BUITENLAND. Het verhaal van Taimur. Zeetijdingen. Handelsberichten. Gemeenteraad van Goes, Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, EriJzen van Effecten. zaken, die veroordeelingen tot onteerende straffen, tot jarenlange gevangenis na zich sleepen, hebben alzoo onkundige rechters, zonder voorlichting van een rechtskundige, zonder verdediging van den beschuldigde, vonnis te wijzen, zonder dat her ziening of verbetering door eenig hooger rechts- lichaam mogelijk is De schrijver van het vlugschrift, waarvan de titel boven aangehaald is, wenscht in dit gedeelte onzer militaire rechtspleging eene eerste verbete ring te brengen, door aan de hooge gerechtshoven in onze koloniën, die tevens voor de landmacht aldaar het officie van hoog militair gerechtshof vervullen, de herziening en het hooger beroep van alle vonnissen der zeekrijgsraden, in de ko loniën gewezen, op te dragen. De heer Van den Bussche bepleit deze stelling met warmte en op den toon van iemand, die door eigen ervaring tot de ernstige overtuiging gekomen is van het kwaad dat hij bestrijdt. Ernstige bezwaren kunnen tegen zijn voorstel, dat reeds van andere zijden herhaaldelijk geopperd werd, niet ingebracht worden. De vermeerdering van werk, voor de leden der hooge gerechtshoven in de koloniën daaruit voortvloeiende, kan niet van grooten omvang zijn, daar het aantal von nissen van zeekrijgsraden niet zeer talrijk is. Talrijk genoeg intusschen om menige onrecht vaardige of onjuiste veroordeeling mogelijk te maken. Vergeleken met de algemeene hervorming, welke ons militair rechtswezen dringend noodig, maar tot schande van het rechtsgeleerd en beschaafd Nederland nog niet verkregen heelt, is de maat regel, door den heer Van den Bussche aangegeven, van weinig beteekenis. Maar als tijdelijk hulp middel is hij bruikbaar, nuttig, door menschelijk- heid en rechtvaardigheid gevorderd en aan geen overwegende moeilijkheden verbonden. De vernuftige jonkheer Don Quyote van de Man- cha, door Cervantes, uit het Spaansch vertaald door mr. C. L. Schuller tot Peursum. (Leiden bij D. Noothoven van Goor.) Dit werk is thans, met de verzending der 16e aflevering, voltooid. Reeds meermalen vestigden wij er de aandacht op. Moge deze uitgave ertoe bijdragen om het voor alle tijden merkwaardige boek, dat onder zijn oppervlakkig vluchtigen vorm zulk een diepen zin verbergt, het werk van een der ernstigste en edelste denkers die ooit de pen hebben gevoerd, in vele Nederlandsche krin gen te doen doordringen en vrucht voortbrengen. Werken van Sleeckx. In alle standen en ont moetingen. Hildegonde. (Gent bij A. D. Hoste.) Met deze twee deelen verhalen en novellen, wordt de nieuwe uitgave van Sleeckx' werken, waarvan nu zeven deelen verschenen zijn, voort gezet. Wij hebben ze reeds vroeger aanbevolen en behoeven er thans niets anders van te zeggen dan dat deze twee deelen door flinken druk en formaat er niet minder aantrekkelijk uitzien dan die, welke vroeger uitkwamen. Zitting van Donderdag 18 September. Voorzitter de heer De Witt Hamer. Tegenwoordig 13 leden. De notulen der twee laatste vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet de volgende mededeelingen dat door burgemeester en wethouders zijn aan gewezen tot waarnemend directeur en directrice voor de inrichtingen van middelbaar onderwijs, bjj ziekte ot ontstentenis van den directeur en de directrice, voor den cursus 1879/80 de heer dr. Z. Th. Diehl en mej. H. R. D. Van der Meij dat vijf leerlingen (4 mann. en 1 vrouweiyke) na afgelegd examen zijn toegelaten tot kosteloos middelbaar onderwijs; dat bij aanbesteding de benoodigde steenkolen voor de gemeente zgn aangenomen door M. van der Reitde ruhrkolen voor 59 cent en de New castle kolen voor 90 cent de hectoliter. Als ingekomen stukken worden tertafelgebracht: van gedeputeerde staten goedkeuring der sup- pletoire kohieren van den hoofdeiyken omslag en der belasting op de honden. Deze zgn gesteld in hanaen van den gemeente-ontvanger ter in ning; van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, haar verslag over 1878. In de boekerij geplaatst; van den schuttersraad: de rekening over 1879 en de begrooting voor 1880; gesteld in handen der financieele commissie ten fine van rapport en advies; van de wed. Hartog, bericht dat zg haar ver zoek om grond tot bouwing van een huis aan het stoofweidje intrekt; voor notificatie aangenomen. Tevens wordt op voorstel van burgemeester en wethouders beslist (mêt 8 tegen 5 stemmen) af- Wpzend te beschikken op het request van W. de Jonge, houdende geüjk verzoek als hierboven; van den drukker der gemeente, P. Kleeuwens Zoon, verzoek om verhooging der jaarwedde. Gesteld in handen der financieele commissie tot onderzoek en rapport. Van mej. de Sauvage, bericht dat zij den 4 Sep tember jl., in functie is getreden als hoofd-onder- wijzeres der bewaarschool voor on- en minver mogenden. Daarna is aan de orde de behandeling van de punten der agenda, en wordt met algemeene stemmen goedgekeurd de rekening der ontvang sten en uitgaven der gemeente over 1878, sluitende met een batig saldo van f 4813.164die van het gasthuis met een goed slot van f 907.424 en die van het burgerlijk armbestuur met een goed slot van 15,769.364; terwijl eveneens na discussie over het hooge bedrag der subsidie, met algemeene stemmen de begrooting van de ontvangsten en uitgaven van het gasthuis voor 1880, tot een bedrag van f 14,929.50, waaronder een Bubsidie van de ge meente van f 1618.204, wordt goedgekeurd. (De heeren Van der Feltz en Pilaar hielden zich buiten stemming.) Voor de benoeming van eene regentes voor het gasthuis, waren door het bestuur op de voordracht geplaatst de dames J. H. Swemer en W. A. de Jongh, welke laatste met algemeene stemmen werd benoemd. Wegens periodieke aftreding worden herbenoemd de heeren Callenfels en Van Asperen Vervenne als leden der commissie voor het fonds van kazer neering, telkens met 12 stemmen. Daarna worden door den voorzitter aangewezen om uit te maken de commissie voor de Blaau- heenbeurs de heeren Van Renterghem, Pilaar en Van der Hoek, die zich allen bereid verklaren. Eindelyk wordt behandeld het verzoek van J. P. Larsen om 4 aren 76 centiaren grond gelegen aan de voormalige Koebarrière einde Wijngaardstraat, voor 99 jaren aan hem in erfpacht af te staan, tot het bouwen van een schoenenfabriek. Op voorstel van burgemeester en wethouders, gehoord de financieele commissie, wordt besloten het verzoek toe te staan tegen betaling van f 11.80 'sjaars, berekend tegen 24 cent per centiare, on der de volgende voorwaardendat de werkplaats tot geen ander doel mag gebruikt wordendat de erfpachter zich moet onderwerpen aan burge meester en wethouders, zoowel wat plan van bouw als wat onderhoud en vernieuwing aangaat dat een ijzeren hek van 1 M. hoogte op gemet- selden voet van 4 M. enz. worde gesteld langs den openbaren weg dat tusschen het aangevraagde land en het overige moesland een haag van olmen worde geplaatst, en dat de brandgang der gemeente vrij blijve. De vergadering is daarna gesloten. De vangst van Cetewayo want hij is levend gevangen steekt den Engelschen by al hunne koloniale moeilgkheden een riem onder het hart, of zooala taalkundigen willen die tot den oor sprong dezer uitdrukking zijn opgeklommen, een hart onder den riem. Het is eene ware jacht geweest in een woest en onherbergzaam, met dichte bosschen bezet dal. Majoor Marter, die den Zoeloekoning gevangen heeft, kwam zes dagen te voren van een verkenningstocht terug, met verlies van drie paarden, welke door leeuwen waren aangevallen. Cetewayo schijnt 'zich dan ook in deze vallei van de zwarte Umvolosi be trekkelijk veilig te hebben geachtdoch hg wist zeker niet, dat de Engelschen jagers zgn van aanleg en oefening, en dat zg te meer hunne krachten zouden inspannen nu het een stuk wild gold, waarmede zooveel eer was in te leggen. De Zoeloekoning schgnt geheel door de zgnen verlaten te zijnalthans de berichten spreken van geen gevechten, van geen hinderpalen, die door inboorlingen aan de jagers in den weg zouden zgn gelegd. Het bericht is langs een nieuwen weg gekomen. Naar men zich kan herinneren is reeds bij den aanvang van dezen oorlog in Zuid-Afrika de behoefte gevoeld aan een directen telegraafkabel van Natal naar Aden, en de En gelsche regeering, nimmer traag in dergeiyke ondernemingen, is aanstonds met het leggen daar van begonnen, zoodat twee dagen, vóór het be richt der belangryke vangst Natal bereikte, de eerste sectie der lijn, van Natal naar Mozambique, reeds was in gebruik gesteld. De welkome tgding was het eerste bericht, dat langs de lgn werd geseind, en vond ie Mozambique de stoomboot Seine, die haar onmiddellijk naar Aden overbracht. Indien werkelijk de bewering van sir Garnet Wolseley waarheid bevat, dat met de gevangen neming van Cetewayo de Zoeloeoorlog ten einde is gebracht, is het gewicht dezer tijding in de tegenwoordige omstandigheden moeiiyk te over schatten. Voor het ernstige werk, dat de Engel sche legers in Afghanistan wacht, zullen nu troe pen beschikbaar komen, die betrekkelgk in de nabijheid van Indië zijn, en zoowel in dit opzicht als in alle andere zal Engeland het ligt voor de hand zich sterker gevoelen, wanneer het éen in plaats van twee oorlogen buiten Europa heeft te voeren. De anti-Russische beteekenis van de annexatie van Bosnië-Herzegowina en de bezetting van Novi Bazar is dezer dagen weder bevestigd door eene blijkbare toenadering van de Porte tot Oostenrijk- Edhem pacha, Turksch ambassadeur te Weenen, had aan zgne regeering officieel kennis gegeven van het aftreden van graaf Andrassy, en de Turksche minister van buitenlandsche zaken, Saf- vet, heeft daarop geantwoord in eene depêche, waarin voor de Europeesche diplomatie heel wat te lezen is. Met nadruk wordt daarin op den voorgrond gesteld, dat Turkge den hoogsten prgs stelt op de vriendschap van Oostenrgk, en dat de Porte de sympathie van graaf Andrassy voor Turkge immer hoog heeft gewaardeerd. De Porte heeft dan ook met ware smart vernomen dat de Oostenryksche kanselier op het punt staat zijn post te verlaten, en alleen de verzekering dat in hoofdtrekken de Oo3tenrgksche politiek niet zal veranderen, kon die Bmart lenigen. En zoo voorts, en zoo voorts. Alles koek en ei. De uitdrukkingen, in het officieuse Fremdenblatt vermeld, zijn nog veel liever en hartelijker dan wg lust gevoelen ze te vertalen. Wat bewgst dat alles Zeker niet wat er staat, dat de Porte zulk eene roerende genegenheid koestert voor de Oostenrgkgche regeering, die haar uitgestrekte landstreken afhandig maakte. Men moet, zooals altgd in diplomatieke stukken, tusschen de regels lezen, en dan Komt het ons voor, dat deze depêche het bewijs levert, dat de Porte behoefte gevoelt om zich aan Oostenrijk aan te sluiten, en dat dit denkbeeld te Weenen met ingenomenheid begroet wordt. Want zulke sentimenteele staats stukken worden niet in de wereld gezonden, als men niet weet, dat ze gunstig zullen worden ontvangen. De Italië deelt den hoofdinhoud mede van een arbeid, waarmede de geleerde paus Leo XIII zich op het oogenblik bezig houdt, en die ter gelegener tijd als encycliek in de wereld zal komen. De paus handelt over de bij het katho licisme in zoo kwaden reuk staande stelling: «eene vrije kerk in een vrijen staat" en bestrijdt die stelling op systematische wijze. Wij geven den korten inhoud volgens het Italiaansche blad weer. De school kan niet bestaan zonder gods dienst, die enkel door de geestelgkheid kan onder wezen wordenderhalve dient de geestelijkheid hare plaats te hebben in het onderwgs. De moderne wetenschap en wysbegeerte, die de theologie loslaten, hebben menige dwaling begaan en de menschen op een dwaalweg geleid, zoodat de kennis van wat schoon, goed en braaf is niet meer bestaat, en de heillooze gevolgen van bet atheïsme zich doen gevoelen. Een groot aantal rampen zijn het gevolg van een verfoeielijk wgs- geerig onderwijs, dat eene valsche wetenschap voortbrengt zonder grondslag. Iedere goede staatsleer moet tot fondament hebben goede be ginselen en voor basis de godsdienstalle rampen komen voort uit de politiek dezer eeuw, eene politiek van quasi-logische redeneering en van leugen, die de natiën tot den hoogsten graad van wantrouwen heeft gebracht, tot groot nadeel der volken, die daarvan de nadeelen ondervinden. Op deze premissen bouwt de onfeilbare paus de conclusie, dat het denkbeeld van eene vrge kerk in een vrgen staat eene dwaling is, welker doel vijandig is aan de kerk. Hij toout verder aan hoe weinig uitvoerbaar dit denkbeeld is, en hoe de staat alles zou te verliezen hebben en niets te winnen, indien zulk een stelsel werd in practgk gebracht. De oude zaken dus, maar zeker in nieuwen en uitstekenden vorm. Uit Lundi Khotal werd van 15 dezer aan den onderkoning van Engelsch Indië het volgende bericht gezonden. Lord Lytton seinde het aan stonds aan de regeering te Londen over. Wij geven de vertaling en laten de onduidelgkheden en den afgebroken stgl voor rekening van den haast des afzenders of van vergissingen in het overbrengen. Taimur, sowar (naar wg meenen onderofficier) bij de 6° afdeeling Guides, kwam gisteren avond hier uit Kaboel aanhg vertelt, dat hij in de Bala Hissar was met Cavagnari en andere offi cieren. Den 3cn dezer kwamen ongeveer acht uren des morgens de Turkestani Ordal regimen ten in de gelederen geschaard te Balar Hissar vragen om betaling. Daoed shah gaf hun éene maand tractement. Zg vroegen twee maanden en verlieten de gelederen. Zij waren dicht bij het gezantschap, en er was nog een ander regi ment bij hen. Een soldaat riep uit„Laat ons den gezant doodslaan en dan den emir." Zij stormden in den voorhof van het gezantschap en wierpen eenige dienaars met steenen. De Guides openden het vuur zonder orders van de Engelsche officieren, die binnenshuis waren. De muiters gingen toen hunne wapens halen en waren binnen een kwartier terug, in welken tijd de Engelsche offi cieren zouden hebben kunnen ontsnappen. Bij hunne terugkomst belegerden de muiters het gezantschap en maakten zij (door vuren) van een hooger punt het dak onhoudbaar. De verdedigers maakten een soort verschansing op het dak en vuurden uit de vensters. Het volk uit de stad voegde zich ongeveer te tien uren bg de muiters. Te éen ure ongeveer werd Cavagnari, die zich achter eene verschansing bevond, door een rico- ehet-kogel aan het voorhoofd gewond. Toen kwam Jenkyns en zond om Munshi om aan den emir te schrgven, maar daar Munshi daartoe te verschrikt was, schrec-f Taimur, dat het gezant schap was aangevallen en om hulp vroeg. De brief werd ter bezorging gegeven aan Gholam Nubbi Kaboeli, een oude sowar van de Guides. Er kwam geen antwoord. Gholam Nubbi ver telde later aan Taimur, dat de emir op den brief had geschreven „Zoo God wilik maak mij al gereed." Cavagnari werd binnen het gebouw gebracht en door Kelly verpleegd. Jenkyns zond toen nog een brief naar den emir met het bericht, dat Cavagnari gewond was en met de vraag om spoedige hulp. Deze werd verzonden door middel van een Hindoe, die aanstonds doodgeslagen werd. Ongeveer drie uren zond Hamilton Taimur nit met een brief, waarin zes maanden soldij beloofd werd. Taimur ging gewapend midden tusschen de menigte, die hem ontwapende, maar zijn leven werd gered door een officier. Taimur verteldo aan de lieden, dat hij eene belofte van zes maanden soldij bij zich had. Zij wierpen hem van het dak van het gezantschap af; bij viel neer op het dak van een lager huis en werd bewusteloos. Hij werd beroofd van al wat hij bij zich had, en toen hij bijkwam, werd hij voor generaal Karim khan gebrachtdie de aanvoerder was van de muitende troepen. Karim zat Op 6en bed, omringd door vijftig of zestig mannentoen Taimur hem vertelde, dat hg zes maanden soldij zou ontvangen, antwoordde hg, dat Taimur toch hulpeloos was en liet hem ge vangen nemen. Taimur weet uit persoonlijke waarneming niets van hetgeen gebeurd is, nadat hij het gezantschapsgebouw moest verlaten, waarin men toen juist den brand stak. Een gewond soldaat van den emir, die in hetzelfde huis werd gebracht, waar Taimur gevangen gehouden werd, verschafte aan dezen, uit dankbaarheid, wgl hij hem een kogel uit zijne wond had gehaald, tegen het aanbreken van den dag gelegenheid tot ont vluchten. Hg ging aanstonds naar het gezantschap, waar hg eerst het lgk zag van Hamilton, liggende over een stuk berggeschut, dat de hoogte opge sleept was. De soldaten aldaar zeiden, dat Hamilton een man of drie met zgn pistool en twee met zgn degen had gedood, vöor hg zelf werd doodgeschoten. Het lichaam was ontkleed en in Btukken gesneden, maar verder niet oneer biedig behandeld. Op korten afstand vandaar lag het lijk van Jenkyns, eveneens behandeld. Taimur ging niet in huis, maar hoorde dat Kelly binnen dood lag, en dat Cavagnari met de andere gewonden in eene kamer was, toen het gebouw in brand is gestoken en op hen is ingestort. Zyn lijk was nog niet ontdekt, toen Taimur Kaboel verliet, doch de lgken van de drie andere officieren werden begraven in een tuin, ongeveer 100 ellen van het gezantschap. Taimur gelooft, dat er geen verdediger van het gezantschap is ontsnapt be halve hij. Gholam Nubbi, aan wien Cavagnari den brief gaf, leeft en is in Kaboel; hij bezit nog den brief met het antwoord van den emir erop geschreven. De Sowars van de Guides, die tijdens het ge beurde uit waren om gras te sngden zijn in veiligheid in Kaboel, maar mogen de stad niet verlaten. Er zijn op den weg van Kaboel geene troepen, noch in Jellalabad, noch in Dakka, en zoover Taimur weet zijn er ook geen op weg. Daoed Shah deed zgn best om een einde te maken aan de muiterij, uit naam van den emir, doch hij werd van zgn paard geworpen, door steenworpen en een bajonetsteek verwond. Hij was nog niet dood, doch er bestond gevaar voor zijn leven, toen Taimur de stad verliet. In den namiddag be proefden Sirdar Yahya en MustaffaHabibullanog het oproer te stuiten, doch men vuurde op hen en noodzaakte hen terug te keeren. Dit verhaal is haastig opgenomen, om Taimur in staat te stellen spoedig naar Peshawur te vertrekken, doch het is zakelijk juist. Taimur is een zeer intelligent man en hg gaf een duide lijke voorstelling van hetgeen gebeurd is. Volgens een uit Londen ontvangen telegram, is het stoomschip Overijsselbg Kaap Guardafui ge strand, uiteengeslagen. Vlissingen, 19 Sept. Binnengekomen Adriana JPilhelminagezagv. Reijnhout, van Schotland naar Middelburg. Geut, 19 September. Roode en witte taTwe ad 100 kilo (oude) fr. 30.nieuwe dito fr. 26.50; nieuwe rogge fr. 20.50gerst fr. 21.—haver fr. 19.boekweit fr. 16.paardenboonen fr. 17.75; koolzaad fr. 33.lijnzaad fr. 33.50lijnkoeken fr. 25.koolzaadkoeken fr. 18.50boter fr. 2.80 per kilogram; eieren fr. 2.50 per 26 stuks. Vlissiu&eu, 19 September. Boter per kilogram 1.25 a f 1,15. Eieren f 4.20 per 104 stuks. Amsteedam, 19 September. Raapolie op zes weken f 33. Lijnolie f 324. Amsterdam, 18 Sept. 19 STAATSLEEKIHGEK, Cert. N. W. Sch. 24 3 4 STederl. dito dito dito. dito dito dito. België. Certificaten. Frankrijk. Origin. Inschr. Hongarije. Obl. Goudleen. Italië. Cert. Adm. Amsterd Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. dito Febr.-Aug. dito Jan.-Juli. dito April-Oct.. dito dito Goud Polen. Obl. Schatkist 1844. Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 dito dito 1876. 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 Cert. Inschr. 5" Serie 1854. dito dito 6" 185fi. Obligatiën 1862 24 3 5 5 5 5 5 4 4 dito 1864 ƒ1000 5 dito 1864 100 dito 1877 dito. dito Oostersche 1« serie dito 1872 gecons. dito. dito 1873 gecons. dito. dito 1850 1' Leening dito. 44 dito 1860 2' Leening dito. 44 dito 1875 gecons. dito 44 Cert. Hope G' 1840 4 dito 2", 3' 4e Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 dito dito 1859 3 Cert. van Bank-Assign-o Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 pet. 9 a 0 0 9 0 0 0 9 0 0 0 0 0 0 0 0 9 0 0 0 0 9 0 0 0 0 0 0 0 641 784 10041 Sept. 64} 781 100} 64 74} 57* 57* 58} 57} 69 80} 504 59} 79} 904 90 57 86} 86} 83 78} 764 67 154 37ft 57* 58} 57* 684 50* 98} 96 59} 794 85* 924 90} 90} 57 86 864 84} 78} 77 66} 154 38

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 3