BUITENLAND. Laatste berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Weerkundige waarnemingen. 4 October des morgens te 8 uren. 7 w O w Algemeen Overzicht. DE KUNST EN DE KERK. gemeenteraad en in den dijkraad van het calamv tense waterschap Ellewoutsdijk en den calami- teusen polder Borssele. De heer A. J. van ;Vessem, commies ter ge" meente-secretarie alhier, is heden benoemd tot secretaris der gemeenten Goedereede en Stellendam. Den 28en Aug. heeft te Rio de Janeiro de uit wisseling plaats gehad van de akte van bekrach tiging der consulaire conventie, den 17 Sept. 1878 aldaar tusschen Nederland en.Brazilië gesloten. Wegens het eindigen van den badtijd wordt het tijdelijk rijkstelegraafkantoor te Seheveningen op den 4en dezer, na afloop van den dienst, gesloten. De reeks der plaatsen waar het rundvleesch met 10 cent per pond is afgeslagen, is vermeerderd met Zaandam, Haarlem en Zwolle. ridderorden. Benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, O. A. Emeis, custos bij de bibliotheek der rijks universiteit te Leiden. ministerieels departementen. Benoemd tot raad-adviseur voor de zaken van waterstaat en spoorwegen by het departement van waterstaat, handel en nijverheid J. G. W. Fijnje, administra teur bij genoemd departement. consuls. De heer P. N. van der Chijs, door den consul der Nederlanden te Djeddah tot zijnen vice-consul aldaar aangesteld, is in die hoedanig heid door de Turksche regeering erkend. Heden werd de tweede bewaarschool van het departement Middelburg der Maatschappij Tot nut van 't Algemeen, welke vroeger in de Langeviele gevestigd was, in de nieuwe lokalen op de Pot- tenmarkt geopend. Ruim 120 kinderen hadden met de hoofdonderwijzeres, mej. L. Stein en hare hulponderwijzeressen, zich daar vereenigd en wer den op chocolade, broodjes en andere versnape ringen onthaald. Daarna werden eenige liedjes gezongen. De leden der commissie voor de be waarscholen benevens eenige leden van het depar- tementsbestuur waren bij dit kleine schoolfeest tegenwoordig, dat opnieuw getuigenis aflegde van de zorg, welke door de Maatschappij en hare slichtingen aan de opleiding der jeugd gewijd wordt. De nieuwe lokalen, bestaands uit twee vertrekken benevens een overdekte en een open speelplaats, zijn ruim en zooveel de localiteit toelaat, voor licht en lucht behoorlijk toeganke lijk. Van de noodige leermiddelen en speelgoed voorzien, zal ook deze school, naar het zich laat aanzien, voor het zoo langen tijd verwaarloosde voorbereidend onderwijs goede vruchten dragen* —Bij kon. besluit van 1 Oct., is aan H. J. van Nouhuys, predikant bij de Herv. gemeente te Oirschot, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, overeenkomstig art. 7, litt. e, der wet van 13 Ang. 1857 (Stbl. no. 103). Ter benoeming van een gewoon hoogleeraar in „de geschiedenis van het Christendom" aan de universiteit te Amsterdam, worden aan den ge meenteraad aanbevolen de heeren dr. J. G. R. Acquoy, kerkelijk hoogleeraar aan de universi teit te Leidendr. F. Nippold, hoogleeraar te Bern, en dr. J. J. van Toorenenbergen, predikant te Rotterdam. Op de scholen in de koloniën van Welda digheid zijn schoolspaarbanken ingevoerd. Nadat Donderdag morgen te Zwolle de jaarlijksche vergadering der Ned. Gustaaf Adolf-vereeniging was gehouden, traden des avonds in de Groote Kerk als sprekers op, professor Rauwenhoff, ds. Hagen en ds. Van Hamel, van Leiden, die in welsprekende bewoordingen de nuttige werking der Vereeniging mededeelden en alle Protestanten, onverschillig van welke kleur of richting, aan spoorden lid der vereeniging te worden. Uit de mededeelingen en het verslag bleek, dat de Duitsche Gustaaf Adolf-vereeniging tijdens haar bestaan 9 millioen gulden voor den bouw van protestantsche kerken enz. enz. heeft bijgedragen, en de Ned. Gustaaf Adolf-vereeniging gedu rende 25 jaren f 170,000 ën nu in het 26e jaar weder 10,000. De kap.-luit. t/z. S. Kragenhoff van de Leur, uit de West-Indiën in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luit. t/z le kl. J. A. Snoek wordt met 31 dezer eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant bij den directeur en kommandant der marine te Amsterdam en op nonactiviteit gesteld, en vervangen door den luit. t/z 2e kl. J. H. Beucker Andreae. De luit. t/z 2e kl. H. G. J. Wolterbeek en W. P. A. M. Kluit, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Marnix, worden almede met 31 dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door de Juits t/z 2e kl. J. C. Jeekel en C. J. G. de Booy, Voorts worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. opleidingschip Admiraal van Wassenaer, de luit t/z 2e kl. J. L. Hordijk en P. H. Prager en aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, de luit. t/z 2e kl. H. van den Pauvert. Zierlkzee, 3 Oct, Heden avond omstreeks half negen werd alhier uit Dreischor hulp gevraagd dewy 1 aldaar te 7 uren, in de kom der gemeente, brand ontstaan was in de schuur van den land bouwer Van Burg, aan den Achterweg. Van hier vertrok dadelijk de brandspuit no 2 met haar personeel, terwijl ook uit de gemeenten Zonnemaire en Noordgouwe de brandspuiten ter assistentie uitrukten. Een woonhuis en vier schuren zyn verbrand. In de afgeloopen maand September zijn per stoomtram te 's Gravenhage 93,358 passagiers vervoerd. De raad van 's Hertogenbosch heeft, met het oog op de duurte der woningen en levens middelen, de jaarwedden van verschillende tot de gemeente-secretarie behoorende ambtenaren met f 100 en f 200 verhoogd. Van Santen Kolff, veroordeeld wegens den moord in de Beulingstraat te Amsterdam, is gis teren uaar de gevangenis te Leeuwarden vervoerd. Door de directie van de stoombootreederij Fop Smit is een nieuwe stoomboot in de vaart gebracht tusschen Rotterdam en Gorinchem. De nieuwe Merwede heeft, wat doelmatigheid en sierlijkheid van inrichting betreft, onder de bin- nenbooten haar weêrga niet. Zooals men het ranke vaartuig op de Maas kan zien liggen, doet het aan de waterpaleizen denken, maar natuuriyk in kleinere afmeting, die de Ainerikaansche rivie ren bevaren. In den dienst op Dordt en Gorin chem wordt thans door vijf booten voorzien. In Den Haag is een meisje, dat onlangs door een jongen met kalk in de oogen werd gegooid, onder behandeling, van dr. Van Doore- maal, geheel genezen. Wij wenschen aan dit bericht tevens de waar schuwing te verbinden om by ongevallen aan de oogen toch vooral onmiddellijk de hulp van een arts in te roepen, daar spoedige behandeling doorgaans reeds halve genezing is. {Ubl.) Volgens beëedigde verklaring voor de successiebelasting bedraagt het vermogen, door prins Louis Napoleon nagelaten, minder dan 60,000. Simla. De gemeenschap door den Shutar- gardanpas is aan beide zijden afgesneden door de gisteren afgeslagen stammen. De inlanders zijn van meening dat de Afghanen voor Kaboel stand zullen houden, omdat de Emir aldaar wenscht terug te keeren. Kaapstad. Cetewayo is alhier aangekomen. namen Ba- Wind Toestand der dér rom. plaatsen. afwijk. richt. sracht lucht zee N. Shields 4- 5.3 ZW 3 z. bew. kalm Sylt 0.1 WNW 2 regen Hartlepool 9.6 NW goed kalm Swinemunde 2.3 ZZW 5 betr. Hamburg 0.5 ZW regen Delfzijl 2.0 ZW 3 regen Groningen. 2.4 ZW 2 regen Helder. 2.0 ZW 4 regen kalm Yarmouth. 4 bew. kalm Vlissingen. 6.2 ZW 3 1. bew. Maastricht -f- 7.4 ZZW 3 1. bew. Valentia 8.9 ZZO 2 bew. kalm Portsmouth. WNW 4 goed deining Grisnez 7.6 WNW 5 bew. Parijs. 4- 8.5 ZZW 1 helder St. Mathieu. 2.3 2 helder Biarritz 3.1 1 bew. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 5.4 H. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Com) 766 Thermometer 3 Oct. 's av. 11 u. 52 gr 4 Oct. 'smorg. 8 u. 55 gr. 's midd. 1 u. 60 gr. 's av. 5 u. 60 gr. Na de" heeren Childers, Grant Duff en Baxter heeft ook sir William Harcourt het woord ge voerd namens de Engelsche oppositie. Hij zette voorop, dat het staatkundig partijleveü de be weegkracht is van iedere parlementaire regeering. 't Is jammer dat ook parlementaire individualisten uit andere landen hem niet eens konden hooren. Over de binnenlandsche politiek dezer regeering, die het Engelsche staatsblad Statute-bookhad opgevuld met een wetgeving, die eigenlijk geene wetgeving is, gleed hij losjes heen om des te meer aandacht te wijden aan den op het gebied der builenlandsche politiek verrichten arbeid. Hy was niet zacht in zijn oordeel. De buitenlandsche politiek van Engeland onder het ministerie Bea- consfield was niet anders dan eene groote fout die mislukking van alle plannen had met zich gesleept. Zy heeft Engeland met iedere vreemde regeering in onaangenaamheden gebracht, Enge- lands aanzien eer doen afnemen dan vergroot en zware lasten in geldelyke offers op het land ge laden, die nu maar koeltjes weg aan de nakome lingen worden overgelaten. De poging om Turkije op te lappen is totaal mislukt. De Porte heeft nog niet eens de hand geslagen aan de beloofde hervormingen en zal dat ook niet doen. De be zetting van Cyprus zal eindelooze kosten ver oorzaken. De Afghaansche oorlog is veroorzaakt door den dwazen bluf tegenover de Russen om Indische troepen naar Malta te vervoeren, en zal eindigen met de geheele bezetting en annexatie van Afghanistan. „Wilt gij dus rust en voorspoed, maakt dan een eind aan de tegenwoordige regeering". Met gespannen aandacht volgden de bewoners van Southport, waar deze redevoering werd gehouden, den weisprekenden redenaar, met meer aandacht voorzeker dan zijn advies zal gelezen worden. Het bevat toch niets wat niet reeds in het parlement is gezegd of wat de heer Gladstone niet reeds neerschreet in lange artikelen of korte brieven. Het is de oude, gedurende lange jaren in practpk gebrachte politiek van non-interventie, en de Engelsche liberalen verdienen den roem, dat zij niet onder stoelen of banken steken wat de natie van hen zal te wachten hebben, als zij bij de verkiezingen de meerderheid zullen behalen. Deze positie maakt hen echter niet sterker, wijl er ook menig liberaal in Engeland is, die het noodig acht, dat zyn land niet buiten alles blgve wat in Europa's hoofdsteden afgesproken wordt, en dat het in de gelegenheid blijve, zij het dan ook met eenige opoffering, zich een deel te be dingen als er weer eens buit op een der kleinere staten behaald worden zal. Door zulk een uiterste te stellen als verkiezing-cry vervreemden de hoofden der liberale partij vele kiezers van zich terwyi het ook juist schijnt als men hen verwyt, dat zy bij hunne politieke redevoeringen zich steeds in het verleden blijven bewegen, zonder hunne meening te zeggen over de moeiiykheden van het oogenblik. „Zij dorschen, zegt de Fall Mall Gazette,oud koren, terwijl een nieuwe oogst van moeiiykheden en slechte vooruitzichten rond hen aan het rijpen is, en dat doet geen goed aan hunne pretensie van de mannen van het oogenblik te zyn." De vergeiyking hinkt wat, maar de bedoeling is duidelijk genoeg. De oude heer Blanqui schgnt, tengevolge van zijne langdurige gevangenschap en de daarop ge volgde populariteit bij een zeker soort republi keinen, aan het malen te zgn gemaakt. Hg heeft te Nizza een toost op Garibaldi uitgebracht, waarbij hij de somberste voorspellingen deed betreffende Frankrijk en Italië. „Ziet, sprak hij, welke vooruitzichten beide landen hebben, herstelling der rampvolle drieëenheidCaesar, Shylock en Loyola, ieier met zgn wapenbord, sabel, geldzak en wg waterkwast. Deze drie welbekende roovers, dje de beurs, de sacristie en de kazerne bewonen, zullen samenwerken voor beide volken. Dat zal onze toekomst zyn binnen kort. Garibaldi's dood zal den omkeer bespoe digen, en daarom roep ik: leve Garibaldi!'' Natuurlijk werd deze dolhuistaai warm toegejuicht; menschen die er anders over denken worden, evenals laatst te Marseille, eerst de deur uitge worpen. Er is inderdaad geene richting, die meer exclusief is, meer overtuigd van haar eigen voortreffelijkheid dan deze declameerende sociaal- republikeinsche politieke tinnegieters. Zij hebben nu zelfs te Pargs Louis Blanc verloochend. De secretaris van een socialistisch comité tot onder steuning van de terugkeerende gedeporteerden schrijft aan een der Parijsche dagbladen, dat zijn comité niets te maken beeft met het comité-Victor Hugo-Louis Blanc, en dat de denkbeelden zgner vrienden zelfs lynrecht staan tegenover die van dat comité bourgeois. Louis Blanc, na een leven, op meer of minder practische wgze besteed, maar in elk geval ten volle gewyd aan de belangen van den proletariër, een vertegenwoordiger van de bourgeoisie Misschien maakt men er nog wel van, dat hg tot de bourgeoisie satisfaite behoort* Die lieden vormen de kleine groep, die bij alle omwentelingen in Frankrijk het sein gaf tot de straatgevechten. Warsch van redeneering, is het groote woord hun eerste wapen, de straatsteen het tweede. QUÈ1STTIN MASSYS. Door onzen Brusselschen medewerker.) {Slot.) Vergelijk in het koninkiyk museum te Brussel zijne Heilige familie, die na de triptiek te Ant werpen, die in 1508 geschilderd is, des schilders meesterstuk is; vergelijk, zeg ik, dat stuk zoo vol afwisseling, die behandeling vol gevoel met do andere schilderijen uit denzelfden tijd die er om heen hangen. Het verschil springt aanstonds in het oog. De eenvoud der schikking is op zich zelve een nieuw denkbeeld van een geniaal man. Het midden der schildery wordt ingenomen door de heilige maagd, die aan het kind Jezus eeue bloem laat zien en door de heilige Anna. Rechts en links op den voorgrond ziet men eene vrouw met twee kinderen. De eene houdt hen bezig met bloemen; de andere leert hen lezen. Op den achtergrond, onder eene open Romaansche galerij, waardoor men een bergachtig verschiet ziet, beschenen door zilverblauw licht, staan vier mannen het huiselgk tafereel aan te zien. De mannen hebben eene levendige uitdrukking op het gelaat. De indruk van het lievevreedzame tafereel weerkaats zich op verschillende wijzen in hunne levendige en typische gezichten. Zij zijn zeker naar de natuur geschilderd. Voor de vrouwen had de schilder big k baar niet over modellen te beschikken. Dat ziet men maar al te zeer. Nog daargelaten, dat de tijd en de retouches juist het minst de vrouwenkoppen ge spaard hebben, zoodat neus, mond en oogen met puimsteen bewerkt schijnen te zijn, dragen ook die gezichten volstrekt geen individueelen trek. Hoogstens kan men eene uitzondering maken voor de geknielde vrouw op het rechter blind der triptiek, die zich bevindt naast de stervende heilige Anna, welke door Marcus wordt onder steund en den zegen van Christus ontvangt. Deze, eene vrouw van rgpen leeftgd reeds, zou wel naar het model kunnen genomen zijn. Heel dat tooneel is opgevat en weergegeven in bijna modernen geest. Het wit van het bed en van den draperieën komt uit tegen een rooden ach tergrond dat is zeer mooi. Men denkt niet eens aan het anachronisme om een Viaamsch meubi lair te plaatsen in het midden van Palestina. Het linker blind heeft meer van Gothische kunst. De bergen van het middenstuk zijn er op voortgezet. Het stelt St. Joachim voor, die van een engel de blijde tijding hoort van Jezus' geboorte. Dit is zeer krachtig van uitdrukking. Mannen, vrouwen en kinderen zgn in hetzelfde costuum gekleed, eene eenvoudige tunica, in verschillende kleuren, maar in matten toon. Op de buitenzgde der blinden, die veel beter bewaard en minder geretoucheerd zijn, is het ge heel anders. Vooral het rechtsche is zeer rijk. St. Anna, vergezeld door den heiligen Joachim, biedt een kistje aan een priester, gekleed in plechtgewaad, met goud en borduurwerk overdekt. Op het andere buitenblind wordt Joachim den tempel uitgejaagd wegens de onvruchtbaarheid van zijn huwelijk. Hierin heeft Quentin Massys zich zeiven afgebeeldde op drie vierden genomen stand wijst duidelijk op een in den spiegel ge nomen portret. Deze triptiek is een Verbazend schoon werk. Men vraagt zich af door welke ingeving Quentin Massys zijn tijd is vooruitgeloopen en reeds toen een voorgevoel heeft gehad van de renaissance, die groote omwenteling in de kunst* Daarom heeft ook het publiek, dat zich dezer dagen verdrong voor het nieuwe stuk, er meer smaak in gehad dan men wel verwacht had. Over het algemeen echter is er heel wat oefening noodig om de oude meesters op waarde te schatten. Vele kunstenaars loopen deze zalen door zonder zich op te houden, en de werken, die het geoefende oog geestdrift inboezemen, vertellen hun niets. Anderen hebben jaren noodig gehad vóór hun de blinddoek van de oogen viel en zg helder zagen. Iets dergelgks zien wy met de zeldzame en kostbare perkamenten uit de middeleeuwen waarin de gedichten der trouba dours zijn bewaard. Aan het gros der geletterden vertellen zij niets. De oudheidkundige en de philoloog alleen ontcgferen ze met gemak en ont dekken er gouden aderen in van de meest naieve en oorspronkelgke poëzie. Men zou die vergelgkifig nog kunnen voortzetten en uitbreiden, en zeggenf eveneens als de studie der oude taal en van hare meesterstukken aan den stgl der latere schrgvers, die in hare geheimen zijn doorgedrongen en den sleutel tot haar bezitten, een bij zonderen geur geeft, eveneens zal de kunstenaar onzer dagen, die zich gemeenzaam maakt met zijne voorgan gers uit den tgd der Gothiek, uit dien omgang groot voordeel kunnen trekken. In hunne oprechtheid, naïeveteit en geleerdheid zijn deze meesters voorbeelden voor altijd. Zij doen zien, welke hinderpalen het ware talent vermag te overwinnen, als het den wil en de roeping bezit om iets groots tot stand te brengen. Daarvoor behoeft men niet geloovig te zijn. Was Quentin Massys dat Dat staat te bewijzen. Ik zou geneigd zgn om te denken, dat hij geloo vig was, zooals die steenhouwers, die in de bui- tengoten der eathedralen en in de culs-de-lampe binnen de kerken vrijen loop gaven aan hunne hekelende geestigheid. Zijne schilderijen Le Gie rigaards en De Minnenden bewgzen, dat hg zoo wel een open oog had voor de verkeerdheden en ondeugden der menschheid als hij gevoelig was van aard en vatbaar voor indrukken. Was hy werkelijk zoo devoot geweest, dan had hij het oude spoor gevolgd, de begane paden der over levering betreden, en zou bg hem het denkbeeld niet zijn opgekomen om de profane wereld te schilderen. De kunstenaar moet zijn onderwerp begrijpen, vatten, geheel in zgne macht hebben; maar het is daarom nog niet noodig, dat hij zich met dat onderwerp éen zal maken. Subjectiviteit is eer een gevaar dan een voordeel. Heinrich Heine, een ongeloovige zooals men er maar een vinden kon, heefteen gedicht nagelaten, getiteld De Vrede, waarin hij in godentaal een godsdienstig visioen weergeeft van on vergelijke lgke verhevenheid. By het roer van een schip

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2