Laatste berichten. Kerknieu ws. Marine en leger. Kunstnieuws. Landbouw» Rechtszaken. Feestmuziek. Verkoopingen en aanbestedingen. Staten-Generaal Met deze som zou zij vooreerst, en hoogst waarschijnlijk geheel geholpen zijn. Ook konden dan al onze onderlinge fondsen blijven bestaan. Mocht mijn voorstel bijval vinden, dan verzoek ik beleefd om medewerkingwant zonder offeren komen wij niet tot een goed doel, De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord kan geplaatst worden een leeraar in de schei- en natuurkunde, onder genot van eene bezoldiging aanvankelijk van f 1900 's jaars, die geleidelijk voor verhoo ging tot f 2300 vatbaar is. Personen die wenschen voor die betrekking in aanmerking te komen, gelieven zich vóór den 15en November aanst., bij verzoekschrift op zegel te wenden tot het departement van marine, met vermelding van den academischen graad, dien zij hebben verkregen. De gemeenteraad van Doesburgh heeft be sloten de aldaar bestaande Latijnsche school niet in een pro-gymnasium te veranderen, maar haar op te heffen. —Bij beschikking van den minister van koloniën, zijn de hoofdonderwijzers L. van der Est, D. T. Visser, H. W. de Vriendt, A. Verdam, G. Valk, P. P. H. Ockers, P. B. Pastoor, I. E. G. van Lookeren en de hulponderwijzer F. J. Eysenburger gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van N. I., om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse, en de hoofdonderwijzeressen M. G. Meijer, A. C. M. Broekhoff, I. H. van Lessen, A. E. van Epen, N. F. E. Filet en M. Koopal, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres voor den dienst daar te lande. Tegen de bevestiging van den beroepen modernen predikant ds. Oort, te Zutfen, was bezwaar ge rezen dewijl de beroepene zich niet bereid ver klaarde de gebruikelijke vragen bevestigend te beantwoorden, geen der Zutfensche predikanten gezind was hem zonder die beantwoording te bevestigen en men ook niet meende te moeten toelaten dat de bevestiging op zoodanige wijze door een ander predikant plaats had. De kerkeraad heeft nu over de zaak uitspraak gedaan en beslist, dat de heer Oort vrij was om zijn bevestiger te kiezen. De bevestiging zal nu plaats hebben door zijn broeder, prof. Oort, van Leiden. De luit. t/z 2e kl. J. van Scheers, dienende aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Zeehond wordt op non-activiteit gesteld, en vervangen door den luit. t/z 2e kl. C. F. de Ruyter de Wildt. Aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam wordt geplaatst de luit. t/z 2e kl. P. T. M. van Leeuwen. In een vóór korten tijd in Frankrijk verschenen vocabulaire van aardigheden en bijzonderheden omtrent het tooneel vind men onder het woord Af fiche de volgende vermakelijke drukfouten. De zetter, die moest Zetten Le roman d' un jeune homme pauvre" had aldus gedrukt. Le roman cPun jeune homme. pauvre piéce de M. Octave Feuillet. en in plaats van La chanteuse voilée, opéra Comique la chanteuse violée. *ïholen, 9 Oct. De penen-mennerij is in vollen gang, d. w. z. de suikerbieten worden van het Hoe vleiend moet dezè bekentenis geweest zijn en de blos die haar vergezelde, niet minder i „Mijn schoone prinses," zei Frank eü boog zich over haar heen, liefste, gij waart geen oogen- blik uit mijne gedachten geweest. «En gij niet uit de mijnen. Wilt gij wel ge- looven dat ik uw stap in de voorkamér herkende Het eenige wat mij verbaasde, was dat Henry niet verwonderd keek. Een oogenblik meende ik dat ik droomde van het Kaiser Hans." „Het is mij genoeg dat het niet was geweest uit het oog, uit het hart." «Nooit 1" zei Holena. Daarop hernieuwde hij zijn aanzoek. Hg wilde nu van geen weigering hooren en toch, zei hij, besefte hg dat hij haar, behalve zijn liefde zeer weinig kon aanbieden. «Maar dat is reeds zóóveel," zei zij met een verlegen, afgewend gelaat. «Als ik u maar gelukkig kon maken; als ik u maar eenmaal de mijne mocht noemen «Maar mijn moeder, mijn broeder, zullen die er in toestemmen «Zij schgnen reeds stilzwggend toegestemd te hebben. Is het geen goed voorteeken dat zij ons nu alleen laten?" Helena zei dat zij het hoopte, maar nóg steeds vreesde dat de een of andere hinderpaal hun vereeniging in den weg zóü staan. Het bleek later dat zg niet had behoeven te vreezeü en land naar het vaartuig gereden, dat ze brengen zal naar de fabriek. «Weinig schot" is ook bij deze vrucht de alge- meene klacht. Nergens haast heelt men van die kolossale wortelen gezien, die op een ander jaar bijna geen plaats in deu grond kunnen vinden en zich daarom erboven schijnen te verheffen. Maar er is geen ongeluk zonder geluk. Werden deze mendageu in menigen herfst gekenmerkt door aanhoudende regens, die den akker doorweekten en het mennen voor menschen en paarden tot een ware plaag maakten, nu is het schoon weer: de herfst geeft meer schoone dagen dan de zoiner gaf. Toch zouden velen het mooie weer wel willen ruilen voor meer gewicht. Want op het gewicht komt het aan. De fabriek geeft in 't voorjaar wel een voorschot voor elk gemet gronds, dat te haren bate met suikerbieten wordt bezaaid, maar in 't najaar handelt ze gezonder: dan vraagt ze «waar voor haar geld". En wie is er, die nu nog in werkelijkheid dat voorschot, dat «statie-geld", kan tellen bij zgn laatste ontvangst, om daardoor te kunnen zeggen over mijn suikerpenen heb ik niet te klagen? In eene annonce in een Amerikaansche courant van 7 Juni 11. {the Connecticut Farmer) wordt de nieuw model Buckeye maaimachine voor 65 dol lars 162.50), Bullard's hooischudder voor 50 dollars 125), de zelfwerkende hooihark van Whitcomb met zitplaats, voor 28 dollars 70) aangekondigd, alles van de beste materialen en de nieuwste constructie. Het ver schil met de prijzen hier is dus nog al groot. {Lbw. Ct Een der zonderlingste vonnissen is in het begin dezes jaars door de rechtbank te Amsterdam gewezen en in het Weekblad van het Begt, van jl. Maandag, openbaar gemaakt. De 24e Januari 1879 was bepaald als pleitdag in een geding tusschen een fabrikant te Mannheim en de directie der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij. Zeer kort vóór dien dag stelde de gedaagde den procureur van eischer nog de afschriften van eenige stukken ter hand en om die redeu vroeg de eischer uitstel der pleidooien, om hem tijd te geven zich nadere bewijsstukken te verschaffen. Op 31 Januari deed de rechtbank uitspraak en ontzegde den eischer zijn vordering tot uitstel, maar bepaalde tevens dat de zaak zou worden voort gezet en bepleit ter terechtzitting van 11 Juni 1879. Aldus was feitelijk een uitstel van vijf maanden verkregen, ofschoon de rechtbank had ontkend dat er reden voor uitstel bestond. De oorzaak van dit zonderlinge vonnis vindt men in de om standigheid, dat alle pleitdagen vóór 11 Juni bezet waren. Het Bechtsgel. Bijblad merkt op, dat zulk een onregelmatigheid kan worden voorkomenals dergelijke vorderingen tot uitstel terstond worden behandeld en bij eenvoudig besluit op het audiën tie blad beslist. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisteren o. a. uitspraak gedaan in de volgende zaken: Die van H. V., laatst woonachtig te Bergen-op- Zoom, beschuldigd van diefstal op een bewoonde plaats (een kraam op de kermis te Middelburg) met behulp van biuneubraak, aan wien, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, een jaar celstraf werd opgelegd; die van J.v.d. D., laatst woonachtig teVlissingen, beschuldigd vandiefstal bij nacht in een bewoond huis met behulp van inklimming, en zulk3 na vroeger veroordeeld te zgn geweest tot cellulaire gevangenisstrat voor den tgd van langer dan zes maanden; aan deze beschuldigde werd twee jaren corr. gevangenisstraf opgelegd. ■m-r ■iibiiisg=*gfa,ii,i«n-.."-ii.n dienzelfden avoüd gaf prins Henry aan Francis de zöo Vurig begeerde toestemming. „Draag goed zorg voor mijne Helena," zei prinses Wanda, terwijl zg hem de hand toestak, waarop hij een kus drukte, en haar verzekerde dat het gelük van Helena hem dierbaarder was dan het leven. En toch glinsterde er een traan in het moederoog. „Zorg voor haar," herhaalde zij op bevenden toon, stond op en verliet de kamer. HOOFDSTUK XI. Al de bruiloftsgasten bij het huwelijk van prins Henry waren ingenomen met den aanstaanden echtgenoot van Helena, behalve Ladislas Ossolinski. Die ongelukkige, slecht geluimde Ladislas Zijn stem bracht den eenigen wanklank voort en hij verzette zich met al den gloed van hartstocht en van persooalgk leed. Gedurende hun verblijf te Carlsbad had hij gezien dat Helena persoonlgk on verschillig tegenover hem wasmaar hg schreef dit toe aan kinderlijke luchthartigheid en aan haar zicht bare neiging om den spot te drijven met al de bewon dering die haar ten deel viel. Sedert kapitein Baldwin van het tooneel verdwenen was, had Ladislas zich echter Verbeeld dat zg minder In tegenwoordigheid van alle officieren van het garnizoen en van vele gepensioneerde officie ren had gisteren te Bergen op Zoom de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den majoor van het N. J. leger, J. Lomon, ridder der M. W. O. De overledene had door zijn rechtschapen karakter de achting van allen die hem kenden verworven. Volgens de StiMsche Ct. zou Christina Goedvolk, weduwe en medeplichtige van den moordenaar Jut, in de gevangenis te 's Bosch het leven geschonken hebben aan een nieuwen wereld burger. De jongstleden Maandag gehouden zitting van den gemeenteraad te Sittard moet nog al belang- rijk zijn geweest aan incidenten. Men schold elkander voor schoft, schooier enz. Een lid voegde een wethouder toe, dat deze te dom was om over onderwgs te spreken, daar hg (wet houder) eerst sedert een paar jaren zijn naam had leeren teekenen. Woensdag werd te Rotterdam ter aarde besteld het lijk van een der oudste brievenbe stellers aan het postkantoor. De lgkwagen werd gevolgd door een 30tal brievenbestellers en reed langs het postkantoor, waar aan alle ramen de gordgnen waren neergelaten en de directeur, onderdirecteur, eenige commissarissen, de hoofd bestellers en andere bestellers met ontbloote hoofden op het trottoir geschaard stondon, toen het lijk passeerde. Het bestuur van de kinderbewaarplaats crèche te Amersfoort heeft in eene vergadering van con tribuanten en begunstigers een voorstel gedaan tot sluiting van die instelling, zoo uithoofde van gebrek aan voldoende ondersteuning van de zijde der ingezetenen, als wegens de weinige deelneming van daarbg belanghebbende behoeftige ouders. Dit voorstel is echter door de vergadering niet aangenomen, maar er is besloten, te beproeven door eene verhooging van de bijdragen voor ver pleging van 10 tot 20 cent per dag deze nuttige instelling in het leven te houden. Toen Gough dezer dagen in Schotland was, zeide hij in een zgner openbare toespraken „Herhaaldelijk heb ik hier hooren roemen, dat de Schotten, ook als zij drinken, hunne vrouwen niet zoo mishandelen als de drinkers in Engeland. Hoe lief en dierbaar het oude Schotland mij is, meen ik, dat minder voorkomen van mishandeling echter niet aan de deugdzaamheid der Schotsche drinkers, maar aan een karaktertrek van den drank te moeten toeschrijven. Een Engelschman drinkt zich dronken aan bier en dit laat hem kracht genoeg om op vrouw en kinders en meubels te beuken, maar een Schot, die de jeneverroes aan heeft, is zoo machteloos, dat zgn vrouw hem als een dweil in den hoek gooit." De op de staatsspoorwegen genomen proef met het verwarmingsstelsel-Belleroche heeft zeer voldaan. Bij den aanvang van den winterdienst zal het stelsel voorloopxg in toepassing worden gebracht op de treinen 4, 5, 8 en 9 tusschen Utrecht en Boxtel. Een der schoonste inrichtingen ter Voorkoming van armoede, is het ziekenfonds voor den arbei denden stand, hetwelk in 1860 is opgericht door het depart. Deventer der maatschappij tot Nut van 'f Algemeen. Tegen geringe wekelijksche contributie ontvangen de leden, ingeval van ziekte, geneeskundige hulp en geneesmiddelen, en zoo zg kostwinner zijn, daarenboven nog geruimen tijd (doch in geen geval langer dan 26 weken) eene uitkeering van 2 's weeks, terwgi de leden tevens een tegemoetkoming voor begrafeniskosten ont vangen. Een groot aantal ingezetenen zgn donateurs en donatrices, waaruit een reservefonds is gesticht, dat thans, ook tengevolge eener jaar- meedoogenloos tegen hem was, en onder zijn tal rijke dwaze verwachtingen voor Polen, had hij ook de hoop gekoesterd dat eenmaal zijn Helena, zijn blauwe roos, zich aan hem zou geven uit liefde en ter bevordering van een politiek doel. Dan zou door hun vereende pogingen hun land wedergeboren worden en hun nageslacht zou be staan uit ware patriotten, de ware vertegenwoor digers van het Polen der toekomst. En nu werd het huweigk van Helena met dien gehaten Engelschman bekend 1 Dit was niet alleen een slaghet was verraad, het was terugtrekken, terwgl zg haar hand reeds aan den ploeg had gehad. Onder de inzegening van het huwelijk zijner zuster, leed hg al de foltcrkwalen der woedende wanhoop en hij wierp Helena in de kerk uitda gende blikken toe; doch gehuld als zij was in haar nieuw geluk, gleden die blikken langs haar heen zonder haar te deren #n zij droeg den geheelen dag zorg om een onderhond met haar ouden speelmakker te vermijden. Doch Ladislas had besloten dat zij er niet straffeloos af zou komendien avond werd er een gala-bal gegeven in het Hotel Lambert en de eerste, dien Helena zag aan den voet der groote trap, was Ladislas, die haar opeischte voor de eerste wals een dans die hem weken te voren beloofd was, hslaas! Wordt vervolgd). lijksche bijdrage van/500 uit het Voorster-gasthuis, f 12000 bedraagt. Uit Zevenwolden wordt geschreven dat een Deensch boterfabrikant een onderzoek heeft inge steld naar de boter- en kaasbereiding in Friesland. Onderscheiden boerderijen zijn door hem bezocht. Te Heerenveen heeft hij de boter- en kaasmarkt bezocht, den openbaren, verkoop bggewoond en de hoedanigheid der boter onderzocht. De heer M. S. Abrahamson, jl. Zaterdag in 83jarigen leeftijd overleden te Amersfoort, heeft vermaakt, vrij van successierechten, aan het Ned. Israël, oudenmannenhuis te 's Gravenhage 5000, Ned. Israël, jongensweeshuis te Amsterdam 5000, Ned. Isr. meisjesweeshuis te id. f 5000,4 liefdadige instellingen der Ned. Portugeesche gemeente te Amsterdam ieder f 3000. Na toekenning van verschillende legaten aan familiebetrekkingen heeft hg tot universeele erf genamen van het overige deel van zgn vermogen aangewezen Pekidim en Amacalim te Amsterdam, vertegenwoordigende de belangen van de Israëlieten in het Heilige Land, teneinde dit bedrag voor liefdadige doeleinden in Jeruzalem aan te wenden. Eenige maanden geleden zond hij 80,000 gulden naar Jeruzalem voor het bouwen, inrichten enz. van een hospitaal voor Israëlieten in die stad. Een bijenhouder schrgft aan het Rott. Nbld Zooals bekend is, hebben bijen geen grooter vg- anden dan slakken. Waar zg deze in de verte ontwaren wgken zg terug. De bijenhouder nu wilde eens zien hoever dit ging, nam een zooge naamde slaslak, en legde die ouder in een met glas gedekten bijenkorf. Groot alarm! gegons buiten, verwarring binnenNa verloop van een uur was alles echter rustig, maar wat zag de waarnemer Onder in den korf lagen honderden bijen als éen klomp in elkaar. Weer verwijdert hg zich een poos, en terugkomende was alles als van ouds, iedere bij deed haar werk, maar op de plaats waar hij de slak had gelegd en waar hij den klomp* bijen had gezien, zag hij een stuk ter grootte van een theeschoteltje, dat uit was eu boomhars dooreengemengd bleek te bestaan. De bijen hadden de slak daarin vastgemetseld en den vgand onschadelgk gemaakt. Wat echter bij dit geval nog merkwaardig was, is dit, dat na vier weken, toen de bijenhouder de specie wegnam die op en om de slak zat, deze nog in leven was. Heden werd aan het gebouw van het geweste- lgk bestuur alhier aanbesteed lo. het uitvoeren van buitengewone vernieuwin gen en herstellingen aan de havenwerken te Breskens, geraamd op 4140. Ingeschreven werd door de heeren B. dea Exter van den Brink, te Krabbendgke, voor 4610; D. Tholens, te Hoek, voor f 4600; P. Monjé, te Breskens, voor 4438 en J. van Male Dz., te Breskens, voor 4368. 2o. het herstellen vaa den aanlegponton in de buitenhaven van het kanaal door Wa.cheren, ge raamd op f 7500. Ingeschreven werd door: de koninklijke maatschappij de Scheldete Vlissingen, voor f 11874, de heeren J. F. van Leeuwen, te Middelburg, voor f 8800; J. van oen Hoek, te Middelburg, voor f 8700; Gebroeders Tromp, te Vlissingen, voor 7410 en de Commer- de-Compagnie, directeur de heer G. Knol, te Mid delburg, voor f 6900. 's Gravenhage. Alhier zgn overledeu de heeren jhr. O. W. Hora Siccama, voorzitter en jhr. mr. H. P. van Karnebeek, lid der algemeene rekenkamer. Benoeming van burgemeesters. Het door den heer Van Kerkwijk ingediend wetsvoorstel strekt om art. 59 der gemeentewet aldus te lezen. „De burgemeester wordt door ons benoemd, nadat door den raad een aanbeveling van drie personen door tusschenkomst van onzen commis saris in de provincie aan ons is ingediend. „Indien die aanbeveling niet is ontvangen binnen den van onzentwege gestelden termijn, wordt tot de benoeming overgegaan zonder de aanbeveling". In verband met deze bepaling, die strekt om den overwegenden invloed van de commissa rissen des komngs op de benoeming van burge meesters te breken en een betere keuze voor de gemeenten te waarborgen, wordt voorgesteld de herbenoeming om de zes jaren weg te laten, ten einde de gemeenten, die geschikte burgemeesters hebben, het behoud van deze te verzekeren, politieke overwegingen niet te doen gelden en de herhaalde voordrachten van den raad ie vermijden. Gedurende de eerste 6 jaren echter na de invoe ring dezer wet zullen alle burgemeesters aftreden, daar zg slechts voor zes jaren zgn benoemd. De raad zal, daartoe door den koning uitgenoodigd, voor die aftreding eene aanbeveling kunnen in zenden en daardoor zal ook de benoeming van een burgemeester wel kunnen geschieden voordat de zes jaren verloopen zijn waarin de burgemeester, die in functie is, werd benoemd. De nieuw be noemde burgemeester blijft dan niet voor zes jaren, maar zoolang in functie, tot hij wordt. Op deze wijze zal de wet geleidelgk in alle gemeenten worden toegepast. In art. 2 is voorgesteld, dat de wet met den dag harer afkondiging zal in werking treden

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2