N°. 194. 122« Jaargang. 1879. Dinsdag 19 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel? Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 18 Augustus, Benoemingen en besluiten rechtEBLijke MACHT. Benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerech ten in het arrondissement Rotterdam, voor de kantons Rotterdam (eerste kanton) en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam, mr. J. Kalff, advocaat te 's Gravenhage; en is voorts aan de hierna ge noemde ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in bet arrondissement Rotterdam, met wijziging in zoover van het kon. besluit van 1 Mei 1877, no. 13, nader het vol gende rechtsgebied aangewezen, als: lager onderwijs. Benoemd tot onderwijzer aan de rjjks kweekschool voor onderwijzers te Nijmegen H. Jacobs, hulponderwijzer aan de leer school, verbonden aan de rijks kweekschool voor onderwijzers te 's Hertogenbosch. pensioenen. Ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld de kapitein le kl. bij het korps mariniers K. H. Koentze; onder toekenning van een jaar- lijksch pensioen van f 1400, en eene verhooging van f 225 's jaars, voor werkelijk verblijf in mi litaire dienst in 'srijks overzeesche bezittingenen koloniën en tusschen de keerkringen. marine. Bevorderd bij het korps mariniers tot kapitein le kl. de kapitein 2e kl. D. A. van Vuuren; tot kapitein 2e kl. de le luit. A. R. de Wendten tot le luit. de 2e luit. D. G. Vree- denberg. Onderwijs. Kerknieuws. Landbouw* GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt be kend, dat op Woensdag dett*20 Augustus 1879, des namiddags te balf 2 uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 15 Augustus 1879. De burgemeester voornoemd, SCHORER. De gemeenteraad van Middelburg zal, op Woensdag den 20en Augustus a., des namiddags te 1^ uur, eene openbare zitting houden ter be handeling der volgende zaken: mbsive curatoren gymnasium, voordracht leeraar; missive curatoren gymnasium, voordracht concierge; adres P. B. Oost Lievense, met voorstel van burgemeester en wethouders; voorstel burgemeester en wethou ders bestrating bermweg naar Vlissingen. Een bij het departement van koloniën ontvan gen telegram van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, dd. 12 dezer, bevat de navolgende berichten omtrent den staat van zaken in Atjeh: Na de vermeestering van 'svijands versterkin gen in de XXVI Moekim keerde in die landstreek, zoowel als in de XXII Moekim, de gevluchte bevolking langzamerhand terug, hoewel de te Selimoen (achter Gliëng) verzamelde hoofden haar dit met geweld trachtten te beletten. Een deel der hoofden nestelde zich te Lamtob in het gebergte op de grens van Pedir en verza melde daar een grooten voorraad wapens en levensmiddelen. De gouverneur heeft daarom eene krijgsmacht over zee derwaarts gezonden, op wier verschijning de hoofden zijn gevlucht, maar alle bergkampongs zich onderworpen hebben, met overgave van wapens en ammunitie. Sedert hebben de te Selimoen verzamelde hoofden, zoomede Toekoe Aris van de V Moekim, een algevaardigde naar den gouverneur gezonden, met brieven waarin zij hun verlangen naar de beëindiging van den oorlog te kennen gaven en hunne onderwerping aanboden, (St.-Ct.) (Onder onze rubriek Koloniën vindt men nadere bijzonderheden omtrent de krijgsbedrijven in de XXVI Moekim, waardoor onze troepen en hun dappere aanvoerder zich opnieuw verdienstelijk gemaakt hebben.) Vlissingen18 Aug. Heden is aan de "werf der koninklijke maatschappij de Schelde met goed gevolg te water gelaten, geheel gereed om nog heden te kunnen stoomen, een torpedovaar tuig, aangebouwd voor rekening van het depar tement van marine, waarmede binnen weinige dagen de officieele proeftocht op de reede van Texel zal geschieden. Dit vaartuig is van gelijke afmeting en capaciteit als dat door de firma Thornycroft, te London, aan de Nederlandsche regeeriDg is geleverd. De machines en alle in richtingen zijn aan de koninklijke maatschappij de Schelde vervaardigd. Xicrfkzee, 17 Aug. De heer H. G. Mu- lock Houwer alhier is gekozen tot hoofdingeland van het waterschap Schouwen, met 53 van de 105 geldig uitgebrachte stemmen. Onze stadgenoot, de heer D. G. Kröber Jr, lid der firma De Gebroeders Abrahams, is door den president der republiek Venezuela, generaal Guz man Blanco, die zich thans te Parijs bevindt, begiftigd met „de medaille van het borstbeeld van den bevrijder Simon Bolivar," naar aanleiding van door hem bewezen typographische en biblio- graphische diensten. In een brief uit Londen aan het Vaderland gericht, worden eenige bijzonderheden medege deeld omtrent de zittingen van het Congres voor de hervorming en codificatie van liet internationaal recht. Men leest daarin o. a. het volgende: Wij waren gisteren te gast bij den Lord Mayor van Londen in Mansion-House. Bijua 200 rechts geleerden van alle oorden der wereld waren aan gezeten ook het bier aanwezige buitengewone gezantschap van den koning van Siam behoorde tot de genoodigden. Van al de uitgebrachte toosten en zij waren talrijk was er misschien niet éen, dien Nederland meer op prijs kan stellen, dan die uitgebracht werd door het geachte lid der eerste kamer, den heer Borsius. Het is nog niet zoo lang geleden, dat lord Bea- consfield in een politieke redevoering niet van doode talen, maar van nations éteintes sprak en naast Venetië ook Holland noemde. Helaas Daar was geen verdediger om namens Nederland tegenover zulke insinuaties op krachtigen toon het Je Maintiendrai uit te spreken, en langen tijd bleef dit woord van den eersten Engelschen mi nister een smet op het hoofd van Nederland, waartegen niemand zijn stem verhief. Maar gis teren, op het diner van den Lord Mayor, in dezelfde zaal en aan dezelfde tafel, waar zoo menig woord gesproken is, dat naar alle oorden der wereld geseind werd, nam onze Borsius het woord op en op bescheiden wijze, zinspelende op die woorden van Beaconsfield, nam hij den hand schoen op, om met kernachtige woorden (in 't Fransch) de Engelschen toe te voegen, dat Neder land geen nation êieinte is en noch worden wil of zal. Ons Hollanders deden die welsprekende woorden goed. Omtrent de anti-revolutionaire candidatuur te Dokkum meldt Het Noorden, dat de heer Oppedijk, vóórdat de candidatuur-Kuyper gesteld werd, ge polst is, maar geantwoord heeft, zich in geen geval beschikbaar te stellen. Ook prof. Gratama had geweigerd, en de heeren baron Van Sytzama en Diemer, die mede op 'tgros stonden, trokken zich insgelijks terug. Met dr. Kuyper was vooraf over de zaak gehandeld en hij had geantwoord: „Als de heer Oppedijk of een der andere heeren niet willen, dan is het antwoord, wat mij betreft ongevraagd en ongeweigerd." Daaraan werd later nog toegevoegd„Heeft de heer Oppedijk gewei gerd, doe dan met mij wat ge voor God meent te moeten doen." Bij de verkiezing van een raadslid te Leiden, is de heer J. H. Donner, vroeger predikant bij de Christelijke gereformeerde gemeente, thans zen deling-directeur, verkozen met 446 stemmen, tegen 410 op den liberalen candidaat, prof. mr. S. J. Fockema Andreae. Op dit verschijnsel, dat de kerkelijke partijen ook bij gemeenteraads-verkiezingen in de steden zich met goed gevolg tegenover de liberalen beginnen te doen gelden, dient de aandacht te worden gevestigd. Het bevat voor de liberalen in meer dan éen opzicht eene niet te versmaden Tengevolge der benoeming van dr. J. P. Dozy tot inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Zeeland, is de waarneming van het adjunct inspecteurschap voor Noord-Brabant en Limburg door den minister van binnen'andsche zaken tijdelijk opgedragen aan dr. A, F. J. Ingenhousz te Breda. Er bestaat kans dat te Rotterdam een centraal- magazijn van de vereeniging Eigen Hulp zal' worden opgericht. Eenige belangstellenden willen voor eigen rekening en met eigen kapitaal de zaak vestigen. Alle distrieten in het land zouden uit dit magazijn bediend kunnen worden. Van eene mogelijke winst moet de helft uitge keerd worden aan de leden vaü Eigen Hulp, naar evenredigheid tot de door hen in het magazijn bestede sommen. Eene commissie, door het hoofd bestuur van Eigen Hulp benoemd, zou waken dat slechts zuivere en onvcrvalschte waren uit dit magazijn geleverd worden. Men moet echter weten op hoeveel leden, die de zaak steunen willen, men rekenen kan. Van hun aantal hangt het af of het plan doorgaat. Hbl Dinsdag 12 dezer, zoo wordt ons eerst heden medegedeeld, werd het personeel der Exploi- tatie Maatschappij, dat te Utrecht zijne bureaux heeft, in de gelegenheid gesteld het huldeblijk voor den heer 's Jacob bestemd, te bezichtigen. Te circa 1 uur begaf zich de commissie naar de villa Nieuweroord, de woonplaats van den heer F. 's Jacob. In gevoelvolle bewoordingen, werd daar het geschenk door den heer J. W. Stous Sloot, namens het. personeel, den heer 's Jacob aangeboden, die dat blijk van sympathie, als een kostelijke herin nering aan zijne neergelegde betrekking, aan vaardde en aan de commissie in de warmste be woordingen opdroeg, zijn dank aan geheel het personeel over te brengen. In de maand November a. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van aspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe acht plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De aspiranten behooren zich vóór 1 Nor. a., hij een cp zegel geschreven request, tot den minister te wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. De over te leggen stukken en de vereischte kundigheden worden vermeld in de Slaais-courant van heden. De minister van waterstaat enz. brengt in de St.-Ct ter kennis van belanghebbenden dat bij zijn departement, na vergelijkend onderzoek, een of meer klerken kunnen aangesteld worden op eene jaarwedde aanvankelijk van ƒ400. Het vergelijkend onderzoek vangt aan den 4en September, terwijl de aanvragen tot toelating uiterlijk 27 Aug. moeten zijn ingediend. aan mr. W. G. A. Scholten de" kantons Rotter dam (tweede kanton) en Gouda, ter standplaats Rotterdam aan mr. H. M. C. Poortman de kantons Schie dam, Brielle en Sommelsdijk, ter standplaats Schiedam; tot griffier bij het kantODgereeht te Harlingen, mr. J. Haitsma Muiier, thans ambtenaar van het openbaar ministerie hij de kantongerechten in het arrondissement Leeuwarden voor de kantons Sneek, Bolsward en Harlingen, ter standplaats Sneek; tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij 4e kantongerechten in het arrondissement Leeuwar den voor de kantons Sneek, Bolsward en Har lingen, ter standplaats Sneek, mr. C. Witholt, advocaat te Heerenveen; tot griffier bij het kantongerecht te Meppel mr. H. Smeenge, advocaat te Assen. Tot leeraren aan de hoogere burgerschool te Winschoten zijn benoemd de heeren P. van Too- renburg in de wiskunde, J. Franke in de ge schiedenis en A. de Jongh in het teekenen. Benoemd tot directeur aan de H. B. S. te Sneek, de heer dr. J. Andreae, te Harlingen. In den Bode van Volhsonderwijs (jaarg. 1879, afl. II) komt een besluit van het hoofdbestuur voor, genomen naar aanleiding van de besluiten der jongste algemeene vergadering. Te beginnen met 1° October zal namelijk door het hoofdbestuur een Maandblad worden uitgege ven, dat aatt alle leden franco zal worden toege zonden. Het tekort, door deze uitgave teweeggebracht, zal uit de reserve, die krachtens het saldo van vroegere jaren voorhanden is, worden goedgemaakt. Om intusschen met het gebruik maken van bedoelde reserve geen te groote verantwoordelijk heid op zich te nemen, wenscht het hoofdbestuur in het volgende jaar een vervroegde algemeene vergadering samen te roepen. Door die vergadering zal dan kunnen worden uitgemaakt, of, en zoo ja, op welken voet en uit welke middelen de uitgave van een periodiek geschrift zal worden voortgezetterwijl de inmid dels aangevangen uitgave te beter in staat zal kunnen stellen om daarover een gegrond oordeel te vellen. De heer H. van Velden alhier is benoemd tot evangelist der Belgische Christelijke Zendingskerk te Gent. In de St. et. is opgenomen het volgende verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland. De tarwe staat algemeen te dun; de bloei en vruchtzettingsperiode is niet gunstig geweest. Men verwacht dus, ook zonder verderen tegen spoed, slechts een middelmatig beschot, geraamd op 2225 hektol. per hekt. gemiddeld. Van de rogge geldt hetzelfde. Vermoedelijk beschot 2025 hektol. per hekt. Wintergerst komt meer Voor dan gewoonlijk. Ook dit gewas is niet vol opgegroeid, doch vrij goed ontwikkeld, zoo dat de opbrengst bij gunstig oogstweder, ruim middelmatig (4045 hektol. per hekt.) wordt geschat. Van de zomergerst is de stand voor het grootste gedeelte voldoende. De opbrengst schat men voorloopig op 25—36 hektol. per hekt. De haver is over het algemeen goed gegroeid. Hoewel zij hier en daar gelegerd is, zal de ge middelde opbrengst (geraamd 30—48 hektol. per hekt.) zeer bevredigend zijn. De boekweit (in Zeeland zeer weinig verbouwd) belooft eene vrij goede opbrengst. Van de paardenboonen verwacht men, wanneer verder geen tegenspoed wordt ondervonden, een vrij goed beschot (gemiddeld 2528 hektol. per hekt.) en eene buitengewoon groote stroo opbrengst. Alleen in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is de verwachting, over het geheel genomen, veel minder gunstig. Bruine- en witte boonen werden meerendeels als mislukt beschouwd. Van de eerste verwacht men hier en daar nog een klein beschot, 1015 hektol. per hekt. De stand der erwten is lang buitengewoon schoon geweest. De regens der laatste weken hebben echter de verwachting (gezonde vrucht en ruim beschot) voor een goed deel weggenomen. Het valt moeielijk omtrent de hoeveelheid iets te voorspellen. Van het koolzaad is de zaadzetting over het geheel gunstig geweest en wordt eene late, doch gemiddeld zeer bevredigende oogst verwacht, welke naar gissing 20—25 hektol. per hekt. zal kunnen bedragen. Het vlas heeft meestal eene goede lengte ver kregen, doch menig stuk ligt tegen den grond geslagen, wat vooral voor de zaadopbrengst hoogst nadeelig zal zijn. Toch schijnen de uit komsten over het geheel niet onbevredigend te worden geacht. Het karweizaad zal slecht» een tamelijk beschot, zoo aan zaad als aan stroo, opleveren. De nog bij kleine partijen geteelde meekrap had te veel nat en te weinig warmte voor eene goede ontwikkeling. De aardappelen stonden schoon te velde, docli hebben thaDS buitengewoon veel geleden van de regens der laatste weken. De knol der vroege soorten is zeer sterk aangedaan door het gewoon bederf, dat zich thans ook in Let loof der latere soorten vrij algemeen begint te vertooneu. Op de lage gronden is veel vrucht gerot, en er be-

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1