Laatste berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. TSmWjfc». Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen» De hooge raad heeft op 12 dezer aan de commanditaire bankvereeniging Rensburg Van Witsen te Rotterdam definitieve surséance van betaling toegestaan voor den tijd van 12 maanden, aanvang nemende van den dag, dat de provisio- neele surséance is verleend. 21 September des morgens te 8 ureD. ozo zee 22 September des morgens te 8 uren. 6.1 z Onder begunstiging van fraai weder had heden alhier de Schietwedstrijd plaats van de leden der schutterij die gedurende den afgeloopen zomer vrijwillig aan de schietoefeningen hadden deel genomen. Door den burgemeester van Middelburg, de officieren der schutterij en de sociëteit Door de wapens vrienden waren verschillende fraaie prijzen beschikbaarg esteld, terwijl ook van de inleggelden prijzen waren aangekocht. Te half drie kwam het muziekkorps op het terrein aan en voerde eenige nommers uit. Aan den wedstrijd, die te ongeveer Ui uur aan ving, werd door 86 leden der schutterij deelgenomen^ De prijzen worden behaald als volgt: een zilveren horlogo met inscriptie, geschonken door den burgemeester van Middelburgdoor den schutter J. A. Pieters met 44 punten in 5 tref fers; een fraaie sigarenkast, gesneden hout, ge schonken door de officieren der schutterij, door den korporaal A. W. den Doop met 37 punten in 5 treffers een rooktafel, geschonken door de sociëteit Door de wapens vriendendoor den korporaal W. Heijboer met 37 punten in 4 treffers; een met zilver gemonteerd aschbakje, geschonken door de sociëteit, door den korporaal F. L, van Euijven met 36 punten in 5 treffers; een fischjes doos, geschonken door de officieren der schutterij, door den sergeant-majoor J. K. Hariot met 34 punten in 5 trefferstwee biscuit beeldjes, aangekocht door de deelnemers, door den schutter F. J. Klaassen met 33 punten in 5 treffers twee bloemvazen, aangekocht, door den schutter P. Holscher, met 32 punten in 5 treffers; een kapstok, geschonken door de officieren der schutterij, door den sergeant H. J. van Agten met 32 punten in 4 trefferseen iuktstel, aange-- kocht, door den schutter I. de Broekert met 30 punten in 4 treffers een koppel met sabelscheede, aangekocht, door den schutter C. F. Wiessner, met 29 punten in 4 treffers, terwijl de laatste prijs een meerschuimen sigarenpijp, geschonken door de officieren der schutterij, na een kampstrijd tusschen vier deelnemers, ieder met 29 punten, behaald werd door den sergeant J. M. van der Harst. De prijzen werden op het terrein door den luitenant-kolonel, kommandant der schutterij, met eene toepasselijke aanspraak uitgereikt. Na afloop van den wedstrijd werd nog door een zestal aanwezige officieren naar een prijs geschoten, die de 2e luitenant A. A. Haman met 36 punten behaalde. schutterijen. Benoemd bij de rustende schut terij in Zeeland bij het 5e ba tail jon, tot majoor- kommandant A. G. V. Hombach, thans kapitein- middelbaak ouderwijs. Benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Roermond, dr. H. J. H- Schreurs. lager ouderwijs. Benoemd tot onderwijzer aan de kweekschool voor onderwijzers te Nijmegen- in zang- en toonkunst, J. L. Heinrichs, in gym nastiek, R. Franssenen in de kennis der natuur P. van der Burg; by de kweekschool voor onder, wijzers te Middelburg, benoemd tot onderwijzer in zang- en toonkunst, A. Lij sen. posterijen. Op verzoek met ingang van 1 Nov. a. s., eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te 's Gravenhage, aan den heer mr. B. van Hasselt onder dankbetuiging voor ïijne aan den lande bewezen diensten. geneeskundige dienst. Tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot off, van gez. 2e kl. bij het leger in N. I. de heer G. F. J. von Baden, praktiseerend geneesheer te Stege (Dene marken.) Er was èchtèr vfoeger e6n groote gaping in die Vefzamëling," vervolgde de graaf. „In het begin der zevende eeuw huwde een mijner voorouders een rijke Spaansche erfdochter én verhuisde naar Spanje, waar zijne nakomelingen bleven wonen totdat de üeef vah Lodewijk den XIV den troon beklom en Maria Gabriella van Savoie huwde. Dit echtpaar zond een onzer familieleden als afgezant haar hun vader Vidtor en toeü die Italië eh de verlatën familiegoederen -weerzag, Werd hij zoo ingenonlen met het schoone land, dat hij zijn betrekking als diplomaat neder- lëgde ën naar het land zijner vaderen terugkeerde. Hij liet eett jongeren broeder in Spanje achter, waar wij nog familie hebben, maar bracht de hoofdtak hiér oVer. Zijn Zoon Doh Alfonso plun derde zijné paleizen te Cordova en Sevilla, bracht al die Schatten grootendèels hierheen en toen kon men ook de gaping in de familieportretten aan vullen. Als ik mij niet vergis plaatste deze Don Alfonso de twee groote schildergen tusschen de vensters, die er thans nog hangen en die tot op den huidigen dag de schrik van alle kinderen in de familie geweest zijn. „En Wat stellen die schilderijen voor vroeg een der toehoorders. „De eene een zekeren Eodrigo Carlo, een Malthezer ridder, wieu de oneerbiedige mnlzen den neus afgegeten hebben, zoodat zijn gezicht een verschrikkelijk aanzien heeft gekregende andere is een Dommikaner monnik die ook tot do familie behoorde. Hij was groot-inquisiteur en In de vorige week werd de gemeente Aar denburg bezocht door den heer Hembroek, pastoor te Leur, voor elf jaren pastoor aldaar. 'tWas aandoenlijk om te zien, hoe tevreden allen waren dat zij den „ouden pastor" weer eens terug zagen Ieder, jong en oud, Roomsch en Onroomsch, had den mond vol van de goede eigenschappen van den man, die zoo algemeen bemind was. Hoe jammer, dat zulke geestelijken zoo zeld zaam worden {ff W. Zvl. W. d.) De luit. t. z. 2e kl. R. C. A. L. Jansen van Afferden en L. Haremaker, dienende aan boord van Zr. Ms. sehroefBtoomsehip Alkmaar, worden respectievelijk met den 6en en Hen October aan staande overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. ramschip Stier en gedetacheerd bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord en vervangen door de luit. t. z. 2e kl. N. W. van Ammers en J. A. P. van Dorth. Met den len October aanstaande worden aan boord van Zr. Ms. schroefstoomscbip Atjeh ge plaatst: de luit. t. z. Ie kl. F. W. Hudig, als le officier; die der 2e kl. J. P. Lubbe Bakker, D. Stolp, A. G. J. Kroef en C. Meyboom; de adelborsten le klasse A. C. A. Eschauzier, H. J. F. Michel- hoff, E. A. Steinmetz, P. van den Broeke, H. E. Bunnik, W. van Voss, G. Fabius jr. en A. M.P. C. van de Laarde off. van gezondh. le kl. J. J* Borst en de off, van adm. le kl. W. F. E. le Rütte. De feestviering ter gelegenheid van het 50jarig bestaan der bataljons grenadiers en jagers, is gisteren te 's Gravenhage aangevangen en wordt tot aanstaanden Woensdag voortgezet. Zij bestond gisteren uit eene samenkomst van oud-officieren in de Witte Sociëteiteene muziekuitvoering in het Bosch, des avonds muziek en illuminatie te Scheveningen en feest-opvoering der opera Mignon in den Schouwburg. Heden is een wapenschouwing in de Maliebaan gehouden, welke door den bijna 83jarigen prins Frederik te paard werd bijgewoond. Des middags te 3 uren worden de korporaals en soldaten en te 4 uren de onderofficieren feestelijk onthaald; te half zes heeft een diner der officieren en oud officieren in H Gebouw voor K. en W. plaats, dat door een muziek-uitvoering in den tuin en door een groot vuurwerk in de Maliebaan gevolgd zal worden. Dinsdag, des morgens, wedstrijden voor onder officieren en soldaten. Des avonds concert en illuminatie in den Dierentuin. Woensdag muiiek- uitvoering in den Dierentuin, aangeboden door het 3e regiment huzaren, 's avonds muziek en verlichting in het Bosch en tot slot groote taptoe met fakkellicht in de Maliebaan, door alle muziek korpsen der schutterij, der weerbaarheid en van het Haagsche garnizoen. Z. M. de koning woont, in strijd met hetgeen eerst gemeld is, geen dezer feesten bij, doch laat zich door den generaal Schönstedt vertegenwoor digen. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft Vrijdag J. P. W., vrachtrijder te Sluis, vrijgesproken van de beschuldiging van diefstal (zie M. Ct. van 20 Sept.) Voorts werd J. X., commissionair te Poortvliet, schuldig verklaard aan Valschheid in twee onder, handsche geschriften (Contracten voor de levering van suikerpenen aan eene beetwortelsuikerfabriek te Gent) en veroordeeld tot 6 maanden celstraf en 4 boeten van f 50. onderscheidde zich doof buitengewonen godsdienst ijver, het voetspoor van Torquemada volgende- Ik Werd door een liefhebbende, verstandige moeder opgevoed, bleef bij haar totdat ik ging studeeren en werd in mijne kinderjaren nooit bang gemaakt door de schrikverwekkende ver balen, welke de domme boeren over die twee Uitstrooiden maar ik heb mijn vader, die behoord had tot het geslacht van kinderen, dat met de dienstboden m de verwij derdste gangen en hoeken Van het kasteel woonde, meer dan eens hooren zeggen dat eerst zijn min en later de oude be dienden hem eiken avond de ongeloofelij kste en vreeselijkste dingen veftelden van de losbandige levenswijze van den ridder of van den godsdienst ijver van dén inquisiteur, tot hij zulk een schrik en afgrijzen voor die beiden kreeg, dat hij er op zijn vijftiende jaar nog niet zonder vrees langs durfde gaan. Vooral de groot-inquisiteur met zijn spookachtig wit gewaad en dien grooten zwarten rozenkrans op zijde, die naar men zeide gemaakt was van de harten en ingewanden van al de kinderen die op zijn bevel omgebracht waren, teneinde de ouders te dwingen hun geloof af te zweren, met dat magere gelaat, en een neus die bijna met zijn kin in aanraking kwam, had den armen jongen dikwijls slapelooze nachten en benauwde droomen bezorgd; zijn vader wilde hem voorgoed daarvan genezen en hem dwingen om 's avonds voor de schilderij te blijven stil staan, doch nauwelijks was hij er voorgebracht^ of hij kreeg een vreeselijkeo aanval vau stuipen - Nu heet het weder dat het nieuwe boek van den heer Ca. Busken Huet geen vertaling, maar een omwerking is van Xavier de Mon- têpin's roman Sa majesté Vargenteen werk van 5 deelen. Ieder, die weet welk een ongëevenaard meester de heer Huet is in dezen arbeid van uittrekken en in anderen vorm overgieten, zal nu ook be grijpen dat het aangekondigde boek, ofschoon niet oorspronkelijk, in zijne soort niet minder verdienstelijk wezen zal. In elk geval is er thans, zo nder des schrijvers bemoeiing, réclame genoeg voor gemaakt. In een strafzaak, die deze week te Londen is behandeld, is wederom uitgekomen hoe hoogst zwak een bewijs is, dat steunt op een oordeel van deskundigen over het bandschrift. Sir Francis Truscott, alderman van Londen, werd door zekeren beer Kearns beschuldigd van bet zenden van een honende briefkaart aan hem, Kearns. Twee des kundigen maakten uit en getuigden, dat het handschrift op de briefkaart dat van sir Francis was, en deze zou zeker veroordeeld zijn, als niet de werkelijke schrijver van de briefkaart zich had aangemeld, wiens getuigenis door de jury boven dat van de deskundigen werd gesteld. In Bordeaux is een nieuw blad verschenen, de Drapeau de V ordre, dat zich ten doel stelt „de zaak en de democratische principes van prins Napoleon" te verdedigen. Wij vinden de volgende belangwekkende cijfers over de hoogten over welke in verschillende deelen der wereld spoorbanen zijn gelegd. De spoor weg over de Apennijnen bereikt eene hoogte van 617 meter boven de oppervlakte der zeede Schwarz- wald spoorweg 550die over den Semmering (enkele uren sporens van Weenen) 590 die over den Kaukasus 975 meter. De St Gotthard-tunnel ligt 1154 meter hoog; de Brennerweg steigt tot 1367 ,de Mont-Cenis-weg tot 1338, de North-Pacific tot 1652, de Central Pacific tot 2140, de Union Pacific tot 2513 en de spoorweg over de Andes tot 4769 meter boven de zee. Dit laatste punt blijft dus slechts enkele meters beneden den top van den Mont-Blanc. De steiging bedraagt op enkele punten éen meter op eene lengte van 20.5 meter. De bewoners van Engelsch Indië hebben een vooftdurenden krijg te voeren tegen wilde beesten. In 1877 werden door deze dieren Diet minder dan 19.695 menschen gedood, en wel 819 door tijgers, 200 door luipaarden, 85 door beren 564 door wolven, 24 door hyaenas, 46 door wilde olifanten, 1180 door verschillende andere dieren en meer dan 16000 doör slangen. Nog vielen den wilden dieren ten offer 53.000 stuks vee. De mensehen wreekten zich door het dooden van 22.851 wilde dieren en 127.295 vergiftige slangen. Deze laatste worden veel gebruikt als werktuigen van moord. De deskundigen zijn het tegenwoordig vrij wel eens, dat tijdens den gelukkigen doortocht der Joden door de Roode zee de eb en vloed dier zee veel noordelijker reikten, dan de tegenwoor dige noordelijke oever, en dat dus die doortocht en de aan het leger Van den Egyptischen koting over komen calamiteit moet plaats gehad hebben op eene plaats waar thans droog land is. De Fransche abbé Meigne wil nu op die plaats opgravingen waardoor zijn gezondheid voor langer dan een jaar geknakt Was. „Zonder nu te beweren dat ik ziek word van angst," zei een der toehoorders, „moet ik bekennen dat ik altijd een onaangenamen indruk krijg als ik bij avond een schilderijengalerij zie en dat ik het volstrekt niet pleizierig vind om er alleen te Zijn. Ik verbeeld mij altijd dat die strakke ge zichten, die stijve gestalten, die doode figuren, mij allen aangrijnzen, bedreigen en op mij toe komen, en krijg het hoe langer hoe benauwder." „Dat verwondert mij niet," hernam een ander, „en ik herinner mij jaren geleden te hebben hooren spreken van een weddenschap, die door verschillende personen Werd aangegaan, maaf door niemand goed ten einde gebracht, om zich namelijk des avonds, met een licht in de hand, alleen langzaam naar een afgelegen vertrek te begeven, het in de lengte te doorloopen en voor een groot historisch portret te blijven stilstaan, het strak in het gelaat te zien en driemaal zijn eigen naam uit te spreken. Een dergenen die het wilde beproeven, kwam niet verder dan de trap, en de tweede keerde reeds voor de trapdeur om; een derde verloor vóór het portret eensklaps zijn stem en een vierde viel flauw, zoodra hij voor het eerst zijn naam uitsprak. Wat mij betreft," voegde hij er bij, „ik moet bekennen dat ik, als ik heden verzocht werd om mij naar het portret van den groot inquisiteur te begeven, bepaald zou weigeren mijn plaats voor dit heerlijke vuur en in zulk aange naam gezelschap te verlaten." {Wordt vervolgd.) doen en vraagt een kapitaal van fr. 300,000 „om de overblijfselen te ontdekken van het door God zeiven getroffen leger." De geleerde abbé wil, naar hij in Les mondes verzekert, dan later nog andere nasporingen doen haar de geschiedenis der kin deren van Israel, namelijk naar de luchtsteenen, die aan den avond van den door Josua gewonnen slag uit den hemel zijn gevallen en die het aard rijk bedekten van Bethorbu tot Azeka. Hij meent, dat deze niet diep kunnen zitten. Heden bad op het raadhuis alhier de openbare aanbesteding bij enkele inschrijving plaats van het veranderen van een gedeelte van de voor malige woning, behoorende bij het gymnasium en inrichten tot woning voor den concierge, be nevens eenige verdere werkzaamheden aldaar. Minste inschrijvers waren de heeren: P. Krij ger, voor ƒ2819; M. K. Jeras Zn, voor f 2785, en H. P. v. d. Ree, voor f 2599, allen te Middelburg. Amsterdam. Het gerechtshof heeft den commissionair in effecten, De Jongh veroordeeld tot een jaar celstraf en f 1000 boete. De tooneelspeler Kistemaker is gisteren avond na de voorstelling plotseling aan eene beroerte overleden, in den ouderdom van 51 jaren. Tweede kamer. De voorgestelde conclusie, om in zake de verkiezing van den heer Du Tour te Utrecht nadere inlichtingen aan de regeering te vragen, werd bestreden door de heeren Van Wassenaer, Van Baar, Godefroi en Van Eek. Zelfs indien de aangevoerde feiten juist en de kiezerslijst der gemeente Harmeien naar een ver keerden grondslag opgemaakt was, dan nog be weerden zij dat de kamer onbevoegd was om de verkiezing te vernietigen, dewijl de beslissing over de wettigheid der kiezerslijsten bij de rech terlijke macht berust en bovendien de eenmaal vastgestelde lijsten van kracht big ven. De heeren Gratama en Van der Linden verlangden daaren tegen een onderzoek, in 't belang van de stipte naleving der wet, terwijl de heer Gratama betoogde dat de koning bevoegd is de kiezerslijst, als uitvloeisel van een besluit van den gemeenteraad, te vernietigen. Nadat de heer Van der Kaay de conclusie nog verdedigd had, alleen om eerst zekerheid omtrent de feiten te verkrijgen, werd die met 43 tegen 33 stemmen aangenomen. Londen. Volgens een bericht ia de Standard bracht een te Ali Kheyl aangekomen gezantschap van den emir verzekering van des emirs vriend schap en trouw jegens de Engolschen. Het Britsche kamp in den Shutargardan-pas is in den nacht van 19 September aangevallen. Het verlies was onbeduidend. Havanna. Rebellen, die het dorp Massard hadden aangevallen, werden afgeslagen. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk, N. Shields Sylt Hartlepool Swinemunde Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. Vlissingen. Maastricht Valentia Portsmouth. Grisnez Parijs St. Mathieu. Biarritz 0.2 2.4 1.0 0.4 0.4 0.9 1.8 2.3 1.7 3.5 8.0 2.2 Wind richt. kracht WZW ZZW ZZW ZW ZZW W ZW W WNW WNW N 1 1 1 0 2 1 2 3 1 2 3 Toestand der lucht z. bew. betr. z. bew. regen regen z. bew. z. bew, regen betr. betr. mist. betr. kalm N. Shields Sylt Hartlepool Swinemünde Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. Vlissingen. Maastricht Valentia Portsmouth Grisnez Parijs. St. Mathieu. Biarritz 3.9 7.1 2.0 3.5 4.8 4.8 5.0 3.8 3.; 2.0 3.1 1.3 1.5 0.9 WZW Z WNW stil Z ZZW ZW WNW W 3 WZW NW NW NW WZW N N 6 1 6 2 2 1 3 3 1 2 5 4 1 3 3 1. bew. regen goed z. bew. mist. betr. regen z. bew. helder 1. bew. regen betr. goed helder betr. 1. bew, z. bew. kalm kalm kalm kalm kalm deining Zondag. Grootste verschil in Nederland; 'sochtends 8 uren: M. 1.9 G. des namiddags: M. <1.2 V» Barometer te Middelburg, Graanbeurs; {Corr.)

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2