Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. haar onderhoud te voorzien, deze allen missen de kennis en vaak de gelegenheid, om naar de vertrouwbaarheid van alle personen en in richtingen te onderzoeken, en nog veel meer om na te gaan of de inlichtingen, welke hun verstrekt worden, volkomen juist zijn. In vroeger tijd droeg zoo iemand zijn „geldje," op de manier van het armhuismannetje van Hildébrand, „in een zakje op z'n hart," of wel hij naaide het in zijn matras, stopte het in een bloempot onder den grond, of hield het op andere wijze buiten bereik van roofvogels en sluipwespen. Thans dringt het besef van het onvoordeelige dier manier van bewaren, die niet eens boven alle bedenking veilig is, gelijk een 88jarig moedertje nog dezer dagen te Amsterdam ondervond, ook in die krin gen door en met volkomen goede trouw kan hun de raad gegeven worden om liever hun geldrentegevend te doen bewaren, waarmede het tevens in den grooten, nuttigen cirkel gang van het erediet wordt opgenomen. Maar de gelegenheden om dat volkomen veilig te doen, zijn te schaarsch. Onze spaar banken hebben haar roep van eerlijkheid en soliditeit tot dusverre ongeschonden bewaard, al ontzag men zich niet ze in verdenking te brengen omdat een enkel voorbeeld was te toonen van belegging van spaarbankfondsen, tot een in vergelijking met haar waarborg kapitaal onbeduidend bedrag, in waarden die later bleken waardeloos te zijn. Maar ons particulier spaarbankwezen is te weinig ont wikkeld om, zooals noodig zou zijn, overal en ten allen tijde gelegenheid te geven om de spaarpenningen van den onbemiddelde in zijn beschermenden schoot op te nemen. Daarom is de les, welke wij uit de finan- cieele rampen van dit jaar wenschen af te leiden, deze: dat het meer dan tij dis om toch eindelijk, op het voetspoor van nagenoeg alle landen van Europa, de Nederlandsche rijks- en postspaarbank uit het papier in de werkelijkheid te brengen. De minister Tak heeft het wets-ontwerp ingediend, De tweede kamer heeft er nog niets aan gedaan. Moge van het vleugje, dat de ministerieele crisis, welke pas afgeloopen is, van de eerstvolgende scheidt, even gebruik gemaakt worden om iets tot stand te brengen, dat voor duizenden een weldaad zou zijn, dat de welvaart van ons land zou verhoogen en waarvan de dringende noodza kelijkheid door ieder financieel schandaal, men noeme het naar Mulder ef naar een an der, opnieuw aangetoond wordt» In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg namen de nieuw benoemde leden, de heeren jhr. mr. J. W. M. Schorer, mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem, dr. J. P. Berdenis van Berlekom, D. A. Dronkers, J. A. Tak en mr. J. A. van Hoek, na beëedigd en geïnstalleerd te zijn, zitting. Het voorstel van burg. en weth. om tot dade lijke benoeming van een onderwijzer in de gym nastiek aan het gymnasium over te gaan, waar over in de vorige zitting de stemmen gestaakt hebben, werd met 8 tegen 6 stemmen verworpen, en daarna een voorstel van den heer Van der Harst, om bedoelden leeraar op het einde der maand October te benoemen aangenomen. Een brief van den directeur der gasfabriek, namens de firma WolterbeeR, van Baggen en co., houdende voorstel om zoo de concessie der gas- zij mij haal' vertrouwen niet, kan ik toch niets slechts vafi haar denken O, hoe spoedig ver dwijnen die dwaze voorstellingen als men slechts den moed beeft er het licht van het verstand op te laten vallen en ze goed onder de oogen te zien! Welk een geluk dat ik mij tegenover dit jonge mensch niets heb laten ontvallen! Het is een góede, lieve jongen Zijn gevoel van billijkheid maakte dat hij zich eenige oogenblikken bezig hield met de goede eigenschappen die zijn gast bezat en daarbij werd zijn stap hoe langer hoe langzamer en zuchtend dacht hij„Waar over zonden zij toch gesproken hebben, toen ik van avond binnenkwam. Het scheen dat ik hen stoorde en waarom zou hij mij nu voorge logen hebben? Waarom?" „Waarom?" vroeg ook Lichtenfeld, toen hij zijn kamer weder bereikt en de deur gesloten had. Het licht brandde nog op tafel en hij keek er naar, als begreep hij niet waarom het zoo stil op zijn plaats was blijven staan en geen brand veroorzaakt had. Maar er was nu eenmaal geen brand of iets bnitengewoons. Alles was doodstil in huis en Lichtenfeld had geen ander gezelschap dan zijne eigen gedachten. „Waarom laat ik mij ook door die malle dienst boden praatjes in de war brengen? Waarom loop ik als een dwaas naar buiten, en jok dan als een schooljongen? Waarom heb ik een ge voel alsof ik de koorts heb en waarom denk ik aan niets anders en zie ik niets dan - Hij wierp zich in een stoel en verborg het ge- fabriek met twintig jaren werd verlengd, de prijs van het gas voor de gemeente op éen cent per uur en per gasvlam en voor particulieren op 11 ceut per kub. meter te brengen, werd op voor stel van burg. en weth. gesteld in handen eener aan het einde der zitting te benoemen speciale commissie. Een voorstel van bnrg. en weth. omtrent eene door den inspecteur van het L. O. voorgestelde regeling ter uitbreiding der normaallessen werd aangenomen. Een verzoek van I. Baljeu, om schadevergoe ding wegens een bij den brand op 19 dezer om gehaalde schuur, is op voorstel van het dagelijkseh bestuur ingewilligd. De gemeente begrooting voor 1880, in ontvang en uitgaaf 227918.75 bedragende, is overgelegd en zal in handen der eommissien van financiën en fabricage worden gesteld. Achtereenvolgens werden benoemd a tot wethouder, de heer. mr. Lambrechtsen van Ritthem b tot ambtenaar van den burgerlijken stand, de heeren mr. Schorer enLambrechtsen van Ritthem. c tot voorzitter van het bestuur over de brandweer, de heer D. Jeras, nadat de heeren Vail Eekelen en Dronkers voor de bevorens op hén uitgebrachte benoeming hadden bedankt, d tot lid van het bestuur der godshuizen, de heer mr. A. P. Snouck Hurgronje, e tot leden van de commissie tot het ontwerpen van strafverordeningen, de heeren dr. De Wind, mr. W. A. van Hoek, mr. A. P. Snouck Hur gronje en mr. J. A. van Hoek, tot leden der commissie van financiënjhr. mr. Schorer voorzitter, J. Luteyn, F. Nagtglas en J. A. Tak. g tot leden der commissie van fabricage, jhr. mr. Schorer, J. H, Snijders, D. A. Dronkers, D. Jeras en B. A. Fokker h. Tot lid der commissie voor de conversie van oude gemeente-schuld de heer J. A. Tak, en i. tot leden der commissie tot onderzoek van het voorstel der gasfabriek, de heeren D, A. Dronkers, J. H. Snijders en mr. W. A. van Hoek. In een volgend nommer geven wij het gewone verslag. Tot curators in het faillissement der VlissingscTie Handelsbank zijn benoemd do heeren mr. F. M. C. van Deinse, procureur en M. Fokker alhier. Krachtens art. 789 van het wetboek van koop handel heeft de rechtbank den gefailleerde A. Meijers, chef der VI. Handelsbank, in zijne woning in verzekerde bewaring gesteld. Cloes, 2 Sept. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden, met 10 van de uitgebrachte 13 stemmen, opnieuw tot wethouder benoemd den heer J. J. Ochtman, die zich bereid ver klaarde deze benoeming aan te nemen. Een biljet was in blanco, terwijl op de heeren Den Boer en dr. Van Renterghem ieder éen stem was uitgebracht. Zierikzce, 1 Sept. Ter gemeente-secretarie alhier is eene proef genomen met den kondwater- polygraaf, in hoeverre de afdrukken bestand waren tegen den invloed van het zonlicht. De uifelag was, dat binnen 2 dagen het afgedrukte zoo goed als verdwenen was. Indien men dus iets te pu- bliceeren heeft, waarvan men maar liever heeft dat het spoedig in het vergeetboek geraakt, ver dient de koudwater-polygraaf alle aanbeveling. Amsterdam, 2 Sept. In de heden gehouden raadszitting zijn de her- en gekozen leden geïn stalleerd en vervolgens in plaats van den heer Tromp die bedankt heeft, met 25 van de 35 stemmen tot wethouder gekozen de heer Bergs- laat in zijne handen. Eensklaps wist hij het ant woord op zijne vragen maar al te duidelijk. Hii was nu toch eenmaal niet anders dan wij allen op ons drie en twintigste jaar gewoonlijk zijn, en het vuur waarmede hij gespeeld had, brak in lichte laaie boven zijn hoofd uit. IV. ALLERLEI RAADSELACHTIGE DINGEN. De ontstemdheid van den vorigen avond was ook den volgenden dag nog niet te verdrijven. Kamilla scheen stiller dan anders en noch Werk- hart noch Lichtenfeld voelden zich op hun gemak. Valiinka zag verbaasd dan den een dan den ander aan en begreep er niets van. Zij was ten minste niet veranderd. Aan tafel werd er van gesproken dat er 's nachts een patrouille opgroo- te schaal op touw gezet zou worden. „Ik wilde toch wel dat ik eens een van die gauwdieven te zien kreeg," zei Lichtenfeld. „Het spijt mij bepaald van mijn nieuwen revolver, dat ik hem nog in het geheel niet gebruikt heb." „Mijn hemel, zoudt gij dan op zoo 'n ongeluk kige schieten?" riep Kamilla blijkbaar ontsteld uit. „Dat zou wel kunnen gebeuren," zei Lichtenfeld, blij dat hij een onderwerp gevonden had dat belangstelling wekte; maar daar hij Kamilla van daag bijna niet durfde aanzien, merkte hij ook niet hoe bleek zij weer geworden was. {Wordt vervolgd). ma, onlangs gekozen tot raadslid, tot eergis teren hoofdcommies van publieke werken, en die de aanneming van het lidmaatschap van den raad afhankelijk gesteld had van zijne be noeming tot wethouder van publieke werken, op een honorarium van 4000 'sjaars. Naar vrij algemeen verzekerd wordt hadden zich 21 raads leden, dus éen boven de meerderheid, verbonden den heer Bergenia aan de bestuurstafel te doen plaats nemen. Dat heet men nu vrije verkiezing en vrije stemming De uitspraak der jury voor de vergelijkende brandkasten-proef te Arnhem is nog niet bekend. Na de opmerkingen van den gunstig bekenden Duitsehen werktuigkundige Potbmann, welke wij gisteren mededeelden, heeft zij wel iets van hare waarde verloren. De Amsterdamsche firma Cra mer, Elsenburg en Co., die aan den wedstrijd deel nam, bevestigt in een ingezonden stuk in 't Handelsblad deze opmerkingen. Men zal zich tevens herinneren dat de groote Dortmundsche fabriek van Pohlschröder zich aan den wedstrijd onttrokken heeft bij deurwaarders-exploit, op grond o. a. dat de proef op weinig oordeelkundige wijze genomen wordt, niet volgens de regelen der billijkheid, en met name de hoeveelheid brand stoffen voor verschillende kasten geheel willekeurig en ongelijkmatig wordt geregeld. Deze laatste grief is eene ernstige beschuldiging tegen het bestuur van den wedstrijd, welke onze stadgenoot, de heer L. Vogel, van zijn kant bevestigt in den volgenden, aan ons gerichten brief „Drie weken te Arnhem vertoefd hebbende, is mij van elke brandkast de geheele geschiedenis volkomen bekend. Voorloopig diene bet volgende „Door het lot aangewezen om het eerst be proefd te worden, werd mijn brandkast den eersten dag gedurende ruim 4§ uur blootgesteld aan een vuur, gestookt door 16 man, die erin slaagden ongeveer een halve tjalk met houtblokken, zonder de andere brandstoffen te rekenen, eraan te ver stoken „Den 2en dag werden er 3 brandkasten be proefd, maar nu gestookt door 8 man in den zelfden tijd; „Om van andere zaken niet te spreken, is er éen kast geweest, waarbij het vuur slechts door 4 man gestookt werd. „De inbraak-proef heeft als volgt plaats gehad. Men zette wiggen tusschen de voorzijde van het slot en den binnenkant van de kast, en deze werden met zware mokers door twee Londensche werklieden ingedreven. Na IJ uur zeer zwaren arbeid, was d e voorplaat van het slot mijner kast gelicht, waarna ik besloot aan de inbrekers zelf den weg te wijzen, dewijl ik geen lust gevoelde om mijn slot, dat door mij ontworpen en in mijn werkplaats vervaardigd is, op deze wijze uit elkander te laten bakken. „Nadat het slot uitgenomen was, bleek het kleinste palletje en veertje nog volkomen gangbaar. „Wat het bericht betreft, dat al bet papier in de kasten verkoold zou zijn, dit is in zooverre onjuist, dat nog menig stuk papier brandbaar was. Brandbaar papier nu, zal men wel niet verkoold kunnen noemen." Tot zoover de heer Vogel. Overziet men alles wat over deze zaak bekend geworden is, dan kost het moeite den indruk van zich te weren, niet slechts dat de proefneming op weinig oor deelkundige en billijke wijze heeft plaats gehad, maar ook dat de stemming der jury tegenover de mededingende induntrieelen niet juist die van welwillendheid is geweest. Met belangstelling zien wij dan ook uit de Arnhemsche Courant van heden, dat twee brand- kastenfabrikanten, die zelf leden der jury waren en daarin de meerderheid uitmaakten, de heeren Kastner uit Leipzig en Chatwood uit Londen, door de labrikanten Adé uit Stuttgart en König uit Berlijn uitgenoodigd zijn tot een wedstrijd van hunne fabrikaten onderling, die Woens dag middag te 2 uren gehouden zou worden. De Arnh. Ct. spreekt het vertrouwen uit, dat de beide jury-leden deze uitdaging wel zullen aannemen. Qui vivra, verra. Blijkens een hoofdartikel in het Vaderland van 4 heden heeft de algemeene rekenkamer bezwaar gemaakt de nieuwe ministers te erkennen, dewijl de heer Van Lijnden het koninklijk besluit van 18 Aug. gecontrasigneerd heeft, waarbij hij zelf en zijne ambtgenooten met ingang van den 19®n Aug. tot ministers benoemd werden. Art. 73 der grondwet is hierdoor geschonden, dat vordert dat afie kon. besluiten mede-onderteekend worden door een der hoofden van de ministerieele depar tementen. Het is onverklaarbaar dat men in ons land, waar het op- en aftreden van ministers dagelijkseh werk is, zich nog met zulke formaliteiten vergis sen kan. Intusschen zal onder den berg retroacta, op dit onderwerp betrekkelijk, zeker wel het eene of andere stuk te vinden zijn, dat op de gerezen moeilijkheid toepasselijk is en kan dienen om ze uit den weg te ruimen. In 't maken en breken van ministers toch is Nederland eene specialiteit, even goed als in boter, kaas, jenever en waterstaat. Men schrjjft aan het Vaderland uit Leiden, dat x voorloopig geen nieuwe hoogleeraar in het strafrecht zal worden benoemd, maar tijdelijk in de colleges van prof. Modderman zal worden voorzien. Aan bet Nieuws van den Dag wordt medege deeld dat, te beginnen met l8 October, de telegrammen in het binnenlandsch verkeer, bere kend zullen worden tegen 15 cent per enkelvoudig bericht, met heffing van 1 cent voor elk woord daarboven. Dit klopt niet geheel met de volgende opgaaf in 't Vaderland „Met 1 April 1880 zal volgens de besluiten van do jongste telegraafconferentie, te Londen gehou den, het zoogen. woordtarief, de berekening der telegramkosten per woord, dat tot dusver in Europeesch verkeer met Duitschland en Engeland gevolgd wordt, algemeen worden ingevoerd. Het tarief zal bedragenlo. een grondtaks (vast bedrag) van vijf woorden, en vervolgens naar Denemarken, per woord fr. 0.10naar Frankrijk, per woord fr. 0.17naar Italië, per woord fr. 0.27naar Oostenrijk, per woord fr. 0.19 naar Europ. Rusland behalve den Caucasus, per woord fr. 0.42; naar Spanje, per woord fr. 0.33; naar Zwitserland, per woord fr. 0.22. Terwijl de tarieven voor de grensstaten Belgie, Duitschiand en Engeland bij afzonderlijke ver dragen zullen geregeld worden. Tengevolge van de invoering van het woord tarief zullen de kaarttelegrammen vervallen. Met uitzondering van Denemarken worden, door de invoering van het nieuwe tarief, de prijzen der telegrammen van 20, 30, 40, 50 enz. woorden min of meer belangrijk verhoogd, zooals trouwens ook het geval was bij de invoering van het tegen woordige tarief voor Duitschland en Engeland. In vele gevallen, wanneer minder dan 20, 30, 40 enz. woorden gebruikt worden, zal het tarief echter voordeeliger zijn, daar men dan niet meer bij tientallen van woorden, doch per woord berekent. De minister van waterstaat heeft aan belang hebbenden bij den Rotterdamschen waterweg medegedeeld, dat aan hun verzoek tot verbetering van het vaarwater ter plaatse van „Het Zuiden," voldaan wordt door de onder handen zijnde baggerwerken. De brievenmalen naar Nederlandseh Oost-Indië, welke met de Fransehe pakketbooten worden vervoerd en die tot dusver te Marseille aan boord worden genomen, zullen voor 't vervolg ingescheept worden te Napels. De bedoelde brievenmalen, waarvan het vertrek uit Nederland thans des Vrijdags morgens om de veertien dagen plaats heeft, zullen voortaan des Zaterdags om de veertien dagen worden verzonden en wel met den trein van den Rijnspoorweg, welke ten 7.15 'sm. uit Amsterdam enz. vertrekt. De eerste verzending langs den bedoelden weg zal geschieden op Zaterdag 6 September e. k. en vervolgens om de veertien dagen. De verzending over Brindisi geschiedt voortdu rend des Vrijdags om de 14 dagen met den trein die ten 9.30 's morgens uit Rotterdam naar Ant werpen vertrekt. leger. Voor den tijd van drie jaren gedeta cheerd bij de landmaeht in West-Indië «1e 2de luits F. H. H. Lemmens, van het 3de, en G. J. baron van Slingelandt, van het 6de reg. infant. Benoemd: tot leeraar in de cosmographie> aard-, dier- en delfstofkunde aan de H. B.- school te 's Hage de heer H. Heukels uit Almelo. Tot leeraar in de staathuishoudkunde te Schiedam is benoemd de heer J. Theunisse, \an Rotterdam. De benoemde scheepsklerken P. van Teutem J. Lombaard, C. V. Veldman, A. P. van de Ven, A. M. Post Uiterweer, J. A. C. Bouman, W. Baerts, W. H. Meijer, P. P. de Eerens, J. S. de Brnyn, G. J. de Man en A. A. J. Schilt worden met den lsten October aanstaande geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Door den minister van justitie is P. A. Zeg ers alhiermet ingang van 16 dezerbenoemd to t schrijver op het bureau van den directeur van het huis van arrest alhier. Naar wij vernemen zullen morgen voormiddag de weezen uit Veere per rijtuig naar Middelburg komen, om in gezelschap der Middelburgsche weezen per stoombarge naar Vlissingen te ver trekken, alwaar zij zich met de weeskinderen uit die gemeente naar het badhuis zullen begeven, om daar den dag verder genoeglijk door te brengen. 's Avonds omstreeks 10 uur komen de te Mid delburg en Veere thuis behoorende kinderen per extra stoombarge weder terug. Te Rotterdam en te Delft zijn valsche bank biljetten van ƒ60 in omloop gebracht, iets kleiner dan de echte, vaal van kleur, zonder watermerk, gedagteekend 3 October 1878, genommerd C. R- 2150, onderteekend: Mees, president en Gleicbmau» secretaris, gestempeld: J. Hoogland, in effecten te Amsterdam,

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2