N°. 246, 122« Jaargang. 1870. Zaterdag 18 October. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen^ Prijs per 3/mi franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten - enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére 6. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 17 October. „Is, zegt het Vad., de minister werkelijk van plan buiten de voordracht te gaan, dan ver trouwen wij, dat hij het oog heeft op iemand, die in economische kennis en geschiktheid om hooger onderwijs te geven de voorgedragenen overtreft. Dat politieke sympathieën of antipa thieën den doorslag zullen geven, gelooven wij niet." Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Marine en leger. Rechtszaken. J. D. M., te Vlissingen, en C. van de Gruyter, MIDDELRERGSCHE COURANT. In een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van N. L van 16 dezer wordt bericht dat in Atjeh de politieke toestand zeer gunstig is en zich in den laatsten tijd een groot aantal voor name en mindere hootden onderworpen hebben dat den 9den dezer de eerste steen werd gelegd van de Missigit Raïa, onder den toevloed van ongeveer 6000 inlanders en in de tegenwoordig heid van de hoofden der oost-, noord- en west kust en der drie Sagis, en dat den lOden dezer de nieuwe radja van Pedir in Kotta Radja be vestigd is. Door de Utrechtscbe Kiesvereeniging is voor de verkiezing van eed lid der tweede kamer met algemeene stemmen candidaat gesteld de heer J. N. Bastert, te Maarsen, oud-lid der kamer. Het bericht van de N. Ct en van ons, dat de minister van binnenlandsche zaken de voor dracht voor het hoogleeraarschap in plaats van prof. Vissering aan het college van curatoren te Leiden teruggezonden zou hebben, wordt door het Vaderland tegengesproken. Gedurende de week van 9 October tot en met 15 Oct. zijn te Vlissingen aangekomen met de stoomschepen van de maatschappij BeelatM 440 en vertrokken vandaar naar Engeland 503 passagiers. Opgave van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden door het Postkantoor Middelburg. Mej. C. van der Maale, Bruxelles, B. Pagé, Gent, Edmann, Elberfeld, M. Schuylenburg, Aken. Amsterdam, 16 Oct. Het bestuur van de Amsterdamsche afdeeling der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen heelt dit jaar de verouderde gewoonte afgeschaft om aan de bezoekers der winterbijeenkomstcn gratis bier en koffie te verstrekken. Hiermede nemen echter de oude ge trouwe „nutters" ten getale van ongeveer 300, gewoon aan het gezellig kruikje bier of het troostrijk kopje koffie, geen genoegen, zoodat zij alle voor het lidmaatschap bedankten, hetgeen gisteren avond bij de eerste voordracht duidelijk te bespeuren was. De aanwinst van nieuwe leden, verkregen door eene onlangs verspreide circulaire, waarin tot het lidmaatschap werd aangespoord, weegt echter ruimschoots tegen dit verlies op. De liqnidateuren der Ajrikaansche Eandelsver- eeniging, de heeren H. Mulder Szn.; mr. J. C. Reepmaker en W. C. Schalkwijk, hebben aan hare schuldeischers een brief gericht, waarin zij mededeelen dat hun gemachtigde, de heer Brücker, den 7en Juli aan de West-Kust van Afrika is aangekomen. In overleg met den hoofdagent, den heer De Bloeme, nam hij de noodige maat regelen om alle schuldeischers aan de kust geheel te voldoen en hierdoor het vertrouwen te her stellen. Dit gelukte, ook door de toewijding van het personeel en door de medewerking van den kommandant van Z. M. stoomschip Alkmaardat zich juist aan de kust bevond, den kapitein luit. ter zee G. Doorman, ten volle. Thans worden door de heeren De Bloeme en Brücker staten opgemaakt van alle aan de kust aanwezige baten. Na een scherp onderzoek dier opgaven, zal men op deze wijze een nauwkeurig overzicht verkrijgen van den toestand. Vervolgens zullen de liquidateuren, die reeds belangrijke bezuinigingen ingevoerd hebben en over het' personeel zeer tevreden zijn, nadere voorstellen doen. „Naar onze overtuiging, schrijven zij, brengt het belang der creditueren mede, dat zij zeiven de gezamenlijke eigenaren blijven van alle baten der Afr. Ev. en deze gaandeweg dooi den gewonen, geleidelijken handel, tegen producten worden ingeruild, zooais de usantiën ter kuste dat medebrengen. Te gelijker tijd zal dan blijken of, onder invoering van groote wijzigingen en bezuiniging, de geregelde handel op de Zuidwest kust van Afrika is te bestendigen. „Dien weg bewandelende, komt het ons voor, dat de schuldeischers een akkoord zullen moeten aangaan, waarbij zij, tegen volledige décharge, ieder in verhouding zijner schuldvordering, aan- deelen bekomen in eene nieuwe vereeniging, welke dan hare baten overneemt. Voor iedere ronde som van f 1000 schuldvordering, zou dan een geevenredigd aandeel, tot een bepaald bedrag, in de baten moeten gegeven worden, terwijl kleinere fracties, tegen een zeker cijfer, in geld zonden moeten worden afgedaan. „Voor deze nieuwe vereeniging zouden dan door de deelhebbers bepalingen moeten worden vastgesteld en eene directie worden benoemd. Wij verklaren ons bereid, zoo dit mocht verlangd worden, tot het nemen der maatregelen van overgang behulpzaam te zijn." Op de aanbeveling voor de betrekking van geneesheer-directeur van het stedelijk ziekenhuis te Rotterdam, opengekomen door het overlijden van dr. Rienderhoff zijn geplaatst de heeren dr. F. J. Van Leent, dirigeerend officier van gezond heid der zeemacht te Amsterdam, dr. H. G. Hesselink, geneesheer te stad Almelo en dr. H. Klinkert, geneesheer te Rotterdam. Werd te tentoonstelling te Arnhem op 15 Juni 11. zonder eenige plechtigheid geopend, Woensdag werd zij op dezelfde wijze gesloten; het aantal bezoekers was, uitgezonderd Zondag jl., in de laatste dagen zoo gering, dat bij langeren duur niemand misschien meer de moeite zich had getroost een kijkje te nemen. Het overlijden van den prins van Oranje en het daarop gevolgde hoogst onaangename zomer weder zijn oorzaak geweest dat het aantal bezoe kers verre beneden de raming is gebleven. De receptie-zaal boven den ingang van het gebouw, waarvoor door het bestuur geene kosten waren ontzien om den leden van het vorstelijk huis een hunner waardige ontvangst te bereiden, heeft om zoo te zeggen geen dienst gedaan. (EM.) Behalve den gisteren door ons opgenomen brief van den luit. ter zee Van Broekhuyzen, bevatten de groote bladen Dog een uitvoeriger rapport van den kommandant De Bruijne, over de afge- loopen Poolreis der Willem Barends. Uithoofde onzer beperkte plaatsruimte hebben wij aan den korteren brief, die in hoofdzaak hetzelfde bevat, de voorkeur moeten geven. De Maatschappij tot opvoeding van weeeen in het huisgezin heeft dezer dagen eene oproeping gedaan tot het verkrijgen van jaarlijksche bij dragen en giften in eens, teneinde haar nuttigen arbeid te kunnen voortzetten en uitbreiden. De stichting van een eentraal-gebouw is noodiginhet midden des lands, geen weeshuis natuur lijk, bestemd tot v o o r 1 o o p i g e ontvangst der weezen, waar zij onderzocht en waargenomen worden, alvorens aan geschikte huisgezinnen te worden toevertrouwd. Ook voor de verdere werkzaamheid der Maatschappij is meer algemeene deelneming noodzakelijk. Men vraagt ons daartoe voor haar den steun eener aanbeveling. W ij geven dien met volle overtuiging. Immers, het wordt met recht in de circulaire gezegd, dat het hier geldt een van de edelste uitingen der meest verlichte menschenliefde. „Het is der Maatschappij niet te doen om bedelaars een aalmoes toe te werpen; zij werpt haar geld niet in een put. „Ook niet om aan ouden van dagen een dra gelijk levenseinde te bezorgen; dat is goed, maar niet het edelste. „Neen, zij werkt voor de toekomst der samen leving, als zij moeite, tijd en geld besteedt aan de degelijke opvoeding juist van die kinderen, die anders zoo licht verwaarloosd worden." legee. Benoemd bij den plaatselijken staf tpt kap., pi. adjudant lste kl. të Amsterdam, de iste luit. der inf. Th. M. Keyser, kommandant van de 2de comp. hospitaal-soldaten. Benoemd bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs tot kapitein 2de kl. de lste luit. J. Meursinge, van het corps. Vervolg akte-examens in Zeeland akte voor hulponderwijzer, aangegeven 18 candidaten, ge slaagd 9, de heeren P. Leijs van 's Gravenpolder, M. F. Hage van Oud-Vosmeer, J. F. de Blok van Stoppeldijk, A. de Waal van Hontenisse, A. A. van der Weele van Axel, P. Maas van Graauw, C. J. Reisinger van Goes, P. Oranje van Goes, C. Klap van Kapelle. Onderwijzeressen Engelsch: aangegeven 2, ge ëxamineerd en geslaagd mej. M. J. Verbrugh van Middelburg. Akte als huisonderwijzeres, aangegeven 9 can didaten, geslaagd de dames: M. J. Baart van VlissiDgen, A. A. H. van Eijck, M. Huitenk en M. F. Malmberg, allen van Middelburg. Benoemd tot leeraar in de wiskunde en het boekhouden aan de H. B. S. te Hoorn, de heer A. Labbeiton, te HoogeveeD. De minister van oorlog heeft bepaald, dat er geene Franschen of Walen meer voor het Oost- Indische leger mogen worden aangenomen, indien zij niet in staat zijn de Nederlandsche of Vlaam- scbe taal goed te spreken en te verstaan. Het handgeld voor vreemdelingen voor een koloniale verbintenis voor 6 jaren, is vastgesteld op niet meer dan f200, en voor eene verbintenis van 4 jaren op f 100. De luit. ter zee 2e kl. W. M. J. Visser, van het eskader in O. I. teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Beklaagd wegens het, zonder daartoe bevoegd te zijn, uitoefenen der verloskunde als bedrijf, stond heden voor de rechtbank alhier terecht de reeds bejaarde huisvrouw van P. V. te Eede. Uit de verklaringen der getuigen en uit de be kentenis van de beklaagde bleek dat zij, op den 25 Juli en 20 Juni jl., twee vrouwen bij de ver lossing had bijgestaan. Verder bleek dat te Eede geen geneesheer of vroedvrouw is gevestigd, terwijl door eene der getuigen verklaard werd dat zij geen geneeskundige hulp kon vei krijgen,omdat zij geen geld bad, en door de andere dat een geneesheer, niettegenstaande zij ervoor wilde betalen, niet uit een naburige gemeente wilde komen. Beklaagde had hare hulp verleend en was door de eene vrouw met 0.40 (het gewone dagloon) betaald, terwijl zij door de andere, voor wie zij gedurende eenige dagen het huishoudelijke werk had verricht, met 0.40 per dag was betaald. Door het O. M. werd, ofschoon moest toege geven worden dat het in de 'gegeven omstandig heden hard moge schijnen, straf geeischt dewijl het feit overtreding van ,de geneeskundige wet oplevert. In verschillende verzachtende omstan digheden vond echter het O. M, aanleiding om eene veroordeeling in eene geldboete van f 10 en in de kosten van de procedure te eischeu. Het gerechtshof te 's Gravenhage behandelde gisteren de zaak van L. K., vrouw van V. M., beschuldigd van uit den winkel van J. L. d. T., te Gapinge, in den avond van 7 Jnni een rijks daalder te hebben gestolen. De adv.-gen. mr. Gregory, wijzende op haar vroegere veroordeelin gen, requireerde een celstraf van een half jaar- Het hof veroordeeld haar tot 3 maanden celstraf. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 14 October zijn de navolgende personen verooi deeld L. J. M. en J, D. S., te Vlissingen, en S. L., te Middelburg, wegens openbare dronkenschap te Middelburg, ieder in eene boete van /l of 1 dag gevangenisstraf. te Arnemuiden, wegens het maken van nachtelijk burengerucht, ieder in eene boete van f 5.50 of een dag gevangenisstraf. M. A., te Vlissingen, wegens het big het vervoer van mest aldaar niet onmiddellijk opruimen van het gestorte, ieder in eene boete van f 3 of 1 dag gevangenisstraf. J. d. M., te Arnemuiden, wegens het des nachts visschen in eéns anders vischwater zonder schrif telijke vergunning, in eene boete van 6 of 1 dag gevangenisstraf. L. M., te Arnemuiden, wegens als voren en wegens het visschen van kreukels in de Schelde, zonder van het vereischte consent te zijn voor zien, in eene boete van f 6 en eene van 10 of 1 dag gevangenisstraf voor iedere boete. A. T., te Westkapelle, wegens het rapen van schelpvisch aan de vooruitspringende werken aan het strand te Westkapelle, in eene boete van f 10 of 1 dag gevangenisstraf. P. H. Lz. en S. J. Az., te Westkapelle, wegens enkelen diefstal van te veld staand gras en veld vruchten, onder verzachtende omstandigheden, ieder in eene boete van 1 of een dag gevange nisstraf. C. P., te Veere, en A. L. en W. L., te Vrou wepolder, wegens het beschadigen van den helm in de duinen onder Zoutelande, de le en 3e ieder in eene boete van 10 en 2e in eene boete van f 1 of een dag gevangenisstraf. E. B. en I. M., te Middelburg, wegens als voren onder Domburg, ieder in eene boete van f 10 of een dag gevangenisstraf. N. M., te Aagtekerke, wegens het moedwillig mishandelen van eene kat onder Middelburg, in eene boete van f 10 of drie dagen gevangenisstraf. J. v. d. B., te Vlissingen, wegens bet door aan roeping en aanhouding bemoeilijken van een reiziger aan het locaalstation van den Staats spoorweg te Vlissingen, in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. J. d. L., te Wissekerke, wegens het zich be vinden in een trein van den spoorweg zonder voorzien te zijn van eeD plaatsbewijs, in eene boete van f 10 of drie dagen gevangenisstraf. T. P., te Middelburg, wegens het klimmen ach ter een rijtuig op de openbare straat te Middel burg zonder verlof van den rechthebbende en zulks na binnen de laatste twaalf maanden voor gelij ke overtreding te zijn veroordeeld, in eene boete van f 4 of drie dagen gevangenisstraf. P. J. d. R., te Vlissingen, wegens het buiten noodzaak aan een rijtuig hangen op de openbare straat te Vlissingen en wegens het buiten nood zaak schellen aan eene woning aldaar, in twee boeten van f 1 of een dag gevangenisstraf voor iedere boete. Bij den officier van justitie te Arnhem is eene klacht ingediend door juffrouw Cornelia van S. tegen juffrouw Hendrijntje van S., wegens het toebrengen van stooten, bij gelegenheid dat zij de godsdienstoefening in het Evangelisch lokaal te Wageningen wilden bijwonen en beide van dezelfde plaats gebruik wenschten te maken. In plaats van zusterlijk beurtelings op elkanders schoot te gaan zitten, hebben zij met geweld eikaar de plaats betwist. (A. Ct. Men meldt uit Brussel dat de Nederlandsche gezant, baron Gericke, voornemens is spoedig na het huwelijk van zijn zoon, dat vermoedelijk den 22 dezer voltrokken zal worden, het ambtelijk leven vaarwel te zeggen en zich in Den Haag te vestigen. De Leidsche studenten en houderden inge zetenen trotseerden regen en wind, weike zich Woensdag avond gedurende den optocht bij ge legenheid van de ontgroening der nieuwe muzen zonen onophoudelijk deden gevoelen. Het was echter alsof men in verschillende woningen, waar de stoet voorbijtrok, door bet afsteken van bengaalsch vuur aan dit ongerief wilde tegemoet komen, want somtijds was het alsof de menigte door een zee van vuur haar ommegang deed. jje muziek speelde er daarbij dapper op los en ook de fakkels bleven den weg derspes patriae verlichten, totdat deze zich binnen de mureu van haar eigen gebouw aan ieders blikken had onttrokken,

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1