N°. 248, 122® Jaargang. 1879. Dinsdag 21 October. Dit blad verschijnt dagelijks,1 met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad verten tien: 20 Cent per regel.1 Geboorte-, Tronw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère G. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 20 October. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. Rechtszaken. IHIDDELBURGSCHE De uitvoerige memorie van antwoord op het afdeelings-verslag der tweede kamer over de Indische begrooting gaat vergezeld van belang rijk gewijzigde ontwerpen. De stand der gewijzigde begrooting, vergele ken met de oorspronkelijke, is als volgt: De uitgaven (Nederland en Indië) waren ge raamd op f 146,163,487, thans op f 145,083,494. De middelen (Nederlanden Indië) op 139,948,869, thans op 142,450,020. In plaats van 6,214,618, bedraagt dus het geraamd te kort thans slechts 2,633,474, zcodat de kans dat ook in 1880 zonder geldleening in de Indische behoeften zal voorzien worden, aan merkelijk grooter is gewoiden. De verhooging van de raming der middelen wordt hoofdzakelijk veroorzaakt doordien hier te lande in 1880, in stede van 800,000, 850,000 pikols koffie ten verkoop beschikbaar kunnen gesteld worden. Terwijl bij de eerste raming was afgegaan op het bericht dat de Javakoffie- oogst van dit jaar op ongeveer 916,000 pikols werd geschat, is sedert gebleken dat die oogst bijna 200,000 pikols meer zal opleveren. Vandaar dat de verkoop van koffie in Nederland ruim 2,600,000 hooger wordt geraamd, waar tegen over een verhooging van uitgaven staat van f 257,364. De voornaamste vermindering van de uitgaven ontstaat door het dezer dagen van den gouver neur-generaal ontvangen bericht, dat voor den post „kosten der bezetting van Ajeh" 1§ millioen minder kan worden uitgetrokken dan aanvankelijk geraamd was. In de heden voortgezette zitting van den ge meenteraad van Vlissingen werd mededeeling gedaan van een schrijven van den heer Van der Beke Callenfels, luidende als volgt: De ondergete etende heeft de eer u kennis te geven dat hij bedankt als lid van den gemeenteraad omdat hij in de zitting van heden de ervaring heeft gekregen dat men hem op zijn woord niet gelooft waarheid te hebben ge sproken en hij meent de belangen der gemeente niet meer te kunnen behartigen als lid van de vergadering, die op hetgeen na langdurige discussie is besloten in dezelfde zitting terugkomt en het tegengestelde besluit. 18 October 1879. J. van dek Beke Callenfels. Op voorstel van den heer Schraver werd be sloten dat eene commissie van 2 of 3 raadsleden zich tot den heer Callenfels zal hegeven en hem verzoeken zal op zijn besluit terug te komen. Als leden dezer commissie zijn aangewezen de burgemeester en de heeren Schraver en Quakke- laar. Ingetrokken werden de besluiten, Zaterdag genomen, omtrent de subsidiën aan het gasthuis, burgerweeshuis en het algemeen armbestuur, welke subsidiën alsnu respectievelijk op 7220, f 6500 en 6350 werden gebracht. Op voorstel van den heer Kleijnhens kwam de raad weder terug op het laatst genomen besluit omtrent de controle der plaatselijke belastingen en bepaalde dat de le alinea daarvan zal luiden: kosten voor de controle der plaatselijke belastingen, ƒ500. Achtereenvolgens werd besloten tot afschaffing van het havengeld en het bruggeld, terwijl, nadat eervol ontslag was verleend aan den ambtenaar belast met de ontvangst van het collect eloon voor de keibank, die heffing werd opgedragen aan den gemeente-ontvanger. Aan den havenmeester werd eervol ontslag verleend nit zijne betrekking, onder toekenning van een wachtgeld van 250 'sjaars, voor den tijd van drie jaren. De hoofdelijke omslag werd bepaald op ƒ21,000, terwijl de begrooting in ontvang en uitgaaf, met een post voor onvoorziene uitgaven van ^802,44i, op f 156,215,67 werd vastgesteld. In een volgend nommer vervolgen wij het gewoon verslag. i Aan het strand te Westkapelle is Zaterdag een gesloten fiesch aangespoeld, bevattende een met potlood in het Engelsch geschreven open brief, gedagteekeud „middernacht 2 Oct. '79, 20 mijlen NW van het lichtschip van N. Hinder," aan boord van de Engelsche barque Mary Evans, De brief was van den gezagvoerder D. Sayen aan zgne vrouw te Londen. In de fiesch was een dubbeltje gevoegd voor het frankeeren. Na den brief van onzen corres pondent te Westkapelle ontvangen te hebben, is door ons voldaan aan 't verlangen van kapt. Sayen, dat hij op een afzonderlijk stukje papier aldus aan den vinder der fiesch kenbaar maakte: Be Jesus walked the sea to pick ut up. Please post this. Het verkeer tusschen Engeland en Duitschland over de lijn VlissingenVenlo breidt zich voort durend uit. De directeur generaal der M<> tot expl. van StaaUpoorwegen wedijvert dan ook met het bestuur der stoomvaai t-maatscliappij Zeeland in alles wat strekken kan om het gemak der reizigers te verhoogen. Met dit doel zijn de heeren Stous Sloot, hooldingenieur-werktuigkun- dige,en Van der Goes, chef van dienst bij de Expl. Mv. naar Engeland gecommitteerd tot het aan- koopen van rijtuigen, voorzien van een volledig buffet en verder van alles wat strekken kan om de reis te veraangenamen. (N. B. Ct.) Walsoorden, 20 October. Tengevolge der booge zee heeft de stoomboot, die tijdelijk den spoorbootdienst tusschen hier en Vlake waarneemt, gisteren avond en heden morgen niet kunnen varen. Bij resolutie van den minister van binnenland- sche zaken is, krachtens 's konings machtiging, afwijzend beschikt op het verzoek om getieele of gedeeltelijke vernietiging van de kiezerslijst te Harmeien, op grond dat zoodanige vernietiging zou in zich slniten eene beslissing over burger schapsrechten, die volgens de grondwet aan de rechterlijke macht behoort. In de Staats-courant is opgenomen een kon. besluit houdende aanwijzing van de gemeente Alblasserdam als standplaats van een postkantoor De St. Ct. bevat een kon. besluit betrekkelijk het buiten omloop stellen van postzegels en briefkaarten van vroegere uitgiften. Ingevolge dat besluit, kunnen, te rekenen van 1 November e. k. geene andere dan de laatstelijk ingevoerde, op dit oogenblik in gebruik zijnde postzegels en briefkaarten, worden toegelaten. De buiten omloop gestelde postzegels en brief kaarten, mits zij zich in ongeschonden staat be vinden, kunnen na 31 October 1879 nog gedurende drie maanden, op de postkantoren worden ingewisseld. Er bestaat gelegenheid tot verzending der "Correspondentie naar Nederlandseh Indie, door middel van het stoomschip Torrington, waarvan iet vertrek uit Rotterdam op 22 October aan staande is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegen heid mede eene brievenmaal naar Padang ver bonden. De brieven en verdere stukken behooren op den 'dag van vertrek van het stoomschip uiterlijk 's avonds voor 7 uren te Rotterdam aangekomen te zijn. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente 's Heerenhoek N. van Stee, wethouder dier gemeente. Reeds in een gedeelte der oplaag van ons vorig nommer vermeld). loodswezen. Op verzoek eervol ontslagen de commissaris der loodsen te Hellevoetsluis E. Verschoor, behoudens aanspraak op pensioen; met ingang van den eersten November aan staande worden de commissaris der loodsen aan den hoek van Holland P. Janzen Pzn., in gelijke betrekking overgeplaatst naar Hellevoetsluis; b. bevorderd tot commissaris der loodsen aan den hoek van Holland, de adjunct-commissaris der loodsen te Hellevoetsluis, L. van der Slooten c. benoemd tot adjunct-commissaris der loodsen te Hellevoetsluis, de gezagvoerder ter koopvaardij H. Dienske. Akte-examens in Zeeland. Akte als hulponderwijzer. Geëxamineerd 9, toegelaten 8, de beeren A. Beerens, van St. Kruis, J. A. Brakman, van Middelburg, C. J. Cornelis, A. Jansen en J. Katte, van Middelburg, G. M. Klinkenberg, van Koudekerke, G. de Maree en J. van Sighem, van Middelburg. Onderwijzeressen HandwerkenGeëxamineerd 12, toegelaten de dames G. J. ter Cate, van Goes A. A. H. van Eijck, (nuttige), E. M. van Heuven, (N. en fr.), M. R. van Heuven, (N.), A. S. Malmberg, (N.). M. F. Malmberg, (N.), A. M. C. Oosterbaan (N), K. van Rees(N. enfr.), allen van Middelburg; J. E. J. Ross (N. en fr.) en M. W. Ross (N.), van GoesW. Wegeling (N.), van Vlissingen, en H. M. IJsselmuiden (N.), van Middelburg, Voor het Hoogduitsch werd geëxamineerd 1 candidaat, die niet werd toegelaten. Bovenstaande opgaaf is in een gedeelte der op laag van ons vorig nommer onder Laatste berichten reeds medegedeeld.) Axel, 19 October. Tengevolge van het examen gehouden te Middelburg, den 1517 Oct. jl., mochten van de 6 aspiranten der opleidings- klasse alhier, de navolgende jongelieden de akte van hulponderwijzer verwervenJ. de Blok, van StoppeldijkG. M. Geluk, van AxelP. Maas, van Graauw; A. de Waal, van Hontenisse en A A. van der Weele, van Axel. Moge die goede uitslag kunnen medewerken om deze bloeiende inrichting voor de gemeente Axel te behouden. Te Zutfen is plotseling op 71jarigen ouderdom overleden de oud-predikant J. Witkop, dr. in de theologie honoris causa, oud-voorzitter van de synode en van het provinciaal kerkbestuur van Gelderland, en ais grondig geleerde vooral bekend door zijn werk Bet wezen des Chistendoms. De adelborst 1ste kl. W. Noorduyu en de off. van admin. 3de kl. F. Lensing, van het eskader in Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Aan den majoor v. Bothnia Andreae, be noemd tot luit.-kol. bij het 3e reg. inf., is het bevel over het depot van gemeld regiment te Middelburg opgedragen. De luit.-generaal graaf F. I. du Monceau heeft gisteren (19 Oct.) den tachtigsten verjaardag van zijn indiensttreding herdacht. De graaf Du Monceau is 14 October 1799 als kadet-èiéve bij de artillerie, 4e bat., 6e comp. te Groningen aan genomen. Den 29" Mei van dit jaar was hij 25 jaar chef van 's konings militaire huis, welken titel hij nog voert. Het blijspel liokter Klaus, dat aanstaanden Donderdag door de bemoeiingen- der Vereeni- ging tot het bevorderen van goede voorstellingen op kunstgebied alhier, door het Rotterdamsche too- neelgezelschap zal worden opgevoerd, wordt als het beste werk van Adolph l'Arronge beschouwd, wiens vroegere stukken Mein Leopold en Base- manns Töchter méér tot de soort der vermakelijke kluchten behooren. Het stuk werd in het najaar van 1878 voor 't eerst te Berlijn opgevoerd en verwierf dadelijk grooten bijval. De vereeuiging Het Nederlandseh looneel bracht het in Augustus 1879 naar Am sterdam over, waar het niet minder voldeed. Den 17en September deed het zijn intocht te Rotterdam, waar de verslaggever der N. liott. Ct. er dit oordeel over velde: „De komische kracht van dit stuk steekt niet in eenige vergissingen, verwisselingen van personen en soortgelijke goedkoope aardigheden, maar in de luimige, dikwerf geestige wijze, waarop per sonen en toestanden worden opgevat en weei ge geven, die bovendien even natuurlijk als vermake lijk zijn en slechts een enkelen keer de caricatuur naderen." De opvoering door het Rotterdamsche tooneel. gezelschap moet die door Eet Ned. Tooneel nog overtreffen. De bekwame en niet zeer spoedig prijzende beoordeelaar, dien wij zoo evèn aanhaal den, zegt er o. a. dit van „Dat was nu weder eens een voorstelling, zooals wij van dit gezelschap verwachten. Goed inge studeerd, zorgvuldig voorbereid, flink bezet, goed gespeeld. Geen herhalingen, geen stoppers, bijna geen flaters. Een beetje te ernstig misschien, gelijk onder de spanning, waarin de vertooners bij een eerste opvoering verkeeren, zoo licht mogelijk is. Geven de acteurs onbelemmerd, frank en vrij, wat zij kunnen geven, zooals bij een volgende opvoering te wachten is, zonder al te los en overmoedig te spelen, al te familiaren en gemeenzamen toon aan te slaan, dan zullen de humor en de komische kracht, die in 't stuk werden gelegd, nog beter tot hun recht komen. Rosier Faassen was als Griesinger volmaakt in zijn element. Mevr. Yan Dam mag de rol van Julie onder hare triumten rekenen. Smaakvol, levendig en gevoelvol gaf zij het lieve vrouwtje weer. Den heer D. Haspels, die de titelrol vervulde, moeten we ons compliment maken en desgelijks den heer W. Yan Zuijlen, die ons op een koste- lijken Lubowski onthaalde." Ons publiek wacht dus een goed stuk, goed gespeeld, waarvan de verdienste zeker niet het minst daarin bestaat dat het den toeschouwer verplaatst in personen, toestanden en conflicten, zoo als die in de gewone burgermaatschappij werkelijk voorkomen, en dat het geen zenuw- prikkelend, hartverscheurend drama, maar een vroolijk, gezond en geestig blijspel is. Wat opvroolijkends nu mogen wij, bij al de narigheid waarop het werkelijke leven ons onthaalt op de planken wel hebben. De rechtbank te Groningen heeft -een koopman veroordeeld wegens het onbevoegd verkoopen van geneesmiddelen (Hollowaypillen) tot f 100 boete of 14 dagen gevangenisstraf en in de kosten zulks na reeds eenmaal wegens eene dergelijke overtreding veroordeeld te zijn geweest. Onder Serooskerke (Schouwen) is een rijpaard in de weide gevonden met verbrijzelde voor- pooten. Er valt hier zeker aan hoos opzet te denken en een onderzoek is ingesteld, om den dader van deze laaghartige handeling te ont dekken. Kergen op Zoom, 18 Oct. In ,de beet wortel-suikerfabriek van den heer Wittouck alhier had heden morgen een verschrikkelijk ongeluk plaats. Toen de surveillant A. L. die sedert jaren in genoemde fabriek werkzaam is geweest, iets wilde herstellen, werd hij, te dicht bij de machine komende door een rad gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. In vreeselijk verminkten toestand werd de ongelukkige naar het gasthuis gedragen, waar hij reeds heden middag is overleden, nala tende eene vrouw en drie kinderen. Eene spaarbankvereeniging iu Engeland heeft besloten hare werkzaamheid uit te breiden tot restauraties, herbergen en koffiehuizen, en om daar gelegenheid te geven tot inbreng voor de penny- banken. Ook zal de vereeniging billetten uitgeven van éen fenny tot éen shilling, die alleen inwis selbaar zijn bij de spaarbank tegen inschrijving op de spaarboekjes. Men hoopt, dat het publiek zal medewerken door zijne fooien aan bedienden in logtmenten en koffiehuizen bij voorkeur in dezen vorm te geven. In het Fremdenblatt leest men: „Ken der meest geachte en oudste wijnfirma's in Berlijn heeft vier jaren geleden een stuk edelen rijnwijn gekocht van ongeveer 1400 liter en dat met vol komen keunis van zaken behandeld. De kelder meester is een geboren Rijnlander en een even goed proever als zijn meester, het hoofd der firma. Eenige weken geleden vertelde de kelder meester aan den chef, dat hij niet begreep hoe eensklaps een lichte meiaalsmaak aan den wijn was gekomen. De chef proefde den wijn en vond er ook een bijsmaak, aan, maar proefde er leder uit. Beide hielden vol. Nu werd eenige dagen geleden het stuk deel» op fiesschen, deels op klei;

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1