N°. 239. 122® Jaargang. 1879 Yrijdag 10 October. BLAUWE ROZEN Dit blad verschijnt dagelijks} met uitzondering van Zon- en Feestdagen^ Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent.' Ad verten tien: 20 Gent per regeb Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsrnimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G, L. Daubs en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonss. Middelburg 9 October, FEXJIIL.X-.B'X'OISr. het huwelijk van Helena IIalinosskji, Familieraad, HIDDËLBLRGSCHE COURANT. Gisteren avond werd alhier eene vergadering gehouden, over welke wij, alvorens van het ver handelde verslag te geven, een woord tot inlei ding hebben te zeggen. Het Middelburgsen departemtnt der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen gaat sedert eenige jaren langzaam, maar aanhoudend, achteruit in ledental. Iedere vereeniging verliest door natuurlijke oor zaken, als overlijden, vertrek enz., altijd eenige leden; maar het kwaad ligt in dit geval daarin dat het cijfer van hen die toetreden, niet met hen die op deze wijze uitvallen gelijk staat. Zoodoende vermindert de financieele kracht der vereeniging en langzamerhand ook haar zedelijke invloed. Van waar dit verschijnsel? Men hoort soms beweren dat het Nat verouderd is en werkelijk is dit, in zekere mate, het geval, wanneer men alleen let op de gelegenheid tot gezellig samen komen, welke het Nat sedert zijne oprichting onder zijn arbeidskring geteld heeft. Er bestaat in onzen tijd van druk reizen, van gemakkelijke wisseling der gedachten door middel der pers, minder behoefte en minder lust dan vroeger voor dergelijke bijeenkomsten, waarin door voordrach ten van letterkundigen of anderen wetenschappe- lijken aard de verspreiding van kennis en de bekendheid van nieuwe denkbeelden bevorderd werden. Daarenboven zijn er zoovele vereenigin- gen en bijeenkomsten van allerlei aard, dat men er vaak meer tegen opziet dan behagen in schept om, tot bijwoning eener „lezing", een avond aan zijn huiselijken kring of aan zijne bezigheden te ont rukken. Toch heerscht ook op dit terrein over drijving en gedachteloos napraten, en zou menigeen, door het bijwonen eener JVwfs-bijeen- komst, zijn avond aangenamer en nuttiger door brengen dan door dien thuis of in ander gezel schap te slijten. Dit is echter, zoo als ieder weet, slechts een klein onderdeel der werkzaamheid van het Nut. Sedert hare oprichting vóór meer dan een eeuw, heeft de Maatschappij zich tot doel gesteld te arbeiden op ieder gebied van het maatschappelijk leven, waar iets goeds, iets tot bevordering van het algemeen welzijn, van volksverlichting en ontwikkeling vooral, tot stand te brengen was. In dit opzicht is het Nut, zoo min te Middel burg als elders, verouderd. Dat bewijzen de stichtingen, welke nog dagelijks door zijne mede werking of op zijn initiatie! tot stand komen. De Middelburgsche bad- en zweminrichting dankt aan de financieele hulp van het Nat OF DOOK de schrijfster van Vera". HOOFDSTUK IX. „Ik heb haar van Alphonse Karr. Twee jaren geleden waren wij 's winters te Nice en ik ging met Helena in zijn tuin. Het was haar verjaar dag en hij plukte eenige bloemen voor haar, zeggende, terwijl hij haar een roode en een witte camelia liet kiezen, dat hij er niet op rekende dat zij voldaan zou wezen, daar hij had opge merkt dat zij in het leven, zoowel als in den tuin, naar „blauwe rozen" zocht." „Alle Poolsche rozen schijnen van die kleur te zijn en rijk voorzien van doornen," hervatte prins Hemy met een zucht en verfrommelde den brief, dien hij nog in de hand had. „Ik houd niet van ergernis te geven, maar ik geloof dat wij die beide wervers liever een wei gerend antwoord moeten geven. Ge moest aan haar ontstaan. De spaarbank, de hulpbank, de volksbibliotheek van het Nut strekken hij voortduring velen tot steun en nut. Nog in de laatste wekën werden twee bewaar scholen voor de kindereu uit het volk geopend, die reeds vóór jaren door het Nut tot vervanging der vroegere armzalige „maitressen-schooltjes" werden opgericht; doch thans, in nieuwe, doelma tige lokalen, van alles voorzien wat noodig is om jonge kinderen niet slechts te „bewaren," maar de eerste beginselen voor zedelijke eu verstande lijke ontwikkeling in te prenten, eerst eenigszins in waarheid aan hare roeping kunnen beantwoor den. Waar iets goeds tot stand valt te brengen, wordt aan de deur van het Nut geklopt, en voor zoo vér zijne krachten het toelaten, nimmer te vergeefs. Dit niet verouderd karakter der Maatschappij wordt dan ook in 't geheele land gewaardeerd, zooals blijkt uit het gelukkig nog ieder jaar toe nemend cijfer harer leden en afdeelingen. Van waar dan de achteruitgang, dien wij te Middelburg te betreuren hebben? Wij zullen naar de redenen niet lang gissen, maar aannemen dat bier slechts aan onverschillig heid, geboren uit onbekendheid, te denken valt. Daarom willen wij nogmaals eene poging doen om, door onze opwekking en berinnering, aan het Nat eenige nieuwe leden te bezorgen. Door toe treding verzekert men zich eene plaats onder hen? wien de vooruitgang en de veredeling onzer maatschappij niet slechts ter harte gaat, maar die daarvoor ook een klein offer over hebben. En wij gelooven, dat wanneer men er toe komen mocht om de vergaderingen bij te wonen, ook aan het einde van den winter bij menigeen de gedachte op zal komen deze avonden zijn beter en op aangenamer wijze doorgebracht dan wan neer ik ze op andere wijze besteed bad. Mogen de pogingen, welke het bestuur eerlang ongetwijfeld zal aanwenden om zijne ledenlijst te doen groeien, dus met goeden uitslag bekroond worden De eerste wintervergadering van gisteren avond werd gepresideerd door den waarnemenden voor zitter, jhr. mr. D. G. van Teijlingen, die, in zijn welkomstgroet aan de leden, met erkentelijkheid het aftredend en volgens het reglement niet her kiesbaar bestuurslid, den heer J. J, G. Luti, her dacht, die gedurende zijn voorzitterschap door zijne welwillendheid en humaniteit de leden, en door zijn ijver en belangstelling het departement in zoo hooge mate aan zich verplicht heeft. Jaarverslagen werden uitgebracht namens de commissie tot bevordering der belangen van den dienstbaren stand en namens de commissie voor de bewaarscholen. kapitein Baldwin schrijven en kunt het bij Max wel mondeling afdoen. Ik verbeeld mij dat hij er niet van sterven en over een maand een ander meisje vragen zal. Ik hoop alleen maar dat het hart van Helena nog vrij is en niet weg geschonken aan kapitein Baldwin." „Ik vertrouw dat zij haar hart niet op hem gezet heeft: het feit dat hjj een protestant is zal wel invloed op haar gehad hebben." Maar dat was niet het geval. Prinses Helena had dit feit evenmin overwogen als eenig ander, doch zij had reeds woorden gehoord en gesproken die, als zij eens gehoord en gezegd zijn, niet te herroepen zijn. Zij was bereid Franz, zooals zij hem reeds bij zichzelf noemde, te huwen; Franz met dat frissche, knappe gelaat, dien lieven glimlach, die blauwe oogen en die prettige, ver trouwelijke manieren, die hij, als hii met haar sprak, met zooveel onderscheiding en warmte wist te pas te brengen. Daarenboven wijdde hij zich uitsluitend aan haar en Helena hield van toewijding. „Ik moet toewijding hebben," zei zij bij zich- zelve en ik wil niet deelen met de gravin Halm en hare drie dochters, of met Varvara Kotchubey of Irma Erdödy, waar Max zoo gaarne mede paard rijdt. Het zijn wel aardige meisjes, maar o zoo vervelend! Franz zegt dat zij er uit zien als witte ganzen en loopen als ganzenIk vrees dat ik morgen met de groote Irma piano zal moeten spelen en zij speelto, wat speelt zij slecht 1" De gemengde commissie, samengesteld nit laatstgenoemde commissie benevens twee leden .van het hoofdbestuur, belast geweest met de reorganisatie der bewaarscholen, bracht haar eind-verslag uit, waaruit bleek dat hare taak voltooid is. Deze commissie werd daarop ont bonden, waarbij de heer Luti een woord van hartelijken dank tot haar richtte voor de uitne mende zorg, door haar aan dit niet gemakkelijke werk besteed. De rekening over het boekjaar 187879 werd door den penningmeester overgelegd, door eene commissie van twee leden onderzocht en door de vergadering goedgekeurd. Daarna werd de begrooting voor 187980 vastgesteld. Op deze komt eene extra-uitgaaf van ruim f 450 voor, tot dekking van het nog ontbrekende voor de inrichting der beide bewaar scholen. Met het oog op dezen buitengewonen post heeft men zich verplicht gezien eenige door de zorg van den penningmeester sinds ettelijke jaren opgegaarde spaarpenningen (rente van kasgeld) aan te spreken en bovendien, als maat regel van bezuiniging, de subsidie aan de com missie tot weriDg van het schoolverzuim, ten bedrage van 25, ditmaal voor memorie uit te trekken. MededeeliDg werd gedaan dat op den 3en Woensdag in November a. de eerste winterver gadering met dames zal worden gehouden, waarbij als spreker zal optreden de heer F. G. Haver- schmidt, (Piet Paaltjes), nit Delft. Met het houden van populair-wetenschappelijke voordrachten op de gewone vergaderingen hebben zich dit jaar belast de heeren P. J. van Moerkerken en F, G. de Liefde, leeraren aan de hoogere burgerschool alhier. Door den heer mr. G. N. de Stoppelaar werd verslag uitgebracht als afgevaardigde van het departement op de jongste algemeene vergadering der Maatschappij te Amsterdam. Veel belangrijks heeft die vergadering, zooals men weet, niet opge leverd. Wat het in dit departement ter sprake gebrachte punt der bestrijding van den handel in geheime geneesmiddelen betreft, achtte de heer De Stoppelaar het gelukkig, dat bij den niet zeer opgewekten geest, die in de vergadering ten gevolge van het meerendeels ondergeschikte belang der aan de orde gestelde voorstellen heersehtej dit onderwerp niet behandeld en daardoor mis schien voor 't vervolg geprejudicieerd was. Later kan de zaak met beteren uitslag aangevat worden. Eindelijk werden gekozen: tot voorzitter van het departementsbestunr, de heer jhr. mr. D. G. van Teijlingen, die deze be noeming, onder inroeping der algemeene welwil lendheid en medewerking, aanvaardde; Maar den volgenden dag was Helena niet gestemd om piano te spelen. Na het ontbijt liet haar broeder haar den brief van kapitein Baldwin zien en zei haar welke redenen hij en zijn moeder hadden, om op haar leeftijd een huwelijk met een vreemdeling en een protestant van de hand te wijzen. Daarop liet hij haar zijn antwoord lezen, waardoor de toorn van Helena, die reeds begon op te komen, eenigs zins bedaarde. „Maar ik zie volstrekt niet in," zei zij „dat bet verschil van godsdienst van zooveel belang is dat het tegen mijn geluk opweegt." „Maar het is uw geluk, mijn kind," zei prinses Wanda en sloeg haar arm om haar heen, „het is uw geluk dat wij zoeken. Wees niet boos op uw broederwant ik moet u eerlijk zeggen dat op zijn wensch deze inwilliging geschied is." „Welke inwilliging vroeg Helena en raapte den brief op, dien zij gemelijk had laten vallen. Zij verwaardigde zich nn verder te lezen„Indien gij over drie jaar, als mijn zuster meerderjarig is en wat meer van de wereld gezien heeft, dan tot nogtoe, nog eveneens over haar denkt en zij is geneigd u gehoor te geven, dan begrijpt gij dat wij, wat ons gevoelen ook mocht wezen, geen vrijheid zouden hebben om n te weigeren, het aanzoek te herhalen dat gij ons op een fatsoenlijke, openhar tige wijze gedaan hebt." Hiermede moest Helena Zich tevreden stelle^ ofschoon het hart haar in de schoenen zonk en het leveu voor haar allen glans scheen verloren te tot leden der commissie voor de bewaarscholen de heer F. G. de Liefde, aftredend lid en in plaats van den heer F. Nagtglas, die bedankt heeft, de heer J. D. Noske. De heer De Liefde aanvaardde de benoeming; tot lid der commissie voor den dienstbaren stand de heer W. A. graaf Van Lijnden, aftredend lid tot leden der commissie voor de volks-biblio- theek de heeren C. L. Van Sorge, aftredend lid, E. J. W. Koch en W. van Uije J.J.zn. De heer Van Sorge aanvaardde de benoeming. Aan de heeren Noske, Van Lijnden, Koch en Van Uije zal van hun verkiezing kennis worden gegeven. Voor het surnumerairs-examen, dat a. s. Don derdag aan het centraalbureau der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Utrecht zal worden gehouden, hebben zich 30 eandidaten aangemeld, waaronder eené dame. Wanneer deze dame aan het examen voldoet en alzoo wordt geplaatst, is hiermede de baan gebroken voor een werkkring, waarin welopgevoede vrouwen zeer nuttig kunnen zijn. (Vad.) De vleeschhouwers te Dordrecht berichten, dat zij andermaal de vlees chprij zen met 10 cent per kilo hebben verminderd. De vlees chprij zen zijn te Deventer in de jongste dagen opnieuw gedaald. Sommige slagers aldaar verkoopen puike qualiteit rundvleesch voor 75 en 80 cent per kilo. Door de slagers Dierx te Goes, Karelse te Schore en Groenendijk te Kruiningen is de prijs van het rundvleesch met 10 cent per kilogram verminderd, (G. Ct.) Voor de vervulling van de opengevallen plaats van secretaris der Nederlandsche Handelmaat schappij is door de directie en commissarissen eén nominatie gemaakt, bestaande uit de heeren P. Fraissinet te Amsterdam, werkzaam bij de Surinaamsche Bank aldaar jhr. F. van Reenen te Utrecht, chef bij de afdeeling Handelszaken bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, en mr. A. J. M. Bake te Utrecht, vroeger secretaris der Nederlandsche Centraal Spoorweg-maatschappij, thans inspecteur by de afdeeling Handelszaken der Exploitatie-maat schappij. Door den minister van binnenlandsche zaken is de verkiezing, die tengevolge der niet toelating van den heer mr. M. W. baron du Tonr van Bellincbave als lid der tweede kamer, in het hoofdkiesdistrict Utrecht behoort te geschieden, hebben. Zij liet het hoofdje hangen en begon Chopin te spelenzij had dien dag heel weinig vertelseltjes voor den kreupelen jongen en bezorgde de bonne veel minder angst dan anders, daar zij hare dolste grappen met de kinderen in den tuin oversloeg. Kapitein Baldwin was bitter teleurgesteld, maar er was geen reden om boos te zijn over de wijze waarop hij afgewezen was en een toevallige ont moeting stelde hem in de gelegenheid om zijn geliefde nog eens te zien en de belofte te krijgen dat zij hem trouw zou blijveD. Het was op een tocht naar den Aberg, dien kapitein Baldwin met een gezelschap Engelschen ondernam, waar een oogenblik voordat zij het doel van hun tocht bereikten, de tamilie Malinosska daar ook aangekomen was. Een ieder deed zijn best om zich te honden alsof er niets voorgevallen was ofschoon men het van weerszijden een ver lichting vond dat er kinderen, bonnes, honden en ezelwagens bij waren. Het duurde echter eenigen tijd voor dat het geheele gezelschap weer in den zadel zat en wegreed en kapitein Baldwin wist daar gebruik van te maken om prinses Helena te naderen. „Ik zal u nooit vergeten," sprak hij. „Ik zal u veroveren als ik in het leven blijf en als gij weer naar mij luisteren wilt, zooals te voren." Dit hoorende bloosde Helena tot achter hare ooren en zei „Kunt gij daaraan twijfelen? Houdt gij mij voor wispelturig of wantrouwt gij uzelven V

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1