BTJITEULA1D. Correspondentie. Réci ames. Handelsberichten. Weerkundige waarnemingen, 26 Augustus des morgens te 8 uren. w w Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Graanmarkten enz. frozen van Effecten. HAMEN der plaatsen. N. Shields Sylt Hartlepool Swinemuude Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. Vlissingen. Maastricht Valentia Portsmouth. Grisnez Parijs. St. Mathieu. Biarritz. Ba- rom, afwijk. •13.7 6.8 •15.2 3.5 4.3 6.1 7.8 7.5 6.1 4.0 5.6 Wind richt. kracht Toestand der lucht 6.9 1.6 2.7 0.9 W ZW WZW WZW ZW ZZW Z ZW WZW ZZW WZW WNW WZW ZZW ZW 4 4 4 4 3 1 3 5 3 3 6 6 6 3 4 2 z. bew. regen goed betr. 1. bew. 1. bew. bew. z. btw. bew. 1. bew. z. bew. betr. goed regen 1. bew. bew. bew. zee kalm kalm deining deining golvend hol Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 3.5 H. des namiddags: Barometer te Middelburg (Graanbeurs)760 Thermometer „25 Aug. 'a av. 11 u. 55 gr. 26 Aug. 'smorg. 8 u. 59 gr. 'smidd. 1 u. 65 gr. 's av. 5 u. 56 gr. De Fransche minister van onderwijs heeft een eersten stap gedaan tot uitvoering der wet van 9 Augustus 1879, betreffende de oprichting van normaalscholen voor de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen der lagere scholen. Bij die wet wordt aan ieder departement de oprichting van twee zulke scholen, eene voor onderwijzers en eene voor onderwijzeressen opgelegd, als eene verplichting, aan welke binnen vier jaren voldaan moet worden. Slechts bij uitzondering kunnen enkele kleine departementen zich met hun tweeën vereenigen in de oprichting van éene school. De minister heeft in eene aanschrijving de voornaamste bepalingen dezer wet onder de aandacht der prefecten gebracht, hen gewezen op het gewichtig belang daarvan en hen uitgenoodigd om zoo spoedig mogelijk aan de algemeene raden de noodige voorstellen tot hare uitvoering te doen. De kosten zuilen ten deele worden gedragen door het departement en ten deele door de schatkist; maar, voegt de minister erbij, de mildheid van den staat zal afhangen van die, welke de alge meene raden toonen. Ook wenscht hij dat de prefecten hun invloed zullen aanwenden, om door de gemeentebesturen beurzen voor het plaatsen van kweekelingen op deze normaalscholen be schikbaar te doen stellen. Door deze maatregelen hoopt Frankrijk in te halen wat het vóór 30 jaren verzuimd heefthet volk, waaraan men het algemeen stemrecht toe kende, ook door onderwijs op eene hoogte te brengen om van dat geweldige wapen een ver standig gebruik te maken. Zwaar zijn de rampen geweest, welke het land overkomen zijn door de onkunde der kiezers-massa, die onder het tweede kiezerrijk ja en amen zeide op al wat de regee ring of hare vertegenwoordigers haar voor praatten. In de harde school der practijk heeft men leeren inzien wat aan het algemeen stemrecht eigenlijk had moeten voorafgaan, maar nu althans het dient te vergezellenbeter en meer algemeen onderwijs voor het volk. Zoo ergens, dan is hier het „beter laat dan nooit" op zijne plaats. Intusschen is in al de algemeene raden eene verklaring vóór of tegen de nog aanhangige wetsontwerpen van den minister Ferry voorge steld. De volledige uitslag der stemmingen is nog niet bekend, maar vooral tegen het bekende art. 7 der wet op 'thooger onderwijs rijzen, ook van liberalen kant, \ele bewaren. Het nut om maatregelen, die aan de beslissing van 't parlement onderworpen zijn, op deze wijze een soort van voorloopige behandeling in extra-parlementaire lichamen te doen ondergaan, wil ons niet duidelijk worden. Het maakt den werkkring van 't parle ment óf overbodig, óf zeer moeilijk; in elk geval belemmert het zijne souvereine onafhankelijkheid. Voor de kennis van wat in Frankrijk omgaat, is de wetenschap niet onverschillig dat in den loop van dit jaar, naar officieele opgaven, 769,140 mannen gedurende korter of langer tijd onder de vanen zullen geroepen worden tot oefening in den wapenhandel. Daarvan telt het active leger 479,100, de reserve 147,420, het territoriale leger 142.720. Het oorlogsbudget bedraagt 360 millioen gulden, wat voor groote zuinigheid doorgaat, daar alleen dere serve van het jaar 1874 ditmaal onder de wapenen komt. Het volgende jaar zullen ongeveer 900,000 man opgeroepen worden en de kosten dus naar evenredigheid stijgen. Hoeveel normaalscholen zullen er wel opgericht moeten worden en hoe lang zullen ze aan het vormen van verstandige burgers gewerkt moeten hebben, alvorens het voor de regeeringen onmogelijk, en daardoor ook onneedig, zal zijn geworden, om aan de volken zulke verpletterende lasten op te leggen Den sultan van Turkije zal deze vraag niet onder de oogen komen, doch zijn minister Zuhdi- pacha heeft reeds gedaan alsof hij haar gelezen had. Niet echter uit menschlievendheid, noch op grond van juiste staathuishoudkundige begrippen, maar alleen omdat de schatkist letterlijk leeg is en men dus een catastrophe financière, alias bankroet, als onvermijdelijk beschouwt, beeft de Porte besloten zoo spoedig mogelijk eenige lich tingen naar huis te zenden en haar leger tot 100,000 man terug te brengen. Nog meer dan genoeg, zou men zeggen, voor een land dat bankroet gaat. Graaf Andrassy is heden voor een dag te Gastein op visite bij prins Bismarck. Omtrent zijn opvolger bestaat nog geen zekerheid; daar entegen wordt thans weder gesproken over de mogelijkheid dat Andrassy zelf als minister-presi dent van Hongarije zou optreden. Het oogmerk zou zijn, de banden tusschen de beide deelender monarchie te versterken en niemand acht men tot dit aanvaarden der nalatenschap van Franz Deak meer geschikt dan den afgetreden minister van buitenlandsehe zaken. Of zijn optreden echter weder geen verandering in het clericaal getinte Oostenrijksche ministerie ten gevolge zou moeten hebben, staat te bezien. Het koninklijk woord van Leopold II te Door nik, waarvan wij gisteren onder Laatste berichten kortelijk melding maakten, heeft een gunstigen indruk in België teweeg gebracht. De liberale bladen verklaren reeds de vermaning van een dracht ea matiging, bij het naderen der nationale feesten van 1880 tot hen gericht, ter harte te zullen nemen. De clericalen, die zich aanvankelijk aan die feestviering wilden onttrekken, zullen daarbij moeilijk kunnen volharden en in elk geval niet kunnen nalaten het voorbeeld van gematigd heid, door hunne tegenstanders gegeven, al is het ook slechts tijdelijk, na te volgen. Brussel, 24 Augustus 1879. Ieder, die van nabij de beweging der liberale Belgische pers heeft gevolgd, moet getroffen zijn door de eenheid van zin, welke zich daarin heeft geopenbaard omtrent de wet-Ferry op het hooger onderwijs, die in Frankrijk op verre na niet zulk eene algemeen gunstige ontvangst heeft gevonden in de republikeinsche pers. De bijval der Bel gische pers is volkomen beredeneerd; zij grondt zich ten deele op de overtuiging, dat met het oog op de algemeene vrijheid, het bestaan en de ont wikkeling der Fransche republiek eene noodza kelijkheid voor gansch Europa is. Neemt men dit als waarheid aan, dan kan men tevens niet twijfelen wat men doen moet in den tegenwoordigen staat van Frankrijk en staande voor het concor daat, dat de regeering niet wil opzeggen. Men moet zich wapenen tegen de machtige sociëteit van Jesus, die met den hartstochtelijken ijver der dweepzucht het erfgoed van Loyola arbeidt aan het werk der contra-revolutie. In België stoot men evenzeer als in Frankrijk op dien heilloozen invloed. Evenzeer hier als ginds prediken de Jezuïeten openlijk en in het geheim verzet tegen de wetten en vooral tegen de wet op het lager onderwijs, die onlangs is afgekon digd en die voorgoed de lagere school onttrekt aan den invloed en het gezag der geestelijkheid, evenals reeds de middelbare en hoogeseholen daarvan bevrijd waren. Doch de regeering zal zich evenmin laten bang maken door het tegenwoordig drijven, als het zich heeft laten weerhouden bij bet aanbieden van genoemde wet door de bedreigingen van de geestelijkheid, die blindelings de bevelen volgt van de Jezuïeten, welke de bisschoppen onder den duim hebben, zoozeer zelfs dat deze eer hunne voorschriften volgen dan die van den paus* Het ministerie Frère-Orban heeft te veel politiek voordeel uit deze wet getrokken, om de hand niet te houden aan hare strikte uitvoering. Van de eene zijde blijkt reeds, dat de geestelijkheid van den nood eene deugd zal maken en zich aan de. wet zal onderwerpen, zij het dan ook morrende, en van de andere zijde geeft het ministerie zich volkomen rekenschap van wat het aan deze wet verschuldigd is. De herziening der wet van 1842 op het lager onderwijs, een quaestie die reeds sedert 1846 aan de orde was, geeft haar de gelegenheid om minstens voor eenige jaren de vraag van het algemeen stemrecht op den achter grond te schuiven, terwijl deze vraag reeds in het vorige jaar rijp scheen voor beraadslaging. Be halve dit buiten twijfel belangrijk gevolg heeft de herziening der wet de volkomen eenheid her steld in den boezem der liberale partij in de kamers: de uiterste linkerzijde, evenals de rech terkant der liberale partij gaan denzelfden weg, geene afwijkende stem liet zich in de laatste zitting hooren dan die van prins De Ligne, die zelf daarvoor boete heeft gedaan door zich terug te trekken uit het openbare leven. Alles drijft dan ook het ministerie-Frère om te volharden op den ingeslagen weg, zoowel het belang der liberale party als zijn eigen belang, dat wil zeggen zijn lust om aan het roer te blijven. Zelden stond een ministerie steviger dan het tegenwoordig kabinet. Het heeft alleen te strijden tegen zijne natuurlijke vijanden, en in dien strijd heeft het geheel het ontwikkeld deel des lands naast zich. In het buitenland heeft men zich in de laatste dagen kunnen verbeelden, dat nog een ander gevaar het kabinet dreigde, van de zijde der socia listische partij. Dat gevaar bestaat echter enkel in de verbeelding en het dunkt mij niet zonder nut om die dwaling op te heffen. De gelegenheid is daartoe gunstig; want na jaren lang stilzwijgen heeft de partij gebruik gemaakt van de uitzetting uit België van een sociaaldemocratisch oud-lid van den Duitschen rijksdag, Johann Most, en van dr. Paul Brousse, oud hoofdredacteur van de Avant-garde, om meetings te beleggen, waar tegen die maatregelen moest geprotesteerd worden. De eerste meeting had Maandag den 17e<> plaats in de Zwaan, een der historisch bekende estami- nets van de Grande Place. Vergeefs zocht men er den ouden staf van deze socialistische bijeen komsten. Noch Paul Jansonthans kamerlid voor Brussel, noch Arnould en Terron, thans gemeenteraadsleden in gemeenten bij Brussel, noch Denys, de medewerker van Littré, noch de advocaat Robert, waren er verschenen. Het bureel was samengesteld uit figuranten zonder invloed noch talent, wat men ook kan Zeggen van de meeste redenaars, die er gesproken hebben in het Vlaamsch en in het Fransch. Zekere Bertrand, oud-corrector, bekleedde den voorzit- tersstoel, en maakte al een even armzalig figuur als zijne metgezellen aan de bestuurstafel. De beide eenige redenaars, die verdienen ge noemd te worden, zijn dr. De Paepe, een mystieke geest, een heethoofd zonder energie noch kracht, en een jong Luiksch student, Maurichard genaamd, een werkelijk welsprekend man. Deze laatste heeft de Russische nihilisten hemelhoog geroemd en de vrij talrijke vergadering, zooals ik u reeds in mijn vorigen brief schreef, ertoe gebracht om hare sympathie voor de Russische revolutio nairen uit te drukken. Van de commune is slechts terloops sprake geweest, en dat verdient de aan dacht. Het bevestigt bij mij de slotsom van reeds sedert eenige jaren voortgezette waarnemingen, na melijk, dat hier, iu plaats van den vroegeren invloed der Fransche socialisten, zich thans de invloed gelden doet van de Duitsche sociaaldemocraten. De Duitsche werklieden, die deze meeningen zijn toegedaan, zijn vrij talrijk te Brussel. Zij vormden ook de meerderheid der meetingen ik meen niet te ver te gaan in mijne beweringen, als ik zeg, dat de door hen op eenige Belgische heethoof den, menschen met weinig verstand en geheel onbekwaam om eene ernstige beweging te leiden, uitgeoefende invloed aanleiding heeft gegeven tot het organiseeren dezer meetingsdie echter het publiek volkomen kalm laten. Men zag ouder de hoorders wel enkele Fran- schen, die bekend staan als onverzoenüj ken, doch zij waren er niet als medewerkers, doch alleen als nieuwsgierigen, zooals hunne geheel passieve houding voldoende aanwees. Ware er nog een ander bewijs noodig, dan zou men dat kunnen vinden in het volgende feit. De Fransche socia listen zijn meestal mannen van de theorie, die systeemen samenknutselen. De Dnitschers daar entegen, vooral diegenen van de jongere socialis tische richting, zooals zij zijn te voorschijn ge komen na den Fransch-Duitschen oorlog en de betaling der miliarden, zijn eenvoudig op eigen, oogenblikkelijk voordeel uit en kennen het idea lisme der Franschen niet. Toen dan ook in de Zwaan zekere heer Delsaux, een oud-gediende van 1848, opstond en zijne theorie van de op heffing van den staat wilde ontwikkelen, werd hij door groot geschreeuw ontvangen en ontnam men hem het woord. De oude man, die alleen bleef staan, spreidde toen een werkelijk amusante redenaars-gevatheid ten toon. Zich beurtelings naar het bureel en naar de vergadering wendende, wierp hij hun deze woorden toe als de grootste beleediging, welke hem ten dienste stond „Gij zijt allen Bara's!" Daarbij moet men weten, dat verschillende redenaars reeds over den heer Bara bezig geweest waren en zij den minister van juatitie den knecht en den beul hadden genoemd van prins Bismarek. Een werkman beweerde zelfs, dat het onnoodig was er nog een leger op na te houden om onze neutraliteit te handhaven, omdat België reeds feitelijk eene onderprefectuur van politie van Berlijn was geworden. Het eenige gevolg, dat deze meeting van de Belgische leden der Internationale hebben kan, zijn de inlichtingen, welke de agenten van prins Bismarek dezen geven kunnen over de faits et gestes van de in grooter getale dan men wel denken zou naar België uitgeweken Duitsche socialisten. Dixi verzoekt ons, op de volgende tekort komingen der Middelburgsche politie de aandacht te vestigen lo dat zij niet belet, nu er eene bad-inrichting bestaat, die eenige uren In de week kosteloos toegankelijk is voor minvermogenden, dat opge schoten knapen dagelijks in het kanaal, even voorbij de Winferstraat, baden en zwemmen, tot ergernis der wandelaars en der passagiers van de voorbijvarende stoombarges; 2o dat zij ook andere onbehoorlijkheden, welke in de straten voorvallenniet tracht te beletten, maar daarentegen de heeren agenten, soms wel 3 a 4, vaak vereenigd zijn op plaatsen waar zij niet behooren als b. v.: op publieke verkoo- pingen, waar er meestal een is geëmploieerd met den lepel om het geld op te halen, of koopjes te doen. Bij het binnenkomen van het schip Utrecht, zag men aan de loskade vier van die heeren op en neder loopen, met welk doel acht de schrijver niet duidelijk, tenzij er op een of ander „verval letje" van boord gerekend mocht zijn. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) De Zalf van '4 Roode Kruis met teer tot grondstof, is een uitwendig geneesmiddel, dat in elk huisgezin aanwezig moest zijn, om bij voor komend geval dienst te doen. Wij wenschten wel, uit zuivere menschenliefde, dat alle huismoe ders van dit besef doordrongen waren. Want inderdaad, hoe dikwijls worden de onschadelijkste verwondingen gevaarlijk, ja ongeneeselijk, omdat men niet terstond een krachtig werkend middel bij de hand had. Hoe vaak hebben wij personen ontmoet, die voor altijd verminkt waren, omdat zij bij voorbeeld den voortgang van de vijt, of van een andere soortgelijke kwaal, niet hadden kunnen stuiten. Het zou te lang duren, hier alle gevallen van genezing op te sommen, die bij on geneeslijk geachte kwalen, door een methodisch gebruik van de Zalf van V Roode Kruis verkregen zijn. Deze zalf, bederfwerend, zacht en herstel lend, brengt den lijder terstond verlichting aan reeds de eerste maal dat zij wordt aangewend, en voert altijd eene spoedige genezing met zich. De eigenschappen van de Zalf van 't Roode Kruis, met teer tot grondstof, worden tegenwoor dig algemeen erkend, en hare krachtige uitwer king is onbetwistbaar. De personen die lijden aan verouderde of pas ontstane wonden of kwet suren, onverschillig van welken aard, huidaan doeningen, aderspattige en andere zweren, een voudige of klierachtige uitslag op het hoofd, warmtepuistjes, de vijt, die zoo dikwijls voorkomt en bijna altijd schadelijke gevolgen na zich sleept, bloedzweren en pestbuilen, lichte of ernstige brandwonden, enz. enz., worden spoedig genezen door het gebruik van deze heilzame Zalf. De Zalf van H Roode Kruis met teer tot grondstof wordt insgelijks met het beste gevolg aangewend bij ontsteking in den endeldarm of etterende aambeiën. Wij hebben by wonden van kanker- achtigen aard eene onmiddelijke verandering, gevolgd door genezing, opgemerkt. Men neme zich in acht voor namaak. Men vindt de echte Zalf van 't Roode Kruis met teer tot grondstof in de voornaamste apo theken. Te Middelburg, bij L. RIPPING. Rotterdam, 26 Augustus. Ter markt vanheden waren aangevoerd 1555 runderen; 273 vette, 9 nuchtere kalveren; 1145 schapen; 470 varkens; 120biggen; runderen 1» qual. 84, 2e qual. 68, 3e qual. 50; kalveren 1" qual. 90, 2e qual. 70, schapen 85 cent. Vlissingen, 26 Augustus. Boter per kilogram f 1.10 a f 1.Eieren f 3.60 per 104 stuks. Bergen op Zoom, 26 Augustus. Stuk boter ƒ1.-—, per halve kilo /0.63. Eieren per 26 stuks 1.05. Amsterdam, 25 Aug. 26 Aag STAATSLEEHINGEN, Nederl. Cert. N. W. Sch. 2$ pet. 65^ 65 dito dito dito. 3 79 78$ dito dito dito. 4 101$ 100f België. Certificaten2J Frankrijk. Origin. Inschr. 3 78$ Hongarije. Obl. Goudleen. 5 63 63 Italië. Cert. Adm. Amsterd 5 74$ Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 56 55f dito Febr.-Aug. 5 dito Jan.-Juli.5 57-jf 57$ dito April-Oct.57 is 57^ dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 80$ Portng. Obl. Btl. 1853/1869. 3 51$ 51$ dito dito 1876. 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/18155 Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 58$ 58$ dito dito 6" 1855. 5 80& 80$ Obligatiën 18625 85$ dito 1864 ƒ1000 5 93 dito 1864 1005 90$ dito 1877 dito5 S9ff 89$ dito Oostersche 1« serie 5 56$ 56$ dito 1872 gecons. dito. 86$ 86$ dito 1873 gecons. dito. 5 87 86$ dito 1850 le Leening dito. 4$ dito 1860 2" Leening dito. 4$ 83$ 83 dito 1875 gecons. dito 4$ 78 78 Cert. Hope C° 1840 4 dito 2e, 3' 4' Leen. 1842/44. 4 - Obligatie-Leening 1867/69. 4 76$ 76$ dito dito 1859 3 66$ 66$ Cert. van Bank-Assign. 6 39 39 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 15$ 15$ dito dito 1876 2 37$ 37$ dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 14& dito dito 1876 2 Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 lOff JO dito dito 1869 6 - 10$ Egypte. Obl. Leening 1876 6 - 45 Spoorw. dito 1876 5 61 Vereen. Staten. Obl. 1876 4$ dito dito 1871 5 101$ - dito dito 1861 6 102$ Brazilië. Obl. Londen 1865 5 dito Leening 1875 5 rr °9«

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 3