Laatste berichten. BUITENLAND. Zeet ij dingen. Ingezonden Stukken Handelsberichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen* 11 September des morgens te 8 uren. 4- w Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. zich het overhaast en ondoordacht wegbrengen en doen weghalen van zijn inboedel beklagen. In de gemeente Oost-Kapelle werd den 2en dezer, naar het Nieuws- en Advertentieblad van Bergen op Zoom vermeldt, door een ingezetene in een sloot gevonden een kind, dat geen teeken van leVen meer gaf. Na op de plek zelve te ver geefs pogingen te hebben aangewend, om de levensgeesten weder op te wekken, werd het kind door hem naar zijn woning genomen en onmid dellijk van het gebeurde" aangifte gedaan bij den gemeente-veldwachter (onbezoldigd rijksveldwach ter). De politiedienaar echter zou, volgens ge noemd blad, tegen den redder proces-verbaal opgemaakt hebben, omdatdeze den drenkeling niet met debeeneninhetwaterhad laten liggen, totdat de politie ter plaatse aanwezig was!! Door tusschenkomst van den geroepen ge neesheer is het proces-verbaal natuurlijk tegen gehouden. Het oude gebouw van het departement van justitie te 's Hage, waarvan men verdere verzak king vreesde, is gisteren voor 't grootste gedeelte ontruimd en zal zeer spoedig worden gesloopt. Den ambtenaren is een tijdelijke verblijfplaats aangewezen in het aangekochte perceel op den Korten Vijverberg. Men leest in de Samarangsche Locomotief dd. 25 Juli: „Een onzer Javaansche zetters is in hechtenis genomen, verdacht van oplichterij. Hij had een lot in de Roode-Kruis loterij, waarop echter niets viel, gelijk hij bemerkte, toen de opgave der getrokken prijzen door ons overgenomen werd uit Bataviascbe bladen. Nadat de proeven door ons waren nagezien en gefiatteerd, veranderde bij - evenwel heimelijk een der getallen, en slaagde er daardoor den volgenden dag in, van den heer G., die misleid werd door de foutieve opgaaf in de courant, de uitbetaling te krijgen van f 100. „Het bedrog werd bemerkt, toen de heer G. het bewuste lot van den inlander naar Batavia zond, met verzoek om de daarop, naar hij meende, gevallen f 100 te mogen ontvangen. Uit Batavia werd natuurlijk geantwoord, dat op dat lot een niet was gevallen. „Een onzer Europeesche zetters wordt verdacht van medeplichtigheid aan de oplichterij." In eene opzettelijk daartoe bijeengeroepen vergadering is Maandagavond de zaak der met degradatie en haar-afsnijding gestrafte twee wees meisjes door den algemeenen kerkeraad der Ned. hervormde gemeente te Amsterdam behandeld. Op verlangen van de vergadering deelde de presi dent-regent van het weeshuis, zelf lid van den kerkeraad, de feiten mede. Uit het korte, een voudige relaas bleek1° dat de toegepaste straf volkomen reglementair is waaruit echter, gelijk de verhaler zelf deed uitkomen, nog niet volgt, dat zij voor alle tijden even goed past, zoodat hij voor zich dan ook hoopte, dat zij met het oude huis zal verdwijnen2° dat die straf in casu vol komen verdiend was. Daarop volgde eene gedachtenwisseling, die tot de volgende verklaring leidde „De algemeene kerkeraad keurt de wijze, Waarop deze zaak door sommigen in het openbaar is besproken ep beoordeeld, ten sterkste af en hernieuwt de betuiging zijner waardeering van de diensten, die door de regenten aan de stichting worden bewezen." Deze verklaring werd door de vergadering (94 leden aanwezig) eenstemmig afgelegd, met uitzondering van twee leden, die zich om formeele redenen daarvan onthielden. (Stand.) Het gemeente-archief te Utrecht heeft dezer dagen eene hoogst belangrijke aanwinst verkre gen. Regenten der vereenigde Gods- en gasthuizen hebben besloten het oude archief der zeven op geheven Utrechtsche gasthuizen aan de gemeente in bruikleen af te staan. Men mag van de studie dezer papieren, die tot in de 14e eeuw reiken, groot nut voor de geschiedenis verwachten. Tevens zal het college van regenten zelf van deze schikking voordeel trekken, daar niet alleen het archief zelf thans beter verzorgd en beter gerang schikt zal worden door de ambtenaren van het stads-archief, maar vooral ook nasporingen ten behoeve van de rechtsvorderingen der vereenigde Gods- en gasthuizen voortaan door den gemeente archivaris na opdracht van regenten zullen ver richt worden. Men meldt uit Arnhem, dat in den interna tionalen wedstrijd van henneptouw bekroond zijn: de Nederlandsche marine met twee gouden me dailles en f 200, en de firma De Gruijter te Lek- kerkerk met een zilveren medaillle en ƒ50. De kroonprinses van Denemarken, de klein dochter van prins Frederik der Nederlanden, is verleden week van het paard gevallen, zonder echter ernstig verwond te zijn. Het paard was geschrikt van een jongen, die met een vlieger over den weg liep. In den vroegen morgen van Dinsdag, zoo wordt te Utrecht verhaald, zou in de Malie baan door een der werklieden bij de straatreini ging een pasgeboren kind gevonden zijn, van welke vondst hjj onmiddellijk de politie in kennis zou gesteld hebben. Bij onderzoek van het kind zou men een bankbiljet van duizend gulden gevonden hebben. De vinder zou zich bereid verklaard hebben, om voor dat bedrag, in zijn geheel, het kind tot zich te nemen, maar er zich niet mede tevreden stellen wanneer hij voor de jaarlijkache intrest ervan het kind zou moeten onderhouden enz. Het zal spoedig blijken, of dit alles waarheid is. De Bristol Mercury deelt mede, dat de ingenieur Kitt eene ontdekking heeft gedaan, waardoor het lichtvermogen van straatlantarens sterk kan vermeerderd worden zonder vermeerde ring van gasverbruik. Zijn plan bestaat daarin, dat in plaats van den tegenwoordigen enkelen brander, twee branders zullen worden gesteld, die ieder maar de helft van het gas verbruiken, dat door de tegenwoordige branders ontsnapt, en om dan tusschen deze beide kleine pitten eene con vexe lens te hangen als reflector. Met deze inrich ting werd deze week te Bristol eene proef genomen, die volkomen aan de verwachting beantwoordde, daar de reflector ieder der nietige pitjes op een afstand een groote lichtende bol deed schijnen. In de Eölnische Zeitung van Zondag lezen wij eene advertentie, die voor zoover wij weten een geheel nieuwe soort van publiciteit i3. Bo. venaan staat een vrij groot mansportret, waaron der te lezen is: „Ik heb de eer mij aan u voor te stellen. Mijn naam is Hippolit Mehles, stichter van het Algemeen Wapen-Depot, geboren te Co- blenz aan den Rijn. Mijn wapenwinkel is te Berlijn" enz. enz. De Berlijnsche tramway heeft verleden Zon dag 170.000 personen vervoerd, hot grootste aantal, dat nog ooit op éen dag was bereikt. Aardentourg 10 Sept. Door het bestuur van den Isabelle polder, benoorden Aardenburg, is heden aanbesteed het maken van een keiweg, aanvangende aan den rijkestraatweg en loopende tot den dijk van genoemden polder bij de Olieschans^ gemeente Aardenburg. De minste inschrijver was de heer P. Monjé te Breskens, voor f 1568, aan wien voorloopig het werk is toegewezen. I.aliore. Ondanks de schaarste van vervoer middelen, is eene brigade onder generaal Massey naar Kaboel opgerukt. Ook generaal Roberts zal zich naar het front begeven. names' Ba- Wind Toestand der der rom. plaatsen. afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields 2.8 W 4 betr. kalm Sylt 1.4 WNW 3 betr. Hartlepool 3.8 WZW 1 betr. Swinemunde 4.1 W 4 betr. Hamburg 1.1 WZW 4 z. bew. Delfzijl 1.0 ZW 1 z. bew. Groningen. 0.4 zw 0 z. bew. Helder. 0.2 WZW 3 betr. kalm Yarmouth. WZW 1 bew. kalm Vlissingen. 1.1 zzw 1 bew. Maastricht 2.1 zzw 1 bew. Valentia 3.6 zzw 7 regen golvend deining Portsmouth. w 4 goed Grisnez 1.6 WNW 3 z. bew. Parijs. 3. z 3 helder St. Mathieu. 1.5 3 bew. Biarritz 2. zw 1 1. bow. Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenM. 2.8 G. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) 760 Therm ometer „10 Sept. 's av. 11 u. 54 gr 11 'smorg. 8 u. 56 gr. 's midd. 1 u. 62 gr. 's av. 5 u. 60 gr. Het is reeds betrekkelijk geruimen tijd geleden) dat men zich verheugde in de toestemming van den nieuwen khedive van Egypte in de voor stellen van Frankrijk en Engeland om onder het toezicht van deze beide mogendheden de Egypti sche financiën te laten regelen en verder beheeren. Voor het beheer zou het toezicht uitgeoefend worden door twee controleurs-generaal, die dezer dagen heeten benoemd te zijn. De commissie van liquidatie echter, wier arbeid in menig opzicht meer haast heeft, is nog niet benoemd, en men verliest zich in gissingen wat voor beide regee ringen de oorzaak kan zijn van dit noodelooze talmen. Men meent algemeen reden te hebben om te gelooven, dat beide regeeringen het er volkomen eens over zijn, dat er eene commissie moet benoemd worden, en dat deze volledige Volmacht moet hebben om de financiën des rijks te regelen. Zelfs schijnt men te weten, dat er een president benoemd is, hoezeer nog geen naam wordt genoemd. Daarbij is het echter gebleven, en men is blijven hangen in eene periode van onzekerheid, die groote nadeelen kan veroorzaken. Daar aan de commissie moet worden opgedragen de geheele administratie des lands in orde te brengen, gevoelt thans geen enkele autoriteit in Egypte opgewektheid om ook maar de minste verbetering in te voeren, vóór de commissie aan het werk is. Aan den anderen kant staan de werktuigen van het oude regime, de vele trawanten van Ismail pacha, die een open oog hebben voor iedere verlegenheid van de nieuwe regeering, en die natuurlijk iedere gelegenheid aangrijpen om verwarring te stichten; terwijl speculanten het dralen der westersche machten aangrijpen om met veel schijn van recht te betoogen, dat deze óf hst niet eens zijn over de te voeren politiek, èf wel dat zij bevreesd zijn om gevolg te geven aan hunne plannen. Uit deze redeneeringen is een rijke schat van geruchten te grijpen, die rondgestrooid worden om ieders particuliere be doelingen te gerieven, en die ijverige verbreiders vinden in de verschillende nieuwskantoren. In deze omstandigheden schijnt voor de zaak zelve eene spoedige benoeming der commissie hoogst wenschelijk. De Fransche onder wijs-minister blijft aangaande het zevende artikel zijner wet, die steen des aanstoots voor velen, vast besloten bij zijne voordracht te volharden. Dit blijkt wederom uit een brief, door hem gericht aan de minderheid van den departementalen raad te Angers, die bij adres den wensch had uitgedrukt, dat de minister niettegenstaande allen tegenstand zou volhouden. De heer Ferry antwoordt, dat hij dat doen zal, in overeenstemming met zijne medeleden van het kabinet. Met art. 7 sfaat of valt dus het ministerie Waddington. Aan de ontwerpen-Ferry paart zich de arbeid van de commissie, die den 19en Maart 1878 benoemd is tot het ontwerpen eener nieuwe wetgeving op het lager onderwijs. Onder voor zitting van de bekende onderwijs-specialiteit, Paul Bert, heeft zij anderhalf jaar lang gewerkt, en de vorige week is het resultaat van haren arbeid bekend gemaakt in een wetsontwerp van 111 artikelen, dat in de Novemberzitting de kamer zal bereiken. De memorie van toelichting ont breekt nog. De heer Bert zal haar in deze vaeantie opstellen. Het ontwerp wil kosteloos en verplicht lager onderwijs, te geven door leeken. De staat neemt alle kosten van het lager onderwijs op zich en trekt daarvoor ook alle middelen tot zicb, waaruit thans de departementen en ge meenten het onderwijs bekostigen. Met den leer plicht is het ernstig gemeend; hij wordt gewaarborgd door krachtige strafbepalingen en een werkzaam toezicht. Geen onderwijzer of onderwijzeres bij bet openbaar onderwijs zal meer gekozen worden uit de ledeu eener geestelijke vereeniging, hetzij die al of niet door den staat is erkend De leden van dergelijke erkende vereenigiugen zullen bijzondere scholen mogen houden onder de bij bet ontwerp gestelde voorwaarden, welke zoodanig gesteld zijn, dat bet schooltoezicht vol komen gewapend is tegen iedere ontduiking van de wet. Wat het godsdienstonderwijs betreft heeft men gedeeltelijk het door België gegeven voorbeeld gevolgd. Het komt niet voor op het programma der school, doch er zullen, volgens in ieder departement te maken reglementen, uren voor worden opengelaten. In tegenstelling echter van wat in België gebeurd is zullen de schoollo kalen er niet voor beschikbaar zijn. Ook dit ontwerp zal, zoowel als die van den heer Ferry, felle bestrijding vinden bij de meer vreesachtige republikeinen. Over het vroeger zoo angst inboezemende denkbeeld van den leerplicht is men in bijna alle beschaafde staten heen, en dat zal dan ook in de Fransche kamers niet veel oppositie ontmoeten. Men is bij allen partijtwist in de Fransche republiek te praetisch gebleven, om schatten uit, te geven voor lager onderwijs, zonder het middel tevens in handen te nemen om dat onderwijs aan zijn doel te doen beantwoor den. Anders echter zal bet zijn met het koste loos onderwijs en de uitsluiting der geestelijke broeders en zusters. De beoordeeling dezer pun ten moet wachten op de memorie van toelichting, die aanwijzen moet hoe de kosten op de staats begroting moeten worden gevonden en hoe men voorzien zal in den onderwijzer snood, als bij een door den leerplicht vermeerderd aantal leerlingen aanstonds door de verplichting om leek te zijn een aantal onderwijzers en onderwijzeressen hun radikaal zullen verliezen.. Het barkschip Riga van Buenos Ayres bestemd naar Antwerpen, kwam heden uit zee ter reede van Ylissingen. Mijnheer de redacteur! Daar de brandkasten-proef te Arnhem dezer dagen toch een algemeene bespreking uitlokt, zoo is mijn verzoek voor onderstaande een plaats te willen afstaan. Het komt mij niet vreemd voor, dat de meeste ontevredenheid tegen de commissie van uitvoering voor den kasten-wedstrijd geuit wordt door de inzenders zeiven. Zulks is toch het einde van alle wedstrijden, enz. Elk inzender heeft de verwachting gehad dat zijn kast de proeven zou doorstaan. Waarom, in tegenovergesteld geval dan werkloon, mate rialen, enz., ten koste gelegd? Ook heeft ieder inzender vooraf geweten wat er met zijn kast zou gebeuren. De Midd. cour. heeft zulks ook bekend helpen maken, in 'tnummer waar de heer L. Vogel ad verteerde dat de kast, door hem vervaardigd, voor belangstellenden te bezichtigen was. Nu zal toch geen der inzenders van meening zijn geweest, dat zijn bast, van de bepaalde hoogte neervallende, op een zachte massa zou terecht komen. Ook zullen de inzenders geweten hebben, dat de bestoking niet zou plaats hebben volgens eigen verlangen, zoo als gewoonlijk de proeven geschieden voor gemeentebesturen enz. Met de inbraakproeven is de commissie ook volgens m. i. gerechtvaardigd. De bepaling was inbraak. De inzenders zullen wel kunnen begrepen hebben, dat de werklieden, daarvoor aangesteld, geen 8 of 14 dagen zouden besteden om sleutels enz., te maken. Daarna zouden zij toch nog op andere moeilijk heden stuiten. De kasten moesten, toch geopend worden. Hoe zouden de inzenders de kasten geopend hebben bij gemis der sleutels, en zonder de constructie der sloten te kennen? Bij het vervaardigen der sloten, is men toch zeker op de inbraakproef bedacht geweest en zijn de sluitingen zoo sterk mogelijk gemaakt. De kasten, op een na, allen geopend gezien hebbende, heb ik daar niets in gevonden als verbrand papier, uitgezonderd het bovengedeelte der kast van den heer Wilhelm te Deventer, (waaruit ik u een stukje papier hierbij toezend). Daar was het papier ongeschonden gebleven. In het ondergedeelte der kast was het papier echter ook verbrand. Was die kast van binnen niet, evenals de meeste andere kasten, geverfd geweest, dan had het papier veel minder te lijden gehad. De kast van den heer L. Vogel had de valproef flink doorstaanhet gevolg van zijn circa 3/8 dikke buitenromp en zijn ruim 1/2 duims dikke voorraam en zware buitendeur. Ware het slot werk, in plaats van tusschen de wanden der beide deuren bevestigd te zijn, aan de binnenzijde aange bracht geweest, de beide deuren hadden dan gevuld kunnen worden, wat zeker bevorderlijk ware geweest tot behoud der in de kast aanwezige papieren, te meer daar bij de valproef der kast niet de minste uitzetting had plaats gehad. Tot hiertoe mijn gevoelens, betreffende het réclameeren der inzenders, tegen de commissie voor de proef neming. Vei der vermeen ik, ala men een zake lijke brandkasten-beproeving zou willen onderne men, men dan met wat minder „heldenmoed" zou moeten te werk gaan en de kasten aan een zoo natuurlijk mogelijken huisbrand zou moeten onderwerpen. Voorts moest de commissie vaneen tentoonstelling geen wedstrijd uitschrijven alvorens de kasten waren ingezonden, en na de inzending de fabrikanten der kasten uitnoodigen of zij hun fabrikaat aan een beproeving wilden onderwerpen. Zoo doende zou men een deugdelijke beproeving hebben en dan dén fsbrikant die slaagde het volste vertrouwen kunnen schenken. Nu behoef ik niet te gelooven dat een brandkast of effeetenkist, welke men in een magazijn koopt, zoo met zorg is afgewerkt en gevuld als de in- gezondene op de tentoonstelling te Arnhem. Wil men een inbraakproef instellen, laat men dan niet met werktuigen beginnen waar een gepantserd oorlogschip mede gesloopt kan worden. Doch de persoon die zich daarvoor aanmeldt, of de personen die daarvoor aangesteld worden, zouden een behoorlijk onderzoek naar het slot werk moeten mogen doen, om na verloop van een paar dagen te beproeven de alsdan gesloten kast te openen, met werktuigen die zij goedvonden te gebruiken, doch in geen geval gepaard met gedruischmaking. In de meeste gevallen zijn de dieven en inbrekers van brandkasten geen vreemdelingen in Jeruzalem en hebben zij van te voren wel inlichting gehad, of een of meer inspecties ondernomen. G. ^Middelburg, 11 September. Uit Walcheren was heden een redelijken aanvoer van nieuwe tarwe, van nieuwe groene erwten nog klein, terwijl van koolzaad ook minder dan verleden week werd aangeboden. Van buiten was niets ter markt. Jarige Walehersebe tarwe voor zaaiing gevraagd en werd f 0.75 a 1 lager afgegeven; algemeen blijft die bruin van kleur opkomen. Nieuwe rogge onveranderd. Dito Walcbersche zomergerst lOct, lager gekochteen partijtje van den zolder hield men op vorigen weekprijs. Wintergerst eender. Nieuwe witte-, bruine- en paarden boonen niet aangevoerd. Jarige dito opgeruimd. Naar nieuwe Walehersebe groene kookerwten bestond weder goede vraag, algemeen laat qualiteit en droogte veel te wenschen over; voor do beste soort werd 25 a 50 et. boven vorigen weekprijs betaald. Nieuw winterkoolzaad met afnemende aanvoer 10 a 15 ct. hooger voor verzending en plaatse lijke behoefte gekocht; jarige Walchersche tarwe f 12 50 a f 12.75 betaaldnieuwe dito voor zaaiing fllnf 11.25; nieuwe rogge f 8.50dito Walchersche zoomergerst f 6.15 a ƒ6.25; dito wintergerst f 7 dito groene kookerwten in de

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 3