N«. 223. I22e Jaargang. 1879. Maandag 22 September. SCHOUWING Dit blacl verschijnt dagelijks? met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prys per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien! 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère O. L. Daubs on Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonks. Zij die zich voor 1 October 1879 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. Middelburg 20 September. Particulier of Gemeente-gas. VAN De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat op Zaterdag den 4en October a., en zoo noodig de volgende dagen, eene schouwing zal plaats hebben van de voetpaden in deze gemeente gelegen wordende de belanghebbenden gewaarschuwd zorg te dragen, dat vóór dien tijd de voetpaden in den toestand worden gebracht, voorgeschreven bij het provinciaal reglement op de wegen en voetpaden in de provincie Zeeland. Middelburg, den 19 September 1879. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, J. W. DE RAAD l. s. Door de concessionarissen voor de Middel- burgsche gasfabriek is, ingevolge de bepalingen van hun contract, aan het gemeentebestuur een voorstel gedaan tot verlenging hunner concessie, welke den 30n Juni 1882 eindigt, met 20 jaren, onder de volgende voorwaarden: lo. verlaging van den prijs van het aan de gemeente geleverd wordende gas tot 1 cent per uur en per gasvlam, hetgeen hij de ver lichting op den tegenwoordigen voet, eene besparing van 2112 'sjaars zal geven; 2o. verlaging van den prijs voor particulieren van 15 cent tot 11 cent per kub. meter; 3o. ingang dier beide verlagingen met den laatsten dag der maand, waarop de nieuwe overeenkomst zal worden bekrachtigd. Dit voorstel is tot onderzoek in handen ge steld van eene commissie van raadsleden, be staande uit de heeren mr. W. A. van Hoek, J. II. Snijders en D. A. Dronkers. Bovendien staat ons het rapport over deze zaak te wachten eener door de Middelburg- sehe afdeeling van de Vereeniging ter bevorde ring van fabrie/c- en handwerksnijverheid gisteren benoemde commissie, samengesteld uit de heeren Koning, Van Diesen, Alberts en Janssen. In afwachting van het licht, dat door de onderzoekingen dezer commissien over dit licht-vraagstuk verspreid zal worden, hebben ook wij ons aan 't cijferen gezet en willen wij de uitkomsten onzer berekeningen hier laten volgen, 'tls ons echter voor alsnog meer te doen om gedachtenwisseling uit te lokken en op enkele zijden der quaestie, welke ons hij het onderzoek in 't oog gevallen zijn, de aan dacht te vestigen, dan om eene bepaalde op vatting, met alle gronden welke daarvoor aan te- voeren zijn, te verdedigen. Wij stellen daarom, zonder breedvoerig be toog, voorop dat eene gemeente-gasfabriek, naar onze meening, in 't algemeen de voorkeur verdient boven gas-levering door eene parti culiere onderneming. Deze afwijking van den regel, dat het ver- Vaardigen en leveren van benoodigdheden, ten behoeve der ingezetenen, niet tot den werk kring eener gemeente behoort, rust in 'tkort op de volgende overwegingen: lo. dat bij gas-vervaardiging de gemeente zelve verreweg de aanzienlijkste verbruikster is; 2o. dat de straat-verlichting, gepaard aan de werkzaamheden van straat-maken, buizen leggen enz., welke tot het leveren van gaslicht vereischt worden, eene aangelegenheid is van zoo overwegend openbaar belang, dat het wenschelijkst en doelmatigst voorkomt zoo mogelijk het openbaar gezag daarmede te belasten 3o. dat voor de levering van gas, vooral in eene gemeente van beperkten omvang, concur rentie van meerdere ondernemingen niet wel denkbaar is; door het verleenen der concessie dus feitelijk een monopolie geboren wordt en alzoo een van de voornaamste redenen, waarom het openbaar gezag zich in den regel van nijverheids-ondernemingen onthouden moet, in dit geval vervalt; 4o. dat door het maken van doelmatige be palingen op de inrichting en exploitatie eener gemeente-gasfabriek, aan deze nagenoeg al de voordeelen van zuinig beheer en goede werking verschaft kunnen worden, welke bij particu liere ondernemingen worden verondersteld terwijl het toezicht van het publiek, over alle gemeente-ondernemingen uitgeoefend wordende, zonder dat het belang of de inzichten van een particulieren ondernemer daarbij in den weg staan, de gemeente-inrichting in vele op zichten zelfs beter zal doen beantwoorden aan de eischen van het algemeen belang, dan de particuliere onderneming 5o. dat dan ook in Nederland 30 gemeente- gasfabrieken bestaan, in gemeenten van den meest verschillenden omvang, van 's Graven- hage met 108.000 tot Bodegraven met 1500 inwoners, waarvan eene (Leiden) sedert 1848, andere sinds een der daarop volgende jaren, tot in 1875, (Den Haag, Tiel en Gorinchem) zijn opgericht, zonder dat men in eene daar van tot den verlaten weg van particuliere vervaardiging is teruggekeerd en zonder dat tot dien terugkeer een aandrang van beteeke- nis, hetzij uit de burgerij hetzij uit de ge meente-besturen, zich heeft doen gelden. 6o. dat eindelijk op dit oogenblik, nu de wetenschap onvermoeid en ten deele reeds met goed gevolg, bezig is met het opsporen van nieuwe middelen tot vervaardiging van kunst licht, het niet zonder bedenking schijnt, de gemeente voor een tijd van 22 jaren weder te binden aan een contract tot levering van gas licht.1) Nadere adstructie dezer stellingen ligt voor 't oogenblik niet in onze bedoeling, dewijl de gelegenheid daartoe zich vermoedelijk nog wel zal voordoen. Tot grondslag onzer lager volgende bereke ningen hebben wij genomen een statistisch overzicht van de werking der verschillende gemeente-gasfabrieken over 1877, bewerkt dooi den directeur der gasfabriek te Dordrecht, den heer J. A. Francois, dat niet in den handel, doch ons, tot onze voorlichting, ter inzage gegeven is. De uitkomst dezer berekeningen pleit, zooals men zien zal, niet onverdeeld in 't voordeel der door ons gewenschte oplossing van het vraagstuk; wat ons spijt voor onze theorie, maar hier, waar het in de eerste plaats om zuiver licht, in letterlijken en figuur lijken zin, te doen is, daarom niet verzwegen mag worden. Wij zagendat volgens het voorstel der concessionarissen, de prijs van het gas te Mid delburg voortaan worden zou: voor particulie ren 11 cent de kub. meter; voor de gemeente 1 cent per uur en per gasvlam. Dit laatste, komt, volgens de bepalingen van art. 7 in verhand tot art. 35 der concessie, neer op 7.14 cent de kub. meter 2) Ziehier een staat der prijzen voor particulier en gemeente-verbruik, waarop het gas in de 30 gemeenten, die zelve gas vervaardigen, in 1877 te staan kwam. 1) De waarde tan dit argument wordt eenigszins ver zwakt door zijn ouderdom. In een voor ons liggend rap port der commissie van fabricage te Utrecht, gedagteekend 15 Juli 1858, wordt het reeds gebezigd om eene 16 jarige verlenging van de concessie te ontraden. De er varing heeft bewezen hoe ongegrond, op dat oogenblik, deze redeneering nog was. AANTAL Partic. Gem. 3traatlan- 1 gasver- prijs. prijs. tarens. bruikers. Arnhem 686 1945 9 6.7 Assen 113 257 12 12 Bodegraven 26 106 10 11.8 Bolsward 88 234 14—12 11.2 Breda 246 692 11 0 Delft 413 1096 11—10 0 Deventer 310 1046 10 4.1 Doetinchem 48 134 13 12.9 Dordrecht 655 1115 11.5 11.5 Goor 50 80 12—9 10.1 Gorinchem 155 380 14—12 9 Groningen 's Hage 838 2403 7 7 1731 4157 10 5.4 Helmond 73 201 14—12 12 Kampen 277 462 10 9.7 Leeuwarden 444 1115 9 9 Leiden 614 1661 0 1 00 7.3 Maastricht 459 672 11 0 Meppel 144 270 14 10.5 Nijmegen 368 808 9 9 Roermond 140 323 14.5 11.2 Schiedam 436 1295 11 9.6 Sneek 170 559 10 7.6 Tiel 105 254 13 8 Tilburg 179 426 11—10 9.1 Utrecht 1159 3845 8—7 7.1 Vlissingen 234 450 12 8 Zierikzee 163 285 11 8.2 Zutfen 314 662 10 49 Zwolle 370 943 9—8 3.6 NB. Arnhem heeft 807276 kub. meter gas voor straatverlichting verbruikt en ƒ20742.93 daarvoor betaald. De in de laatste kolom vermelde sommen zijn de quotiën ten van 27 In de drie gemeenten waar nihil uitgetrok ken staat, heeft waarschijnlijk geen verrekening plaatsdoch daaruit volgt natuurlek niet dat het gas haar ook niets kost. Het gemiddelde, dat straks volgt, is dan ook niet genomen van 80, maar van 27 sommen. Deze cijfers loopen zoodanig uiteen, dat een gemiddelde daaruit weinig waarde bezit. Het valt echter in 't oog, dat vele ervan de toe komstige Middelburgsche prijzen van 11 en 7.14 cent aanmerkelijk overtreffen. Verlangt men een gemiddelde, dan is dit voor de 30 part. gasprijzen 10.8 en voor de 27 gemeente- prijzen 8.7 cent. Er zijn uit deze statistieken meer leerzame bijzonderheden te trekken. Zoo, om slechts deze te noemen, wisselt de hoeveelheid ver kregen gas uit êen hectoliter steenkolen af, van 15.828 kub. meter te Assen, tot 24.229 te Zutfen. In de opbrengst der bij-producten zijn even groote verschillen waar te nemen. Ook liggen de redenen, welke tot deze en andere verschillen aanleiding kunnen geven, niet voor de hand. Niet altijd zijn de prijzen in de grootste gemeenten het laagst en evenmin zijn de uitkomsten in de jongste fabrieken, die geacht kunnen worden het best op de hoogte van haar tijd te zijn, altijd het voordeeligst. De slotsom, welke uit deze opgaven te trekken is, is naar onze meening niet deze, dat de redenen, welke wij in den aanvang van dit opstel deden gelden vóór gemeente-exploi tatie, krachteloos gemaakt worden door de uitkomsten der statistiek. Er blijkt toch overvloedig uit ons overzicht, dat er gemeenten zijn, waar tot lager prijs van gemeentewege gas vervaardigd wordt dan die door de Middel burgsche concessionarissen aangeboden. Ook moet niet uit het oog verloren worden, dat sedert het jaar 1877, waarover onze statistiek loopt, de dalende beweging der gasprijzen, 2) De berekening is aldus. Volgens art. 7 werden gebrand 327 lantaarns, ieder 1800 uren 588600 uren, voor ƒ7840 'sjaars, of 1.33 cent per Uur en per vlam. Op dit oogenblik is 't getal lantaarns tot 852 gestegen, tegen denzelfden prijs per uur en per vlam. Een vlam verbrandt, volgens art. 7, 140 kub. palmen gas in 't uur. Alzoo 140 palmen tegen 1.33 cent, is 9.5 cent per kub. meter. Volgens het uieuwe voorstel krijgt men dezelfde 140 palmen voor 1 cent, wat 7.14 cent per kub. meter geeft. begunstigd door de buitengewoon lage markt der steenkolen, is voortgegaan, en b. v. b. Leiden en Den Haag hun tarief voor particu lieren alweder met een paar centen afgeslagen hebben. Maar wat uit ons overzicht wél volgt, is dat het geldelijk voordeel van gemeente-exploitatie, afgescheiden van de andere redenen die voor haar pleiten a priori niet vaststaat. Bij de beoordeeling van wat voor Middelburg wen schelijkst is tegenover het gedaan aanbod van 11 en 7.14 cent,ingaande d a d e I ij k, terwijl wij anders nog gedurende 2 1/2 jaar aan de tegenwoordige hooge prijzen verbonden blijven, of ook, tegenover andere aanbiedingen van particulieren, die misschien bij publieke in schrijving te bekomen zouden zijn, heeft men alzoo wèl te overwegen of de gegevens voor eene gemeente-gasfabriek hier zoodanig gemaakt kunnen worden, dal; men zich van eene gelde lijk voordeelige exploitatie te voren eenigszins verzekerd kan houden. Ook het ontwerp adres van antwoord der 2e kamer is te zeer een woordelijke terugslag op de troonrede, om er in zijn geheel eene plaats aan te geven. De volgende zinsneden verdienen eenigs zins de aandacht. «Zelfs wanneer geen vermindering in de opbrengst van sommige belastingen te wachten ware, zou versterking van de inkomsten der schatkist wel niet te vermijden zijn. De wenschelijkbeid eener betefèveraeeüng van lasten komt daarbij nog meer op den voorgrond. «Wij koesteren het vertrouwen, dat de herziene wet op het lager onderwijs zos spoedig zal worden ingevoerd, als de daartoe nog noodige voorbereiding toelaat." Heeft deze laatsfe, weinig beduidende zinsnede ten doel alle discussie over het adres te voorkomen, dan hebben wij er vrede mede. Geen school- wets-debat is toch in den jare 1879 oneindig ver te verkiezen boven het welsprekendste en indruk wekkendste aller schoolwets-debatten. Wij hopen dat de regeering in dat geval, ten opzichte van het verlangen dat de wet inderdaad spoedig uitgevoerd moge worden, een „goed verstaander" van een „halt woord" bevonden moge worden. In eene druk bezochte vergadering der afdee ling Middelburg van de Vereeniging tot bevorde ring van ■fabriek- en handwerksnijverheid had gis teren avond de benoeming plaats van vier leden, om met het bestuur de commissie van onderzoek uit te maken en rapport uit te brengen in zake de gedane vraag omtrent de gasfabriek. Zooals onzen lezers bekend is luidt die vraag als volgt „Verdient het geen overweging en ligt het niet op den weg dezer afdeeling, de wenschelijk- heid te bespreken, dat de concessie der gasfa briek, die in het jaar 1882 eindigt, weder verlengd, of daf die fabriek, evenals in zoo vele plaatsen van Nederland, voor rekening der gemeente geëx ploiteerd worde, om vervolgens den gemeenteraad met den uitslag dier besprekingen in kennis te stellen Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren P. D. Koning, met 34, G. van Diesen, met 32, G. Alberts Lz. met 27 en P. A. Janssen, met 25 van de 43 uitgebrachte stemmen. De heeren Koning en Janssen, ter vergadering tegenwoordig, namen de benoeming aan. Op voorstel van een der leden werd nog be sloten, dat het door de commissie uit te brengen rapport gedrukt en voor de leden verkrijgbaar gesteld zal worden. IJzendijke, 19 September. In den afge- loopen nacht is alhier een koe gestolen, toebe- hoorende aan den tolhouder van den steenweg van IJzendijke naar de Belgische grenzen. Aan den ijver van de Belgische en onze politie is het te danken dat de koe te Bouchaute en de dief te Assenede is gevat. De aangehoudene heet F. Lacluse, hier te slechter naam en faam bekend. Voor den eigenaar loopt deze diefstal dus beter af dan voor den landbouwer Bonte te St. Kruis, wien voor eenigcn tijd 5 koeien werden ontstolen zonder dat het tot nu toe gelukt is de dieven of het vee op het spoor te komen.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1