Laatste berichten. De Brandkasten-wedstrijd. Onderwijs» Kerkni euws. Marine en leger. fSriswigk TSmdjfc*. Weerkundige waarnemingen! 7 September des morgens te 8 uren. 8 September des morgens te 8 uren. Burgerlijke stand. 6.219.400 M5 gas te kunnen leveren, moeten on geveer 369.210 hectoliters Engelsche kolen en 1200 ton Schotsche kolen worden gedestilleerd. De eerste geven ongeveer 553.905 keet. cokes, waarvan ten verkoop p. m. 60 pet. of 332.343 heet. o ver big ven. De gemiddelde verkoopprijs, gesteld op 40 cent, dus 10 c. hooger dan voor 1879 geraamd werd, doet de opbrengst van de cokes ramen op f 132.937.20 De opbrengst van de overige nevenproducten: gruis, teer, ammoaiawater en diversen, begroot men respectievelijk op f 4.858.75, f 17.006.06, f 3.109,68 en f 1000. Onder diversen rekent men gaskalk, oud ijzer, koolasch enz. Verder verdient nog vermelding, dat eerlang een voorstel zal worden gedaan, om in 't vervolg geen huur van leidingen meer te vorderen. De ontvangsten van de gasfabrieken worden in 't geheel geraamd op f 678.800.69. De kosten van de exploitatie worden voor 1880 geraamd op 348.580daarbij komt voor uitbrei ding, niet tot de exploitatie bekoorende en t8 dekken uit de opbrengst der gasfabriek (zooals nieuwe leidingen, gasmeters, uitbreiding van het materieel der publieke verlichting en van do kanalisatie in nieuwe straten) een som van 57.000; eindelijk voor de aanschaffing van steen kolen enz., benoodigd voor de gasproductie van het volgend jaar, de jaarlijks terugkeerende som van f 150.000, die te beschouwen is als het be- drijfkapitaal, bestemd om tijdelijk de uitgaven te bestrijden, die geschieden moeten vóór den aanvang van het jaar waarvoor zij moeten strekken. Rekent men bij deze sommen dé renten en aflossingen van de leeningen, die ten behoeve der gasverlichting zijn aangegaan en waarvan in 1880 betaald moet wordenaan renten f 97.743.42j en aan aflossingen 29.690, dan bereikt men een totaal-cijfer van uitgaven groot f 683.013.42j, gevende dus, na aftrek van de ontvangsten ad 678.800.69, een vermoedelijk tekort van f 4.212.73j, tot dekking waarvan beschikt zal worden over het waarschijnlijk batig slot dei- exploitatie over 1879. Men schrijft uit Arnhem aan het Handelsblad „Van den onlangs te Arnhem gehouden wed strijd tot beproeving van brandkasten was door de jury de brandkast, ingezonden door den heer Carl Adê, Geldschrankfabrikant, te Stuttgart, als niet voldoende aan de afmeting in het program ma voorgeschreven, van de vuur- en valproef buitengesloten. „Nadat dit aanleiding had gegeven tot woor denwisseling en geschrijf tusschen hem en de jury, heeft de heer Adé, den heer Chatwood, lid der juiy en brandkastenfabrikant, wonende te Londen, vóór zijn vertrek uit Arnhem, bij deurwaarders- exploit gesommeerd om met hem een nieuwen wedstrijd aan te gaaa. „Deze nieuwe wedstrijd heeft Woensdag na middag onder toevloed van vele ingezetenen uit Ainhem, op het terrein van den heer C. van Holst, steenfabriekant, plaats gehad, waarbij door den heer Adé eenige deskundigen waren uitgenoodigd, (de brandkast van den heer Chatwood schitterde door hare afwezigheid). „Nadat de kast van den heer Carl Adé ruim 4j uur achtereenvolgend aan een hevig vuur was blootgesteld geweest, is deze, op dezelfde wijze evenals bij de vorige proeven had plaats gehad, 6 meter hoog opgetrokken geworden, en heeft daarna de valproef ondergaan. „Gisteren, Vrijdag middag, is die kast in de smederij van den heer E, Traanboer, na 6j uur arbeid, met gewold opengebroken moeten worden, en is bij de opening gebleken dat het hout van binnen geen letsel heeft bekomen en de kantoor boeken en stroobiljetten glansrijk de vuurproef maken, die er overspannen en afgemat uitzag. „Gij moest gaan liggen, mijnheer," zei zij ein delijk. „De huisgenooten beginnen te ontwaken en zouden u kuunen hooren spreken. Ga liever slapen, dat is beter voor u en voor mij." Hij schrikte op, als ontwaakte hij uit een droom. „Gij hebt gelijk, oude," zei hij. „Bovendien gloeit mijn hoofd vreeselijk en ik ril nog van de koude van dat water. -Nu kan fk toch niets doen. Maar van avond, o, dat eene wil ik ten minste weten, van avond van avond Hij wierp zich op zijn legerstede en bleef zacht in zichzelven voortpraten. Eenige oogenblikken later was die zonderlinge -man in slaap gevallen. VI. XAMIL1A BEWAART HAAR GEHEIM. Vallinka stond aan het venster van de zitkamer en keek in den tuin, waar Kamilla juist den breeden grintweg opging. Vallinka wilde eigen lijk met haar gaan wandelen, maar -. Ja, de eigenlijke reden van dat „maar" zou Vallinka nooit willen bekennen, maar wij zullen het eens verradenin de kamer er naast zat Lichtenfold aan de piano en speelde hijzonder gevoelvol en weemoedig, en Vallinka wilde zoo hebben -doorstaan; de bewijzen uit de geopende kast gaan hierbij." Omtrent de beproeving der brandkasten wordt nog het volgende gemeld: De uitnoodiging aan fabrikanten bevatte onder meer de volgende gegevens Het doel van den wedstrijd is de vermeerde ring van kennis omtrent de hoogte, waarop de industrie de waarborgen tegen brandgevaar en inbraak tot heden heeft weten op te voeren. Bij het vergelijkend onderzoek zullen in hoofd zaak in aanmerking komende weerstand tegen de vuurproef; de weêrstand tegen de valproef; de weerstand tegen de inbraakproef; de wijze van sluiting; de inrichting van het geheel; de prijs. De valproef zal genomen worden van eene hoogte van 6 meter. De vuurproef éen uur vóór en drie uren na den val. De inbraakproef door het uitloven eener premie van f 100 aan hem, die de kast binnen bepaalden tijd openbreekt op nader te stellen voorwaarden. De eerstgenoemde proef (de vuurproef), verge lijkende met het sub 1 genoemde doel, doet na- tuurlijk veronderstellen, dat de proef gelijk gesteld zal worden met een zwaren brand. Wat heeft echter plaats gehad: gedurende vier uren werd niet alleen een zwaar houtvuur rondom de kast onderhouden, waarbij nog de deur, de zwakste plaats, naar de windzijde gekeerd was, doch stond de kast nog voor de helft in een gloeiende houts koolmassa van het verbrande en steeds weder aangevulde hout afkomstig, zoodat het nog te verwonderen is, dat in een der kasten de daarin geborgen papiersnippers alleen in het onderste gedeelte verkoold waren, waaruit blijkt, dat de kasten wel weerstand aan een brand kunnen bieden, doch voor een uur lange gloeiing in een houtskoolvuur niet bestemd zijn. Bij een brand toch zal deze zich in 4 uren wel uitbreiden, doch nooit zich zoolang op éen punt concentreeren, al ware het alleen reeds uit gebrek aan voeding. Onmogelijk kan zich dan ook hierdoor dergelijke massa gloeiende houtskool rond. de kast verza melen en deze tot helgloeihitte verhitten. Bij de tweede proef viel de kast van een val hoogte van 6 meter op hoekige bazaltstukk n Voor de aanwijzing van een gebouw, welks bodem met bazalt bevloerd is, zal wel zonder eenig gevaar een premie kunnen worden uitgeloofd. Niettegenstaande dit, heeft het grootste gedeelte der ingezonden kasten deze proef flink doorstaan hetgeen zeer voor een solied fabrikaat der inzenders pleit. En nu de inbraakproef. Men schijnt hierbij al zeer weinig verwachting van het gehoororgaan van de Nederlanders te hebben gehad. Wie toch kan zich voorstellen dat men zich bij inbraak, meesttijds toch des nachts, doch ook zelfs bij den dag zal bedienen van moker en beitel De eerste slag die werd toegebrachtzou toch reeds een alarmsignaal zijn dat heinde en ver zou gehoord worden. Maar alsof dit ruw geweld niet voldoende is, werd dit toegepast op een voorwerp, hetwelk door de ongelijke uitzetting eener zeer sterke verhitting altijd min of meer uit zijn verband is gerukt en hierdoor allicht een plaats aanbiedt, waarop met hamer en breekijzer met succes kan worden gemanoeuvreerd. Men heeft zelf3 niet beproefd om de sloten zonder veel gedruiseh te openen, hetwelk toch in den regel het eerst zou geschieden. In aanmerking nemende dat de vuurproef veel te sterk is geweest, dat de valproef, hoewel zeer overdreven; toch nog bij de meesten zeer goeie resultaten heeft opgeleverd, en ten derde, dat de inbraakproef heeft plaats gehad op een voorwerp, hetwelk reeds door een vijandig element veel had geleden, gaarne weten wat dat voor een stuk was en of welbezien de blonde luitenant niet zelf de com ponist ervan was. Zij besloot dus in de zitkamer te blgven tot hij ophield en de kamer door ging, want hem storen wilde zij volstrekt niet. Onder- tusschen was Kamilla al aan den overkant van het grasperk en betrad den weg die naar het park leidde. Langs den grintweg liep Werkhart nu, naar het scheen, haastig voort, in dezelfde richting welke zijn vrouw ingeslagen had. Het was een zeldzaamheid als hij in den tuin kwam, maar Vallinka vond dat het denkbeeld om een wandeling te doen, juist op een geschikt oogen- blik bij hen was opgekomen, want nu had Kamilla gezelschap en kon zij zich met een gerust geweten in een gemakkelijken stoel neêrvleien en het pianospel, dat haar zoo boeide, aanhooren. Werkhart had Kamilla weldra ingehaald, of liever hij ontmoette haar, doordien hij een zijpaadje insloeg. Zij hield de oogen op den grond gericht en scheen zoo in gedachten verzonken, dat zij hem eerst ontwaarde toen hij vlak bij haar was. Zij ontstelde hevig en op zijn gelaat kwam ook een eenigszins gedwongen trek. „Zoo, Kamilla," zei hij, een vergeefsche poging doende om een luchtigen toon aan te slaan. „Gij hier, en zoo alleen?" „Vallinka zou met mij medegaan, zei zij blozend, ik weet niet, waarom zij thuis gebleven is. Misschien komt zij nog.' (Wordt vervolgd kan men dus zeggen, dat te Arnhem wèl is gebleken dat de brandkasten niet een proef konden doorstaan welke verder ging dan haar bestemming; maar geenszins is gebleken dat zij onvoldoende zijn voor haar eigenlijk doel: bescherming- tegen gewonen brand en stille dieven. (HU.) St. Maartensdijk6 Sept. Heden werd hier de algemeene vergadering gehouden van het onderwijzers-gezelschap Tholen, onder voorzitter schap van den schoolopziener jhr. mr. D. G. van Teylingen. Behalve door de tegenwoordigheid van den inspecteur in onze provincie, werd de vergadering vereerd met het bezoek van eenige voorstanders van volksonderwijs en enkele honoraire leden. Na het uitbrengen der verschillende verslagen, werd de tijd onder aangename en nuttige discus sie gesleten. Tegen 5 uren vereenigden zich de vergaderden aan een gezelligen disch. Te Brielle is de H. Burgerschool met 3jarigen cursus aangevangen, met 32 leerlingen, jongens en meisjes, waarvan 5 zijn toegelaten in een voor bereidingsklasse, die alleen voor dit jaar bestaat» en waartoe nog enkele leerlingen kunnen worden toegelaten. Binnenkort zal te Leiden of te Utrecht dit is nog niet beslist een algemeene vergade ring van jong- en oud-studenten gehouden worden. Het doel, dat met deze vergadering beoogd wordt, is het stichten van een Nederlandsche studenten- vereeniging, die zich over al de universiteiten in den lande zal uitstrekken en waarvan de leden zich door hun woord van eer verbinden: 1°. om al de aankomenden op den voet van gelijkstelling te behandelen, hun de noodige in lichtingen te geven en hen met raad en daad krachtig bij te staan 2°. om alle middelen, tot de opheffing van bet „groen loopen", alsjstrijdig met de humane begin selen van onzen tijd, in het werk te stellen. Arnemuidexi, 6 Sept. Heden werd door het kiescollege der hervormde gemeente alhier, ter vervulling der reeds sedert bijna vijt jaar bestaande vacature, tot predikant beroepen de heer J. H. Guldenarm, predikant aan de Vuur- sche. Vlissingen, 8 Sept. De heer Joh'. Dijse- rinek, beroepen predikant bij de doopsgezinde gemeente alhier, heeft gisteren morgen zijn ambt aanvaard met eene rede naar aanleiding van 1 Corinthe 4: 20. De synode der N. H. kerk heeft aan de leden dier kerk een vermanenden brief gericht, waarin op eendracht en vredelievendheid, te midden van den lieerschenden strijd der meningen, aangedrongen en de noodzakelijkheid cm, ondanks dien stiijd, bijeen te blijven, betoogd wordt. De brief eindigt aldus „Wij moeten broederlijk samen blijven werken. Dit is mogelijk. In menigen kerkeraad, in menig classikaal bestuur, in menig provinciaal kerkbe stuur, in de synode zelve bovenal, heerscht, bij alle verschil in dogmatische richting, een broe derlijke geest. Men spreekt er zich vrij uit over de zeer uiteenloopende zienswijzen, die men heeft en drukt elkander toch de broederhand. Men werkt op practisch gebied voor noodlijdende kerken en personen, voor armen, weduwen en weezen, voor'bestrijding der dronkenschap, voor de viering van den Zondag, voor Zondagscholen, voor catechisatiënvoor huwelijksinzegening en velerlei andere belangen vriendelijk te zamen. Men bidt er ootmoedig en geloovig gezamenlijk Gods zegen af op ons werk en dankt God innig, als er iets goeds schijnt tot stand gekomen te zijn. „Deze samenwerking en samenleving van men- schen van allerlei richting draagt rijke vrucht. Er blijft daardoor leven en geest en kracht bij allen. Van elkander gescheiden, zouden velen nog erger overdrijven, hier geheel los worden, daar geheel verstijven. Wij kunnen elkander niet missen dan met groote schade voor de goede zaak. „En voor die goede zaak is nog zooveel te doen! Onmetelijk uitgebreid ligt het arbeidsveld der liefde voor ons opeo." De luit, ter zee le kl. J. P. Wesselink, van het eskader in Oost-Indië in Nederland terugge keerd, is op nonactiviteit gesteld. Wij vernemen, dat het voornemen van den minister van marine, om een weduwenfonds voor machinisten, onderofficieren in het vaste korps, en van onderofficieren bij de mariniers op te richten, algemeen door belanghebbenden wordt toegejuicht en vele ongehuwde zoowel als ge huwde onderofficieren zich gaarne tot deelneming verbinden. (N. R. ci.) Van den train de plaisir, die gisteren van Brus sel naar Vlissingen en Middelburg heeft geloopen, werd weder door een aantal personen gebruik gemaakt. Het harmoniegezelschap Les fanfares de Dieghem dat de reis medemaakte, kwam 's middags te ongeveer half 3 per stoombarge alhier aan en begaf zich onder het spelen van enkele nommers naar het Schuttershof. Een vrij talrijk publiek was daar reeds verzameld om 'de door onze Belgische buren ten bate der Middelburgsche armen te geven muziekuitvoering bij te wonen. Het muziekkorps, 32 personen sterk en onder leiding van den heer W. van Perck staande, bracht een zestal kleine nommers ten gehoore, die, blijkens de herhaalde toejuichingen van het publiek, uitstekend voldeden. De uitvoering werd met het Nederlandsche Volkslied geopend en gesloten, terwijl op dringend verzoek van het publiek ook nog de Brabangonne werd gespeeld. Na afloop van de uitvoering sprak de heer Van Burg de bezoekers toe en bracht hen den dank van het publiek over. Te 4j uur vertrok het gezelschap, omstuwd door een talrijke menigte, nu eu dan een nommer ten beste gevende, om, naar hun verklaring zeer voldaan over het uitstapje, per spoor naar Vlissingen en van daar huiswaarts te keeren. De uitvoering werd door ongeveer vier honderd betalende personen bijgewoond en heeft zuiver ten bate der armen f 91.52opgebracht. In een huis aan den lagen Zeedijk te Kra lingen, bewoond door den hoofdredacteur van het Roti. Nieuwsblad, den heer Landré, heeft in den nacht van 4 op 5 dezer een brutale diefstal plaats gehad. Vermoedelijk hebben de dieven zich toegang weten -te verschaflen door een raam, dat door den bewoner des avonds niet werd ge sloten. Eenige voorwerpen van waarde worden vermist. De politie doet onderzoek. De kabeldienst langs de Waal beantwoordt niet aan de verwachting. Twee zaken belemmeren den geregelden dienst, nl. de drukke scheepvaart en het wegzinken van den kabel in het zand. Deze twee zaken doen de directie sterk denken den kabel op te nemen en dien in de Lek en den Rijn te brengen, omdat in deze rivieren minder scheepvaart en minder werking van het zand is. Den schippers langs de Waal zal de verlegging groot genoegen doen, doordien zij veel last van het „ding" zooals zij het noemen hebben. Londen. Mevrouw Cavagnari heeft van den onderkoning bericht ontvangen van den dood van haar echtgenoot, den gezant bij deu emir van Afghanistan. De overige personen van het gezant - schap en het geheele escorte zijn mede omgebracht. Simla. De emir heeft de hulp van Engeland ingeroepen. De troepen zullen Candahar bezetten. Men verhaalt dat drie oproerige Afghaansche regimenten Kaboel zouden hebben verlaten. In de officieele kringen worden Jakoub khan en andere hoofden van medeplichtigheid verdacht. NAMES' DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. kracht lucht zee N. Shields Sylt 2.9 O 3 helder Hartlepool 1. bew. Swinemunde 1.6 ZO 5 Hamburg 5.4 ZO 3 1. bew. Delfzijl 6.3 O 2 bew. Groningen. 6.6 0 0 z. bew. Helder. 7.1 ZO 0 z. bew. kalm Yarmouth. Vlissingen. 7.5 WNW 1 1. bew. Maastricht 6.6 Z 1 z. bew. Valentia Portsmouth. Grisnez 7.3 ZZW 2 mist Parijs. 6.0 zw 3 betr. St. Mathieu. 13.7 ZZW 6 z. bew. Biarritz 9.2 ZZW 4 betr. N. Shields Sylt Hartlepool Swiuemund Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. Vlissingen. Maastricht Valentia Portsmouth, Grisnez Parijs St. Math Biarritz 9.9 ZZW 4 bew. kalm 33 ZW 2 1. bew. 10.7 zw goed deining e— 2.7 z 1 1. bew. 3.3 z 1 z. bew. 4.4 zw 0 z. bew. 4.4 ZZW 0 betr. 4.1 zw 1 betr. kalm ZZW 2 regen kalm - 5.1 ZZO 1 betr. 4.5 ZW 1 betr. 14.7 zw 6 regen golvend zw 4 goed deining 5.0 z 1 z. bew. 5.5 stil betr. 8.8 zw 4 betr. 6.9 zw 2 z. bew. Zondag. Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: G. 1.0 V. des namiddags: G. 1.5 V. Barometer te Middelburg, Graanbeurs(Corr.) 754 Maandag. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenH. 1.0 Y. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graahbcurs: Corr.) 755 Thermometer „6 Sept. 's av. 11 u, 65 gr 7 Sept. 's morg. 8 u. 66 gr. 's midd. 1 u. 74 gr 'e av. 5 u. 68 gr. 'sav. 11 u. 63. 8 'smorg. 8 u. 60 gr. 's midd. 1 n« 68 gr. 's av. 5 u. 65 gr. ,jm. j. jd. (Van 31 Aug. lot 7 Sep. 18J9.) Middelburg. Ondertrouwd: M. H. Damme, 29 j. met S- W. van Benthem^ Jutting )d. 26 H. Net, jm. 23 j. met J. L, R. Scherppingh, 24 j.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2