N°. 2 ang. 1879 9 122« Dinsdag AAN DE GEENZEN. Dit blad verschijnt dagelijks J met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent? Advertentienj 20 Cent per regel? Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Joires. RIJKS-BELASTIKGEN. Grasmeters. Middelburg 8 September. FEUILLETON. 14 M0RITZ VON REICHENBACH. MIDDELBURGSCHE De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is verzon den het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 30ea Augustus 1879, invorderbaar verklaarde kohier no. 4, van het patenrecht voor het dienstjaar 1879/80, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschul digde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten be staan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 4 September 1879. De burgemeester voornoemd, SCHOEEE. De burgemeester en wethouders van Middelburg, vestigen de aandacht der ingezetenen op eene bekendmaking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, voorkomende in de iStaats courant van den 22 Aug. 11, no 194, betreffende de afgifte van de aanwijzing met schets voor den iuisten waterstand in de gasmeters. Bedoelde bekendmaking luidt als volgt: In de instructie gegrond op art. 9 van bet re glement betreffende de samenstelling, het onderzoek en den pk der gasmeters, vastgesteld bij konink lijk besluit van 12 September 1874 {Staatsblad n°. 118), is o. a. bepaald „Bij de afgifte van eiken geijkt en natten gas meter wordt eene aanwijzing met schets afgegeven, waaruit blijkt op welke wijze de gebruiker den waterstand in den meter kan honden op het peil, waarbij de meter juist aanwijst. Deze aanwijzing is bestemd voor den gebruiker van den meter, terwijl door den ijker eene dergelijke aanwijzing op het deurtje van de wijzerinrichting geplakt, en de aandacht der gebruikers steeds zooveel mo gelijk daarop gevestigd wordt." Aangezien het gebleken is, dat deze aanwij zingen en schetsteekeningen niet altijd in handen komen van de gebruikers der gasmeters en niet zelden door overplakking of op andere wijze on leesbaar worden gemaakt, worden belanghebben den op het bovenstaande opmerkzaam gemaakt en wordt hunne aandacht erop gevestigd dat, in geval van verlies van de bedoelde aanwijzingen, exemplaren daarvan aan de voor den ijk van gasmeters opengestelde ijkkantoren kosteloos ver krijgbaar zijn. Middelburg, den 5en September 1879. De burgemeester en wethouders voornoemd. SCHOEEE. De seerëtaris, J. W. DE EAAD, L. S. Volgens de N. Jtoit. cour. zou de algemeens rekenkamer hare bewering, als zou de benoeming VAN MARSATTA KRIJGT EEN ZONDERLING BEZOEK. Hij zuchtte. „Had ik die mooie Podolische ossen maar kunnen afleveren, dan had ik ruim schoots reisgeld gehad." „En mevrouw Werkhart?" „Mijn God, bederf toch niet mijn schoonste plannen, door mij aan haar te herinneren!" Hij keek een oogenblik strak voor zich, maar in dit hoofd schenen de plannen en gevoelens nu eenmaal af te wisselen, als de wolken aan een Maartschen hemel, want even daarna zei hij „Eigenlijk ben ik tegenover haar verplicht niet langer hier te blijven. Zij zou misschien veel gelukkiger zijn, als ik ver weg was." „Hi bi, die is nu al gelukkig en zou ook later gelukkig zijn. Voor die maakt het geen ver schil." der tegenwoordige ministers onwettig zijn, terug genomen hebben. Naar wij veronderstellen zal hiermede bedoeld worden dat de rekenkamer geen verder gevolg aan hare opmerking zal geven. Zij zal die dan gemaakt hebben, alleen om acte de présence te geven en een beginsel van o ns staatsrecht niet, ook op weinig beteekenende wijze, te laten schenden zonder daar verzet tegen aan te tee kenen. Cortgene, 6 Sept. Tot leden der commissie ter beoordeeling van het wetsontwerp tot uitbrei ding der gemeente-gronden aan de zeezijde, zijn alhier benoemd, de beeren A. Blok, P. H. van Lis, Jb. Timmermans, H. Eoelof, P. de Keijzer, K. van Booijen Wz. en K. Schippers Jz. 's Heer Arendskerke7 Sept. In de raads vergadering van 6 September is tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand herbenoemd de heer J. Vermet Sr, en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer H. Minnaard. Tcr-Slfuzen, 6 September. In deze ge meente, als ook in de gemeente Hoek, hebben in de laatste dagen, bij dag, twee inbraken plaats gehad in arbeiderswoningen, terwijl de bewoners in het veld werkzaam waren. Bij de eerste zijn eenige gelden ontvreemd, de ontvangst van een pas verkocht varken en van kippendoch bij de tweede vond men wel de meubelen en hetbedde- goed door elkander liggen, maar een kabinet, waarin eenig bespaard geld aanwezig was, had men niet aangeroerd, misschien wel dat men is verrast geworden. De verdenking rust op Bel gische landloopers. De minister van waterstaat heeft aan adressan ten, die eenigen tiid geleden toestemming hadden gevraagd, om een stoomtramdienst in het land van Cadzand te mogen invoeren, geantwoord: „dat alvorens op dit verzoek te kunnen beschik ken, een desbetreffend uitgewerkt plan moest worden overgelegd." Dit „plan" wordt nog steeds bij de regeering ingewacht. Ylfsslngen, 8 Sept. De Vereeniging voor volksvermaken, afdeeling Floralia, houdt gisteren en heden hare derde tentoonstelling van plantan, van harentwege verstrekt ter kweèking, aan hen die zich daartoe aanmeldden. De deelneming blijft even levendig als te voren. Niet minder dan 430 verschillende plaDten zijn door 107 per sonen ingeleverd; terwijl nog een aantal vrije planten tentoongesteld zijn om te dingen naar de beschikbaar gestelde extra prijzen. Floralia mag zich ook verheugen in de gunst van het publiek dat niet kweekt. Zij bleek duideljjk uit het tal- „Hoe weet gij dat „O, juffrouw Eongina, de kamenier, komt nog al eens bij mij en die vertelt mij van alles. Ik kan dat mensch met haar malle lachen wel niet uitstaan, maar zij kort mij toch dikwijls den tijd. Door haar heb ik ook gehoord hoe het daar tus- scheu man en vrouw staat, en nu weet ik ook dat zij zich door een ander laat troosten, ja, ja, door een ander, mijnheer Bruno." De patient was, zonder om zijn zieken voet te denken, opgevlogen en greep haar driftig bij den schouder. „Vrouw, wat zegt gij daar, bedenk wat gjj zegt," gilde hij, en in zijne oogen blonk een onheilspellend vuur. „Als dat waar was, als zij kon bedriegen „Nu, wat zou dat dan? Is zij dan niet jong en schoon, die heilige, en is hij dat ook niet?" „Hij riep Bruno buiten zichzelven van woede, „hij, welke hij Noem mij zijn naam, noem mij dengeen, die het waagt „Ach lieve God, uw voet, denk toch aan uw voet „Loop heen, wat maal ik om dien ellendigen voetWie is die „hij", zeg op, wie is het „Hi hi, ik heb dat maar gezegd omdat gij zoo goddeloos gesproken hebt en haar een heilige noemdet, nu moest gij toch weten - „Marsatta!" hij greep haar bij de armen en schudde haar driftig heen en weder; hij was rijk bezoek dat aan de sierlijk gerangschikte bloemen gebracht werd. Het bestuur, dat belast is om een oordeel uit te spreken over de waarde van het ingeleverde, heeft een aantal prijzen toegekend, welke wij morgen zullen mededeelen. Deze prijzen zullen heden avond door den burgemeester aan de be kroonden worden uitgereikt, waarbij het publiek ongetwijfeld opnieuw van zijne belangstelling zal doen big ken. Tot dijkgraaf en out vanger-griflier van den Snouck Hurgronje- en Annex Henricuspolder te Oostburg is benoemd de heer C. Ie Nobel. Zaterdag is te Utrecht onder voorzitterschap van dr. J. E. de Vrij, de vierde algemeene ver gadering gehouden van de Vereeniging voor de Lijkverbra nding. Het ledental is van 1500 tot ongeveer 900 afgenomen, meest op grond dat de vereeniging „niets doet." Besloten is het overschot van 1878, dat f 1195,42 zal bedragen, te storten in het fonds voor lijk- ovens. 's-Hage bood voor dat doel f 40 aan. Het hoofdbestuur is gemachtigd tot aankoop en terspreiding van geschriften over de lijkver branding. Het eerst is daartoe bestemd een werkje van wijlen Aart Admiraal. Volgens het verslag der directie van de Rotter- damsche Bank bedraagt het verlies dier bank tengevolge van den ondergang der Afrik. Handelsv. en de daarmede samenhangende rampen, op 30 Juni jl. f 849,715. Andere afschrijvingen worden niet voorzien; alleen kan het aandeel der bank in de Berlijnsche Bouiegrondmaatschappij nog offers eischen. De directie is voornemens zich voortaan te onthouden van alles wat niet tot de gewone bankzaken behoort, overal waar zulks mogelijk is bezuinigingen in te voeren en vertrouwt dan met gerustheid de toekomst te gemoet te kunnen gaan. Het Paleis van Justitie vestigt er de aandacht op, dat niet alleen de advocaten, maar ook de procureurs in de maand September hun akte van beëediging door den griffier moeten doen viseeren, op straffe van te worden geschrapt van het tableau. De advocaten-procureurs moeten dus hun beide akten van beëediging doen viseeren. De Staats-courant bevat het programma voor de opening van de vergadering der staten-generaal, te 'sGravenhage, op Maandag den 15en September 1879. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de St. ct. ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het examineeren van hen, zichzelven bijna niet langer meester en zijn gelaat had een verschrikkelijke uitdrukking aangenomen. „Wee u, als gij mij nu niet alles zegt. Hoe heet hij?" Zij trachtte niet meer ontwijkend te antwoorden. „Ja, hoe heet hij ook weer," zei zij, dobberend tusscben vrees en hoofdigheid, „Lichtenstein of Lichtenfeld, of zoo 'n soort van een Duitschen naam. Het is knappe mijnheer met blonden knevel en die mooie uniform." Bruno liet haar opeens los. „Die bromde hij. „Dus die Hij sloeg zijne handen voor het gelaat en viel op een stoel neder. Eensklaps richtte hij zich weer op. „Zeg mij alles wat Eongina u verteld heeft," snauwde hij haar toe. „Maar lieve hemel, mijnheer, zoo erg is het heusch niet geweest, Eongina zei alleen, dat hij toch zoo'n knappe man was en zoo jong en dat hij altijd om mevrouw heen draaide. Zij gaan samen paardrijden en hij leest haar voor en zij zitten den heelen dag bij elkaar. Kunnen zij dus anders doen dan verliefd op elkaar worden? De jonge freule is er wel bij, maar zoo 'n kind van vijftien jaren telt nog niet mede." „Verder, verder, wat heeft Eongina nog meer gemerkt „Nog meer hi hi, ik weet niet of er nog wat te merken vielEergisteren is die mijnheer wel is die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappenom te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 De cember 1878 Staatsblad n° 222), zal zitting hou den op Maandag 22 dezer en volgende dagen, te Amsterdam. Het internationaal geneeskundig congres is gisteren te Amsterdam geopend met eene rede voering in 't Franseh, van prof. Donders. De Parkzaal was geheel gevuld met binnen- en bui- tenlandsche geleerden, belangstellenden en dames. Als bouwstof voor de beoordeeling der aanhan gig zijnde voorstellen met betrekking tot de Middelburgsche gasfabriek, laten wij hier uit het Dagblad volgen een uittreksel uit de begrooting met toelichting van de gemeente-gasfabriek te s Gravenbage. Ondanks het groote verschil der plaatselijke toestanden, zullen echter sommige opgaven, berekeningen enz. vermoedelijk ter ver gelijking dienst kunnen doen. De prijs van het gas voor particulieren zal met ingang van 1 Jan. 1880 van 10 op 9 cent per M* gebracht worden, houdende hiermede gelijken tred een vermindering van den gaeprijs voor de gemeente, zoo voor de publieke verlichting als voor haar gebouwen, van 537,0» cent tot 4'5/1#0 cent. Tot dit voorstel vinden Burg. en Weth. vrijmoedig heid door de overweging, dat ook voor 1880 gerekend wordt op een vermeerdering van ongeveer 10 pet. van het verbruik in 1879, zoowel door particulie ren als door de gemeeBte voor de openbare ver lichting, terwijl voor de gemeente voor haar gebouwen op een vermeerdering van 6 pet. mag worden gerekend. Beschouwt men dit in verband met het waarschijnlijk batig saldo ad f 52.787.26J, dat de begrooting der gasfabrieken dit jaar (1879) weêr zal nalaten, en waaruit, zooals in de laatste jaren geschiedde, de kosten van uitbreiding van kapitaal zullen worden gevonden, dan komt ver dere toelichting overbodig voor. De ontvangsten worden volgens de door den directeur ingezonden begrooting geraamd als volgt Voor gas geleverd aan particulieren 4.851.000 M' a f 0.09 per M' 436.590 aan de gemeente voor de publieke verlichting 1.192.400 M* a 4'710o cerit Per M356.639 aan de gemeente voor haar ge bouwen 176.000 Ms a 4"/ cent per M'f 8.360 ƒ501.589 Om de hierboven gestelde hoeveelheid van waar 's nachts den tuin ingeloopen en moet zieh een heelen tijd bij de spookgalerij opgehouden hebben, dat had zijn oppasser gezien en die heeft dat aan Eongina verteld." „Eergisteren Ja wel, toen is hij zelf op de spookgalerij geweest en heeft voortdurend de ijzeren deur betast, alsof hij zich verwonderde dat die niet open ging. Hel en hemel, ik had moeten weten dat hij degeen is „Hebt gij hem dan gezien?" „Natuurlijk, maar in de duisternis heb ik hem niet herkend. O, als ik bedenk dat hij dien weg reeds meermalen gegaan is en dan de ijzeren deur misschien niet gesloten vond „Ja, ja, zoo'n heilige!" grinnikte de oude; „Zwijg, ik wil het niet hooren, dat gij op dieü toon spreekt. Het is immers mogelijk dat wij ons vergissen, ja dat moet, dat moet het geval zijn." Hij verzonk opnieuw in droevig gepeius en deed een tijd lang niets dan pijnlijk steunen. „O, dat ik nu juist niet zoo goed ter been ben als anders, dat nu juist mijn voet mij verhindert om naar boven te klimmen en het haar zelf te vragen. Ja, dat zou ik anders stellig doen, en liever vandaag dan morgen. O, die voet Hij staarde als wezenloos voor zich uit, terwijl Marsatta koude compressen op zijn voet legde en heen en weder liep om haar huishoudentje te beredderen en een bed voor haar gast in orde te

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1