BUITENLAND. Réclames. Handelsberichten. Algemeen Overzicht. De zalf van het Roode Kruis met teer tot grondstof, Prezen Tan Effecten. Weerkundige waarnemingen, 21 October des morgens te 8 ureD. KAMER DER PLAATSEM. Staten-Generaal Graanmarkten enz. 102 102 Overlegging der gewisselde nota's werd gevraagd tot voortzetting van dit debat bij de staatsbe groting. De heer Corver Hooft critiseerde ook de onhan digheid der Indische regeeriog in zake de gaano- beduing op de asomoreshoal. Eene spoedige beslissing in de quaestie der Pantjens-diensten werd door den heer Lenting met aandrang gevraagd. De heer Keuchenius zag zijne vroegere voor spelling bevestigd dat de wettelijke vaststelling der Indische begrooting verwarring en verbittering tusschen Nederland en Indie zou stichten. De ontevredenheid der inlandsche bevolking is opge wekt door de hoogere lasten tengevolge van den Atjeh-oorlog. De ontevredenheid der Europeesche bevolking onts.ond door de nieuwe belastingen^ waarbij hij zeer scherp de patentbelasting afkeurde. De heer Heijdenrijck maakte verscheiden op merkingen hoofdzakelijk ten betooge dat door de nieuwere koloniale politiek de belangen der inlanders niet gebaat zijn, doch deze veeleer gestrekt heeft tot bevordering der belangen van de Europesehe bevolking. De heer Insinger wees uit de handelsstatistiek aan dat de schoone voorspiegelingen van welvaart en voorspoed als uitvloeisel der nieuwe Indische politiek niet verwezenlijkt waren. IJmuiden. De Willem Barents kruist voor de hoofden en kan wegens het slechte weder niet binnenvallen. Amsterdam. Op de heden gehouden verga dering der Indische spoorwegmaatschappij werd besloten tot het sluiten eener leening van 14 millioen gulden nominaal, tegen 3 pet., bestemd tot intrekking der leening van 1874 groot 6 millioen en tot aflossing van andere leeningen indien zulks voordeelig mocht blijken, alsmede tot bestrijding der uitgaven op de kapitaalre kening. Brussel. Gisteren is een vreeselijk spoorweg ongeluk gebeurd op de lijn MechelenAntwerpen- Een personentrein is tegen een goederentrein aan- geloopen. Verscheidene dooden en een groot aantal gewonden worden onder de slachtoffers opgegeven. Londen. Volgens een telegram aan Daily News uit Lahore, gelooft men dat de vijfjarige zoon van Jakoebkhan als troonopvolger erkend zal worden. In tusschen zal de Britsche regeering het bestuur van Afghanistan op zich nemen. Ba- Wind Toestand der r m. afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields 13 NW 3 helder deining Sylt 18.9 NNW 2 bew. Harilepool 4.3 NW goed kalm Swiuemunde 18.7 wzw 6 beW. Hamburg 9.7 w 6 betr. Deltzjjl 11.7 NW 5 z. bew. Groningen. 10.3 w 3 z. bew. Helder. 8.1 NW 6 z. bow. deining Yarmouth. WNW 3 1. bew. deining Vlissingen. 4.9 WNW 3 1. bew. Maastricht 59 WNW 2 1. bew. Valentia NNW 2 z. btw. kalm Portsmouth. N 4 goed deining Grisnez 3.6 NNW 3 1. bew. Parijs - 3.2 W 1 1. bew. St Mathieu. -j- 0.1 NW 4 betr. Biarritz 13 0N0 2 z. bew. Grootste verschil in Nederland; 'sochtends 8 uren: V. 6.1 G. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) 754 Thermometer» 20Oct.'sav.llu.49 gr. 21 Oct. 'smorg. 8 u. 47 gr. 's midd. 1 u. 51 gr. 's av. 5 u. 48 gr. Indische begrooting 1880. Aan de memorie Van antwoord ontleenen wij nog het volgende Onder de bestaande financieele omstandigheden acht de minister een behandeling van de geldelijke vei houding tusschen Indië en het moederland zonder practiaCh nut. Thans Iadië te belasten met eene vaste jaarlyksche uitkeeriog van eenige millioenen, zou de minister niet billijk achten. Daarentegen is het volkomen billijk, dat de overzeesche bezittingen ook ten behoeve van de algemeene staathuishouding bijdragen leveren naar gelang van haar fih&nciéeie krachten. Tusschen de ministers van financiën en van koloniën heeft thans een overleg plaats omtrent de wijze, waarop bij gunstiger omstandigheden het verband tus- BChen de Nederlandsche en Indische financiën te regelen ware. Daarbij staat op den voorgrond de wenschelijkheid, dat, bij de zeer wisselvallige inkomsten van Indië, Nederland ook deele in de meer of minder gunstige financieele omstandig heden aldaar, en de noodzakelijkheid, m door eene bepeming van de beschikking in 't vervolg over vermoedelijke over chotten van Indische diensten een prikkel in 't leven te roepen voor een zuinig beheer der op de Indische begrooting toegestane eredieten. Vermoedelijk zal dit over leg tot het voorstellen van eenige wijzigingen in de comptabiliteitswet aanleiding geven. Ten aanzien van de vreemde nederzettingen in Indië is de regeering het stelsel toegedaan Van niet-uitbreiding van ons koloniaal bezit. In dat stelsel past ingetogenheid bij de bespreking van betgeen ons tegenover ondernemingen van vréém den buiten de grenzen van ons gebied tö doen staat. OnZe vroegere handelwijze te dién aanzien ia het noordwestelijk en het noordoostelijk ge deelte van Borneo geeft ons recht noch reden, om tegen de onderneming van baron Von 0Ver beek vijandig op te treden. Er is daarbij, naar 't schijnt, slechts sprake van de vestiging van een particul'ere maatschappij, krachtens concessies, die verleend ziju door van ons gezag onafhan kelijke inlandsche vorsten. Weinig reden bestaat er, om in de bedoelde onderneming eenig gevaar voor onze belangen te zien, en moeilijk zon het zijn, aan te toonen, dat onze rechten door de verleende concessies verkort worden. Dit geldt althans voor de Broenaische concessie. Daar, ten opzichte van de Soeloe3che concessie, twijfel bestaat of de contracteerende partijen wel met de juiste grens der Nederlandsche bezittingen ter oostkust van Borneo bekend zijn geweest, heeft de Indische regeering bevolen, dat op het grens- punt (de rots Batoe Tinagat aan den mond der Tawanrivier), de Nederlandsche vlag geheschen en voorloopig door een kruisboot bewaakt zou worden, terwijl zij voorts den sultan van Boeloengan, tot wiens gebied dat grenspunt be hoort, heeft doen uitnoodigen om aldaar ook van ziju kant een gemachtigde verblijf te doen houden. Wat in het noorden van Borneo buiten onze grenzen gedaan is of wordt, deert, voor zoover de regeering tot dusver heeft kunnen nagaan, evenmin onze belangen als onze rechten. Die streken worden echter, teneinde ons op de hoogte te houden, bezocht door een oorlogschip van de Indische militaire marine, eerlang te volgen door een bodem van bet auxiliair eskader. De minister meent, dat het overleg tusschen het opperbestuur en de Indische regeering moet zijn afgeloopen over de verplaatsing van de a ge- meene secretarie van Batavia naar Buitenzorg, alvorens op den maatregel te rekenen bij de be grooting. De afgetreden minister had bet plan ontworpen om in de gouvernementslanden van Java en Ma dura, met uitzondering van de residentie Batavia, de heerendiensten ten behoeve der inlandsche hoofden (uitgenomen de dessa-bestuurders) af te schaffen, tegen toekenning van een traktementsverhooging naar reden van f 5 's maands voor iederen dienst plichtige. De ambtenaren zouden opnieuw eeu traktementsverhooging van f 2.50 's maands er langen voor iederen dienstplichtige waarop zij vóór 1874 aanspraak hadden. Als equivalent voor den lande zou een hoofdgeld worden gehe ven van alle heerendienstplichtige inboorlingen ad f 1 per persoon. Er zou ten slotte een bedrag van 584,420 'sjaars voor den lande overschieten. De gcuverneur-generaal zou met het saldo voor zien in de behoefte van 's lands dienst, voor wel ker vervulling thans over den arbeid van heeren- dienstpliebtigen beschikt wordt. Dit uit een staatkundig en financieel oogpunt hoogst gewichtig voorstel kon de nieuwe minister niet voetstoots overnemen. De minister hoopt echter nog in den loop dezer zitting een beslissing van de wetgevende macht uit te lokken, die de gelegenheid zal openen om by de eerstvolgende vij'jaarlijksche herziening van de regeling der persoonlijke diensten, welke in den loop van 1880 haar beslag moet krijgen, tot een belangrijke vermindering van diensten over te gaan. Terwijl, in overleg met den minister van oorlog, maatregelen worden voorbereid om het Onderwijs bij de 2 afd. der krijgsschool te verbeteren in 't be lang der vorming vau speciaal Indische stafoffi cieren, worden thans (bij de gewijzigde begroeting) gelden aangevraagd om de vijf in Nederland gedetacheerde officieren, die den cursus reeds voor een deel doorliepen, in staat te stellen hun studiën voort te zetten en tevens om in October 1880 opnieuw 6 officieren tot den cursus toe te laten. In verband daarmede bestaat het voorne men om spoedig, door een nieuwe organieke regeling van die toelating, de officieren van het Indische leger in staat te stellen zich tijdig voor te bereiden voor het in de maand Juli e. k. te Batavia te houden admissie-examen. De regeering heeft gemeend het rapport der commissie over de oprichting van plaatselijke of gemeentebesturen in Indie niet te moeten open baar maken, omdat het doorweven is met alge meene politieke beschouwingen, welker strekking tegen de regeering en vertegenwoordiging gericht is. Aan de stemming van een deel der Europee sche maatschappij, gelijk die nog onlangs in het koloniaal verslag is vermeld, behoort de regeering zelve geen nieuw voedsel te geven. Eeu som van f 40,000 wordt uitgetrokken als subsidie, aan de Nederl. Indische stoomvaart maatschappij voor een stoomvaartdienst (4 maal 's jaars) tusschen Soerabaya, Makassar, Manilla en China, waardoor ook de stoomvaartverbinding tusschen Java en Australië, zij 't ook eenigszins beperkter, voor het vroeger verleend subsidie van f 100,000 in stand kan blijven. Op dit oogenblik worden geen andere opne mingen voor nieuwe spoorwegen verricht dan die noodig zijn voor den eventueelen aanleg van een lijn naar Tjilatjap door de residentien Banjoemas en Bagelen naar Djokdjokarta. Dit is een der meestnoodigespoorwegverbindingen, welker aanleg altijd in de bedoeling heeft ge'e; en. De aanleg van de lijn Madioen-Soerakarta kan evenwel zeer goed vo'orafgaan, want ook die verbinding is volstrekt onmisbaar. Aanvragen voor stoom trams zullen eventueel in overweging worden ge nomen. Aan staatsexploitatie blijft de regeering hechten om den staat de niet geringe voordeelen daarvan geheel te verzekeren. Indien de gunstige loop Van zaken in Atjeh zien bestendigt, zal eerlang de vraag in overwe ging kunnen worden genomen, op welke wijze de openbaarmaking van de betrekkelijke stukken het best zal kunnen plaats vinden. In 1878 is het voor Atjeh toegestaan bedrag van f 7,200,000 met ruim f 6,700,000 overschre den. Het herstel van de pacht der pandhuizen steunt op de meening dat het tegenwoordig stelsel op de zedelijkheid der bevolking slecht werkt. In andere opzichten heeft het evenmin voordeel op geleverd, Mocht het noodig blijken verbetering te brengen ia de regeling öf de wijze van aanslag der pa tentbelasting, dan zal ae minister daartoe gaarne medewerken. h i i' Emir Yakoeb heeft zijn plan te kenhen gegeven om afstand te doen van zijn troon en heeft dat plan volgehouden tegen den raad in van generaal Roberts, die nu maatregelen neemt om zelf te voorzien in de administratie der veroverde streek. Voorloopig echter zal die administratie wel wat op den achtergrond staan bij de verde diging, want de laatst ontvangen berichten toonen aan, dat met het nemen van Kaboel het verzet der Afghanen geenszins is gebroken. De corres pondent van de Dai'y Telegraph te Ali Kheyl seint, dat de Bala Hissar, de citadel van Kaboel, in de lucht is gevlogen. Het magazijn bevatte 820,000 patronen, een groot aantal Snider-geweren en zes ton krnit. Op de Engelsche troepen in den Shutargardan-pas is wederom een aanval gedaan, die afgeslagen is, en de Ghilzai's blijven ook na deze nederlaag denzelfden vijandelijken zin toonen. Tusschen den Pei war- en den Shu targardan-pas zijn over eene lengte van meer dan drie uren gaans de telegraafdraden afgesneden en medegenomen, zoodat de telegraphische ge meenschap tusschen de zuidelijke kolonne en generaal Roberts is afgebroken. Al deze feiten wijzen nog op voortdurenden tegen stand bij de Afghanen en het kan nog geruimen tijd duren, eer de Engelschen alle toegangen tot Kaboel meester zijn. Vóór dien tijd valt er niet wel aan te denken om verder te trekken, indien dat al in de plannen der Engelsche regeeriDg mocht liggen. De gevolgen van den afstand des emirs zijn nog moeilijk te berekenen. Voor den man zelf kan het geen groot verlies zijn. Wat moeten echter de Engelschen doen, zelf het bestuur in handen nemen of een anderen emir aanstellen? Het laatste is zeer moeilijk. Men dient dan een man te vinden, die bekwaam is en populair, en die daaraan de eigenschap paart van trouw te willen zijn aan de Engelsche regeering. Ook zal men aanstonds meer dan éen pretendent vinden, en als men éen hunner benoemt, maakt men zich de anderen tot vijand. Men zegt althans dat zoo iets mogelijk is in Afghanistan. Eigen beheer eener vijandelijke streek heeft ook vele bezwaren, niet het minst de kosten. Buiten dien schijnt Engeland niet naar uitbreiding van grondgebied in zijne koloniën te moeten verlangen; het heett de handen vol in Afghanistanhet heeft zijn agent van Burma moeten terugroepen, wijl hij gevaar liep vermoord te worden als sir Lewis Cavagnari, en thans bereikt ons het bericht, dat een ander politiek agent, in de Naga-heuvels aan de noord-oost grens der kolonie, aan het hoofd zijner escorte door de grensbewoners is gedood. Met zooveel moeilijkheden van alle zijden schijnt een drang tot uitbreiding der grenzen roekeloos. Zoo zou het nuchtere gezoud verstand gaarne willen redeneeren. Dc Engelsche regeering zegt echter aangaande Afghanistan: wij móeten ook zorgen voor het behoud onzer kolonie in de toekomst, en met het oog op Ruslands veort- dringen in Azië moeten wij zorgen op de hoogte te blijven van de verbintenissen, welke een of andere beheerseher van Afghanistan wel eens met Rusland zou kunnen sluiten. Deze redeneeting ontvangt eenig bijzonder relief door de gisteren te Londen ontvangen tijding dat Merv, eene vesting in Turkestan, door de Russen na een ernstig gevecht is ingenomen. Deze staan daa door slechts op korten afstand meer van de noordwestelijke grens van Afghanistan in welks noordoostelijk deel zich de Engelschen bevinden. De Brusselsche Nord, het Russisch orgaan in westelijk Europa, zegt wel naar aanleiding van lord Salisbury's redeneeriug, dat al die aan Rus land toegedichte plannen niet bestaan, doch dit blad is officieus, en het is niet onaardig naast zijn artikel de uitdrukkingen te leggen, door een Petersburgsch blad, de Novoie Vremja, aangaande dezelfde zaak gebruikt. Zij zegt, dat nü de Engelschen zegevierend hun intocht in Kaboel hebben gehouden, alle onzekerheid in de Midden- Aziatische toestanden zal ophouden, en dat de tot heden onafhankelijke landstreken óf aan Engeland öi aan Rusland zullen ten deel vallen. „Na de ondervinding def laatste twintig jaten is geen andere uitkomst mogelijk; de grens tusschen Engeland en Rusland moet spoedig Worden afge bakendDe expeditie naar Merv (het blad wist nog niet, dat deze plaats genomen was), beeft een nieuw belang gegeven aan het zoeken naar deze grens. Tusschen den eersten stap, door ons gedaan met het innemen van Taschkent, en de inname van Kaboel liggen slechts vijftien jaren, en naar dezen maatstaf zullen slechts twee ot dr.e jaren meer verloopen, eer de Engelsch-Russische grens voor goed is geregeld." Het verbond tusschen Duitscbland en Oostenrijk is eene voor Europa zoo hoogst gewichtige zaak, dat het niet te verwonderen is, dat het voortdu rend wordt besproken. Men herinnert zich. dat het bericht s'euut op eene stellige mededeeling der Kölnische Zeitungeen voorzichtig blad, dat zich' niet met ballons d'essat ophoudt. De Pali Mall Gazette bevat heden een telegram uit Berlijn, dat er geen schriftelijk of furm>.el verbrnd bestaat Dit was bepaald verzekerd in het ministerie van buitenlandsche zaken, Waar men er echter had bijgevoegd, dat er eene Volkomen overeenstem ming van inzichten tusschen beide regeeringen bestaat. Keizer Wilhelm dit is reeds vroeger beweerd - zou zich persoonlijk verklaard hebben tegen iedere reehtstrei lcscbe anti-Russische demon stratie, zelfs zou bij zich in dien geest nog zeer onlangs duidelijk hebben uitgelaten. De Kölnische echter houdt haar bericht uitdrukkelijk vol, en denkt dat er na de rede van lord Salisbury en het bijeenkomen der commissie voor buitenland sche aangelegenheden uit den Duitschen bonds raad niet veel twijfel meer kan bestaan aan de waarheid harer mededeeling. Waar dit blad op zoo vasten toon spreekt, zullen zijne trouwe lezers wel geneigd zijn het, ook tegen andere berichten, te gelooven. (Prjjs der plaatsing 30 cent per regel.) wordt heden ten dage terecht beschouwd als het beste aller heelmiddelen voor uitwendig gebruik. De krachtdadigheid dezer rotheidwereude, zachte en heelende zalf is door onbetwistbare feiten be wezen. In éen woord, bet is een kostbaar en onontbeerlijk geneesmiddel in elk huishonden in de helaas zoo dikwijls voorkomende gevallen van verwonding, Hoe dikwijls toch gebeurt het dat een wondje in den beginne niet gevaarlijk, ongeneeslijk wordt omdat men van den beginne af geen krachtdadig geneesmiddel bij de hand had? Hoe dikwijls hebben wij niet lieden ontmoet voor hun gebeele leven verminkt omdat zij den voortgang van de vijf of eenige andere kwaal niet hebben kunnen stuiten? De zalf van het Roode Kruis met teer tot grond stof brengt den patiënt verlichting aan en heeft altijd eene spoedige genezing ten gevolge. De kwaadaardigste kwetsuren en wonden, brandwonden, huidziekten, atomische zweren, en andere, klier- en kankerachtige aandoeningen, pestbuilen, de zoo dikwerf voorkomende en slechte gevolgen na zich slepende vijt, de bloedvinnen en gezwellen, aambeien enz. enz. worden door deze krachtdadige zalf spoedig genezen. Personen die last hebben van winterhanden of voeten kunnen die door het gebruik der zalf van het Roode Krul» spoedig verdrijven, en wij raden een ieder aan zich, daar de winter nadert, van dit kostelijk middel te voorzien. Men gelieve zich voor namaaksel in acht te nemen de echte zalf van het Roode Kruis met teer tot grondstof is verkrijgbaarte Amsterdam bij ULOTH Go WAKKERte Rotterdam bij SNABILIEte Breda bij van VAN DE GOOR- BERGH; te Middelburg bij RIPPING en in de voornaamste Apotheken van de provincie. Goes, 21 OctODer. Nieuwe tarwe 30 a 40 cent hoogerrogge 25 cent lagerpuike erwten prijs houdend bruine boonen f 1 lager. Rotterdam, 21 October. Ter markt van heden waren aangevoerd 1802 runderen; 507 vette, 17 nuchtere kalveren; 1442 schapen; 337 varkens; 187 biggen; runderen 1® qüal. 75,2" qual. 62, 3e qual. 46kalveren l8 qual. 90, 28 qual. 70, schapen 75 cent. Vlissingeh, 21 October. Boter per kilogram f '1.15 a f 1.05. Eieren f 5.20 per 104 stuks. Bebgek oP Zoom, SI October. Stuk boter f 1. f 0.75, per halve kilo f 0.65. Eieren per 26 stuks 1-5°. Amsterdam, 20 Oct» 21 Oct» STAATSLBENINOEN, Nederl. Cert. N. W. Seh. 2* dito dito dito. 3 dito dito dito. 4 België. Certificaten2* Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarye. Obl. Goudleen. 5 Italië. Cert. Adm. Amsterd 5 OostenrJJk. Obl. Mei-Nov. 5 dito Febr.-Aug. 5 dito Jan.-Juli.5 dito April-Oct. dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 l'ortug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 dito dito 1876. 6 Kusland. Obl. Hope C. 1798/18155 Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 dito dito 6e 1855. 5 Obligatiën 1862 5 dito 1864 1000 5 dito 1864 100 5 dito 1877 dito. 5 dito Oostersche le serie 5 dito 1872 gecons. dito.6 dito 1873 gecons. dito. 5 dito 1850 1» Leening dito. 4* dito 1860 2» Li ening dito. 4* dito 1875 gecons. dito 4* Cert. Hope C® 1840 4 dito 2e, 3' 4" Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 dito dito 1859 3 Cert. van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 dito dito 1876 2 Turkije. Obl. Alg.Sch. 1865 5 dito dito 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 6 Spoorw. dito 1876 5 V ereen. Staten. Obl. 1876 4* dito dito 1871 5 pet. s V n v n n a li ■i a 64* 64# 78* 78# 100* 100* 05* 65* 72} 57# 57# 58 57} 59* 69# 59} 59* 70 69* 81* 81* 51* Bi* 99 99* 96* 96* 59} 59* 80* 80} 85* 92* 92f* 90} 90 90* 90* 57# 57* 86* 86} 87* 87* 85* 83* 83* 78} 78* 60* 60* 77# 77* 65* 39 15# 15* 37} 37* 14# 10* 10} 13 12* 45* 45

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 3