BUITENLAND. Laatste berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieu ws. Marine en (eger. Landbouw. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen* Algemeen Overzicht. Olie in het vuur. TBm< 27 September des morgens te 8 uren. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Assendelft K. de Boer Cz., wethouder dier gemeente. schoolopzieners. Eervol ontslag verleend aan mr. Ph. van Blom, op zijn verzoek, als school opziener in het vijfde schooldistrict van Friesland, en in zijne plaats benoemd mr. J. S. baron van Harinxma thoe Slooten. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den kolonel J. D. A. Barre, van den grooten staf, adjudant van Z. K. H. prins Frederik, tot het aannemen en dragen der versierselen van de orde der 2e kl. van den Rooden Adelaar, hem door den keizer van Duitschland geschonken. geneeskundige dienst. Tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot off. van gez. 2e kl. bij het leger in N. I. de heer dr. G. L_ Jespersen, geneesheer te Kopenhagen. Wij vestigen de aandacht op de heropening der Zondags- of herhalingsschool in de Lange Delft alhier, welke morgen plaats zal hebben. Reeds in December 1835 werd deze nuttige inrichting gesticht, welke zich ten doel stelt personen boven de 13 jaren, die aan het onderwijs op de lagere school niet geregeld deel genomen of dit later verwaarloosd hebben, in de gelegenheid te stellen zich verder in de noodzakelijkste kundigheden, lezen, schrijven en rekenen, te bekwamen. Zij telt thans 70 leerlingen, aan wie des Zondags middags en den Woensdags avonds door een hoofd- en vier hulponderwijzers geregeld onder richt wordt gegeven. Al zijn de uitkomsten van dit onderricht in de lange reeks van jaren, dat de school bestaat, zeer bevredigend te noemen, toch mug eene opwekking, om anderen aan te sporen deze gele genheid niet te verwaarloozen om goed te maken wat zij in hun jeugd verzuimden, niet overbodig g6acht worden. Even als kennis macht is, zoo is ook onkunde eene bijna nooit falende oorzaak van armoede en zwakte. Daar onze minder ontwikkelde medeburgers van te overtuigen, zal in vele gevallen het best werkende middel zijn tot hun zedelijken en stoflelijken vooruitgang. Burg. en weth. van Amsterdam maken bekeud dat zij, overeenkomstig art. 10 der verordening tot regeling der universiteit, voornemens zijn drie beurzen, ieder van f 800 toe te kennen, te weten óene aan een student in de letteren, éene aan een student in de wis- en natuurkunde en éene aan een student in de rechtsgeleerdheid aan de uni versiteit aldaar. Zij noodigen belanghebbenden uit, om zich aan te melden bij verzoekschrift, op zegel, vóór of op 8 October a. Benoemd tot leeraar aan het gymnasium te Rotterdam dr. A. Kempe, te Zaandam. üerooskerkc (Walcheren). Beroepen bij de N. H. gemeente alhier de heer W. Mense, pred. te Zwijndrecbt (Cl. Dordrecht). Naar net Bat. Hblad mededeelt, is in Indië tdt Nederland de last ontvangen om het wapen der cavalerie af te schaffen. Ten gevolge van dien last zullen voortaan slechts eenige manschap pen behouden blijven, die te Batavia gedurende het verblijf van den gouverneur-generaal aldaar de wacht zullen betrekken, en een honderdtal andere, die als eerewacht aan het hof van Solo dienst zullen doen. De luit. t. z. 2e kl. J. D. baron van Wasse- naer tot Catwijck wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Óp de 27e tentoonstelling, gehouden door de Moliandsche maatschappij van landbouw te Haarlem, zijn o. a. bekroondmet eene zilveren medaille H. J. E. Gerlach, te Koudekerke, voor wit mos terdzaad en met een verguld zilveren medaille de firma wed. J. C. Massee en Zn, te Goes, voor een wanmolen. In de te 's Hertogenbosch den 24en Juli jl. gehouden vergadering van het 32e Nederl. Land- huishoudkundig Congres werd aau het congres- bestuur opgedragen de benoeming eener commissie, die het noodige Zal voorbereiden Om te trachten een Landbouwraad in het leven te roepen, ge vormd uit verschillende landbouw1-maatschappijen In Nederland. Door dat bestuur zijn thans tot leden dier commissie benoemd de heerenJ. A. van der Burgh, te Breda, mr. C. J. Sickesz, te de Cloese bij Lochem, mr. A. J. Thomassen 4 Thuessink van der Hoop van Slochteren, te Slochteren, dr. M. Salverda, te 's Gravenhage, mr. A. van Naamen van Eemneste Zwolle, mr. C. J. Pické, te Mid delburg en P. F. L. Waldeck, te Loosduinen. Tot eere-voorzitter der commissie is benoemd de heer mr. B. W. A. E. baron Sloét tot Oldhuis, te Zwolle. Voorts is aan de commissie overgelaten het getal harer leden te vermeerderen, zoo noodig tot het dubbele van het getal, waaruit zij thans is samengesteld en de open te vallen plaatsen aan te vullen. Volgens het wekelijksch weerstaatje in de Javasche Courant is het te Batavia op den 15en Augustus den geheelen dag niet warmer geweest dan 77 graden Fahrenheit. Die lage temperatuur is voor Batavia een groote bijzonderheid. Heden avond wordt te Utrecht in het Gebouw voor kunsten ea wetenschappen eene ver gadering van spoorweg-ambtenaren gehouden, ter bespreking van de vraag, of er aanleiding zou kunnen bestaan het spoorjubileum te vieren. In 't begin van Februari heeft in den Java- Bode een advertentie gestaan, luidende „In het oog zijner vrienden overleden de heer A. Blanchemanche, die in leven voldoende blijken heeft gegeven van een hoogst gevaarlijk sujet te zijn". Wegens het plaatsen van deze advertentie is de heer A. Borgmann aangeklaagd voor belëedi- ging van genoemden B. in openbaren geschrifte. De aardappelboeren in het Noorden des lands trachten het publiek afkeerig te maken van de tegenwoordig ingevoerd wordende Duitsche aardappelen, onder, voorgeven dat die geteeld zijn op de slagvelden uit den jongsten Fransch Duitschen oorlog. Het zouden duB overblijfselen van menschenlijken zijn, die men opeet Op lieden die een oogenblik doordenken, maakt zulk een praatje natuurlijk niet den minsten indruk. Ongelukkig zijn er altijd nog velen, die het gemakkelijker vinden niet door te denken. Donderdag was men op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoe'sluis bijna den geheelen voormiddag weder bezig met het afranselen van zes schepe lingen, die door den krijgsraad, volgens de wet, wegens desertie tot de straf van laarzen veroor deeld waren. De Duitsche gemoedelijkheid verleent aan de verhouding tusschen den vorst en het minder onderwezen gedeelte des volks iets huisvaderlijks, dat men wellicht nergens anders vindt eu dat soms aanleiding geeft tot zeer naïeve uitingen. Zoo ontving keizer Wilhelm bij zijn laatste bezoek in Koningsbergen een rekest van een kegeljongen, die een verzoek aan zijn keizer richt voor zijne „bloedarme" ouders. Geene gift echter vraagt hij, maar of de keizer zoo genadig wil zijn om zijne moeder, die sedert 21 jaren meêspeelt in twee loten der Pruisische staatsloterij (de nom- mers worden genoemd), doch nog nooit iets heeft gewonnen, de vreugde te verschaffen om bij een der eerste trekkingen eens een prijs te winnen. De jongen belooft dan als hij groot is voor zijn keizer te zullen vechten, „zooals de vaderen dat gedaan hebben". Bij het bestuur der permanente tentoonstel ling van de toepassing der wetenschap op de nijverheid te Parijs heeft het zonderlinge plan bestaan zonderling vooral met het oog op den werkkring van dit bestuur om eene tentoon stelling te houden van zuigelingen. Men heeft het plan laten varen, niet zooals men denken zou, omdat het op zich zelve onzinnig is, maar omdat men achtte, dat. het alleen in eene kleine gemeente, waar men elkander goed kent, uitvoerbaar is. Men schijnt het denkbeeld toch nog eene ernstige bespreking waardig geklierd te hebben en dat is op zich zelf belachelijk genoeg. Men denke zich moederzorg bekroond met prijs of premie. De goede zaken, die Lourdes en La Salette met de wonderwinkels gemaakt hebben, wekken den naijver van menige andere plaats in F rank rij k op. Men heeft in Gustave Droz' Autour d' une source kunnen lezen, hoe men eene clericale bad plaats maakt, en het is geen wonder, dat het kapitalisten in den zin komt de proef eens te wagen. Zoo is thans weder de heilige maagd verschenen aan eene arme boerenvrouw in het dorp Termes. Zij zeide aan het eenvoudige mensch, dat Frankrijk onder zijn tegenwoordig bestuur op eene gevaarlijke helling is. Waarom die waar schuwing niet gericht aan den heer Grêjy of aan den heer Waddington, vraagt ern Parijsch blad. Die kunnen er wat aan doen. De Engelsch-Indische regeering heeft verbo den, dat reporters van dagbladen met- de troepen zouden medegaan naar Afghanistan. Men verze kert echter thans weder, dat dit verbod zal worden ingetrokken. Aan het bureau van de staatsspoorwegen te Utrecht is aanbesteed het verlengen der tusschen- perrons op de stations Krabbendijke, Kruiningen, Biezelinge, Goes en 's Heer-Arendskerke, ten behoeve van den spoorweg van Roozendaal naar Ylissingende minste inschrijver was A. Foudraine, te Goes, voor f 3798. IJmulden. Het stoomschip Primes Marie> gezagv. Hissink, vertrok heden morgen te tien uren naar Batavia, vol passagiers en met 60 militairen aan boord. Goes. Heden had, in tegenwoordigheid eener talrijke schare, de onthulling van het gedenk- teeken op het graf van wijlen mr. M. P. Blaau- been plaats. De heer Van der Bilt Lamothe hield eene treffende toespraak, tot herdenking der deugden van den overledene als mensch, als bur ger en als burgemeester. Indrukwekkend was daarna de uitvoering van het koor Am Grabe, onder leiding van den heer Samans, terwijl twee bevallige meisjes de eenvoudig bewerkte wit marmeren plaat, staande op het hoofdeinde van de grafzerk ontblootten. Op die plaat leest meu het opschrift: „Hij heeft zich verdienstelijk ge maakt voor zijne vaderstad. De burgerij van Goes." Nadat door den heer Blaaubeen, uit Antwerpen, namens de familie dank betuigd en het gedenk- teeken aanvaard was, was de plechtigheid afge- 1 o open. namen Ba- Wind Toestand der der rom. plaatsen. afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields 10.2 WZW 1 helder kalm Sylt 8.4 NNO 1 bew. Hartlepool Swiuemunde 5.1 ZZO 3 betr. Hamburg 6.7 N 2 regen Delfzijl 7.6 WNW 0 bew. Groningen. 7.6 N 0 bew. Helder. 7.4 Z 0 regen kalm Yarmouth. WNW 1 1. bew. kalm Vlissingen. 6.8 ZZW 1 bew. Maastricht 7.1 ZW 1 betr. Valentia 7.1 z 7 betr. golvend Portsmouth. NW 2 regen kalm Grisnez 7.0 NNW 2 z. b. w. Parijs 7.7 stil z. bew. St. Mathieu. V/.7 stil 1. bew. Biarritz 7.6 O 3 bew. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenG. 0.8 V. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: Corr767 Thermometer „26 Sept. 's av. 11 u. 48 gr. 27 Sept. 'smorg. 8 u. 52 gr. 's midd. 1 u. 63 gr. 's av. 5 u. 56 gr. De tijdingen uit Afghanistan blijven wijzen op de vele bezwaren, waarmede de nieuwe oorlog zal gepaard gaan. Een dier bezwaren is de houding van de grensstammen in den Kbayber pas. Wan neer eens de groote massa van het Engelsche leger op Kaboel zal aanrukken, ligt het voor de hand, dat dit leger gemeenschap moet kunnen hebben met de kolonie, al was het maar alleen om te proviandeeren, en dat dus de gansche af te leggen weg in het bezit der Engelschen moet blijven. Zijn de grensstammen nu gunstig voor Engeland gezind, dan is deze zekerheid gemak kelijk te verkrijgen; zijn zij integendeel vijande lijk gestemd, dan eischt het bewaken van den weg weer grootere troepenmacht. Nu schijnt een deel dier grensvolken, de Afridies, niet van plan te zijn om de Engelsche legers moeilijkheden in den weg te leggen; want zij hebben gijzelaars gegeven voor hunne trouw. De noordelijker wonende Momunds echter nemen eene dreigende houding aan. De troepen, in den oorlog te ge bruiken, zullen dan ook heel wat talrijker zijn dan volgens het oorspronkelijke plan. Een ander geheel onverwacht bezwaar voegt zich nog daarbij onder de troepen te Pesehawur is de cholera uit gebroken. Het telegram aan de Daily News, dat deze Jobstijdingen overbrengt, eindigt met de woorden: „Men ondervindt in den Khayber-pas onoverzienbare moeilijkheden bij den dienst van het transport." Die oorlog zal dus weer een schat van geld kosten aan Engeland of aan de kolonie. Dit punt, dat eigenlijk wel vooruit moest vaststaan, is voor den vorigen oorlog eerst geregeld, toen de vrede was gesloten. Men heeft toen de schatkist der kolonie het gelag laten be talen. In Afrika gaat het beter. Sir Garnet Wolseley seint van den 8«n September, dat alle Zoeloe- hoofden, behalve twee, welke den volgenden dag verwacht werden, de strenge voorwaarden van onderwerping hadden geteekend, welke hen ver plichten als brave vorstjes onder Engelsch toe zicht verder te regeeren. Cetewayo is te Port Durnford ingescheept naar Kaapstad, waar op de citadel kamers voor hem in gereedheid zijn ge bracht, zooals wij gisteren nog in een deel onzer oplaag konden vermelden. Kamers voor een Zoe- loekoniugde man zal niet weten hoe hij het heeft. De inrichting der kralen of versterkte dorpen, zooals wij die in de geïllustreerde nieuws bladen hebben gezien, doet niet denken aan de luxe, welke wij reeds spoedig aan het begrip ka mer verbinden. Zeker zal de gevangen koning ook op reis niet veel last hebben van bagage, en zal niet zijn eerste werk zijn om een kleeren- kast in zijn nieuw verblijf te zoeken. Hij neemt drie echtgenooten, eene dochter en vier getrouwe Zoeloes mede. De quaestie der Joden in Rumenië is een stap nader tot hare oplossing gekomen. Bij de wet gevende macht zal thans een voorstel der regee ring aan de orde komen, nadat twee voorstellen zijn verworpen, die uit den boezem der kamer kwamen eu ten doel hadden de bepalingen van bet Berlijnsche congres eenvoudig weg te ontdui ken, door het vaststellen van voorwaarden voor de naturalisatie, die deze geheel illusoir msken zouden. Het ontwerp der regeering houdt het midden tusschen eene voldoening aan den eisch der mogendheden en de ontegenzeggelijke bezwaren, die verbonden zijn aan eene naturalisatie en bloc van al de Israëlieten in Rumenië. Als beginsel van het Rumeensch staatsrecht wordt aangenomen, dat in Rumenië het verschil vau godsdienstige belij denis geene onbekwaamheid medebrengt voor het verkrijgen of uitoefenen der burgerlijke of poli tieke rechten. Het staatsverband wordt dus verkrijgbaar voor allen, zonder onderscheid van godsdienst. Ter uitvoering van dit beginsel bevat het ont werp de volgende bepalingen. De naturalisatie zal aan vreemdelingen of aan ingezetenen, die geen Rumenen zijD, verleend worden bij afzonder lijk besluit op de voor ieder persoon afzonderlijk in te dienen aanvraag. Niet-burgers kunnen geen grondbezit hebben behalve wijngaa: den en huizen in de steden, behoudens vroeger door Rumenië met vreemde staten gesloten overeenkomsten. De beperking ten aanzien van het grondbezit geldt niet voor de Dobrudscha. In Rumeuië geboren en tot hunne meerderjarigheid aldaar opgevoede vreemdelingen zijn vrijgesteld van het stage van 10 jaren, voor de naturalisatie vereischt. Ru- meensche onderdanen, die reeds met inboorlingen waren gelijkgesteld, worden bij deze wet zelve, volgens daaraan toe te voegen lijst, verklaard Rumeensche burgers te zijn. Zullen de kamers dat ontwerp aannemen? vraagt men zich af. Indien zij het doen, is het eene concessie aan de mogendheden en aan het ministerie, dat in de klem zit tusschen deze en de meerderheid des volks. Deze wil zonder twijfel de rijke Joden het recht van grondbezit bij voortduring blijven ontzeggen; wijl men bang is dat spoedig half Rumenië aan hen zou toebehooren. Nemen de kamers het ontwerp niet aan, dan gaat het ministerie heen en zal men niet zoo spoedig een nieuw kabinet krijgen, dat aan de mogendheden vertellen wil dat de verte genwoordiging de volkenrechtelijke overeenkom sten der regeering weigert te bekrachtigen. De zaak wordt dan weder eene der permanente „quaesties". Men hoort weinig meer van nihilistende reeks van politieke misdrijven in Rusland schijnt ge ëindigd te zijn, en slechts een enkele brand doet nog aan de gevaarlijke revolutiemannen denken. Ten koste vau welke maatregelen dat verkregen is hoort men niet volledig; de Russische bladen bewaren een gedwongen stilzwijgen, en de ont hullingen, welke enkele Duitsche en Oostenrijksche bladen nu en dan brengen, doen nog het gansche systeem niet overzien. Toch ziet men onder de tippen van den sluier, die nu en dan worden opgelicht, de sporen eener hatelijke en verbitte rende inquisitie, die de overtuiging geett, dat wij te doen hebben met tijdelijke maatregelen, welke een geweldigen omkeer voorbereiden. Een sprekend voorbeeld vinden wij in de Kólnische Zeitung, wier Moskouer correspondent de in deze maand van kracht geworden „instructie voor de studenten aan de Petersburger hoogeschool" mede deelt. De jongelieden, welke eens door de macht der wetenschappelijke ontwikkeling aan de spits zullen staan van het Russische volk, worden onderworpen aan eene behandeling, gelijk men in de scherpste strafstelsels voorschrijft voor gevaar lijke misdadigers na hun ontslag uit de govangenis. Men leze de bepalingen zelvezij hebben geene qualificatie noodig. 1) Aan studenten gelijk aan alle burgers van den staat wordt verboden aan eene geheime bijeenkomst of aan eene geheime vereeniging deel te nemen, ook wanneer deze geen ongeoorloofd doel hebben. 2) De studenten vormen geen bijzonder korps; derhalve wordt hun iedere gezamenlijke handeling, als bet samenstellen van adressen, bezwaarschrif ten, requaesten, of het zenden van deputaties, ten strengste verboden. 3) Iedere bijeenkomst, welke eene demonstratie of beraadslaging ten doel heeft, is ten strengste verboden. 4) Het geven van concerten, tooueelvoorstellingen of voorlezingen is Verboden. 5) De studenten zijn buiten de universiteit aan de algemeene politiewetten onderworpen, doch staatt tevens ook onder opzicht van de opzieners der universiteit. 6) Ieder student ontvangt een, gedurende een half jaar geldig bewijs van domicilie te St. Pe tersburg en een ander bewijs, dat recht geett de colleges te bezoeken. Dit laatste móet bij steeds

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2