Laatste berichten. Onderwijs, Landbouw. Marine en leger. Rechtszaken. TSmdjtn». Weerkundige waarnemingen. 0 w 0 Burger!ijke stand. 12 October des morgens te 8 uren. 13 October des morgens te 8 uren. maximum aantal slagen per minuut 848 bedroeg De zee stond nog al hol, zoodat allen die zich aan boord bevonden, een nat pak opliepen. Dit is de tweede hier te lande vervaardigde torpedoboot. De eerste werd onlangs door de Nederlandsche stoomboot maatschappij te Fijenoord afgeleverd, terwijl op dit oogenblik een derde alhier ter beproeving gereed ligt van de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Am sterdam. Het effectief vermogen der machines dezer kleine vaartuigen bedraagt ongeveer 250 paardekrachten. Men leest in de Arnhemsche Courant „Onder de voorwerpen, die voor de loterij der tentoonstelling zijn aangekocht, vindt men ook eene brandkast van H. Verlohr te Duisburg ver meld. „Bedriegen wij ons niet geheel, dan werd de brandkast van dezen fabrikant reeds na de eerste vuurproef door de jury ter zijde gesteld. „Zoo nu het aankoopen van zulk een brandkast geen protest tegen het oordeel der jury is, dan ligt het vermoeden voor de hand, dat de com missie haar zal hebben aangekocht, niet als brandkast, maar als voorwerp ter berging van huishoudelijke zaken. In elk geval ware het niet overtollig, voor den trekker van dien prijs de waarschuwing erbij te voegen: „men zij erop bedacht, bij felle en lange branden van deze kast geen gebruik te maken." „Liever zouden velen zeker gezien hebben, dat eene kast van den Middelburgschen fabrikantL. Vogel, ware aangekocht, al ware het slechts uit erkenning voor zijn kloekmoedig optreden voor onze Ncderlandache industrie, door de uitdaging van den heer Chatwood aan te nemen.'' De raad der gemeente Heinenoord heeft be sloten bij adres aan de tweede kamer adhaesie te schenken aan het door den heer Van Kerkwijk ingediende wetsvoorstel tot wijziging van art. 59 der gemeentewet, betreffende de benoeming van burgemeesters. Zierikzee, 11 October. In eene vergade ring van aandeelhouders der Zierikzeesche stoom- bootmaatschappij, den lOen dezer op verzoek van den directeur, den heer Van Gastel, belegd, werd door dezen voorgesteld eene tweede boot in de vaart te brengen, overeenkomstig het voorstel van den heer Fokker dat eenige maanden ge leden werd verworpen. De directeur deelde de redenen mede, die hem aanleiding tot dit voorstel gaven, dat voornamelijk strekte om de concurrentie, die door de verleende concessie aan de firma F. Kloos én Zonen te Alblasserdam zou ontstaan, te weren. Een daartoe betrekkelijk schrijven van gemelde firma werd voorgelezen. Na langdurige beraadslaging werd het voorstel met eene kleine meerderheid van stemmen aangenomendoch werd het tweede gedeélte van het vroegere voorstel van mr. Fokker, om de daaruit voortvloeiende noodige wijzigingen in de statuten te brengen tot vergrooting van het kapitaal, met eene kleine meerderheid ver worpen. Hierna verklaarde de directeur, dat daar zijn voorstel niet in zijn geheel was aangenomen, hg met het einde van dit jaar zijn ontslag nam als directeur. Met belangstelling ziet men den verderen loop dezer zaak te gemoet. Aan het Vaderland wordt gemeld dat door de benoeming van mr. W. van der Vlugt, wiens pro motie als doctor in de beide rechten eerst voor enkele dagen gemeld werd, tot hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden, thans definiteif voor zien is in het onderwijs van alle vakken, waarin vroeger prof. Modderman doceerde. Eerstdaags zou dan ook, volgens hetzelfde bericht, het ver dankbaren blik naar hem op, dat hij zijn hart van verrukking voelde kloppen. „Hoe kunt gij dat nog vragen? Het is goed, o zoo goeden het zal nog altijd beter worden. O hoe heerlijk is het leven 1 En hoe veel heeft het te geven 1" „Ja, vooral wanneer twee levens tot een ver- eenigd zijn," antwoordde hij. En Helena voelde dat zij zóo altijd door zou willen gaan, tot aan het einde toe twee, tot een vereenigd, bemind en beminnend. Toen zij later de trap afging, liep zij langs die akelige schilderij zonder een oogenblik aan La- dislas te denken. Haar eigen gemoed was te vol licht om plaats voor duisternis te laten en thuis komende werd haar slaap alleen gestoord door de droomen. Prinses Wanda sliep minder goed» Waar dacht zij aan? Zij hield niet van dien Engelschman. Zij had ïich laten overreden door haar zoon om in dit huwelijk, dat Helena zooveel stoffelijk voordeel bood, toe te stemmen 5 maar zg bleef bij haar meening, evenals zoovele vrouwen die tegen haar zin toegegeven hebben, en die meening was niet vleiend voor Baldwin. School achter die groote openhartigheid geen onbuigzaam karakter? Ver borg die schijnbaar hartelijke glimlach geen zelf zuchtig hart Waarom had zij anders in al de gesprekken, die zij met haar aanstaanden schoon zoon gevoerd had, alle uitingen van medelijden of van liefde voor zijn ouderlijk huis gemist zoek van den minister van justitie om ontslag als hoogleeraar te gemoet gezien worden. De raad der gemeente Heinenoord heeft beslo ten bij adres aan de tweede kamer adhaesie te schenken aan het door den heer Van Kerkwijk ingediende wetsvoorstel tot wijziging van art. 59 der gemeentewet, regelende de benoeming van burgemeesters. De Staatscourant bevat een koninklijk besluit tot regeling van de verantwoording der rech ten, geheven krachtens art. 2 der wet van 23 April 1879 (Stbl. no. 72.) De heer mr. L. W. C. Keuchenius is Vrijdag jl. in zijne woning te 's Gravenhage plechtig ver welkomd door afgevaardigden der Gorkumsche kiezersvereeniging Nederland en Oranje en door eenige vertegenwoordigers der anti-revolutionaire dagbladpers, met dr. A. Kuijper aan het hoofd. In antwoord op de tot hem gerichte toespraken, verklaarde de heer Keuchenius o. a. dat hij alleen uit plichtbesef, tegen allen raad in, besloten had over te komen, doch verzocht dat men toch met zijne gevorderde jaren zou rekenen. Na afloop van het officieele gedeelte der bijeenkomst, ging deze over in een gezellig samenzijn, dat door een ge bed om zegen op den strijd dien men voerde, door prof. Brummelkamp, besloten werd. Ook het Vaderland heeft een „recept" voor de meest doelmatige behandeling van het ontwerp- strafwetboek in de tweede kamer, dat weder afwijkt, zoowel van het voorstel van de heeren Gódefroi e. s. als van de daarop ontworpen ver beteringen door de commissie van rapporteurs en door de N. Bott. Ct. In de hoop dat de overmaat van dokters ook dezen patient niet moge doen bezwijken, laten wij het voorschrift van het Vaderland hier volgen: lo Benoem een commissie van vijf leden en verdeel die leden bij loting in de vijl afdeeliugen. 2o Begin daarna onmiddellijk het sectie-onder zoek volgens een leiddraad, door die commissie aan te geven. 3o Bepaal, dat in geen geval een tweede sectie- onderzoek zal plsats vinden. 4o Geef aan die commissie de ruimste vol macht om, zonder zich meer om het gesprokene in de sec iën te bekommeren dan haar gewenscht voorkomt, een geheel zelfstandig advies, natuurlijk met de noodige wijzigingen, over het ontwerp uit te brengen. 5o Begin zoo spoedig mogelijk na het ver schijnen van dat advies het openbaar debat. 60 Tracht door verstandige bepalingen de amendementen-woede zooveel mogelijk te stuiten en tracht de hoofdelijke stemming over de artikels en onderdeelen zooveel mogelijk te beperken. Men heeft niets meer vernomen van de door een afschaffer van het groenloopen der studenten uit Leiden op den 7en October jl. te Utrecht te zaam geroepen vergadering. Maar wél verneemt men dat van de ruim 80 nieuw ingeschrevene studenten aan de Universi teit te Utrecht zich op den afschaffingsdag reeds 64 nieuwelingen bij den Senatus Veteranorum als toekomstige leden van het Utrechtsche studenten corps hadden laten inschrijven, een feit, dat zich in de laatste jaren niet had voorgedaan, flu waaruit schijnt te blijken, dat die nieuwe lingen zeiven voorstanders van het groen loopen zijn. Men ziet ze dan ook den geheelen dag door, vroolijk en welgemoed door Utrecht draven, om zich van hunne bestellingen bij de oudere studenten te kwijten. Hbl Waarom had hij er zich eens op beroepen, dat zijn houd Schelm gekwijnd had en van verdriet gestorven was, alleen omdat hij dat arme, trouwe dier niet weer in genade had willen aannemen Hij was stellig een liefdeloos mensch. Waafom lachte hij zijn eenige zuster uit en waarom was hg niet aan zijn eigen huis gehecht barmhartige God," bad zg, „leer mij of ik goed handel met aan dezen man mgn schoone, kinderlijke, eigenzinnige Helena toe te Ver trouwen." Na dit gebed stond Zij op en begaf zich zacht naar het bed van haar lieveling, die sliep als een roos. Zg zag dat alleen aangename beelden haar sluimerenden geest bezig hielden. Het schepseltje was nog zoo jong en bezat zooveel ontkiemende hoedanighedenMocht zij slechts even rgk worden aan wijsheid en kracht, als zij het thans reeds was aan geestdrift en moed „Zij moet beschermd worden," prevelde de moeder voor zich heen, terwijl zij naar haar eigen leger stede terugkeerde om opnieuw te peinzen. Zij voelde dat aan de verbintenis met Francis verbonden zou zgn, verdriet, hartzeer en de scheiding van haar land, haar familie en haar geloof; maar daar stond tegenover dat het dwaasheid zou wezen te gedoogen dat Helena ge wikkeld werd in den ophanden zijnden opstand in Polen, die verbanniug, veroordeeling en geheelen ondergang na zich zou sleepen. Toen prinses Wanda 's morgens aan het ontbgt kwam, had zij besloten in het Engelsche huwelijk Uit het spoelingdistrict (Schiedam) meldt men: Als een staaltje van de verliezen, die hier geleden worden, diene het volgende: Een vet weider uit den omtrek, kocht dit voorjaar 27 magere ossen a f 160; na ze dezen zomer gemest te hebben, werd hem nu f 125 per stuk geboden. Voor een schuit koemest, die andere jaren f 40 opbracht, werd nu f 14 betaald. Als reden noemt menVooreerst heeft het vee dezen zomer veel geleden en is dus weinig gegroeidten andere wordt de Londensche markt, waarheen nogal vrij wat spoelingvee ging, thans van Ame- rikaansch vee overstroomd. Vlissingen, 13 October. De heer G. J. F Leemans, officier van gezondheid bij het 3e reg. infanterie, in garnizoen alhier, is als zoodanig overgegaan bg de Nederlandsche marine. Het hoog militair gerechtshof heeft, met aan neming van verzachtende omstandigheden, in hooger beroep, twee maréchaussées te paard ver oordeeld ieder tot een jaar celstraf, wegens „in de uitoefening hunner bediening zonder wettigen grond gebruik maken van geweld tegen eenige burgers, waardoor twee dezer personen zijn verwond geworden, met het gevolg, dat een dezer lieden, door het bekomen van zwaar lichamelijk letsel, gedurende meer dan twintig dagen is ver hinderd geworden persoonlijken arbeid te ver richten." Gisteren middag omstreeks 4 uren geraakte een tweejarig jongentje, dat alleen liep te spelen, op den Looierssingel alhier in het water. Door het geroep van voorbggangers gewaaischuwd, kwam de vader, die lag te slapen, te voorschijn, sprong te water en had het geluk zgn kind te redden. Bij den gemeenteraad van Botterdam is een ontwerp-wijziging der verordening op de straat* politie ingekomen, bepalende, dat met een geld boete van 5 en gevangenisstraf van een tot drie dagen gestraft wordt hg, die op of in de spoorregels van den tramweg eenig voorwerp werpt of nederlegt, dat het verkeer der tramwagens belemmeren kan. Een berichtgever der N. B. ct. te Amsterdam heeft aan dat blad bericht dat een tooneelspeler op het theater Frascati aan eene actrice een slag in 't gezicht gegeven heeft op het oogenblik dat beide op het tooneel een duet zouden zingen, tengevolge waarvan het gordijn neergelaten moest worden en eerst een half uur later wederom op- gebaald werd. Blijkens een nader bericht in genoemd blad, is deze zaak sterk overdreven en had zij met ge sloten gordijn plaats. Zulk een brutale leugen mocht in het blad dat hem onwillekeuring in de wereld zond, wel wat krachtiger gebrandmerkt worden dan door eene eenvoudige intrekking. Volgens een bericht in 't Handelsblad en de N. B. ct. is door een onzer stadgenooten alhier een pand aangekocht om daarin eene Middelburg- sche azgnfahriek op te richten. Het bericht der Stichtsche courant, dat Christina Goedvolk, wed. Jut, in de gevangenis te 's Hertogenbosch bevallen zou zijn, is blijkens een brief van den onder-voorzitter der commissie van administratie over de gevangenissen te 's Her togenbosch in de N. B. et.een onwaarheid, mis schien voortspruitende uit kwaadwilligheid jegens de beambten der gevangenis. te berusten als zgnde van twee kwaden het beste. Gedurende de eerstvolgende drie weken zweefde Helena in hooger sfeeren. Zij deed allerlei vragen over Engeland en de Éngelschen, lachte en schreide beurtelings als zij haar moeder kuste en kocht, zonder te vragen hoeveel zij kostten, de grootste bouquetten voor het altaar der H. Maagd» Zg paste een dozgn hoeden op en veranderde tien maal op een dag van meening over elke japon van haar uitzet. Zij deed tweemaal een zware verkoudheid op met sehaatsenrgden in het Bois de Boulogne, had drie hevige woordenwisselingen met ultramontaansche vrienden, schreef hoopen brieven om haar geluk mede te deelen, at tallooze doozen met bonbons, vergoot stroomen tranen om dat haar hondje op straat overreden was en voelde zich even daarna weer de gelukkigste aller stervelingen. Al viel de sneeuw op de boulevards en al schreiden de arme kinderen van de koude, Helena had den zomer in het hartvoor haar bloeiden de schoonste rozen en vervulden de geheele wereld met de heerigkste geuren. (Wordt vervolgd). Een Pargzenaar vraagt in een der bladen, waarom men de plaatsen boven op de omnibus sen nog maar steeds places d'impériale blijft noe men. De man is bang van al wat aan een keizer doet denken en is bezield met dezelfde spoken vrees, welke aanleiding gaf tot het veranderen van zoovele straatnamen in Parijs. Een Fransch dokter heeft ontdekt, dat een snoek drie maanden noodig heeft om zich een denkbeeld te vormen. In een groot aquarium had hij een snoek, die door een glazen wand was afgescheiden van eene andere afdeeling, waar aal in rondzwom. Telkens stootte de snoek, op de kleine aaltjes belust, zijn neus tegen den glazen wand, totdat hg eindelijk na drie maanden overtuigd was van de onmogelijkheid om de be geerde prooi machtig te worden. Er was dus bg den snoek een denkbeeld ontslaan, maar toch niet het ware. Onze dokter nam eenigen tgd later den glazen wand uit zijn vijver, zoodat de snoek midden tusschen de aal rondzwom en zich naar hartelust had kunnen te goed doen. Aan het bemachtigen van aal bleef voor hem echter het begrip verbonden om zgn neus te stooten, zoodat hg voortdurend de aal liet zwemmen en zich alleen met andere visch voedde. does. De heer G. J. van der Poll, leeraar in het Fransch aan de H. B. S. alhier, die op de voordracht als leeraar aan het gymnasium te Amsterdam voorkwam, heeft zijne sollicitatie in getrokken en blgft dus voor de H. B. S. behouden. KAMEK Ba- Wind Toestand der DEE rtjm. PLAATSE*. afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields Sylt 11.2 NNW 5 regen Hartlepool Swinemunde 4 95 W 3 regen Hamburg 10.0 NW 3 betr. Delfzgl -+12.8 NW 2 betr. Groningen. lh.9 NW 0 regen Helder. 14.3 NW 2 betr. kalm Yarmouth. Vlissingen. +.15.4 NNW 1 betr. Maastricht 14.4 W 1 regen Valentia Portsmouth. Grisnez 14.4 0 2 mist. Parijs. -f-12.5 NO 2 betr. St. Mathieu. -+10.0 0 3 helder Biarritz 4.5 0 1 mist. N. Shields Sylt Hartlepool Swiuemunde Hamburg Delfzgi Groningen. Helder. Yarmouth. Vlissingen. Maastricht Valentia Portsmouth. Grisnez Pargs St. Mathieu. Biarritz j.13.7 410.0 412.2 4 6.8 4 9.6 4 11.3 4 11.3 4 11.9 4 13.9 -1-13.5 4 14.5 413.1 410.7 4 7.9 NW 3 hew. kalm NW 4 mist. W betr. kalm WNW 4 z. bcw. WZW 4 betr. ZW 1 betr. ZW betr. WZW 1 betr. kalm 1 mist. kalm ZW 1 betr. WNW 1 betr. stil betr. kalm NO 2 mist. kalm N 1 helder N mist. 0 3 helder Zondag Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: V. 2.5 G. des namiddags: V. 1.9 H. Barometer te Middelburg, Graanbeurs: Corr Maandag. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenV. 2.6 G. des namiddags Barometer te Middelburg, Graanbeurs: Corr.) 173 Thermometer 11 Oct. 'sav.llu.51 ?r. 12 Oct. 'smorg. 8 u. 55 gr. 's midd. 1 u. 58 gr. 's av. 5 u. gr. 's av. 11 u. 13 Oct. 's morg. 8 u. 55 gr. 's midd. 1 u. 58 gr. 's av. 5 u. 54 gr. (Van 5—12 Oct. 1879.) Middelbdkg. Bevallen: A. E. Wieling, geb. van Santé van Sprang, d. T. P. Lorier, geb. de Munck, z» J» de Nooijer, geb. Marsie, d M» A. van der Weel, geb. M&tthijsse, d. A, H. Verweijs, geb. Hage, d. E. Janse, geb. Koster, z. T. T. J. Teeling, geb. Halffman, z. A. H. W. Plugge, geb. van de Woestijne, z. E. Coppoolse, geb. Dekker, dochters (tweel.) OverledenP. C. van der Heijden, vrouw van M. V. Goeman, 66 j. A. C. Gillessen, d. 4J m. K. J. Visser, wed®, van C. J. van Beek, 73 j. (Van 4—11 Oct. 1879.) ViiissDtGEk. GehuwdF. de Pierre, jm. 37 j. met M. Kemelihg, wede. van J. Louwerse, 42 j. J. de Bgcke, jm. 31 j. met D. Stroo, jd. 23 BevallenM. 6. Scherplngs, geb. Huilmahd, z JÉ

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2