigheid van de Standard boven de Daily Telegraph, en dit is niet eene in alle gevallen afdoende reden. Spoedig na lord Salisbury's redevoering te Manchester was eene wederlegging zijner woor den te wachten van liberale zijde. De beer Chil- ders sprak Maandag tot zijne kiezers te Knot- tingley en sprak natuurlijk punt voor punt den minister tegen. Men heeft dus hetgeen wij van lord Salisbury's rede mededeelden slechts om te keeren of in eiken volzin een ontkennend woord te voegen, om op de hoogte van het gesprokene in hoofdzaak te komen. Aangaande den oorlog in Afghanistan zeide de heer Childers, dat die veroorzaakt was door slechte behandeling van de betrekkingen met Sjier Ali, en dat hij vreesde, dat annexatie de consequentie zou zijn der En- gelsche politiek. Hieriu schijnt hij niet ver mis getast te hebben, indien wij geloof mogeu hech ten aan een telegram, gisteren in de Daily News gepubliceerd. Men seinde aan dat blad uit Lahore, dat verwacht werd, dat na de aftreding van Yakoeb zijn vijfjarige zoon hem zou opvolgen, terwijl de Britsche regeering de administratie des lands zou voeren, totdat de nieuwe emir zelf in staat zou zijn om te regeeren. Als dat geen annexatie is, heeft het er toch bijzonder veel van. Humbert, oud-communard en nieuw gekozen lid van den Parijschen gemeenteraad, is gisteren door een der Parijsche rechtbanken veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en fr. 2000 boete wegens het openbaar verdedigen van han delingen, die bij de wet als misdaad worden omschreven. Dit delict is in Frankrijk strafbaar gesteld door eene speciale wet, wij meenen van 1849. De man, die nu den tijd zal hebben om na te denken over het wisselvallige van al het aardsehe, was door zijne terugkomst in Parijs na achtjarige ballingschap en door de overdreven ontvangst daar genoten zoozeer in de .war ge raakt, dat hij aan het graf van een kort na zijne terugkomst overleden geamnestieerde in vurige dec'amatie de communards beeft verdedigd als dappere stichters en verdedigers der republiek» die wederrechtelijk waren aangevallen en vermoord door de troepen van Versailles. Deze lijkrede bezorgde hem eene nog betwistbare plaats in den gemeenteraad en zes maanden correctionecle strat. Ook de Marseillaise moest het ontgelden voor de rechtbank. Voor hetzelfde delict als Humbert heeft gepleegd (zij drukte de bedoelde lijkrede af) werd haar gérant veroordeeld tot twee maanden gevangenis en fr. 5.000 boete. Buitendien üög fr. 1.000 boete voor het opne men van een politiek artikel, geteekend door Heuri Rochefort, die niet in het Volle bezit is van zijne burgerschapsrechten. Dit vonnis is geveld volgens eene wet van Napoleon III, welker in standhouding en toepassing Weinig schijnt te strooken met de beginselen der republiek. V olgens deze wet zou een blad te veroordeelen zijn, ook voor eene lofrede op het tegenwoórdig mihisterie. Als het maar over une matiére politique een door een balling geteekend artikel opneemt, is bet delict gepleegd; Melden wij nog tot slot der rampen van de Marseillaise, dat het blad 15 dagen geschorst is, en dat dit deel van het vonnis voorloopig uitvoerbaar is verklaard, ongeacht appel. Het Parijsche dagblad Voltaire is wij hebben het reeds gemeld verleden week begonnen met in zijn feuilleton een nieuwen roman van Emile Zola op te nemen, welks titel is Nana. De zeker zeer dure onderneming zal de fortuin van het blad moeten maken, evenals vroeger de Mystères de Paris tienduizenden abonnés aan den Constüuti- onnel bezorgde. De groote trom der reclame is dan ook geroerd, en in êen der aankondigingen staat de tekst van het werk te lezen. Tout Paris viveur devient la proie d'ttne fille t Het belooft zeker veel voor de overprikkelde zenu wen, die verzadigd van betgeen men tot heden voor schoon hield, sterken prikkel zoeken in het opwroeten van het wanstaltige en onreine. Zeker zal ook thans het scboone kleed, waarin de meester der naturalisten zijne voorstellingen hult, den lezer boeien tot het einde. Is dat verblijdend We zullen ditmaal niet gevoerd worden in de „holen waar de alcohol troost en doodt". Wij zullen de zonde niet in lompen zien en bloots voets; neen, zij zal zijden kleederen dragen, gehuld zijn in zwarten rok en witte das, en toch belooft men ons dezelfde sensatie. Er zal gewatertand worden naar de nommers van de Voltaire. Op de Parijsche boulevards loopen mannen rond, gehuld in een papieren vierkant, waarop aan alle zijden Nana in groote letters staat te lezen. Abraham Dreyfus heeft ze zien loopen en het is bij hem opgekomen die menschen binnen te voeren in het Arcadië van den rcinen smaak. Hij schreef een herderszang, waaruit wij een en ander willen mededeelen. Ltcidas. Kom zitten, Amaryllis, in de schaduw van 't gebladerte, waarin de zefirs spelen, onder het prieel van wilgen en gn-ene wijngaard ranken. Samen zullen wij de avondrust genieien, en terwijl de geiten klauteren ep de dicht be groeide rotsen, zullen wij, zacht liggende op het bloemrijke grasperkhet ondergaan der zon aanschouwenGij antwoordt niet, Amaryllis Amaryllis. Laat mij met rust, herder. Ltcidas. Hoe zegt gij mij dat 1 Zoudt gij verstoord zijn, bekoorlijke herderin, en zoudt gij mij willen overstelpen met uwe minachtisg? Maar neen, ik zie wat het is; de natuur noodt u nog niet tot zoete rust, en gij gevoelt den drang om den groeienden honger te stillen. Kom dan by mij zitten, Amaryllis, en ik zal u melkpap geven in overvloed en van die zachte kastanjes, waarvan gij zooveel houdt, en ik zal er rijpe druiven aan toevoegen Amaryllis. 'kHeb geen honger, Lycidas. Ltcidas. Dan hebt gij dorst bederf, heeft het groote hoofd der barbaren zijne monsterachtige Nana geschilderd. Amaryllis. Maar het is Nam! Lycidas. Ja, Amaryllis, het is Nana l en zoo ter wereld gekomen, zal zij de rampzalige herders verleiden, wien het lot treft van den naturalistischen god. En daarom, o herderinbezweer ik u om de sehaamtelooze saters te ontvluchten, die hij als voorloopers heeft gezonden in dit land. De god zelf toont zich wel eens edelmoedig door zijne volle kracht niet te gebruiken; gij kunt hem ontmoeten zonder dat hij u kwaad doet, en zoo hij bij toeval zijne wapenen heeft vergeten, zal hij u gaarne toelachen Maar zijne gezellen o, vrees zijne gezellen, Amaryllis. Zij, minder machtig, zijn grover en kennen geen maat. Ter wijl gij blozende de beelden des meesters zult aanschouwen, zullen zij u aangrijpen bij verras sing en n noodzaken de oogen te werpen op nog terugstootender voorstellingen. Dan zal uw ge zicht gloeien als purper, Amaryllis l Amaryllis. Om 't even ik wil Nana zien! Lycidas. Wel, ga dan Nana zien en verlaat Lycidas Gij zult dan mijne verzen niet meer hooren; want dichters zingen niet, als de vrouwen zich de ooren stoppen. Breken zal ik de fluit, mij nagelaten door Dametos, en ik zal mijn schalmei geven aan Corydon, als hij ze kan bespelen Maar ik ben gerusthij zal ze niet bespelen. Arcadië zal niet meer ie ven dan in de herinnering der oude dichters, als er nog oude dichters zullen zynDe heilige bronnen zullen opdrogen de takken der boomeu zullen vallen, vóór hun tijd verdordde witte lammeren zullen vergeefs zuigen aan den reeds door de grove handen van den naturalistischen herder nitgepersten uier. en weldra zal meu kunnen zeggen, dat do groote god Pan gansch en al dood is. Breskeits. Berichten over zelfmoord laten wij, zeer buitengewone gevallen uitgezonderd, liever achterwege. Red. In ballast vertrokken naar Noorwegen het brikschip Nerva, gez. Larsen. Op de Noor der haaks by Den Helder is ge strand en verbrijzeld de bark Sint Jan, van Londen naar Dantzig bestemd. De bemanning heeft zich op de boo ten en verder in de loodskotters gered. Zoo gaat het verder, tot ons leedwezen te lang om in zijn geheel weer te geven. De trouwe herder tracht de reden van de verstoordheid zijner beminde te raden. Hij wijst haar op zijne liefde, biedt haar eene geit aan, wil haar de beuken kommen geven, dien hij in den zangstrijd won van Menalkos, en die door Alcimedon zijn ge sneden met heerlijke beelden. Zingen wil hij voor haar of spelen op de fluit van zeven ongelijke rieten, geërfd van Dametos. Niets wil zij van dat al. Lycidas moet wanhopig de bedreiging uiten, dat hij zich werpen zal v,m de rotsen, die minder hard zijn dan haar ongevoelig hart, eer zij zich verklaart. „Ik wil Nana zienLycidas begrijpt haar niet. Wie is Nana? Is het eene vreemde herderin, eene verjaagde nimf, is het een op aarde gebannen godin? Amaryllis. Het is Nana. Lycidas. Nana! Nana! 0, goden der onder wereld ik vrees het te begrijpen.Ik raad Helaas! driewerf helaas! Rampzalige Amaryllis, eindelijk we ut ik Wat gij verlangt. Dien naam Nana heb ik straks gelezen op den rug dier onbekende herders, die ons land zyn doorgetrok ken; op hetzelfde oogenblik bekroop mij een Sumber voorgevoeluit den hollen boom kraste mij een kraai sombere voorspellingen toe, en nu begrijp ik alles! Amaryllis. Ik wil Nana zien. Lycidas. Ja, gij wilt Nana zien, en anderen dan gij zullen baar willen zien Eene vrouw, die geene vrouw is, een schepsel, door den schilder afgebeeld, ik weet niet waar, en door hem overladen met de meest schreeu wende en bedriege ijke kleuren. O, eenvoud onzer vaderen, die zich tevreden stelden met aan den wegkant hun model aan te houden en het weer te geven op steen of hout, in de trek ken, die de natuur hun aanbood. Maar dat was enkel natuur, en de lessen dezer goede moeder konden de eefzuchtige zonen niet voldoeu. Toen hebben de zonen, de beken afleidende uit haren loop, de kruiden uittrekkende en wroetende in den grond, misvormde stoffen aan den dag ge bracht en ze geëerd met den naam van voor beelden van het menscbelijk geslacht. Wegge worpen lompen, glasscherven, overgeschoten brok ken uit de kippenren, stukken vau oude sloffen, kankerzieke beenderen, alles werd in denzelfden ketel gedaan, dooreengemeügd met blauw, rood, groen, zwart en saffraan, en met eea penscel, gedoopt in dat gistende kooksel van Btoffen in In de op heden te Rotterdam gehouden veiling van 94,292 balen Java-, 7869 balen Timor-, Boe- ton- en Macassar-280 balen Padang- en 2019 balen Palembang-koffie is alles zeer willig boven taxatie verkocht, als: Preanger 2 a4}, Tjilatjap li a 4, blank 1 a 71, bleek en bleek groenachtig 2 a 4§, Macassar Bonthain 2§ a 34, Timor 41 a 5 en Paré Paré 41 a 4§ cent. Amsterdam, 22 October. Raapolie op zes weken 35}. Lijnolie f 33. Amsterdam, 21 Oct. 22 Oct. STAATSLEEHIHOEN. 6464} 78A 78 A 100} 100} Nederl. Cert. N. W. Sch. 2} dito dito dito. 3 dito dito dito. 4 België. Certificaten. 2} Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 Italië. Cert. Adm. Amsterd 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 dito Febr.-Aug. 5 dito Jan.-Juli.5 dito April-Oct. dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 dito dito 1876. 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 Cert. Inschr. 5® Serie 1854. 5 dito dito 6® 1855. 5 Obligatiën 18625 dito 1864 /1000 5 dito 1864 1005 dito 1877 dito. 5 dito Oostersche le serie5 dito 1872 geeons. dito. 5 dito 1873 gecons. dito. 5 dito 1850 1® Leening dito. 4} dito 1860 2® Ltening dito. 4} dito 1875 geeons. dito 4} Cert. Hope C® 1840 4 dito 2®, 3' 4® Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 dito dito 1859 3 Cert. van Hank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 dito dito 1876 2 Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 dito dito 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 6 Spoorw. dito 1876 5 Vereen. Staten. Obl. 1876 4} dito dito 1871 5 pet. a a a a B a B a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a 65} 65} 57}} 57} 57} 57} 59}} 59£ 59} 59} 69} 81} 81 51} 51} 99} 98} 96} 96} 59} 59} 80} 80 85} 92}} - 90 89} 90} 89} 57} 56} 86} 86} 87} 87& 85} 85} 83} 85} 78} 78 60} 77} 77} 65} 39 15} 15} 37} 37} 10} 10} 12f 12» 45 45} 73} 102 102

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 3