N°. 243 Ï22e Jaargaii; 1879; W oensdag 15 October. Dit blad verschijnt dagelijks,1 met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Oprichting Tan eene azijnlabriek. Middelburg 14 October. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. MIDDELBURGSCHE COURANT. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (St.bl. no 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of binder kunnen veroorzaken; maken bekend dat ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van den heer G. I. F. Mes, om in perceelN no. 217 in de Pijpstraat eene azijnfabriek te mogen oprichten; dat op Vrijdag 31 October 1879, ten raadhuize dezer gemeente, des namiddags te half 2 uren, gelegenheid zal worden gegeven, om tegen het maken dezer inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Middelburg, 13 October 1879. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O E E E. De secretaris, G. N. DE STOPPEL AAR. Men schrijft ons In de memorie van toelichting tot de spoorweg- begrooting wordt melding gemaakt van de ver leende concessie aan de Société anonyme des chemins de jer d'An vers d Botterdam voor den spoorweg van Woensdrecht naar de Belgische grenzen (V lissingenAntwerpen). Deze concessie is niet nieuwintegendeel, zij is reeds sedert eenige jaren verleend en zeer zeker zal het velen met mij verwonderen, dat wij op iedere terugkeerende jaarlijksche spoorwegbe- grooting dezelfde concessie zien paradeeren. Zou de gedurige portefeuille-verwisseling onzer ministers oorzaak zijn dat men deze concessie ieder jaar als een nieuwen schotel opdischt? 't Wordt tijd, Zeeuwsche vertegenwoordigers, dat gij er paal en perk aan stelt en zorg draagt dat de concessie spoedig door exploitatie vervangen worde. De lijn WoensdrechtBelgische grenzen (Vlissingen—Antwerpen) is voor de havenwerken te VlissiDgen van buitengewoon groot gewicht; ja zij is geroepen om Vlissingen de voorhaven van Antwerpen te maken. Men moet al zeer weinig doorzicht hebben om dit niet te begrijpen. Wil onze regeering van de Vlissingsehe haven werken partij trekken, dan moet zij zorgen dat de concessie uitgevoerd worde en bij nalatigheid den concessionaris in gebreke stellen. Stilstaan is achteruitgaan. Ais men nagaat dat de lijn in zes maanden kan worden aangelegd, dan zal het niemand verwonderen te hooren zeggen „daar zit wat achter". Hier beweert men alge meen dat de tegenwerking uit Holland komt. Walsoorden, 12 October. Thans eerst kunnen wij de dienstregeling van den wagendienst Hulst-Walsoorden in aansluiting met den spoor- bootdienst Walsoorden-Vlake mededeelen, Er is bepaald, dat de wagen van Hulst zal afrijden twee uren vóór bet vertrek der boot van Wals oorden, derhalve des morgens te 5 u. 30 m. en te 11 u. 30 m. en des namiddags te 4 uren, terwijl het vertrek van Walsoorden naar Hulst zal plaats hebben onmiddellijk na aankomst van de boot op eerstgenoemde plaats. Als een bewijs welke groote levensvatbaarheid de nieuwe spoorbootdienst heeft, diene dat blijkens de reiskaartjes op 30 September jl. in die maand zijn vervoerd ongeveer 500 passagiers en dat bij eene vrij gebrekkige dienstregeling. Geen gevaar dus voor de toekomst van dezen nieuwen dienst. *ZIerikzee, 13 October. Zondag den 10 dezer werd op het gewone schietterrein door de dienst doende schutterij alhier een onderlinge schietwed strijd gehouden tot sluiting der zomer-schietoefe- ningen, met den volgenden uitslag. Op 200 pas met Snider-geweer in 5 schoten le. prijs. Sergeant Teune met 44 punten. 2e. Luit. Van Nes van Meerkerk met 43 punten. 3e. Serg. Adriaanse met 42 punten. 4e. Luit. Van der Lek de Clercq met 42 punten 5«. Schutter Hogerheijae met 41 punten. 6». Schutter Legemate met 41 punten. 7e. Korporaal Van der Valk met 38 punten. 8e. Schutter Van Ast met 38 punten, en 9e. Schutter Olderiks met 37 punten. De genoemde officieren afstand van hunne prijzen gedaan hebbende, kwamen daardoor voor een prijs in aanmerking de sergeant Tuijtel en de sergeant-majoor Voorloop ieder met 35 punten. Vervolgens had het schieten naar den eereprijs, bestaande in eene zilveren medaille, uitgeloofd door de leden van de sociëteit Ter eere van den Koning, tusschen de 5 hoogsten plaats, die werd behaald door den luitenant Van der Lek de Clercq. Op nevenbanen werden op kosten der schutters zei ven nog eenige prijzen verschoten op 200 pas in 3 schoten, met dezen uitslag: le prijs, luit. Van der Lek de Clercq met 28punten. 2e korporaal Kooman met 27 punten. 3e sergeant Adriaanse met 26 punteu. Daar gemelde luit. van den prijs afstand deed, kwam er nog een prijs beschikbaar voor den korporaal Enzlin met 26 punten. Voorts op 200 pas in 5 schoten, met den vol genden uitslag le prijs luit. Van Nes v. Meerkerk met 45 punten. 2e sergeant Adriaanse met 41 punten. 3e schutter Mulock Houwer met 40 punten. Terwijl er nog een prijs beschikbaar kwam voor den schutter Dijkgraaf met 40 punten, daar de luitenant den prijs niet begeerde. Ook voor de schutters der lichting van 1879 was op een afstand van 100 pas een prijs uitgeloofd, welke werd be haald door den schutter Aalbregtse met48 punten Des voormiddags te 10 uren had men zich naar het schietterrein begeven en des namiddags ten 4§ uur was men in de stad teruggekeerd. Alles is in de beste orde afgeloopen. Hontenisse, 12 October. Heden hield de Koninklijke Scherpsehutters-vereeniging Prins Frederik Hendrik alhier hare gewone jaarlijksche prijsschieting. Er werd geschoten op 200 pas. De sergeant-majoor P. A. Neeteson en de hoorn blazer A. Pieters schoten ieder in 5 schotèn 42 punten en bij de daaropvolgende kampschieting de eerste 17 en de laatste 18 punten in 2 schoten. De eerste prijs, zijnde een met zilver gemonteerde sigarenkoker, een geschenk van den burgemeester van Middelburg, die voor eenigen tijd de gewone Zondagsehe schieting der scherpschutters bij woonde, werd derhalve behaald door genoemden hoorn blazer, terwijl de tweede prijs, een kaasstolp, ge schenk van den kapitein-kommandant der Veree- niging, baron Collot d'Eseury, aan den genoemden sergeant-msjoor ten deel viel. De derde prijs, een zilveren lucifersdoosje, werd met 39 punten geschoten door den sergeant P. J. v. Brabant. Bij eene daaropvolgende schieting van contri- bueerende leden werd de eerste prijs, een zilveren horloge-ketting, met 27 punten geschoten door J. van Waterschootde tweede prijs, een Ber- lijnsch zilveren tabaksdoos, met 25 punten door P. de Koek, en de derde prijs, eene porte-monnaie, met 17 punten door F. Andriessen. Behalve de in ons bericht van gisteren genoemde heeren behooren nog tot de leden van het Comité voor algemeen stemrecht, dat te Botterdam is op gericht, de heeren mr. J. A. van Gilse te Rotterdam, J. Menno Huizinga te Harlingen en J. P. Roessingh van Iterson te Tilburg. Als voorloopig voorzitter fungeert mr. J. D. Veegens en als voorloopig secretaris-penningmeester mr. W. Heineken te Amsterdam, beide gisteren döor ons reeds vermeld. Het comité heeft besloten o. a. het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, de Provinciale Groningsche en Provinciale Friesche Werklieden ver eenigingen, de afdeelingen Rotterdam en Arnhem van het Nederl. Wèrkliedenverbond, de Zwolsche Werkliedenver eeniging en de Sociaal-democratische- vereeniging te Amsterdam uit te noodigen om elk éen lid naar het comité af te vaardigen. Zoodra op deze uitnoodigingen antwoord ingekomen zal zijn, zal het comité zich in eene te beleggen vergadering definitief constitueeren. Het vleesch voor de militairen, te Hoorn in garnizoen, is aangenomen door een der voor naamste vleeschhouwers aldaar, voor den prijs van 55 cent per KG. Te Deventer, waar tusschen de slagers groote concurrentie bestaat, zijn de prijzen van het rund- vleesch tot 60 i 70 ct. per kilo gedaald. Daar de slagers te Tilburg het vleesch nog altijd op 90 cent per kilo houden, zijn eenige ingezetenen overeengekomen eene eigene slagerij op te richten, teneinde daar het vleesch te verkoopen naar den marktprijs der runderen. De vleeschprijzen zijn te Dalfsen merkelijk verminderd. Terwijl in het vorige jaar 90 c. en f 1 per kilo betaald werd, koopt men thans voor 70 c. het kilo de beste stukken, terwijl versche nagelhouten, die ten vorigen jare met f 1 het kilo betaald werden, nu niet meer dan 70 c. kunnen opbrengen. Het vleesch van mindere qualiteit, voor de worstmakerij, wordt in naburige gemeenten tegen 15 a 20 c. per half kilo in ruimte aangeboden. Een slager te Eindhoven verkoopt thans zijn rundvleeseh tegen f 0 25 het halve KG. Te Maastricht verkoopen eenige slagers het rundvleeseh tegen 80 a 85 cent per kilo. Te Klundert is door eenige landbouwers, die veel vet vee nog onverkocht hadden, een eigen slagerij opgericht. Aanvankelijk werd best rundvleeseh a 38 ct. per J kilogram, en thans tegen 23J a 35 ct. per kilo verkrijgbaar ge steld. Eenige der voornaamste slagers te Yenlo hebben goede qualiteit rundvleeseh a 76 cent per kilo verkrijgbaar gesteld en tweede qualiteit a 70 ct, (N. R. Ct.) De nieuwe passage, of met glas overdekte straat, te Rotterdam is nog niet officieel, doch wel reeds voor tal van bezoekers geopend. Ondanks eenige aanmerkingen, welke op de bouworde en de ver siering der voor- en achtergevels gemaakt worden, brengt het geheel toch een gunstigen indruk te weeg. De straat loopt van de druk bezochte Korte Hoogstraat naar de Vest, tot dusverre eene vrij smerige, onaanzienlijke buurtwaar bijna niemand noodig heeft. Aan die zijde be vindt zich in de straat eene bad-inrichting. Tenzij de passage echter de Vest tot een dettiger, althans tot een meer gezochte straat make, schijnt op haar toepasselijk wat een Fransch maarschalk, lang vóór dat de jongste wereldtentoonstelling de verbinding tusschen het Champ de Mars en den Trocadéro tot een van de heirbanen der natiën maakte, van de toen pas geopende Jena- brug zeide: Vest tres beau, mais cela mêne d rien. De Rotterdamsche straat is door bare afme tingen een van de grootste passages der wereld. Zij is 20 meter hoog, 100 meter lang, aan de ingangen 6 en in 't midden 8 meter breed. Men vindt er 27 winkels van allerlei aard, die in sierlijkheid en veelsoortigheid der uitgestalde koopwaar met elkander wedijveren; voorts de straks genoemde badinrichting, een prachtig koffie huis en restaurant, een kleiner dito en een hotel, dat 70 kamers, doch nog geen pachter rijk is. Boven de winkels en 't koffiehuis bevinden zich 70 bovenwoningen, die deels in de passage, deels daar buiten haar opgang hebben. Aan de zijde der Vest geeft een breede trap toegang tot de nieuwe straat. De verlichting heeft plaats, be halve door de gaskronen der winkels, door middel van reflector-ballons. De waterleiding dient als middel van reiniging, besproeiing en voorzorg tegen brand. De vloer der passage bestaat uit een mozaïek van tegels, welke tevens voor ad- vertentiën gebruikt worden. Gedeeltelijk is die echter van matglas, waardoor het licht toegang heeft tot eene onder-verdieping, bestem d voor groen ten-, vruchten- en bloemenmarkt. Hier heeft ook het groote koffiehuis een beneden-afdeeling met grot- tuin, veranda, aquarium en andere fraaiigheden. Het geheel is eene onderneming van de firma M. Hackert en c°. en door den bouwkundige J. C. van Wijk ontworpen en uitgevoerd. Moge deze grootsche instelling met een goeden uitslag bekroond worden en aldus het bewijs leveren, dat de levenskracht onzer tweede handels stad, ondanks de rampen, door welke zij, even als al wat leeft en werkt, nu en dan geteisterd wordt, nog verre van uitgeput is. Bij koninklijk besluit van 10 dezer is, met ingang van 1 November a., benoemd tot secretaris der Nederlandsche Handelmaatschappij de heer P. Fraissinet, werkzaam bij de Surinaamsche Bank te Amsterdam. De Staats courant bevat de kon. besluiten tot verbetering van misstellingen in de staten, gevoegd bij de besluiten van 2 Juni jl. n°. 17, en 18 Juni jl. n°. 20 tot aanwijzing van de perceelen, die voor den aanleg van den spoorweg van Nijmegen naar Venlo en Amersfoort naar Nijmegen, moeten worden onteigend. De St. ct. bevat een kon. besl. waarbij met handhaving van besluiten van gedeputeerde staten van Utrecht en van het gemeentebestuur van Kockengen, het ingesteld beroep van den kerke- raad der Gris tel ijk gereformeerde gemeente aldaar ongegrond wordt verklaard. In het tijdperk van 7 September tot 4 October 1879 zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast 5 runderen in Zuid- Holland. In het vorige tijdperk van vier weken waren vijf runderen door die ziekte aangetast. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht té Emmen mr. W. Kolfl, advo caat te 's Hertogenbosch en waarnemend griffier bij het kantongerecht aldaar. Benoemd tot officier van justitie bij de arr.-reeht- bank te Heeren veen mr. I. de Greve, thans substituut officier van justitie bij de arr.-reehtbank te Utrecht tot substituut-officier van justitie bij de arr.-recht- bank te Utrecht mr. J. A. de Ranitz, thans substituut-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Heerenveen; tot substituut-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Heerenveen mr. J. A. M, van Haatten, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arr. 's Gravenhage voor de kantons 's Gravenhage en Delft, ter standplaats 's Gravenhage. ridderorden. Benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de gepensioneerde adjudant-onderofficier van het le reg. veld-art. C. H. Heym. pensioenen. Op zijn verzoek op pensioen ge steld de kap. adj. J, D. Saueressig, van het 8e reg. inf., en het bedrag van-dat pensioen bepaald op ƒ1539 'sjaars. leger. Benoemd bij het wapen der inf., bij het 5e reg. tot kapitein 2e kl., de le luit. H. J. Hoogeveen, van het reg. gren. en jagers. telegraphie. Benoemd tot directeur vaneen der rijkstelegraafkantoren F. W. Brug, én C. Fran sen, thans telegrafist der tweede klasse. Bij beschikking van den minister van marine wordt de militaire student voor den geneeskun digen dienst der zeemacht D. H. Zeeman beschouwd alsnog met den len dezer, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking te zijn ontslagen. De 2e luit. F. C. Hering van het O. I. leger is van het subsistenten kader overgeplaatst bij den topografischen dienst, met bepaling dat hij bij zijn wapen zal gevoerd worden a la suite. Omtrent het in den grondi loopen van het te Zierikzee thuis behoorende schip Vrouw Maria, door de stoomboot Archimedes, in het Willemsreck bij Calloo, wordt aan de Ooesche Ct. gemeld dat de Archimedes, op reis van Buenos-Ayres paar Antwei pen, de Vrouw Maria zoodanig in stuur- boordszij liep, dat zij onmiddellijk begon te zinken. Door den schok sloeg het roer over, waardoor schipper Mouthaan, die er aanstond, zulk een klap kreeg van 'tinspit, dat hij tusschen dit en 't achterschild beklemd raakte. De gezagvoerder der Archimedes liet, zoodra hij merkte dat er menschenlevens in gevaar waren, de machines achteruit werken en zijne manschappen wierpen een tros toe aan de beide knechts, die behouden op de stoomboot kwamen. Doch nu miste men nog den schipper, die bewusteloos op het zin kende schip lag. Onmiddellijk sprong een der matrozen van de Archimedes op de tjalk eq t

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1