Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. het verwijderd gevolg ervan zullen wezen. Deze Auditoren zullen vermoedelijk met hun sekerpen blik menig kwaad ontdekken in kleine administratiën, bij directeuren die niet zeer vlug bespraakt of niet bijzonder gevat zijn in 't bedenken van uitvluchten en achterdeuren. Zij zullen menige onregelmatigheid aan 't licht brengen, die geen oneerlijkheid of boos opzet verbergt, en die met wat geduld, wat overleg en wat geluk, indien zij niet aan de klok gehangen ware, van zelf terecht gekomen zou zijn. Kortom, zij zullen voor menigen „klei nen dief" de galg helpen timmeren, maar de groote en slimme zullen naar oud gebruik, blijven loopen, tot in Amerika toe. En intus- schen zal het schrikbeeld van al dien omslag, die belemmering, die „in-de-pot-kijkerij," welke de wet voortaan boven het hoofd van ieder bestuurder eener vennootschap zal ophangen, menig man van geestkrachtvan kennis en van ondernemingsgeest terughouden van zich aan zulk een onaangenamen werk kring te wagen. Voor het najagen van een schaduwbeeld, het voorkomen van verdere financieele onheilen, zal de wetgever den weg der aandeelen-vennootschappen bezaaid hebben met voetangels en klemmen, welke het tot stand komen van menige nuttige ennoodige onderneming dreigen te beletten. Wat in zake de wetgeving op denaamlooze vennootschappen wèl moet geschieden, hebben wij hier niet uiteen te zetten, dewijl daarover door de beoordeeling van prof. Asser en van andere deskundigen, in verband tot de gedach- tenwisseling over het wetsontwerp van 1871, licht genoeg is verspreid en wij ons voor 't oogenblik nog voor geen tweede poging tot wetsherziening bevinden. Ons doel was slechts te doen uitkomen wat men, naar onze ziens wijze, in het welbegrepen algemeen belang niet moet verlangen. Duidelijker uitspreken wat men van de wetgeving verwachten moet, meenen wij niet te kunnen doen dan met deze woorden van mr. J. Gr. Kist in 1872 „De hoofdvereischten voor de soliditeit eener naaml, vennootschap zijnwerkelijk aanwezig kapitaal, hetzij reeds gestort of nog verschuldigd, eene winstgevende onderneming, een eerlijk en bekwaam bestuur. Geen wet kan haar deze drie verzekerenevenmin als de ko ninklijke goedkeuring of bewilliging De wetgever kan geen maatregelen nemen, die te weeg brengen dat men zonder gevaar aandeelen in iedere vennootschap nemen of haar crediet schenken kan. Men zal altijd zelf moeten onderzoeken. Een onderzoek, uit den aard der zaak, uithoofde van de ingewik kelde natuur van het contract van naaml, vennootschap, moeilijker dan een onderzoek naar de soliditeit van een enkel persoon. De taak des wetgevers, die het contract van naaml. vennootschapom het daaraan verbonden oeconomische nut, wil bevorderen, is dit onder zoek zoo gemakkelijk mogelijk te maken en publi citeit te bevorderenBij het groote gewicht, dat aan publiciteit moet worden gehecht, is de waarheid van het openbaar gemaakte van het uiterste belang. De wetgever moet het zijne doen om die waarheid te waarborgen strafbedreiging tegen onwaie mededeelingen, onjuiste balansen, boeken enz. is noodig Eene navolging van de Fransehe wet, art. 44, is dus in zooverre aan te bevelen. Verder zoude men echter niet moeten gaan." was goed dat zij ten gevolge van een onderhoud, dat zij zooeven met Lichtenfeld over den zuilen gang gehad had, zoodanig met zichzelf vervuld was, dat zij er niet op lette hoe die twee daar zwijgend tegenover elkaar stonden. „Die Lichtenfeld is onuitstaanbaar," zei zij. j,Elk gesprek dat een beetje ernstig is, eindigt met een twist tusschen ons. Ik zal blij zijn als hij weg is Zij vond zeer stille toehoorders aan haar zwager ên zuster, en toen zij haar opgewondenheid door woorden had lucht gegeven, merkte zij toch éindelijk dat niet alles in den haak was tusschen die beiden. Nauwelijks was zij met Kamilla alleen, of zij Vroeg i „Wat scheelt er aau hebt gij ook twist gehad „Neen kind, waarom „Gij ziet er zoo bedroefd uit, Kamilla, en Arthur zette zoo'n raar gezicht," „Gij vergist u „Neen zeker niet." „Nu, als gij het dan bepaald wilt weten: wij spraken van mijn angst voor spoken, en toen werd Arthur een beetje ongeduldig," zei Kamilla. „0, die spoken! Die waren ook de aanleiding tot ons gekibbel," bromde Vallinka, „maar," voegde zij er zacht bij, „maar hij zal toch zien, wat ik doen zal, die akelige Lichtenfeld," Bij Prov. blad no. 81 vestigt de commissaris des konings in deze provincie de algemeene aan dacht erop dat, volgens mededeeling van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht, in een gedeelte van het eiland Walcheren in de aren van rogge en tarwe veelvuldig het zooge naamde moederkoorn socale corutum) is waarge nomen, dat, in eenigszins aanzienlijke hoeveelheid in het voedsel van den mensch opgenomen, door zijne vergiftige eigenschappen aanleiding kan geven tot bedenkelijke toevallen ergotismus Bij de natte weersgesteldheid van den verloopen zomer is het te vreezen, dat genoemde gevaar lijke ontaardiog der koornaar ook in andere gedeelten der provincie voorkomt. De gemeentebesturen worden uitgenoodigd de landbouwers, molenaars eu bakkers aan te beve len, het moederkoorn te verwijderen, wanneer, bij de bewerking van rogge of tarwe, deze graansoorten mochten blijken ermede vermengd te zijn, en de belanghebbenden te herinneren aan de strafbepalingen der wet van 19 Mei 1829 (Stbl. no. 35) tegen het verkoopen van met vergiftige of voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen vermengde levensmiddelen. De kosten van het verwijderen van het moe derkoorn worden door den verkoop ervan waar schijnlijk gedekt. Vlissingen, 8 Sept. Wij achten het niet ondienstig mede te deelen, dat de val der Vlis- singsehe Handelsbank te Vlissingen zelf bijna niet gevoeld wordt. Slechts zeer enkele perso nen zullen daarbij schade lijden, en dan nog al leen voor kleine bedragen. Reeds sinds lang genoot die instelling niet het vertrouwen, dat velen onderstelden; terwijl sommigen van hen, die nog zaken met haar dreven, van buiten af waarschuwingen ontvingen om de relatiën af te breken. Vandaar dan ook het luttele belang, dat deze inrichting op het oogeublik van haren val, aan de ingezetenen van VJissingen inboe zemde. Het schijnt dat Middelburg en vooral Goes, alwaar zij bijkantoren had, daarbij meer betrokken zijn. Vlissingen, 9 September. De verwachting, dat bij de gisteren avond gehouden prijsuitdeeling ann de inzenders van planten, opnieuw de be langstelling van bet publiek in deze uitnemende volkszaak zou blijken, heeft zich ten volle be vestigd. De zaal, waar de tentoonstelling gehou den werd, was eivol. De burgemeester heeft bij de prijsuitdeeling eene toepasselijke aanspraak gehouden, terwijl de heer W. de Kruijff, voorzitter van Floralia. warmen dank betuigde aan den burgemeester voor zijne belangstelling en de vcreeniging bij voortduring in zijne bescherming aanbeval. Daar een en ander afgewisseld werd door de uitvoering van eenige muziekstukken, kon deze avond met recht, voor inzenders, bestuurders en begunstigers van Floralia genotvol genoemd worden. Bij de gaaischieting, die gisteren heeft plaats gehad op het terrein van den voormaligen Prin sentuin, is door den burgemeester, die zich met den gemeente-secretaris naar het schietterrein begeven had, en aldaar was op het oogenblik dat de pers neergelaten was, de groote vogel persoonlijk daarop gestoken en daaraan een kapitale prijs verbonden. De gelukkige schutter die den vogel afschoot, was de heer C. Swalp; terwijl de overige prijzen door verschillende schutters behaald werden. Het muziekgezelschap Ons Genoegen luisterde het feest door de uitvoe ring van eenige muziekstukken op. Aan de gasfabriek alhier is opnieuw eene cala miteit ontstaan, die voor de gemeente weder belangrijke uitgaven noodig zal maken. De oude gashouder, die ongeveer negentien jaren goede VII. ÏN DEN ZUILENGANG. De avondschemering begon te vallen. Kamilla zat in haar zitkamer aan het venster en scheen te luisteren, of zij ook iets bijzonders in den tuin hoorde. Lichtenfeld had haar verteld hoe zijn patrouille gisteren avond afgeloopen was, maar welk belang kon zij toch stellen in een aange houden veetransport En toch was zij daar ge heel van vervuld en wel zoodanig, dat de herin nering aan haar gewichtig gesprek met Werkbart er geheel door op den achtergrond geschoven werd. Zij luisterde zóo aandachtig, dat zij slechts met een half oor hoorde wat Lichtenfeld of Val linka zeiden. In den tuin bleef echter alles stil, alleen de musschen tjilpten in de boomen voor het huis. Werkhart was terstond na zijn gesprek met Kamilla te paard gestegen en naar zijne arbeiders gereden, die bezig waren met het leggen van draineerbuizen. Hy nam altijd zijn toevlucht tot werken en drukke bezigheid, wanneer hij verdriet had of ten prooi was aan tegenstrijdige, onver klaarbare gevoelens, zooals nu na zijn woorden wisseling met Kamilla. 4 {.Wordt vervolgd.) diensten bewezen heeft, is n. 1. door de eene of andere omstandigheid in wankelenden toestand gekomen en tegen een der ijzeren stijlen van de gaskuip aangevallen, welke daardoor brak, zoodat de gashouder gedeeltelijk omgetuimeld is. Geluk kig werd de gasverlichting hierdoor niet gestoord. Vlissingen, 8 Sept. Door de Vereeniging voor volksvermaken, afdeeling Floralia, zijn de volgende inzenders van bloemen en planten be kroond. Vrije verzameling. Ie prijs: kooi met kanarie vogel, W. J. Rozenberg; 2e prijs: bloementafel, K. F. Kokelaar; 3e prijs: een staande spiegel, E. van Hoepen4e prijseen koelkan, W. Lagaaij. Groepen. Zes planten. le prijsoleogra- phie: Schuttersmaaltijd, H. B. Woltering; 2e prijsf 3.50, M. Kemeling. Vijf planten, le prijs: oleographie: paarden Rosa Bonheur, J. Botting2e prijsf 2.50, J. W v. d. Leije. Vier planten, le prijs: stier van Potter (oleogra phie), I. Dingemans2e prijs2, W. Lagaaij. Drie planten, le prijs oleographie de Eend vogels, I. M. Sterzenbach 2e prijs1, A. A. de Vrieze. Enkele planten. Fuchsia's (dubb.). le prijs een sierbloempot, wed. A. de Boer 2e prijseen getuigschrift, J. Laernoes; (enkele) le prijs een sierbloempot, M. de Munck; 2e prijs: een getuig schrift, J. Tavenier. Geraniums (scharh). le prijs2 bronzen eier handelaars, D. v. d. Eijck 2e prijsgetuigschrift, H. de Munck; (Fransche), le prijs: een bloemen- hanger, I. Smits 2e prijs getuigschrift, I. Indorp. Ageratums (in soort), le prijs2 porte-fleurs, G.M.Gillisen2eprijs: getuigschrift,G.Laernoes, Calceolaria's (heesteraehtige). le prijstheebusje, E. van Hoepen; 2e prijs: getuigschrift, J.Geijsen Terwiel. Ceclums (zilverbonte). le prijssteenbr. bloe- menbeeldje, P. J. Weijberg2e prijsgetuigschrift, A. van Driele. Aclnjrantus (bonte), le prijs: een bloemhanger, J. A. Smit; 2e prijs: getuigschrift, N. de Breed; (donkerroodbl.) le prijseen bronzen bloemen- beeldje, C. Sinke; (donkenj, 2e prijsgetuigschrift, wed. P. de Munck. Colleus (in soorten), le prijs niet toegekend; 2e prijs: getuigschrift, G. Habee. Maandrozen, le prijs: niet toegekend; 2e prys: getuigschrift, wed. S. L. Sterzenbach. Verbena's. le prijsgoudbr. bloemenbeeldje, C. J. Krug; 2e prijsgetuigschrift, J. H. Naerebout. Hanekammen (roode). le prijs: roode sierbloem pot, W. J. Rozenberg; 2e prijs: getuigschrift, A. Hofman. Hanelcammen (gele), le en 2e prijs niet toegekend. Heliotropen, le prijs: bloemenmandje, L. Bak ker 2e prijsgetuigschrift, M. A. J. Baels. Grasplantjes, le prijs bloemenmandje, W. de Leeuw; 2e prijs: getuigschrift, P. J. van Eek. Veronica's, le prys: bloemenstandaard, P. F. Kokelaar; 2e prijs: getuigschrift, J. Sorel. Petunia's (dubb.). le prys; goudbr. bloemen beeldje, A. J. Clowting; 2e prijs: getuigschrift, J. H. Naerebout. De afgevaardigden tpt het internationaal genees kundig congres te Amsterdam werden gisteren door den burgemeester op het stadhuis plechtig verwelkomd. „Met den schuimenden wijn in het blinkende kristal," zooals het Handelsblad zegt, wérd op die toespraak door onderscheidene afge vaardigden in verschillende talen geantwoord. Aan complimenten natuurlijk daarbij geen gebrek. De eere-presidenten van het congres zijnvoor Duitschland prof. R. Virchow, Berlijn; voor En geland prof. Listervoor Oostenrijk prof. Schitzler, Weenen; voor Hongarije dr. L. Gross de Csator, Budapest; voor de Vereenigde Staten dr. Sayre, New-Yorkvoor België Croeq, senator en Pigeolet, rector van de universiteit en senatorvoor Frank rijk prof. Marey en Verneuil; voor Italië prof. Palasciano en Semmola; voor Portugal dr. Da Silva Amado; voor de Argentijnsche republiek dr. Emilio Conivoor Rumenië, prof. Marcowitch, Bucharest; voor Zweden prof. Trithiof Holmgren, Upsala; voor Zwitserland dr. Revilliod, te Genève. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Clinge P. Vercauteren. {Heeds in een gedeelte der oplaag van het vorig nommer onder Laatste Berichten medegedeeldvan Oud-Valkenburg P. H. Wijnandsvan Diemen en Watergraafsmeer A. L. van tienen, secretaris dier gemeenten, en van Bunde J. J. Vossen. Goedgekeurd de benoeming vanJ, M.Grispen, burgemeester van IttervoortJ. J. Willinge, burgemeester van Hensbroek; J. Gyseweenink, burgemeester van Zelhem; P. van Schravendijk, burgemeester van Rijnsaterwoude; H. van Kool wijk Hzn., burgemeester van Ewijk; tot secretaris dier gemeenten. onderwijs. Benoemd tot onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Deventer R Schuiling. staten-generaal, Mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, lid van de eerBte kamer der staten- generaal, is benoemd tot voorzitter dier kamer voor de zitting die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1879. waterstaat. Benoemd tot sluismeester op het kanaal van Ter Neuzen J. M. Timmerman, thans buitengewoon opzichter. Deze laatste benoemingen werden in een gedeelte der oplaag van gisteren medegedeeld. De heer J. Post, die de sints 4 jaren bij de N. H. gemeente te Goes door het vertrek van den heer Vliegenthart bestaande vacature heeft doen ophouden door aanneming van het op hem uitgebrachte beroep, werd Zondag morgen door ds. S. Piecardt bevestigd mot eene rede naar aanleiding van Rom. 10 15. De bevestigde aan vaardde 's middags zijn ambt met eene toespraak over 1 Cor. 2: 2. Door directeuren van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag zijn aan de eerlang op te richten school, met ingang van 1 November e. k., nu reeds benoemd tot gewone hoogleeraren de heeren dr. A. Kuyper, em. predikant en oud-lid van de tweede kamer der staten-generaal, en dr. F. L. Rutgers, predi kant te Amsterdam. Aan deze hoogleeraren is opgedragen de colle- giën van directeuren en curatoren het eerste jaar als adviseurs ter zijde te staan voor het in ge reedheid brengen van de statuten der school, de grondslagen waarop het onderwijs zal rusten, iustruetiën enz. Zoo spoedig mogelijk zal tot de benoeming der verdere hoogleeraren worden overgegaan. Gelijk men weet, bestaat het voornemen de school met September van het volgende jaar te openen. Omtrent de plaats van vestiging zal eerlang een beslissing worden genomen. (Stand.) De officier van administratie 3e kl. J. C. van Reijn, van het eskader in Oost-Indië, in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Vlissingen, 8 September. In het gasthuis alhier wordt sedert de vorige week verpleegd een matroos van de met hout binnengekomen Deensche schoener Pendadie in zee, op het oogenblik dat hij op de ra bezig was, door den bliksem getroffen werd en naar beneden viel. De borst en andere lichaamsdeelen, zoo ook de on derkleederen van den man waren verbrand. Ondanks deze verwonding en den zwaren val leeft hij nog en schijnt zijn toestand hoop te geven op genezing. Het lijk van den zoo noodlottig aan boord van de stoomboot Admiraal de Buijter verdron ken schippersknecht Veele is Zondag op de hoogte van de witte ton voor het schaar van Stavenisse opgevischt. Het was nog in 't bezit van f 54,92i een bril met doos, een zakmes met schee en een gekleurden rooden zakdoek. Het lijk is te Wemeldinge in het lijkenhuisje gebracht, daar gekist en zou Maandag aldaar worden begraven. Bij het ontladen van het ijzer voor de brug to Wilhelminadorp is II. Vrijdag een der werklieden uit 's Gravenhage, belast met het in elkander zetten der brug, zoodanig tusschen een stuk ijzer geklemd geraakt, dat hem het been bij den enkel is gebroken. (G. et.) Door den heer D. Mulder Dzn., te Win schoten, is aan gedeputeerde staten van Groningen kennis gegeven, dat hij, als zijnde in staat van faillissement verklaard, opgehouden heeft, lid der provinciale staten te zijn. Door den gemeenteraad van Vianen is met 6 tegen 5 stemmen verworpen, het voorstel van den heer Cambier, om met het begin van 1880 het luiden der klokken bij het begin der openbare godsdienstoefeningen te doen ophouden. De haven van IJmuiden blijft steeds aan de gunstigste verwachtingen beantwoorden de Suez- mailboot Prinses Maria kwam voor eenige dagen direct binnen bij laag water. Gedurig vallen stoombooien van groote afmetingen met granen binnen, o. a. het stoomschip Cervin, dat een in houd heeft van ruim 3700 kub. m. Jammer is het, dat de noodzakelijkheid blijft bestaan, dat deze prachtige waterweg tevens voor spuiing moet dienen en de scheepvaart daardoor somtijds eenige vertraging ondervindt. Wegens het gestadig uitbreken van man schappen, böhoorende tot de klasse van discipline, uit de infirmerie te Vlissingen alwaar zij tij* delijk wegens „ziekte" verpleegd werden is het aantal nachtposten ook hier weder moeten vermeerderd worden. Verleden Vrijdag heeft een der manschappen van genoemd korps weder grove insubordinatie gepleegd tegen een onderofficier, die hem in arrest moest stellen. (Hbl). De gymnastiekvereniging Friedrich Ludivig John, te Leeuwarden, die steeds blijken gaf, den ernstigen Wil te bezitten bij hare leden een ge leidelijke en evenredige ontwikkeling van alle lichaamsdeelen te willen bevorderen, is op het denkbeeld gekomen, om een gedeelte van den oefeningstijd te besteden aan het kegelspel en daarbij den linkerarm te gebruiken tot het wer pen van den bal. Een linkerarm-kegelclub dus.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2