BUITENLAND. Zeet ij dingen. Ingezonden Stukken Handelsberichten, Weerkundige waarnemingen. 2 October des morgens te 8 ureD. Algemeen Overzicht. Van beide zijden dus lijnrecht tegenoverge DE KUNST EN DE KERK. QUENTIN MASSYS. L. Vogel, MiddelburgZeeland. Graan markten enz, Prezen van Effecten. Hoek van Holland, Groningen—Delfzijl en Stavoren—Leeuwarden zijn in onderzoek. Berlijn. De Norddextsche Mig. Zeitung weer spreekt het beweren van den Oolos dat Rusland her haaldelijk geisoleerd was. De Norddeuische zegt dat Duitechlands politiek onder alle omstandigheden vredelievend zijn zal en het zich slechts bij andere vredelievende mogendheden zal aansluiten. Zij Waarschuwt den Golos Duitschland niet van Rus land te vervreemden. namen Ba- Wind Toestand der der rom. plaatsen. afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields 3.6 ZW 3 betr. kalm Sylt 1.0 stil mist. Hartlepool 5.3 zzw goed deining Swinemunde 1.1 z 3 betr. Hamburg 0.6 zzw 1 betr. Delfzijl 1.5 z 1 betr. Groningen. 1.4 z 0 betr. Helder. 1.9 z 0 bew. Yarmouth. wzw 2 1. bew, Vlissingen. 1.3 WNW 1 bew. Maastricht - 1.9 NW 1 regen Valentia 1.3 W 3 betr. Portsmouth. ZW 4 goed deining Grisnez 0.5 WZW 3 bew. Parijs. St. Mathieu. 0.1 WNW 3 betr. Biarritz 0.2 stil betr. M. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenV. 0.6 H. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Com) 759 Thermometer 1 Oct. 's av. 11 u. 56 gr 2 Oct. 'smorg. 8 u. 56 gr. 's midd. 1 u. 61 gr. 's av. 5 u. 58 gr. De agitatie, door den heer Parnell en enkele andere Iersche home-rulers opgewekt onder de pachters en veldarbeiders begint reeds vruchten te dragen. Een groot landeigenaar, de markies vau Headford en zijn rentmeester, hebben ieder een brief ontvangen, waarin zij met den dood be dreigd werden, als op de landerijen van den edelen lord niet een flinke afslag van pacht werd gegeven. Het argument is kort en krachtig, maar mits zijn doel, daar de genoemde lord niet bang schijnt te zijn voor zulke dreigementen, maar er integendeel zoo boos over is geworden, dat hij de uitvoering van een uitgebreid plan om aan zijne landen beteren waterafvoer te ver schaffen, onmiddellijk heeft gestaakt. De man ging dus ook wel wat voorbij zijn doel. Andere eigenaars zijn, zooals men het noemen wil, billij ker of voorzichtiger geweest en hebben uit eigen beweging aan hunne pachters zekeren afslag Verleend. Overal helpt dat echter niet. Driehon derd pachters, aan welke een vierde der pacht was kwijtgescholden, hebben verklaard zich liever te zullen laten erecuteeren dan onder de tegen woordige omstandigheden de pacht te betalen. De maatschappelijke toestand is dus in Ierland zeer gespannen en de aandacht der wetgevende macht overwaardig, als er in de volgende zitting van het parlement wat tijd zal overschieten voor binnenlandsche wetgeving. De gezeten Ieren beginnen al eene reactie in het leven te roepen tegen het wat dolle socialisme van Parnell en de zijnen. Te Tipperary werd door hem eene bij eenkomst belegd, waar de president zeide, dat de thans gevoerde agitatie alle grenzen te buiten ging en aangelegd werd door doodarme volks menners, die wat populariteit zoeken. Men wilde de landeigenaars als onkruid wieden uit het land. Ieder verstandig man moest zich daartegen ver zetten, en wat hem betrof, zeide de heer Massy, die het prikkelbaar karakter zijner natie schijnt te bezitten, zeuhij wel ongaarne het land uitgaan, maar als het in Ierland zoo doorgingging hij heen. Men verzuimde daartegen aan te voeren, dat dit zeker niet de beste manier zou zjjn om beterschap in den toestand te brengen. Men beweerde op die bijeenkomst ook> dat de pachten over het algemeen niet te hoog warenen dat de grondeigenaars zich niet moeten buigen voor den bombast der agitators, aan wier hoofd de heer Parnell staat, die zelf grondeigenaar is en op wiens landen hooge pachten worden betaald Een roerend en zeker hoogst zeldzaam bewijs voor den welstand der pachters Werd aangevoerd door kolonel Pürefoy, dien men zeker op zijn naam afgaande gaarne geloof zou willen schenken. Volgens hem had een grondeigenaar bjj Mallouw dezer dagen zijne pachters bijeengeroepen om hun een afslag van 15 percent van de pacht aan te bieden. De brave lieden weigerden dat aanbod, omdat hunne contracten hun in vroegere jaren zooveel voordeel hadden opgeleverd, dat althans dit jaar de grondeigenaar nog niet behoefde te lijden onder den slechten oogst. Enkele van de tegenwoordige pachters betaalden de volle pacht aanstonds; anderen verklaarden daartoe binnen korten tijd in staat te zullen zijn. stelde beweringen, wier uiteenloopen een grondig onderzoek van den toestand der Iersche maat schappij des te wenschelijker doet voorkomen. Van de verkiezingen voor de kiescolleges in Pruisen, welke Dinsdag plaats hadden, is nog enkel de uitslag in eenige groote steden bekend. Er valt dus nog niet te oordeelen over den algemeenen uitslag. Over het algemeen is er weinig gestemd, wat men toeschrijft aan de verwarring welke heerscht onder de politieke partijen in Duitsch land. De politiek der regeering echter schijnt niet wankelende te zijn, als wij een telegram, aan de Pall Mall Gazette gericht, mogen geloo- ven. Volgens dat bericht heeft de regeering van het Duitsche rijk reeds voort willen bouwen op de pas aangenomen tariefwetgeving en zou zij aan de Europeesche regeeringen een voorstel hebben gedaan, om verschillende faciliteiten te verleenen aan uit Duitschland uitgevoerde goe deren, zonder dat Duitschland daarvoor eenige vergoeding aan andere staten zou geven. Inte gendeel zou het tarief voor transito-goederen door Duitschland in voor de verzenders bezwa- renden zin worden veranderd. De berichtgever zegt, dat de verschillende staten dat eerste voor stel hebben geweigerd, en dat kan dan ook geen verwondering baren. De nieuwe gouverneur van Elzas-Lotharingen, graaf Manteuffel, heeft gisteren zijn ambt aan vaard, en de nieuwe regeering in de rijkslanden is in werking getreden. Graaf Moltko gaat eens kijken of de grens nog wel stevig genoeg verde digd is tegen een aanval der Franschen en zal voorstellen doen om, met het oog op de aan groeiende macht van Frankrijk, nieuwe verdedi gingswerken aan te leggen. De Duitsche bladen, •die dat mededeelen, zéggen er uitdrukkelijk bij, dat men daaruit niet moet afleiden, dat men in Duitschland oorlogzuchtig gestemd is o neen, de verhouding is zoo lief als het maar kan, en de heeren Von Bismarck en Teisserenc de Bort zijn te Weenen als dikke vrienden gescheiden. Men bereidt zich maar voor op mogelijkheden. Door onzen Brusselsehen medewerker.) Het koninklijk museum te Brussel bezit op dit oogenblik van de schildergen uit den tijd der gothiek de schoonste en rijkste verzameling van de wereld. Thans is daarop de kroon gezet door de triptiek van Quentin Massys, die voor den prijs van 200,000 franken is aangekocht van de kerkfabriek te Leuven. Is het niet vreemd om een ministerie, welks leden dagelijks door de clericale pers worden uitgemaakt voor antichrist, zulk eene som te zien betalen voor eene Heilige familieterwijl eene kerkfabriek zich ontdoet van een meesterstuk, dat zjj moest bewaren en op prijs stellen als een kostbaar juweel Toch, als men erover nadenkt, wordt de zaak duidelijk. De kerk houdt niet van de kunst, en nooit hield zij er minder van dan thans. Een paradox! hoor ik roepen, en ik had dat verwacht. Reeds hoor ik de tegenwerpingen. Vergeet gij dan de meesterwerken zoo van den tijd der gothiek, als van de renaissance en van den nieuweren tijd, wier scheppers hunne ingeving geput hebben uit den bijbel, uit het evangelie en uit de geschiedenis en de legenden der heiligen? Was het niet de kerk, die ze in het leven riep, en zou er zonder haar eene moderne kunst zijn Men zou gemakkelijk de vraag kunnen omkee- ren en vragen zou er eene katholieke godsdienst zijn zonder kunst Wie immers weet het niet de kunst der kerk voert de voogdij over iederen jeugdigen eeredienst, gelijk hij dezen later strekt tot steun in zijne grijsheid. Doch waarom onze toevlucht te nemen tot deze redeneering, die men voor meer schoonschijnend dan degelijk zou kun nen houden? Vóór alles komt het erop aan om een goed onderscheid te maken tusscben bijbel en evangelie, en de kerk. Moet, wjjl de eersten ons heerlijke bladzijden te lezen geven, daaruit volgen, dat de kerk, welke immer het lezen dier boeken heeft verboden, daarvan zich den roem en de verdienste toeëigene? Om den geest der groote massa te treffen en te boeien door zinnebeelden, beelden en aan grijpende voorstellingen, moest de kerk de erfgename van het heidendom, dat in het oude Griekenland samensmolt met de kunst zich wenden tot de kunst, die langen tijd aan haar schatplichtig is gebleven. Gaarne wil ik dan ook bekennen, dat onze eerste kunstenaars éen waren met de kerk. Hunne kunst was dan ook veroor deeld tot eene volkomen onbewegelijkheid. Zoo dra zij zich losmaakt van het weergeven van den door overlevering vastgestelden vormzoodra zij zich ontwringt aan het keurslijf der Byzantijnen, komt er eene scheiding tusschen kunst en kerk. De kerk blijft van de kunst haar veilen helper maken, doch er zijn dan reeds twee machten ontstaan, waarvan de éené de andere zal vernie tigen. Zoo goed is de kerk zich daarvan bewust, dat men onder de heilige maagden, de heiligen en de beelden aan welke men wonderdadige kracht toe schrijft, en welke men vereert als afgoden, te vergeefs een enkel kunstwerk zal zoeken. Integendeel noch in Italië, noch in België, noch in Frankrijk of Duitschland hebben ooit de wonderdoeners het in het hoofd gekregen een wezenlijk kunstwerk te gebruiken, als zij een doek of beeld lieten val len uit den hemel of opduiken uit den schoot der aarde. Overal en altijd waren dat grove en on afgewerkte schetsen. Is er sprekender, en is er minder weerlegbaar bewijs voor hunne groote onverschilligheid voor de kunst, zoo men het al geene vijandschap tegen de kunst moet noemen En nu vitte men niet met het inroepen der voorbeelden van pausen, als Julius II, Leo X en Alexander VI, groote beschermers van kunsten en letteren. Zij beminden de kunst niet wijl zij den tiaar droegen, maar ondanks hun ambt. Savonarola, de asceet, noemde hen heidenenhij stierf op den brandstapel. Zoo reeds in dien tijd de jezuïeten almachtig waren geweest, wie weet of dan de kerkvorsten dienzelfden brandstapel niet hadden bestegen Tot bewijs wil ik slechts noemen de schitterende revanche, welke de jezuïe ten hebben genomen op de renaissance en hare verheerlijking der Grieksche kunst. De kunst der jezuieten is daarvan slechts eene belachelijke parodie. Zij geeft, in de plaats van schoone en zuivere lijnen, gekunsteldheid, gezwollen lijnen, eene groteske overdrijvingmen laat den eenvoud varen, men spot met naïveteit. Plaats voor een wansmakelijken rijkdom van versiering, die den ploertengeest ademt uit alle poriën I Alle scholen worden dooreengemengd en samengesmolten tot een barbaarsch eclectisme, welks voortbrengselen terecht met den spotnaam rococo zijn bestempeld. Het is de heerschappij der gebogen lij is, der gebogen lijn die geweld aandoet aan schilderkunst, bouwkunst en beeldhouwkunst, zoowel als aan de letterkunde. De geduchte orkaan van de groote revolutie was noodig om die valsche kunst op te ruimen, die kunst, die door haar eigen bederf anderen bedierf en geen zelfstandig bestaan had; die storm was noodig om de menschen van dat juk te bevrijden en om de kunst te ontslaan van de heerschappij der kromme lijnen door een plotselingen en gedwongen terugkeer tot de Grieksche kunst. En toch houden de Jezuieten zich nog niet voor geslagen. Bezoek de cathedralen en kerken, die gelden voor meesterstukken van Gothische bouw kunst, en gij zult zien, dat zij ontwijd zijn door een overvloed van schreeuwende versieringen, door altaren en beelden, die indringers gelijken in die omgeving, door heiligen, die gekleed en toege takeld zijn als oude Mexicaansche afgodsbeelden. De Jezuieten hebben hun plan. Zij weten zeer goed, waarom zij weder alle pogingen in het werk stellen om den smaak te bederven en hun rom- melkunst weer in eere te brengen. Zij wantrou wen de ware kunst, die de verstompte geesten verheft, die zuivere denkbeelden doet geboren worden en de menschen tot geestdrift stemt. Het is hun machiavellistische scherpzinnigheid niet ontsnapt, dat zelfs in den tijd toen de kunst slechts leeide in de schaduw van kerken en kloo sters, de kunstenaars in het geheim opstonden tegen hunne macht en zich spitsten op middelen om die te ondermijnen. (Wordt vervolgd.) Tlisslngen, 2 Oct. Het stoomschip Prinses Marie, gezagv. Kromwijk, is heden naar Antwer pen vertrokken om in een droog dok te worden schoon gemaakt. Middelburg, 1 October. Mijnheer de Redacteur 1 Mag ik u beleefd verzoeken, bij gaanden brief, die den 26en Sept. aaugeteekend verzonden is aan den heer S. Chatwood te Londen, eene plaats onder uwe Ingezonden stukken te geven. Met achtiog enz. L. Vogel. Den WelEdelen Heer den Heer S. Chatwood, te Londen. M. Ik zeg u openlijk dank voor uwe toezending van het Algemeen Handelsblad door tusschenkomst van uw vertegenwoordigers de heeren Landré en Glinderman, werktuigkundig-ingenieurs te Amster dam. Ik vernam uit uw schrijven dat u een weddenschap voorslaat, dat een door u vervaar digde brandkast, thans op de tentoonstelling te Arnhem aanwezig, de brand-, val- en inbraakproef zal doorstaan, zoo als die door de andere kasten ondergaan is, mits uw tegenpartij daar mede 500 tegenoverstelle. Ik geloof niet dat in Nederland iemand zal gevon den worden die dit aanneemt, wijl wij als Neder landers daaraan niet gewoon zijn. Ik heb een ander voorstel en dat isik wil wel met u in het Btrijdperk tredende proefnemingen hebben mij bewezen wat uw bedoeling was en op welk gebied u weet te handelen. Geen weddenschappen neem ik aan, maar ik wil de kosten der beproeving voor rekening van den verliezer stellen en hierdoor zal er een bewijs geleverd worden wat ondervinding vermag en kan. Alsdan kan u expresselijk eene brandkast voor den wedstrijd maken en ik zal de brandkast herstellen, die nog te Arnhem is en de proefne ming reeds doorstaan heeft. Alsdan kan op dezelfde wijze als de eerste, de tweede plaat3 hebben. Den tijd der beproeving nader te bepalen. Ik heb de eer te zijn UEd. Dw. dienaar, Goes, 30 September 1879. Heden was er een ruime aanvoer van nieuwe tarwe, die van 7.80 tot f 10.60 naar qualiteit koopers vond. Jarige tarwe niet aangeboden. Nieuwe rogge werd voor den zaai aan ƒ7.50 a f 7.75 naar qualiteit ver kocht. Mindere onverkoopbaar. Jarige rogge op geruimd. Nieuwe wintergerst bijna niet aangeboden en aan f 6.50 verkocht. Mindere onverkoopbaar. Nieuwe zomergerst, de beste zwaarste soorten aan ƒ6, a Z6.25 verkocht. Mindere f 5, a f 5.50. Nieuwe erwten met redelijken aanvoer, de beste kokers aan f 13.50 a f 13.75 verkocht. Mindere /ll, a f 11.50. Schokkers een enkel partijtje aangeboden en aan f 14.50 a f 15 verkocht. Nieuwe haver werd van 4.25 tot 5, per hecto liter verkocht. Andere artikelen niet aangeboden. Middelbubg, 2 Oct. Door den drukken veldarbeid was er met uitzondering van nieuwe groene erwten, van alle artikelen een kleinen aanvoer. Van buiten was er weinig ter markt. Jarige Walchersche tarwe werd 25 ct. boven vorige weekprijs gekocht. Nieuwe Walchersche tarwe in zaaisoort gevraagd en ook 25 ct. hooger betaald. Nieuwe rogge als genoteerd te koop, voor de zaai hield men daar boven; zomergerst onveranderd in prijs. Winter gerst als voren. Nieuwe bruine boonen nog zeer weinig getoond, voor de beste en hardste werd ver boven vorige weekprijs betaald. Van nieuwe paarden boonen werden enkele monsters getoond, meestal wak, de puikste zijn tot den genóteerden prijs gekocht. Witte boonen nog niet ter markt, a. s. week kan men bij droog weder die wachten. Nieuwe groene erwten ruim aangevoerd doch grootendeels van afwijkende qualiteit. Voor de puikste werd iets meer dan verleden week be taald. Koolzaad weinig getoond. Jarige Wal chersche tarwe 12.75 a f 13. Nieuwe dito in puike zaaisoort f 11gewone f 10.50 a f 10.75. Puike nieuwe rogge f 8. Voor de zaai hield men hooger. Nieuwe Walchersche zomergerst f 6, Zeeuwsche dito niet begeerd. Dito winter gerst f 6.75 a 7. Dito Walchersche bruine boonen f 17 a f 20, naar deugd en qualiteit. Dito paarden boonen 8 voor de beste betaald. Dito groene erwten 13 a 13.25 en enkele puike partijtjes nog tot 13.50 gekocht; mindere soorten naar rato doch weinig gevraagd. Koolzaad was aan f 10.50 te koop. Ter veemarkt van heden zijn aangevoerd: 6 vette vaarzen, 14 kalfkoeien, 25 kalfvaarzen, 8 varekoeien, 26 stuks jong vee, 2 stieren, 3 schapen, 78 magere varkens. De gemiddelde prijzen waren vette vaarzen 68 a 74 cent per kilo; kalfkoeien f 130 a 160kalfvaarzen ƒ100 a ƒ140 vare koeien f 50 a 100; jong vee 25 a 70 stieren /60 a ƒ80; schapen ƒ16 a ƒ20; magere varkens 4 a ƒ14. gemiddelde marktprijzen. Versche boter 0.98 a 1.06eieren per 100 stuks 4.-—. Bergen op Zoom, 2 Oct. Puike witte jarige tarwe 11.a 11.50, nieuwe dito 8.75 a ƒ10. mindere 7.50 a 8.25; roode 8.— a 10.-—; rogge 6.75 a 7.25; boekweit 5.40 a 5.60; oude wintergerst a nieuwe winter gerst 6.— a ƒ6.75; zomergerst 5.40 a 5.80; haver 8.— a 9.— kookerwten 12.— a 12.25; paardenboonen 7.—a 7.50kanariezaad 9.— a 10.25bruineboonen a witteboonen a duivenboonen8.— a 8.75. Suiker onverandeid nominaal 25 op 88 graden, meiassen gevraagd; botér per stuk ƒ1, kilo 0.68eieren per 26 stuks 1.10, Amsterdam, 1 Oct. 2 Oct» SXAATSLEEHINOEN, STcdcrl. Cert. N. W. Sch. 2* pet. 64£ 64^ dito dito dito. 3 77& dito dito dito. 4 100} België. Certifièaten2} 64 Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goiidleen. 5 641 65 Italië. Cert. Adm. Amsterd 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 571 58} dito Febr.-Aug. 5 571 58* dito Jan.-Juli.5 581 59| dito April-Oct.59} 59} dito dito Goud 4 09} Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 81} 80} Portug. Obl. BtL 1853/1869. 3 51} 50f£ dito dito 1876. 6 99} 99 Rusland. Obl. Hope C. 1798/18158 9b» Cert. Inschr. 5' Serie 1854. 5 60} 60} dito dito 6« 1855.5 79} 80} Obligatiën 1862J. go, dito 1864 ƒ1000 5 98# 98} dito 1864 100 5 90} 90$ dito 1877 dito5 9Ü* 91*

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 3