N°. 205. I22e Jaargang. 1879. Maandag 1 September. Dit blad verschijnt dagelijks," met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,60 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 30 Augustus. Benoemingen en besluiten» Onderwijs. K unstnieuws. Marine en leger. IHIDDELBURGSCHE C0URA1MT. GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt be kend, dat op Dinsdag den 2 September 1879, des namiddags te half 2 uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 29 Augustus 1879. De burgemeester voornoemd, SCHORER. Onder den niet zeer aantrekbelijken titel van Overzicht der geld- en fondsenmarkt, geeft de Economist alle drie maanden eene financieele beschouwing ten beste, waarin, achter eene ver vaarlijke borstwering van bank- en koers-eijfers, dikwijls betoogen en opgaven verscholen liggen, welke uit een algemeen staatkundig en maat schappelijk standpunt zeer belangwekkend zijn. Zoo leest men in het jongste nommer, naar aanleiding der rijzing,, welke onze staatsfondsen ondervonden hebben, waarvan de nieuwe 4 pets. reeds met eene fractie den pari-koers overschre den hebben: „Het is wel uitsluitend de gesteldheid der geldmarkt, waaraan de jongste rijzing te danken is. Onze buitenlandsche politieke toestanden geven daartoe geen aanleiding. De verwerping der kanalenwet werd aan de geheele Amsterdam- sche beurs betreurd." De laatste volzin zegt, tot verklaring van de halstarrigheid waarmede de liberale Amsterdam- scho bladen voor alle tegenwerpingen tegen de kanalenwet doof bleven, meer dan alle politieke redeneering. Tot verklaring dier ingenomenheid onzer beursmannen gaat de Economist aldus voort „De effecten-markt was niet ongerust over het vooruitzicht der uitgaven, die de kanalen-aanleg veroorzaakt zou hebben, al zou ook andermaal het maken van nieuwe schuld daaruit hebben moeten volgen. Er is tusschen de effectenbeurs en de groothandelsbeurs genoeg aanraking en voeling, om de eerste het belang der nationale financien bij den bloei van den handel nooit uit het oog te doen verliezen. Aan de effectenbeurs weet men ook dat onze nationale fondsen nog meer geprofiteerd hebben van de vermeerderde draagkracht der natie, die veroorzaakt is door aanleg van spoorwegen en verbetering van havens, dan zelfs van de amortisatie van schuld, toen deze geschiedde ten koste der noodige werken van openbaar nut. Het overigden van den prins van Oranje en de ministerieele crisis hadden, zonder het krachtig tegenwicht der algemeene geldruimte, ook slechts ongunstig op de beurs kunnen influenceeren. Wat de laatstgenoemde gebeurtenis aangaat, nauw was er wat gang in het raderwerk van den staat, of er volgt weer algemeene stilstand en de beide ministers, wier werkzaamheid vooral met aandacht werd gade geslagen door de beurs, namelijk de ministers van waterstaat en van financien, hadden daar veel sympathie en vertrouwen." Des te meer te betreuren is bet, voegen wij hiertusschen, dat de minister van waterstaat, in de eerste parlementaire teleurstelling die hem trof, aanleiding gevonden heeft om zijne taak neder te leggen en dat deze, naar onze meeniDg moeilijk te verdedigen handeling, weder aanlei ding gegeven heeft tot eene nog minder verant woordelijke crisis, welke een ministerie heeft weggesleept, waarvan nog zooveel goeds verwacht kon worden. Dit blijkt ook uit het vervolg van het overzicht van den Economist'. „Ook de tegenstanders der effectenbelasting, trouwens te voren reeds merkelijk gedund, waren sedert 's ministers omwerking van het ontwerp schier geheel verdwenen. Aan het door de vijanden van het ministerie behendig opgeroepen schrikbeeld van kapitaals-belasting, gelooft wel niemand meer. De gewraakte verdeeling van het kapitaal in portefeuille tusschen belegging van effecten en anderszins, en belasting van alleen de eerste eathegorie is verdwenenevenzeer de zakelijke belasting der effecten, voor zoover daar schulden tegenover staan. Zooals het belasting- ontwerp thans luidt, moet waarlijk althans de oppositie, die ontstaan is uit angst dat onze effectenhandel en geldmarkt eronder zouden lijden geheel tot zwijgen zijn gebracht. Eén bezwaar blijft slechts bestaan, namelijk de dubbele belas ting van den aandeelhouder in naamlooze vennoot schappen, in effecten en patentbelasting. De toegezegde hervorming der patentbelasting zal echter gelegenheid geven dit onrecht te herstellen, en in meer dan een opzicht zal dat beter zijn, dan bij deze effectenbelasting de bedoelde fondsen vrij te stellen." Tot zoo ver de Economist. Wij hopen dat de nieuwe minister van tinancien in de hier beschreven stemming onzer beursmannen en kapitalisten eene vingerwijzing vinden zal, om het door zijn voor ganger nagelaten wetsontwerp in stand te houden. Er bestaat reden om te vreezen dat van den heer Vissering, hoe hoog zijn naam ook in de weten schap moge aangeschreven staan, aanvankelijk niet gezegd kan worden wat hierboven van den minister Gleichman verzekerd werd, dat hij „op de beurs veel sympathie en vertrouwen bezit." Integendeel is er kans dat onze gros bonnets de la finance zullen beginnen met hem, den theoreticus en katheder-financier, met een wantrouwend oog aan te zien. Zooveel te noodiger is het dat hij, door het goede spoor van zijn voorganger te volgen, zich allereerst bevlijtige om het evenwicht in onze financien te herstellen en daardoor aan onze schatkist die veerkracht te schenken, welke tot het uitvoeren der noodzakelijke groote werken van algemeen nut onontbeerlijk is. De gemeenteraad van Middelburg zal, op Dins dag a., des namiddags te half twee uur, eene open bare zitting houden ter behandeling der volgende zaken: Beëediging nieuw benoemde raadsleden; ingekomen stukkenvaststelling gemeente-rekening 1878vaststelling voorwaarden verpachting tollen Vlissingschen rijwegvoorstel burg. en weth. normaallessen; voorstel burg. en weth. schade vergoeding I. Baljeu, brand bij de zaagmolens; benoemingen: a wethouder, b twee ambtenaren burg. stand, c voorzitter bestuur brandweer, d lid bestuur Godshuizen, e leden vaste commissiën. Naar men ons mededeelt zal de tentoonstelling van bloemen en planten, gekweekt door den ar beidenden stand, dit jaar in het Schuttershof alhier gehouden worden Donderdag en Vrijdag 11 en 12 September a. Even als in vorige jaren zal aan hen, die ten toon stellen, weder een concert, opgeluisterd door vuurwerk, aangeboden worden. De prijzen en premien zullen bestaan uit spaarbankboekjes en allerlei voorwerpen voor huiselijk gebruik, althans wanneer de Floralia- commissie tot het uitloven daarvan in staat ge steld wordt. Hiertoe zal als gewoonlijk aan Middelburg's ingezetenen eene lijst worden aan geboden. De hoop der commissie, dat hare lijst overal bereidwillige gevoelens en geopende beurzen moge vinden, zal, vertrouwen wij, niet teleurgesteld worden. Floralia heeft reeds een verleden achter zich, dat haar op die ontvangst aanspraak geeft. Vooral op dit oogenblik, nu het er voor den handwerksstand, tengevolge van den slechten oogst en de donkere vooruitzichten voor den winter, zoo ongunstig uitziet, is het dubbel te wenschen, dat in de mildheid der beter door de fortuin begunstigden het middel gevonden worde, om aan menig oppassend gezin een buitenkansje, een spaarpenning voor den kwaden dag, een ver rassing in de huishouding, of ook maar een blijden dag tot afwisseling van dagelijkschen arbeid en zorg te schenken. Omtrent de Chandernagor meldt de N. R. Ct. nog dat het schip, na vruchtelooze pogingen om de Fransche of de Belgische vlag te mogen voeren, ondershands aan een Amerikaan te Parijs ver kocht is. Het hijschen der Amerikaansche vlag zou echter onmogelijk zijn, daar dit alleen ge oorloofd is aan schepen, die op eene Amerikaansche werf gebouwd zijn. Port-Breton, waar het schip heen bestemd heet te zijn, is eindelijk gevonden. Het draagt dien naam nog niet, maar het zal hem krijgen. Thans heet het nog Praslin, zijnde eene kleine haven in de straat St. George, welke de eilanden Tombara en Birara (New-Zealand en New-Britain) scheidt. Beide eilanden behooren tot den Nieuw-Brittanje- archipel, die in Australië ten Oosten van Nieuw- Guinea ïigt. Onder de berichten, welke wij ontvingen zonder dat wij in staat zijn voor de juistheid ervan in te staan, behoort dat de markies De Raps gisteren avond van Vlissingen naar Rotterdam vertrokken is, teneinde met den Amerikaanschen consul aldaar te onderhandelen over het aannemen der vlag. Hij was vergezeld van den Ameri kaanschen gezagvoerder, die den Franschen kapitein Boulanger reeds vervangen heeft. Voorts dat te Antwerpen nog een stoomschip voor een millioen franken aangekocht is ten behoeve der onderneming; dat de vrouwen en kinderen der gehuwde landverhuizers in Maart a. zullen volgen; dat de aan boord aanwezige wapenen zijn re volvers en geweren van een Amerikaansch sijsteem, waarmede 17 schoten achter elkander gedaan kunnen worden dat de mannen, onder welke zich 20 Duitschers bevinden, geregeld in den wapenhandel geoefend worden, doch voor land bouwers-werk zijn aangenomenenz. enz. enz. te veel om na te vertellen. Kinderachtiger en ruwer tooneel dan de Am- steidamsche beurs Donderdag opleverdeis zelfs op deze gewone verzamelplaats van groote „zaken" én kleine zeden zelden aanschouwd. Een bericht gever van het Roti. Nieuwsblad beschrijft het aldus „Eenige der regenten van het Diaconie- Wees huis zijn beurslui, en hadden, na de gedruisma- kende zaak van het haar afsnijden, veel te verdragen van de gewone kwajongens, die natuurlijk lang zamerhand bekend beginnen te worden. Men verdrong hen, liep hen voor de voeten, jouwde en lachte hen uit enz., zoodat een paar van hen dan o^k maar liever niet ter beurze verschenen. Een echter had zich boven dergelijke flauwiteiten verheven geacht, en op hem stortte zich thans de volle „verontwaardiging" der moderne Don Qui- ehotte's uit, zoodat het hem letterlijk onmogelijk was zaken te doen. Een dier ridders - waar schijnlijk een voormalig kapperhad zich zelfs gewapend met een schaar, waarmede hij knippen de om den bedoelden regent liep, orS toch maar vooral duidelijk te maken, wat de groote quaestie was. De ex-kapper had verbazend veel pleizier, en niet minder het aantal kwajongens, dat zich achter hem aansloot; natuurlijk had hij die on betaalbare grap reeds den geheelen morgen bij zichzelf overlegd, misschien zelfs niet kunnen werken van de voorpret." De minister van marine brengt in de St. Ct, ter kennis, dat bij de ontvangers der loodsgelden te Oostmahorn, Delfzijl, Vlieland, Harlingen, Willemsoord, IJmuiden, Amsterdam, Hellevoetsluis, Maassluis, Rotterdam, Schiedam, Brouwershaven, Dordrecht, Vlissingen, Ter Neuzen en Zierikzee, alsmede bij het departement van marine, zijn verkrijgbaar gesteld uittreksels uit de wet en de reglementen, alsmede de tarieven op den loods dienst, in de Nederlandsche, Engelsche, Fransche en Hoogduitscbe talen, voor den prijs van f 0.30 het exemplaar, onverschillig in welke taal. Blijkens een bij het departement vau koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van N.-I., dd. 28 dezer, is door den gouverneur van Atjeh bericht, dat de troepen van Selimoen naar hunne gewone standplaatsen zijn teruggekeerd, en op hun weg de bevolking overal vredelievend gevonden hebbenen dat de hoofden, die zich te Selimoen onderwierpen, den 20en dezer te Kotta- Radja den eed hebben afgelegd. Reeds in een gedeelte der oplaag van het vorig nommer onder Laatste Berichten medegedeeld. belastingen. Eervol ontslag verleend aan C. D. Merens uit zijne betrekking van ontvanger der dir. bel. voor het tweede kantoor te Amster dam, behoudens aanspraak op pensioen. leger. Op zijn verzoek, op nonactiviteit ge steld in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschikt de kapitein J. F. Smith, van het 2e reg. inf. consuls. De heeren R. von Schmidt Pauli en H. H. de Vos, respectivelijk tot consul-generaal en vice-consul der Nederlanden te Hamburg be noemd, zijn in die hoedanigheid door de Duitsche regeering erkend. Aan den heer W. P. Wachter, gewezen vice- consul en waarnemend consul-generaal ter gemelder plaatse, is den persoonlijken titel van consul der Nederlanden verleend. Met 's konings machtiging is de heer P. S. Hordijk erkenden toegelaten als consulair agent van Frankrijk te den Helder. geneeskundige dienst. Bij beschikking van den minister van marine, wordt de militaire student voor den geneeskundigen dienst der zeemacht M, Polak beschouwd alsnog met uit. Maart 1879 eervol uit die betrekking te zijn ontslagen. De brief, door dr. B. Köster te Goes aan den gemeenteraad gericht, waarop zijn eervol ontslag met 1 September als leeraar aan de H. B. S. gevolgd is, bevatte o. a. den volgenden, meer door lengte dan door duidelijkheid uitmuntenden volzin „Klaarblijkelijk uit consideratiën van persoon lijke antipathie, vreemd aan het onderwijs, her haaldelijk iafhartig en laaghartig aangeklaagd, met gezochte, nietige en ongegronde, of wel onware beschuldigingen, ingegeven door afgunst, arglist of aanmatiging, beklaagd door samenspanning van wie misbruik maakt van zijn positie om mij als onbeschroomden strijder voor waarheid en mijn recht uit te stooten bij zijn aanhang en mij als een voorwerp vau verafschuwing te brand merken, bejegend met beleediging van wie meenen het prestige te moeten redden van hem, die den moed of de bekwaamheid of het zedelijk gehalte mist om met open vizier zelf te handelen, ben ik tot de overtuiging gekomen, dat ik als leeraar door de hoogere burgerschool, in deze geleid en vertegenwoordigd door den directeur derzelve, niet meer wordt en om de mij ver leende persoonlijke toelage wellicht nimmer werd gewild". De zeven onlangs bij het eind-examen ge slaagde leerlingen der H. B. S. te Zierikzee hebben met de overige leerlingen het voornemen opgevat den 3en September a. het tienjarig bestaan dier school feestelijk te herdenken. Het feest zal bestaan in het houden eener toespraak des mid dags, het voordragen van een blijspel van Schiller en een bal des avonds, een en ander opgeluisterd door muziek. Drie jonge dames zullen in het blijspel medewerken. Tot leeraar aan de H. burgerschool te Gouda is benoemd de heer P. C. Schriek. Met zekerheid meldt men dat Sara Bernhardt in den aanstaanden winter Nederland zal bezoeken en te 'sHage en Amsterdam zal optreden. De heer Ullman zou onderhandelingen dienaangaande r ot den directeur der Haagsche opera hebben aangeknoopt. (F«d.) Uit Vlissingen wordt aan het Ebl. geschreven: „De menigvuldige mutatiën, die hier bij het Alge meen Depöt van Discipline plaats hebben, zijn voornamelijk daaraan toe te schrijven, dat men er manschappen bij aantreft, die reeds viermalen wegens „verbeterd gedrag" naar hun korps werden teruggezonden, maar ook weldra weder vandaar wegens „voortdurend slecht gedrag" moesten worden gedetacheerd. Blijkbaar is het hun te doen om uit de gelederen te worden weggejaagd, en zoo dit niet spoedig gelukt, plegen zij diefstal of insubordinatie. Dat zij in den laatsten tijd meer tot deze laatste misdrijven hunne toevlucht hebben genomen, is daaraan toe te schrijven, dat de thans toegepaste straffen voor insubordinatie en diefstal veel geringer zijn, dan toen het straf- korps onder de auditie van Arnhem ressorteerde. Hunne redeneering is aldus: „ik moet nog 5 of 6 jaar dienenik steel een hemd of geef een onder-officier een klap; krijg daarvoor hoogstens een ot drie jaren enben er af. „De krijgsraden zijn hier dan ook aan de orde van den dag."

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1