OT*1 Laatste berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. 29 Augustus des morgens te 8 uren. Algemeen-Overzicht. de vergadering, na bestreden te zijn door dr. van Vloten. De geheele vergadering was in zekere spanning, toen v. VI. de onvoltooide schepping van prof. De Vries zou bespreken. Daar moest wat scherps volgen. En 't was dan ook zoo alleen bleef De Vries, althans rechtstreeks, erbuiten. Het verwonderde den Bloemendaalschen bistorie- vorscher niet, dat de heer Sythoff deze quaestie had ter sprake gebracht in de afdeeling Stoffelijke Belangen. Het geldt hier toch wel degelijk de stoffelijke Jbelangen van drie zeer bekende uit geversfirma's. Welk wetenschappelijk belang er echter kan gelegen zijn in het thans ingediende voorstel begrijpt hij niet. Men wil de regeerin gen ook verzoeken om het werk te bespoedigen, maar dat is onmogelijk. Een steun als men vragen wil kan alleen reden hebben, als er kans is dat het werk zal voltooid worden, eene kans die niet bestaat, nu wij na zoovele jaren nog zitten met drie onvoltooide letters. Met gebruikmaking van het geen er gearbeid is, moet een nieuw woordenboek worden begonnen, op een anderen voet aangelegd, die waarborgen kan geven voor voltooiing binnen niet al te langen tijd. Geene pogingen dus om dit onvoltooibaar werk in stand te houden. De Nederlandsche regeering heeft dat terecht begrepen, toen zij bij, den aanvang van dit jaar hare sub sidie heeft ingetrokken. De Nederlandsche taal zoeke haar Littré. Aldus de heer Van Vloten, die als hij eens met de taal meê mocht zoeken, wellicht zijne naspo ringen op de tribune zelf zou begonnen hebben. De betrekkingen tusschen den Nederlandschen en den Belgischen boekhandel schijnen van een aard te zijn, die niet bevorderlijk is aan het uit wisselen van letterkundige voortbrengselen. De heeren Sijthofl, Gualth. Kolff en Holkema zullen die zaak met drie Belgische boekhandelaars te hunner keuze onderzoeken. Na eenige woorden over het verslag van het voorlaatste congres te Brussel, dat nog niet uit gegeven is, maar toch nog in het licht zal ver schijnen, kwam er eene question irritante ter tafel. De heer Paul Frédéricq uit Gent sprak over „de inquisitie in de Nederlanden" en behandelde dat in de tegenwoordigheid van Thijm en Brouwers wat doornig onderwerp op den toon van den onpartijdigen geschiedkundige, zonder ook maar eene enkele uitdrukking te bezigen, welke voor den katholieken godsdienst kwetsend kon genoemd worden. Toch zag ik de oogen van pastoor Brouwers reeds vonkelen van den zuidelijken gloed, welke zijne geheele persoonlijkheid ken merkt. Hij verweet op de tribune aan Frédéricq, dat deze het onderscheid yerzwegen had tusschen de kerkelijke inquisitie (welker werkkring de heer Brouwers voorzichtig in het midden liet) en die staatsinquisitie, die tegen de kerk was gericht, en, in Spanje ontstaan, een werktuig was in handen van het absolute staatsgezag en in een anderen vorm vertegenwoordigde wat wij nog heden zien: de aanmatiging van den staat in kerkelijke zaken. Die inquisitie diende tot be dwang, zoo van de kerk, als van adel en steden, van alles, waardoor het absolute gezag gevaar liep ingeperkt te worden. Deze inquisitie werd zelfs niet afgeschaft door Pombal, den verdrijver der Jezuïeten uit Portugal, „die toch niet cleri- caal was." Er was geen tijd meer voor de voortzetting van dit veelbelovende tournooi, waarvan ik slechts de ruwe omtrekken weergaf. We zullen er echter meer van hooren. Brouwers heeft een boek be loofd, als het opstel van Frédéricq zal verschenen zijn in de handelingen van het congres. „Au revoir riep hij met uitdagend handgebaar zijn tegen stander toe, maar dan in een boek!" Bij deze zaak deed zich nog een incident voor, waarvan ik eerst later 'twas toen reeds nacht de ware heteekenis heb begrepen. Professor Sehaefer uit Jena, die in Nederland en België nasporingen doet naar de geschiedenis der Hanse, vroeg om over dit punt in het Duitsch het woord te voeren. Het congres weigerde hem dat verlof. Later, 't was de laatste en niet de minst belang rijke episode van het congres, welke ik bijwoonde, had ik het voorrecht tegenwoordig te zijn in een kring, waar ook prof. Sehaefer was. Er viel toost op toost, en ook de Duitsche geleerde sprak daar. Hij zal het niet euvel duiden, wanneer uw verslaggever hier mededeelt, wat hij over derede van den heer Brouwer zeide. Ik geef hem daar door het woord, dat het congres hem weigerde. Sehaefer beklaagde zich over die weigering, wijl hij uitgenoodigd was ten congresse en vooral wijl hij zoo gaarne over deze zaak had gesproken en het betreurde, dat Brouwers schijnbaar als overwin naar uit den strijd was getreden. „Es kocht e mir im Busen, sprak hij ongeveer, wenn icli das Alles hörte was der üerr Pastor Bromvers gesagt hat. Vnd da war es mir, der sum Con gresse eingeladen war, nicht erlaubt diesem Ilerrn Pastor Brouwers, diesem Verdrelier der Ge- schichte, die Wahrheit ins Antlits su sagen. Keeren wij echter terug naar de vergadering. Het was reeds laat geworden, reeds vijf uren en de Antwerpsche archivaris Hansen kon geen volle lucht meer geven aan zijne overtuiging dat de plat-Duitschers onze broeders zijn, die wij op moeten nemen m de uit het zuiden stammende Nederlandsche beweging. Gaarne hadden wij hem dat punt breeder hooren ontwikkelen. Het op treden van den heer Stork in de eerste zitting, waarvan ik u schreef, had aan deze zaak geen goed gedaan, en het is jammer dat het congres niet in de gelegenheid is geweest het gansche betoog van den heer Hansen te hooren in de plaats van de enkele mededeelingen, waarmede wij ons moesten tevreden stellen. Wij kregen echter honger. Het volgend congres zal in 1881 te Breda worden gehouden. Haarlem, ook voorgesteld, bleef in de minderheid. Bij het bepalen dezer zaken gaf de heer Adriaansen aan zijne Zuide lijke medebeoefenaars der congres-kunsten en -wetenschappen in overweging om in 1880, België's jubeljaar, eeu feest aan te bieden aan de Neder landsche congresvrienden en wilde de heer Périer dat doen plaats hebben bij de onthulling van het monument voor Breidel én De Koninck in Vlaan deren. Périer vond daarbij gelegenheid om der lieftallige mejufvrouwBiemans, die zich bereid had verklaard aan die feestviering mede te werken, een welgekozen compliment te zeggen. 't Was kwart vóór zessen toen, na de gewone plichtplegingen, Jan van Beers het congres sloot. De feesten waren nog niet gesloten. Een half uur later zaten wij met eeu tweehonderdtal goed gestemde gasteu aan een maaltijd die de rij der feesten waardig sloot. Van het begin tot het einde toch was in de Meehelsche feesten de werking kenbaar van eene uitnemende inrichting. Géets, de vader van dit feest, had aan zijne zijde de twee secretarissen, Van den Branden en Regen- morter, die wedijverden in beleefdheid en voor komendheid jegens de vreemde gasten. Door hunne zorg is .ik zeg dit zonder voorbehoud het feestelijke deel van het congres in alle opzichten volkomen geslaagd. In menige hartelijke toespraak werd dat door ons Nederlanders daar erkend, doch ik zou niet gaarne deze congres- indrukken besluiten zonder er ook hier in het Noorden openlijk getuigenis van te hebben afgelegd. Een deel dier goede inrichting was de gelegenheid welke aan de vertegenwoordigers der drukpers was gegeven om hunno taak naar bebooren te volbrengen. En in de afdeelingen èn in de algemeene vergadering was op hen gerekend. Zij ontvingen ook nog de beleefdheid van aan het diner de gasten te zijn van de regelingscommissie en het voorrecht, dat de heer Van Regenmorter aan den voor hen bewaarden hoek van een der tafels hun de honneurs van den maaltijd bewees. Zal iku nog veel zeggen van de heildronken, die ik daar hoorde Mij dunkt, gij kunt ze u wel voorstellen, de onderwerpen althans. Den gloed en de welsprekendheid, die cr bij vele de hooge waarde aan gaven, kan ik u toch niet weergeven, en de enkele woorden zouden u slechts een flauwe afspiegeling kunnen bieden van wat er aan dien maaltijd gebeurde. Laat ik dat dan ook niet doen, en laat uwe lezers, die mij tot hiertoe hebben willen volgen, nu ook mijne verzekering gelooven, dat er warm, dat er goed is gesproken. Nog enkele uren „plakkens", waarvan ik u zooeven de bijzonderheid omtrent prof. Sehaefer mededeelde, en het congres was afgeloopen en vergaderd bij zijne ze3iien oudere broeders. Het is een afgestorvene, die leven blijft onder mijne aangenaamste herinneringen, en ik spoorde terug naar het noorden, rijker aan vele,aangename kennis makingen, met eenigen twijfel wellicht aan het rechtstreeksch nut van congresbesluiten, maar met de volle overtuiging, dat samenkomsten nuttig zijn en wenschelijk, waar vertegenwoordigers elkander ontmoeten van twee volken, die in menigen zin aangewezen zijn elkanders vrienden te blijven. onderscheidingen. Vergunning verleend aan de na te noemen personen, tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld: dr. J. J. van Oosterzee, hoogleeraar aan 's rijks universiteit te Utrecht, het door de keizerin van Rusland ingestelde onderseheidingsteeken, bestaande in een zilveren gesp, hem verleend wegens betoonde hulp aan het Evangelisch Laza- reth te Sistowa; mr. F. H. R. R. baron Fagel, opper-hofmaar- schalk, opper-intendant der kon. paleizen, groot kruis der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk van Saksen-Weimar Eisenach dr. M. W. C. Gori, lector in de militaire ge nees- en heelkunde aan de universiteit te Am sterdam, Koninklijke militaire orde van de H. Maagd of der Ontvangenis van Villa Vi$osa van Portugal jbr. mr. 0. J. A. den Tex, burgemeester van Amsterdam, commandeur der orde van den Wit ten Valk van Saksen-Weimar. betaalmeesters. Benoemd tot betaalmeester: te Zwolle, D. baron van Slingelandt, thans be taalmeester te Zutfente Zutfen, jhr. G. F. baron van Asbeck, thans betaalmeester te Almelo. 1 [middelbaar onderwijs. De heer J. M. A. Kramps, leeraar aan de R. H. B. S. te Roermond, is benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkunde bij de Kon. militaire academie. Benoemd tot leeraren aan het gymnasium te Amsterdam in de Grieksehe en Latijnsche talen en letterkunde drs. W. C. N. BoIIaan, F. L. Abresch en H. P. Meijer; in de wis- en natuur kunde A. Kettner, math, et.phil. üat. doctorandus, thans allen tijdelijke leeraren aan die inlichting; tot leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de H. B. S. met öjarigen cursus voor jongens J. Yaux. does, 28 Aug. Na afgelegd examen, zijn heden aan de H. B. S. voor jongens toegelaten Tot de voorbereidingsklasse I. G. J. van den Bosch, J. A. Koert, J. de Witt Hamer, L. C. van der Feltz, M. A. Ramondt, A. E. v. Dishoeck, L. Boshoff, A. F. Meijers, L. S. Bannet, A. Geill, A. J. F. Pompe van Meerdervoort, A. Adriaanse, F. S. M. de Casembroot, H. P. van der Heli, C. G. van den Ende, (voorwaardelijk) P. Van Parcken, L. M. Van Kogelenberg, J. W. van Aken, en S. E Stokmaus, (de vier laatsten moeten Zater dag a. nog een vergelijkend examen afleggen.) Tot de eerste klasse, A. Ossewaarde en F. P. H, C. Borel Tot de vierde klasse, als toehoorder, J. P. den Hollander. De luit. t. z. Ie kl. H. R. J. J. Thorhecke, be- hoorende tot de rol van Zr. Ms, schroefstoom- sehip Van Galen, wordt met 10 Sept. a. eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant bij den kommandant der oefeningsdivisie en op nonactiviteit gesteld. De luit. t. z. 2e kl. P. H. Prager, dienende aan boord van Zr. Ms. ramschip Guinea, wordt met 1 Sept. a. overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en vervangen door den luit. t. z. 2e kl. J. C. van Wessem. De off. van adm. 2e kl, P. K, S. Metman, dienende aan boord van Zr. Ms. monitor Adder, wordt met 15 Sept. a. op nonaetiviteit gesteld en vervangen door den off. van adm. 2e kl. W. F. Klompé. &MM&U 18m$Uu. Heden middag is een der matrozen van de alhier aan de Loskaai liggende schoener Hout handel, terwijl hij bezig was eenige werkzaam heden aan den kluiverboom te verrichten, daaraf gevallen en, op de bazaltglooiicg in het kanaal terecht komende, ernstig verwond. Door de beide brugwachters aan de kanaalbrug werd hij uit het water en aangezien hij bewusteloos was van een wissen dood gered. Op raad van een ter plaatse aanwezig geneesheer werd de gewonde, die Dupont genaamd, 18 jaar oud en te Vlissingen woonachtig is, naar het gasthuis vervoerd. Misbruik van sterken drank schijnt weder de oorzaak van het ongeluk te zijn. Een der grootste brandkasten-fabrikanten uit Duitschland, de firma Pohlsebröder te Dort mund, heeft aan de tentoonstellings-cömmissie te Arnhem per deurwaarders-exploit te kennen ge geven, dat zij zich van den wedstrijd terugtrekt, daar de proeven, welke genomen worden, niet beantwoorden aan het programma, waarbij ver langd worden tegen billijken prijs brandkasten voor kleine kantoren en particulierende proeven welke genomen worden zijn zeer goed voor brand kasten van p. m. f 1000, doch niet van p. m. f 350; het gevolg is, dat de tot dusverre beproefde brandkasten allen gehavend te voorschijn komen. (Zw. Ct.) In het afgebrande entrepot te Dordrecht was aau thee voor f 200,000 geborgen, waarvan niet veel terecht zal komen. 'sNachts te éen uur brak een ladder in den tuin, waardoor een weesjongen en een reeds uit het weeshuis ontslagene, die met de brandspuit van het weeshuis aanwezig waren, gekwetst wer den. Zij werden spoedig naar het gasthuis over gebracht. Groote diensten werden vooral door het korps pontonniers bewezen. Te Deventer was het Maandag gedurende den dag rustig. Patrouilles doorkruisten de stad. De burgemeester heeft bij verordening verboden, zich met meer dan drie personen op de straten te vereenigen. Voorts verzoekt hij alle welgezinde ingezetenen om zich niet door nieuwsgierigheid te laten ver leiden om de volksmenigte nog te vergrooten. In den avond groeide de menigte op den Brink weder aan. Toen zij op de eerste waarschuwing van de politie niet uiteenging, kwam een patrouille der cavalerie en maakte een charge, waarbij een paar personen gewond werden. De orde werd verder niet verstoord. Gedurende den geheelen avond kruisten patrouilles. Te 11 ureu rukte de cavalerie in; de infanterie bleef echter den ge heelen nacht op de been. Binnen weinige dagen zullen uit Nederland een achttal ambtenaren van den waterstaat, die daartoe van het Nederlandsche gouvernement vergunning hebben verkregen, zich voor geruimen tijd men spreekt van drie jaren naar Sze- gedin (Hongarije) begeven, teneinde daar de noodige verbeteringen aan dijken en rivieren aan te brengen. Ook uit andere landen zullen daar waterbouwkundigen in dienst komen. (Vad.) Een Russisch stoomschip, de A. E. NordensJcjold genaamd, is op reis naar de Behringstaat, om levensbehoeften voor de Noordpool-expeditieover te brengen, bij Nemora geheel vergaan. De be manning is gered. Langs de volgende hoofdrouten werden in 1878 van en naar Engeland, naar en van het vasteland vervoerd via Calais 260,603 reizigers. Boulogne .144,838 Dieppe 140,007 Havre 26,258 Ostende 27,408 Als redenen van het hooge cijfer via Calais worden opgegeven, in de eerste plaats de Parijsche tentoonstelling, en in de tweede plaats het gebruik van het zoogenaamde tweelingschip, dat tegen woordig tusschen Dover en Calais dienst doet en dat de reizigers voor zeeziekte schijnt te behoeden Het vele gebruik, dat van dit schip gemaak t wordt, kan blijken uit de opgave dat van Juni tot October van het vorige jaar niet minder dan 56,182 reizigers daarmede vervoerd werden. Gisteren is alhier, in het openbaar, te koop aangeboden 1. Het hofsteedje Waterbeeke, aan den Seis- weg te Middelburg, groot 52 aren 75 centiaren, verkocht voor f 3500. 2. 33 aren 90 centiaren moestuin aldaar, ver kocht voor f 1107. 3. 25 aren 50 centiaren moesland aldaar en 4. 22 aren 80 centiaren moesland aldaar. Samen verkocht voor f 1500. 5. 41 aren moesland aldaar, verkocht voor 1005. 6. 23 aren weiland aldaar, verkocht voor 500. 7. 62 aren 40 centiaren weiland aldaar, ver kocht voor f 1202. 8. 63 aren 70 centiaren weiland, aan het Dommiswogje, gemeente Koudekerke, verkocht voor f 1280. 9. 1 hectare 15 aren 40 centiaren weiland, in de gemeente Grijp skerke, verkocht voor f 2500. 10. 42 aren 50 centiaren weiland aldaar, ver kocht voor 990. 11. 1 hectare 4 aren weiland en sprink aldaar, verkocht voor 1951. 12. Een woonhuis en erf, aan den Seisweg, gemeente Middelburg, verkocht voor 500. Door burgemeester en wethouders van Middel burg werd heden namiddag, ten raadhuize, in het openbaar, aanbesteedhet verdiepen van een ge deelte der Heerengracht, van de Sint Joris voetbrug tot aan den dam bij de Korte Noord straat, benevens het baggeren van eene geul van die voetbrug tot aan de Seisbinnenbrug, met het vervoeren van den uitkomenden grond. Ingekomen waren drie biljetten van de heeren: A. Foudraine, te Goes, voor f 4792P. Wonder- gem, te Middelburg, voor f 4682 en J. M. Zietse, te Vlissingen, voor ƒ3880. Het werk is aan den laagsteö inschrijver gegund. Londen. De Times ziet in de samenkomsten van prins Bismarck en graaf Andrassy het bewijs van de voortdurende goede verstandhouding tusschen Duitschland, Oostenrijk en Engeland, welke ten doel heeft Rusland te beletten den wil van de meerderheid der mogendheden te trotseeren. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. tracht lucht zee N. Shields 15.0 WZW 7 1. bew. kalm Sylt 11.6 W 8 bew. Hartlepool 14.7 WNW goed kalm Swinemunde 9.0 W 6 z. bew. Hamburg 8.2 ZW 6 bew. Delfzijl 8.8 Z W 4 z. bew. Groningen. 8.8 ZW 3 z. bew. Helder. 9.1 ZW 5 betr. deining Yarmouth. WZW 5 1. bew. deining Vlissingen. 6.0 WZW 5 z. bew. Maastricht 3.2 ZW 3 bew. Valentia 7.9 WNW 4 z. bew. golvend Portsmouth. w 6 hol Grisnez 5.7 WZW 7 bew. Parijs 1.5 ZW 3 betr. St. Mathieu. 2.4 W 4 betr. Biarritz 1.5 zo 4 1. bew. Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: M. 5.9 H. des namiddags: Barometer te Middelburg (Graanbeurs)760 Thermometer 28 Aug. 's av. 11 n. 59 gr. 29 Aug. 'smorg. 8 u. 61 gr. 's midd. 1 u. 68 gr. 's av. 5 u. 68 gr. In den tijd van rust in de buitenlandsche politiek, welken wij in deze koele zomermaanden beleven, is het minder dan ooit raadzaam om aanstonds geloof te heehten aan berichten, die ook maar een weinig den geur hebben van sensatie-nieuws. Dat dunkt ons ook van toepas sing op een uit Madrid aan La France geseind bericht, waarin een onverwachte moeilijkheid gemeld wordt, die gerezen zou zijn tegen het huwelijk van deu koning van Spanje en aarts hertogin Maria-Christina, die de schoone idylle van jeugd en liefde vieren aan 't strand van Areachon. De diplomatie bemoeit zich en het is hare taak met dit huwelijk, en bij andere moeilijkhedendie echter geene zorg baarden, zou zich nu onverwachts eene door Oostenrijk gestelde voorwaarde voegen, welke voor de Spaansche regeering onaannemelijk schijnt en wel eene der laatste is, welke men vermoeden

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2