N°. 242. galij J 879: Dinsdag 14 October. BLAUWE ROZEN Dit blad verschijnt dagelijks," met uitzondering van Zon- en Feestdagen.1 Prijs per 3/m, franco 3,50, Afzonderlijke nommers rijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien: 20 Cent per regel, Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 13 October. FEUILLETON". het huwelijk van helena malinosska, IDDELBURGSCHE GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt be kend, dat op Woensdag den 15 October 1879, des voormiddags te elf uren, een openbare zit ting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 13 October 1879. De burgemeester voornoemd SCHORER. Was in ons vorig nommer een bewoner van het platteland onzer provincie aan het woord om de nadeelige gevolgen aan te toonen, welke uit eene aanneming van het wetsvoorstel van den heer "Van Kerkwijk zouden voortvloeien voor de belangen der plattelandsgemeenten, thans zijn wij in de gelegenheid eene stem uit de hoofdstad des rijks over het zelfde onderwerp te doen hooren. Het is bijna onnoodig op te merken, dat hetgeen hier over de benoeming van een burgemeester van Amsterdam gezegd wordt, even goed en zelfs in hooger mate op iedere kleine gemeente van toepassing is. Toch is het volgend betoog er zooveel te belangrijker om, nu het uitgaat van het weekblad De Amsterdammer „De inwoners der hoofdstad weten maar al te goed, hoe noodig en nuttig het somtijds kan zijn, dat aan een gemeente een burgemeester wordt geschonken, die zeker nooit door den raad gekozen zou zijn. Een gemeenteraad is een college van personen, die langzamerhand in een vriendschap pelijke verhouding tot elkander komen te staan. Slechts weinigen, wellicht slechts éen hunner heeft lust in het burgemeesterschap, en men begrijpt zeer licht, hoe moeilijk het dan wordt een meer geschikt persoon buiten het college te zoeken, als daarbinnen een der vrienden zetelt, die de betrekking begeert. „Een gemeenteraad kan, ondanks het kiesrecht zeer goed in een richting zich bewegen, die ver derfelijk is, of zich in het geheel niet tewegen, omdat hij te weinig belang stelt in de publieke zaak. Wij noemen hier den naam van Foek, om onze meening te verduidelijken, en we zonden dien van Den Tex ernevens kunnen plaatsen. Ook de laatste zou zeker niet door den raad zijn gekozen, had die destijds het recht van voor dracht bezeten. Het spreekt wel van zelf, dat een regeering, als zij bemerkt dat in een stads gemeente een zeker persoon algemeen gewenscht wordt, zich gelukkig zal achten aan dat verlangen te kunnen voldoen; maar bet spreekt in het geheel niet van zelf, dat een gemeenteraad buiten u OF DOOB de schrijfster van Vera". HOOFDSTUK XI. Feestmuziek. Ter eere van dit Poolsche huwelijk was het hotel Lambert dien avond verlicht en versierd, teneinde een groot aantal Poolsche adelijkeu te ontvangen, zoodat het er vrij wat minder somber uitzag dan gewoonlijk. De donkere verlaten binnenplaats, waar men anders niets hoorde dan het gekletter van het water in een gebroken fontein en waar geen geluid van de straat ooit doordrong, was nu vol met rijtuigen en lantarens. De groote, breede, holle trap straalde van licht en wemelde van vroolijke bruiloftsgasten. Ia geen jaren waren de vertrekken waar prinses C hare vrienden ontving, het tooneel eener zoo vroolijke bijeenkomst, want dit huis, de verzamel plaats der Polen te Parijs, weerkaatste do neer zijn college den geschikste zal zoeken, als een medelid op directe of indirecte wijs zijn hulp voor zichzelf inroept. „Ook moet zulk een benoeming bij voordracht een nadeeligen invloed oefenen op de onafhanke lijkheid van den burgemeester. Ware hij niets anders dan de president van den gemeenteraad, de zaak zou voor grootere gemeenten zeer een voudig zijn; doch hij is meer dan dat. Zelf geen lid van den raad zijnde bij zijn benoeming, is hij, als voorzitter van den raad en hoofd der plaatse, lijke politie, tegelijkertijd vertegenwoordiger van staat en gemeente, en wij gelooven dat een open lijke of verklapte sollicitatie en een voortdurende afhankelijkheid van den gemeenteraad met de waardigheid van het ambt niet wel is overeen te brengen. „De nadeelige gevolgen van het aanbevolen stelsel liggen te zeer voor de hand, dan dat wij des heeren Van Kerk wij ks wetswijziging zouden durven aanbevelen." Volgens de Standaard is het „de vloek der staatsscholen," dat iemand als de heer Van Houten den heer Vissering als hoogleeraar te Leiden kan opvolgen. Want: »De staat vraagt immers alleen of iemand knap is? «Meer kan hij niet vragen. »Een maat om de strekking van het onderwijs te meten, heeft hij niet." Hoe de opvattingen verschillen kunnen! Juist dat, wat de Standaard een vloek der ataats(hooge)school vindt, is in ons oog haar grootste verdienste. Juist die „maat om de strek king van het onderwijs te meten," heeft de vrije vlucht der wetenschap te vaak en te lang belem merd. Deze „maat" was het, met welke het „Heilig Officie" in 1636 een Galilei mat en waarmede het hem dwong de waarheid te verloochenen. Ware deze boei niet sedert lang verbroken, wij zou den nog altijd genoodzaakt zijn te leeren en te laten onderwijzen, dat de zon rondom de aarde draait De gemeenteraad van Middelburg zal, op Woens dag a. des voormiddags te elf uren, eene openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken: Ingekomen stukken; adres M. van Doese laar en E. W. J. Breder te Vlissingen, aanvraag van gemeentegrond in erfpacht, tot oprichting eener diergaardeidem J. Powell c. s., verzoek om con cessie tot aanleg en exploitatie van een stoomtram weg VlissingenMiddelburgidem D. A. Rutgers, om ontslag als lid der plaatselijke schoolcommissie, wegens vertrek; idem C. F. Westerburger, om verhooging zijner jaarwedde als commissaris van politie brief van curatoren van het gymnasium, betreffende de aanbeveling van den heer G. siachtigheid der partij en had ook zijn deel aan beproevingen en rouw te dragon gehad. Heden avond waren echter alle sombere onder werpen verboden en Helena ontving de hartelijkste gelukwenschen der gastvrouw. Het arme meisje zou echter big geweest zijn, indien iemand haar het volgende, allerpijnlijkste kwartier met Ladislas had kunnen besparen. Zij merkte dat er geen middel was om van de beloofde wals af te komen. Hij sloeg zijn arm om haar heen en danste tweemaal de zaal met haar rond. Daarna bracht hij haar in een ander vertrek en zei haar allerlei onaangename dingen, minder over zijne liefde dan over haar verraad (zooals hij het noemde). Driftig, ja bijna toornig sprekende, doorliep hij verscheidene zalen, totdat zij weer op het portaal kwamen en hoven aan de trap stonden. Recht tegenover hen hing een groote schilderij, Christus voorstellende, die aan Thomas zijne zijde wijst, met de woorden „die Hij ontving in het huis Zijner vrienden." Ladislas wees op die schilderij „Laat on» hier op deze plaats afscheid nemen, als wij toch scheiden moeten; wij die ons aandeel haddon behooren te dragen in de weder- ver heffing van ons land. Maar het is het lot van dat land om altijd verongelijkt, verguisd en beleedigd te worden door zijne eigen kinderen en vrienden. Helena, gij hebt mijn liefde verworpen. Dat is niet veel, maar gij hebt met opzet uw land, uw geloof en uw patrones verzaakt. En hoeveel zoudt gij in dit uur van naderend gevaar Keijzer als gymnastiek-leeraarbrief van het bestuur der Godshuizenwijziging begrooting 1879; voorstel van burgemeester en wethouders, benoeming van den heer M. Zadoks tot leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium rapport commissiën van fabricage en financiën gemeentebegrooting 1880gemeentebegrooting voor 1880 met daartoe behoorende stukken. Volgens het Handelsblad is het niet onwaar schijnlijk te verwachten, dat de Willem Barents den 14™ of 15™ dezer te IJmuiden binnen zal loopen. Niet zonder reden wordt er echter bijge voegd, „dat het altijd gewaagd is te voorspellen wanneer een zeilschip, dat van weer en wind afhankelijk is, zal aankomen". Wij vinden nog nergens van praaien van het vaartuig melding gemaakt. De gissing van het Handelsblad schijnt te berusten op een bericht van kapt. Markham, die van zijn tocht met de Isbjornen te Londen is teruggekeerd. Gisteren werd te Rotterdam eene vergadering gehouden van een Comité voor algemeen stemrecht welks zetel gevestigd is te 's Gravenhage en dat den 18en Mei 11. werd opgericht. Leden van het comité zijn a. de oprichters, de heeren mr. C. W. A. baron van Haersolte, te Zwolle; mr. M. J. de Witt Hamer, te Middelburgmr. W. Heineken, te Amsterdam mr. A. Hinlópen te 's Gravenhage mr. S. Katz, te AmsterdamF. Domela Nieuwen- huis, te 's Gravenhagemr. B. H. Pekelharing, te DelftH. Pyttersen Tz., te Sneekjhr. mr. H. B. van Tets, te Zutphen; mr. I. D. Veegens, te 's Gravenhage b. Zij die door het comité als zoodanig worden aangenomen c. zij die jaarlijks als zoodanig mochten worden aangewezen door de verschillende Nederlandsehe werkliedenvereenigingen, welke daartoe door het comité zullen worden uitgenoodigd, tot een getal door het comité te bepalen. Naar wij vernemen zullen deze uitnoodigingen spoedig plaats hebben en zal daarna het comité werkzaam optreden. Het comité zal dus bestaan uit kiesbevoegden en uit door de tegenwoordige wetgeving van het kiesrecht uitgeslotenen, door welker vereeniging men zich voorstelt, dat aan de beweging meer kracht zal worden bijgezet; terwijl de namen der op richters de zekerheid schijnen te geven, dat de beweging ernstig gemeend is en over belangrijke intellectueele krachten zal kunnen beschikken. Thans zijn ook, blijkens eene achterstaande advertentie, eenige Middelburgsche vleeechhouwers voor Polen hebben kannen doenGij huwt een vreemdeling en gij gaat heen om nw land in den vreemde te vergeten, En toch zijt gij een dochter der paltsgraven 1 Wat heeft Polen u gedaan dat gij het verloochent 1 Ach gij zwijgt, gij hebt geen antwoord. Maar ik zal het u zeggen, niet wat Polen gedaan heeft, maar wat het doen zal, Helena Malinosska. Het zal zich wreken. Nu reeds verbleekt uw gelaat. Ja: beefl want gij zult u dezen avond en dit uur nog vaak herin neren: uwe keus zal u berouwen!" „Nooit Ladislas," riep Helena hartstochtelijk uit. „En gij hebt geen recht mij verwijtingen te doen. Ik heb u nooit iets gedaan. Ik heb u nooit gezegd dat ik u liefhad, en u nooit een onwaarheid verteld. Laat mij gaan. Ik wil naar mijn moeder. Verlaat mij „Ja ik zal u verlaten, maar dat zullen anderen ook doen, valsch meisje, en het zal niet lang duren Helena mijn Helena 1 of gij zulteven droevig verlaten zijn, als ik van avond. Gij zult niet komen om mij vergiffenis te vragen; maar op dien dag zult gij mijn hulp noodig hebben." „Ik zon nog liever sterven," antwoordde Helena, dankbaar dat zij in de verte haar moeder aan den arm van Baldwin ontwaarde. Ladislas trok zich terug. „Hij is krankzinnig," zeide zij by zichzelf, „en gevaarlijk krankzinnig ook. Dat komt er van als men te veel naar „blauwe rozen" zoekt, zooals mama zegt; en ik wilde dat bjj mij niet tot het besef gekomen dat de tegenwoordige vee-prijzen wel toelaten het rundvleescb 10 cent per kilo goedkooper te leveren. Niemand zal hun verwijten dat zij te spoedig tot dien stap overgaan, of dat hun afslag te groot is! 's Heer Arendskerke, 11 October. Heden avond werd alhier de door het bestuur der kolenvereeniging aangekondigde algemeene ver gadering gehouden, welke door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. Na een kort woord ter inleiding werd door den secretaris de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar over gelegd, waaruit bleek dat de vereeniging thans ongeveer 120 leden telt, door welke ruim 2000 mudden kolen waren aangevraagd, die met inbe grip van vervoer en werkloonen voor 64 cent het mud werden verstrekt. Enkele bevoorrechten, zooals arbeiders, die van hnnne bazen vervoer middelen hadden gekregen en door het bestuur in de gelegenheid waren gesteld om hunne kolen zelf aan het schip te halen, wonnen daarbij 9 cent op het mud. Door een der bestuursleden werd vooral gewezen op de wenschelijkheid om het aanstaande jaar de kolen minstens een paar maanden vroeger te laten komen, wat vooral met het oog op de scheepsvracht veel voordeel zou opleveren. Om hiertoe te kunnen overgaan zou het noodig zijn. dat de leden zoo spoedig mogelijk hunne contri butie betaalden en hierdoor de pogingen van het bestuur in de hand werkten om dit voordeel te verkrijgen. Een der leden betuigde uit naam van allen zijn dank aan hst bestuur voor den onvermoeiden ijver in het afgeloopen jaar weder aan den dag gelegd, vooral in het leveren van puike kolen, zoowel wat quantiteit als qualiteit betreft. Na een woord van dank van den voorzitter aan de leden voor hunne belangstelling, werd de verga dering gesloten. MIeuwedfep, 11 October. Heden had alhier, in tegenwoordigheid van den kapitein ter zee Van Alphen, inspecteur van den stoomvaart dienst, den luitenant kolonel Boogaert, chef van den torpedodienst, en van verschillende andere autoriteiten de proeftocht plaats met de torpedo boot no 12, vervaardigd door de koninklijke maatschappij de Schelde te Vlissingen. De vaart langs den gemeten mijl, zoowel als het unr volle kracht stoomens leverde de meest bevredigende uitkomsten op. Gedurende het uur werd eene geregelde vaart gehouden van 16 zeemijlen (knoopen) met een gemiddeld aantal omwentelingen der schroef van 338.3 per minuut terwijl het zoo overal vervolgde met die verwilderde oogen. Ik ontmoet die telkens als ik mij omdraai." Eindelijk verliet haar kwelgeest de balzaal en zij ademde weer vrij. „Eindelijk," fluisterde zij Baldwin toe. „Weet gij wel dat Ladislas Ossolinski van avond als waanzinnig is, en zoo uit zijn humeur tegen my Ik kan u verzekeren dat hij mij bang ge maakt heefthij deed mij denken aan den man, die met z§n verloren liefste de Polonaise danste en haar daarna naar buiten bracht en dood schoot." „Geen wonder dat by jaloersch en dol van ijverzucht is. Wie van ons beiden zou het dolste zijn van avond, Helena, hij of ik? De wereld schijnt met mg in het rond te draaien op de maat eener altijddurende feestmuziek. Vergeet dien armen dwaas en laat ons onze vreugde genieten." En weldra werden alle sombere gedachten uit Heiena's gemoed verdreven door de vleiende, dierbare, teedere, verliefde woorden, die Frank haar onophoudeiyk in het oor fluisterde. Tussehenbeide zong zij zachtjes onder het dansen de melodie der dansmuziek mede en toen zij moede werd, zocht hij voor haar een stoel, een lage, orode causeuse, die in een hoek van de kamer geschoven was; daar zat zij onder fraaie sier planten, die hare fijne groene takken vol welrie kende geuren over haar lieten nedervallen en keek naar de figuren van den cotillon. „Is het zoo goed, liefste?» vroeg Frank en zij hief hare groote oögen met zulk een teederen,

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1