BUITENLAND. Laatste berichten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Yerkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen; 24 September des morgens te 8 uren. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. van deze uitgave melding al» van een uitmuntend hulpmiddel om, niet juist in den kortst moge lijken tijd, maar op degelijke wijze, zich de kennis eener vreemde taal eigen te maken. Door den raad van Arnhem is benoemd tot rector aan het gymnasium, op eene jaarwedde van f 3500, dr. F. Goslings, thans conrector. Aan de diaconie te StPhilipsland is door wijlen den heer W. F. Del Campo, genaamd Camp, vermaakt eene obligatie groot 1000 fl. 5 pet. Weener Metalliek. De luits. t. z. Ie kl. M. A. Medenbach en Z. J. Cambier, tijdelijk le officieren aan boord van Zr. Ms. opleidingschepen Anna Taulowna en Admiraal van ffassenaer, worden met den laatst en dezer op nonactiviteit gesteld. Het schroefstoomschip Mamix, kommandant kapt.-luit. ter zee G. C. C. Thierens, zal, naar men verneemt, niet uit dienst worden gesteld, doch aan 's rijks werf te Amsterdam de noodige voorzieniogen en herstellingen ondergaan, om zoo spoedig mogelijk weder voor den actieven dienst beschikbaar te wezen. Ter openbare terechtzitting van het kantonge recht te Middelburg van 23 September zijn de navolgende personen veroordeeld W. V., te Middelburg, wegens het zonder daartoe uitgetergd te zijn iemand toevoegen van scheld woorden, in eene boete van fl ot 1 dag gevan genisstraf, M. v. Cte Middelburg, wegens het buiten volstrekte noodzaak rijden met een voertuig over een klinkerpad te Middelburg, in eene boete van f 1 of 1 dag gevangenisstraf. M. V., te Vlissingen, wegens het moedwillig mishandelen van eene kat aldaar, in eene boete van f5 of 2 dagen gevangenisstraf. N. O., vrouw van I. 0. te Bergen op Zoom, wegens het werpen van asch in eene haven te Vlissingen, in eene boete van 3 of 1 dag gevan genisstraf. J. v. d. V, te Vlissingen, wegens het onbeheerd laten looptn van een paard op gemeentegrond aldaar, in eene boete van 3 of 1 dag gevange nisstraf. E. C. M. vrouw van P. B., J. G. vrouw van J. J. V., H. B. v. d. W., I. D. K., J. v. E., W, C. v. S., H. d. O., allen te Middelburg, wegens het maken van nachtelijk burengerucht, ieder in eene boete van f 5.50 ot 1 dag gevan genisstraf. L, E., te Bergen op Zoom, A. O. S., te Goes, A. P. E., te Middelburg, en J. C. M., te Middel burg, wegens het niet voorzien van eenig voertuig trekkende honden van een muilkorf, op de open bare straat te Nieuw- en St Joosland, ieder in eene boete van 1 of 1 dag gevangenisstraf. C. K., te 's Heerenhoek, wegens openbare dron kenschap te Nieuw- en St. Joosland, in eene boete van fl of 1 dag gevangenisstraf. J. d. K., te Biggekerke, wegens openbare dron kenschap te Middelburg, (tweemaal gepleegd) in twee boeten van f 1 of een dag gevangenisstraf voor elk, S. V., te Aagtekerke, wegens als voren, te Domburg, na binnen de laatste 12 maanden voor eene gelijke overtreding te zijn veroordeeld, in eene geldboete van 10 of 3 dagen gevangenis straf en bovendien in eene gevangenisstraf van eén dag. A. B., te Gapinge, wegens als voren te Veere, na binnen de laatste 12 maanden voor gelijke overtreding te zijn veroordeeld, in eene boete van 6 of 2 dagen gevangenisstraf. W. P., te Middelburg, wegens al» voren te Middelburg, (tweemaal gepleegd) na gelijke ver oordeeling binnen de laatste 12 maanden, in twee boeten van f 3 of 2 dagen gevangenisstraf. W. H., te Middelburg, C. O., te Eoudekerke, P. J. de H., te Middelburg, wegens als voren, ieder in eene boete van fl en wegens het maken van nachtelijk burengerucht, ieder in eene boete van f 5.50 of 1 dag gevangenisstraf voor iedere boete. W. A. te Serooskerke, wegens als voren, in eene boete van f 1 en wegens het noodeloos door een voertuig belemmeren van de passage op de openbare straat te Middelburg, in eene boete van f 2 of 1 dag gevangenisstraf voor elke boete. In de laatste dagen zjjn volgens de Maasbode op verschillende plaatsen van Rot terdam personen aangetroffen, die den geeuw honger hadden. Men vond een vrouw in de Noordermolenstraat, een man aan de Sleephellitig, die in twee dagen niets gegeten hadden. Diepe armoede, tengevolge Van gebrek aan wefk, was de oorzaak. Door de hulp van personen, door welke die ongelukkigen gevonden werden, zijn zij voor het oogenblik uit huu nood gered, Een der weinige overgeblevenen Van hen, die onder Napoleon I de veldtochten in Frankrijk, Italië en Rusland mede maakten, die tevens na uit Oos- tenrijksche krijgsgevangenschap te zijn ontslagen, te Waterloo streed, zekere J. Reebergen, thans verpleegd in het armenhuis te Amerongen, viert heden zijn 60jarige echtvereeniging. Eenige wei- denkenden hebben gezorgd het bejaarde paar een feestdag te bereiden. Voornommers van het Nieuws van den Bag waarin de officieele lijst der bekroningen op de Amhemsche tentoonstelling opgenomen was, werd gisteren te Arnhem 1.25 betaald. Ook voor die der N. Rott. Ct werd veel meer dan de prijs gegeven. Grappig is het dat de afschriften dier lijsten, buiten weten der commissie voor de tentoonstel ling, door ondergeschikte personen gemaakt en aan de genoemde bladen toegezonden zijn. Het ergst is hiermede de uitgever van de Officieele Gids gedupeerd, aan wien, met de redactie der Arnh.Ct, de eerste mededeeling der officieele lijst beloofd was. Het door burg. en weth. van Rotterdam ingediende plan tot het bouwen van een droog dok is opgemaakt door eene commissie bestaande uit de heereu prof. N. H. Henket, te Delftdr. B. J. Tideman, hoofdingenieur en adviseur voor scheepsbouw bij de marine te Amsterdam, en J. Strootman, hoofdingenieur van den waterstaat te Groningen. Het ijzeren dok zal bestaan in 8 sectiën van 17 meter lengte ieder. De kosten, met inbegrip van het graafwerk, worden begroot op 1,233,200, doch wanneer aanvankelijk 6 sectiën worden gebouwd, dan zullen de kosten het voorgestelde cijfer van 1 mlllioen niet over schrijden. Men heeft dan een doklengte van ten hoogste 100 meter. Burg. en weth. achten dit voorloopig voldoende, daar zoo noodig de ont brekende sectiën later kunnen worden vervaardigd. De academiefeesten te Groningen zijn Zondag avond begonnen en Maandag voortgezet door eene welsprekende feestrede van prof. Hecker in da Martinikerk. Des avonds werd aan de in de Harmonie verzamelde reünisten eene serenade gebracht door het studentenkorps Vindicat atque polit. De meeste straten en tallooze huizen in de stad zijn versierd, terwijl in de Poelestraat een merkwaardige eerepoort is opgericht, zijnde eene nabootsing van de middeleeuwsche poort op dezelfde plek, door welke graaf Edzard in 1506 in de stad kwam; ook nu was de poort bestemd om den optocht, welke dienzelfden intocht na bootst, door te laten. Aan de burger-avondschool te Utrecht werd dezer dagen, tegelijk met eenige andere militairen, een mineur toegelaten. De bepaling bestaat daar dat een kwartaal schoolgeld, ten bedrage van f 2, vooruit betaald moet worden. De mineur over handigde den directeur daarom een rijksdaalder, doch toen deze hem zijn twee kwartjes terug wilde geven, was het antwoord, dat hij, onder een goedhartig wuiven met de band, van den krijgsman ontving„Laat n maar zitten mijnheer Men had eenige moeite om den zoon van Mars aan 't verstand te brengen, dat hier geen fooitjes werden aangenomen. De feesten te 's Gravenhage, ter eere van 'töOjarig bestaan der bataljons grenadiers en jagers, werden Maandag voortgezet met een luis terrijk feestmaal, in 'f Gebouw voor K. en W.t waar ruim 200 officieren en oud-offieieren aanzaten en des avonds met een schitterend vuurwerk. Op de feestelijke bijeenkomst der oud-onderofficieren werd besloten een vereeniging op te richten van de oud-onderofficieren van het regiment, bestemd om bij de oude krijgsmakkers, die in 't burger leven waren teruggekeerd, steeds de herinnering aan hun bij 't keurkorps doorgebrachte jaren levendig te houden en daartoe minstens eenmaal per jaar in de residentie te komen. Gisteren bestonden de feestelijkheden in ver schillende spelen en wedstrijden, door de onder officieren en manschappen. Voor de laatsten waren mastklimmenzakloopen, boegsprietloopen enz., de nommers van het program. Een verras sing was het „kikkeren", waarbij een 20tal tam boers en jeugdige manschappenin een zak gebonden, hurkende, als een kikker naar een paal moesten springen, waarop een stuk worst met f 1 daarin. Het spel dat nu weder, even als vroeger, het meest in den smaak vief, was 't „ringsteken", door 246 man. Op een wagentje van een hoogte gereden, moesten zij een langen stok door 't kleine gat vaneen plankje werpen, dat bevestigd was aan een kuip, met water gevuld, welke balanceerde. Raakten ze dit plankje, zon der in 't gat te steken, dan haalden zij door 't. kantelen der kuip een nat pak. Het meerendeel moest daarmee dan ook 't strijdperk ruimen. Gisteren avond te 8 uren vereenigden zich de onderofficieren en oud-onderofficieren in de zaal Be Vereeniging op een bal, terwijl te 7 uren in den Zoölogischen tuin feestelijk verlicht—een groote soirée musicale plaats had. Keizer Wilhelm is sedert eenige dagen in Straatsburg, om de groote manoeuvres aldaar bij te wonen. In de berichten omtrent zijne ontvangst aldaar heerscht groot verschil. De Duitsche bladen en de Times geven hoog op van de geest drift der bevolking. De Fransche bladen spreken er heel anders over en beweren, dat al het vreug debetoon van officieele zijde uitgaat, doch dat geen der juichkreten uit het hart des volks voort komt. Zelfs vertelt men, dat op den dag van keizers intocht te Straatsburg, aldaar 500 ge heime politieagenten en che/s d' enthousiasme waren aangekomen om dienst te doen als claqueurs. De correspondenten van La France en van La Républigue Frangaise beweren, dat de bevolking van Straatsburg koel en onverschillig bleef, en dat vooral keizerin Augusta getroffen was door die houding en zich beklaagd had, dat dj men- schen op de straat niet eens den hoed aflichtten, als hun keizer en keizerin voorbij reden. De vertegenwoordigers der Fransche dagbladen heb ben vrijen toegang gehad tot al de manoeuvres en tot al de vestingwerken van Straatsburg. Zij waren hierover wel wat verwonderd. Da corres pondent van de R. F. roemt vooral de groote dis cipline der Duitsche troepen, die geen woord spraken in het gelid, maar doodstil zich bewogen om met groote snelheid ieder bevel op te volgen. Gisteren is te Veere in het openbaar te koop aangeboden Een winkelhuis en erf staande en liggende te Veere aan de Kade, wijk A no. 135, groot 2 aren 90 centiaren. Verkocht voor f 190. Een woonhuis en erf aldaar, wijk A no. 49, groot 1 are 56 centiaren. Opgehouden op f 526. NAMEN Ba- Wind Toestand der DER rom. PLAATSE». afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields 19.9 W 2 betr. kalm Sylt 10.3 ZZW 6 regen Hartlepool 12.4 NW betr. kalm Swiuemunde 3.4 Z 4 betr. Hamburg 8.1 zo 4 betr. Delfzijl 11.4 z 3 betr. Groningen. 11.7 z 2 betr. Helder. 13.7 z 3 betr. kalm Yarmouth. NO 5 regen hol Vlissingen. 13.9 z 5 z. bdW. Maastricht 10.5 ZZW 4 z. bew. Valentia 10.4 NW 2 z. bew. deining Portsmouth. z 4 betr. deining Grisnez 15.1 zw 7 regen Parijs 9.6 ZZW 5 betr. St. Mathieu. 10.5 w 5 bew. Biarritz 5.3 wzw 3 z. bew. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 3.4 V. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: Corr748 Thermometer *23 Sept.s av. 11 u. 56 gr. 24 Sept. 'smorg. 8 u. 61 gr. 's midd. 1 u. 62 gr. 's av. 5 u. 58 gr. Amsterdam. Op de heden gehouden alge- meene vergadering der Maatsch. tot expl. van staatsspoorwegen werd besloten tot wijziging van de artt. 5 en 6 der statuten en tot uitgifte eener leenicg van f 6.000.000. Als commissaris werd ge kozen de heer mr. G. de Vries, lid van den raad van state. 's Grave nltage. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad werden uitgebracht op de heeren Cornelis de Groot (liberaal) 340, Gevaerts van Simonshaven (anti-revolutionairen katholiek) 205, Alting Mees (liberaal) 164, Groe- ninx van Zoelen (conservatief) 137 stemmen. Tusschen de beide eersten moet herstemming plaats hebben. Tweede kamer. Voortzetting van het adres-debat. Eene langdurige discussie werd ge voerd over de zinsnede betreffende de handels politiek. De heéren Heydenrijck, Insinger, Van Baar en Corver Hooft keurden de hierop betrek kelijke paragraaf in de troonrede af, als eene voorbarige en onnoodige ontboezeming, welke in verband tot de kwijning van scheepvaart en nijverheid, en lettende op de beweging in tegen- overgestelden zin in andere landen, van bedenke- lijken aard kon zijn. Daarentegen juichten de heeren Borgesius en Kops de flinke houding der regeering toe, die stellig voor een groot en goed beginsel partij gekozen heeft. De minister Vissering verdedigde met groote warmte de handhaving van het beginsel van den vrijen handel, op het voetspoor van koning Wil lem I, in navolging van vroegere staatslieden en tot behoud van den bloei van Nederland, in de overtuiging dat de tegenwoordige toestand van kwijging van voorbijgaanden aard zal zijn. De minister Van Lijnden antwoordde op eene vraag van den heer Heijdenrijck dat er nog geen han- delstractaten opgezegd zijn. Bij vernieuwing van traetaten zal de regeering zoo veel [mogelijk op reciprociteit in de toe te kennen voordeelen be dacht zijn. Het vertrouwen is daaromtrent op Japan gevestigd. Maar aan geen zelfs tijdelijk herstel van differentieele rechten of aan geen gebruik maken van de bevoegdheid tot verhooging der buitenlahdsche tarieven kan gedacht Worden. De commissie van redactie kende aan de voor gestelde paragraaf de beteekenis toe van eene zijdelingsehe instemming met het beginsel der regeering. Over die opvatting bestond echter verschil van gevoelen. De paragraaf werd ten slotte aangenomen met 53 tegen 16 stemmen. Na langdurige discussie werd het amendement- Elout op de onderwij s-paragraaf' met 57 tegen 15 stemmen verworpen en die paragraaf met 43 tegen 29 stemmen aangenomen. Het adres werd daarna iu zijn geheel met 44 tegen 28 stemmen aangenomen. Staatsbegrooting voor 1880. Nader ontleenen wij aan de stukken het volgende: Voor een te Dockum te vestigen hoogere bur gerschool met 3jarigen cursus is f 5000 uitge trokken en gelijk bedrag voor op te richten scholen van middelbaar onderwijs voor meisje», waarvoor aanvragen aanhangig zijn. Voor de hoogere burgerscholen te Amersfoort en Venlo en voor de meisjesschool te Haarlem zijn subsidieverhoogingen voorgedragen. Gelijk bedrag als voor het loopende jaar is voor onderhoud van historische gedenkteekenen enz. uitgetrokken, nl. ƒ85,650. De begrooting voor marine bedraagt in eind cijfer f 12,611,546.92, d. i. f597,115.90 minder dan voor 1879. O. a. zal worden gestaakt de bouw van stoom- kanonneerbooten, welker aantal, bij gereedheid der nog in aanbouw zijnde, alsdan dertig is, dat, bij de begrooting als noodig werd aangenomen. Uit den toelichtenden staat blijkt voorts, dat bij deze begrooting gelden aangevraagd worden: voor het beëindigen van den bouw van het schroefstoomschip le kl. Koningin Emma der Nederlandenvoor het voortzetten van den bouw van het schip De Ruijlev, voor het in aanbouw brengen van een schip van hetzelfde typevoor het vervolgen van den bouw der twee laatste stoomkanonneerbooten, benevens voor den aan maak van zes torpedobooten. De gunstige uitkomsten, zoowel hier te lande als elder», met de revolverkanonnen van den fabrikant Hotchkiss te Parijs verkregen, hebben tot de invoering daarvan doen besluiten. Alge meen wordt thans erkend, dat alleen deze en soortgelijke wapenen bij machte zijn om aanvallen met torpedobooten af te weren; bij alle natiën wordt dan ook met kracht de hand geslagen aan de bewapening der oorlogsbodems met dergelijke vuurwerktuigen, waarbij door de meesten aan het Hotchkiss revolverkanon de voorkeur wordt ge geven. Bij den marine torpedodienst hebben de proeven, om te geraken tot een goed stelsel van sleep- torpedo's, nog tot geene besliste uitkomsten geleid. Zij zullen echter worden voortgezet en daarvoor, zoomede voor het nog ontbrekende torpedo materieel, voor de nieuw aan te bouwen torpedobooten en schepen, zijn op deze begrooting de noodige gelden uitgetrokken. Volgens de ontworpen orgauisatie voor den geneeskundigen dienst bij de zeemacht zullen er zijn: 1 inspecteur/ 3200; 2 dirigeereude off. van gezond heid le kl. a f 2800; 2 der 2e kl. a f 2500 2 der 2e kl. a 220015 off. v. gezondh. le kl. f 1800 15 id. a 160015 id. a 140015 id. a 120020 der 2e kl. a 10001 eerste apo theker der zeemacht f 1400 en 3 apothekers 2e kl. a f 1000. De totale verhooging zou bedragen 19,400 aan vast traktement, tegenover een vermindering van ƒ600 aan zee-traktementvan het eerste komt f 7920 meer ten laste der Indische begrooting dan in 1879, terwijl de aftrekking wegens incompletie ƒ4200 meer bedraagt dan voor dat jaar. In verband met het onderzoek naar den water staatkundigen toestand des lands is in den loop van 1879 voortgegaan met de herziening der iivierkaarten, waarvan acht bladen deels voltooid, deels onderhanden zijn. Van de waterstaatskaart kwamen mede zes bladen gereed, terwijl de ver kenningen en waterpassingen voor drie andere gereed of onderhanden zijn. De slibwaarnemingen in den Neder-Rhijn te Pannerden werden voortgezet; bovendien werd met het doen van dergelijke waarnemingen be gonnen langs de hoofdrivieren, te Krimpen aan de Lek, aan den Hoek van Holland, te Nijmegen, te Sint-Andries (Waal- en Maaszijde), te Gorin- chem, te Dordrecht, te Wester voort, te Kampen en te Maastricht, en voorts langs de Zceuwsche stroomen, in het Zijpe, de Mosselkreek en de Eendracht. Langs de Lek, de Nieuwe Maas en het Scheur werd een nader onderzoek naar de werking der getijden aangevangen; terwijl, tot bepaling van de waterverdeeling der rivieren, opnieuw stroom metingen worden gedaan op de riviertakken die zich te HardinxveloL en Dordrecht splitsen, en tevens te Krimpen aan de Lek, in het Zijpe, de Mosseikreek en de Eendracht. Om den invloed der doorkwelling langs de rivieren te kunnen bepalen, worden grondboringen gedaan langs de dijken, beginnende aan het seheidingspunt te Pannerden. Dit jaar hoopt men daarmede langs den rechteroever van de Waal, tot Gorinctiem, gereed te komen, met inbegrip van de noodige boringen meer landwaarts, ten einde den invloed na te gaan van de Waal op de Betuwe en den Tielerwaard. Eindelijk worden langs de hoofdrivieren water passingen en andere opnemingen verrioht tot juister bepaling van de hoogte der rivierdijken. Het onderzoek naar den ioop en de sneineid der stroomen langs onze kust, kon door de ongunstige weêrsgesteldheid nog niet worden aan gevangen. Mocht deze nog tijdig verbeteren, dan zal daarvoor alsnog van den nazomer worden gebruik gemaakt. Al deze werkzaamheden zullen in het volgende jaar zeo krachtig mogelijk worden voortgezet. Voor zoover de middelen het toelaten, zal dan tevens een aanvang worden gemaakt met het doen van waterpassingen voor de herisiening vftn het Amsterdamsche peil, met een onderzoek naar het zoutgehalte van het water der benedenrivieren, en met waarnemingen aangaande den golfdruk, die tot dusver alleen aan den Hoek van Holland zijn geschied. Men blijft gissen en raden; iVat prins Bismarck bedoelt met zijn bezoek te Weenen, waar hij met groote beleefdheid en zelfs met zekere geestdrift ontvangen is. Men vergeeft veel en vergeet snel in het leven der volken1866 ligt toch nog niet zoo ver achter ons. De behoefte om Rusland in

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2