BUITENLAfir Laatst® berichten. «gfe ft. Zeetijdingen. Handelsberichten. Rechtszaken. Gemeenteraad van Zierikzee. Weerkundige waarnemingen; 17 September des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, Prjjzen van Effecten. dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 ,L n minstens uit tien soorten bestaande. Ie prij", verguld zilveren medaille. 2e prijs, zilveren medaille. 3e prijs, getuigschrift. VI. Getuigschriften worden uitgereikt voor De schoonste verzameling van aardappelsoorten, minstens vijf van elke soort. Voor de zes schoonste Bloemkoolen, Roode Kooien, groene Savooie Kooien, gele Savooie Kooien, Witte Kooien, of Suikerbroodskoolen. Voor de schoonste verzamelingen Ajuinen en Prei, beide minstens 15 stuks. Voor de grootste Pompoen. Voor de grootste en mooiste verzamelingen Pompoenen en Wortelgroente. VII. Voor de grootste verzameling ooft, in de meest verschillende soorten op naam twee van iedere soort. Ie prijs, een verguld zilveren medaille. 2e prijs, een zilveren medaille. 3e prijs, een ge tuigschrift. VIII. Getuigschriften worden uitgereikt Voor de schoonste verzamelingen Tafelperen, Stoofperen, Tafelappels, Stoofappels, alle op namen. IX. Voor de schoonste verzameling Tuinzaden- Ie prijs, een verguld zilveren medaille, 2 e prijs, een getuigschrift. X. Schoonste verzameling Tuinbouwwerktuigen. Ie prijs, verguld zilveren medaille. 2e prijs, ge tuigschrift. XI. Voor het schoonste plan van een tuin. Getuigschrift. XII. Voor de schoonste verzameling van bloempotten, bloemkorven, vazen enz. Ie prijs, een verguld zilveren medaille. 2e prijs een ge tuigschrift. Het bestuur behoudt zich het recht voor om aan voorwerpen, die in deze lijst niet zijn opge nomen, maar die van nut zijn voor tuin- en ooftbouw, of die strekken tot opluistering van de tentoonstelling, een medaille of een getuig schrift toe te kennen. De rechtbank te Winschoten hield Zaterdag laatstl. eene buitengewone terechtzitting. Acht personen hadden op de bank der beschuldigden plaats genomen, terwijl een der beschuldigden afwezig was. Deze terechtzitting was een gevolg van de ongeregeldheden op den avond en in den nacht van den 28cn Augustus jl.naar aanleiding van het faillissement van de firma D. Mulder zoon. Mr. J. Sluis, officier van justitie, wees op de afkeurenswaardige handelwijze van de broe ders Mulder en hoe daardoor menig eenvoudig mensch in het ongeluk was gestort. De officier eischte voor vier personen eene gevangenisstraf van twee maanden, voor éen 45 dagen, voor éen eene maand, voor twee 15 dagen en voor éen 7 dagen. Des namiddags te éen uur deed de recht bank uitspraak. Twee personen werden veroor deeld tot twee maanden cellulaire opsluiting wegens beleediging van het hoofd der politie en feitelijk verzet tegen dienstdoende politiedienaren; twee anderen tot gelijke straf en f 25 boete we gens het inwerpen van glasruiten de overigen tot éene maand of 15 dagen. Allen zijn boven dien veroordeeld in de kosten. H. K. H. prinses Hendrik is gisteren morgen uit Duitschland teruggekeerd en te Leiden afge stapt om zich naar Bakkershage te begeven. De prinses was vergezeld van den hofmaarschalk baron Taets van Amerongen en van de hofdame baronesse d'Yvoy van Mijdrecht. Te Arnhem heeft Maandag avond een vecht partij plaats gehad tusschen een troep straat jongens en een paar van de Javaansche muzikanten. Een van deze gewoonlijk zoo rustige menschen, die niemand kwaad doen, beeft, getergd door het jonge gespuis, een zestienjarigen knaap met zijn kris een wond aan den schouder toegebracht. Op voortdurenden aandrang van den handel zijn de spoorweg-administratiën er toe over ge gaan, voor bet algemeen binnenlandseh vervoer tusschen de stations Leeuwarden en Groningen (eenerzijds) en de stations van den Hollandsehen IJzeren- en den Nederiandschen Rijnspoorweg (anderzijds) via den Nederiandschen Centraalspoor- weg zeer verh agde vrachtprijzen vast te stellen zoover betreft granen, meel, peulvruchten, versche vrucnten, versche groenten, lijn- en raapkoeken, zoomede andere voerkoeben en oliezaden, bij hoe veelheden van minstens 10.000 KG. per wagon. De Schotsche ijzerfabrikanten hebben in Coatbridge twaalf van de 36 ovens gedoofd, waardoor 2000 menschen buiten werk zjjn. In andere deelen van Schotland zijn nog 18 ovens uitgedoofd, waardoor wekelijks 13.000 ton kolen minder verbruikt worden en dus aan de markt blijven, Daarom is bet dan ook te doen. De ijzerfabrikanten meenen op die wijze de mijnwer kers te bunnen dwingen, door wier hooge eischen zij niet kunnen concurreeren. Daarentegen had gisteren in Glasgow eene vergadering plaats van afgevaardigden der kolenmijnen, waar de heer Macdonald aanraadde de kolenproductie voorloo- pig te beperken en zoo te zorgen, dat het dooven» der ovens geen invloed op den marktprijs hebben zou. Zoo bestrijden beide industrieën elkaar zeker niet tot voordeel van een van beide. Uit het noordenvan Engeland luiden de berichten beter Uit West-Hartlepool zal eerstdaags voor het eerst sedert jaren eene volle lading ruw ijzer naar de Vereenigde-Staten vertrekken.Met de katoen industrie is het nog treurig. Te Oldham werd Zaterdag avond eene bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers van naamlooze vennootschap pen, die katoenfabricatie ten doel hebben. Aan kapitaal was daar ongeveer vier millioen pond sterling vertegenwoordigd, met meer dan drie millioen weefstoelen, die minstens 6.000 balen katoen wekelijks kunneir verwerken. Zooveel werk is er echter niet, en de vergadering kwam tot de slotsom, dat zoowel in het belang van de werklieden als van de meesters korter moest ge werkt worden, hetzij eeD week werken en de volgende week niet, hetzij drie dagen in de week. Te Ashton-under-Lyne loopen 10.000 katoenar beiders leeg. Eergisteren middag liep te Weenen het ge rucht, dat de czaar was overleden. Het blij kt, dat dit gerucht niets was dan eene mystificatie. Het grootste houtvlot, dat ooit de Missis sippi afdreef, kwam dezer dagen voorbij de stad Davenport in Jowa. Het bevatte 3.538.624 ku bieke voeten werkhout en droeg daarenboven 1,000,000 blokken brandhout en 9,000,000 latten. Eerste kamer. Door de afdeelingen werden tot leden der commissie van redactie voor het adres van antwoord op de troonrede benoemd de heeren Borsius, Van Voorthuijsen, Buchner en Huydecoper. Morgen discussie daarover. IJmniden. Heden te 12 u. 30 m. binnen gekomen het stoomschip Maduragezagv. Jaski, aan boord hebbende de bemanning en de pas. sagiers van het gestrande stoomschip Overijssel, benevens troepen en gedetineerden. Zitting van Dinsdag 16 September. Afwezig zijn de heeren Giljam, Moolenburgh en Ochtman. Na lezing en goedkeuring der notulen der vorige vergadering worden medegedeeld twee brieven van gedep. staten, houdende goedkeuring van raads besluiten tot nadere bepaling der jaarwedde van een der hulponderwijzeressen aan de Meisjesschool en der toelagen ten behoeve van kweekelingen voor het onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes, welke voor kennisgeving worden aange nomen. Aan mevrouw de wed. Mulock Houwer wordt, op haar verzoek wegens, vertrek uit de gemeente, remissie van de hoofd, omslag verleend voor 8 maanden, ten bedrage van f 37,33. Aan den heer J. N. Broodman wordt, op zijn verzoek, wegens vertrek uit de gemeente, eervol ontslag ver'eend uit zijne betrekking van regent van het burgerlijk armbestuur en wordt in zijne plaat3 benoemd de heer A. M. E. van Dishoeck met algemeene stemmen. Een verzoek van de wed. Moermond, om ge meentegrond in eigendom te verkrijgen, wordt op voorstel van burg. en wetb. aangehouden tot de volgende vergadering en ter visie van de leden gelegd. Wordt besloten tot het doen van af- en over schrijving van den post van onvoorziene nitgaven op hoofstuk 4 afd. 2 art. 2 (dijk en polderlasten; overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. tot een bedrag van f 68.06$. Op voorstel van burg. en weth. wordt besloten tot het maken van een zinkput met waterloozing tot afvoer van water bij het Kerkplein, bij de woning van de wed. Zijlstra. Eveneens wordt, na discussie, besloten om op het verzoek van de wed. Mouw geb. Buijze, uit voering te geven aan de vroeger gesloten trans actie betreffende dè polderlasten van het weiland genaamd „de Houwer", en het geldelijk bedrag te vinden uit den post vau onvoorziene uitgaven. Komt in behandeling het door gedep. staten opgemaakt wetsontwerp tot verandering der grensscheiding van de gemeente Zierikzee. Burg. en weth. verklaren, dat bij hen geene bezwaren tegen het wetsontwerp bestaan. Na discussie wordt een voorstel van den heer Van Nes aangenomen, om te verklaren dat de raad bezwaar heeft tegen de voorgestelde grens regeling en wenseht dat de grenzen van het stroomgebied worden genomen over torens of ander vaste punten en dat de grensscheiding op alle punten wordt geregeld. Een voorstel van burg. en weth., tot wijziging der verordening tot voorkoming en blussching van brand, wordt na langdurige discussie goed gekeurd met 7 tegen 3 stemmen, die van mr. Van Manen, Pilaar en Van Nes. Op voorstel van den heer Van Nes, wordt, met 7 tegen 3 stemmen, die van de heeren M. Moens, Schneiders van Greiflenswerdt en jhr. mr. Boeije, de vergadering verdaagd tot heden avond 7 uren. Voortzetting der vergadering des avonds te 7 uren Afwezig is de heer Giljam. Komt in behandeling het voorstel van burg. en weth. tot wijziging der verordening regelende het openbaar middelb. onderwijs, strekkende om ook meisjes boven de 14 jaren toe te laten tot de lessen in het handteekenen aan de H. B. Snaar aanleiding van een verzoek van den heer D. H. Ezerman voor zijn oudste dochter. De commissie, in wier handen dit voorstèl tot onderzoek en verslag is gesteld geweest, heeft geadviseerd tot goedkeuring der voorgestelde wijziging, echter met weglating der woorden „in het handteekenen". Na discussie wordt besloten hierop het advies te vragen van den inspecteur voor het middelbaar onderwijs. Wordt overgegaan tot de benoeming van eene hulponderwijzers aan de openbare meisjesschool; op de voordracht zijn geplaatst: 1. Mej. A. J. Chivat, te 's Hage, 2. Mej. L. E. Freem, te Arnhem, en 3. Mej. W. Siesenga, te Heerenveen, met algemeene stemmen wordt be noemd Mej. A. J. Chivat. Wordt rapport uitgebracht door de commissie ad hoe op de rekening der dienstd. schutterij over 1878, strekkende tot goedk. in ontv. op f 1023, in uitgaaf op 1011, goed slot. f 12. Dienover eenkomstig wordt besloten. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. NAMEN Ba- Wind Toestand der DER rom. PLAATSEN. afwijk. richt. craeh t lucht zee N. Shields 4- 3.0 -f- 4.4 stil betr. kalm Sylt O 1 helder kalm Hartlepool ZO betr. Swinemunde 4.5 OZO 1 1. bew. Hamburg -j- 2.3 OZO 3 z. bew. Delfzijl ■f 0,6 O 2 bew. Groningen. 0.5 O 1 bew. kalm Helder. -f 0.5 ONO 2 bew. Yarmouth. ONO 3 1. bew. deining VUssingen. 1.5 NSO 1 bew. Maastricht 1.8 N 1 betr. Valentia 3.0 ZO 1 betr. kalm Portsmouth. O 2 betr. kalm Grisnez 1.5 ONO 3 mist. Parijs. 3.3 stil betr. St. Mathieu. 4.2 NO 3 mist. Biarritz 5.6 OZO 2 bew. Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: G. 2.3 M. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: Corr.) 761 Thermometer 16 Sept. 's av. 11 u. 58 gr 17 'smorg. 8 u. 61 gr. 's midd. 1 u. 68 gr. 's av. 5 u. 65 gr. Als de uit Engelsch Indië en uit Kandahar ontvangen telegrammen juist zijn, laat het verzet in Afghanistan zich voor de Engelschen nog vrij wat erger aanzien dan men reeds de laatste dagen meende te mogen vermoeden. De emir schrijft roerende brieven, vol spijt en treurigheid, naar Aii Kheyl, terwijl hij volgens een telegram uit Kandahar aan de dimes gericht, in het land den heiligen oorlog tegen de Engelschen laat predi ken. Hetzij hij dus van den aanvang af mede plichtig is geweest aan de schending van het tractaat van Gundamak, hetzij hij, zooals meer gebeurd is, heeft verkozen zich aan het hoofd te stellen van eene beweging, welke hij niet meer kon bedwingen, hij is een vijand van Engeland geworden, zoodat de Engelsche legers in Afgha nistan geen enkelen vriend meer zullen vinden, maar een veroveringsoorlog zullen moeten voeren tegen eene door al de harstochtelijkkeid en dweep zucht, waarover de Mohammedaansche godsdienst beschikt, opgezweepte bevolking. Zou de Stan dard nu nog spreken van „een week of wat?" De Mohmunds, de grensstam benoorden den Khayber-pas, die steeds voor Yakoeb Khan's vrienden zijn gehouden, maken zich gereed tot verzet tegen de Engelsche troepen, die dus reeds aanstonds bij het optrekken van Lundi Khotal naar Kaboel een vijand voor zich zullen zien. De strijd zal des te verwoeder zijn, daar de emir door het verbreken van het tractaat zijne schepen heeft verbrand, en hij, zooals een der Londensche bladen het uitdrukt, vechten zal „met een strop om den nek." Het blijkt thans, dat men met den vorigen oorlog niets heeft gewonnen, en dat nog zwaarder offers zullen gevergd worden van En geland door de imperialistische politiekdie overal op den aardbodem uitbreiding van gebied zoekt, doch inconsequent en onbillijk de verkrij ging van lord Beaconsfield's wetenschappelijke grens heeft laten betalen door de Indische kolonie. Dat zal ten tweeden male niet meer gaan, en de Engelsche belastingschuldigen zullen zelf moeten gevoelen, wat de lichtvaardigheid der regeering hun kosten zal van die regering die hemelhoog in speeches en toosten de gevolgen prees van een oorlog, die thans blijkt hoegenaamd geene voor- deelige gevolgen gehad te hebben. Dat mag men voorzeker beweren, als men Engeland ziet aan den vooravond van een nieuwen feilen oorlog tegen hetzelfde volk. Ook bij gunstigen uitslag van dezen krijg schijnt nog niet veel gewonnen. Men moet dan weder een tractaat sluiten, doch met wien Met some stronger puppet, zegt Daily Newsmaar zal die getrouw zijn Een andere quaestie in Midden-Azië schijnt thans opgelost te zijn. Men herinnert zich, dat Rusland sinds langen tijd een verschil had met China over het bezit van de stad Kuldja, op de grenzen van Siberië en China, en dat dit verschil wel eens gedreigd heeft over te slaan in een oorlog in die onherbergzame streken. Die zaak is thans, volgens een Peterburgsch blad, in der minne geschikt. Rusland staat Kuldja af aan China, doch bedingt zich vrijen toegang op alle binnenlandsche markten van het hemelsche rijk voor zijne kooplieden en industrieelen. De Chi- neesche regeering betaalt 5 millioen roebels aan Rusland en staat aan dit rijk de steppen aan den boven-Irtysch af. China heeft dus in hoofd zaak zijn zin gekregen want om het bezit van Kuldja, dat vroeger aan China behoorde, doch in 1871 door de Russen werd in bezit genomen, was het te doen. Dit maakt des te onaangenamer indruk te St. Petersburg, wijl men redeu heeft om te gelooven, dat Engelsche invloeden te Peking aan het werk zijn geweest, om China in zijn eisch te doen volharden. Nu de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie door de bezetting van Novi Bazar bezig is de kroon te zetten op de annexatie van Bosnië- Herzegowina, doet zich de onder alle omstandig heden des levens terugkeerende vraag voorWat zal zij er mee doeir? Hoe zal men die nieuwe bezittingen administreeren Beide regeeringen zijn tot een vergelijk gekomen, waarop de toe stemming der kamers zal moeten gevraagd worden. Zij willen het bestuur der beide land streken doen behooren tot die zaken, waarover volgens de grondwet de gemeenschappelijke regeering van beide landen, dat is het rijksmini sterie met de delegaties, te beslissen beeft, terwijl echter aan alle beraadslagingen van het gemeen schappelijk ministerie over deze zaak, de ministe ries van beide deelen der monarchie door een afgevaardigde zullen mogen deelnemen. De gewone, loopende uitgaven der geannexeerde landen zullen bestreden worden door de delegaties terwijl uitgaven voor blijvende stichtingen, zooala gebouwen, spoorwegen enz., door de parlementen van beide landen zullen moeten toegestaan worden. Niet ten onrechte, naar het voorkomt, verheffen de Hongaarsche bladen hunne stem tegen deze ingewikkelde en weinig consequente administratie, die tot allerlei conflicten leiden moet tusschen de toch al dikwerf scherp tegenover elkander staande staatsmachten in de monarchie. Pesti Naplo wil het bestuur over de nieuwe bezittingen aan de kroon overlatenPesther Lloyd aan de delegaties voor beperkten tijd. In beide gevallen is dan toch de administratie in éene hand. Maandag namiddag werd in de buitenhaven te IJmuiden een flesch gevonden, waarin zich een stukje papier bevond, (blijkbaar uit een zakboekje gescheurd) waarop te lezen staat „14 September Het barkschip Margareta vergaan op de En gelsche kust kapitein Graad (Graat) Hollander. God zij genadig met ons." Het barkschip Burgemeester van Middelburg, gezagv. Blanken, is te Singapore bevracht naar Hongkong. In de op heden te Amsterdam gebonden vei ling van 99131 balen Java koffie is alles verkocht. Preanger li a 3|, Tjilatjap en Havanaard 11 a 21, Bleek groenachtig j a 2 cent boven taxatie. Goes, 16 September. Heden werd weinig jarige tarwe aangeboden, die door gegadigden aan f 12 a f 12.25 per hectoliter gekocht werd, nieuwe tarwe veel aangeboden, die aan f 8 a 10 per hectoliter, naar qualiteit, koopers vondjarige rogge niet meer aangeboden, nieuwe ruim ter veil, meest iu mindere qualiteitde beste zaai- rogge werd aan f 8.25 a f 8.50 per hectoliter verkocht, mindere f 6.50 a f 7.50 naar qualiteit; nieuwe wintergerst met goede vraag aan 6.50 a 6,60, naar qualiteit verkocht, mindere onver koopbaar, nieuwe zomergerst aan f 6, enkele monsters f 5.75 per hectoliter verkochtnieuwe erwten weinig aangeboden, de beste voor de kook aan 12 a 12.25 verkochtkoolzaad bijna niet meer aangeboden. .Amsterdam, 17 September, Raapolie op zes weken f 331. Lijnolie f 36. 5 5 5 5 Amsterdam, 16 Sept. 17 STAATSLEENINGEK, JVederl. Cert. N. W. Scb. 21 pet. 64$ dito dito dito. 3 dito dito dito. 4 België. Certificaten21 Frankrijk. Origin. Inscbr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 Italië. Cert. Adm. Amsterd Oostenrijk. Obl. Mei-Nov dito Febr.-Aug. dito Jan.-Juli. dito April-Oct.. dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 dito dito 1876. 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/18155 Cert. Inschr. 5" Serie 1854. 5 dito dito 6" 1855. 5 Obligatiën 18625 dito 1864 ƒ1000 5 dito 1864 100 dito 1877 dito. dito Oostersche 1< serie dito 1872 gecons. dito. dito 1873 gecons. dito. dito 1850 1° Leening dito dito 1860 2" Leening dito dito 1875 gecons. dito Cert. Hope C° 1840 4 dito 2e, 3" i" Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69, dito dito 1859 Cert. van Bank-Assign. Spanje. Obl. Buit. 1867/75 dito dito 1876 dito dito 1876 2 TnrkMe. Obl. Alg.Sch. 1865 5 dito dito 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 6 Spoorw, dito 1876 5 Sept. 64$ 5 5 5 5 5 4$ 4$ -4$ 4 3 6 1 2 ti n ti n 1» n u n n n n n i) 1» ji u jt jj 78* ':8$ 100& 100$ 63$ 63$ 57* 57$ 57$ 58$ 58$ 58 57$ 69$ 68$ 80$ 50* 50$ 97$ 97$ 96$ 96 59* 59$ 80$ 80 85$ 92$ 92$ 90$ 90$ 89$ 57$ 56$ 86* 86$ 86$ 86* 83$ 78* 78$ 61 60$ 61$ 76$ 76$ 39 15$ 15$ 37$ 37$ 14$ 34$ 10$ 10* 9$ 43$ 43$

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 3