N°. 247. 122® Jaargang. 1879; Maandag 20 October. Dit blad verschijnt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m« franco 3,50, Afzonderlijk^nómmers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Oent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg 18 October. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Kunstnieuws. MIDDELRURGSCHE COURANT. V Aan de leden der Middelburgsche afdeeling van de Vereeniging ter bevordering van fabrieken handw erksnijverheid is rondgezonden het verslag van de commissie, benoemd om rapport uit te brengen over de vraag: „Is het wenschelijk dat het contract met de alhier bestaande gasfabriek worde verlengd, of dat deze door de gemeente zal worden geëxploiteerd?" De commissie bestond nit de heeren J, W. de Raad, D. Gr Kröber sr. J. H. Will, K. Baart, P, D. Koning, Gr. Alberts Lz. en P. A. Janssen. De commissie is eenparig van oordeel dat van verlenging der overeenkomst geen sprake kan zijn, ook niet tegen den aangeboden lageren prijs, omdat het contract zóóveel leemten bevat, dat de belangen der gemeente en der particuliere verbruikers zouden worden benadeeld ten voor- deele van den fabrikant. Ten aanzien van hetgeen dan nu te doen staat bij het eindigen van het bestaande contract in Juni 1882, is het rapport in twee deelen te splitsen, waarvan het eene bevat de gronden, waarop door zes van de zeven leden wordt geadviseerd: „dat gemeente-exploitatie de voorkeur verdient boven exploitatie door particulierenterwijl in het andere gedeelte de redenen worden uiteengezet, waarom êen lid van gevoelen is„dat niet dan bij de uiterste noodzakelijkheid tot gemeente exploitatie zou moeten worden overgegaan." Zoo beknopt mogelijk, volgt hior ccn o-rcrzicbt van de beide betoogen, welke in het rapport meer geregeld punt voor punt tegenover elkander gesteld worden. Terwijl aan beide zijden wordt erkend dat een gemeentebestuur zich in den regel niet met nij verheids-ondernemingen moet inlaten, wordt de noodzakelijkheid, om voor zooveel de gasfabricatie betreft van dien regel af te wijken, aan den eenen kant betwist, aan den anderen kant aangenomen. Gasverlichting is geen zaak van algemeen belang, is de stelling van het eene lid; zij is dat wel, die der zes andere rapporteurs. Concurrentie is zeer wel mogelijk, volgens het éene betoog; er kunnen buurt-fabriekjes worden opgericht, b. v. eene kleine fabriek alleen voor de bewoners van de Lange en Korte Delft. Neen, antwoordt het andere, zij is in eene gemeente als Middelburg niet denkbaar, zoodat een contract der gemeente met een industrieel haar even goed zou buiten sluiten bovendien kunnen groote fabrieken goed- kooper gas leveren dan kleine; terwijl indien de exploitatie van kleine fabrieken in eene gemeente mogelijk bleek, daaruit dan zou volgen dat de gemeentefabriek niet goed geëxploiteerd werd. Voor de oprichting eener gemeentefabriek, zegt de eenige tegenstander daarvan, is opneming van een groot kapitaal noodig, dat door nieuwe uitvin dingen plotseling waardeloos kan worden. De prijs van het gas kan bij gemeente-exploitatie niet veel lager zijn dan bij een particuliere onderneming, daar in beide gevallen gerekend moet worden op aflossing van het kapitaal en op onvoorziene ongelukken. Daarenboven zijn de particuliere verbruikers machteloos tegenover de gemeentefabriek en moeten zij het licht goed vinden zooals deze het levert. Dit laatste, voert de meerderheid aan, is tegenover een particulier concessionaris óok het geval. Wat het kapitaal betreft, ziet zij niet in waarom dit door eene nieuwe uitvinding waarde loos zou wordenniemand kan immers de ge meente dwingen zich van een ander liehtmiddel te gaan bedienen. De prijs van het gas zal in ieder geval zooveel minder bij gemeente-exploitatie zijn, als de winst van den particulieren ondernemer bedragen zou. Het eene lid acht de sinds meer dan 20 jaren opgedane ondervinding met gemeente-gasfabrieken niet, de zes anderen oordeel en die ruimschoots voldoende om met vertrouwen tot denzelfden vorm van lichtversehaffing over te gaan. Het gemeentebestuur, vernemen wij van den éenen kant, kan als grootste verbruiker en met zijne veeljarige ondervinding, op de beste voor waarden een nieuw contract sluiten en, gelukt dit 1 niet met de bestaande fabriek, de zaak publiek aanbesteden. Neen, antwoordt de andere stem, want bij eene publieke aanbesteding zou niemand met de bestaande fabriek, die alles voor de exploi tatie gereed heeft, kunnen mededingen. Hiermede is de strijd dezer beide meeningen in het rapport uitgeput. De meerderheid voert verder tot aanbeveling van gemeente-exploitatie in hoofd zaak nog het volgende aan. Het is bijna onmogelijk een contract zóódanig te maken, dat de fabrikant geen middel zou vinden om het, tegen het algemeen belang in, te ontduiken, omdat winstbejag zijn streven is. Bij eigen beheer kan maar van éen doel sprake zijn, namelijkgoed en goedkoop gas produceeren. Een gemeentebestuur zal alle middelen aanwen den om de fabriek zoo goed mogelijk te exploi- teeren. In onderscheidene gemeenten zijn bewijzen te vinden, hoe door wèl aangewende middelen het aantal verbruikers toeneemt, waardoor de prijs van het gas alweder minder kan worden. De voorwaarden, die in den regel in contracten met particulieren voorkomdh, zijn in het nadeel der gasverbruikers. Immers wanneer het verschil in prijs van 't ga3 voor straatverlichting, met dien voor particulieren groot is, dan betalen die verbruikers dubbel aan de straatverlichting, terwijl deze door allen, die er nut van hebben, namelijk door alle inwoners, moet betaald worden. Moge de gemeente als grootste verbruikster al eenig voordeel genieten, meer dan 25 pet. zal dit wel niet mogen bedragen. Het beheer der zaak, toevertrouwd aan een bekwaam directeur, kan niet anders dan goed zijn. De directeur, onder behoorlijk toezicht geplaatst, streeft, nit eigenbelang, naar stipte vevvnllinff 7-ÜTier instructie. De uitkomsten bij de verschillende gemeente- fabrieken verkregen, zijn zóo gunstig, dat het wenschelijk is ook in deze gemeente dienzelfden weg te bewandelen. De commissie kan niet ont veinzen dat daardoor voor een gemeentebestuur de bemoeiingen belangrijk vermeerderen, maar vleit zich dat dit geen overwegend bezwaar zal zijn. Ten slotte beantwoordt de commissie de vraag, wat wenschelijker is, pogingen te doen om de oude fabriek alhier over te nemen of eene nieuwe te bouwen. Zij acht, ook na van elders ontvangen inlichtingen, het eerste niet geraden. Eene oude fabriek neemt men over zooals ze is en begint te verbeteren en uit te breideu, totdat men nage noeg zooveel verwerkt heeft als een nieuwe kost. Ook meent de commissie wel te weten dat de tegenwoordige fabriek niet meer in alle opzichten aan de eischen van den tijd voldoet en het buizennet veel te wenschen overlaat, Eene nieuwe fabriek te bouwen om, volgens de eischen van den tijd, goed en goedkoop gas te kunnen leveren, verdient dus naar hare meening de voor keur. In de heden namiddag gehouden fitting van den gemeenteraad van Vlissicgen, waarvan wij ia een volgend nommer het gewone verslag geven, werd o. a. medegedeeld dat van den minister van oorlog, in antwoord op een schrijven van het dag. bestuur, bericht ontvangen is dat het niet in 's ministers bedoeling ligt zoodanige wetsontwer pen aanhangig te maken dat het garnizoen zou verminderen. Een verzoek van het R. K. armbestuur om eenige subsidie te erlangen werd na langdurige discussie verworpen. Naar aanleiding van een schrijven van den hoofdingenieur van den waterstaat, metuitnoodi- ging om zonder tol te heffen het onderhoud van het zuidelijk einde van den bermweg van de brug te .Souburg tot de keersluis voor rekening van de gemeente te nemen, wanneer die door het rijk werd bestraat, werd besloten daarin te bewilligen. Aan de commissie van toezicht en beheer werd ma chtiging verleend tot eene uitgave van f 2430 voor werken in eigen beheer uit te voeren. Ter leuzen, 17 October. Aan den Nieuwen Neuzenpolder heeft gisteren weder eene oeveraf schuiving plaats gehad aan de Wester-Schelde^ en wel bij de lichtwachterswoniug en in de nabij heid van de werken van den oever voor Ter Neuzen. De lengte dier afschuiving wordt ge rekend op ongeveer 190 meters, bij eene breedte van circa 90 meters. A. wo He, 17 Oct, In de laatste dagen is bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen eene bepaling, op last van het hoofdbestuur, in werking getreden, die vroeger wel heeft be staan, maar nooit is toegepast, namelijk deze, dat voor alle colli's, die onder vrachtbrief worden verzonden en die men aan het bureau der goede renloodsen laat wegen, 20 cent per colli weegloon geëiseht wordt. Deze bezwarende maatregel deelen wij in het belang van den handel mede, daar ieder het recht heeft de colli's zalf te wegen hetzij bij zich aan huis of bij zijne buren of vrienden en het gewicht ook zelf op den vracht brief kan aangeven. Men zij intusschen indachtig, dat men ruim weegt, daar bij de controle, bij eventueel hooger dan aangegeven gewicht, nog 20 et. per colli bovendien wordt gerekend. Naar wij vernemen, is het lang bestaan heb bende geschil tusschen de Noordbrabant-Duit.iche spoorwegmaatschappij en de Exploitatie-maatschappij thans opgeheven en door laatstgenoemde, in over eenstemming met den Köln. Mindener Eisenbahn, in beginsel besloten tot vaststelling der inter nationale tarieven voor het goederenvervoer, welke nu achtereenvolgens zullen worden toege past. De uitwerking daarvan op de ontvangsten der Noordbrabant-Duitsche Mi zal zich zeker niet lang laten wachten. Althans wanneer aan deze verwachting weder niet de bodem ingeslagen wordt door het bericht der Belgische bladen, bevattende de opgave van 17 doorloopende spoorwegtarieven, die tegen 1 Jan. 1880 door de Duitsche spoorwegadministra ties zijn opgezegd. Daaronder behooren o. a. de tarieven voor 't verkeer tusschen Engeland en Duitschland en Zwitserland en tusschen Frankrij k cn - "X" - voor het kol en vervoer van Duitschland naar België en Frankrijk, voor vee van Antwerpen naar Oostenrijk, voor suikers van Oostenrijk naar België en Engeland enz. Onderhandelingen zijn met de betrokken maatschappijen aangeknoopt over reconstructie der tarieven op nieuwe grond slagen. Of ook de verbindingstarieven met Nederland reeds zijn opgezegd De Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord-Bevelandwelke thans 60 ledea telt, hield Donderdag te Goes, onder voorzitter schap van den heer D. P. Dominicus, eene ver gadering, die door 29 leden werd bijgewoond. Onder het 7tal behandelde vraagpunten kwam ook het volgende voor: „Is de uitlegging, door burgemeester en wet houders van Amsterdam gegeven aan art. 264 der gemeentewet, wat het ter visie leggen der kohieren van de plaatselijke belastingen betreft, te verdedigen De heer W. J. van Dam, secretaris van Ka- pelle, die omtrent deze vraag advies uitgebracht heeft, beantwoordt haar ontkennend. De ziens wijze van burg. en weth. van Amsterdam is, dat de kohieren ter visie liggen voor de belasting schuldigen, alleen wat hun eigen aanslag betreft, zoodat niemand kennis draagt van eens anders aanslag. De adviseur is van oordeel, dat de wet duidelijk beveelt dat de kohieren voor een ieder ter visie zullen liggen, en acht het bovendien een eerste ver* eischte, om te weten of men goed is aangeslagen, dat men zien kan hoe anderen zijn aangeslagen, teneinde eene vergelijking te kunnen maken. De redenen, door burg en weth. van de hoofdstad voor hunne handelwijze opgegeveD, mogen ook niet geldend heeten. Zij zeggen, dat hunne opvatting door de noodzakelijkheid wordt geboden met het oog op het tijdsverloop voor die tervisieligging. Maar het is niet de vraag op welke wijze men zich het gemakkelijkst van de uitvoering van een voorschrift der wet afmaakt, maar men moet trachten de wet, zooals zij luidt, toe te passen en uit te voeren. Tot aanvulling van dit advies werd mededeeling gedaan van het gevoelen van den afgetreden min. van binn. zaken, in zijn nota van inlichtingen op het adres van den heer Metelerkamp aan de tweede kamer, dat namelijk onder een ieder niet moet verstaan worden ieder belang-s tellende, maar ieder belang-h ebbende. De heer tnr. De Witt Hamer vroeg, of dan, volgens die inlichting, elk die op het kohier voorkomt, het gehfeéle kohier moet kunnen inzien Namens het bestuur werd geantwoord, dat de min. van oordeel is, dat men belang-h e b b e n d e is bij eigen aanslag, belang-s tellende in eens anders aanslag, en dus de handelwijze van burg. en weth. wordt goedgekeurd. De hoop der redactie van de Gemeentestem (no. 1462) dat onder den nieuw opgetreden minister de woorden „een ieder" ook ten-opzichte der belastingkohieren tot hun recht zullen komen, werd ten slotte uitgesproken en door de vergadering gedeeld. (Gr. Ct.) De burgemeester van Harmeien heeft zich gewend tot den minister van binnenlandsehe zake met de vraag of de kiezerslijst voor leden van de 2e kamer, die den 14en Maart door burgemeester en wethouders aldaar is vastgesteld, bij de aanstaande verkiezing op 4 November moet worden gebezigd en alzoo aan de daarop staande kiesbevoegden de oproepingsbrief met het stembriefje moet worden ter hand gesteld. Daarop heeft de minister geantwoord dat die kiezerslijst bij de bedoelde verkiezing moet dienen. Prijs van rundvleesch eerste kwaliteit 60 a 70 centte Deventer. corps diplomatique. Bevorderd tot secretaris van legatie jhr. mr. W. M. van Weede en jhr. mr. F. M. A. H. Michiels van Verduynen, beiden thans attaché bij het corps diplomatique. burgemeesters. Benoemdtot burgemeester van Ketbel en Spaland J. G. van Linden van den Heuvel!, tot burgemeester van Wassenaar R. G. S. gemeester van Doornspijk H. W. Greven, alle secretarissen dier gemeenten. leger. Benoemd bij den vétêrinairen dienst van het leger hier te lande, tot paardenarts Be klasse, de veearts J. J. Westbroek. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den soldaat F. A. Fröhlig, van het koloniaal werfdepöt, tot het dragen van de Duitsche me daille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870/71, alsmede aan den soldaat A. Kremmel, van het koloniaal werfdepót, tot het dragen van de Oostenrijksche herinnerings medaille voor het deel nemen aan den veldtocht tegen Pruisen in 1866. geneeskundige dienst. Tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij het leger in N. I. dr. P, Engelmayer, geneesheer te Dachau (Begeren). consuls. De heer D. S.Bles, door den consul- geueraal der Nederlanden te Londen tot zijnen vice-consul te Manchester aangesteld, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. Bij kon. besluit wordt de kapit. ter zee J. A. Baart de la Faille eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip Cornells Dirks, en het bevel over dien bodem opgedragen aan dei kapitein-luit. ter zee D. G. E. Wolterbeek Muller, met den dag, volgende op dien na zijne aankomst te Curasao. De luit. ter zee le kl. jhr. H. M. van der Wijck, van het eskader in Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld, en wordt gedetacheerd bij het departement van marine, ter waarneming der betrekking van adju dant bij den minister van marine. Amsterdam, 18 Oet. De jaarliiksche ten» toonstelling van schilderijen van levende meesters, die aanstaanden Zondag in de bovenzalen van Arti et Amicitiae wordt geopend, belooft weder zeer schoon en belangrijk te zullen worden. Er zijn 350 inzendingen ingekomen, waaronder ook het prachtige levensgroote portret van wijlen Z. K. H. prins Hendrik, vervaardigd door den schilder Taanman, ingezonden door 's prinsen weduwe. De tentoonstelling is dit jaar zoo gerangschikt, dat de commissie waarschijnlijk veel minder aan merkingen sal hooren dan vroeger wel eens het

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1