Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. andere samenhang bestaat dan wat klanken en kleuren, waar zijzelven, in hunne „binnen kamer," vermoedelijk het hartelijkst den draak mede steken. Zonder de leus der school met den bijbel zou men de smalle gemeente niet kunnen opdrijven om hen in de kamer te brengendaarom moet die leus behouden blijven en bestaat er, zooals de heer Rutgers aantoonde, ook niet de minste kans dat de strijd tegen de neutrale school ooit op zal houden. Dit andermaal in 't licht gesteld te hebben, is de verdienste van het jongste adres-debat. En wat de liberale partij aangaat, ook zij zal den strijd volhouden, doch met meer oprecht heid en meer waarachtige liefde voor de hoogste belangen des volks dan hare tegenstanders. „Om te voldoen aan onzen vurigsten wensch, zeide de heer Van Eek, de veredeling der natie, hebben wij aangedrongen op verbetering der onderwijswet, omdat wij onze minder ont wikkelde evenmenschen op de hoogte willen plaatsen waarop ook wij staan en omdat wij ook eerbied hebben voor onze minder met middelen gezegende medebroeders. Daarom hebben wij die wet willen herzien en daarom houden wij zoo aan ons streven vast." De tweede kamer heeft gisteren eene korte zitting gehouden, in welke de heer Keuchenius beëedigd werd en zitting nam, een wetsontwerp inkwam tot wijziging der Indische comptabili teitswet met betrekking tot de Algemeene Reken kamer, benevens een wetsvoorstel van den heer Van Kerkwijk, tot wijziging van art. 59 der gemeentewet. De bedoeling van dit voorstel is, de benoeming van burgemeesters te doen plaats hebben niet, zooals thans geschiedt, alleen door den koning, maar op eene aanbeveling van drie personen door den gemeenteraad. Ook zou de herbenoeming om de zes jaren vervallen. Met het oog op de wonderlijke gemeente huishouding, die te Harmeien aan 't licht is ge komen, kan dit voorstel, waarop de heer Van Kerkwijk de kamer reeds vroeger voorbereid heeft, eene interessante beraadslaging ten gevolge hebben. Tot teekenaar bij het kadaster, standplaats Dordrecht is benoemd J. van Ouwerkerk, vroeger werkzaam ten kantore der registratie en domeinen en van de hypotheken en het kadaster te Mid delburg. Door den gemeenteraad van Ter Neuzen is aangenomen een voorstel van burg. en weth. om te voldoen aan het verlangen van den minister van oorlog, om een met diens departement aan gegane huurovereenkomst voor den termijn van 10 jaren, van 15 woningen voor militaire gezin nen, zóo te wijzigen, dat de gemeente die wo ningen aan derden kan verhuren, in welk geval het rijk van de verplichte betaling der huursom ontheven wordt. Die woningen zijn door de gemeente van een particulier ingehuurd voor f 7 50, om ze daarna weder te verhuren aan het rijk voor 500, door Welke handeling de gemeente jaarlijks f250 opoffer de in compensatie der voordeelen, die het garni zoen afwierp. Nu dit is weggenomen, heeft men ook geen woningen van noode en tracht het ministerie van oorlog er voor een koopje van af te komen. Zonder te kort te willen doen aan de verplich ting van lagere om hoogere besturen in de hand te werken en tegemoet te komen, moet dit echter o. i. niet zoo ver gaan dat de algemeene belangen een brief uit Dampshire. Die behelsde een tijding waardoor zijn geheele toekomst gewijzigd werd. Zijn broeder Humphrey was dood, verongelukt op de Pier te Rington, terwijl hij trachtte de bemanning van een zinkende visschersboot te redden. Dat was dus het einde van dat gelukkige, jonge leven, dat zoo vaak gevaren getrotseerd en nooit een plicht verzaakt had. En ook het einde van alle blijde hoopwant het huwelijk van Humphrey zou diezelfde maand plaats hebben. De volgende brieven meldden al de treurige by zonderheden. Sir Vicary had er minder van geweten dan men verwachtte, daar zijne geestvermogens door ziekte afgestompt waren, zoodat hij alleen gemelijk en naargeestig was. Wat lady Baldwin leed by den dood van haar oudsten zoon, heeft niemand dan zij zelf ooit geweten. Sara was sprakeloos en verpletterd door haar leed. De eenige vreugde van haar somber leven was weg: en naast het misvormde lijk, dat eindelijk uit de baren was opgevischt, knielde de arme Adelaide Treberne, reeds weduwe, terwijl zij nog bruid was. Dat was een droeve aanblik. Humphrey Baldwin had zich voorover gebogen om de lijn van een vuurpijl uit te werpen, was door een golf van de pier geslagen en tegen de brekers aangeworpen. Zijn groote, zwarte hond Help sprong hem namaar de vloed kwam op en de zee was zeer onstuimighet was pik donker en de branding vreeselijk, terwijl de lucht eronder lijden en, dit is in dezen niet weinig het geval. Daarom ware het misschien beter geweest, dat het gemeentebestuur zich niet zoo goedschiks bij het verlangen van den minister had neergelegd. (Bott. Nil.) Oostburg, 6 Oct. In de afgeloopen week» werd door ds. K. W. Hulstijn aan een 70 of 80 tal zijner uitverkorenen een oproepingsbiljet te huis bezorgd, om met hem te vergaderen in het lokaal van de Christelijke bewaarschool alhier, met het doel om eene vereeniging in bet leven te roepen ter bevordering van de Christelijke belangen in de gemeente Oostburg. Die bijeenkomst heeft Zondag avond plaats gehad en ofschoon dergelijke vergaderingen ge woonlijk met zorgvuldig gesloten deuren gehouden worden, gelukt het toch soms aan minder bevoor rechten, meestal door onhandige volgelingen, iets van die geheimzinnige samenkomsten te vernemen. Zoo ook omtrent de bovenbedoelde. Yan de 80 genoodigden, moeten slechts éen vierde gedeelte zijn opgekomen. Die meesten schijnen thuis gebleven te zijn, omdat men vreesde, dat het ditmaal op de beurs zou aankomen. Hun voorgevoel heeft hen niet bedrogen. De Christelijke belangen, die de heer Hulstijn wilde bevorderen, bestonden hierin, om door het in 't leven roepen eener vereeniging, te trachten een kapitaal te vormen tot stichting eeüer school met den bijbel. Nu kwam de aap uit den mouw. Men had gelden ingezameld bij de massa onder teekenaren van het adres tegen de schoolwet, maar, wellicht ook tengevolge van het ongunstige weder, was die oogst totaal mislukt. Intusschen is, om niet geheel fiasco te maken, toch door de meerderheid besloten de vereeniging te constitueeren, en het ingezamelde sommetje op rente te zetten. Ook is de vereeniging reeds gedoopt met een prachtigen bjjbelschen naam, (welken naam kan men niet juist zeggen), want ongedoopt te sterven zou jammer zijn. Mocht een vroegtijdige dood spoedig het geval zijn, dan kon dat kapitaaltje misschien spoedig van be stemming veranderen en dienen om het fonds te stijven voor den Kerstboom voor de leerlingen van de Zondagschool, waarvoor onze heer Hulstijn ten vorigen jare zóo geijverd heeft, dat hij onder de dames bestuurderessen van het fonds voor den Kerstboom ten behoeve van de bewaar school een zoo grooten twist heeft te weeg ge bracht, dat zelfs naverwante bestuurderessen tot op dit oogenblik in de grootste verwijdering vanom niet te zeggen in de grootste vijand schap jegens elkander leven. God beware een ieder voor zulke voorgangers of leidslieden in eene vreedzame gemeente. Ook de Nederlandsche rijks-telegraaf is thans eene vrouwelijke beambte rijk geworden. Me juffrouw S. Verhulst is namelijk beëedigd als geagreëerde op het telegraafkantoor te Naaldwijk. Als een bewijs dat de diepte van den nieuwen waterweg naar Rotterdam thans blijft toenemen, wordt gemeld dat het stoomschip P. Galand, den 4 dezer, met een diepgang van 60 palm langs dat vaarwater is binnengekomen. Bij beschikking van den minister van water staat, handel en nijverheid ia bepaald dat de sur numerairs der postergen P. L. van Putten en jhr. L. J. A. van Spengler hunne functiën zullen uit oefenen als volgteerstgenoemde ten postkantore te Texel, en laatstgenoemde ten postkantore te Alphen. J In het jongste nommer van Eigen Haard komt een bijzonder goed gelijkend portret van prof. beneveld werd door het ziltig, spattend schuim. Niet voor den avond van den tweeden dag werd het lijk gevonden, tusschen de rotsen in de nabij heid van Portquai. Met diepe deernis werd hij naar huis gedragen; alle hoop op het wederopwekken der levensgeesten bleek ijdel. Eenige droppels bloed, die uit een wond aan het achterhoofd opwelden en het water uit het zeildoek, waarin men hem gedragen had, vielen op den vloer en dat getik was het eenige geluid dat de doodache stilte verbrak. Tusschen zijn dik bruin haar glinsterden eenige draden zeewier en rondom den open mond stond een roode krans. Sir Vicary stampte met zijn kruk op den grond en knarste op zijne tanden lady Baldwin stond naast hem, langer, grijzer en stiller dan ooit. Sara leunde tegen den muur en bedekte haar gelaat met hare handen. Miss Treberne, die het geschuifel vernomen had, deed de salondeur open en wilde de zaal binnengaan. „O, Adelaide, mijn kind. ga terugriep lady Baldwin. „Hier moet gij niet komen." Wordt vervolgd). Vissering voor, dat aan zijn optreden als minister van financiën geen hoogere verdienste, maar wel meer oogenblikkelijke actualiteit ontleent. Door de reeks fraaie afbeeldingen onzer beroemde of bekende landgenooten, welke Eigen Haard sinds de laatste maanden bevat, wordt het weekblad meer en meer een tot dusverre ongeëvenaard repertorium van al het merkwaardige, dat ons land en ons volk, in hun verschillende levens uitingen, bezitten. Eene plaat in dezelfde aflevering naar Tadema's schoone schilderij Tarquinius Superbus, vertegen woordigt den roem van den Nederlandsehen naam weder op ander gebied. De uitgevers Brinkman en Van der Meulen te Amsterdam zonden ons ter kennismaking eene tabel voor het Enropeesch telegraafverkeer. In woorden berekend, op alle landen van Europa toegepast, beantwoordt deze tabel aan eene tengevolge der jongste wijzigingen en overeen komsten betreffende het telegraafwezen ontstane behoefte. marine. Verleend de titulaire rang van kapi tein ter zee aan den eervol ontslagen kapitein luitenant ter zee jhr. E. P. E. de Stuers, thans directeur van het marine-etablissement te Soe- rabaya. ridderorden. Vergunning verleend aan de heeren W. E. Boyé, L. C. Boyé en mr. E. I. van Lier, praktizijn bij het hof van justitie in de kolonie Curasao, plaatsvervangend kantonrechter op het eiland Curasao, tot het s. annemen der medaille van het borstbeeld van den bevrijder Simon Bolivar, hun door den president a. i. der vereenigde staten van Venezuela geschonken. Tot 3en hulponderwijzer aan de school op het dorp Krciningen is benoemd do heer J. I. Van Dijke, thans te Krabbendijke. De verordening, regelende het openbaar onder wijs in die gemeente,;i3 door den gemeenteraad ge wijzigd, zoodanig dat van 1 November a. in plaats van des Woensdagsnamiddags, school zal gehouden worden desZaterdagsvoormiddags, terwijl onderwgs in de Fransche taal zal gegeven wórden op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds van vijf tot half acht uur. {O. Ct.) Benoemd tot leeraar in de klassieke letteren aan het gymnasium te Zwolle, K. Kuiper, docto randus te Leiden, tot leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te Groningen, S. Poelman, tot leeraar in de natuurlijke historie aldaar dr. M. Hisselink. De commissie, onder den vorigen minister van binneDlandsche zaken benoemd, om de regee ring voor te lichten omtrent de uitvoering van art. 4 der nieuwe wet op het lager onderwgs heeft, na eene vrij lange rustpoos, Vrijdag en Zaterdag te 's Hage weder eene vergadering gehouden. Tholen, 6 Oct. De heer C. van der Linde, dezer dagen te Poortvliet overleden, heeft aan elk der Hervormde diaconieën van zijne geboorte plaats, Tholen, en zijne woonplaats, Poortvliet, 500. bemaakt, en bovendien aan de diaconie der Christelijk Gereformeerde gemeente te Poort vliet f 100. Woensdag avond 1 October hield de Chris telijke Vereeniging Radewijn te Leerdam eene openbare bijeenkomst, waarin ds. Nonhebei van Middelburg, daartoe door den president nitge- noödigd, een rede hield over„Wat de sterren ons leeren betrekkelijk de roeping van iederen mensch." Hij wees met klem en nadruk op de teekenen der tijden, die zich kenmerken door ziekelijke philantropie, afval van God en zakking van het Christelijk leven. Zijne toespraak werd afgewisseld door koraalgezang en door Christe lijke voordrachten van de leden. Ds. Nonhebei sloot de bijeenkomst met een hartelijk woord. Een talrijk publiek was tegen woordig. {Stand.) De luit. t. z. 1' kl. P. E. Winkelman, le off. aan boord van Z'. M'. schroefstoomschip Zilveren Kruis, wordt op nonactiviteit gesteld en ver vangen door den luitenant ter zee le kl. H. J. R. Sutherland. De off. van gezondh. 2® kl. dr. G. A. Ha remaker, dienende aan boord van Zr. M». artil lerie-instructieschip Het Loo, wordt geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De kapitein ter zee J. B. A. de Josselin de Jong wordt eervol ontheven van het bevel over Zr. M®. schroefstoomschip 1® klasse Zilveren Kruis, op nonactiviteit gesteld en,vervangen door den kapitein ter zee W. F. H. Cramer. In den schuttersraad te Almelo werd Donder dag de zaak behandeld van den fourier I. Meijers, aangeklaagd wegens insubordinatie. Hij zou nl., in schutterlijken dienst zijnde, grimassen gemaakt hebben achter den rug van den kapitein-kom- mandant, voor dezen beleedigend. Drie schutter» constateerden onder eede het ten laste gelegde feit. Eenige anderen verklaarden niets gezien te hebben. Nadat de beschuldigde had gezegd niet te weten wat grimassen zijn, en dat, mocht hij bij ongeluk een scheef gezicht getrokken hebben, het zijn bedoeling niet was geweest den kapitein te beleedigen, stelde de auditeur, mr. Engels, overeenkomstig de schutterijwet, den eisch1° degradatie2" wegzending uit den dienst, en 3° f 15 boete. De volgende week uitspraak. Tengevolge der concurrentie van de machi nale broodfabriek te Bergen op Zoom, zijn de prijzen van het witte- en kropbrood te Tholen 3 en 2 cent per kilo afgeslagen. Omtrent den brand te Dreischor op den 3en dezer wordt nader het volgende gemeld. Vrijdag avond omstreeks half acht uur brak een hevige brand uit in de schuur van den land bouwer L. van Burg, aan den Achterwegin een oogwenk stond de geheele schuur in vlam, welke zich spoedig mededeelde aan eene belendende houtklamp van den bakker M. Berman. Natuur lijk kwam er toen een vonkenregen, die bij den heerschenden wind de schuren van M. Berman, Joh. Eijke en D. van Bloois aantastte, die alle een prooi der vlammen werden. Van daar deelde het vuur zich mede aan de gemeente-her berg, bewoond door genoemden Van Bloois, die mede geheel vernield werd. Te 10 uren was men den brand meester. Wanneer men nagaat dat de gemelde schuren grootendeels gevuld waren met vlas, terwijl bij Berman petroleum en bij Van Bloois gedistilleerd, voedsel aan de vlammen gaven, dan kan men nagaan dat ieder het ergste vreesde voor een groot gedeelte van het dorp. Alle hulde moet worden toegebracht aan de inwoners der gemeente, die, zoowel mannen als vronwen, alles aanwendden om het vernielend element te hetengelen; maar ook dank aan de brandweer van Zonuemaire, Noordgouwe en Zierikzee, zonder welker krachtdadige hulp de ramp zeer zeker verdere gevolgen zou hebben gehad. De oorzaak van den brand ligt weder in het duister. Van het verbrande was een en ander geassu reerd, doch niet alles en dan nog van velen zeer laag. {Z. N.) In een deel van het gebouw, waardoor de nieuwe passage te Rotterdam loopt, aan de zijde van de Vest, zal eene inrichting gevestigd worden, waaraan groote behoefte bestaateen binnen badhuis. Wel bestaat er eene wasch- en bad inrichting, maar deze ligt op een stand die menigeen afschrikt. Naar het Handelsblad verneemt, is door de eigenaars van de Beiersch bierbrouwerij de Amstel, te Amsterdam, de maatregel genomen, om de nieuwjaars- en kermisfooien af te schaffen, maar daarentegen aan de werklieden een zeker aandeel in de winst te geven, in verhouding tot hunne loonen. Ditüiaal 6 pet. van het loon, bij wijze van proefneming. Het voornemen is, den maat regel ook in volgende jaren toe te passen, wan neer blijkt, dat die de verwachte goede gevolgen heeft. Volgens de Amst. Ct. vergist Flanor zich, als hij gemeend heeft met het den tegenwoordigen minister van binnenl. zaken aangeboden $xeg% monumenturn een nieuw rijm te hebben gemaakt. Immers reeds jaren geleden is op een vorstelijke jacht bij Apeldoorn door een hooggeplaatst per soon, een der jagers, bij het opspringen van een haas, gewaarschuwd met een //Schiet als de hliksem Anders schiet Six 'em Aan de Bohemia wordt geschreven, dat er eene scheuring heeft plaats gehad onder de Russische nihilisten, die in zekeren zin geruststellend kan genoemd worden. Een deel der nihilisten is tot het inzicht gekomen, dat het verder niet meer zoo gaan kan, dat hunne voornemens voorloop ig niet voor uitvoering vatbaar zijn en dus slechts noodelooze offers doen vallen. Op grond van deze overwegingen hebben een groot aantal nihi listen zich van hunne partij vrij willig afgescheiden en verklaard, dat zij gematigde republikeinen zijn. Terwijl de ware nihilist eene constitutioneele monarchie of eene republiek al voor even af schuwelijk houdt als de Russische alleenheer schappij, wijl gene toch altijd nog een vorm van regeeien blijven en alle regeeren op zichzelf hun af te keuren schijnt, hebben de afvalligen van deze leer verklaard, dat zij wel een regeerings- vorm willen kiezen, en dat zij tevreden kunnen zijn met eene gematigde républiek, waarvan éen persoon aan het hoofd staat. Dezen omkeer hebben de bekeerden in heimelijk verspreide pro clamaties bekend gemaakt, en bij de laatste aan houdingen in Odessa heeft de politie een aantal van die stukken gevonden. Even belangrijk als dit verschijnsel zelf is de storm van toorn én verontwaardiging, welke deze „verraders" treft uit de echte nihilistische kringen, waar eene groote verbittering heerscht tegen de afvalligen. In Genève is reeds door de aldaar

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2