BUITENLAND. Laatste berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. K e r k n i eu w s. Marine en leger. Weerkundige waarnemingen, 15 October des morgens te 8 ureD. w 4 Algemeen Overzicht. tot 1 Januari van het volgend jaar is gebonden Aan den heer dr. A. Rutgers is op zijn ver' zoek, wegens vertrek naar elders, eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke schoolcommissie. Op een verzoek van den heer C. F. Westerbur ger, commissaris van politie, om verhooging zijner jaarwedde is op voorstel van het dag. bestuur afwijzend beschikt. De heer M. Zadoks, godsdienst-onderwijzer bij het Israëlietisch kerkgenootschap alhier, werd tijdelijk benoemd tot leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium, op eene jaarwedde van f 100. De subsidie vanwege de gemeente aan het burgerlijk armbestuur is voor dit jaar bepaald op f 30,000. De begrooting der gemeente voor 1880 is in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 225,918.75. Tot commissaris van het bestuur over de brandweer is benoemd de heer J. A. Tak, die deze benoeming heeft aangenomen. Het in ons bijvoegsel van heden opgenomen ingezonden stuk over de gemeentebegrootiug van Vlissingen draagt, wat zijne strekking betreft, onze instemming niet weg. Dit zou echter geen reden zijn om er bijzondere melding van te maken, daar wij ons voor den inhoud van ingezonden stukken slechts in zoover verantwoordelij k achten, dat op ons alleen de zorg rust van te waken dat in deze rubriek geen personaliteiten, platheden, of al te onbeduidende praatjes eene plaats vinden. In 't belang der gemeente Vlissingen willen wij alleen onze hoop uitdrukken, dat de toeleg van den schrijver, om de gevoeligheid der raadsleden op te wekken over het weglaten van een paar posten op de begrooting, niet moge gelukken. Het is toch, naar onze zienswijze, volstrekt geen blijk van minder achting voor de gemeente-ver tegenwoordiging, wanneer het dagelijksch bestuur, voornemens zijnde de opheffiDg voor te stellen van eenige onbeduidende betrekkingen, waarvan het nut reeds sedert lang aan velen twijfelachtig voorkwam, begint met de daaraan verbonden traktementen te laten vervallen op de begrooting, die eerst 2J maand later in werking zal treden. In dien tusschentijd is er ruimschoots gelegenheid om het daartoe gevorderde besluit aan den raad voor te leggen. Met de afschaffing van het haven- en kaaigeld is het even zoo. Dat voor Vlissingen die afschaffing, zoodra de gemeente-financien het mogelijk maken, wenschelijk is, zal niemand ont kennen. Heeft nu het dag. bestuur kans gezien om zijne begrooting te doen sluiten zonder dien post van ontvangst, welk bezwaar is er dan tegen dat hij de aldus ontworpen financieele regeling eerst aan den raad onderwerpt, om hem later het besluit der afschaffing voor te leggen en dat aan de goedkeuring van gedep. staten te onderwerpen De raad blijft ook hier vrij in zijne beslissing. Het dag. bestuur van Vlissingen heeft, om alles gedaan te krijgen wat voor de belangen der ge meente wenschelijk is, reeds met moeilijkheden genoeg te worstelen. Laat ons hopen dat zijne taak niet nog verzwaard moge worden door te kwader ure opgewekte gevoeligheid. Voor Viis- singen'8 raadsleden is er veeleer alle reden om, met waardeering van onmiskenbaar goede be doelingen, zelfs aan een zonder opzet schenden van den een of anderen vorm, gesteld dat daarvan in het onderhavige geval sprake kon zijn, niet al te veel te hechten. Walsoorden, 14 Oct. Ons bericht van eer- gisteren omtrent de regeling van den wagendienst HulstWalsoorden met 15 October was niet volkomen juist. Het volgende sirekt dus tot verbetering. Er zal gedurende den winter slechts tweemaal gereden worden en wel van Hulst des voormiddags te 5 u. 20 m. en te 11 u. 30 m. en van Wals oorden des voormiddags te 10 uren en des na middags te 5 uren. Het spreekt van zelf dat de vertrekuren van Walsoorden kleine weizigingen kunnen ondergaan, naar gelang van de aankomst der spoorboot aldaar. Tllsslngen, 15 October. Het wrak van de tjalk Vroutc Maria, eten 5 October in het Willemsreck (Belgische gedeelte der Schelde) ge zonken, was gisteren als hinderlijk voor de scheepvaart reeds opgeruimd en buiten het vaar water gebracht. Men herinnert zich dal den 15 Mei dezes jaars ter reede van Viissingen in het vaarwater een bark zonk, waar de masten eerst 15 Aug., dus drie maanden later, werden uitgelicht. Men schrift ons uit Den Haag, dat er zonder linge zaken hebben plaats gehad met de voordracht voor een opvolger van prof. Vissering. De rechts geleerde faculteit te Leiden had aan curatoren aanbevolen de heeren Kerdijk, Vau Houten en Goeman Borgesius, (in deze zelfde volgorde.) Deze voordracht heeft genade gevonden in de oogen van de meerderheid van het college van curatoren, dat in zijn geheel bestaat uit de heeren dr. A. Vrolik, dr. W. C. van den Brandeler, mr. L. A. J. W. baron Sloet van den Beele, mr. J. G. Kist en mr. C. Fock, zoodat zij als definitieve voor dracht is opgezonden naar den minister. De minderheid van curatoren men noemt een be kend jurist schijnt het ook noodig geacht te hebben hare meening omtrent die drie heeren aan den minister kenbaar te maken, met het gevolg, dat de voordracht naar curatoren is terugge zonden. Dit is des te zonderlinger, daar ook te Utrecht en te Amsterdam de leerstoel der staathuishoud kunde hekleed wordt door een oeconoom der ou dere richting en het nu juist eene gelegenheid schijnt te zgn, om ook de jongere school >n de oeconomie te doen vertegenwoordigen op een der professorale katheders. Daarbij komt nog, dat zeker de heer Kerdijk, die bovenaan op de voordracht staat, niet verdacht kan worden van socialistische of revoluionaire theorieën. De heer jhr. mr. H. B. Van Tets, te Zutfen, die onder de leden van het Comité vcor Algemeen Stemrecht is genoemd, verzoekt ons te melden, dat hij daarvan wel lid is geweest, doch er op 't oogen- blik geen deel meer van uitmaakt. (N. R. Ct.) Gisteren hadden te 'sGravenhage de begrafenis plechtigheden plaats van het stoffelijk overschot van wijlen jhr. Hora Siccama, voorzitter en jhr. Van Karnebeek, lid der algemeene rekenkamer. De eerstbedoelde had op de algemeene begraaf plaats, de andere op Eik en Duinen plaats. Vele autoriteiten waren by de plechtigheden tegen woordig. Eenige toespraken werden gehouden, voor welke op de algemeene begraafplaats door den heer De Constant Rebecque, schoonzoon van den heer Siccama, en op Eik en Duinen door jhr. Van Karnebeek, commissaris des konings in Zee land, broeder van het overleden lid der reken kamer, namens de familiën dank werd betuigd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maand December e. k. te Utrecht en te Gro ningen gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zij die te Utrecht wenschen geëxamineerd te worden, behooren zich voor 30 Nov. schriftelijk te wenden tot den inspecteur voor het genees kundig staatstoezicht H. L. Verspijck te Utrecht, en zij die Groningen verkiezen, tot den inspecteur dr. L. Ali Cohen, te Groningen, met overlegging van het bewijs dat zij den leeftijd van achttien jaren hebben bereikt. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maand December e. k. te Leiden gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als vroed vrouw. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan voor 30 November e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht dr. L. J. Egeling te 'sGravenhage onder overlegging der stukken, in de St. Ct. ver meld. onderscheidingen. Toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift, aan D. Wareman te Zalt-Bommel, die op 14 Augustus jl. met levensgevaar een drenkeling redde uit de rivier de Waal. Vergunning verleend aan de volgende militairen van het leger in N. L tot het dragen der achter hunne namen vermelde eereteekens den fuselier P. Schons, de Pruissische herinne- ringsteekens van de veldtochten tegen Oostenrijk in 1866 en tegen Frankrijk in 187071den fuselier H. A. A. F. Ziemann, het laatstvermelde herinneringsteekenen den fuselier D. A. Fleuriot, de Fransche militaire medaille. Vergunning verleend aan den heer N. Rojer, op Curasao, tot het aannemen der medaille van het borstbeeld van den bevrijder Simon Bolivar, hem door den president a. i. der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. burgemeesters. Goedgekeurd het aan den burgemeester van Goedereede en Stellendam, mr. G. J. Goekoop, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secietaris dier gemeenten. Eervol ontslag verleend aan F. Feytama Tjal- lingii, op zijn verzoek, als burgemeester van Ooststellingwerf. pensioenen. Op pensioen gesteld de luit ter zee 2de kl. K. F. Steinmetz, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, en wel een jaarlgksch pensioen van f 900 en eene verhooging ter somma van f 150 's jaars, voor werkelgk verblgf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezit tingen. Pensioen verleend aan mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, eervol ontslagen minister van water staat, handel en nijverheid ten bedrage van f 1999 's jaars. Op de voordracht voor hoofdonderwyzer te Schagerbrug (N. H.) komt voor, de heer J. Jobfle, hulponderwijzer te Oudcarspel. Iu de gisteren namiddag alhier gehouden ver gadering der afdeeling Middelburg van het Ned. Bijbelgenootschap zijn als directeuren opnieuw benoemd de heeren J. F. L. Abrescb, J. C. Geel huijzen en jh. mr. D. G. van Teijlingen. Ingevolge koninklijk besluit worden buiten dienst gesteldZr. Ms. ramschip Stier en monitors Krokodil en Adder respectievelijk onder bevel van den kapitein-luit. ter zee jhr. J. H. P. von Schmidt auf Altenstadt, den luit. ter zee le kl. J. H. Commijs, en den luitenant ter zee le kl. C. ten Bosch, en worden de kommandeerende officieren eervol van het door hen gevoerde bevel ontheven. De officier van adm. 3e kl. K. J. van den Bussche, van het eskader in Oost-Indie, in Neder land teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Het volgende ontzettende bericht wordt aan het Handelsblad uit Groningen gemeld„De heer Korteweg, vroeger leeraar aan de Militaire aca demie, thans lid eener effecten-firma, en de vroegere tooneelspeelster mejuff. E'ise Baart, sedert een jaar gehuwd, zijn gisteren ochtend dood in bed gevonden. Voor het bed stonden twee glazenmen vermoedt, dat zij vergif hebben in genomen." De dorpspostboden hebben thans van ryks- wege uniformen ontvangen, bestaande in een overjas en een doelmatige pet daardoor is in een groote behoefte voorzien van deze lieden, die in den winter veel van het natte en gure weer te üjden hebben. De proef door de melkinrichting te Amster dam genomen, ora melk per glas op straat te verkoopen, is vrij wel geslaagd, zoodat het voor nemen bestaat in het a. s. voorjaar op uitgebreider schaal daarmede voort te gaan. De verkoop bedroeg, naarmate het weder minder of meer warm was, van 100 tot 600 glazen per dag. Heden begint als feuilleton in het Parijsche dagblad Voltaire een nieuwe roman van Zola te verschijnen. In eene reclame laten de uitgevers een vriend van Zola, die het werk kent, zeggen Nana (de titel van den roman) is een vervolg op VAssommoirmaar Nana gehjkt geenszins op l'Assommoir. Even rijpelijk uitgewerkt, even diep zinnig reëel, even krachtig als zijn oudere broeder, voert echter de nieuwe roman geheei andere menschen voor ons ten tooueele. Thans voert de schrijver ons niet meer in huisgezinnen van dronkaards, in de holen, waar de alcohol troost en doodt; hij bestudeert en beschrijft de zeden der moderne ontucht, die men'op het zeggen van oppervlakkige romanschrijvers elegant heeft ge noemd, waar die inderdaad mogelijk is. Tout Paris viveur divieut la proie d'urne fille". namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. kracht lucht zee N. Shields 10.7 WNW 2 1. bew. deining Sylt 0.8 N 2 bew. Hartlepool 7.1 NNW 4 goed deining Swinemunde 4.4 NW 4 z. bew. Hamburg 1.3 NW 3 betr. Delfzgl -+ 1.5 NNO 4 bew. Groningen. -f- 1.4 NO 0 bew. Helder. 2.9 NO 3 regen deining Yarmouth. NNW 4 bew. golvend Vlissingen. 4.2 Z 1 z. bew. Maastricht 4- 2.8 2 z. bew. Valentia 13.5 ONO 3 bew. deining Portsmouth. NO 5 goed kalm Grisnez 3.3 WZW regen Parijs, +- 2. N 2 z. bew. St. Mathieu. -+ 3.8 NNW 2 bew. Biarritz 1.9 NW 4 betr. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: V. 2.8 G. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) 763 Thermometer, 14Oct. 'sav.llu.46 gt. 15 Oct. 'smorg. 8 u. 45 gr. 's midd. 1 u. 49 gr. 's av. 5 45 gr. Amsterdam. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd door den burge meester officieel medegedeeld dat hij met uit. December a. als zoodanig aftreedt. Tweede kamer. Na aanneming van het Wetsontwerp betreffende de liquidatie der wees- in momboirkamers, was aan de orde het voorstel der heeren Godefroi i. s. tot wijziging van het regle ment van orde met het oog op de behandeling van het ontwerpwetboek van strafrecht. Het denkbeeld van afzonderlijke processen-verbaal van het onderzoek in de verschillende sectien werd opgegevendaarentegen werd in beginsel aange nomen de voorafgaande benoeming van rappor teurs door de kainer of den voorzitter, teneinde de juridieke elementen over alle afdeeliflgen te verdeelen. Tweede kamer. Het gewijzigd voorstel» Godefroi werd daarna eenparig aangenomen. Het wetsontwerp tot bevordering der immigra tie in Suriname werd door de heeren Gratama en Van der Hoeven bestreden omdat het uitsluitend in 't belang der negerbevolking en niet tot be* vordering van het belang der kolonie of tot verzekering harer toekomst zou strekken. De heer De Casembröot en de minister van koloniën verdedigden het ontwerp, dat in zijne gevolgen Nederland langzamerhand ontheffen 'zal van de subsidieering van Suriname, daar de negerbevol king tot arbeidzaamheid opgewekt zal worden en door het aanvoeren van nieuwe werkkrachten voor den voornaamsten tak van nijverheid, de kolonie gesteund zal worden. Het wetsontwerp werd aangenomen met 36 tegen 28 stemmen. Londen. De Standard verneemt, dat te Berlijn eene defensieve alliantie tusschen Duitsch- land en Oostenrijk formeel gesloten - en getee- kend is. De steeds heviger toon der radicale Parijsche dagbladen werpt dagelijks nieuw licht op de campagne voor de volledige amnestie, waarvan de verkiezing van Humbert een op zich zelf wellicht zeer ondergeschikt symptoom is. Toch oefent die verkiezing een onmiskenbaren invloed uit op de gedachten-wisseling in de bladen. De Parijsche radicalen vinden er steun in en worden krachtiger en krachtiger in hunne uitdrukkingen. De Marseillaise zegt, dat deze keuze, behalve als stem van het souvereine volk ten gunste der amnestie, nog eene hooger, schooner en aandoen lijker beteekenis heeft„Zij neemt volledig en officieel de oneer weg van het bagno, de gevan genis en de verbanning, en zy geeft aan Thiers, den brandstichter van Parijs, a:m Mac Mahon, den moordenaar der Parijzenaars, en aan al hunne agenten, kamerleden, prefecten, generaals, politie spionnen en oppassers in de galeien den luidklin- kenden kaakslag, die in de geschiedenis zal weer klinken als wettige revanche en als schitterend herstel van eer: Alphonse Humbert, uit het bagno komende, is verkozen tot lid van den Panjschen gemeenteraadliet zou voorzeker niet moeilijk zijn om den onzin dezer woorden in het licht te stellen en aan te toonen, dat het souvereine algemeene stemrecht nog zulke vonnissen niet kan slaan door het orgaan van een 600tal kiezers in eene buitenwijk van Parijs, waar door werk stakingen een eenigszins zenuwachtig leven is op sociaal gebied. Belangrijk echter is deze uiting in een bij den Parijschen werkman zeer gewild blad, als men ze beschouwt in verband met enkele andere feiten. Toen eergisteren avond weder een trein geam- nestieerden te Parijs aankwam, is openlijk onder de volksmenigte de kreet vive V'amnestie I over stemd door het vive la commune t Louis Blanc zeide te Port Vendres bij de aankomst derzelfde gedeporteerden „De regeering aarzelt ook de anderen te doen terugkomenwij zullen haar dwingen." De Cassagnac zeide vóór een paar dagen in zgn blad Le Pays: „Als wg onze can- didaten niet kunnen doen zegevieren, zullen wij op de communards stemmen; dat is eene manier als een andere om er een eind aan te maken." Edouard Lockroy, lid van de kamer en schoonzoon van Victor Hugo, stelde onlangs in den Rappel voor om de kerken, die aan de gemeenten be hooren, productief te maken door ze 's avonds voor concerten enz. te verhuren, en men begint ziju vriend Clémenceau reeds te noemen als hoofd van de partij, die de amnestie moet doordrijven, het ministerie omverwerpen en dan eindelijk eens aan de verbaasde wereld moet toonen, hoe eene model-republiek dient bestuurd te worden. In Parijs heerscht eene gisting, die wellicht zeer goed kan afloopen, maar die ook tot ongeregeldheden van ernstigen aard kan leiden. Midden tusschen al deze gebeurtenissen bracht de Rappel gisteren het te verwachten bericht, dat in de eerste week der aanstaande kamerzitting een wetsvoorstel zal worden ingediend tot het verlee- nen van volledige amnestie, geteekend door een aantal leden. Men zal aan de kamer de dadelijke behandeling van het voorstel vragen, wyi de zaak genoegzaam bestudeerd en overwogen is. Reeds bij de beraadslaging over deze motion d'urgence zal het lot van het entwerp en van het ministerie beslist worden. Naar den wil der radicalen moet het kabinet va'.len voor den terug keer der liedenvan wie de rapporteur over het in het voorjaar aangenomen ontwerp, de heer AndrierX, na een uitvoerig ovei zicht van de gepleegde misdaden zeide: Mijne innige over tuiging, als ik de processen tegen de commune- mannen inzie, is, dat nooit, nooit, noch heden noch later, eene meerderheid in deze kamer zal stemmen voor eene volkdige amnestie!" Intusschen zwijgt de heer Gambetta, hoe ook door de Dèbats gesommeerd om te verklaren wat zijne verhouding is töt het artikel in de Répu- blique Frdngaisewaardoor deze betleging is uitgebroken, die zondei twijfel ook zonder dat artikel zou ontBtaan zijn, maar waaraan de steun van een hoofdorgaan der union républicaine een zeer bijzonder karakter geeft. De sociale beweging in Ierland verlaat de sp reekwoordeiyke loyalty aan de kroon, welke in eiken politieken twist in Groot-Britiannië steeds bg beide partgen op den voorgrond stond. Op een maaltijd, aan den heer Farnell aangeboden, bracht de voorzitter der tafel een dronk uit „op de koningin, de lords en de leden van het lager huis voor Ierland." Naar Engelsche gewoonte

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2