N». 249. 122* Jaargang] 1879] Woensdag 22 October. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent? Advertentien: 20 Gent per regel? Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte? Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonbs. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Personeel© Belasting. Inspectie en exercitie Middelburg 21 October. Burgemeester en wethouders van Middelburg herinneren de ingezetenen aan de bepalingen der wet voor de belasting op het personeel van 29 Maart 1833 (St.bl. n° 4) en 9 April 1869 (St.bl. n° 59), betrekkelijk de belasting naar tijdsgelang en de suppletoire aangifte, en brengen ter hunner kennis dat bij art. 27 en 42 der genoemde wet het volgende is bepaald Art. 27. 1. „Die na 15 Mei een perceel in gebruik neemt, is voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des diénst- laars, die dan nog over is, verschuldigd." 2. „Aan den belastingplichtige die in den loop des dienstjaars een perceel verlaat, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in zijn dienst achter te laten, wordt ontheffing verleend van zijn aanslag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars die dan nog over is, indien daarvan door hem, binnen den tijd van eene maand, volgende op die waarin hij het perceel verliet, tegen bewijs, schriftelijke aangifte is gedaan ten kantore des ontvangers, op een aldaar koste loos verkrijgbaar biljet. „De ontheifiug wordt ook verleend over het driemaandelijksch tijdvak waarin het perceel werd verlaten, indien de belastingplichtige daarna, doch in den loop van datzelfde tijdvak, een ander per ceel, waarvoor hij belastingplichtige is, in gebruik neemt. „Bij overlijden van den belastingplichtige treden zijne erfgenamen in dezelfde rechten en verplich tingen. „De aangiften, volgens het le en 3e lid ingediend, worden als gewone bezwaarschriften aangemerkt en behandeld." 3. „De uitbreiding, vermeerdering, verwisse ling en afschaffing van belastingvoorwerpen der vier eerste grondslagen na 15 Mei, zal, behalve in de gevallen bij 1 hierboven vermeld, geen grond geven tot eenen nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaars." 4. „Ter zake van zoodanige voorwerpen der 5e en 6e grondslagen, als na 15 Mei in dienst of gebruik genomen of aangeschaft worden, zal de belasting naar gelang van den nog overigen tijd des dienstjaars zijn verschuldigd, met dien ver stande, dat geen verwisseling van dienstboden of paarden met andere, waarvoor geene hoogere rechten verschuldigd zijn, op zich zelve, tot het nogmaals aanslaan van denzelfden belastingschul dige zal kunnen aanleiding geven." 5. „Het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwerpen van de 5e en 6e grond slagen, als aanvankelijk tot onbelastbare einden aan gelegd of gebezigd waren, zal met aanschaffing worden gelijkgesteld, zoomede, wat aangaat de paarden, derzelver geheel verlies van het tweede viertal hunner melktanden, in den loop desjaars.' 6. „Naar gelang de omstandigheden eens belastingschuldige, in den loop des dienstjaars, met betrekking tot deszelfs voorwerpen van de 5e en 6e grondslagen veranderen, zulks, dat, volgens de tarieven van artt. 17 en 21, de opklimming der belasting te zijnen aanzien toepasselijk zoude wordeD, zal, ook wegens de dienstboden en paar den, aanvankelijk gehouden, die verhooging voor den nog overigen tijd des dienstjaars zijn ver schuldigd. „Deze bepaling is mede van toepassing in be trekking tot de paarden, bij het opkomen van de omstandigheden, aan het einde van 7 van art. 20 vermeld." 7 „Paarden, bij verschillende personen of ge zinnen in gebruik, zullen, ingeval die gelijktijdig voor een zelfde rijtuig worden gespannen, hem die zulks doet, of wel den eigenaar of gebruiaer des rijtuigs, ter zake van het grooter aantal paarden, hetwelk door hem alzoo mocht zijn gebezigd, dan waren aangegeven, mede aan de opklimming der belasting naar 6 doen onder werpen." 8. „Hooger belastbaar gebruik van dienst en werkboden of paarden, aanvankelijk minder belastbaar, zal de verplichting tot eene evenredige verhooging der belasting voor den nog overigen tijd des dienstjaars ten gevolge hebben." 9. „De tijd, waarover de belasting loopt, zal, in tetrekking tot al de grondslagen, worden be rekend bij vierendeelen jaars, op het dienstjaar overschietende, zonder dat een vierendeel jaars zal kunnen worden gesplitst, en zullen als vieren- deels jaars worden beschouwd de tijdvakken, aanvangende met 1° Mei, 1° Augustus, 1° November en 1° Februari." Art. 42. „De zoodanige, welke, door eenige der om standigheden, voorzien bij art. 27, in den loop des jaars, komen te vallen onder de toepassing van het aldaar bepaalde, zullen alvorens en naar gelang van het ontstaan diex omstandigheden, en op tie boete, bij art. 35 en 39 vastgesteld, ver plicht zijn tot het indienen van behoorlijke aangiften deswege, in' voege als bij art. 30 voor geschreven zullende zij daarvoor een biljet ter invulling bij den ontvanger kunnen bekomen. „De aangiften kunnen, in gemeenten waar geen ontvanger gevestigd is, ook gedaan worden bij het gemeentebestuur, ter plaatse alwaar de belas ting verschuldigd is, op biljetten, aldaar tot dat doel verkrijgbaar gesteld. Middelburg, den 20 October 1879. De burg. en weth. van Middelburg, SCHOREE. De secretaris G. N. DE STOPPELAAR. BIJ BE De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op art. 20 der verordening op de brand weer in deze gemeente, gewijzigd bij besluit van den gemeenteraad van den 11 November 1858, maken bekend: dat de inspectie en exercitie met een gedeelte der brandspuiten, volgens voordracht van het bestuur over de brandweer, zal plaats hebben Dinsdag den 28 October a. en wel met de spuiten E en L te 10 uren en met de spuiten S en W te IJ uur. Weshalve de bedienden, aan die spuiten ge plaatst, opgeroepen worden zich, ten voorschreven ure aan de onderscheidene brandspuithuiajes te bevinden, zullende bij niet verschijning, tegen hen proces-verbaal worden opgemaakt tot toepassing der bij de verordening vastgestelde straffen, be staande in eene geldboete van f 3 tot 25 en eene gevangenisstraf van een tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Hiervan is afkondiging geschied waar het behoort, den 20 October 1879. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris. G. N. DE STOPPELAAR. De tweede kamer heeft den 17en October jl. eene goede daad verricht, op welke wij eerstdaags terug zullen komen, door de afschaffing der lijf straffen bij de landmacht, waar ze in naam, en bij de zeemacht waar ze maar al te feitelijk nog bestonden. Jammer dat de beslissing niet met een indruk wekkender stemmental genomen werd. Op het einde der Vrijdag-zitting, met het vooruitzicht der Zaterdag-vacantie, waren slechts 60 leden tegenwoordig. De beer De Casembroot wendde eene laatste poging aan tot behoud, in enkele gevallen, der aan zijn oud-zeemansgemoed dierbare geeselstrat. Van hem was dit te begrijpen. Zijn begrip van menschenwaarde is, onder den langdurigen om gang met zeevolk, niet hoog geworden. Ijverig dierenbeschermer, verzekerde hij bij herhaling, meer sympathie te hebben voor een edel dier, dan voor „zoo een gemeenen slechten kerel," of voor wezens, „die in het omhulsel van den mensch, in de ziel de vuilste en laagste hartstochten om dragen." Hoe deze monsters in menschelijke gedaante te pas kwamen bij de enkele gevallen van plicht verzuim in dringende omstandigheden, waarvoor de heer De Casembroot de lijfstraffen wilde be waren, is ons een raadsel gebleven. Maar zijne logica is zeker anders dan de onze. Vijftien leden stemden voor zijn amendement. Behalve vier katholieken en drie conservatieven, (Insinger, Schimmelpenninck en de voorsteller), de geheele anti-revolutionaire partij, voor zoover zij in de zitting tegenwoordig was. Elout, Mackay, Teding van Berkhout, Van Dedem, Van der Hoop, De Jonge, Van Wassenaer, Van Asch van Wijck. De anderen waren afwezig. Niet éen Christelijk- nationale of Christelijk-historisebe naam heeft de eer te prijken onder de namen van hen, die ons volk van dit laatste overblijfsel der barbaarschheid in ons strafstelsel verlost hebben. V olksvrienden?! Tot ons genoegen ontvangen wij bericht dat de Willem Barents heden morgen te IJmuiden voorgaats was. Dit bericht maakt een einde aan de ongerust heid, welke tengevolge van de voorbarig ver spreide gissing omtrent den vermoedelijken dag der binnenkomst en in verband tot de in de laatste dagen heerschende stormen, in meerdere of mindere mate begon te heerschen bij de velen, die in het lot van ons poolschip en zijne wakkere bemanning belang stellen. In de aanstaande najaarszitting van de provin ciale staten van Zeeland, die den 4en November a. geopend wordt, zijn behalve de mededeeling van ingekomen stukken, kon. besluiten en mededee- lingen van gedeputeerde staten, de volgende voor stellen aan de orde: a Voorstel tot wijziging der begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke uitgaven voor 1879. b Voorstellen betrekkelijk de adressen der gemeentebesturen van Clinge, Koewacht, Krab- bendijke, Nisse, St. Anna ter Muiden, Stoppeldijk en Westkapelle, om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs ter zake van de ge wone kosten. c Voorstel omtrent de vereeniging van de Ankervere- en 's Heer Arendskerkepolders en de waterschappen St. Pieter en Heinkenszand. d Voorstel omtrent de gevraagde vv ij ziging van het reglement op het beheer der Uitwatering door de Sluis in de Piet. e Voorstel tot wij ziging van de grens der werken tot zeewering of oeververdediging van den calamiteusen Vlietepolder en den Thoorn- polder. f Voorstel omtrent het verzoek tot calamiteus- verklaring van den Leendert-Abrahampolder. g Voorstel omtrent de regeling der toelagen van de ingenieurs van den waterstaat voor het toezicht op de calamiteuse polders of water schappen. Onder de ditmaal verbazend lange lijst van aspiranten voor de twee opengevallen plaatsen van leden der algemeene rekenkamer, komt ook voor de heer jhr. mr. P. D. van Citters, commies ter provinciale griffie van Zeeland. In de gisteren avond gehouden vergadering van de Middelburgsche afdeeling der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland kon de voorzitter mededeelen, dat door toetreding van nog eenige leden het ledental tot 157 was gestegen, waardoor de Middelburgsche afdeeling na de Amsterdamsche de talrijkste is geworden. De rekening over het vorige jaar werd goedgekehrd en in plaats van den heer J. J. van der Harst Az. werd tot bestuurslid benoemd de heer B. A. Verheij. Na deze hors d'oeuvre kwam de hoofdschotel ter tafel, het rapport over de gasquaestie, aan onze lezers uit ons nommer van Maandag in hoofdzaak bekend. Een paar leden begonnen met een enkele mededeeling omtrent twee andere gasfabrieken, door gemeenten geëxploiteerd, en de vergadering nam ze dankbaar aan, zonder echter naar het schijnt uit een paar losse cijfers veel profijt te kunnen hebben voor het vestigen harer opinie. Ernstiger begon het debat te worden, toen een ijverig cijferaar aantoonde, dat er onjuistheden waren in de door de commissie in haar rapport uit een paar gemeenteverslagen aangehaalde cijfers, zoodat D. v. in Nijmegen aan verbrand en verloren gas 30.000 M3 meer staat opgegeven dan er gemaakt is. Een ander lid bracht in herinnering, hoe reeds in 1874 de tegenwoordige gasfabrikant aan de gemeente had aangeboden het contract te verlengen voor tien jaren, op voorwaarde, dat gedurende die tien jaren de gasprijs dezelfde zou zijn, als nu wederom is aangeboden. Toen dus, met duurdere kolenprijzen, bood men reeds voor tien jaren aan wat men nu aanbiedt voor 20 jaren. Hetzelfde lid ging eenigszins uitvoerig het gansche rapport na en kwam zoo ook aan pag. 6, waar te lezen staat, dat de gemeente met de exploitatie geen winst beoogt. Hij meende, dat deze bewering door de feiten werd weersproken. Toen bestond er een oogenblik ernstig gevaar, dat de vergadering zich zou begeven op het terrein van de roeping eener gemeente en van den aard der gemeente-exploitatie eener indus- trieele zaak. Wij hoorden o. a. op den prijs van het gas het woord „belasting" toepassen. Gelukkig duurde dit niet lang en werd de dis- cuBsie op het practisch terrein, waar zij zich in deze afdeeling bij voorkeur moest bewegen, terug gebracht door een der leden, die zich niet bij de meerderheid der rapporteerende commissie durfde aansluiten, wijl door dit rapport althans de zaak niet voor beslissing is rijp geworden. Hij mist daarin als grondslagen voor verdere berekening de grootte van het buizennet, het aantal pitten in de gemeenten, waarvan statistiek wordt mede gedeeld. Hij ziet vermeld, dat te Maastricht in '78 en '79 de gasprijzen 11 en 10 centen waren zonder eenige meerdere opgave, hoezeer toch die fabriek reeds langer in handen der gemeente is. Hoe zullen die cijfers worden, als de kolen duur der zullen zijn Daarenboven blijkt uit een slechts vluchtigen blik op de van beide gemeenten op gegeven cijfers, dat in beide een verschillende methode van boekhouden bestaat. Men vindt b. v. te Maastricht niets uitgetrokken voor traktementen. Een der heeren rapporteurs antwoordde hierop, dat de kolen een betrekkelijk gering deel der uitgaven van eene gasfabriek vormen. Hij wijst er ook op, dat vooral daarom gemeente-exploi tatie de voorkeur verdient boven een contract met een particulier, omdat het eene zaak geldt waarover geen volledig contract is te maken. Den gasfabrikant staan middelen ten dienste, waar over geen controle mogelijk is. Indien hij op avonden als de straatlantaarns uit zijn en dus enkel gas verbrand wordt door per M" betalen - den, zijne ovens sterk verhit en eene grootere hoeveelheid gas met geringer lichtvermogen pro duceert, kan hij iederen particulier meer doen verbranden dan onder gewone omstandigheden het geval is. De rapporteur noemt dit slechts als een voorbeeld; er is meer van dien aard. Daarenboven is de controle op de lichtsterkte eene zaak van uiterst subjectieven aard, zoolang er geen wiskunstig zekere lichtmeter bestaat. Hiermede was de discussie afgeloopen. Er ontstond toen eene kleine verwarring omtrent den vooirang van een voorstel, door een der leden ingediend en van het rapport. Ook of er zou gestemd worden over de strekking van het rapport. De uitslag van dit alles was, dat het rapport eenvoudig zal medegedeeld worden aan den ge meenteraad, en dat zonder beraadslaging een voorstel van een der leden is aangenomen, dat de afdeeling zich bij adres tot den gemeenteraad zal wenden, met verzoek om het voorstel der tegenwoordige gasfa brikanten tot verlenging van het contract van de hand te wijzen. De aanne ming van dit voorstel geschiedde met 25 tegen 4 stemmen, terwijl 3 leden zich buiten stemming hielden. Daarmede was de gasquaestie afgeloopen. Met acclamatie werd een voorstel van een der leden aangenomen om eene hulde te brengen aan den heer L. Vogel alhier voor de flinke wijze, waarop hij voor de Nederlandsche nijverheid is opgetreden door den handschoen op te nemen, aan de Nederlandsche industrieelen toegeworpen door den Engelschen fabrikant Chatwood. Den afgetreden bestuurder, den heer van der Harst, werd door den voorzitter een woord van dank gebracht. In de vraagbus werd de volgende vraag ge vonden 1®. Heeft de te Arnhem gehouden tentoonstel ling en de internationale wedstrijd van brand kasten eenig nut opgeleverd voor de fabrieks- en handwerksnijverheid in het algemeen en Voor de brandkasten-fabrikanten in het bijzonder; zoo ja, welk 2°. Heeft de jury der tentoonstelling te Arnhem in alle opzichten voldaan aan de eischen, die in billijkheid aan haar konden gesteld worden 3®. Ligt het niet op den weg der Vereeniging tot bevord. van fabr. en handwerksnijverheid in Nederland, om bij volgende tentoonstellingen in 't binnen- en buitenland, aan een nauwgezet on derzoek te onderwerpen de desbetreffende uitge geven programma's en den uitslag daarvan open baar te maken. Ofschoon de eerste proef met het verwar- mingssysteem-Belleroche in de Waggons der staatsspoorwegen goed beeft voldaan, waren bij die proefneming nog een paar kleine gebreken aan het licht gekomen. Deze zijn thans hersteld en Woensdag den 22en dezer zal nu op nieuw eene proefneming plaats hebben.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1