N°. 230. I22« Jaargangj 1879.' 30 September. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen,1 Prijs per 3/m, franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent.1 Advertentien: 20 Cent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Middelburg 29 September. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Landbouw. - Donderdag den 2en October 1879, van des voor- middags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgem. en wethoud. Vam Middelburg, SC HO REE, De secretaris, G. N. DE STOPPELAAE. Men schrijft ons uit Hontenisse, dd. 27 dezer: Alle begin .is moeilijk. Dat ondervindt ook de sedert korten tijd begonnen spoorbootdienst tusschen WalsoordenVlake. Vooreerst de dienstregeling. Hoewel maar eene voorloopige, ze had beter kunnen zijnze had dat, zeggen de belanghebbenden, moeten zijn, juist omdat ze eene eerste en dus van haar de eerste indruk afhankelijk is. Verbeeld u, drie booten per dag, en dan op éen dag niet heen en terug kunnen naar Bergen op Zoom, en in Goes maar éen uur en in Middelburg maar eenige minuten tijd voor zaken. Intussehen bestaat er uitzicht, dat met 15 October a. eene aanmerkelijke verbetering in dit opzicht tot stand zal komen. Maandag jl. hebben burgemeesters en wethouders der gemeenten Hulst en Hontenisse in eerstgenoemde plaats eene bijeenkomst gehouden, waarin ter sprake is gebracht een plan van winterdienstregeling, door HH. concessionarissen in beginsel aangeboden, volgens hetwelk er gevaren zou worden van Walsoorden des morgens op trein 21, welke trein tegen 9 u. 24 m. te Vlake zou aankomen. Blij kens een schrijven van den chef van dienst der Exploitatie-maatschappij is deze bereid dien trein aldaar te doen stoppen. Verder zou er in den namiddag van Vlake gevaren worden op trein 121, welke mede daar zou stoppen. Ben ik goed ingelicht, dan heelt men in boven vermelde bijeenkomst genoegen genomen met dit voorstel, echter onder voorbehoud, dat deze dienstregeling slechts duren zon zoolang het we gens de duisternis onmogelijk is de reizigers van Walsoorden des morgens op trein 32 (7 u. 8 m. te Vlake) te brengen. Ook moet de wenscheüjk- heid uitgesproken zijn om gedurende den winter, zoo mogelijk, ook driemaal daags te varen. Een tweede moeilijkheid heeft de jonge dienst gevonden in de sluizen teHansweert. Het is reeds twee a driemaal geschied, dat de boot niet tijdig te Vlake was. Het spreekt van zelf, dat zulks niet zoo blijven kan en mag. Er zijn te Hans- weert rijtuigen te krijgen en indien bij vertrek van Walsoorde daaróm getelegrafeerd wordt, dan staan ze gereed bij aankomst der boot aan de overzij. Of eenvoudiger nog, de hoofdagent van den dienst woont te Hansweerthij kan voorziens wanneer een te lang oponthoud bij 't schutten zal plaats hebben en dan zijne maatregelen nemen. Natuurlijk zouden de kosten van zoodanige rij tuigen ten laste van heeren concessionarissen moeten komen. Een derde bezwaar het protest van den veerschipper te Hansweert. Maar dat zal toch wel zoo'n vaart niet loopen. 't Is immers niet aan te nemen dat zoo'n verroest overblijfsel der mi ddeleeuwen 't veer behoort den ambachts heer 1 in den weg zou kunnen staan aan 't moderne verkeer? Vreemd is het ook, dat die veerschipper vroeger nooit proces-verbaal heeft laten opmaken tegen de provinciale stoombooten. Die hebben toch steeds hetzelfde gedaan, wat de spoorboot nu sedert eenige weken doet. Ik ben nu over de bezwaren heen, want een nieuwe, flinke boot krijgen we binnenkort, zegt men, en dat zal goed zijn ook: de Martina Johanna loopt wel hard, maar bij stormweer be veiligen tegen een nat pak, dat kan ze niet. Intussehen gaat de joüge dienst naar wensch. Wekelijks ruim honderd passagiers dat gaat de stoutste verwachtingen aan deze zijde te boven. Wordt de dienstregeling verbeterd en komt de nieuwe boot in de vaart, dan kan dit getal nog aanmerkelijk toenemen. Men is hier dan ook góed moeds. Omtrent den wagendienst van Hulst naar Walsoorde been en terug, schreef ik reed vroeger. Zoodra mogelijk deel ik ook de dienst regeling daarvan mede. Hoek, 27 September. Door de commissie voor het beheer en onderhoud" van den grintweg van hier naar Ter Neuzen, werd heden aan het afgetreden lid van die commissie, den heer J. de Feijter, Wz., alhier, uit erkentelijkheid voor zijne diensten als zoodanig, een prachtige marmeren pendule met coupes aangeboden. De pendule is voorzien van een zilveren plaatje, waarop ge graveerd is: „De raden van Hoek en Ter Neuzen aan J. de Feijter Wz." De commissie werd tot het aanbieden van dit geschenk in staat gesteld door bijdragen uit de fondsen der gemeenten Hoek en Ter Neuzen. De dépêche, door kommandant De Bruyne van de Wüh m Barents nit Hammerfest aan het hoofd comité voor de Noordpoolexpeditie gezonden, is gedagteekend 24 September 12.30. De inhoud uit het Engelsch vertaald is als volgt: „Hier aangekomen, alles wel. In September voortdurend stormachtig weder. De steen op Nassau geplaatst. In de Karazee en het Noorden van Nova Zembla veel ijs. Geen gelegenheid om IJshaven te bereiken. Frans-Jozefsland bereikt. Clintock ingesloten door ijs. Terugkomende oostelijk van 55 lengte naar het ijs, Ys-Björn in Matotschin gelaten. Alles wel. Bruyne. Onze Poolvaarders hebben dus in de Noordelijke IJszee een land bereikt, dat nog nooit op gelijke wijze, opzettelijk, bezocht is. De Oostenrijksche expeditie onder Weyprecht, die Keizer-Frans- Jozefsland in 1873 ontdekte, dreef er, in het ijs gekneld, heen zonder te kunnen sturen of koersen. De Engelsche kapitein Markham trachtte ook F. J. land te bereiken, doch kwam niet verder dan 78° 24' Noorderbreedte. Hij volgde den 45° meridiaan O- L., maar de Barentsdie den 55n koos, bereikte het doel en kwam veilig terug. Mac Clintock is een eiland, dat vlak voor Fr. Jos. Land ligt op 80° N. B. Door de voornaamste slagers te Leiden is bij advertentie bekend gemaakt, dat de prijs van het rundvleesch met 1 October 10 cent per kilo af geslagen wordt. Te Sneek bedraagt de afslag bij enkele slagers 5 cent. Dit is een begin, ofschoon nog buiten verhou ding tot de lage vee-prijzen. Wanneer zal men elders het voorbeeld volgen De Synode der Christ, geref. kerk heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met een adres tegen het verrichten van schutter lijken dienst op Zondag, en wel naar aanleiding van het geval van den schutter P. Groot te Edam. In het adres wordt medegedeeld, dat op 29 Maart jl. de synodale commissie der Chr. ger. kerk bij den minister Kappeyne was om over deze zelfde zaak te spreken. Die minister op perde toen, volgens het verslag der commissie aan de synode, het vermoeden of er hier of daar ook plagerijen in het spel konden zijn, daar som mige menschen zoo iets wel eens willen doen. De minister keurde die plagerijen af, en beloofde aan de commissie, wanneer zij hem schriftelijk haar verlangen te kennen wilde geven, een ant woord in dien geest te zenden, dat de commissie dan vrijelijk mocht publiceeren. De syn. com missie zond daarop een adres aan den minister, doch het beloofde antwoord kwam niet, ongetwij feld alleen tengevolge van de kort daarop ver anderde politieke omstandigheden. De dagbladen zijn niet in staat verslag te geven van hetgeen voorgevallen is op de buitengewone vergadering van aandeelhouders der bouwgrond maatschappij Nederlandwelke Zaterdag middag te Rotterdam gehouden is. Het bestuur dier maatschappij heeft aan de verslaggevers den toegang geweigerd. Zeker geen góed middel om het vertrouwen op deze intime bekende van de Rotterdamsche Bank en de Rott. Handelsvereeniging te versterken. De directeur-generaal der Exploitatie-maat schappij heeft aan den stationswachter J. W. Lodeweges en aan den machinist P. J. Coehorst eene gratificatie toegekend, benevens loffelijke vermelding bij dagorder omdat deze beambten, door tegenwoordigheid van geest en persoonlijken moed, het gevaar voor een spoorwegöngeva (waartoe de onachtzaamheid van anderen aan leiding had gegeven) hebben voorkomen. De minister van waterstaat enz. brengt in de S/.-Ct ter kennis van belanghebbenden dat in de tweede helft van October a. voor de vervulling der betrekking van aspirant-iDgenieur van den waterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Tot dit onderzoek worden toegelaten Nederlanders, die een voldoend examen als civiel ingenieur hebben afgelegd aan de polytechnische school te Delft, mits zij op 1 November e. k. niet ouder zijn dan 26 jaar. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de <S'taais-courant van heden. De ht.-Ct bevat de statuten van de Vereeniging Het Paarden-Stamboek. De vereeniging heeft ten doel het aanleggen, bijhouden en in druk uitgeven van stamregisters voor uitmuntende aan de leden toebehoorende paarden. Deze stamregisters zijn tweeledigvoor Friesch ras, in Friesland gehouden en gefokten voor gekruist ras. De zetel is gevestigd te Leeuwarden. Tengevolge der in de -St. Ct. van 26 dezer vermel de wijziging in het reglement worden te rekenen van 1 October a. de volgende veranderingen in de tariefs- en andere bepalingen van de rijks telegraaf ingevoerd: Voor een telegram gewisseld tusschen twee kantoren binnen Nederland, onverschillig of deze tot de rijkstelegraaf of tot bijzondere onderne mingen behooren, wordt geheven een vaste prijs van vijftien cent, en éen cent daarenboven voor elk woord, dat het telegram bevat; Voor telegrammen naar België wordt geheven een vast bedrag van vijf en twintig cent, en twee en een halve cent daarenboven voor elk woord, dat het telegram bevat. De bevoegdheid tot het verzenden van kaartte- legrammen in het binnenlandsch verkeer en in dat met België vervalt. Kaarttelegiammen worden voortaan alleen aangenomen ter verzending naar kantoren in Frankrijk, Spanje, Portugal, Luxem burg en Rusland; naar dit laatste land echter alleen langs den omweg over België, Frankrijk, Zwitserlanden Oostenrijk. Dringende telegrammen met binnenlandsche bestemming kosten, even als naar de vreemde staten, welke deze telegrammen toelaten, het drievoud van den prijs van een gewoon telegram. Bij de toepassing van het woordtarief wordt de vooruitbetaliug slechts tot hoogstens dertig woor den toegestaan. De aanduiding dat het antwoord is vooruitbetaald, moet door den afzender boven het adres worden geschreven. Indien hij een antwoord van tien woorden voor zijne rekening neemt, kan hij voor de aanduiding volstaan met de woorden „antwoord betaald"betaalt hij voor minder of meer dan tien woorden, dan moet het aantal woorden achter de uitdrukking „antwoord betaald" worden vermeld. Voor laatstgenoemde uitdrukking kan de afzender ook de tusschen haakjes te stellen verkorting „RP" bezigen. „EP" telt voor éen woord en de haakjes komen niet in rekening. Verlangt de afzender van een telegram kennis geving van den tijd van aflevering aan zijn cor respondent, zoo betaalt hij daarvoor den prijs van een telegram van tien woorden. Voor de uitreiking van elk afschrift van een telegram met meerdere adressen in dezelfde plaats van bestemming, wordt in het binnenlandsch ver keer vijftien cent, en in dat met België en met Groot-Britannie en Ierland vijf en twintig cent voor elke honderd woorden, en in het verkeer met andere buitenlandsche staten vijf en twintig cent voor elke twintig woorden geheven. Voor het gebruik van adressen in een tusschen de belanghebbenden overeengekomen of in verkor ten vorm, wordt een recht van twintig gulden 'sjaars geheven, bij vooruitbetaling te voldoen door den geadresseerde, die zich onder zoodanig adres telegrammen doet seinen. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Assendelft K. de Boer Cz. ridderorden. Benoemd tot broeder der orde van den Nederlandsehen Leeuw de machinist le kl. in het vaste korps machinisten bij 's rijks stoom vaartdienst G. Philipse. pensioenen. Pensioen verleend aan den heer mr. J. G. Gleichman, eervol ontslagen minister van financiën, ten 'bedrage van f 2149 's jaars. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. en ace., te Ouderkerk aan den IJssel c. a. (residentie Lekkerkerk), C. L. Klein, thans ont vanger derzelfde middelen te Aardenburg. Deze benoeming is reeds in een gedeelte der oplaag van ons vorig nommer onder Laatste be richten medegedeeld. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. en' ace. te Rijssen c. a. D. W. Middelhoven, thans ontvanger derzelfde middelen te Horst c. a. Benoemd tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en aec. te Beek c. a. (gemeente Ubbergen), R. J. Jannette, thans ontvanger der dir. bel. en acc. te Zundert c. o. consuls. Erkend en toegelaten als vice-consul van Denemarken te Helder, de heer Leendert Amons. De heer Stephen B. Heward, door den consul- generaal te Toronto tot zijnen vice-consul te Montreal aangesteld, is in die hoedanigheid door de regeering van Canada erkend. De heer E. B del Boaco, door den consul te Messina tot zijnen vice-consul te Syracuse aan gesteld, is in die hoedanigheid door de Italiaan- sche regeering erkend. Aan de universiteit te Utrecht is bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid, na publieke verdediging van een proefschriftOver de voor bereiding en aanvang der in de Ned. herv. kerk in de eerste helft der XlXe eeuw voorgevallen afscheiding historisch kritische studiën), de heer C. C. Schot, pred. te Aagtekerke, geb. te Babauw (Timor Koepang) N. I. De kerkeraad der Waalsehe gemeente te Rotterdam heeft na een langdurige beraadslaging besloten den predikant Van Hamel, die zijn ontslag heeft gevraagd uit zijne bediening, te doen weten dat men kennis heeft genomen van zijn verzoek en dat men zijn stap diep betreurt. In de ker keraad szitting van 12 October a. zal ten aan zien dezer zaak eene beslissing worden genomen. De gemeenteraad van Doetinchem heeft be sloten op 1 December a. s. een gymnasium op ta richten. Vllssingen, 27 Sept. De heer H. Koops, predikant bij de N. H. gemeente te Varsevëld, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. Vlissingen 29 September. De heer H. L. Spoorman sedert ongeveer negen jaren pastoor alhier, en benoemd tot pastoor eu deken der St. Hippolitus kerk te Delft, heeft gisteren avond met eene hartelijke rede afscheid genomen van zijne parochianen. In verband met het gevierde groot avondmaal had hij tot grondslag zijner toespraak gekozen, de woorden„die mij eet zal om mij leven." Eene zeer talrijke opkomst, waaronder zich ver scheidene personen bevonden van andere gezindten, getuigde van de achtingen genegenheid welke de heer Spoorman zich heeft weten te verwerven, en die ook bij niet-Roomsohen zeer algemeen was. De predikant van Zwijndrecht heeft voor het beroep naar Biggekerke bedankt. Als men eenmaal een tafellaken is, wordt men natuurlijk liefst geen servet. (Fr. Ct,) Schoondljkc, 27 September. De tentoon stelling van tuinvruchten, ooft en bloemen van wege de Maatschappij ter bevordering van Ooft- en Tuinbouw in t kanton Oostburg werd op Za terdag namiddag te 3 uren door den voorzitter met eene toepasselijke toespraak geopend, en .vervolgen^ voor de leden opengesteld.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1