N°. 218, 122* Jaargang. 1879. Dinsdag 16 September. AAN DE GRENZEN. Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent? Advertentien; 20 Cent per regel? Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 15 September. FEUILLETON. MORITZ VON REICHENBACH. MIDDELBURGSCHE V T\ 7 Men schrijft ons uit Botterdam: Ook de bouwmaatschappij Nederland heeft hare aandeelhouders opgeroepen tot eene algemeene vergadering, tegen 27 September. Men weet, dat ook deze maatschappij, mede eene schepping van Pincoffs en voortgesproten uit de beruchte Duitseh- Hollandsehe Bouwmaatschappij, tot de noodlijdende vereenigingen behoort. Deze maatschappij heeft bouwterreinen gekocht te Berlijn, met het doel daar straten aan te leggen en de gronden voor het bouwen van woonhuizen te verkoopen; eene onderneming, die van het begin af eene misluk king is geweest. In de uitgeschreven vergadering zal het bestuur een voorstel doen om opnieuw eene leening te sluiten van f 700,000. Het bestuur is daartoe genoopt, omdat het de renten der op de bouw terreinen gevestigde hypotheken niet kan betalen en voorts bedrijf kapitaal mist, en nadat het; zooals in eene circulaire aan de aandeelhouders wordt erkend, te vergeefs alle moeite heeft gedaan om bij financieele instellingen geld te krijgen. Tegelijk met dit leeningsvoorstel zal worden behandeld een voorstel van een aandeelhouder, waarvan de inhoud niet wordt medegedeeld, doch waarvan de strekking gemakkelijk hieruit kan worden opgemaakt, dat de directie voorstelt om, ingeval dit voorstel mocht worden aangeno men, te besluiten tot ontbinding van de maat schappij. Daar het nu hoogst onwaarschijnlijk is, dat de aandeelhouders bereid zullen worden bevonden om nog eens zeven ton in deze onderneming te wagen, zal het resultaat der vergadering wel zijn ontbinding der maatschappij. Dit was trouwens reeds lang voorzien. Of het bloot toeval is, dat de vergadering der Rotterdamsche Bank vooraf gaat aan de vergade ring der bouwmaatschappij Tusschen deze beide instellingen bestaat eene zeer nauwe betrekking, niet alleen omdat beide onder Pincoffs invloed stonden 6n omdat de heer Müller, president der directie van de bank (een Duitscher), tevens ook bestuurder is van de bouwmaatschappij, maar vooral omdat de bank voor een aanzienlijk bedrag aandeel heeft in de bouwmaatschappij. Valt deze, dan zal de bank een nieuw zwaar verlies lijden. De bank had reeds een bedrag van circa f 270,000, voortspruitende uit de reductie van haar maat schappelijk kapitaal, gereserveerd voor eventueel verlies op hare aandeelenin de bouwmaatschappij; er blijft dan nog een bedrag van circa 19 VAN VII. IN DEN ZUILENGANG. Het was niet zeer logisch om een aalmoes uit de hand van den man eerroovend te vinden, ter wijl men diezellde aalmoes aannam als zij door de hand der vrouw ging. Maar in de familie overleveringen der Ruditzki's speelde van ouds her de logica, evenals de vlijt, een ondergeschikte rol, en de dragers van dien edelen naam hadden steeds meer gehandeld volgens hunne oogenblik- keliike opwellingen dan na rijp overleg. Kamilla vatte de taak om zich in zekeren zin voor Bruno op te offeren met dweepzucht op, en de mededeelingen over de geheimzinnige inrichting van het slot verleenden er nog een bijzondere be koorlijkheid aan. Kamilla kreeg den sleutel van de ijzeren deur en moest gebruik maken van den hollen wand, waarvan het bestaan een geheim was voor de geheele familie en die zelfs bij den verkoop van 490,000 ongedekt, welk bedrag mede geheel verloren zal zijn, wanneer de bouwmaatschappij ontbonden wordt, daar hare bezittingen (zooals de directie zelve verklaart) bij verkoop nauwe lijks toereikend zullen zijn om de hypotheekhou ders te voldoen. Buiten die bedragen is de bank nog voor een bedrag van 450,000 bij de bouw maatschappij betrokken wegens voorschotten, die volgens commissarissen van de bank waar schijnlijk ten volle gedekt zijn, terwijl einde lijk nog de bank voor f 148,500 aandeel heeft in een stuk onbelasten grond te Berlijn, ook al aangekocht in het belang der bouwmaatschappij! Men heeft hier weder iu een sterk sprekend voorbeeld voor oogen, hoe verderfelijk het is verschillende zaken in dezelfde handen te vereenigen. Ware de heer Müller niet de man van de Bouw maatschappij, de Rotterdamsche Bank zou zich zeker wel gewacht hebben een groot deel van haar kapitaal te steken in de ondernemingen dezer maatschappij, die nooit op soliede grond slagen heeft berust. Niet enkel wegens deze zaak, maar in het al gemeen wegens hetgeen omtrent de handelingen der directie van de Rotterdamsche Bank aan het licht kwam uit de openbaar gemaakte balans, is hier de verontwaardiging zeer groot. Het blijkt toch, dat Pincoffs over de kas der Bank beschikte op eene w ijze, die doet vragen, of misschien alleen hem ten gevalle die instelling in het leven was geroepen. Meer dan de helft van geheel het kapitaal der bank was in de Pincoffsche onder nemingen gestoken, en zoover giDg de dienstwil ligheid, dat men Pincoffs zelf tot bewaarder aanstelde van de goederen, die hij tot onderpand gegeven had voor het millioen, dat de bank hem voorgeschoten had! Het gevolg is dan ook ge weest, dat de trouwe bewaarder nagenoeg de helft van het onderpand heeft verdonkeremaand. Deze zaken zijn te ergerlijker, omdat, wie ook omtrent de financieele positie van Pincoffs kan misleid geweest zijnde Rotterdamsche Bank uit de verschillende transactiën, die zij met hem sloot (blijkens het rapport van hare commissarissen zeiven), de volkomen zekerheid kon hebben, dat zijne ondernemingen wrak stonden en dat hij niet de soliede man was, waarvoor anderen hem versleten. Met toestemming van den luitenant-kolonél, kommandant der dienstdoende schutterij te Mid delburg, zullen de deelnemers aan de gehouden schietoefeningen, op Maandag den '22 dezer een schietwedstrijd houden. Verschillende prijzen worden daarvoor uitgeloofd. VlIssSngen 15 September. Heden morgen is eene partij schelvisch en kabeljauw, welke door het huis niet aan het licht was gekomen, evenmin als de aanwezigheid van een onderaardschen gang, die onder den vervallen ingang van het oude kasteel begon en uitliep in een afgelegen bergpas, ongeveer duizend schreden verder. Door dezen gang had Bruno steeds onopgemerkt de galerij kunnen bereiken, waar Kamilla hem dan sprak en alles overhandigde wat zij van haar zakgeld kon sparen of ten geschenke kreeg. Meestal kondigde hij zijn bezoek aan door het geschreeuw van een uil na te bootsen en als Kamilla verhin derd was te komen gaf zij hem een teeken, door een licht voor een der vensters te plaat sen. De vervreemding, die er ten gevolge harer ge. heimhouding tusschen haar en haarman ontstond, had zij eerst met een soort van martelaarsblijdschap gedragenmaar opeens had zij die vervreemding toegeschreven aan gebrek aan liefde van zijn kant en toen was er een tijd van strijden en wankelen voor haar aangebroken. Zij was ziekelijk prikkel baar geworden daar zij haar man innig lief had en hem met den dag onverschilliger zag worden. Haar broeder had zij ook lief en bij zijne ge. waagde ondernemingen vreesde zij dagelijks voor zijn leven. Dien avond, toen Liehtenfeld in huis kwam, had die prikkelbaarheid wellicht haar toppunt bereikt, althans zij voelde van dien tijd af dat de toestand onhoudbaar was en ofschoon zij den moed niet had zelve haar woord, dat zij aan een stervende gegeven had, te breken, be gon zij heimelijk te verlangen naar een toevallige eene ter reede liggende Belgische vischsloep aan gebracht was om verkocht te worden, afge keurd en van wege de politie onschadelijk gemaakt, door ze aan het einde van het hoofd in de rivier te doen werpen. Tlüsslngen 14 Sept. bark Chandernagor onder naar zee gesleept. Heden morgen is de Amerikaansche vlag Bergen op Zoom, 14 Sept. Eergisteren had door het bestuur der visscherijen alhier de verpachting plaats van vischplaatsen. De 76 per- ceelen hebben opgebracht f 19520. ZSeribzee, 14 Sept. Gaf het burgerlijk armbestuur van Zierikzee eenige dagen geleden aan zijn afgetreden voorzitter, den heer mr. C. J. Fokker, een stoffelijk blijk van hooge waardeering en ware hoogachting door hem tot een aandenken een presse-papier van zwart marmer, met zilveren ornament en inschrift fijn bewerkt, aan te bieden, heden ontving de heer Fokker weder een huldeblijk, dewijl hem door burgemeester en wethouders, namens de raadsleden, den burgemees ter, den secretaris, den gemeente-ontvanger en den gemeente-bouwmeester, een prachtig blauw fluweelen portretalbum, met het zilveren stads wapen en andere zilveren ornamenten gemonteerd, werd overhandigd. Dit album bevat de portretten der schenkers en eene opdracht, vermeldende de dagteekeningen van 10 April 1852, toen de heer Fokker raadslid, en van 4 April 1855, toen hij wethouder werd. XJTzendijke, 14 Sept. Gisteren werd door de politie alhier de hand gelegd op den persoon van D. de H., verdacht van bedriegelijke hande lingen ten nadeele van zijnen meester gepleegd. Sedert ruim 8 dagen bevond hij zich in België, doch was door gebrek genoodzaakt naar Neder land terug te keeren, wat tot zijne aanhouding leidde. Oostkapelle, 14 Sept. Het bericht van het Nieuws- en Advertentieblad van Bergen op Zoom, overgenomen in de M. Ct van 12 dezer, als zoude door den gemeente-veldwachter (onbezoldigd rijks veldwachter) alhier proces-verbaal opgemaakt zijn tegen een ingezeten, dewijl deze een drenkeling niet met de beenen in 't water had laten liggen totdat de politie aanwezig was, is in hoofdzaak en bijzonderheden onjuist. De gemeente-veldwachter is geen onbezoldigd rijks-veldwachter. Hem is geen aangifte gedaan van het vinden van het lijkmaar wel heeft hij zich zoo spoedig ontdekking. Het martelaarschap had allengs zijn bekoorlijkheid verloren. „Toen gij gisteren met mij in den tuin waart," zei zij, „zou ik u het liefst om den hals gevallen zijn en het scheelde weinig of ik had het ge daan. Maar ik weet niet hoe het kwam, toen gij weer begont te vragen en zeidet dat er geen vertrouwen tusschen ons kon bestaan, overviel mij een bitter gevoel van trots tegen u en tegen mijn eigen hart. Ik vond u onbillijk, ofschoon gij toch niets wist van mijn gelofte en mij dus niet kondet begrijpen, en ik was boos op mijzelve dat ik u, ondanks dat alles, zoo innig lief had Werkhart drukte haar aan zijn hart en kuste haar herhaaldelijk bij die laatste woorden. Hij vroeg niet meer naar Liehtenfeld, want het scheen hem nu zoo belachelijk toe, dat hij een oogenblik jaloersch had kunnen zijn van dien jongen officier en een paar dagen later wilde hij het voor zich zelf niet eens meer weten. Wat beteekende luite nant Liehtenfeld nog voor dio twee gelukkigen Maar des te meer beteekende hij voor iemaud anders. „Kamilla!" riep Vallinka, zich plotseling op richtende. De jonge vrouw rukte zich los uit de armen van haar echtgenoot en snelde met een blozend gelaat naar hare zuster. „Kamilla," sprak deze, „ik voel mij zoo vreemd, mijn hoofd gloeit zoo en ik denk," vervolgde zij fluisterend, „dat ik erg ziek word." „Vallinka, mijn lieveling, spreek zoo niet! De dokter zal aanstonds komen en de schaapherder mogelijk naar de plaats begeven en mede pogin gen aangewend om de levensgeesten op te wekken. Het lijk. is-niet gebracht in de woning van den persoon die het uit de sloot heeft gehaald, maar in die der grootmoeder van het verdronken kind. Van het opmaken van proces-verbaal tegen den bedo'elden persoon is geen sprake geweest. Volgens het Vaderland is bij het departement van justitie een wetsontwerp tot beperking der preventieve gevangenschap in bewerking. Naar wij vernemen is de heer Aehenbach, technisch ambtenaar bij de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen, beaoemd tot ad junct-ingenieur der tractie bij die Maatschappij, welke betrekking hij gedurende drie maanden bereids heeft waargenomen. Blijkens het thans openbaar gemaakte verslag der derde algemeene vergadering van het Pensi- oenverbond, den 30™ Aug. jl. te Amsterdam gehouden, werd alstoen besloten, in afwachting van het eerlang uit te brengen rapport der staatscom missie, thans nog niets te verrichten. Dat rapport zal tot eene buitengewone vergadering aanleiding geven en voor zoover het al te lang op zich mocht laten wachten, werd het bestuur uitgenoodigd alsdan bij tijds over de noodige maatregelen in overleg te treden. Door den beer Doornbos, vertegenwoordiger der afdeeling Assen, werden gevraagd, of het niet wenschelijk zou zijn, in afwachting van dat rap port, waarvan men de strekking niet voorzien kan, iets te doen tot bereiking van het doel van het verbond, een volks-petitionnement, of wel, op de manier van Eigen, Hulp, zelf de handen aan 't werk slaan om door een fonds in het lot van weduwen en weezen te voorzien. Deze denkbeelden werden eenparig en van alle zijden bestreden. Daarvoor, meende meD, was bet goed recht der ambtenaren niet met zooveel klem in 't licht gesteld, om nu in zulk een onvoldoend hulpmiddel redding te zoeken. Dat zou in lijn rechten strijd zijn met de overwegingen, die tot de oprichting van het Pensioenver bond aanleiding gegeven hebben. De heer Doornbos verklaarde dat door deze uiting van gevoelens het doel, waarmede hij zij no vragen deed, bereikt was. Het internationaal geneeskundig congres heeft Zaterdag middag te Amsterdam zijne laatste zitting gehouden en is des avonds besloten door een schit terend afscheidsmaal in Felix, waar weder, even als bij de eerste samenkomst, complimenten en heeft al gezegd dat uw wond niet gevaarlijk is. Gij weet wel, bij heeft er verstand van. Wind u nn niet op, mijn kind," zei zij, en trachtte haar tot bedaren te brengenmaar Vallinka staarde met half geopende oogen voor zich heen, en ver volgde zacht, doch met nadruk „Zeg hem, dat ik nooit ernstig boos op hem geweest ben en dat hij zich niets te verwijteu heeft om mijnentwille. Had ik zijn raad gevolgd, dan was ik niet in den spookgang geslopen en alles zou anders uitgekomen zijn, hij heeft zich dns niets te verwijten." „Wees bedaard, Vallinka, wij zullen er morgen nog eens over spreken." Maar Vallinka schudde het hoofd en vervolgde „Neen, neen, hoor eerst wat ik te zeggen heb zeg hem nog dat hg gelijk had met te beweren dat men geen gevaren moet opzoeken als men de kracht niet heeft om ze te trotseeren, maar zeg hem ook dat niets ter wereld mij zoo gelukkig heeft gemaakt als het denkbeeld, dat ik hem toch misschien voor het mes van dien verschrikkelijkeu man daar beneden in den gang bewaard heb, toen ik mij tusschen hen in stortte. O, hij kon het immers niet helpen dat zijn revolver op datzelfde oogenblik afging? neen, ik weet dat hij het niet helpen kan en ik ben big dat hij leeft en ik ben in het minst niet boos op hem, in het minst nietBeloof mij dat gij hem dit alles zult zeggen, als ik zij bracht haar mond dicht bij het oor harer zuster en fluisterde„als ik dood (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1