<S ?-mitst© berichten. Kunstnieuws. Weerkundige waarnemingen.' 28 September des morgens te 8 uren. 29 September des morgens te 8 uren. Staten-Gener aal. Burgerlijke standi Polderbestuur van Walchere Reeds dienzelfden dag werd de tentoonstelling door tal van belangstellenden en leden bezocht. Heden vooral strootnen van alle kanten bez i^ker: samen. Het geheel mankt een aangenamen indruk. De gemeente zelf is in feestgewaad. Uit tal van woningen wappert de driekleur, sommigen zelfs met toepasselijke opschriften. Op de markt is een eenvoudige doch niet versierde muziektempel opgericht, waarop straks de fanfaren van Zuid- zande en IJzendijke tot algemeen genoegen eenige stukken zullen uitvoeren, een genot dat we te 'danken hebben aan de feestcommissie die daartoe de noodige voorzorgen genomen heeft. En nu de tentoonstelling. Welk eene verschei denheid, welk een tal van planten en gewassen Het schooue naast het nuttige, het meest nood zakelijke nevens datgene wat door verscheidenheid van kleur en vorm het oog boeit en bekoort. Waarlijk het bestuur der Maatschappij heeft vol doening van den arbeid, dien het gekost, van de moeiten die het zich getroost heeft om de eigen aardige bezwaren, aan het houden eener tentoon stelling verbonden, te boven te komen. De uitslag der bekroningen is als volgt: Voor de schoonste verzameling groenten, die 65 soorten telden werd aan A. Tack te Aarden burg de verguld zilveren medaille uitgereikt. Aan A. Polderman te AardeDburg, voor de schoonste verzameling planten en bloemen, een ver guld zilveren medaille. Aan denzelfden, voor 7 Begonias, een verguld zilv. medaille. Aan L. Scheerens te Oostburg, voor de schoonste verzameling tuinzaden, een verguld zilveren me daille. AanA. Cornells te Biervliet, voor de grootste verzameling ooft, bestaande uit 94 soorten van appels en 96 soorten van peren, een verguld zilveren medaille. Aan D. N. Benteiin te IJzendijke, voor de grootste verzameling ooft, bestaande uit 41 tafel appels en 63 soorten van tafelperen, een verguld zilveren medaille. Aan J. C. Cornelis te Groede, voor een'schoone verzameling tuinbouwwerktuigen, een verguld zilveren medaille. Aan W. J. Leenhouts te Schoondijke, voor eene verzameling bloempotten, bloemkorven en vazen, een verguld zilveren medaille. Voor 30 verschillende planten, waarvan 15 bloeiende, aan L. Scheerens te Oostburg, een zilv. medaille. Voor de schoonste verzameling planted en bloemen, ter versiering van de tentoonstelling, aan D. N. Benteiju te IJzendijke, een zilveren medaille. Voor de grootste verzameling ooft, bestaande uit 41 soorten appels en 37 soorten peren, aan J. J. Vrolijk te Aardenburg, een zilveren medaille. Voor de schoonte verzameling tuingroenten, be staande uit 42 soorten, aan A. Cruson te Aar- denburg, een zilveren medaille. Een groot aantal getuigschriften (die een sieraad van bewerking mogen heeten) werden mede uit gereikt, voor verzamelingen van groenten, aard vruchten en ooft. Den bezitter der twee verguld zilveren medailles, A. Poldermanwerd nog een getuigschrift uitgereikt voor eene prachtige ver zameling ooft en tafelfruit. Buiten mededinging ingebracht, trok nog de aandacht een verzameling van 125 verschillende planten, in 't wild groeiende, verzameld in 't kanton Oostburg tusschen 17 Juli en 22 Sept. dezes jr.ars, ingezonden door den heer E. J. Velthuijzen te Oostbnrg. Het net bewerkte schild van Van Oijens's scheurkalender was eveneens aangebracht en te gelijk de gelegenheid gegeven tot inteekening, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Des avonds werden de stukken ten gehoore ge bracht der genoemde muziek-vereenigingen. Na afloop werd haar als herinnering een verguld zilve ren medaille aangeboden met toepasselijk inschrift. Het prachtig avondweder droeg veel bij om de Verlichting van den muziektempel goed te doen gelukken. Rilland. Rath, 28 Sept. De aardappel oogst is ook hier over 't algemeen slecht te noemen. Opmerkelijk is evenwel nog het verschil, zoowel in hoeveelheid als in hoedauigheid der knollen op verschillende akkers. Terwijl toch op het eene land op 100 M2 1 HL wordt gedolven, bedraagt de opbrengst op het andere slechts 1 HL op 400 M*. Het standbeeld van Quentin Massys, dat te Antwerpen wordt opgericht, zal in carrarisch mar met door De Braekeleer worden uitgevoerd. Bronzen standbeelden komen tegen den groenen achtergrond van het geboomte weinig uit, daarom zal marmer beter voldoen, nu het geplaatst wordt ln de Maria Theresia-laan, aan den iDgang van het park. De Brusselsche nationale schouwburg opende gisteren zijn toonee'seizoen met Annemie van Rozier Faassen. De leden van den raad van beheer van den Brusselschen Nederlaudschen sohouwbuig werden Zaterdag 11. in een bijzonder gehoor ontvangen door den minister van binnenlandsche Zaken, De door alle Vlamingen, zoo geachte als ge waardeerde heer RolinJacquemyns, heeft met de bestuursleden van den schouwburg een lang onderhoud gehad, waarbij de belangen der Vlaanr sche tooneelkunst en letterkunde grondig werden besproken. De minister, die we; weet wat er dient gedaan te worden, om de Vlaamsche too- neel- en letterkunde vooruit te helpen, zeideook: „Mijne lieeren, ik heb met belangstelling ver nomen, dat dezen winter de twee Neêrland- sche schouwburgen van Antwerpen en Brussel door vereeuigde tooneelkrachten of liever door éen troep zullen bespeeld worden. Ik moet u over deze samenwerking geluk wenschen, want reeds sedert lang was dit mijne meening, dat zoo iets diende tot stand te komen, daar samen werkende krachten altijd goede uitslagen ople veren." Woensdag 1 October hoopt J. Perre, brieven besteller alhier, den dag te herdenken waarop hij 35 jaren geleden als zoodanig werd aangesteld. De zomeroefeningen der Vlissingsche schut terij zullen dit jaar met een schietwedstrijd be sloten worden, die aanstaanden Woensdag, 's middags om half drie zal gehouden worden. Op eene te Utrecht gehouden vergadering van spoorwegbeambten is besloten op 25 October a. den dag feestelijk te herdenken, waarop vóór 50 jaren de eerste locomotief reed. Als leden der commissie tot voorbereiding van dit feest zijn benoemd de heeren Eeltjes, rijksopziener, Hame link, chef de bureau bij de staatsspoorwegen, A. M. Buis, controleur van den Ned. Rijnspoorweg, Stolp, adjunct-ingenieur van den Holl. spoorweg, en Van Burkom, chef de bureau bij deu Centraal- spoorweg. Aan de Prov. Gron. Ct. worden de volgende staaltjes van schutters-discipline en krijgsmans geest, voorgekomen bij de schutterij te Amsterdam, medegedeeld Het grootste pleizier der Amsterdamsche schutters is, om na afloop der oefeningen, die aan 't eindje der stad worden gehouden, de omnibus stormen derhand in te nemen en dan hun kapitein, die ook graag meê zou willen, zegevierend toe te roepen „met rotten links, opgemarcheerd marsch, ouwe 1" Een ander roept„wou u meê, kapitein En als de man dan de onvoorzichtigheid heeft van „ja" te zeggen, krijgt hij ten antwoord„dan zal u nog een beetje moeten wachten." Verbeeld u een schutter, die in de gelederen pret staat te maken. De kapitein plaatst zich in zijn volle lengte voor hem en zegt op een toon, die een rekruut het bloed van schrik zou doen ver stijven: „Heb je wat te kommandeeren, schutter A wil jij ook soms voor de kompanjie komen staan?" En de aangesprokene antwoordt dood leuk „Ik wel, kaptein, dan stuur ik de heele pan naar huis." Een ander staaltje. De kapitein„Schutter B, jou leergoed bloost van schaamte en je moogt je geweer ook wel eens nakijken, het is stijf verroest." Schutter B.„Hoe kan u 't zeggen, kaptein, mijn vrouw is er van ochtend nog meê naar 't vlotje geweest." (Vlotjes noemt men te Amsterdam de steigertjes aan de stadsgrachten in de volksbuurt, waar de vrouwen haar «grove werk doen," als den ijzeren pot schuren en derge'ijke). Schutter D., die koetsier is, krijgt een standje en geeft na afloop daarvan droogjes ten antwoord „hoor 'ns kaptein, als 'k je ooit in mijn vigelant krijg, zal ik eens netjes rijden." „Te water," laat hij er tusschen neus en lippen op volgen, als de kapitein zich, schouderophalende, heeft omgekeerd. De nieuwe overdekte doorgang op de Korte Hoogstraat te Rotterdam, zal den llen October a. door den burgemeester dier stad geopend worden. Door het Engelsehe gouvernement zijn ruim duizend Hongaarsche paarden aangekocht voor de cavalerie; zij zullen via Rotterdam naar Harwich verscheept worden bij troepen van 120, met de stoombooten der Great Eastern Railway company. Uit Leiden wordt gemeld, dat het bronzen borstbeeld van wijlen prins Hendrik Vrijdag namiddag in de nis boven den ingang van hot nieuwe gebouw der kweekschool voor zeevaart gesteld is. Er is eene reliek ontdekt Van een der toch ten naar West-Iüdië onder Cnristophorus Oo'umlras Den 4 Augustus 1498 lag een klein eskader van drie schepen onder bevei van Columbus bij de Zuidwestpunt van Trinidad ten anker. Laat in den avond, zoo Vertelt Washington Irving, zag Columbüs plotseling als een muur van water op komen uit het zuiden. Zijn eigen schip werd door de opkomende golf zoo hoog opgelicht, dat hij vreesde dat het op het strand zou woiden geworpen, terwijl van een Van de schepen het ankertouw door de sterke spanning brak. Er was een algemeens angst aan boord. Alles liep echter goed af, en het veilles bepaalde zich tot óen anker. Dit anker heeft men nu teruggevonden het is opgegraven van eene diepte van zes voet en wel 372 voet van de kust af. Daar was dus vroeger volle zee. Het anker zelt is van eenvou- djgen vorm en ruw maaksel. De stok is 8 voet lang en rond, met een ring van éen voet middel lijn om den kabel aan vast te maken, en met lepels van vijf voet lengte. Het weegt ongeveer 500 kilogram. 's Clravenhage. Bij de tweede kamer is ingekomen een suppletoire begrooting voor het departement van justitie voor 1879, alsmede het koninklijk besluit betredende het verleend verlof aan deu hoogleeraar Modderman. Londen. Men verwacht dat de Engelscben den 5en October Kaboel zullen binnenrukken tegenstand wordt twijfelachtig geacht, daar het den Afghanen aan aanvoerders ontbreekt. Simla. Te Kaboel heerscht regeeringloosheid. De poorten der stad zijn gesloten Jakoeb-khan is te Kushi aangekomen. Rome. Het bericht dat de Belgische minister Frère Orban te Rome zou zijn geweest om recht streeks met het Vatikaan te onderhandelen, is onwaar. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. kracht lucht zee N. Shields Sylt -j- 7.3 stil 1. bew. Hartlepool helder Swineaiuude - 7.1 stil Hamburg - f- 5.9 N 1 mist. Delfzijl (- 7.0 W 0 betr. Groningen. 1- 7.3 N 0 z. bew. Helder. h h 4.7 zzo 0 bew. kalm Yarmouth. Vlissingen. 6.2 ONO 0 1. bew. Maastricht -4- 6.0 W 1 bew. Valentia Portsmouth. helder Grisnez 2.5 ZO 1 Parijs. -f- 6.0 NO 0 helder St. Mathieu 4.3 ZW 4 betr. Biarritz -f- 4.3 WZW 1 betr. N. Shields 4.8 WZW 2 helder kalm Sylt 4.3 zzw 3 z. bew. Hartlepool helder Swiuemunde 5.4 stil Hamburg 3.2 ZO 2 mist. Delfzijl 3.9 zzw 1 z. bew. Groningen. -h 4.0 z 1 betr. kalm Helder. 2.9 z 1 regen Yarmouth. w 1 betr. kalm Vlissingen. 3.0 zzw 1 betr. Maastricht 4.1 zzw 1 z. bew. Valentia 6.6 zzo 1 z. bew. kalm Portsmouth. NO 2 betr. kalm Grisnez 31 zw 2 regen Parijs 4.1 z 0 betr. St. Mathieu. 2.0 NNO 3 betr. Biarritz. 1.7 stil bew. Zondag. Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: G. 1.1 M. des namiddags: H. 2.0 V. Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) Maandag. Grootste verschil iü Nederland 'sochtends 8 uren: M. 1.2 H. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) 763 Thermometer 27 Sept. 'sav. 11 u. 50 gr- 28Sept.'smorg. 8 u. 50 gr. 's midd. 1 u. 61 gr 's av. 5 u. gr. 'sav. 11 u. 50. 29 Sept. 's morg. 8 u. 53 gr. 's midd. 1 u. 60 gr. 's av. 5 u. 58 gr. Het door de regeering aan de tweede kamer medegedeeld besluit tot intrekking van het wets ontwerp voor kostelooze overmaking van spaar penningen door tusschenkomst der posterijen, is gegrond op de overwegingdat de behoefte aan gelegenheid, om door tusschenkomst van de pos terijen spaarpenningen aan en van bijzondere spaarbanken ovel- te maken, ophoudt te bestaan zoodra de staat zelf als beheerder eener spaar bank optreedt die, tengevolge van het groot aantal plaatsen waar gelegenheid zal zijn om daarin gelden te belegden en daaruit gelden terug te nemen, onder elks bereik zal zijn gebracht. Voof kostelooze overmaking van gelden ten behoeve van particuliere spaarbanken en portvrije verzending van brieven en verdere stukkeu, tot die overmaking betrekking hebbende, bestaat in verband met de oprichting van de rijksspaarbank voor het geheele land, geen voldoende grond. Dsaienboven is te vreezen, dat indien de kan toren der posterijen bun tusschenkomst zullen moeten verleenen niet alleen ten behoeve van de postspaarbanken, maar ook van de particuliere spaarbanken, zulks in de practijk tot allerlei moeieiijkheden eu bezwaren aanleiding zou geven. (Van 21—28 Sep. 1879.) Middelburg. OndertrouwdJ. C. Noels, jm. 28 j. met F. M. Hoebeke, jd. 30 j. A. Antheu- nisse, wedr. 53 j. met J. Baaijens, jd. 35 j. J. de Bree, wed'. 45 jr. met J. Jongepier, jd. 33 j. BevallenM. de Bukviel, geb. Petiet, d. M. P. I. de Vlieger, geb. Louwerse, z, H. de Koning, geb. Krabbe, z. d. (tweel.) B. B. de Jong, geb. Lenpen, z. C, J. Doorenbos, geb. Liebert, S. J. Back, geb. Versteeg, d. P. S f. Ghijs., n geb. Proos, z. M. S. Simons, gen. Lidenbarg, A. Deurwaarder, geb, Roels, d. J. van de Woe- stijne, geb, -Jolmers, d. Overleden: P. F. Hulseeboom, man van J. M. Baden, 43 j. F. Joosse, z. 8 m G. O. Poleij vrouw van M. Kruijsse, 47 jH. J. Esink, man van J. J. Dronk srs, 45 j. A. Blaas, man van P. Hendriase, 63 j. J. Wielemaker, d. 2 m. W- J. J. de Meulder, d. 19 m. J, C. de Ridder, z. 36 j (Van 20-27 Sept. 1879.) Vlissingen. Gehuwd: W. D. van Ouwerkerk, jm. 22 j. met J. S. Delvoye, jd. 24 j. Bevallen J. E. C. Dott, geb. de Clerck, z. M. Vader, geb. Kamermans, z. J. F. Eikema, geb. Houtman, z, C. M. Timmerman, geb. Streefkerk, z. M. J. Willemse, geb. Antheunissen, d. L. M. Schoolmeester, geb. Vernieuwe, d. M. Aalstens den Appel, geb. Kemeling, d. J. Jacobse, geb. Leinse, d. D. Malipaart, geb. Klaassen, d. Overleden: I. Jurry, wed', van E. Ampera, 68 j. M. C. van der Wilt, d. 2 m. C. H de Bruge, man van H. Hillen, 59 j. H. J. de Gaaij Fort man, z. 1 j. A. Pieterse, man van P. Krijger, 75 j. Goes. GehuwdJ. J. G. van den Broecke, jm. 24 j. met T. P. Legerstee, wed», van J. v. d. Paardt, 31 j. BevallenJ. E. Huijsse, geb. den Boer, d. J. de Pree, geb. Glerum, d. J. Barbier, geb. Broere, z. (levenl.) Overleden: A. Stein, jm. van Domburg, 61 j. C. Kroonenburg, z. 19 m. P. de Munck, man van K. Harinck, 38 j. Zierikzee. BevallenK. Krakeel, geb. Bak ker, d. I. van den Houten, geb. Cornelisse, z. G. J. Verkaart, geb. Gilde, d. C. Wetting, geb. Rikman, z. J. van Akkeren, geb, van Dijke, d J. Tabbernee, geb. Tug tel, z. (levenl.) A. 0. flenning, geb. Roothaert, z. OverledenJ. Schouls, d. 6 w. D. Kauaar, jm. 35 j. Zitting van Zaterdag 27 September. Voorzitter de heer Dronkers. Afwezig de heeren mr. Borsius, Verhage en Koene. De vergadering door den voorzitter geopend zijnde, worden de notulen der vergaderingen van 26 April en 28 Juni jl. gelezen en goedgekeurd. Daarna komt in behandeling de polderrekeuing over het dienstjaar 1878. De commissie ad hoe welke met het onderzoek belast ia geweest, brengt bij monde van den heer mr. Berdenis van Berle- kom rapport uit en adviseert tot goedkeu: ing. Zonder beraadslaging en met algemeene stem men, behalve die van het dagelijksch bestuur dat zich ingevolge het reglement van medestem ming onthoudt, vereenigt de vergadering zich met dit advies. Namens het dagelijksch bestuur stelt de voor zitter voor het gewoon dijkgeschot voor het dienstjaar 1880 vast te stellen. Om aan het bij art. 133 van het reglement gegeven voorschrift naar behooren te kunnen voldoen heeft het dag. bestuur, als naar gewoonte, voorloopige ramingen doen opmaken van de kosten der werken welke in 1880 aan de ver schillende wateringen van den polder naar hunne meening zullen behöoren uitgevoerd te worden. Tegen 125,448 in 1879 wordt nu ongeveer 100,000 voor de gewone werken aan de vier wateringen noodig geacht; de reden uaarvan is dat met het oog op de belangrijke herstellingen, welke in het loopende jaar zijn verricht aan de staketwerken op en de paalhoofden vóór den Westkapelschen zeedijk, voor de Noordwatering 13,000 minder wordt aangevraagd; terwijl aan de Westwatering de Doorniksche steenglqoiing aan Zwanenburg voltooid is, waarvoor ieder jaar ƒ10,000 werd uitgetrokken. Eeue op de globale raming voor die watering voorkomende som van ƒ8651, voor het verbeteren van ue bestaande steenglooiiug, is, hoezeer wenschelijk, nog niet zoo bepaald noodzakelijk, zóodat het bestuur die som uit de raming gelicht heeft, do^h daaren tegen ƒ600 op de raming gebracht, voor Ver nieuwing van versleten rijsbeaiag. Aan de Oost en Zuidwateringen stelt het dag. bestuur zich voor, boven het gewoon onderhoud, door den aanleg van eenige steenglooiing, met de verdere verbetering der werken te blijven voortgaan. Met betrekking tot de oeVers van de ZuidWa- tering heeft het dag. bestiiur niets mede te deelen; wei omtrent die van de Oostwatering, alwaar eeue oeverbestörting tusschen de dijkpalen 7 eü 8, ter lengte van ongeveer 100 M. diiugcud wordt aanbevolen. Het bedoelde vak is een nog onbe- stort gedeelte, waaraan aai.merkehjke verdieping is waar te nemen en waarop de üeverafschuiviiig van 22 Hov. 1878 een zeer ongunstigeu invloed had. Als geheel buitengewone Verken, welke eene blijvende verbetering aaü de zeeweringen zullen aanbrengen komeu op de verschillende ramingen voor Noordwatering drie paklhöofden f 23,625 5 nieuwe Doorn, steenglooiing /82oO; bazaitglooiing 61,200öostwatering steenglooiing 1349 en Zuidwatering steenglooiiüg 6800; dus te zamen ƒ101.174. Met inbegrip van het nü voorgedragen gedeelte t

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2