Laatste berichten. Têtt'ufytitt. Marine en leger. Landbouw. Het stoomgemaal in de Vier Bannen van Dniveland. „Vry stijf, dat moet ik zeggen. Ik weet er niet anders op dan bij Silberring aan te kloppen." geringe bijdrage, te Meppelcatechetisch onderwijs te geven, de voordeelen ten bate der doopsge zinde gemeente wier nieuw kerkgebouw weldra voltooid zal zijn. Ingevolge beschikking van den minister van oorlog worden in actieven dienst hersteld bij het 5e regiment infanterie de majoor W. C. Marga- dant en bij het 3e reg. de le luit. G. C. Arntzenius. Gisteren is te Nieuwediep in dienst gesteld Zr. Ms. schroefst. le kl. Atjeh, kommandant kapt. ter zee jhr. H. O. WichersF. W. Hudig, luit. ter zee le kl., le officierJ. J. Lubbe Bakker D. Stolp, A. G. J.Kroef enG. Meijboom, luits. ter zee 2e kl.A. C. A. Bschauzier, H. J. F. Michel- hoff, E. A. Steinmetz, P. van den Broeke, H. E. Bunnik, W. van Yoss, G. Fabius en A. M. P. C. van de Laar, adelborsten le kl.; J. J. Borst, off. van gezondh. le kl.; W. F. E. Le Rutte, off. van adm. le kl. Naar aanleiding van 's konings besluit van den 29en September jl., no. 23, wordt de kapitein-luitenant ter zee G. C. C. Thierens den lOen dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip Marnix, en vervangen door den kapitein-luitenant ter zee H. Dyserinck. Schouwen—Duiveland, 30 Sept. 1879. Leeringen wekken en voorbeelden trekken. Zelden is dit zeker beter bewezen dan door de oprichting van een stoomgemaal in het waterschap de Vier Bannen van Duiveland. Nauwelijks toch had men de goede uitkomsten van het stoom- schepradgemaal in Schouwen gezien, of, den 20en Augustus 1877, besloten de ingelanden van de Vier Bannen, op voorstel van het bestuur, tot het stichten van een stoomgemaal aan de noord zijde van den polder, bij Stevenssluis, tot ver" mijding der telken jare voorkomende hooge standen van het polderwater. Een groot gedeelte van den polder vloeide jaarlijks onder of stond dras, en dit is waarschijnlijk zoo geweest van z'jne bedijking af. Van October 1877 tot April 1878 was de hoogste stand nog 70 c. M. boven zomerpeil. Dit peil komt overeen met het ge middeld laagwater der Ooster-Schelde bij den hoek van Ouwerkerk en is aangenomen op 1,66 M. onder Amsterdamsch peil. Aan de verslagen omtrent den toestand van dien polder over de jaren 187778 en 1878—79 zijn deze en de volgende bijzonderheden ontleend, in VvoTttuiKu uutrcrftwhi wj «vv twee op de Vier Bannen afwatereade poldertjes van 79 hectaren, bedraagt 2700 hectaren. De stoomtuigen hebben een vermogen van vijftig paardekrachtcn en bestaan uit twee directwerkende centrifugaalpompen, elk met een stoomketel en bovendien te zamen nog een waarlooze ketel van gelijke afmeting, geleverd door de maatschappij de Prins van Oranje te 's Hage. De centrifugaal pompen brengen het water direct in zee en zijn gekozen omdat de polder niet in het bezit was van een boezem om het opgemalen water te ontvangen. Hare werking laat niets te wenschen over, en de expresselijk gehouden proef bemalingen hebben bewezen, dat zij geheel aan de bij programma gestelde eischen voldoen. De geleverde directwerkende machines met centrifugaalpompen voor stoomgemalen, zijn de eerste die hier te lande gemaakt zijn en daarvoor verdient de maatschappij eene eervolle vermelding. Met het oog op de verkregen gunstige uitkom sten behoeft men zich thans niet meer, zooals vroeger noodig was, daarvoor tot buitenlandsche fabrieken te wenden. Thans is men met de gestelde werktuigen bij machte den waterstand in den polder te beheer- schen en niet zonder ingenomenheid, schrijft het verslag, zal het bestuur zieh beijveren om door gepaste aanwending van het stoomgemaalvermogen dien stand het geheele jaar door zoo gelijkmatig doenljjk te honden beneden het zomer peil. Van MaartMei dezes jaars stond het dan ook bestendig 10 c. M. onder dat peil. Bravo Ziehier de uitgaven. Het leveren van de stoom- en waterwerktuigen47,800.— Het zetten der gebouwen om ze te plaatsen27,298.-— Het bouwen van de woning voor den machinist2,235,68 Voor een magazijntje tot het bergen van schotbalken enz. 350.— - Voor sluitkettingen aan de sluis deuren 29,10 Aankoop van losse gereedschappen 150,97i Het verdiepen van de geul in de kil van Stevenslnis, het delven van waterleidingen en bouwen van geheel nieuwe en wijder heulen. 3,713,11 Verschillende uitgaven a 323,56 Kosten van ontwerpen en van technische diensten 3,979,75 Samen f 85,880,17$ Tot dekking daarvan is het waterschap be zwaard met eene geldleening van 90,000, ten behoeve van de Maatschappij voor gemeente-crediet te Amsterdam, tegen een annuiteitskoers van vjjf ten honderd 's jaars, dat wil zeggen dat het waterschap 65 jareD lang aan die maatschappij betaalt f 4,500, en daarmee kapitaal en rente zijn gekweten. Voegt men hierbij de op 4910 ge raamde exploitatiekos en, dan zou het stoomge maal een jaarlijksche uitgave van 9410 vorderen. Maar wil het stoomgemaal, dat ten koste van zulkeen belangrijk offer is tot stand gebracht, in het belang van den landbouw de gewenschte vruchten kunnen afwerpen, dan dient bij grond eigenaars en pachters meer dan ooit de overtuiging verlevendigd te worden, dat de weg om dat doel te bereiken in de allereerste plaats is het polder bestuur te steunen in zijn pogen om de slooten en waterleidingen op behoorlijk peil te brengen en te houden, de zeilen (heultjes) en buizen niet alleen schoon te houden, maar ze bij voldoende afmeting, ook op passende diepte te leggen. Het water moet ongestoord, snel en gemakkelijk naar het stoomgemaal kunnen vloeien. Weg met het water moet aller streven zijn. P. S. Tegelijk met het beschreven stoomgemaal is er ook een gebouwd in den aangrenzenden polder Ooster- en Sir-Jansland. Van den toestand van dien polder worden echter geen gedrukte jaar verslagen uitgegeven, waardoor ik thans niet bij machte ben daarvan bijzonderheden meê te deelen. De brievenbesteller J. H. Enters, te Goes, beeft gisteren zijn 25jarigen dienst bij de poste rijen gevierd, waarvan hij 16 jaren als postbode van Zierikzee op Scherpenisse en daarna nog bijna een jaar als postbode te Ellewoutsdijk werkzaam was, alvorens zijne tegenwoordige betrekking te aanvaarden. Van zijne chefs ont» ving hij bij deze gelegenheid ondubbelzinnige blijken van waardeering voor zijn ijver en nauw gezetheid. De kamer van koophandel te Breda heeft In het eerst wilde George Baldwin den zoon die hem zoo teleurgesteld had niet zienmaar Frederik was toch zijn eenig kind, zoodat bij eindelijk en ten laatste toegaf en den jongen kunstenaar de loopbaan liet volgen die hij zelf gekozen had. Hij componeerde een stuk, dat in Brussel uit gegeven en opgevoerd werd en hem eenigen naam bezorgde. Van daar ging hij naar Munchen en in het voorjaar van 1860 naar Weenen, waar hij zijn ouden schoolmakker Frank vond en kennis maakte met de officieren van het 21». Het verwonderde hem volstrekt niet dat de zoon van sir Vicary hem eenigszins uit de hoogto behandelde want hij kende de vijandschap die er tusschen dé beide familietakken bestond, zeer goedmaar" Frederik was een knappe, aardige jongen, die niet licht geraakt was en daar zij elkaar veel zagen ontstond er spoedig eenige ver trouwelijkheid tusschen hen, en met een zeker gevoel van genoegdoening hoorde Frederik op zekeren dag de bekentenis van den jeugdigen krijgsman, aangaande zijn benarden financieelen toestand. Toen het hooge woord eruit was zat Frank bij zichzelven te overleggen dat, indien hij geld leende aan den zoon van George Baldwin, de toorn van zijn vader daardoor nog veel grooter zou wezen, als hij ooit van het geval hoorde. „Het is een gek geval, Frank," zei Frederik „en ik wil je wel bekennen dat ik er ook wel eens in gezeten heb, maar nooit z(to erg." zich ten tweeden male tot den min. van financiën gewend, met verzoek, dat de koperen Nederl. muntstukken zoo spoedig mogelijk worden inge wisseld, omdat met deze de daarmede in grootte en vorm overeenkomende Belgische en Duitsche muntstukken en zoogenaamde knappers worden ingevoerd en allengs weder meer en meer in omloop komen. De directeur der gemeente-gasfabrieken te 's Gravenhage heeft op last van burg. en weth. eenige fabrikanten uitgenoodigd, voor het leveren van een gashouder ter inhoudsgroote van 12.000 M', plannen en prijsopgaven in te zenden. De laagste inschrijvers waren de heeren L. J. Ent hoven en Co. voor f 172,645, voor welken prijs zij aannemen een gegoten ijzeren gasknip met gashouder van geslagen ijzer te leveren, in dia meter groot 44.40 M en hoog 8 M,, en die te plaatsen op het daarvoor aangewezen terrein, met de verplichting om vooraf f 40.000 te storten tot waarborg voor de nakoming der gestelde voorwaarden. Burg. en weth. hebben mitsdien den raad voor gesteld de gezegde levering aan de heeren L. J, Entboven en Co. te gunnen. De tramlijn van den Dam naar het Cen- traal-staiion te Amsterdam wordt heden geopend. De trams vertrekken telkens een kwartier voor het vertrek der treinen. Het Casino te Scheveningen heeft Dinsdag den laatsten dag van zijn bestaan beleefd, 't Is tot afbraak veroordeeld. Maar er zal vermoede lijk een nieuw Casino verrijzen met sierlijke vormen en beter tegen den tand des tijds bestand dan de nu gesloten houten tent. Nu de uitkom sten hebben bewezen, dat een reci eatiegebouw te Scheveningen levensvatbaarheid heeft en by vol doende uitbreiding eeu matige winst kan afwer pen, is 't plan daartoe vastgesteld door het comité, dat voor twee jaren de onderneming op touw zette. Volgens dat plan wordt het Casino gevestigd in een fraai gebouw, 10 m. van de rooilijn gelegen, met een flink terrein ervoor in het belang van het verkeer; rechts een overdekte tuin, links een veranda met open tuin. De ingang zou komen tegenover de Galeries, de rez-de-chaussée zou worden ingenomen door een groote zaal 25 m. lang en 22 m. diep, geschikt voor voor stellingen van allerlei aard; een galerij met ruim 300 zitplaatsen zou als 2e rang worden bestemd. Ter uitvoering van dit plan, hier slechts in groote trekken weergegeven, zal p. p. m. f 100,000 noo dig zijn. Het comité hoopt echter met den financieelen steun van alle belanghebbenden, ook van het Gemeentebestuur van de beide Tramway-maatschap pijen en van de directiën der voornaamste hotels te Scheveningen, de noodige gelden te Zullen viuUcu. rad.) De Oostenryksch-Hongaarsche zaakgelastigde te Londen waarschuwt in de Times het publiek voor het plan eener Oostenrijksche loterij, die door het Oostenrijksche gouvernement gegarandeerd heet te zijn en waarvan de loten door het geheele land gecolporteerd worden. De Oostenrijksche legatie is door haar regeering gemachtigd tot de verklaring, dat zij op geenerlei wijze betrokken is bij den verkoop van deze of andere loten van de een of andere Oostenrijksche of Hongaarsche staats-leening of loterij, dat dergelijke loten door particuliere speculanten verkocht worden en dat de Oostenrijksche regeering niet verantwoordelijk is voor eventueele verliezen, welke het publiek uit deze of soortgelijke transactiën mocht lijden. Naar aanleiding van een door de Arnh. Ct. medegedeelde bericht over het ontdekken van een z. g. n. „dissertatie-fabriek" te Berlijn, ontvangt het blad de volgende mededeeling van een stu dent aan een Duitsche universiteit „Ja, maar nw Vader is schatrijk," bromde de ander, „en de mijne is zoo arm als Job, of hy denkt het ten minste en dat komt op hetzelfde neder." „Ja, mijn ouwe heeft duiten genoegmaar sedert ik er de maan van heb gegeven om dominé te worden en in ongenade bij my lady ben geval len, is hij veel meer geneigd zijn zak dicht te houden dan hem voor mij te openen." „Waarom hebt gij het dan gedaan?" „Ik kon niet anders. Al die kerkschen zijn znlk dom, akelig volk." „Lady Omberleigh ook „Zy is een oude slaapmuts en toen ik haar bedankte voor haar dominésplaats, was het uit met haar gunst." „Ik wilde dat dit ook uit was," zei kapitein Baldwin, nadat hij eenigen tijd de papieren had zitten bekijken die op zgn tafel lagen. „Is het een geval van incompetentie vroeg Frederik, die uit het verwarde verhaal van zgn neef alleen dit had opgemaakt. „Niet precies. Ik kon den wissel wel niet op dien dag honoreeren, maar ik zon het wel hebben kunnen doen als ik het geld niet allemaal ver knoeid had, want ik heb 't gehad, ik had het van Peter Lichtenstein gewonnen." „En nog wel meer, denk ik. Lichtenstein was een domoor. Maar wie maakt al die drukte?" „Wel Hasensuss natuurlijk." „Een winkelier! Net iets voor zoo'n brutalen kerel. En is hij nu betaald?'' Om als Duitscher te kunnen promoveeren, moet men het eindexamen van een Dnitsch gymnasium of voor enkele studievakken van een Bealschule I" Ordnmg gedaan en 3 jaar aan een Duitsche universiteit of polytechnicum gestudeerd hebben. Zonder voorafgaand examen meldt men zich dan voor de promotie aan, waarbij de dissertatie wordt overgereikt en een mondeling examen plaats vindt in éen hoofdvak (bij de philosofiscbe faculteit met nog twee nevenvakken er bij). Slechts in Jenaj Heidelberg en Freiburg is men van het eindexa men van het gymnasium vrijgesteld, maar de dissertatie moet dan bepaald een stuk zyn, dat over een of andere wetenschappelijke quaestie een nieuw licht werpt, en een mondeling examen moet steeds plaats hebben. Als buitenlander is men van een admissie-exa- men vrijgesteld; een driejarige studie en een mon deling examen blijft echter bij de dissertatie een vereischte. Een gekochte dissertatie alleen kan dus nooit iemand een graad doen verwerven, en het debiet van een fabriek van dissertatien is dus slechts te verklaren uit gebrek aan schrijverstalent, tijd of lust der promoveerendenen zeker zal nie mand op grond van een akademisch proefschrift, zonder meer, een betrekking verwerven, vooral ook daarom niet, omdat in plaats van nniversi- teits-examens, staatsexamens den weg tot den staatsdienst ontsluiten. Ofschoon de Septembermaand reeds voorbjj is staat zelfs in het zuiden en het midden van Engeland hier en daar nog graan op het veld; In het noorden, in Wales en in Schotland moet nog veel gesneden worden. In het zuiden is men nu druk aan het dorschen, maar er komt nog niet veel aan de markt. De qualiteit is slecht en men zal de tarwe met vreemde tarwe moeten mengen om haar geschikt te maken voor voedsel. De opbrengst blijft een derde tot de helft, hier en daar tot twee derden, beneden het gemiddelde. In dezen tijd van congressen is ook de vrede- en vrijheidsbond te Genève vergaderd ge weest. De heer Le Monnier, voorzitter van het congres, gaf een overzicht van de geschiedenis dezer vereeniging, die den oorlog heeft verklaard aan den oorlog. „Twaalf millioen krachtige mannen, zeide hg, staan thans in Europa onder de wapenen en 16 milliarden in geld worden door dit lichaam verslonden: dat is de balans van Europa." Gisteren in den vroegen morgen om geen oploop te verwekken, zijn de vgf directeuren der City of Glasgow-Bank, Wright, Taylor, Salmon Stewart en Inglis, na het ondergaan van eene gevangenisstraf van acht maanden uit de gevan genis te Ayr ontslagen. Zij kunnen dus weer aan het gründen gaan. Gewillige dupes zgn er nog genoeg. Bijna is dezer dagen te Berlijn eene dame het slachtoffer geworden van een te langen sleep. Deze werd door een wiel van een voorbij rij dendea wagen aangevat, opgerold, en met kracht zou dé dame ruggelings onder den wagen zyn getrokken, als niet een voorbijganger haar had aangegrepen en vastgehouden, zoodat het kleed scheurde en de dame met den schrik en met het verlies van den sleep vrgkwam. 's Gravenhage. De aan de tweede kamer ingediende spoorweg-begrooting voor 1880 be draagt in uitgaven 13 millioen, waarvoor 5 milli oen aan saldo's van vroegere diensten beschikbaar en 8 millioen op de staatsbegrooting uitgetrokken is. De onderzoekingen en werkzaamheden op het terrein voor de lijnen, behoorende tot de wet van 1876, zgn grootendeels voltooid. Voor de lgnen AmersfoortNgmegenDordrechtEist en Ng- megenVenlo zgn de waardeeringsstaten gedeel- telgk goedgekeurd. Voor DordrechtEist en Zaanstreek-—Hoorn zgn de onteigeningen aange vangen. Zwaluwe—'s Hertogenbosch, Rotterdam „Ja en neen. Hier is zijn brief onbeschaamd genoeg." „Wie is dat?" „Wie is dat? Vraag dat aan bezoekers Vin het Stern-Theater, die behöoren hem alle met lijf en ziel toé. Daar leerde ik zyn bereidwilligheid kennen. Ik zal naar hem toegaan maar hy zal een enorme hooge rente vorderen." „Het kan mij niet schelen of hij mijn ziel of mgn schaduw hebben wil, als ik maar uit deze ongelegenheid geraak." Juist myn jongen. Ik zal den ouden vos gaan opzoeken. Hij zal nu wel gegeten hebben en dan is hij gewoonlijk goed geluimd." „Ik ben n ten zeerste dankbaar." „Spreek er niet van. A.I3 men er goed over nadenkt ia het heele leven éen verlegenheid en dus is het geen wonder wanneer men nu en dan eens met den voet in de klem biyft hangen. Ik ben zelf ook genoeg in moeilijkheid geweest sedert ik Cambridge verliet en mij met dia profane mnziek en dito muzikanten inlietmaar ik had mijne moeiiykheden meestal aan het schoone ge slacht te danken." Wordt vervolgd). Hij had een stormachtig onderhoud met lady Omberleigh. Het is altgd zeer onaangenaam wan neer men niet met een protégé kan doen wat men goedvindt en daarenboven was dez rgke weduwe volstrekt niet gewoon dat men haar tegensprak. Wat bekommerde zg zich om mnziek en waarom sloeg die jonge man haar aanbod van de hand En schilderen ook nognu nog mooier I Dan was er kans dat al de muren der pastorij met wereldsche schildergen bedekt werden. Frederik trachtte haar aan het verstand te brengen dat er ook een heilige kunst ismaar zij beweerde dat die onherroepelijk tot Rome leidde. Frederik boog en zeide dat hij de gemeente te Stevenage niet in gevaar zou brengen, daar hy volstrekt geen plan had om dominé te worden want in de eerste plaats kon hg zich niet vereenigen met de geloofsartikelen der Engelsche kerk Lady Omberleigh uitte een kreet van ontzetting bij het hooren van deze woorden, want zij ge loofde niet alleen in die artikelen, maar ook in haar eigen onfeilbaarheid en in die der partij, waarvan zij het grootste sieraad uitmaakte. En nu zon een harer kweekelingen, haar eigen pete kind, een atheïst, een kunstenaar en republikein worden Er vielen hooge woorden en de slot som was dat lady Omberleigh tot Frederik zei dat hij kon heengaan en doen wat hij verkoos. „Meer vraag ik ook niet," antwoordde Frederik en vertrok met een buiging, terwijl zijn peet hem verzekerde dat het hem hier, noch hier namaals ooit goed zou gaan.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2