Laatste berichten. Kerknieuws. Kunstnieuws. Rechtszaken." Landbouw. Verkoopingen en aanbestedingen. Straten-Generaal. te worden, door belastingen te moeten opbrengen, ten behoeve van hen die veel vermogender zijn dan de meesten hunner." De minister van marine brengt in de St.-Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat de betrek king van leeraar in de vaderlandsche geschiedenis en de Nederlandsche taal en letterkunde, aan het koninklijk instituut voor de marine te Willems oord, vacant is. Personen, die voor die betrekking in aanmerking wenschen te komen, zullen, onder overlegging van een geboorte-extract en de hun uitgereikte diploma's, zich bij verzoekschrift, op zegel, tot het departement van marine kunnen wenden. Den belanghebbenden wordt tevens kenbaar gemaakt, dat de aan bedoelde betrekking ver bonden bezoldiging voorloopig bedraagt 1900 'sjaars, welke geleidelijk zal opklimmen tot een maximum van ƒ2300 'sjaars. Door directeuren van de Vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag, is besloten, de vrije universiteit voorloopig te ves tigen te Amsterdam. De heer Joseph Hollman, violoncellist van Z. M. den koning, is benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon, na met den heer J. Stortenbeker bij eene muziekuitvoering op Het Loo te hebben medegewerkt. Er heeft zich eene commissie gevormd om de plannen ten opzichte van het Slot te Muiden gepaard te doen gaan met eene hulde aan Hooft. De com missie wenscht namelijk den 16en Maart 1881, den 300en gedenkdag der geboorte van Pieter Corneliszoon Hooft, op eene hem en onzer letter kunde waardige wijze te vieren en tevens bij deze gelegenheid den dichter en geschiedschrijver een blijvend gedenkteeken te wijden. Het eerste zou, behalve door feestelijke bijeenkomsten te Am sterdam of te Muiden, kunnen geschieden door eene tooneelvoorstelling, ontleend aan de werken van den dichter, het tweede door eene kunstrijke herstelling en vernieuwing der groote zaal vau het Slot te Muiden. Men stelt zich voor, deze zoodanig in te richten, dat de zaal, gemeubeld in den stijl van de eerste helft der zeventiende eeuw, bovendien zou worden opgeluisterd door geschilderde tafereelen en beeldwerken, die het leven, de omgeving en de werkzaamheid van Hooft in de herinnering zouden terugroepen. De uitwendige herstelling van het slot meent men te kunnen overlaten aan de zorg der regeering, die reeds sinds ecnigen tijd daartoe jaarlijks gelden op de begrooting heeft uitgetrokken. Met name zou, ter verwezenlijking van het voornemen om de wanden der groote zaal van het Muiderslot op de boven aangegeven wijze te ver sieren, een beroep moeten worden gedaan op de belangstelling van alle Noord- en Zuid-Nederland- sche beeldende kunstenaars. Leden der commissie zijn de heerenmr. W. W. van Lennep, voorzitter; mr. A. D. de Vries Az,, secretaris, (Amsterdam); prof. J. A. Alberdingk Thijm, H. Binger, J. W. Brouwers, P. J. H. Cuijpers, J. F. Gebhart jr., G. Hooft van Vreeland, D. C. Meijer jr., mr. J. C. de Marez Oijens, mr. N. de Koever Az., prof. dr. J. Verdam, dr. J. van Vloten, A. A. Vorsterman van Oijen en A. C. Wertheim. Door het gerechtshof te 'sGravenhage werd gisteren o. a. behandeld de Zaak van H. V., oud 19 jaren, carrouselknecht, laatst woonachtig te Bergen op Zoom, die van de afwezigheid van zijn meester en diens vrouw gebruik had gemaakt, om in de tent waarmede dezen op de Middel- burgsche kermis stonden een kist open te breken, om te Weenen haar reputatie te vestigen. Fre- derik had deze Zangeres het eerst te Munchen gehoord, en was haar hierheen gevolgd om haar Wagner te hooren zingen en toe te geven aan een hartstocht, die dagelijks gevoed werd door jaloezie. Hilpert had gelijk dat Delphine eiken dag het kleine theater, waaraan zjj nu verbonden was, kon verlaten en zich beroemd maken te Peters burg een dergelijk aanbod was haar onlangs gedaan en het was zeer waarschijnlijk dat de heer Praeger het voor haar zou aannemen, als over twee maanden haar engagement te Weenen uit was. Wie haar dus met Kerstmis wilde hooren zou naar Busland moeten gaan. Dit denkbeeld bracht onzen jeugdigen componist tot wanhoop en dit werd nog erger door het genoegen, dat Lichtenstein er blijkbaar in smaakte. Prins Peter was zóo rjjk dat hij even goed den volgenden winter te St. Petersburg kon doorbrengen als aan de Noordpool, als hjj dat verkoos. Hjj was in het oogvallend verliefd op Delphine en als hij dit liet merken, zei de blondine niets dan «Ach 1" en „zooen at met veel smaak al de bonbons op die hij haar medebracht. Zij moest hard werken en verdiende tot nogtoe niet heel veel geld. Tot twaalf uren werd er gerookt, gepraat eu gedronken. Lichtenstein staarde de prima donna aan, die niets anders dan „Ach" op zijne verzuch- en daaruit twee zakjes zilvergeld en een bank biljet van f 40 te stelen. Hij was daarmede op de vlucht gegaan, maar spoedig gevat. Van het gestolene werd nog 95 aan specie en het bankbiljet bij hem gevonden. Besch. legde een volledige bekentenis af, welke door de verklaringen der getuigen volkomen werd gestaafd. Het O. M. requireerde op grond van verzwa rende omstandigheden 2 jaren celstraf. Mr. F. B. Tobias beval ziju cliënt op grond van diens jeugdigen leeftijd, bekrompen verstands ontwikkeling en „waarheidsliefde", in de clementie van den hove aan. Hierop volgde de behandeling van de zaak van J. v. d. D., oud 23 jaren, van beroep stoker, laatst woonachtig te Vlissingen, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis met behulp van inklimming, en zulks na vroeger veroordeeld te zijn geweest tot cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van langer dan 6 maanden. Het O. M. requireerde, niettegenstaande de ont- kentenis van den besch., naar aanleiding van de verklaringen der getuigen en op grond van vroegere veroordeeling en verzwarende omstan digheden, 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger, mr. J. W. S. A. Versteeg, con cludeerde tot vrijspraak. De uitspraken in deze zaken geschieden over 8 dagen. (Dbl.) Granen-statistiek. In de meeste graan-voortbrengende landen van Europa is de oogst dit jaar beneden het gemid delde gebleven. Gelukkig zal, dank zij de ge makkelijke en snelle middelen van gemeenschap tusschen de onderscheidene deelen der aarde, dank zij ook de vrijgevige handels-wetgeving van onzen tijd, die niet langer tracht den landbouw in de verschillende landen kunstmatig te doen bloeien door beschermende tarieven, het tekort in Europa vermoedelijk uit het overschot van andere werelddeelen grootendeels aangevuld worden. De prijs van het brood moge dan wat stijgeD, den hongersnood-prijs van vroeger eeuwen zal hij zeker niet bereiken. Ziehier volgens eene opgaaf van de Vereeniging voor statistie/c te Parijs, voorkomende in het Bulletin des Halles, den gemiddelden oogst, over een zeker aantal goede en slechte jaren genomen, van de verschillende graanlanden, uitgedrukt in mil- Üoenen mudden per jaar Vereenigde Staten van N. Amerika 130 mill. Frankrijk100 Kusland80 Duitschland44 Spanje42 Italië39 OostenrijkHongarije 37 GrootBrittannie37 Europ. Turkije 2 15 Kumenië12 Algerië9 België8J Canada6 Australië6 Egypte6 Portugal3 Nederland2 Griekenland2 Denemarken, Zweden en Noorwegen. 2 Servieli Zwitserland1 r Andere landen5 Te zamen 588 mill. Wat den uitvoer betreft, staan de Vereenigde Staten bovenaan, waar die van 30 tot 60 mil- lioen mudden jaarlijks afwisselt. Dan volgen Kusland met 15 tot 20, Turkije en de Donau- provincien met 5 tot 7, Oostenrijk-Hongarije met tingen antwoordde maar Zelfs dit vond Frederik Baldwin nog te veel. Na twaalven begon men ernstig muziek te maken. Hilpert speelde zijne nieuwe, onuitgegeven Vera nilca- Walzer, die aan de jeugdige zangeres zoüden opgedragen en weldra door alle orkesten in Europa gespeeld worden. Daarna zong Delphine, terwijl een der attache's haar begeleidde. Haar stem was zeker de liefe lijkste en helderste die men hooren kon en dien avond klonk de muziek van Schuberts Rosamunde betooverender dan ooit van hare lippen. De geldman voorspelde haar een schitterende loopbaan en zij nam zijn compliment met genoegen aan. Frederik Baldwin was zonderling aangedaan door haar zang. Hij werd zeer bleek en Delphine, dit ziende, zette eenigszins verwonderde oogen op. Wordt vervolgd). 4 tot 5, Australië en Canada ieder met 1 tot 2 millioen. Ingevoerd wordt het meest in Engeland, waar de vleesch-productie meer en meer die van het graan verdrongen heeft, zoodat het land 35 tot 45 millioen mudden jaarlijks van elders moet ontvangen. Frankrijk heeft 3 tot 5, Zwitserland, Belgie en Italië ieder 3 tot 4, Nederland 1 totj.2 mill, mudden jaarlijks noodig. Dit heeft echter alleen betrekking op de jaren van een gemiddelden oogst; in schrale jaren is de invoer veel grooter. Zoo verslond Frankrijk verleden jaar 20 millioen en zal Italië, waar de oogst dit jaar schraler is dan men zich sedert jaren herinnert, over 1879 wel 20 mill, mudden te kort komen. Vroeger voerde Engeland koren uit naar Amerika, en Rothschild zeide in 1837 op minachtenden toon van de Vereenigde Staten, dat dit land „niet eens zijn eigen voedsel kon voortbrengen." Tegen woordig teert een groot deel van Europa op den overvloed van datzelfde Amerika. De graanoogst van dit jaar blijft in Frankrijk beneden het gemiddelde, doch is beter dan die van 1878 en ook minder ongunstig dan in Enge land, Oostenrijk-Hongarije, Italië, Spanje en ver moedelijk ook in Nederland het geval is. Voor de graan-verbruikers is het ten slotte vrij onverschillig uit welke streek der aarde hun graan komt, wanneer hun brood slechts tot een niet onbereikbaren prijs voorhanden is. Let men echter op de vóór korten tijd nog onbekende voorraadschuren, die thans door den stoom en het vrije handelsverkeer geopend zijn, neemt men voorts in aanmerking hoeveel er nog, in de oude graan-landen, gedaan kan worden om de voort brenging te verhoogen, door verbetering der middelen van gemeenschap, door toepassing van de werktuigkunde, de staathuishoudkunde en de natuurkundige wetenschappen op den landbouw en op zijne belangen, dan zal men niet licht vrees koesteren dat, binnen een tijd die onder het bereik van een gezond voorstellingsvermogen ligt, de wereld gebrek zal krijgen aan dit ge wichtige voedingsmiddel. Oostbnrg, 2 Oct. Naar men thans met zekerheid verneemt, is de koopman B. F. Alleijn eergisteren te Antwerpen gezien, en met een daar gereed liggend schip naar Noord-Amerika ver trokken, zijne vrouw en kinderen medenemende en het aan zijne talrijke crediteuren overlatende om zijn boedel te vereffenen. Bij de verzegeling zijner goederen, die gisteren door den kantonrechter heeft plaats gehad, schijnt gebleken te zijn dat zijn boedel van luttele waarde is, en hij kort voor zijn heengaan, zooveel moge lijk heeft te gelde gemaakt. Dreischor, 2 Oct. Gisteren omstreeks 74 uur des avonds is alhier in eene schuur op den achterweg, waarin zich veldoogst, vlas en beesti- aal bevonden, brand ontstaan. Alleen de beesten met uitzondering van 2 varkens, heeft men kunnen redden. De schuur is met den veldoogst geheel in de asch gelegd. Door de hulp der spoedig toegesnelde brandweer mocht het gelukken den brand tot voorzegd pand te beperken. De oorzaak is onbekend. Gedurende den geheelen nacht was de brandweer op de plaats des gevaars werkzaam. In den loop van deze en de vorige maand zijn te Bergen op Zoom door de politie 19 vreemdelingen aangehouden, meerendeels Pruisen, zonder middel van bestaan of behoorlijke papieren. Na éen of twee dagen in het huis van bewaring te hebben doorgebracht, werden deze personen door de marechaussée over de grenzen gezet. De politie is zeer waakzaamvan tijd tot tijd komt er wel eens van dat vreemde volkje over waaien, maar hun bezoek was in deze en de vorige maand buitengewoon en maakt het den beambten vrij lastig, onverminderd de verplegingskosten, door ons rijk aan den cipier of bewaarder vergoed wordende. {Hbl.) De invoer van Duitsche aardappelen in Friesland neemt voortdurend grooter verhoudin. gen aan. Keeds zijn duizenden hectoliters aan den man gebracht. Ze worden voor 4.75 per hectoliter verkocht, en men noemt ze goed van smaak. De prijzen der inlandsche aardappelen zijn daardoor zeer gedaald. De scheepstimmerwerven te Scheveningen, die maanden achtereen onder de min-gunstige uitkomsten van de Visscherij in '78 hebben gebukt gegaaD, beginnen te herleven. Dezer dagen zijn twee nieuwe schuiten, voor rekening gebouwd, strandwaarts gebracht en op een der werven zijn binnen korten tijd zelfs vier nieuwe schuiten besteld. Het laatste van het 80-tal abonnements concerten, te geven door de feestcommissie van het bestuur der tentoonstelling te Arnhem, heeft reeds eenige dagen geleden plaats gehad, maar daarmede is de reeks van feestelijkheden aan de tentoonstelling verbonden niet geëindigdzij duurt tot 15 October, den dag der sluiting, voort. Dit cijfer van 80 concerten enz., geeft nog slechts een zwakken indruk van het aantal feestelijkheden van allerlei aard, dat men te Arn hem in de drie laatste maanden heeft kunnen „genieten." Behalve de 80 abonnements-nommers zijn nog 40 ochtend- en avondconcerten enz. tegen halven of verminderden prijs aangeboden door de feestcommissie, zoodat het cijfer reeds tot 120 is gestegen. Wanneer men hier nog bijvoegt de feestelijkheden, verbonden aan het industrieel, festival, het 50-tal matinêes, soirées, vuurwerken en bals, uitgegaan van het college Musis Sacrum en de 16 concerten aan de leden der Buiten- societeit gegeven, dan komt men tot het cijfer van p. m. 300. De keuze voor een lord-mayor in Londen is gevallen op den alderman sir Francis Truscott, sedert 25 jaren aan het hoofd staande van een groothandel in schrijfbehoeften. In 1858 werd hij tot alderman gekozen. De nieuwe lord-mayor is de conservatieve richting toegedaan. Onder de aanbiedingen van hulp en bijstand aan geamnestieerden in Frankrijk zien wij heden, dat mejufvrouw Poirier, vroedvrouw te Parijs, gedurende een jaar hare hulp aanbiedt aan geam- nestieerde vrouwen. In Westerville, Ohio, V. S. van Noord Amerika, heeft men eene krachtige manier ge vonden om het gebruik van sterken drank tegen te gaan. Zeke Corbin, die aldaar een koffiehuis had, kreeg een paar jaren geleden de waarschu wing, dat hij moest ophouden met den verkoop van sterken drank, of dat hij zich anders moest wachten voor de gevolgen. Hij zette toch zijn zaak voort en kreeg spoedig daarop een wenk omtrent de wijze, waarop men het drankverbruik wenschte te beperken door de ontploffing van eene flesch buskruit, door een der matigheids apostels in zijne gelagkamer geplaatst. Corbin verliet toen Westerville voor een poos, maar keerde er onlangs terug en opende er een logement en koffiehuis. Door de bijna geheel uit afschaffers bestaande gegoede bevolking werd hij al aan stonds dood verklaard en er openbaarde zich rond hem en zijn huis eene s'.ilte, die den 14en der vorige maand eensklaps verbroken werd door eene ontploffing, die het gansche dorp op zijne fondamenten deed schudden. Het Corbin Hotel lag in puin en verscheidene andere huizen waren beschadigd. Corbin had geen tand meer in den mond, een gat in zijn hoofd en was gekneusd door een balk, die hem op de borst was gevallen. Zijne vrouw en twee kinderen werden gewond in den kelder gevonden. Dat was de straf, door de afschaffers op den drankverkooper toegepast, en men zal moeten erkennen, dat zij afdoende was. Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed het wegruimen van grond uit de buitenhaven van Ter Neuzen, behoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen. Voor deze werken werd ingeschreven door de heeren I. van Male Dz, te Breskens, voor f 17.798; F. Volker, te Dordrecht, voor ƒ15.230; L. Kalis Hz, te Sliedrecht, voor f 12.310 en D. Volker, te Dordrecht, voor ƒ10.600. De raming bedraagt 16.550. Konstantlnopel. De sultan heeft verklaard voornemens te zijn het tractaat van Berlijn trouw uit te voeren. Hij heeft bevelen gegeven om het evenwicht in de financien van den staat te her stellen. Aan de schuldeischers van het rijk zal 1 of 14 pet aangeboden worden. Voor den aanleg van spoorwegen wordt over het jaar 1880 gerekend op een uitgaaf van 13.016,000; het vermoedelijk batig slot van vorige dienstjaren is te ramen op 6.016.000, zoodat de bijdrage uit de rijksmiddelen voor 1880 gesteld wordt op 8 millioen. Uit het overzicht van hetgeen seder het indienen van de vorige spoorwegbegrooting aan de staats spoorweglij nen is gedaan of nog te doen is, blijkt het volgende De werken te Amsterdam ea van het goederen station te Rotterdam (Fijenoord) ter voltooiing der lijnen, van welke de aanleg bij de wet van 18 Augustus 1860 werd vastgesteld, zijn nog in uitvoering. De werken aan het buitensluishoofd met de schntkolk aan de Marinehaven te Vlissingen wor den voortgezet. De lijn ArnhemNijmegen (wet van 21 Mei 1873) is 15 Juni jl. in exploitatie gebracht. Voor de lijnen, waarvan de aanleg is bevolen bij de wet van 10 November 1875, zijn de onder zoekingen en werkzaamheden op het terrein groo tendeels voltooid. Voor de lijn ZwolleAlmelo zijn de onteige ningen bij minnekken aankoop afgeloopen en de gerechtelijke onteigeningen nog aanhangig. Het leggen van de aardebaan met de kunstwerken is in 1878 aanbesteed, waarvan de werken met kracht zijn aangevangen en worden voortgezet. Voor de lijnen Amersfoort—Nijmegen, Dor drecht—Eist en NijmegenVenlo, worden de waardeeringstaten opgemaakt, die ten deele zijn goedgekeurd. Voor de lijn Dordrecht-Elst zijn de onteige ningen aangevangen en is de aardebaan met de kunstwerken tusschen Gorinchem-Geldermalsen aanbesteed. De onderbouw van de brug over den Rhijn bij

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2