BUITENLAND. Laatste berichten. Ingezonden Stukken Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Weerkundige waarnemingen,' 11 September des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht. Illustre Gymnasium Medioburgense. brachten wij het gerucht mede van het bankro.pt maar niemand wilde het gelooven men beschouwde het als eene onmogelijkheid. „Het is werkelijk hard voor hen, die jaren lang voor die vereeniging gewerkt hadden, om zulk een einde te moeten beleven van eene maatschappij, in welke zij het volste vertrouwen stelden." Door den bekenden Engelschen schrijver dr. Charles Drysdale werd Woensdag te Amsterdam in het Duitsch, met een sterken Britschen tongval zijne aangekondigde voordracht over „de bevol- kingsquaestie en de armoede" gehouden. Het Nieuws van den Dag geeft van die rede het vol gende verslag Na met cijfers aangetoond te hebben dat aller- wege overbevolking heerscht, bijzonder in Ierland» Engeland en Duitschland, wees spr. aan, dat de berekening van Malthus, volgens welke de bevol king van een land zich in 25 jaren verdubbelt, verre overtroffen wordt door de feiten, dat het natuurlijk gevolg dier overbevolking is, dat de beschikbare levensmiddelen niet voldoende zijn, waarvan armoede het uitvloeisel is. Reeds Maltbus waarschuwde ons voorbehoed middelen te nemen tegen deze oorzaak van gebrek. Frankrijk is zeker het land, waar de betrekkelijke welvaart het grootst is. Deze is een onmiddellijk gevolg van het feit, dat het gemiddeld aantal geboorten in Frankrijk geen 3 per huwelijk be draagt, omdat daar het winnen van nakomeling schap zooveel mogelijk beperkt wordt in verhouding tot de verdiensten. In Engeland, Duitschland en Nederland over treft het aantal geboorten per huwelijk het cijfer van 4 verre. De voorwaarden, waaraan een gehuwde in laatstgenoemde landen voldoen moet voor het levensonderhoud, zijn dus belangrijk zwaarder dan b. v. in Frankrijk. Het gevolg daarvan is, dat in Frankrijk een veel grooter aantal het huiselijk geluk des huwelijks smaakt dan elders. De statistiek leert, dat er in Frank rijk op de 1000 personen boven de 15 jaar 560 gehuwden zijn, terwijl dit cijfer in Engeland en elders slechts 536 gehuwden aantoont. Kortom, toepassing der leer van de nieuw-Malthusianen is de vruchtbaarste strijd tegen armoede, die bron van onwetendheid, ziekte, ellende en misdaad. Algemeene toepassing van het twee kinderen- stelsel moet noodzakelijk vermindering van aan vraag naar werk, dus verhoogmg van loon en verbetering van den algemeenen maatscbappelijken toestand, tengevolge hebben. Dit betoog werd, nadat gevraagd was of iemand daar iets tegen in te brengen had, door den hoogleeraar Gunning slechts in zoo ver be streden, dat hij overbevolking als onwaarschijnlijk voorstelde, wanneer men zich meer algemeen met uitsluitend plantaardig voedsel te vreden stelde (het z. g. n.vegetarianisme). Vervolgens hield een Duitsche sociaal-democraat een betoog dat er voedsel genoeg kon voortgebracht worden, als de rijkdommen maar niet te veel in eene hand opgehoopt waren. Ten slotte werd door dr. Drysdale nog een en ander tot wederlegging dezer tegenwerpingen aangevoerd. rechterlijke macht. Benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerech ten in het arrond. Almelo, ter standplaats Almelo, mr. C. H. J. Persille, advocaat te Zwolle en beëedigd klerk ter griffie van de arr.-rechtbank aldaar. universiteiten. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. S. Vissering, als hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de in die betrekking gedurende vele jaren den lande bewezen diensten. pensioenen. Op aanvrage op pensioen gesteld de kapt. H. A. Dorré, van het 4e reg. inf. ten bedrage van f 1560 's jaars en de maj. J. B. H. van Roijen, prov. adj. in Gelderland, ten bedrage van f 1253 's jaars. leger. Benoemd bij den provincialen staf tot luit.-kol. en provincialen adj. in Gelderland, de maj. A. A. J. Nijland, van het 8e reg. inf. consuls. De heer Aron Cahn, door den waar- nemenden consul-generaal der Nederlanden te Rio Janeiro, in de plaats van den heer Robert Shalders, tot zijn vice-consul te Parahyba aan gesteld, is in die hoedanigheid door de Brazili- aansche regeering erkend. Oostburg, 12 Sept. Benoemd tot hulpon derwijzer op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs J. H. Goor, thans hulp onderwijzer te Axel. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den lOen dezer, no. 29, wordt de kapt.-luit. ter zee W. F. H. Cramer met den laatsten dezer eervol ontheven van het bevel over het korps torpedisten der marine, en vervangen door den kapt-luit. ter zee C. H. Bogaert. Axel, 12 Sept. Door de justitie wordt alhier onderzoek gedaan naar een vermoed geval van kindermoord. In verband tot het gisteren morgen ophalen van een kinderlijkje uit een sekreetput, wordt eene boeren-dienstmeid van de misdaad verdacht. Zij heet E. de P., is 28 jaren oud, heelt hare misdaad bekend en is heden gevangen genomen om naar Middelburg overgebracht te worden. Te 's-Gravenpolder is opgericht e ^^ver eeniging, genaamd De Steenkolenmijn. Haar doel is om de leden op goedkoope wijze van steen kolen te voorzien. Een dertigtal personen zijn tot het lidmaatschap toegetreden. Het bestuur der vereeniging bestaat uit de heeren: J. Risseeuw, voorzitter, L. A. P. Over man, kassier en P. Kievit, op wiens initiatief de oprichting plaats had, secretaris. De contributie voor het eerste jaar is bepaald op 15 cent per week. Ct.) In plaats van de slechte aardappels begint men in Friesland tegenwoordig op vele plaatsen rijst bij de groenten te eten; dat niet alleen een smakelijk voedsel oplevert, doch ook veel gezon der is te achten. Als de proeve gelukt en het gegeven voorbeeld meer algemeen wordt zal 't volk er bij winnen en vooral den minderen stand ten goede komen, die nog steeds in aard appels zijn hoofdschotel vindt en thans aan 't smakeloos en ongezond gewas zich ziek eet. (CT. D.) Waarom is het stomme meisje van Portici in de opera van dien naam toch wel stom Henri Blaze do Bury geeft daarvan in de Revue des deux Mondes eene opheldering. Fenolla, de zuster van Masaniello, moest het pendant worden van Elvire, evenals de visscker de tegenhanger is van koning Alphonsus. Juist echter toen de Mustie geschreven werd, verliet de primadonna, mevrouw Branchi, de groote opera. Men behield in Linti- Damoreau eene uitnemende coloratuur-zangeres voor de rol van Elvire, doch juist daarom kon meD, in eene partij van nog meer beteekenis, geene debutante naast haar stellen. Goede raad was duur. Scribe kwam echter op een morgen met de volgende verzen voor dpn dag en alles was gered. Par un funeste evenement La parole a ses lèvres ravie La livrait sans defense £l 1' infidèle amant Dont 1'abandon empoisoDna sa vie. Hij had het verleide visschersmeisje stom gemaakt, en het gevolg overtrof nog zijne ver wachtingen. De bekoorlijke danseres Noblet maakte van de stomme rol een meesterstuk van mimiek, en de opera met een stomme hoofdfiguur was voorgoed gered. a-^!ans«JBggBSmPTOmrgBMBIIIII «lil Amsterdam. Heden morgen te 11 uren is het stoomsehip Prins van Oranje, gezagvoerder Berkelbacb, naar Batavia vertrokken, aan boord hebbende 45 passagiers en hunne familie, benevens 60 kolonialen. Voortaan is het vertrek der stoomschepen op 10 uren bepaald. Kaapstad. De toestand blijft onveranderd. Op Cetewayo wordt nog voortdurend jacht gemaakt. ^Londen. De troepen hebben den niiarsch uit Lundi Khotal (Khayber-pas) naar Kaboel begonnen. 's Gravenhage. In de rede, waarmede de zitting der tweede kamer heden door den minister van binnenl. zaken gesloten is, werd aan de kamer dank betuigd voor hare behartiging van 's lands belangen en herinnerd aan de afdoening van verschillende wetsontwerpen van meer of minder gewicht, zooals dat tot herziening van de belastbare opbrengst der grondbelasting, dat tot wijziging der geneeskundige wetten, dat tot voorbereiding der volkstelling, dat betreffende het procuraat en dat betreffende de militaire pensioenen. „Nadat de tweede kamer, zoo werd derede besloten, hare goedkeuring ontzegd had aan een wetsvoorstel om eenige groote openbare wer ken tot stand te brengen, rezen bezwaren, welke het optreden van andere raadslieden der kroon ten gevolge hadden." namen Ba- Wind Toestand der der rom. plaatsen. afwijk. richt. rracht lucht zee N. Shields 7.1 WZW 2 bew. kalm Sylt 3.4 Z 3 1. bew. Hartlepool 8.6 WZW goed kalm Swinemunde 4- 0.6 z 3 bew. Hamburg 2.6 zo 2 bew. Delfzijl 4.5 z 1 z. bew. Groningen. 4.7 z 1 z. bew. Helder. 5.2 z 1 z. bew. kalm Yarmouth. WZW 1 betr. kalm Vlissingen. 5.4 z 2 bew. Maastricht 3.3 zzw 1 1. bew. Valentia 5.6 WZW 1 bew. kalm Portsmouth. w 2 betr. kalm Grisnez 5.8 zw 2 mist Parijs. 4.6 z 2 z. bew. St. Matkieu. 7.8 stil regen z. bew. Biarritz 8.2 zzw 3 Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: M, 2.1 V. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) 756 Thermometer w 12 Sept. 's av. 11 u. 58 gr. 13 'smorg. 8 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 66 gr. 's av. 5 u. 67 gr. Er is te Stockholm in de Fransche taal eene brochure verschenen over de algemeene politiek van Europa, die bijzonder de aandacht trekt omdat men reden meent te hebben om niemand minder dan den koning van Zweden en Noorwegen voor den schrijver te houden. Het zou niet de eerste maal zijn, dat deze ontwikkelde vorst de pen ter hand nam. De schrijver beweert xn zijn vlugschrift, dat het immer het streven van Rus land is geweest om de sleutels in handen te krijgen van de Sond en den Bosporus, de beide zeepoorten, door welke ieder Russisch schip zijn weg moet zoeken in het wereldverkeer. Op de Sond zal Rusland voorloopig de hoop wel hebben opgegeven, en zoo het op Konstantinopel nog zijne plannen wilde laten gelden, zou het naar de meening van den schrijver een worstelstrijd hebben te doorstaan met Duitschland, dat dan over de gansche linie van noord tot zuid^ steun zal vinden in Finland, de Baltische provinciën. Polen, Rumenië en Servië. In Rusland beweert men dat de Poolsche beweging gedempt is, zij slaapt echter slechts; haar mond gesloten, doch het vuur der wraakzucht smeult door het gansche land. Deze linie, bij welke men Hongarije nog wel voege mag, vormt juist een dam tusschen Rusland en Europa, - en een onafhan kelijk Finland, een Polen van de Dwina tot de Dnieper, een Rumenië vergroot met Bessarabie en een zich tot den Bosporus uitstrekkend Seiviè zouden uitnemend de belangen van DultacWan* dienen wijl zij Rusland zouden beletten om onmiddellijk den Duitschen bodem te bereiken. Een dergelijk verbond van Scandinavië tot het Balkanland zou volgens den schrijver der brochure een nieuw Europeesch evenwicht in het leven roepen, zou de vrijheid waarborgen van de zeeëngten in het noorden en het zuidenzou een waarborg zijn voor de onafhankelijkheid der kleine staten, zou de Oostersche quaestie voor- eoed regelen en rust verschaften aan Europa. Een ander middel om een eind te maken aan den bij voortduring eenigszins chaotischen toestand van Europa, zou zijn eene overeenkomst van enkele groote staten tot verdeeling der macht in gansch het werelddeel in den trant als Napo leon en Alexander I dat te Erfurt en te Tilsit afspraken; doch „zulk eene regeling zou spoedig in duigen vallen en een algemeenen strijd doen ontstaan tusschen alle volkeren van Europa. In het denkbeeld om een dam op te wei pen tegen de uitzettingszucht van den Russischen kolossus zal menigeen instemmen met den schrij ver van deze belangrijke mijmeringen over de Euio- peesche politiek. Minder echter om het beheei en onderhoud van dien dam op te dragen aan Duitschland. Deze mogendheid heeft door hare geschiedenis van de laatste jaren in menig opzicht aanleiding gegeven om vrees te koesteren, als zij door zulk eene machtsuitbreiding meesteres zou worden van Europa. Zij weêrstreeft de richting der laatste honderd jaren, die naar vnjheid wqst en naar eigen bestuur van het volk door het volk, en neigt naar een absolutisme, dat althans zeker de meerderheid niet kan medesleepen. Toch is het denkbeeld van den Zweodschen vorst, zoo hij althans de schrijver der brochure is zeer de overdenking waardig, als eene stoute stelling op politiek gebied van een man, die door ernstige studie en door zijne plaats op een Epropeeschen troon bij uitstek bevoegd kan geacht worden om over dergelijke zaken mede te spreken. Zoo zou althans onze redeneering kunnen luiden als wij niet juist na deze regelen geschreven te hebben in de Indêpendance eene zeer foimeele tegenspraak uit Stokholm vonden van bet door de Weener Neue Freie Presse verspreide bericht, dat koning Oscar de schrijver der brochure is; Zulk eene tegenspraak bewijst echter ™t veel of de koning die bladzijden geschreven heef of niet, officieel erkennen de schrijver te zijn, laat zijne positie hem toch niet toe. Berichten uit Engelsch Indie leiden toti de onderstelling dat Yakoeb-Khan geene schuld heeft aan de gebeurtenissen in Kaboel, en dat hj erg in den angst zit. Men neemt zebs de -noeite om te seinen, dat de man heel zenuwachtig is. De Engelscbeu zullen tegen de Afghanen ageeren met ruim 22,000 man, waarvan 5000 man als reserve achterblijven. Zij vatten de zaak dus flTnk aan en reeds hot cijfer der troepen wijst X dat' men niet kan verwachten in de eerste weken van eenig wapenfeit te hoeren. Aan de oostzijde der groote Engelsche kolonie is het ook n°et pluis. Kolonel Browne, de Engelsche agent bij den koning Theebaw van Birma, is met zijn gevolg van zijn post vertrokken, wijl hij het geraden vond niet af te wachten of de jeugdige dronkaard, die op den troon een zijner aanvallen van waanzin ook het voor beeld der Afghanen zou willen volgen. De kolone heeft gelijk en was trouwens volkomen in zijn recht, daar de onderkoning sedert twee maanden alle diplomatieke betrekkingen met Theebaw beeft afgebroken. Te Middelburg vindt gij eene Latijnsche- schoolstraat. De naam van een straat ontleend aan eene inrichting, d&t geeft iets buitengewoons te vermoeden. Gaat gij als vreem deling, door dien indruk geleid, op onderzoek uit, dan krijgt gij een gevoel van eerbied door een antieken steen in den voorgevel, die u meldt, dat hier de tempel van de Muze der wetenschap is Illustre gymnasium Medioburgense Maar nauwelijks hebt gij uwen voet binnen dat deftig gedoopte gebouw gezet, of de regels van Tollens schieten u te binnen Schat naar de gevels van de huizen 'l Geluk er binnen niet altijd Verbeeld u twee sombere lokalen, wier wanden voor een gedeelte met koolteer zijn bestreken een ameublement, dat u met uwe gedachte een paar eeuwen terugvoertin éen woord alles juist zóo ingericht, dat gij gevaar loopt het laatste greintje levenslust te verliezen. Onwillekeurig vraagt gij u at: is dat verdwenen belangstelling? Zijn dat de verwoestingen van den realistisch en geest onzer eeuw, die de Muze der humaniora op de hielen zit? Wij staan verbaasd en die ver bazing rijst, naar gelang de vergelijking met andere inrichtingen van onderwijs hier pijnlijkeris. Maar, „alles gaat voorbij," zegt de zonnewijzer aan het stadhuis te Middelburg en gelukkig is heden ten dage ook aan dien ellendigen toestand, tengevolge van de wet op de reorganisatie van de gymnasia, een einde gekomen. De deftige steen in den gevel begint weer waarheid te spreken en de straat behoeft zich den oorsprong van haar naam niet langer te schamen. De akelige verblijven zijn verdwenenDoor de vrijgevigheid en de ijverige bemoeiingen "van het gemeentebestuur is een gebouw verrezen, dat dubbel een bezoek waard is. In de eerste plaats wenschen wij daarmede de jongelui, die het gymnasium be zoeken, van harte geluk. Zij vinden in een bijgebouwden vleugel drie lokalen, die door netheid en doelmatigheid uitmunten. Hier is lucht en lichtramen, ameublement, hoogte van verdieping, in éen woord, alles wat gij met rede kunt wenschen, is in overeenstemming gebracht met de eischen van onzen tijd. Voor de hoogste klassen zijn vier lokalen in het voormalige huis van den rector ingericht, waarvan slechts drie aanvankelijk in gebruik zijn. Deze munten uit door een zekere weelde, zij zijn behangen Videant juvenesne cubicula quid detrimenti capiantVerder wandelende komen wij op een zeer net ingericht vertrek voor den rector. Beneden hoogstwaarschijnlijk een docentenkamer en eene voor de vergaderingen van curatoren. Eindelijk nog een vertrek voor den pedel (in Amsterdam claviger). Zagen wij niet, dat hier een oud huis voor een nieuwe inrichting heeft dienst moeten doen, wij zouden de opmerking niet achterwege houden, dat de hoogte van sommige der vertrek ken wel iets te wenschen overlaat, doch nu zwijgen wij erover. Het geheel komt ons voor degelijk, doelmatig en bovenal zeer net bewerkt te zijn. De vestibule is ruimen de trap, ofschoon wel eenigszins met een scherpen hoek, breed en gemakkelijk. Dat de patres conscripti niet ge aarzeld hebben hun taak flink en breed op te vatten, dat zij hebben getoond ook geld te durven gebruiken voor het in het leven roepen van inrichtingen van wetenschappelijken aard, daarvoor brengen wij hun hier zeker uit naam van velen onzen welgemeeuden dank. Ook den gemeente architect brengen wij een woord van hulde voor de netheid en degelijkheid, die het vernieuwde gedeelte van het gebouw kenmerkt. Ofschoon het een sprong is, zal hij toch niet al te gewaagd zijn, indien wij van het uiterlijke naar het innerlijke overgaan. Dat de oude Latijnsche school, waar Latijn en (Grieksch en nogeens Latijn en Grieksch geleerd werd, hier het oude pak heeft moeten uittrekken en met een nieuw verwisselen, zal wel niemand, die in den laatsten tijd de debatten over het middelbaar en hooger onderwijs gevolgd heeft, verwonderen. Met trotsche minachting mocht men nederzien op de hoogere burgerscholen, die gezegd werden den geest bij uitsluiting tot de stof te bepalen, het was desniettemin duidelijk genoeg, dat de Latijn sche scholen op verre na niet voldeden aan de practische eischen van de volgende wetenschappe lijke ontwikkeling en bovenal van de latere maat schappelijke behoeften. Over het algemeen moest gijj zelfs in de laatste jaren nog geen gymnasium bezoeken om degelijk onderwijs in moderne talen te ontvangen. Stel- en meetkunde werden stiefmoederlijk behandeld. De meeste studenten hebben dat later in hun academieleven gevoeld en betreurd. Ook die toestand is veran- •derd, getuige de rooster der lessen, dien wij voor ons hebben liggen. Hoe veel hersenbreken heeft de samenstelling van dat eenvoudige schema niet gekost! Hoeveel moeite is er wellicht niet aangewend om zaken en personen behoorlijk in overeenstemming te brengenWij wagen ons dan ook niet aan eene of andere critiek en bepa len ons in het algemeen bij de opmerking, dat hier geen kleingeestige vrees vóór Americanisme of Neo-barbarisme doorschemert. Wat het gym nasium uit een practisch oogpunt in de eerste plaats wezen moet, namelijk een volledige voor-

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2