N°. 235 122ê jaargang. 1879: Maandag 6 October. Dit blad verschijnt dagelijks,1 met uitzondering van Z!on- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent? Advertentiens 20 Oent per regel? Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte? Hoofdagenten voor^het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Dauw en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonïs. Middelburg 4 October. Er is dus niets aan te doen. tSL - Schouwen—Duiveland3 October 1879. Onze gerechtelijke statistiek wijst op eëne standvastige vermeerdering van faillissementen. Het arrondissement Zierikzee, 'tis geen pleizierige bekentenis houdt met die ver meerdering tred en ook daar zijn er, evenals elders, in de laatste jaren verscheidene gefail leerd. De meeste dezer faillissementen waren de vrucht van onkunde, luiheid, bedrog, slor digheid, of van een te weelderig levensom mige de uitkomst van al deze dingen tegelijk; niet éen het gevolg van den val van andere huizen of buitengewone rampen. Met de faillissementen-vermeerdering ver minderden in veler oog de oneer en schande, daaraan voor elk weldenkende verhonden zelfs schiep de volkstaal er op iedere plaats een zachter uitdrukking voor. Hield elk schoenmaker zich bij zijn leest, stellig zou het getal faillissementen niet zoo verbazend klimmen en in de laatste jaren, over geheel Nederland, niet driehonderd meer bedragen dan in 1869. Maar alom hoort men, ik hoop geen duistere vergelijking te maken een bestendig geklof van klompen, die heengaan en een ge kraak van verlakte laarzen, die komen. Het schuim van handel lijkt beter dan de ziel van arbeid. Wat toch is het geval. „Men" wil of'moet gaan trouwen zet eene zaak op, of gaat ergens „in" doen.Handelskennis, ervaring, opleidingboekhoudenschijnen onnoodig. Noodig is alleen een patent. Iets koopen en met winst verkoopen, kan immers ieder. Ik zou haast zeggen dat de groothandelaars of hunne agenten, die zich als sprinkhanen over ons land verspreiden, ze moeten mij dit niet kwalijk nemen het met deze be schouwing eens zijn, want nauwelijks heeft zoo'n nieuwbakken „men" zichzelven tot win kelier of koopman aangesteld, of zijn winkel wordt met eene rijke verscheidenheid „volge- zet," zooals de eersten het niet ongaarne noemen. Spoedig heeft hij alles „voorradig" en be gint; weldra zet hij zelfs veel om en paart hij daaraan een goed leven. Of dit goede leven betaald wordt nit de winst van zijn zaak of uit den koopprijs der waren, blijkt niet, want met boekhouden en balans neemt hij het zoo nauw niet. Onder de beweging vernieuwt en breidt de kring zijner leveranciers zich uitleven en laten leven is* zijn leus. Maar na eenige of weinig jaren begint langzamerhand de betaling minder geregeld, de levering minder gemak kelijk te gaan. Hij vergroot nog eenmaal het getal zijner kooplui met enkele, waar hij nog niet mee gedaan heeft, maar de ure slaat welhaast, waarin hij, tot voorkoming van gij zeling of beslag op zijne goederen, doen moet wat anderen voor hem gedaan hebben en na hem zullen doen: hij failleert. De meesten hunner hebben daarvan een verkeerd denkbeeld, en meenen dat een fail lissement de schuld vernietigt. Anderen wanen bovendien recht te hebben op een weekgeld om met „vrouw en kinders" van te leven, en dat de curator gehouden is dit te verstrekken. Alleen om zoo mogelijk sommigen van die dwaling te genezen, vermeld ik hier dat de schuld van een gefailleerde, die geen akkoord aangeboden heeft, of wiens aangeboden akkoord verworpen is, blijft bestaan en steeds op hem kan worden verhaald, en, in dit geval, een vroeger tegen hem verkregen lijfsdwang kan worden ten uitvoer gelegd. Uit elk dezer faillissementen blijkt dat de gefailleerde van der kooplieden geld heeft geleefd; dat er veel te lichtvaardig, veel te veel en veel te lang crediet wordt gegeven. Waar komt "hij eraan hoor en we dan ook het eerst bij het vernemen van het schuldencijfer. Kreeg men op de vraag: waarop rustte het verleende crediet? een eerlijk antwoord, het zou luiden: op den gevel van het huis. Ieder weet wat Tollens daarvan gezegd heeft. Voor hem, die verplicht is of vergund wordt nu en dan een kijkje achter de schermen te nemen, is het soms of de groot- en de klein handelaar samen éen weggaan, een weg die den laatste onvermijdelijk naar de griffie der rechtbank voert, om te verklaren, dat hij heeft opgehouden te betalen. Toch wordt een faillissement in den regel zoo geteekend, dat alle schaduw op den ge failleerde, al het licht op zijn schuldeischers valt. Dit is, dunkt mij, niet goed. Ik noem het verkeerd als iemand zaken doet, waar hij geen verstand van heeft, en door en door slecht als hij goederen inslaat, met de wetenschap, dat hij ze niet zal kunnen betalen; maar leiden, eenmaal aan den gang, de ingeschapen zucht naar zelfbehoud en het dolzinnig geschonken vertrouwen, hem niet op dien weg Alvorens uitspraak te doen, steke elk koop man zijn hand in eigen boezem. Hij doe hierbij geen beroep op eerlijkheid en goede trouw, die in den handel moeten voorzitten, want zij blijken in de faillissementen van onzen tijd te veel misbruikt, om langer tot steun te dienen. Aan elk faillissement komt, hetzij met, het zij zonder akkoord, een einde, en dan wordt „de affaire op denzelfden voet gecontinueerd." Zoo gij mocht meenen, dat een gefailleerde zijn crediet verloren heeft, vergist gij u. Het gebeurt zelfs dat hem, reeds hangende zijn faillissement, door de kooplui, die er als schuld eischers „inloopen," opnieuw hulp en crediet worden toegezegd, zoodra hij schoon schip ge maakt heeft We mogen niet nalaten al deze dingen bij het beoordèelen der koopmansverliezen in rekening te brengen. De kooplieden en de openbare meening vragen echter, niet zonder wrevelis daar niets aan te doen en gaan aan 't betoogen. Indien de zaak niet zoo ernstig was, zon men veilig kunnen zeggendaar kan de koning niets aan doen. Nu antwoord ikLaten eerlijkheid en goede trouw de pijlers van iedere handeling zijn, dan zullen de faillissementen alleen een gevolg kunnen wezen van onvoorziene rampen, en zich jaarlijks tot een klein getal beperken. Maar eerlijkheid en goede trouw schijnen te eenvoudig. Het onrustig publiek verlangt een teeken. Ieder wordt geacht te weten toch is het noodig dat ik het hier meedeel, -dat elk koopman, hij zij groot- of kleinhandelaar, ver plicht is, een dagboek te houden, waarin van dag tot dag naar orde des tijds, zonder witte vakken, tusschenregels of kantteekeningen, moeten worden aangeteekend zijne inschulden en schulden, de ondernemingen in zijn handel, de trekkingen, acceptatiën, of endossementen van wissels en andere handelspapieren, zijne verbintenissen, en, in het algemeen, alles wat hij ontvangt en uitgeeften een gefailleerd koopman, wegens het ongeregeld houden zijner boeken, als enkel bankbreukige kan worden vervolgd. Bovendien is er een ljjst van gevallen, waarin hij 1° z a 1 worden vervolgd als enkel bank- 1 -i breukige 2° k a n worden vervolgd als enkel bank breukige 3° zal worden vervolgd als bedriegelijk bankbreukige. 4" kan worden vervolgd als bedriegelijk bankbreukige. Maar breed is het pad, dat naar vervolging, eng de weg, die naar veroordeeling leidt. Den 23en Mei 1879 werd J. L. G. Kingmans, sedert 1874 winkelier, brood- en koekbakker en koopman in bloem te Zierikzee, op eigen aan gifte, door de rechtbank aldaar, in staat van faillissement verklaard. De kooplieden en het publiek vraagden weder Is daar niets aan te doen? Het openbaar ministerie antwoordde door het instellen van een onderzoek. De vfucht daarvan was dat de gefailleerde beschuldigd werd, dat hp na zijne faillietver klaring „drie boeken, waaronder een ontvang en uitgaafboek, te voorschijn gebracht heeft, die niet van dag tot dag, naar orde des tijds en zonder .witte vakken en tusschenregels gehouden zijn en waarin al zijne ontvangsten en uitgaven niet zijn aangeteekend, zonder dat zij evenwel duidelijke blijken van bedrog opleveren." Daarom stond hij terecht als enkel bank breukige. Velen hebben deze vervolging niet zonder genoegen gezien, dewijl men meende dat zij den trek naar faillissement zou temperen. Met de overgelegde boeken is het toch dikwijls al even naar als met die van Jan Steen. Begon men dus met ieder gefailleerde voor het on geregeld houden te vervolgen en te straffen, dan zou dit hen, die er naar leven om te „springen," hetere dingen leer en dan een gang naar de griffie. Luister. Ter terechtzitting erkende de beklaagde het hem te laste gelegde. De substituut-officier van justitie mr. Nijpels eischte dan ook, na eene fijne en uitvoerige toelichting van zijn requisitoir, eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden en bekend making van het vonnis op de hij de wet bepaalde wijze. De verdediger, mr. O. J: Fokker, zei van de boeken dat ze door en door slecht gehou den warenHet openbaar ministerie kon, het is waar, den gefailleerde daarvoor vervol gen, maar zal de rechtbank hem daarvoor straffen Spreker kon het niet gelooven en concludeerde tot vrij spraak. De rechtbank gaf heden haar vonnis. Zij verklaarde het den gefailleerde te laste gelegde feit wettig en overtuigend bewezen, doch vond, met het oog op de geringe mate van ontwik keling van den beklaagde en gemis van geble ken nadeel, geen termen om hem daarvoor als enkel bankbreukige te straffen en ontsloeg hem van alle rechtsvervolging, de kosten te dragen door den staat. Er is dus niets aan te doen. De heer D. Jeras, in de zitting van 2 Septem ber 11. door den gemeenteraad benoemd tot voor zitter van het bestuur over de brandweer alhier, heeft voor die betrekking bedankt. In verband met het beetwortelvervoer op de Zeeuwsche lijn, zullen op een nadeT te bepalen datum goederentreinen beginnen te loopen. De trein vertrekt uit Vlissingen (stad) 6.20 's morgens, uit Goes 7.30, uit Bergen op Zoom 12 u. en komt te Boosendaal 12.30. Hij keert terug uit Roo sendaal om 1.20 's middags, uit Bergen op Zoom 4, u. uit Goes 6.28, aankomst te Ylissingen (stad) 7.25. Veere, 3 Oct. Weder is het hier feest. Oud en jong scharen zich om den hooggeachten hoofd onderwijzer M. de Mol Az., die heden het voor recht geniet de 2'5jarige vervulling van zijne betrekking te herdenken. Door eene commissie van ingezetenen wordt hem eene degelijke pendule met coupes vereerd. De inspecteur van het lager onderwijs en de schoolopziener wonen de plech tigheid bij. Yan wege het gemeentebestuur wordt den jubilaris een prachtigen zilveren inktkoker met inschrift aangeboden. De leerlingen der school verrassen hun onderwijzer met een rooktafel. Toespraken, betuigingen, wenschen wisselen van alle kanten elkander af. De kinderen houden een optocht door Veere en worden getracteerd. In een muziektempel, opgericht tegenover de school, zal Accelerando zijne streelende tonen doen hoo- ren. Allerwege wappert de driekleur, behalve bij de anti-revolutionairen. De ambtgenooten van den jubilaris drukken hem de hand en toonen hunne hoogachting en deelneming door een ge schenk. Vreugdevuren branden, voetzoekers klappen, vuurpijlen sissenhet publiek zingt en schreeuwt, de politie waakt. Vlissingen, 3 October. Naar men verneemt zou door de firma Krupp te Essen eene overeen komst gesloten zijn tot vervoer van eenigo ladingen ijzererts naar Duitschland. Dit zou een gevolg zijn van het besluit der Exploitatie-maat schappij tot gelijkstelling van hare tarieven voor het vervoer uit de havens Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen. Lit bericht werd reeds in een gedeelte der oplaag van ons vorig nommer onder Laatste berichten medegedeeld.) Uit Vlissingen wordt het volgende aan 't Va derland geschreven. Het is voorwaar een gunstig verschijnsel dat onder de schutterij in Nederland meer en meer een opgewekt leven ontstaat. Wedstrijden, zij 't ook op zeer bescheiden schaal, kunnen daartoe veel bijdragen Zulk een locale wedstrijd had hier heden (2 October) plaats ter gelegenheid van de sluiting der zomeroefeningen. De burgemeester had twee prijzen voor de schutters en het kader en éen voor de officieren uitgeloofd; voor den wedstrijd op 200 pas waren bovendien door den majoor-kommandant en door de gezamenlijke officieren een prijs uitgeloofd, benevens 5 prijzen nit de kas der schutterij, evenals 2 prijzen voor den wedstrijd op 100 pas. Eindelijk hadden de officieren een prijs bestemd om onderling te ver schieten. Het weder was ongunstig; regen en wind werkten de schutters tegen; maar de stem ming bleef tot het einde opgewekt. De uitslag was, dat de eerste prijs voor officieren (een eierstel op zilveren voeten) werd behaald door den len luitenant Jos. Van Raalte met 39, de 2e door den 2en luitenant mr. N. van der Bilt, met 30 punten. De schutters-wedstrijd had den volgenden uitslag: le prijs (wijnkaraf met zilver gemon teerd), schutter J. Krieger met 48 punten; 2e prijs, (idem), serg.-majoor W. Cornelissen, met 43 p.3e pr., adj.-onderofficier J. De Vries, 37 p.; 4e pr., serg. RiemeDS, 36 p.; 5e pr., serg. J. Andriesse, 35 p.; 6e pr., serg. Goor, 34 p.; 7e pr., schutter Hendrikse, 34 p.; 8e pr., schutter Wattez, 34 p., allen op 200 passenle pr. op 100 pas, schutter H. Priem, met 46 p.; 2e pr., tamboer Löwestein, 42 punten. Gisteren avond te 8 uren had in het lokaal van den heer Swalp, daartoe ingericht, de prijs ui t- deeling plaats. De burgemeester, de heer A. Smit, hield bij de uitreiking een flinke rede tot opwekking van de schutterij om haar taak met liefde en volharding voort te zetten. Hij werd warm toegejuicht. Na de plechtigheid volgde een geanimeerd bal, waaraan de meeste leden der schutterij met hun dames tot na middernacht deelnamen, 't Feest liep in opgeruimde stemming en in voorbeeldige orde at. De directeur-generaal der Exploitatie-maat schappij heeft aan den machinist J. Tansel eene gratificatie toegekend en bepaald dat zulks per dienstorder aan het personeel zal worden be kend gemaakt, voor bet door zijn oplettendheid voorkomen van gevaar voor een trein. Door het overljjden van den beer J. Steketee te Borssele, is eene vacature ontstaan in den

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1