N». 240. 122* Jaargang, 18791 Zaterdag 11 October. BLAUWE ROZEN Dit blad verschijnt dagelijks; m8t uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50» Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentienj 20 Cent per regel.1 Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlieité étrangère G. L. Daubh en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonks. Middelburg 10 October. FEUILLETOTsT. ïo het huwelijk van BELENA II ALinroisiSKA, Benoemingen en besluiten. Onderwijs. MIDDELBURGSCHE Gedurende de week van 2 October tot en met 8 Oct. zijn te Vlissingen aangekomen met de stoomschepen van de maatschappij Zeelmd 529 en vertrokken vandaar naar Engeland 611 passagiers. Oostlburg, 8 Oct. De kamer van Ehetorika Oefening en Vermaalt alhier, hield gisteren de door haar uitgeschrevene 44e algemeene verga dering met dames, ter viering van haar 20jarig bestaan. Gelijk te verwachten was viel haar een zeer druk bezoek ten deel, zoodat de net versierde zaal meer dan vol was, daar ook uit omliggende gemeenten een groot aantal belangstellenden was opgekomen. Te oordeelen naar de onkosten, die de vereeni- ging te bestrijden had voor de fraaie costumes bij de opvoering, is de financieele toestand tegen woordig zeer bloeiend, hetgeen bovendien ook hieruit scheen te blijken, dat aan den penning meester, namens de leden, een zilveren medaille werd vereerd, wegens zijne verdiensten en zijn lOjarig lidmaatschap, welk eermetaal hem na de openingsrede door den voorzitter onder eene ge paste toespraak werd omgehangen. Omtrent bet voorgedragen drama Be Wees van Brussel zullen we niet veel zeggenhet is een groot en ernstig stuk. Een voordracht van vroo- 1 ijker en cpwekkender inhoud, ware misschien voor dezen avond verkieslijker geweest. In elk geval was het voor velen een aangename avond, terwijl ook de pauzen tusschen de verschillende bedrijven werden opgeluisterd door verdienstelijke uitvoeringen op een harmonium-melodium, afge wisseld door fanfaren. Wij kunnen dan ook niet anders dan instemmen met den wensch des voorzitters: dat deze kamer moge groeien en bloeien tot in lengte van dagen. Utrecht, 9 October. Aan het heden plaats gehad hebbend examen voor surnumerair bij de Exploitatie-Maatschappij namen 29 candidaten deel. De dame, die zich voor het examen had aan gemeld, zal, op haar verzoek, eerst aan het volgend examen deel nemen. Geslaagd zijnF. G. Akker van Utrecht, J. Schimmelpenninck van Deventer, A. J. Remy, van Utrecht, W. C. Lenderink van Deventer M. Ch. HL. van der Noorda van Boxtel, F. van Straten van Groningen, M. H. Fransen van Utrecht, J. F. Aukes van Boxtel, A. G. Riga van Gronin gen, R. Cremer van Leeuwarden, G. C. W. Ra- vestèyn van Utrecht, A. Hubert van Luik, F. W. of door de schrijfster van Vera". HOOFDSTUK X. Een aangenomen minnaar. „Ik weet niet precies wat gij onder heldenver- staat, maar ik hoop dat gij daar geen samenzweer ders toe rekent. Een samenzwering veroordeelt naar mijn begrip altijd zichzelve, Helena, en als uw vader nog leefde zou hij hetzelfde zeggen. Niemand heeft het recht een samenzwering op touw te zetten, want hij brengt altijd anderen in gevaar. Hij kan niet „Gij aijt bang dat men u de kosten der revolutie zal laten betalen, zooals ieder in 1831 heeft moeten doen. Ik geloof dat dit het eenige is wat nu de edele Lithauers weerhoudt." „Ik trek mij die hatelijkheid niet aan, Helena. Zij is de dochter van een Lithauer onwaardig, Blanksteen van Groningen, B. J. Brus van Venlo, J. C. Bomzager van Gorinchem, G. Prakken van Zwolle, G. C. F. Scbeffel van Rijswijk, N. J. A.C- Hoffman van Utrecht en H. J. Hermans van Neest. Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor lijk verbranding heeft zich bij adres tot Z. M. den koning gewend met het betoog: dat vele ingeze tenen van Nederland het verbranden eene voeg zamer en veiliger wijze van lykbebandelipg achten dan het begraven; dat zelfs vele honderden als leden van deze vereeniging eene jaarlijksche gel delijke bijdrage betalen, tot bereiking van haar doel; dat de wet, door te bevelen dat elk lijk begraven worde, die voorstanders van lijkver branding belet naar hunne zienswijs te handelen; dat de billijkheid vordert dat aan de voorstan ders van het verbranden evenzeer vrijsta naar hunne zienswijs te handelen, als aan de voor standers van het begravendat derhalve te dezen aanzien de wet in strijd is met de billijkheid; redeD waarom het hoofdbestuur Z. M. eerbiedig verzoekt, wijziging van het voormelde wettelijk voorschrift in overweging te willen nemen. In de Woensdag avond te Utrecht gehouden vergadering van spoorwegambtenaren, werd door de voorloopige commissie mededeeling gedaan, dat zij zich tot de verschillende spoorwegmaat schappijen had gewend, om financieelen steun voor de feestviering. Slechts van een directie, die der Noord-BrabantDuitsche spoorwegmaat schappij, werd die steun toegezegd, de overige maatschappijen vonden geen aanleiding daartoe hunnen steun te verleenen. De voorloopige com missie stelde voor het tweede gedeelte van het programma (het concert) te laten vervallen. De vergadering besloot echter het geheele programma te behouden. De deelneming aan het diner werd op f 5 per couvert vastgesteld, terwijl voor het concert voor een onbepaald bedrag kon worden ingeteekend. De voorloopige commissie werd verzocht de leiding van de voorbereiding van het feest te willen blijven op zich nemen. Zij nam die op dracht aan met dien verstande, dat zij het recht heeft van iedere spoorwegmaatschappij nog een lid te assumeeren. {Zw. Ct.) Amsterdam, 9 October. H. K. H. prinses Hendrik heeft dezer dagen een levensgroot en naar waarheid „sprekend" portret aangekocht van wijlen haren beminden gemaal, vervaardigd door den bekenden portretschilder J. Taanman. De prinses heeft door dezen aankoop het zegel harer goedkeuring gezet op bet werk van dezen kun stenaar, die daarin waarschijnlijk de grootste zelf voldoening heeft gevonden. maar bedenk, dat waar dit het algemeene ge voelen is, het bewijs geleverd is, dat de opstand niet algemeen gewenscht wordt; en dat is reeds reden genoeg om hem te doen mislukken. „Ik zon liever het onderspit delven dan niet te beproeven mijn land te vereenigen." „Vereenigde" koninkrijken zijn het politieke stokpaardje, het ideaal, de blauwe rozen van den dag. Italië wil éen zijn Duitschland zal het worden en indien Rusland de eenheid van zijn uitgestrekt rijk wil voltooien, moet dit ten koste onzer nationaliteit geschieden. De heldhaftigheid van eene stille zelfopoffering is het eenige wat er van ons gevergd wordt." „Zijt gij panslavist genoeg om deze schoone leer te huldigen?" „De panslavistische beweging in Rusland be waard haar eigen nationaliteitsgevoel, maar zij vergeet daarbij dat het Tartaarsche en Byzantyn- sehe element niet zeer geschikt zijn om de Slavische wereld te beschaven. Laat ons element bet be schavende, het Westersche, het Katholieke, en toch niet anti-nationale element zijn, dan zullen wij een der schitterendste overwinningen der overwonnenen behalen." Helena scheen door deze breedere opvatting volstrekt niet getroffen en liep naar het venster. „O, daar is Ladislas 1" riep zij uit, „en hij heeft Gabriel Proskura bij zich." Prins Henry zuchtte. Hg kon deze heeren het De personen, die verzocht hebben als klerk by de rgkstelegraaf in aanmerking te komen, zyn aangeschreven om zich, voor het vergelykend onderzoek, aan te melden aan het gebouw op den Fluweelen Burgwal, no. 22, te 's Gravenhage, op 15 dezer, des voormiddags te negen uren. De Nieuwe Rotterdamsche Courant komt in eene beschouwing over het voorstel der heeren Gode- froi c. s. ten aanzien der wijze van behandeling van het ontwerp-wetboek van strafrecht door de tweede kamer, en over het daarover uitgebracht verslag der commissie van rapporteurs, tot de volgende slotsom. lo. Vóór den aanvang van het onderzoek in de af deelingen benoemt de kamer in plei.o of wel haar voorzitter eene speciale commissie van vyf leden 2o. Deze commissie begint bare taak met een zelfstandig onderzoek van het ontwerp, en treedt, voor zooveel noodig, reeds aanvankelyk in over leg met de regeering om inlichtingen te vragen cf wyzigingen voor te stellen: 3o. Na afloop van dit on derzoek maakt zy een verslag op, dat tegelyk met het ontwerp en de daarin van regeeringswege, ten gevolge van hare bedenkingen, gebrachte wyzigingen, een onderwerp van overweging in de afdeelingen der kamer uitmaakt. 4o. De leden der commissie worden tot de behandeling van het strafwetboek by loting inge deeld in de vyf afdeelingen der kamer. Met af- wyking van art. 25 van het reg. van orde fungeeren zy als rapporteurs. Verder gelden voor het verslag en voor het nader overleg met de regeering de gewone rege len. Een tweede sectiën-onderzoek worde zoo mogelyk vermeden. Deze vyf punten zyn gedeeltelyk aan het voor stel zelf, gedeeltelyk aan het verslag der commissie van rapporteurs ontleend; ten deele zyn zy ook de vrucht deroverwegingen van de N. R. Ct. zelve. De heer D. G. Bingham, agent der Hiberniaen Shamrock Bergwerks-Gesellscha/t te Utrecht, heeft zich tot den raad aldaar gewend, om het adres te ondersteunen, dat de directie van de Rijnspoor wegmaatschappij heeft ingediend, betreffende de voordeelen, die voor de gemeente moeten voort vloeien uit het gebruik van Duitsche steenkolen, ten behoeve der gemeente-gasfabriek. Breedvoerig wordt in een tweetal by dit adres gevoegde bijlagen uiteengezet, waarin die voordeelen zullen bestaan. De Duitsche kolen leveren 3J M3 gas meer per HL. dan de Engelsche. Duitsche kolen gebruikende, zou men dus, om dezelfde hoeveel heid gas te verkrijgen, een veel geringer hoeveelheid kolen behoeven te gebruiken. Naar den maatstaf van het verbruik in 1878, zou die huis niet ontzeggen, want de een was een bloed verwant en dé ander zou over een week zyn zwager zyn; maar toen hy deze geavanceerde politici binnengelaten bad, liep hy bekommerd de Rue Vivienne op en neder. Niets behalve een onmiddeligk gesloten huwelijk al ware het met een Engelsman, desnoods met een protestant, kon zyn zuster redden uit den invloed dezer doctrinaire vrienden en van de ultramontaansche dames, die nu juist gebruikt werden als werktuigen der Roode onrust stokers te Parijs. De socialisten beraamden een nieuwe demonstratie, waarvan zijn ongelukkig land het tooneel moest zyn en als hij het verhin deren kon, zou ten minste zijn zuster geen rol spelen in een drama, dat vroeg of laat met bloe dige letters geschreven zon worden. Onder het wandelen merkte hij dat hij de aanbidders van Helena te Carlsbad meer be treurde dan hy ooit voor mogelijk zou gehouden hebben. Max Ambrogy was reeds gehuwd met zijn nichtje Irma, maar van hem dwaalden Henry's gedachten naar Baldwin en zie! toen hg den hoek omsloeg stond de man aan wien hy dacht voor hem De wellevende, vroolyke Francis Baldwin scheen als uit den hemel neergedaald. Hoe lang was hij te Parijs? Acht en veertig uur. Hg was op weg naar Engeland om daar besparing 42,108 HL. bedragen en daar de beste Duitsche gaskolen, met inbegrip van de onkosten binnen de fabriek, omstreeks 10 cent per HL. goedkooper zijn dan de Engelsche, zou in het geheel een voordeel voor de gemeente verkregen kunnen worden van f 51,218.80. Daarentegen moet in mindering gebracht worden de mindere hoeveelheid cokes, die door de verminderde hoe veelheid kolen verkregen wordt. Dit zal ongeveer een bedrag vertegenwoordigen van f 11,430, waardoor de geheele besparing bedragen zou f 39,788.80 (JJ.D.) ministerieels depxrtementen. Overgeplaatst bij het departement van buitenlandsche zaken, teneinde aldaar tgdelyk werkzaam te zyn, Zr. Ms. raad van legatie te Londen, jhr. mr. D. A. W. van Tets. pensioenen. Pensioen verleend aan mr. J. Kap- peyne van de Coppello, gewezen minister van binnenlandsche zaken, ten bedrage van f 1800 s jaars. ridderorden. Vergunning verleend aan den len klerk by het departement van oorlog A. A. Vor» sterman van Oyen tot het aannemen en dragen van de versierselen van ridder 3e kl. der Orde van Verdienste, hem door den vorst van Waldeck en Pyrmont geschonken. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te 's Gravenhage H. N. G. Neujean, thans arrondissements-inspecteur der posterijen voor de provinciën Gelderland en Limburg. leger. Benoemd tot kapt. de le luit. der inf. by de landmacht in West-Indie E. ten Broeke. Verleend de personeele rang van le luit., buiten bezwaar van den lande, aan den 2en luit. der inf. by de landmacht in West-Indie J. van der Linde Schotborgh. De heer F. Heeroma schryft aan De Wekker t In ons vaderland zullen 10,000 onderwyzers zyn. Deze onderwyzers genieten gemiddeld 500 's jaars. Indien wy nn allen, evenals voor ons pensioen^ fonds, 2 pet. van 't salaris voor onze weduwen afzonderden, dan beliep dit per jaar f 100,000. Deze som wilde ik gelyk verdeeld zien onder de weduwen en weezen, die er in het afgeloopen jaar waren bygekomen. Stellen wij nu eens, dat op ieder 50 onderwij zers per jaar éen sterft, dan zullen er 200 sterfte- gevallen per jaar zijn. En stellen wij nu verder dat allen eene troostelooze en hulpbehoevende weduwe achterlieten, dan zou deze eene som van f 500 in eens ontvangen. voorgoed te blijven. Hij had den Oostenrijkschen dienst verlaten, daar zijn vader verlangde hem bij zich te houden, met het oog op het vermogen dat hij zou erven, en half onbewust pleitte hg voor zijn zaak, door in het minst geen geheim te maken van zijn blijdschap over deze toevallige ontmoeting. Ik weet niet welke reden prins Henry beeft opgegeven voor de intrekking van zijn vonnis, verleden zomer door hem uitgesproken, dat Francis over drie jaar eerst zijn aanzoek mocht herhalen; maar ik weet wel dat het ingetrokken werd en dat kapitein Baldwin verlof kreeg om de dama zijner keuze een bezoek tè brengen. Maar ofschoon haar broeder het huwelijk nu wenschte, besloot hij er zich niet mede te bemoeien en dus was het bezoek van den Engelschman geheel onverwacht voor Helena. Toen bij aangediend werd zag zij haar broeder met een angstigen, droeven blik aan. „Handel zooals u goeddunkt, mijn kind," was al wat hij haar toefluisterde, terwijl hij zijn gast ging ontvangen. Onvoorbereid dus, doch blozende en opgetogen, heette zij haar Engelschen vriend welkom en het kon haar weinig schelen dat hij liefde in bare oogen las. „Ik was zoo verrastzei zij later tot Frank, „en toch vond ik het zoo natuurlijk, niets ter wereld kon natuurlijker voor mij zijn."

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1