N°. 250 122® Jaargang. ism1 Donderdag 23 October. BLAUWE EOZEH Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Gent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 22 October. ^BXJI3L.IjEa?02Sr. het huwelijk van Uitgebreid lager onderwijs. sèate Zferikzee, 20 Oct. Heden werd eene bui tengewone algemeene vergadering gehouden van aandeelho uders der Zierikzeesche stoombootmaat schappij, belegd ten gevolge van een voorstel van aandeelhouders, naar aanleiding van het door den directeur A. van Gastel genomen ontslag tegen het einde dezes jaars, om dien directeur onmiddel lijk te ontslaan. Nadat dit voorstel was toege licht en door den directeur eenige ophelderingen en mededeelingen waren gedaan, is besloten de beslissing aan te houden tot eene volgende ver gadering, die bepaald is op 27 dezer, teneinde deu directeur in de gelegenheid te stellen een voorstel te doen, naar aanleiding eener gedane me- dedeeling van den firmaKloos&C0.te Alblasserdam, Vlisslngen, 22 Oct. Gisteren werden alhier ten aanzien van eene menigte menschen proeven genomen met een nieuw reddingstoestel, door den uitvinder, den heer Danco van Antwerpen, reddingvest gilet de sauvetage) genoemd. Het be staat uit een net vest van zwarte stof, dat door zijne bijzondere constructie, door den drager in eenige seconden iu een onfeilbaar zwem machine hervormd wordt, door tusschen de voering lucht in te blazen, waartoe zich aan de binnenkant een gulttaperchabuisje met mondstuk bevindt. De heer Danco heeft om het ook voor dames geschikt te maken, corsetvesten gemaakt, die even goed aan het doel beantwoorden. De proeven voldeden uitmuntend, en de prijs van een vest bedraagt slechts 35 franken. In de gisteren avond alhier gehouden vergade ring van aandeelhouders der Maatschappij van visscherij en van gebouwen en grondbezit, genaamd Nijverheids veremiging, is, ter voorziening in eene vacature, als bestuurslid gekozen de heer N. A. van Benthem Jutting. Ingevolge het onlangs ingestelde tarief tot het vervoer van goederen langs staatsspoorwegen, verneemt men dat de firma Krupp, te Essen, evenals vroeger, geneigd is hare zeeschepen weder te Vlissingen in de havens te doen lossen, waaruit de goederen alsdan verder zullen vervoerd worden. r (N. R. ct.) De kamer van koophandel te Bergen op Zoom heeft zich bij adres aan den minister van financiën beklaagd, dat tengevolge van den onlangs in werking getreden winterdienst op de staatsspoor» 15 OF HELEUVA II X I. I IV O S S K A, DOOK de schrijfster van Vera". HOOFDSTUK XV. Een familiekring. En dat was ook zoo. Hoe heerlijk scheen de zon door die ineengegroeide takken! hoe geurig was het gras, hoe liefelijk waren de bloemen, en dan de rivier! die "langs den heuvel stroomde, waarop het kasteel Milford stond, en eerst een helder meertje vormde, daarna allengs smaller werd en met verdubbelde snelheid naar de zee liep, doch eerst nog een kleine baai vormde, waarin bootjes lagen te schommelen en de golfjes van den stroom de eerste schuimende baren ont moetten. Het ontbijt werd gebruikt op de binnefiplaats der ruïne. Daarna onderzocht Helena al de bouw- wegen, de brieven, welke van Antwerpen des voormiddags te 8§ uur te Roozendaal worden aangebracht, eerst met den trein, die te 10.46 uur van daar vertrekt, naar Bergen op Zoom gezonden en aldaar niet voor 12 uren bezorgd worden. De kamer heeft den minister verzocht te bevelen, dat het pakket, voor Bergen op Zoom bestemd, in den postwagen van Antwerpen gereed worde gemaakt en met den goederentrein, die ongeveer 10 minuten na aankomst van den Antwerpschen trein van Roozendaal vertrekt, worde doorgezonden. Op de postverbinding met Zeeland zijn, zooals wij reeds een en andermaal aantoonden, dezelfde aanmerkingen van toepassing, welke door de Bergen op Zoomsche kamer gemaakt zijn. In dei Kunstbode wordt door den heer Van der Keilen het denkbeeld geopperd om een recht van 20 pet. te heffen op den uitvoer van voortbreng selen van oud-Nederlandsche kunst. Met dit middel tot bescherming onzer kunst schatten zou men des noods vrede kunnen hebben, doch wij meenen dat het niet veel geven zou. De koopkracht der buitenlandsche verzamelaars overtreft den kooplust der Nederlandsche gefor- tuneerden met veel meer dan 20 pet. Het uitvoer recht zou dus alleen als bate voor de schatkist waarde hebbendoch met dat doel wordt het door den heer Van der Keilen niet voorgesteld. Bescherming zal, in dit evenmin als in eenig ander opzicht, op den duur kunstmatig in 't leven kunnen houden wat uit zichzelf niet bestaat. Dezer dagen is door den minister van financiën aan de hypotheekbewaarders de inzending na 1 Januari 1880 verzocht van een statistieke opgaaf der op dat tijdstip vernieuwde of bestaande hypo thecaire inschrijvingen (die ten behoeve van hypotheekbanken afzonderlijk te vermelden) en een raming der in 1880 nog te vernieuwen in schrijvingen, ingedeeld naar den rentetax, teneinde daaruit het bedrag der rente van onder hypothe cair verband belegde kapitalen te leeren kennen. De heer M. A. Perk is voor het volgend jaar benoemd tot voorzitter van het hoofdbestuur der Maatschappij Tot nut van 't algemeen en heeft die benoeming aangenomen. Uit IJmuiden wordt van gisteren 3 uren bericht: De Willem Barents was heden morgen voor de kust, seinende om een sleepboot. Tweemaal ging de Simson uit, doch moest wegens hooge zee terugkeeren; de vuren werden uitgedoofd. Het Poolschip is het laatst gezien onder klein zeil, liggende uit den wal. Zie laatste berichten. vallige trappen, plukte handen vol viooltjes, die op de maren groeiden en ging op een steen zitten om Das Feïlchen te zingen, waarnaar mijn heer en mevrouw Baldwin aandachtig luisterden. Zij zong het tweede couplet met zulk een drama tische kracht en werd zoo bleek bij de woorden: „het viooltje was dood", dat mevrouw Baldwin er van huiverde. Er was een korter weg van het kasteel Milford naar Iffiehage dan men in het heengaan genomen had en er werd overlegd of een gedeelte van het gezelschap ook terug zou wandelen, terwijl de anderen per rijtuig gingen. Helena verklaarde liever te voet te gaan en volgde zonder eenige aarzeling haar man en Frederik Baldwin. Maar welk een wandeling was datEerst sloegen zij een verkeerd pad in en moesten op hunne schreden terugkeeren. Daarna ontmoetten zij een kudde varkens, die zij voor zich uit moesten drijven. Toen kregen zij een regenbui en moesten schuilen in een herberg, waar Helena thee kreeg en wilde leeren hoe zij brood moest roosleren. Eindelijk klommen zij boven op een diligence van Bexminster naar Denton, die hen tot op drie mijlen van huis bracht. Helena zat tusschen de heeren in en rookte dapper sigarettes om zich te verwarmen 5 maar zij kwam zoo nat en verkleumd thuis dat zij drie dagen lang haar stem kwijt was. Lady Baldwin zou wel gewenscht hebben dat een jong meisje beter voor haar gezondheid zorgde; daar echter Heiena's bl ij moe- Ter voldoening aan mijne belofte, gedaan aan 'tslot van mijn artikel in het bijvoegsel van n" 244 van dit blad, schrijf ik deze regelen, waar voor ik de aandachtige overweging verzoek van alle schoolmannen en van alle ouders, die de behoefte gevoelen, bij mijn vorig artikel om schreven. Vooreerst de omvang der leerstof, het programma dier klassen voor uitgebreid lager onderwijs, verbonden aan de gewone dorpsscholen, over welke ik in mijn eerste opstel sprak. Ik breng daarop: o. Wiskunde, b. Natuurkennis, c. Nederlandsche taaloefeningen, d. Fransch, e. Hoogduitsch of EDgelsch, Handteekenen, g. Staathuishoudkunde en h. Aardrijkskunde. Onder wiskunde versta ik hier1° voortzetting der rekenkunde, zooveel doenlijk in aansluiting met de eischen van het practische leven; 2° al gebra: behandeling der geheele en gebroken vormen en vergelijkingen van den eersten graad; 3° lagere meetkunde en 4° algemeene beginselen van het boekhouden. Ik denk mij het onderwijs il die vakken vol strekt niet zoo als zulks gegeven wordt aan middelbare scholen; maar veel eenvoudiger. Dat ik van meetkunde geen grens opgeef, geschiedt omdat ik het beter acht, dat de onderwijzer in dat vak voor de door mij gedachte klasse datgene uitkiest wat hem geschikt voorkomt, zonder zich aan de volgorde van een of ander leerboek te storen, en zoo de geheele lagere meetkunde door loopt. Voor boekhouden zou ik niet gaarne zien, dat men de leerlingen honderden memoriaal-posten, tientallen balansen enz. te verteren gaf, neen, alleen de algemeene grondslagen, toegelicht uit de alledaagsche practijk. Aan lateren leeftijd en aan het practische leven kan men daarna gerust het opdoen van meer kennis van boek houden overlaten. Ik gebruik het woord natuurkennis, om daardoor aan te duiden dat ik aan geen der natuurweten schappen den voorrang wil toegekend zien. Ik dweep met eene vermenging dier wetenschappen bij 't onderwijs. Ik stel voor eene vermenging van natuur- en scheikunde b. v. zooals die aan gegeven is inLeiddraad bij het onderwijs in de kennis der levenlooze natuur, naar dr. R. Arendt door D. C. B. Spruijt. Hoe gemakkelijk zou daarmeê wat eenvoudige delfstofkunde en aard kunde verbonden kunnen worden Ik vestig de aandacht op eene behandeling wij ze van plant en dierkunde a la Salverda, maar met andere voor werpen ter aanschouwing, met den rij ken planten en dierenschat, waarmede de natuur iedere school zoo kwistig omgeeft. Onder „Ned. taaloefeningen" versta ik niet het digheid zelfs niet onder een zware verkoudheid leed en zij het mooie, eigenzinnige vrouwtje niet gaarne iets in den weg wilde leggen, bleef zij bij haar voornemen om het jonge paar „op hun eigen manier gelukkig te laten zijn." Maar hoe lang zou dat geluk duren en was Francis Baldwin de man om dit hartstochtelijk dweepziek karakter te leiden en om aan te vullen wat haar aan verstand en levenswijsheid ontbrak HOOFDSTUK XVI. Kerstmis. Het was dit jaar een zoele Kersttijd en op den eersten Kerstdag regende het onophoudelijk, zoo dat na het ontbijt Helena Baldwin met Adelaide Treberne in het boudoir van lady Baldwin bij het vuur zat. Het was een lief vriendelijk vertrek met een boogvenster, waartegen de klimop heden af en toe door den wind geslagen werd. Helena was bezig een beurs te knoopen en had haar schoot vol strengen roode zijde, terwijl lAdelaïde een vuurseherm van witte veeren in de hand hield. Men kan zich moeilijk een grooter contrast voorstellen dan deze beide schoonhedende eene had prachtige trekken, een blozende kleur, ronde vormen en droeg al de kenteekenen van gelukkige, evenslustige jeugd. De andere was slank, tenger en mager en had een uitdrukking van zielelijden. inpompen van taalregels, maar eene behandeling onzer moedertaal, waardoor de leerlingen niet alleen hare vormen maar vooral haar rijken inhoud leeren kennen. Ik stel ook hierbij voor eene innige dooreenmenging van hetgeen men noemt lezen, spraakleer, ontleding, woordver klaring, stijl, opstellen maken, enz. Ik wijs ter verduidelijking mijner meening op de bekende werkjes van Stelwagen, Boogaerts en Koenen, die ik wel niet bladzijde voor bladzijde zou willen volgen, doch waarvan de richting mij voorbeeldig voorkomt. Ik liet bij vreemde talen de keuze tusschen Hoogduitsch en Engelsch, omdat drie vreemde talen mij te veel toeschijnt en de plaatselijke behoeften in de eene streek meer voor de eene dan voor de andere taal partij moeten doen kiezen. Overigens denk ik mij het onderwijs in vreemde talen ook niet zoo dor, niet zoo omvang rijk, dat zulks een te groot deel van den tijd zou moeten innemen. Ook hierbij niet meer dan gezonde voorbereiding voor eigen verdere studie. Ik heb nooit kunnen begrijpen, waartoe dat in stampen van honderden taalregels en dat maken van nog meer thema's dienen moest. Gelukkig komt men daarvan dan ook al meer en meer terug. Het zal misschien bij sommigen verwondering wekken dat ik op mijne miniatuur-burgerschool de staathuishoudkunde wil invoeren, nu zoovelen hun best doen om dat leervak op onze groote burgerscholen afgeschaft te krijgen. Toch vlei ik mij het goed recht van bestaan voor dat vak te kunnen aantoonen, mits men er maar niet door versta de wetenschap der staathuishoudkunde. De inrichting der maatschappij, de verschijnselen, welke daarin voorkomende voornaamste instel lingen, welke met voortbrenging en verbruik in verband staan, enz. dat alles kan aan jeugdige hoofden begrijpelijk gemaakt worden, dat alles kan aan aankomende staats- en wereldburgers warme belangstelling inboezemen, als het maar op geschikte wijze wordt meê gedeeld. De onder wijzer, die geene vreemdeling in staathuishoud kunde is en die de kunst verstaat om uit de maatschappelijke omgeving zijner leerlingen zijne voorbeelden te nemen, bouwt zoo gemakkelijk in 't hoofd der laatsten een geheel op, dat we geen staathuishoudkunde in den zin der weten schap mag genoemd worden, doch dat meer dan voldoende is om hen te brengen tot verder nadenken en verder onderzoek in de maatschappij zelve en in wetenschappelijke werken. Is het bovenstaande programma afgewerkt, dan kunnen de leerlingen rijp zijn voor tal van maat schappelijke betrekkingen, dan'mogen zij gcBjhikt geacht worden om nog verder zich te bekwamen zoowel door eigen oefening als door het bezoeken Haar zwaar bruin haar, dat een roodachtige tint had, droeg zij iu een dikke vlecht om het hoofd gewonden, hetgeen aan haar anders zoo eenvoudige en kleine gestalte een zekere waardigheid ver leende. Haar blank voorhoofd vertoonde aan de slapen blauwe aderen en ofschoon hare grijze oogen haar iets weemoedigs gaven, was haar glimlach zeer liefelijk, en somtijds zelfs pikant. Haar stem was zacht en welluidend. Zij had haar moeder op haar achttiende jaar verloren en 's levens last en verantwoordelijkheid drukten zwaar op hare jonge schoudersmaar haar blinde vader, die haar aanbad, stond haar in alles trouw ter zijde. Haar zusje was lief en gehoorzaam en zij had zelve een flink, moedig karakter. Weldra ontstond er, zooals wij gezien hebben, een wederzijdsche liefdeband tusschen haar en haar buurman Humphrey en de blinde stemde erin toe om zijn lieveling af te staan. De trouw dag was bepaald, doch wij weten hoe eensklaps aan haar geluk den bodem werd ingeslagen. Het was een vreeselijke slag, dien zij alleen door den tijd en door den steun van haar gelukkig huiselijk leven leerde dragen. Voor kolonel Treberne was Adelal'de nu al wat hij bezat en van hem leerde zij de zegening der zelfverloochening. „Men moet alleen in het gebed aan zijn beproe vingen denken," was de leus van den armen blinde. „Waarom zou ik altijd met mijn gebrek vervuld

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1