Laatste berichten. Benoemingen en besluiten Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. Landbouw. Rechtszaken. {jfc#. Weerkundige waarnemingen. 19 Augustus des morgens te 8 uren. N. Shields 1 - 1.2 4.8 2.8 zw 2 wzw 2.6 z 2.0 0 zzo z zw z zw w z BUITENLAND. Algemeen Overzicht. laten te worden, moeten hiervan vóor2Septembeï schriftelijk en vrachtvrij kennis geven aan den voorzitter der commissie, met overlegging van geboorte-acte en opgave der tegenwoordige woonplaats. Yoor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de Staatscourant. De St.-Ct. bevat de statuten der vereeniging tot bevordering van Christelijk schoolonderwijs te Zaatn8lag. Axel. De rekening der ontvangsten en uit gaven over 1878, door burgemeester en wethouders, den gemeenteraad aangeboden, sluit met een batig saldo van 1448.25. Het totaal der ontvangsten bedraagt ƒ24792.81 en dat der uitgaven 23344.56. Voor het onderwijs is dat jaar, met inbegrip van het verbouwen, enz. der school, uitgegeven eene som van 13637.16* Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben afkondiging gedaan van de op 3 Augustus jl. door den koning goedgekeurde verordening op de heffing en de invordering van het straatgeld. Vlissingen, 19 Aug. De heer Henri Pierre Winkelman, tot 1 Juli jl. burgemeester van Vlis- singen, is gisteren morgen, na langdurige ziekte, in den ouderdom van 66 jaren overleden. De gemeente verliest in hem een harer meest geachte ingezetenen. Sedert 1849 behartigde hij de be langen dezer gemeente. Eerst als lid van den raad; van 19 Juli 1861 tot l Jan. 1869 als wet houder en sedert dat tijdstip als burgemeester der gemeente. Hij heeft veel gewerktzijn tijd stelde hij geheel en al voor het welzijn van Vlissingen beschikbaar, zijn beste krachten had hij daarvoor veil. Uitstekend voorzitter van den raad, wist hij de beraadslagingen met kalmte en, zoover bereikbaar, met kortheid, te leiden en te sluiten. Humaan, steeds voor iedereen te spreken, heeft hij bij allen een gunstigen gedachtenis achtergelaten. Mogen de achtergebleven betrek kingen ook eene vertroosting vinden in de her innering dat zijn leven nuttig besteed is geweest. De overledene was sedert 10 Mei 1864 lid der provinciale staten van Zeeland; werd den 15en November 1865 benoemd tot lid van het Zeeuwsch genootschap van wetenschappen; terwijl hij in 1873 bij de opening der haven- en kanaalwerken alhier door Z. M. den koning begiftigd is gewor den met het ridderkruis der orde van den Neder- landschen leeuw. Vlissingen, den 19™ Augustus. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is besloten, zich per adres te wenden tot het ge meentebestuur, met het verzoek, om de haven en kaaigelden, de bruggelden en de tollen die op de wegen geheven worden, af te schaffen. De kamer overwoog dat bij den gedrukten toestand in deze gemeente eene poging moet gedaan worden tot verbetering van dien toestand. Zij meent dat in de eerste plaats daarvoor in aanmerking komen moet de afschaffing van elke belemmering of belasting die de vrije beweging van personen of van handel in den weg staan, en heeft daarom de bovengenoemde belastingen, als het meest voor de hand liggende, tot dat doel aanbevolen. Axel, 18 Augustus. In de Middelburgsche Ct. van Zaterdag 12 Juli 1879 komt het bericht voor dat de gemeenteraad van Axel afwijzend zou beschikt hebben op het voorstel van den inspec teur van het lager onderwijs in Zeeland, om aldaar eene normaalschool te vestigen, ter plaatse derhalve waar even als te Oostburg reeds sedert het jaar 1860 naar ik meen eene opleidings klasse van rijkswege bestaat, die nu door de normaalschool zou vervangen worden. De gemeenteraad van Hulst denkt over deze zaak geheel anders en is van inzicht dat eene normaalschool voor iedere gemeente eengewenschte zaak is, rijk aan vruchten, vooral ook met het oog op de wet van 17 Aug. 1878. Het wendt dus alle pogingen aan, om zoo mogelijk daar de normaalschool gevestigd te krijgen, hoezeer Axel daarvoor zeker het gewenschte punt schijnt te zijn en bovendien gevaar loopt ook zijn oplei- dingsklasse te verliezen. Amsterdam, 19 Aug. De heer F. J. W. H. Schmitz, chef der oude bekende firma Wijnand Fockink, herdenkt heden met een huishoudelijk feest het 200 jarig bestaan dezer wereldbekende en wereldberoemde likeurstokerij Het kleine gebouwtje in de Pijlsteeg, Waarin Wijnand Fockink deze zoo beroemd geworden fabriek oprichtte, is thans door onderscheidene ruime lokalen vervangen, waarin zich ook ma chinerieën bevinden Waardoor de onderscheidene likeuren worden bereid. Met noeste vlijt en em ':'kheid dit laatste epitethon mag hier gerust aan worden toegevoegd heeft deze fabriek een wereldberoemden naam verkregen, want in alle landen der wereld is Wijnand Fockink's likeur bekend en geliefd. Te dezer gelegenheid werden uit verschillende landen aan den heer Schmitz brevetten voor zijn fabrikaat uitgereikt. Amsterdam, 19 Aug. Het stoffelijk over schot van prof. W, Moll is heden, begeleid van véle vrienden, oud-leerlingen en leerlingen, te Muiderberg ter aarde besteld. Het aantal studenten van de universiteit van Amsterdam dat deze treurige plechtigheid bijwoonde was zeer groot. De meesten hadden zich in rijtuigen naar den schoonen, op ongeveer 4 uren afstand van de hoofdstad gelegen doodenakker begeven, waar vele beroemde mannen, o. a. Helmers en Wise- lius, rusten. Nagenoeg alle professoren en curatoren bewezen den eens zoo beminnelijken en geachten geleerde de laatste eer. Onderscheidene vrienden wezen bij de open groeve op 's mans groote verdiensten voor de wetenschap en de verliezen die deze, de familie- en vriendenkring en met zijn afsterven lijden, waarop de zoon van den overledene namens de familie diep bewogen dank betuigde voor de belangstelling en de eer zijn onvergetelljken vader bewezen. Niet zonder invloed op den toestand onzer lite ratuur is het feit, dat, tengevolge van 't overlijden van den heer D. A. Thieme, het fonds der firma verkocht zal worden, zoodat de Guldens-Editie, Van Lennep, Toussaint, Schimmel. Nederl. Auteurs, Neerland 's Bibliotheek enz. enz. in andere handen zullen overgaan. Dat ook G. L. Funke zich van zijne fondsartikelen gaat ontdoen en dat dus o. a. Multatuli onder den hamer komt, is zeker niet van gewicht ontbloot. Ook van andere aanstaan de groote fondsveilingen wordt gesproken. Natuurlijk is het voor de waardeering en ver spreiding van boeken twee zakeD, die niet altijd samengaan niet zonder belang of onze beste schrijvers naar Bolle öf Koster zullen verhuizen of niet. Er is niet van te voorspellen, maar de groote massa, die tegelijk aan de markt komt, moet dezen en gene wel huiverig maken en kans geven op speculatie. De Guldens-Editie bijv. telt p. m. 70,000 deelen, zoodat naar de laagste prijsberekening toch zeker nog ƒ9000 a ƒ10,000 noodig zal zijn voor dit eene artikel. Het is te hopen, dat onze groote uitgevers, in weerwil van de slechte tijden, onzen letterschat in veiligheid zullen durven brengen. Ter voorkoming van vergissingen deelen wij mede, dat een bericht omtrent de gedeeltelijke stremming van den stoombootdienst Middelburg Botterdam, in het Handelsblad opgenomen, geheel onjuist is. Zaterdag herdacht de heer A. Eijser, ontvanger der registratie en domeinen, zegel- en successie rechten, tevens bewaarder der hypotheken en van het kadaster te Goes, zijn vijftigjarig jubilé als ambtenaar in 's rijks dienst. Door de ten zijnen kantore werkzame ambtenaren werd den jubilaris een cadeau aangeboden, terwijl hij ook van andere zijden tal van blijken van waardee ring en deelneming ontving. burgemeester. Benoemd tot burgemeester der gemeenten Giessen en Rijswijk J. H. van Ouwerkerk. leger. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de kapitein R. J. van Hooydonk, van het 2e reg. inf. pensioenen. Op pensioen gesteld, op zijne aanvrage kolonel H. Onnen, bevelhebber in de 4e militaire afdeeling, en het bedrag van dat pensioen bepaald op ƒ2100 'sjaars. consuls. De heer G. F. Hoyer, benoemd tot consul-generaal der Nederlanden voor Columbia, met standplaats Barranquilla, is door de Colum- biaansche regeering als zoodanig erkend. Bedankt voor het beroep naar Westkapelle door den heer M. M. de Lint, predikaut te Otterloo. Blijkens bij het departement, van marine ont vangen bericht is Zr. Ms. schroefstoomscbip Marnixonder bevel van den kapitein-luitenant ter zee G. C. C. Thierens, den 18" Juli jl. van Simonsstad (kaap de Goede Hoop) vertrokken, ter voorzetting der reis naar Nederland. B^ beschikking van den minister van kolo niën, zijn de heeren E. J. W. van Dijk, M.Herz, P. H. van Andel, A. J. F. Veenstra, D. F. Uh- lenbeck, H. J. Wijers, F. K. Overduyn, T. J, H. van Driesscbe, F. Hoezoo, G. E. A. F. Rudolph, H. E. van Zwieten, C. E. van Kappen, P. Wijers, D. C. Rietbergen jr., H. W. Hoeke, T. M. van Hasselt, E. E. Klerks, H. B. van der Kolk, J. van der Dusssen, H.Engelken, J.Pompe,C.L. Thieme, J. Broers, J. H. Simon Thomas, J. H. van der Zweep, E. F. L. J. H. van Eelders, B. Erkelens, T. Gebhard, H. F. Hesselaar, F. G. Netscher, E. L. M. Kühr, J. P. van Driest, mr. A. L. E. Gastmann, mr. G. S. J. van Ronkel. mr. J. Reep maker, mr. M. C. Snellen van Vollenhoven, mr. R. Goddard, mr. H. Bakker, mr. H. D. L.Bouricius, mr. D. A. Pekelharing, mr. J. W. H.Bleckmann, mr. H. G. van Lawick en mr. J. Brunger, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd, de twee en dertig eerstgenoemden tot ambtenaar bij den burgerlijken dienst, en de elf laatstgenoem den tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. Door de industrieelen, inzenders op deArn- hemsche tentoonstelling enz. is het plan gevormd om, denkelijk op 30 Augustus a. s., een groot feest aan te bieden aan de verschillende commis- siën en personen, die mede hebben gewerkt tot het welslagen van de tentoonstelling. De kosten daarvan zijn geraamd op ƒ7500. Bij introductie kan een heer met twee dames (behalve 2 de persoon voor het souper) a 10. die feest bijwonen. Voor een eventueel tekort is nog een waarborgkapitaal vastgesteldbestaande uit 100 aandeelen ad 25. Het reeds ten vorigen jare gekoesterde voor nemen om eene der grootste Belgische liedertafels hier te zien optreden, zal zich Zondag 24 Augustus verwezenlijken. Vorphéon royal van Brussel zal alsdan eene matinée geven in 't Schuttershof, waaraan een 100 tal harer leden zullen medewerken. Deze liedertafel zag zich herhaalde malen bekroond, ook in Nederland, bij wedstrijden te Rotterdam en Amsterdam, verder te Gent, St. Denis, Limoges enz. terwijl zij onlangs den grand prix d'honneur behaalde op het internationaal concours te Luik. Zij treedt op onder de leiding van den heer Edouard Bauwens, professor aan het Conservatoire royal te Brussel. Weldra zal het programma verspreid worden. Ten einde zooveel mogelijk een ieder in de gele genheid te stellen eene hier zóo zeldzame uitvoe ring by te wonen, zal de éntreeprijs slechts ƒ0.50 bedragen. Wanneer de ontvangst eene bepaalde som ter gedeeltelijke tegemoetkoming in de kosten te boven gaat zal het meerdere strekken ten bate van de armen dezer gemeente. Men schrpft uit Hoofdplaat aan de N. B. C.: Het is hier „half oogst," gelijk men in deze streken zegt, doch men is nog volstrekt niet half klaar gekomen met het inhalen van den oogst. Ook is deze, wat de erwten en boonen betreft, zeer min, en het vlas, dat geseheept werd, was van zeer middelmatige hoedanigheid. De gerst, die gesneden is en ook thans reeds voor een groot deel binnengehaald werd, is klein en bruin van korrel en leverde weinig op. De bruine en witte boonen zyn zoo goed als bedorven en de paardenboonen leveren zeer weinig en zeer klein goed. Alleen de tarwe, het karwijzaad en de suikerbiet beloven vrij goede opbrengsten. Jam- meriyk is het ook hier gesteld met de vroege aardappelen, die soms het rooien niet waard zyn, en ook de late soorten toonen veel bederf. De aalbessen en kruisbessen waren hier goed en groot, doch de ooftboomen leden veel door storm én regen, zoodat appelen en peren klein van stuk zijn en niet zeer overvloedig. De hooge raad heeft verworpen het cassatie beroep van J. Gaientaan uit Amsterdam, die door het hof aldaar ter zake van moord tot levens lange tuchthuisstraf' is veroordeeld. De minister van oorlog heeft bevolen, dat er by het 2e en 5e regiment infanterie by de aanstaande oefeningen proeven zullen genomen worden met het door de onderofficieren en minderen doen dragen van voetwindsels in plaats van sokken of kousen, 't welk in het buitenland zeer goed moet voldaan hebben. Deze dracht, die zeer luchtig en goedkoop is, vereischt eene zorgvuldige voorafgaande oefening in het aanleggen der banden of windsels. De fabrieken van vruchtensappen te Alphen a/d. Rijn, zijn thans in vollen gang en geven aan vele handen werk. Ofschoon de Westlandsche bessen door het natte zomerweder niet zoo groot en sapryk zyn als andere jaren, is de oogst toch vrij bevredigend. Jaarlijks breiden die fabrieken zich uit en bezwaarlijk kan men zich een denk beeld vormen van de hoeveelheid bessen, die verwerkt wordt, om aan de steeds toenemende binnen- en buitenlandscbe vraag te kunnen voldoen. Er is sprake van een samensmelting der Nederlandsche Vrouwenvereenigingen Tetselschade, Arbeid Adelt en Agatha-Vereeniging. Justine bracht dit punt ter sprake in de Huisvrouw en het bestuur van Tetselschade verklaart er zich mede ingenomen. Op de Nispensche heide onder Rosendaal heeft men Zaterdagmorgen den particulieren jacht opziener van den heer Gihoul, met name Kore- mans, doodgeschoten op den grond vinden liggen. Door het bestuur van den polder Noord- Linschoten is besloten tot stiohting van een stoomgemaal, ter vervanging van het thans bc« staande windgemaal. Door een onbekende oorzaak is heden namiddag omstreeks half vier uur brand ontstaan onder deze gemeente, naby Nieuw-en Sint Joosland. Een vijftal arbeiderswoningen is een prooi der vlammen ge worden. De inboedel der bewoners is gedeeltelijk gered. Persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren. De brandweer is op de plaats des onheils werkzaam. Het fregatschip India, heden ochtend te Rot terdam geveild, is gekocht door de heeren Den Bouwmeester, Borsius en Van der Leyé alhier, voor de som van 14.800. Parijs. Gisteren zijn de zittingen der depar tementale raden geopend. De republikeinen hebben in 57 departementen de meerderheid; de monar chalen in 33. De regeering heeft verklaard, dat de departementale vertegenwoordiging vrijelijk mag beraadslagen en wenschen nitbrengen over de wetten-Ferry. Amsterdam. Uit goede bron meen ik te kunnen mededeelen, dat binnen een paar dagen in de <S'taats-courant de benoeming van mr. G. van Tienhoven, thans wethouder van financiën, als opvolger van jhr. mr. C. J. A. den Tex kan worden tegemoet gezien. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. tracht lucht zee 3/ Z betr. kalm Sylt stil bew. Hartlepool ZO betr. kalm Swinemunde z. bew. Hamburg 3.1 2 1. bew. Delfzijl 0 bew. Groningen. O bew. Helder. 3.0 0 z. bew. kalm Yarmouth. bew. kalm Vlissingen. 3.3 O 1 z. bew. Maastricht 2.7 1 betr. Valentia 5.1 stil z. bew. kalm Portsmouth. 2 goed kalm Grisnez 4.5 1 betr. Parijs. 4.5 1 betr. St. Mathieu. 4.3 3 betr. Biarritz 1.7 1 z. bew. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenG. 0.9 V. des namiddags Barometer te Middelburg (Graanbeurs)762 Thermometer 18 Aug. 's av. 11 u. 56 gr 19 's morg. 8 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 70 gr. 's av. 5 u. 68 gr. De haast eindelooze quaestie van de regeling der Turksch-Grieksche grenzen Bchijnt een stap nader bij hare oplossing te zyn gekomen. De Porte heeft althans de pacha's Safvet, Savas en Ali Saib in commissie benoemd om met de naar wy meenen reeds benoemde Grieksche com missarissen te onderhandelen over de bepaling der grenzen. Veel zegt dit echter nog niet. Ook vroeger zyn dergelijke gevolmachtigden benoemd en men weet welke resultaten de bijeenkomst te Prevesa heeft opgeleverd. Ook toen geloofde menig Reuter-telegram evenals thans aan het op handen zijn van een voor beide partyen aanne melijk vergelyk. Men houde ons dus ten goede als wij in deze zaak hoegenaamd niets gelooven, dan wat met zekerheid en officieel te zien is. Men seint thans ook weder, dat de aan de Turk- sche commissarissen gegeven instructies geener lei beperking bevatten, dat deze heeren ten op zichte der grensscheiding dus geheel en al carte blanche hebben ontvangen. Reuter weet veel, maar verzint nog meer, en ook deze tyding be groeten wy met voorzichtig ongeloof. Het is alles behalve waarschynlyk, ja het zou den naam ongerijmd verdienen, indien reeds vóór de benoemde onderhandelaars hun werk hebben aangevangen, bekend was, welke bevelen zij van hunne regeering hebben ontvangen. Zoo er ooit iets komen zal van de uitvoering der bepaling in het tractaat van Berlijn, waarin de sultan wordt uitgenoodigd aan zijne Grieksche naburen eene belangrijke strook lands af te staan, dan moet dat vergelijk de vrucht zijn van loven en bieden tusschen beide partijen. En bij dergelijke onderhandelingen is de diplomatie zeer terecht niet gewoon open kaart te spelen met hare instructies. Het Reuter- telegram heeft dus veel van klinkklaren onzin. De algemeene raden der Fransche departemen ten hebben gisteren hunne werkzaamheden aan gevangen. Volgens den geest dezer instelling hebben hare leden zich te houden buiten alle politieke discussiën en mogen zij deze administra tieve lichamen niet veranderen in kleine provin ciale parlementjes, waar de algemeene politiek herkauwd wordt. Dat kan hoegenaamd geen nut hebben; laat beraadslagen wie beslissen moeten, en de openbare meening zal zich zelve wel lucht maken zonder daarvoor het orgaan van eene provincialo vergadering te behoeven. Met leed wezen zagen wy daarom, dat in den (lepartemen- talen raad te Beauvais de heer Lepère, de minis ter van binnenlandsehe zaken der republiek, eene redevoering heeft gehouden, waarin hy als de bedoeling der regeering te kennen geeft, dat de algemeene raden vryuit zouden beraadslagen over hunne wenschen betrekkelyk de ontwerpen van

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2