N°. 233 122* Jaargang. Vrijdag 3 October. BLAUWE ROZEN Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen^ Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent.1 Advertentien: 20 Oent per regel.' Geboorte^, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangèrè G. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonbs. Middelburg 2 October, het huwelijk van Benoemingen en besluiten. Onderwijs, K e r k n i e u ws. MIRDELRURGSCHE COURANT. v In de gisteren gehouden vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is mededeeling gedaan van een Kon. besluit, waarbij niet ontvankelijk wordt verklaard het beroep van het bestuur van den calamiteusen Vlietepolder, tegen een beslissing van ged. staten van Zeeland, van 30 Mei jl., no. 2329/116. De stukken in zake de verkiezing van den heer Du Tour van Bellinchave zijn ter griffie van de tweede kamer nedergelegd, zoodat eene spoedige beslissing in deze zaak kan worden verwacht. Men verneemt, dat, ten gevolge van het onder zoek, namens den minister van binnenlandsche zaken op uitnoodiging van de tweede kamer, in zake de verkiezing van baron Du Tour, te Har- melen ingesteld, het geschil over de wettigheid van de kiezerslijst aldaar een geheel ander aan zien heeft gekregen. Er zou namelijk gebleken zijn, dat de kiezerslijst van 1878 volstrekt niet voor 1879 door burg. en weth. van Harmeien is herzien, overeenkomstig art. 33 in verband met artt. 7 en 9 der kieswet. Door het gemeente bestuur aldaar is namely k in het geheel geen kiezerslijst voor 187 9 opgemaakt noch vastgesteld. Burg. en weth. hebben evenmin over de verlaging van den census van f 28 op 24 beraadslaagd, veel minder beslist. Er kon dan ook geen b e- sluit van burg. en weth. van Harmeien tot opmaking en vaststelling van een kiezerslijst voor 1.879 worden overgelegd. De in October 1878 nieuw aangestelde secretaris schijnt dit werk alleen verricht en uit eigen beweging den census van 28 op ƒ24 verlaagd te hebben. Worden deze mededeelingen bevestigd, dan meent het Handelsblad dat de geheele kiezerslijst van Harmeien onwettig is en de heer Du Tour zeker niet mag worden toegelaten. Onder de plaatsen waar de prijs van het rund- vleeseh met 10 cent per kilo afgeslagen is, behoort nu ook Amersfoort. Tot lid der provinciale staten van Gelderland is te Arnhem bij herstemming gekozen mr. F. M. C. Pels Rij eken, burgemeester van Arnhem, met 423 stemmen, tegen 355 stemmen op mr. J. W. Staats Evers. Tot lid van den gemeenteraad te Koewacht FBXJI3L.XjET03ST. of BrLEMA JtlALINOSiSIKA, dooe de schrijfster van Vera". HOOFDSTUK V. i De Oostenrijksche huzaar. Zij kende echter éen groote genegenheid, die tot nog toe de zonneschijn van haar leven geweest was, namely k de liefde van haar broeder Humphry, die, ofschoon zeven jaar jonger dan zij, heel veel invloed op haar had en dien schat zou zij nu moeten afstaanwant de erfgenaam der Bald wins zou zich in het huwelijk begeven met miss Adelaide Treberne te Portquai. De trouwdag was reeds bepaald en er scheen een nieuw leven in het heerenhuis te Ifflehage te zullen aanbreken. Frank was daar volstrekt niet mede ingenomen, want nu was voor hem het oogenblik niet gunstig om met onbetaalde rekeningen voor den dag te komen of over zijne financieele zorgen te spreken. is, met 34 van de 43 uitgebrachte stemmen, gekozen de heer J. M. Misseghers. De commissie, benoemd om de exploitatie van de gasfabriek te 'sGravenhage te onderzoeken, heeft haar rapport uitgebracht. Tot een beoordeeling of de exploitatie-kosten te 'sHage, in vergelijking met andere plaatsen, te hoog zouden zijn, is de commissie niet kunnen komen, daar de verschillende wijzen van boek houden in deze en andere gemeenten zulk een vergelijking zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk maken. Als voornaamste uitkomsten van haar onder zoek beveelt de commissie o. a. aan de toepassing van het premiestelsel bij de vaststelling van het arbeidsloon, waarvan het gevolg zal zijn betere be zoldiging van een kleiner personeel werklieden; voorts voortzetting van de proeven met Duitsche steenkolen en het tot stand brengen van een spoorwegverbinding met de fabriek, waardoor de kolen uit het buitenland belangrijk goedkooper aangevoerd kunnen worden en bovendien het voordeel zal worden verkregen, dat men met een minderen voorraad en minder ruimte zal kunnen volstaan, daar de kolen alsdan ten allen tijde, ook bij besloten water, kunnen worden aangevoerd. T en slotte treedt de commissie in een beschouwing over de vraag, of, afgescheiden van de kolen- prijzen en de andere hoofdelementen der rekening, grootere zuinigheid by de exploitatie kan worden betracht. Zij nam daartoe tot grondslag de be cijferingen van den heer Rose en van den directeur Kros. Een Rotterdamsch correspondent schrijft aan het Nieuwst '7 n ,vj Het belangrijkste wat in de afgeloopen week hier voorviel, is wel de benoeming van den heer Milders tot wethouder van financien. Die benoe ming is belangrijk niet slechts omdat de nieuwe titularis den heer Van Gennep, een der bekwaam ste leden van den raad en van ons dagelij ksch bestuur, heeft te vervangen, maar ook omdat in die benoeming werkelijk is uitgedrukt de open bare meening. De heer Milders is het hoofd van een der meest geachte firma's van Rotterdam, hij is een man uit éen stuk, vir integer in de echte beteekenis van het woord. Otnnis comparatiö claudicat, en ik denk er niet aan den heer Milders iets aangenaams te zeggen ten koste van den heer Van Gennep, en juist daarom durf ik het met te meer vrijmoedigheid zeggen, dat de op treding van den heer Milders aan het hoofd van onze gemeente-financiën een gelukkig verschijnsel is, wegens de geschiedenis van de laatste jaren en wegens het heden, maar vooral met het oog op de toekomst. Mogelijk is de heer Milders wat Zij waren natuurlijk het gevolg van „omstandig heden buiten zijn schuld," zooala bij voorbeeld het opnieuw meubileeren van zijne kamers, een nieuwe voering van vossenvellen voor reispels en dan die speelschulden, die eigenlijk dettes d'lton- neur zijn. Het was te duchten dat men te Dampshire niet op de hoogte was van het baccaratal had sir Vicary, in de dagen toen hij op zee voer, zich wel eens schuldig gemaakt aan het spel. Hij durfde dus niet op diens hulp rekenen, verliet Engeland weer zonder zijn hart uitgestort te hebben en de zaken hernamen haar gewonen loop. In het voorjaar van 1860 maakte een winkelier het hem zeer lastig en het einde van het lied was de aanbieding van een wissel, dien hy niet betalen kon. Dit was een ernstig geval en of schoon het alleen kwam van dingen „die niemand kon begrijpen," begreep kapitein Baldwin zeer goed dat zijn kolonel daar geen genoegen meê zou nemen en dat hij vier en twintig uur later zijn ontslag uit bet 21e K. K. O. regiment zou krijgen. Frank wist niet wat te beginnen. Hy kende reeds een menigte Joden misschien al te veel roodharige, grijze en zwarte, Poolsche en Duitsche Joden allemaal veel te slim om hem verder van dienst te kunnen zijn. Hij durfde zich niet tot een zijner kameraden wenden en zou ten einde raad geweest zijD, indien het toeval hem niet een ontmoeting had bezorgd met zijn neef Frederik Baldwin, den eenigen zoon hoekiger in vormen, als ik het zeggen mag, mogelijk is hij wat minder handig debater dan sommigen wel wenschen, maar ou est le mal waar slechts cijfers, de naakte cijfers, moeten spreken Een uittreksel uit het jaarverslag over 1878 van den Nederlandschen consul te Honolulu is opgenomen in de St.-Cl no. 225. „Nederland," zegt de consul, „komt tot mijn leedwezen op de lijst niet voor, daar wij nog altijd van alle rechtstreeksche gemeenschap ver stoken zijn; artikelen van Nederlandschen oor sprong ontvangen wij op den duur via Engeland en Duitschland, en zij worden dan ook op het tolkantoor als voortbrengselen van die landen aangegeven. Deze handelsbetrekkingen zouden ongetwijfeld voor grooter uitbreiding vatbaar zijn, indien de Nederlandsche producten alhier meer bekend waren, daar er vele Engelsche en Duitsche artikelen zijn, waartegen de Nederland sche nijverheid met vrucht zou kunnen mededin gen. Tot dat einde zou het wenschelijk zijn, dat Nederlandsche fabrikanten zich erop toelegden om, door het verspreiden van stalen en monsters met prijscouranten, de aandacht op hunne fabri katen te vestigen. Het spreekt van zelf, dat ik hen gaarne met alle verlangde inlichtingen ten dienste zal staan." In de St.-Ct is opgenomen het kon. besluit, houdende intrekking van een besluit van 21 De cember 1876, no. 14, waarbij, ter invoering der wet van 18 Januari 1876 Stblno. 14), zijn aan gewezen de perceelen, welke ten name van de spoorwegmaatschappij RotterdamMunster en ,ivu rwu dcu ijpGuji neg vc»u IiUblVIUHlil naar Houten onteigend zullen worden. pensioenen. Op zijn aanvrage op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1600 'sjaars, de majoor der cavalerie op nonactiviteit V. W. R. baron Bentinck tot Schoonheten. Op pensioen gesteld de ritmeester jhr. H. K. J. Meijer, van het 2e regiment huzaren, en het be drag van dat pensioen bepaald op f 1474 's jaars. leger. Benoemd bij het wapen der cavalerie bij het 2e reg. huz., tot majoor, de ritmeester C. D. H. Sethe, van het 3e reg. huz,; tot rit meester 2e kl., de le luit. J. H. D. graaf van Limburg Stirum, van den grooten staf, ordon- nance-officier van Z, M. den koning; benoemd tot ordonnance-officier van Z. M. den kbning, de le luit. E. F. C. H. J. baron van Tuyll van Serooskerken, van het 3e reg. huz., die in ver band daarmede, in zijnen rang gelijktijdig wordt van den Londenschen procureur, dien sir Vicary zoo diep verachtte en verguisde. De neven waren te Rugby samen op school geweest en hadden elkaar in jaren niet gezien. Het bleek dat Frederik, die zich op muziek toe gelegd had, voor dringende zaken naar Weenen was gekomen. HOOFDSTUK VI. Frederik Baldwin. Wanneer men een kind opvoedt in een bepaalde richting, bestaat er kans dat het óf blindelings die richting volgt, óf juist den tegenovergestelden kant uitgaat en Frederik Baldwin had het laatste gekozen. Hij had een veel te strengen vader en eene veel te zwakke moeder gehad en ofschoon er geregelde godsdienstoefeningen in huis werden gehouden en hem allerlei leerstellingen werden ingepompt, had hij er niets geleerd waaraan hij voor zijn volgend leven iets had. Bovendien waren de handelingen van zyn vader vaak in strijd met diens schoonklinkende woorden en liepen de karakters van vader eu zoon zeer uiteen. De een was gierig en gevoelloos, de ander prikkel baar, geniaal en met veel muzikaal talent begaafd. Zijn kindsheid was een reeks van tegenstrij digheden, doch daar hij eenig kind was wist hij altijd zijn zin te krijgen door party te trekken van de zwakheden zijner ouders. Zijne moeder was steeds bereid om zijne partij overgeplaatst bij den grooten staf van het leger. Op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de kapitein G. G. G. Canter Cremers van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs. telegraphie. Benoemd bij den rijkstelegraaf: tot telegrafist 2e kl. A. Weddepohl, thans telegr. 3e kl.J. L. Bloemen, H. de Graaff, H. Freie, A. G. Brumsen en N. J. Buwalda, thans leerlin gen-telegrafist H. F. Oldendorff, W. F. K. Weth- mar en F. Armand, thans telegr. 3e kl.A. M. Kok en E. J. Gerritsen, thans leerlingen-telegr., en P. Zwart, thans telegr. 3e kl. posterijen. Bij kon. besluit is aan den com mies der posterijen van de vierde klasse J. J. A. Queysen, op zyn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend. Rfttthem, 2 Oct. De heer C. N. de Beste, hoofdonderwijzer alhier, is als zoodanig benoemd te Valburg. Tot aanvulling van een reeds door ons medegedeeld bericht (M. Ct. 1 Oct.) melden wy nog dat de heer G. Roodenburch, civiel-ingenieur te Amsterdam, benoemd tot leeraar aan de H. B. S. voor meisjes te Goes, voor die betrekking bedankt heeft daar hem is opgedragen den toe stand der Keulsche vaart te onderzoeken, in verband met het voorgenomen plan tot verbetering van dien waterweg. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam is o. a. inge komen een adres van prof. De Louter, tot aan vraag van zyn ontslag als hoogleeraar en lid der i'j'-- --Iii o t aangevraagd ontslag werd verleend, in te gaan op uciouer. (N. 22. Ct.) Ritthem, 1 October. De heer G. C. Boomer, predikant alhier, heeft voor het beroep naar Brakel bedankt. Beroepen bij de N. H. gemeente te Over- Neder-Asselt, de heer G. L. Krol, predikant te Hontenisse. De vrijzinnige leden der herv. gem. te Meppel hebben een vergadering gehouden teneinde te beraadslagen wat na het aanstaand vertrek van den modernen predikant dr. A. J. Oort, naar Zutfen, in 't belang der jeugd moet worden aangewend. Met algemeene stemmen werd besloten een voorstel van ds. Kielstra, predikant bij de doops gezinde gemeente te Zwartsluis, aan te nemen, waarbij deze zich verbindt, tegen een betrekkelijk te nemen en bracht hém gewoonlijk lekkers boven als zijn vader hem op water en brood zette, of bezorgde hem geld, waarvan hy geen rekenschap behoefde te geven. Op die manier leerde zij hem een dubbelzinnig leven leiden, uiterlijk zeer streng en moeilijk en heimelijk zeer toegevend voor zich zelf te zijn. George Baldwin zond zijn zoon naar Cambridge en wilde dat hij geestelijke zou worden, niet omdat hij daartoe eenig verlangen te kennen had gegeven, maar omdat een voorname cliënt, lady Omberleigh, beloofd had den zoon van haar advocaat en raadsman een plaats te bezorgen. Lady Omberleigh behoorde tot de Evangelische partij, speelde gaarne een gewichtige rol en had George Baldwin onder baar bescherming genomen. Frederik was haar petekind. De rechtsgeleerde was trotsch op de bekwaam heden van zijn zoon en daar sommige liefderijke vrienden de goedheid hadden gehad van hem over te vertellen, dat sir Vicary zijn familie den bijnaam van de „ploertige Baldwins" gaf, placht hij te zeggen „buitenjongens hebben boerenvet stand," en hij vond zijn zoon veel knapper dan de jongens van den baron. Doch toen Frederik van Cambridge terugkeerde begon de oorlog, want hij wilde niets van den geestelijken stand weten. In de eerste plaats meende hij dat het fortuin van zijn vader groot genoeg was om hem onafhankelijk van eenig beroep te maken en het eenige waar hij lust in had, was naar Brussel te gaan en aan het conservatoire te studeeren.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1