u Laatste berichten. til: PARIJS. 1 Réclames. Handelsberichten. Weerkundige waarnemingen. 11 October des morgens te 8 uren. 16. Staten-Generaal Algemeen Overzicht. Zeetijd i n gen. Graanmarkten enz. Frezen van Effecten. schip Belgenland, komende Tan Antwerpen, bestemd naar NewYork, heeft eergisteren alhier gestopt om het lijk van een meisje aan wal te zetten dat onderweg overleden was. Het kind is alhier ter aarde besteld. Heden zijn twee Belgische vischsloepen ge passeerd, waarvan de een 2500 schelvisschen en 800 kabeljaauwen aan boord hadde andere had 2000 schelvisschen gevangen en ook eene menigte kabeljaauwen, waarvan het juiste aantal echter niet bekend werd. Chroede, 10 Oct. De jager Arie Schaap gekoot heden een haas van het vrouwelijk ge slacht; bemerkende dat het dier zwanger was, paste hij de keizersnede toe en bracht een flink voldragen haasje ter wereld, dat vroolijk rond huppelt en dat de jager hoopt te kunnen op- kweeken. Dit is de tweede keer in 's mans leven de eerste maal heeft hij het diertje ook volwassen gekweekt. Stats, 10 Oct. Gisteren avond hebben hier een zevental personen uit Yerseke, die heden in de Zandkreek weer rustig aan de oesterteelt werken, op eene onverantwoordelijke wijze huis gehouden. Na eerst veel rumoer in de dorpsher berg te hebben gemaakt, zijn ze omstreeks 10 uren van daar vertrokken om bij een aantal inwoners, die reeds te bed lagen, op deuren en vensters te beuken, voorwerpen, die onder hun bereik lagen, hier en daar heen te werpen en de opgeschrikte burgers met ingooien van ruiten en andere bal dadigheden te dreigen. De politie, éen man, speelde gevaarlijk spel en was tegen de ruwe aanvallen der belhamels onmachtigvoor hem verkozen ze zich niet te verwijderen en de burgers zouden gaarne een handje toegestoken hebben, doch op aanraden en vreezende van kwaad tot erger te geraken, en zoodoende allicht nog bij ongeluk de dupe van de historie te worden, hielden zij zich vrij kalm. Tot 2 uren ongeveer duurde het kabaal voort en de burgers van Kats hebben een moeilijken nacht, vooral met vrouw en kinderen, doorgebracht. Zwolle, 10 Oei. Het is van algemeene bekendheid, dat de aardappelen dit jaar, op weinig uitzonderingen na, stijf van aard zijn, niet breken en inwendig, gekookt of ongekookt, met eene massa waterdeelen bezet zijn. Eene juffrouw alhier kwam op het denkbeeld, om dat soort aardappelen gaar te stoomen. Zij deed daarom de aardappelen met de noodige hoeveelheid zout droog in den pot, het deksel goed dicht en de randen opgestopt met een natten handdoek De aardappelen stoomden gaar, gaven genoegzaam water af, dat zij niet konden aanbranden en toen ze gaar waren, kwam er bij het afgieten nog eene tamelijke portie water af. Na behoorlijk opgedroogd te zijn, zag men de anders onoogelijke aardappelen goed bloemen en waren ze tevens lekker van smaak. De proef werd herhaald met toenemend gunstig gevolg. Donderdag avond omstreeks 7 uxen ontstónd te Zwolle voor een oogenblik een groote ver warring, doordien de gaslichten in de winkels en woningen en meest alle straatlantaarns in eens uitgingen. De oorzaak was, dat terwijl men op de gasfabriek bezig is met het leggen van nieuwe pijpen, eene blaas waarmede men eene pijp had gestopt, was gesprongen en zoodoende het gas ontsnapte. Om 104 uur scheen er Weder een machine onklaar te zijn, althans toen dreigden de lichten wederom uit te gaan. Om 11 uren werden de lantaarns uitgedraaid, waardoor de stad in eene Egyptische duisternis verkeerde. De Sophia-vereent ging tot bescherming van dieren zendt nu en dan eenige spreuken de wereld in. Als voorbeelden kunnen de volgende dienen; „Hoe beter gij uw werkdier behandelt, des te beter dóet het uw werk." „Ruwe behandeling van het slachtvee is ver mindering van zijn waarde." „Vogels vangen is zang verminderen en rupsen vermeerderen." De Vereeniging karakteriseert zichzelve in dit gezegde: „Door overdrijving kan elke zaak, ook die der dierenbescherming, bespottelijk worden. En elke zaak, die bespottelijk wordt, is een verloren zaak." Te 's Gravenhage, in de Laan van Meerder- Voort, is gisteren het nieuwe Diaconessenhuis plechtig geopend, zijnde bestemd tot opleiding van ziekenverpleegsters en tot opneming van zieken ter verpleging. Het is uit bijdragen van menschenvrienden geheel gebouwd naar de aan wijzingen der directrice, mevrouw De Bronovo. Het bevat 112 vertrekken in 't geheel, en ruimte voor 60 diaconessen en 50 verpleegden. Aan de werken ter uitbreiding der drinkwater leiding te Botterdam, is men een goed deel ge vorderd. Als al deze werken voltooid zijn, zal men over genoegzame kracht beschikken om het pijpennet belangrijk uit te breiden en ook naar de overzijde van de Maas te brengen. Dit is dan ook het plan. Kapitein Markham, de bekende Noordpool reiziger is weder in actieven zeedienst hersteld. Schout-bij-nacht Stirling, de nieuwe kommandant van het Engelsche eskader in den Stillen Oceaan, heeft hem gekozen voor kommandant van het admiraalschip Triumph. De kóningin van België zal aan hare nicht, de aanstaande koningin van Spanje, een bruid sluier ten geschenke geven van de fijnste Vlaam- sche kant, die thans door Gentsche weesmeisjes gemaakt wordt. Amsterdam. Heden morgen te 10 uren naar Batavia vertrokken het stoomschip Madura, ge- zagv. Jaski. Londen. De Standard meldt als gerucht dat de Afghanen Balatissar ontruimd hebben en waarschijnlijk geen tegenstand meer zullen bieden, zoodat de vreedzame intocht der Engelschen in Kaboel onmiddellijk zou plaats hebben. mmmÊmÊÊmmmmmmmmmammmmmÊmmmmÊmmmmmmmmmmmmmmrnmmmammmmmmmm kamen dek plaatsen. Ba- rom. afwijk, N. Shields Sylt Hartlepool Swinemunde Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. Vlissingen. Maastricht Valentia Portsmouth. Grisnez Parijs St. Mathieu. Biarritz 14. 15. 16. 13. 9, Wind richt. kracht WZW N W N 8WNW NW NW NW WNW NO Z NO O OZO NO O NO 1 4 3 3 2 1 3 2 0 1 1 2 1 3 3 1 Toestand der lucht betr. regen betr. bew. regen z. bew. betr. z. bew. helder betr. betr. mist. goed betr. helder helder mist. zee kalm kalm deining kalm Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 3.9 G. des namiddags Barometer te Middelburg, Graanbeurs: Corr773 Thermometer» 10Oct. 'sav.llu.50 \r. 11 Oct. 'smorg. 8 u. 50 gr. 's midd. 1 u, 60 gr. 's av. 5 u. 58 gr. Vereeniging «Ier gemeenten Süus, Heille en St. Anna tev Muiden. Het hiertoe betrekkelijke wetsontwerp luidt aldus I. De gemeenten Sluis, Heille en St. Anna ter Muiden worden vereenigd. De vereeniging komt tot stand op den dag der eerste vergadering van den raad der nieuwe gemeente. De nieuwe gemeente draagt den naam van Sluis. II. Alle bezittingen en lasten der drie gemeen ten komen ten voor- en nadeele der nieuwe ge meente. De fondsen der in die gemeenten aan- twezige armbesturen worden afzonderlijk beheerd en behoeve van de armen op het gebied, hetwelk thans elk dier gemeenten uitmaakt. III. De eerste verkiezing van leden van den raad der niéuwe gemeente geschiedt op den dag door gedeputeerde staten van Zeeland te bepalen. Voor deze keuze zijn stemgerechtigd de personen voorkomende op de te Sluis, Heille en St. Anna ter Muiden bestaande lijsten van kiezers voor den gemeenteraad. Het bureau van stemopneming bestaat uit den voorzitter en twee leden van den raad der gemeente Sluis, door dezen te benoemen. De geloofsbrieven der verkozenen worden onder zocht door den raad der gemeente Sluis. IV. Het eerste derde gedeelte van den raad der nieuwe gemeente treedt af den eersten Dinsdag van September 1881; de eerste helft der wet houders den eersten Dinsdag van September 1882. V. De dag der eerste vergadering van den raad der nieuwe gemeente wordt bepaald door gedeputeerde staten. VI. De belastingen, welke bij de afkondiging dezer wet in elk der drie gemeenten worden geheven, kunnen tot en met 30 April 1880 ten behoeve van de nieuwe gemeente worden inge vorderd. Van de gemeente-opcenten op 's rijks personeele belasting en van de uitkeering van het 4/5 dier belasting worden Zooveel twaalfden van het leopende dienstjaar aan de nieuwe gemeente uitgekeerd, ais er in dit diénstjaar nog maanden zullen verloopen na het tot stand komen der vereeniging. VII. De ingezetenen der drie gemeenten wórden voor het opmaken der kiezerslijsten en voor de ver kiesbaarheid tot leden van den gemeenteraad van den dag van het in werking treden dezer wet als ingezetenen der nieuwe gemeente óeschouwd. De te Sluis, Heille en St. Anna ter Muiden bestaande kiezerslijsten blijven van kracht in de nieuwe gemeente, tot dat zij overeenkomstig de kieswet door nieuwe zijn vervangen. VIII. De ingezetenen der drie gemeenten, die bij het tot stand komen der vereeniging voor de eerstvolgende lichting der nationale militie zijn ingeschreven, worden op het voor de nieuwe gemeente op te maken register overgeschreven. Gelijke overschrijving geschiedt ten aanzien van de ingezetenen, die tot de schutterij behooreu. IX. Deze wet verbindt met den dag harer afkondiging. De memorie van toelichting luidt als volgt De vereeniging der gemeenten Sluis, St. Anna ter Muiden en Heille ontmoet alleen bedenking bij laatstgenoemde gemeente, die ongeveer 600 inwoners en niet meer dan 21 kiezers voor den gemeenteraad telt. Die bedenkingen betreffen vooral het verlies der gemeentelijke zelfstandig heid. Heille mist ongeveer alles, wat eene zelf standige gemeente kenmerkt. Men vindt er geen bebouwde kom, geen gemeentehuis, geen begraaf plaats, geen middelen tot blnssching van brand. Een geneesheer woont er niet. De bewoners van Noord-Heille moeten hunne kinderen te Sluis ter school zenden. Van de zijde van Heille wordt aangevoerd, dat het gemis van elk dezer ken merken van zelfstandigheid op zich zelf vereeni ging met eene andere gemeente niet rechtvaardigt. Men vergeet, dat het hier op het onderling verband dier feiten aankomt. Overigens valt op te merken, dat Heille in vele opzichten van de lusten der naburige gemeenten geniet, zonder in de lasten te helpen dragen. Eindelijk verdient in het oog te worden gehouden, dat door de ver eeniging der drie genoemde gemeenten een niet onbelangrijke bezuiniging van bestuurskosten zal worden verkregen en dat daardoor eene gemeente zal ontstaan, groot genoeg om op behoorlijke wijze zonder te zwaren druk voor de ingezetenen aan al hare plichten te voldoen. Men maakt zich te Simla en in Engeland on gerust, wijl generaal Roberts, die in de onmidde- lijke nabijheid van Kaboel moet zijn, sedert den 6en dezer maand niets van zich heeft laten hooren, en men denkt, dat de vijandelijke Ghilzai's de Engelsche macht van de gemeenschap met de kolonie hebben afgesneden, zoodat de stelling van de troepen zeer gevaarlijk zou zijn. Het uitblijven van berichten is de eenige reden voor de onder stelling, want er zijn noch goede, noch kwade tijdingen gekomen, zoodat eene meer gewenschte oplossing nog mogelij k blijft. Men maakt zich in Engeland aanstonds over deze zaak vrij boos ea neemt de gelegenheid te baat om het voor schrift van lord Lytton te critiseeren, die bevolen heeft, dat geene correspondenten van nieuwsbladen zich bij de legers zouden mogen voegen. Dat maakt dat men zijne berichten alleen uit officieele bron moet putten, eene bron die den naam niet heeft van volledigheid en juistheid. De amnestie-strijd wordt in de Parijsche bladen met groote kracht van beide zijden voortgezet. De hoofdargumenten blijven in beide richtingen dezelfde, en de polemiek voedt zich van beide zijden uit de wijze, waarop de tegenpartij die argumenten inkleedt. Eene nog onopgeloste vraag is welk aandeel de heer Gambetta heeft gehad in het artikel van de République Frangaise. Zijne verhouding tot dit blad laat haast niet toe, dat een dergelijke campagne zonder zijne toestemming wordt opgezet. Wellicht, onderstellen sommigen, heeft hij het noodig geacht de lucht eens zuiver te maken en de kracht te leeren kennen van de socialistische vereenigingen, die dag aan dag sedert de terugkomst der geamnestieerden te Parijs vergaderen en reeds bij de begrafenissen van twee overleden commune-mannen groote manifestaties hebben op 'ttouw gezet. Het is mogelijk, maar dan is het middel wellicht wat gevaarlijk. Gambetta is in beginsel voor de volledige amnestie, doch het kan geen verwondering baren, dat een man als hij geene sympathie kan ge voelen voor de groote meerderheid der gedepor teerde individus, waaronder er nog ongeveer 700 zijn, die vroeger reeds waren veroordeeld wegens diefstal, oplichting, moord en andere misdaden, die niets met de politiek te maken hebben. Dit volkje vond in de commune eene gereede aanlei ding om in hunne eens gekozen carrière voort te werken, en men zal wel niet vermoeden, dat hun terugkeer in Frankrijk bijzonder in den smaak kan vallen van den heer Gambetta. Een vermoeden, dat aanstonds ©p aller lippen is gekomen, wordt weinig uitgesproken. Zou Gambetta van de amnestie een wapen tegen het tegenwoordig mi nisterie willen maken Het is haast niet te gelooven. De leider der geavanceerd-republikeinen heeft zich in den aanvang van dit jaar zijn eigen rol kunnen kiezen, en het schijnt hoogst onbillijk te denken, dat hij binnen enkele maanden zou omverwerpen wat hij zelf hielp stichten. Zijne houding in deze zaak dient echter opgehelderd te wordenhij behoort niet tot de menschen, die over zulk ëene Zaak mogen zwijgen. De ministers hebben begrepen, dat er ronduit moest gesproken Worden en hebben daarom doen uitlekken, wat er deze week in den ministerraad is gezegd. De heer Le Roy er zeide, dat hij voor een oogenblik wilde aannemen, dat bijna de ge- heele publieke opinie in Frankrijk de volledige amnestie eisehte, maar dat hij dan toch aanstonds zou antwoorden„ik geef niet toe". Van den heer Freyeinet vertelde men aanstonds na de vergadering van den ministerraad, dat hij het niet met zijne collega 's eens was. Toen dit hem ter oore kwam, droeg hij dadelijk zorgdat de dagbladen dit gerucht zouden kunnen tegenspreken. Hij uitte zich in deze woorden, die niet veel twijfel overlaten: „ik zou liever myneportefeuille verscheuren en afzien Van alle door my ontworpen groote openbare werken, dan een stap verder te gaan op den weg, welken mijn geweten en het belang der republiek mij verbieden te betreden". Deze flinke en aaneengesloten honding van het ministerie maakt een goeden indruk en zal wel licht de aansluiting aan de regeering bevorderen van menigen aénaieur, die vond, dat het staats- karretje wel wat veel links werd geduwd op den breeden weg der republiek. Uit een artikel in de Provinzial-Correapondmz, het orgaan van prins Bismarck, over de verkie zingen voor den Pruisischen landdag, schijnt uien te mogen opmaken, dat de kanselier voor het oogenblik de nationaal-liberalen niet noodig heeft en ook niet van plan is hunne hulp te vragen. „De eerst wankelende en ten slotte vijandelijke houding der nationaal-liberale partij tegenover de economische politiek der regeering, schrijft het officieuse blad, deed de laatste hoop ver dwijnen, dat deze party in hare tegenwoordige samenstelling een steun voor de regeering kon zijn. Als de regeering in den Pruisischen landdag wederom een goed terrein zou willen vinden voor nuttig werk, dan moest zij erop uit zijn om bij de verkiezingen de overwegende macht der fort- schriitlich-liberale elementen door de kiezers te laten breken. Het openlijk hierop gericht streven is met goeden uitslag bekroond." (Prys der plaatsing 30 cent per regel.) 't Is ons een genoegen,aan;onze lezers te kunnen mededeolen, dat de beroemde Kleedermagazijnen voor Mannen en Kinderen van LA BELLE JARDINTÈRE, besloten hebben hun geïllu- streerden catalogus voor het winterseizoen naar Holland te zenden. Deze uitgebreide inrichting, eene der merk waardigheden in de Fransche hoofdstad, bevat alles wat tot het toilet van den man behoort, het onderscheidt zich van alle andere soortgelijke inrichtingen door hare lage prijzen, élégante coupe, soliditeit en de keuze harer stoffen. Wij raden ten zeerste hen, die verlangen zich smaakvol te kleeden, aan, den catalogus van LA BELLE JARDIBIÈRE aan te vragen, welke hun gratis franco zal worden toegezonden. Binnengekomen de schoener Frangois, gezagv. Rijke, van Riga met hout. Vllssingen, 11 Oct. Binnengekomen de Nederlandsche schoener Adriana Wilhelmina, gezagv. Reijnhout, van New-Castle met steenkolen, bestemd naar Breskens. Gisteren te IJmuiden binnengekomen het stoom schip Conrad, zijnde 16 Aug. jl. van Batavia vertrokken. (Ebl.) Zwolle 10 Oct. Tarwe 10.50 a 11rogge f7 a 7.25boekweit /6a/ 6.25; gerst f 5.90 a f 6; aardappelen f 2.50 a 5; allen per HL.; boter per klg. f 1.20 a ƒ1.40; per 20 klg. of 4 vat prima qual. f 29 a ƒ32; afwijkende soort 27 a 28; tweede soort 23 a 24.50eieren f 4 a/5 per 100 stuks. Yee. Op de heden alhier gehouden gewone Vrijdagsche veemarkt bedroeg de aanvoer ter markt en op de stallen ruim 800 stuks. Niettegenstaande de Israëlietische feestdagen was de veehandel heden, even als gisteren te Zwollerkerspel, iets beter dan vorige week, wat den verkoop aangaat, doch de prijzen bleven erg gedrukt. Puik vee is altijd nog prijshoudend. Gisteren en heden is besteed voor vette koeien en ossen aan bouten 55 a 65 ets. per klg.; dito van stieren 42a 524 ets dito van kalveren 77J a 824 ets.; dito van schapen en lammeren 47§ a 57J ets. Neurende en verseh gekalfde koeien 150 a f 250; winter kalvende dito 140 a f 225guste dito en ossen voor den bak 120 a f 150neurende en verseh gek. schotten en vaarzen 100 a 140; jarige springstieren f 75 a 125; vaarspinken 70 a f 100 onder-melkkal- veren 20 a 35nuchtere dito 6 a 10. Varkens. Op p. m. 85 wagens waren heden circa 500 biggen aangevoerd, benevens circa 30Ö andere varkens. Men gaf voor 6 w. biggen 4.50 a 6.5010 w. 9.50 a f 12.50magere varkens f 20 a ƒ40 drachtige dito 30 a 50; vette dito p. m. 40 ets. per klg. ruim. Mastenbroek 10 Oct. Hooi en stroo. Handel willig. Buiten hooi 17 a 19 en binnen /15 a f 16. Stroo zeer gevraagd 14 a 15alles per 10004 klg. Bergen op Zoom, 11 October. Stuk boter f 0.924 per halve kilo f 0.68. Eieren per 26 stuks 1.40. Amsterdam, 10 Oct. 11 Oct, STAATSLEEHIIÏGEN, JSederl. Cert. N. W. Sch. 24 pet. 64# 64f dito dito dito. 3 784 - dito dito dito. 4 100i 1004 België. Certificaten2j 64f Frankr(jk. Origin. Inschr. 3 81

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2