Laatste berichten. Benoemingen en besluiten Onderwijs. Kerknieuw s. Kunstnieuws. Landbouw. Verkoopingen en aanbestedingen. mann—Ckatrian voort met De loteling van 1813 en Waterloo. Van den uitgever W. C. de Graaff, te Haarlem, zagen wij twee vlugschriften: Over het wezen der grondwet en Algemeen stemrecht het laatste door L. Domela Nieuwenhuis. Op al deze werkjes hopen wij terug te komen. pensioenen. Met intrekking van het vroeger toegekende wachtgeld, pensioen verleend ten laste van den staat aan mr. W. J. baron d'Ablaing van Giessenburg, gewezen raad-adviseur bij het departement van justitie, ten bedrage van f 1541 'sjaars. De heer C. M. Dekker alhier, is benoemd tot godsdienstonderwijzer te Hellevoetsluis. Stavenisse, 14 Aug. Door de herbenoeming van den heer J. Dekker en de benoeming van den heer J. W. H. F. Buyze, van Katwijk a. Zee, tot hulponderwijzers alhier, is het personeel aan de openbare school thans voltallig. Kuim 54 pet. van het ingeschreven aantal leerlingen verzuimen tegenwoordig de school wegens veldarbeid. In Drenthe bestaat een gemeente Nieuw- Amsterdam, in die burgerlijke gemeente een kerkelijke (Christelijk Afgescheide) en in die ge meente een kerkgebouw en twee partijen, die heftig tegenover elkander staan. Volksoploopen hebben plaats en bloedige tooneelen staan te vreezen, want beiden willen de kerk hebben. De oude gemeente is er echter en zegt, met Mac Mahon: fy suis et fy restede voorganger nl. verlaat noch des daags, noch des nachts het kerk gebouw zijn bed is daarin gebracht. Bovendien is er voortdurend een wacht, die bij het minste onraad de partijgenooten oproept, om het gebouw te verdedigen. Zaterdag-avond te 8 uren naderde de politie met den nieuwen kerkeraad, met het doel om de tegenwoordige bezitters uit de kerk te verdrijven. Nauwelijks werd zulks opgemerkt of van alle kanten stroomde het volk toe en toen de politie voor de kerk kwam, vond zij voor de deur een driedubbele rij vrouwen opgesteld, terwijl de mannen aan weerszijden stonden. Aan het bevel, om de kerk te openen, werd niet voldaan en de politie is, zonder het doel bereikt te hebben, teruggekeerd. Gelukkig heeft zij geen geweld gebruikt, daar de gevolgen dan niet te overzien zouden zijn geweest. Ais een staaltje dier opgewond ent eid verhaalt de Asser Ct., dat toen in het gedrang iemand tegen een der veldwachters aanviel en deze, aan opzet denkende, uitriep„als je me nog weêr aanraakt, zal ikterwijl hij een beweging maakte naar den borstzak, er een geroep uit de vrouwen, voor het kerkgebouw geschaard, opging „schiet hier maar heen, wij gaan toch niet van de plaats zij zullen onze kerk niet hebben Door het comiié, belast met het beheer over den stedelijken Vlaamschen schouwburg te Brus sel, is tot directeur voor het speelseizoen 1879/80 benoemd de heer Victor Driessens, bestuurder van dea stadsschouwburg te Antwerpen. Beide schouwburgen zullen nu voortaan, ieder Smaal 's weeks, door hetzelfde gezelschap, dat te Antwerpen gevestigd blijft en met eenige krachten uit Nederland versterkt wordt, worden bespeeld. genoot van mr. Van der Voort kon ik het genot smaken Van geheel onbezorgd te leven! Welk een verzoeking was dat! Ik raakte bijna ver zoend met mijn lot. Eindelijk kwam de laatste avond van mijn bedenktijd, Den volgenden dag zou ik mr. Van der Voort waarschijnlijk het jawoord geven. In- tusachen had ik nog éen vrijen avond en daarvan wilde ik genieten. Iemand vroeg mij om te zingen en ik zong een paar opera-airs ik was in geen stemming voor tcedere minneliedjes van Tennyson. Toen ik van de piano oprees, stond Maurits Trépier naast mij. „Ik ga morgen van hier," zei hij. „Treed ik ook in iemands rechten als ik u om een laatste wandeling met mij verzoek?" Gedurende de geheele week had hij mij blijk baar vermeden. Hij had zich zeker voorgenomen zich niet met mijne eerzuchtige plannen te be moeien. Ik kon zijne smeekende oogen niet weerstaan, noch mijn eigen hart dat er evenzeer voor pleitte. We gingen dus naar buiten. Dien avond was er geen maan. Slechts de sterren schenen met een helder, kalm, koud licht. Stilte was er op de wateren en stilte was er tusschen ons. Het scheen of wij geen van beiden iets te zeggen hadden onder den invloed van dat nabijzijnd heengaan, dat ons voor jaren of voor altijd zou scheiden. Wie weet of wel ooit een golf des tijds ons op denzelfden oever weer zou doen stranden? Eindelijk verbrak hij het stil zwijgen, toen wij een kleine hoogte hadden be- Deze week had de gewone jaarlijksche rondgang plaats van den directeur, de twee onderdirecteu ren en 7 wijkmeesters der Maatschappij van Weldadigheid, om de verschillende te veld staande gewassen, de veehouding en boschbouw op de 6 landbouwhoeven en in kolonie 7 te zien en onderling te bespreken. Het resultaat van dezen rondgang, voor zoo veel de vermoedelijke uitkomst van de hoofdver- bouweu betreft, is over het algemeen: tevreden heid met den stand der gewassen, niettegenstaande den minder gunstigen zomer. De rogge wordt gemaaid en belooft een vrij goed beschot, zij het ook iets minder dan het vorige jaar. Haver en boekweit staan veelbelovend. De vroege aardappelen zijn best en schijnen aan de knol nog niet veel van de ziekte geleden te heb ben; de late staan nog te groeien en kunnen bij gunstig weêr in deze en de volgende maand nog zeer goed worden. De hooibouw is dit jaar niet ongunstig, maar toch minder dan in 1878, toen het ook een der beste jaren was. Turnips en Vutebaga (veevoeder) beloven eene ruime opbrengst. De bosschen, vooral de nieuw aangelegde, groeien naar wensch. Omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Noord-Brabant over 1879 kan het volgende worden gemeld: De aardappelen staan over het algemeen nog gunstig; de ziekte, die zich weder vertoond heeft, maakt echter de uitzichten zeer onzeker; de boek weit staat goed, bij droogte en matige warmte is een meer dan middelmatig gewin te verwach ten; de haver belooft, vooral op de hooge gron den, een rijk beschot, van de meeste zijden wor den omtrent dit gewas gunstige berichten ontvan gen; de tarwe, rogge en gerst doen een redelijk beschot verwachten; de erwten zijn goed gelukt, doch de boonen hebben door den regen veel geleden; de opbrengst van het koolzaad zal gering zijn; de wortelgewassen staan over 't alge meen goed te velde. De in Juni en Juli gevallen regen heeft aan de hooilanden groot nadeel toegebracht; de hoedanigheid van het hooi was over het algemeen minder goed en de opbrengst slechts middelmatig; met uitzondering van de peren en noten, beloven de boomvruchten zeer weinig. Over het algemeen geeft de stand der gewassen het uitzicht op een slechts middelmati- gen oogst. 1 """O "HSBsSSgltBli1Smiim Vlissingen, 15 Aug. Eene alleen reizende dame, die gisteren morgen met het stoomschip Prinses Marie alhier aankwam, begaf zich naar het havenstation en is daar, vermoedelijk zoekende naar zekere plaats, in een kelder gevallen, 's Middags toen een der bedienden van den kas telein zich in den kelder begaf om een vat bier open te steken, vond hij de dame in bewuste- loozen toestand onder aan de trap liggen. Nadat men haar boven gebracht en door de aangewende middelen eenigszins tot bewustzijn gebracht had, vernam men dat zij met de mailboot van Londen gekomen was en via Kenlen naar Hannover reizen wilde. Dadelijk werd geneeskundige hulp ontboden en de dame 's avonds per rader-brancard naar het gasthuis vervoerd. Haar toestand schijnt niet zonder gevaar te zijn. De echtgenoot der dame, die zich te Londen bevindt, is per telegraaf met het voorgevallene bekend gemaakt. Men verzekert dat het indringen van water in het ruim van het stoomschip Prinses Marie, waardoor eenige schade aan de lading is toege reikt waar wij stilstonden en op de donkere, altijd ruischende wateren staarden. „Ik had u zoo lief, Marcia," zei hij; „zult ge dat niet vergeten?" Ik antwoordde hem met een wedervraag. „Weet ge wel hoe uitermate arm ik ben?" „Arm in geld, ja; rijk in wat ik het hoogste schat." „Weet ge zeker dat, als ik u gehuwd had en gij voor ons beiden badt moeten tobben, n dit nooit berouwd zou hebben?" „Berouwd hebbenO, Marcia, als ge het maar hadt willen beproeven!" Welk een teederheid, welk een verlangen trilde er in zijn stem! „Ik zou het wel willen beproeven", zei ik zacht. „Zijt ge dan niet geëngageerd met mr. Van der Voort?" „Neen, ik heb mijn best gedaan om daartoe te besluiten. Ik zou hem morgen mijn antwoord geven, maar ik geloof dat ik het liever van avond zal doen." „Meent gij dat, Marcia? Meent gij dat gij het leven wilt ondernemen met mij, armoede en alles „Ja, ik meen het." Wat wij in het volgend half uur bespraken, zal ik niet herhalen, want ik wil graag voor eene verstandige vrouw doorgaan. Toen het om was waren wij begonnen onze plannen voor de toe komst te maken en gevoelden ons vroolijk, en gelukkig als twee kinderen. bracht, veroorzaakt is door een gebrek aan eea der patent-privaten. Tot veler teleurstelling is thans de gasfa briek te Overschie buiten werking. Zaterdag 11. heeft zij voor het laatst gestookt. Vele gasver- bruikers waren natuurlijk genoodzaakt de oude lampen op te zoeken of nieuwe te koopen. Enkelen wachten nog de dingen af, die komen zullen. Wat er worden zal van de straatverlichting en de verlichting in de kerken, is nog onzeker. Gebeurde het verleden jaar al een enkele maal, dat er geen avondkerk kon gehouden worden, omdat er geen gas was, en moesten de lantaarns om den anderen branden, aangezien anders het gas te spoedig verbruikt zou zijnnu is het nog erger. Steeds had (men gehoopt op verbetering, doch wat nu geschiedt had niemand verwacht. {B. mi.) Een kleine jongen, de zoon van een doof stommen schoenmaker te 'sHage, bracht voor zijn vader te Sckeveningen werk thuis eu hield het daarvoor betaalde geld, uit vrees van het te verliezen, trouw in de hand. Bij zijn terugkeer zette hij zich, vermoeid van den togt, op een stoep neder en viel in slaap. Zoo slapende liet hij het geld uit de hand, waarop hij rustte, glippen en dacht er bij het ontwaken niet aan, het weer op te nemen. Thuis komende, bemerkte hij tot zijn grooten schrik het verlies van zijn geld, ijlde naar de gewezen rustplaats tei ug en smaakte het zeldzaam geluk, het verloren bedrag ongeschonden op de plaats waar hij het had ach tergelaten weder te vinden. De Tramweg maatschappij te Rotterdam heeft thans den aanleg der lijn Beurs-Coolsingel- Centraalstation onderhanden, daar, wegens de werken van gemeentewege, de lijn BeursWil lemsplein nog niet voltooid kan worden. Het stelsel der rails zonder houten dwarsliggers blijft zeer goed voldoen. In de laatste dagen zijn eenige rijtuigen uit eene Belgische fabriek in dienst ge steld, die echter, om hunne meerdere zwaarte minder geschikt worden geacht dan die uit de Haarlemscbe fabriek. Maandag was het c-en heuglijke dag voor het eiland Terschelling, doordien de telegraaf kabel naar Vlieland werd gelegd. De regeering heeft daardoor aan den handel, de scheepvaart en de visschcrij een zeer grooten dienst bewezen. Van tal van gebouwen en schepen waaide de driekleur dan ook vroolijk. In een vergadering der voorloopige aandeel houders voor den aanleg van een paardenspoor WiïdervankZuidbroek, zijn de ontwerp-statuten na eenige amendementen aangenomen en is voor den tijd van een jaar het bestuur gekozen. Daar mede is de uitvoering verzekerd. Op de Luneburgerheide boort men naar petroleum. Men heeft reeds smeerolie gevonden op een diepte van 180 voet en hoopt dieper de petroleum te vinden. Eergisteren zette het congres van de Veree niging tot hervorming en codificatie van het interna tionaal recht zijne beraadslagingen in Guildhall te Londen voort. Sir Travers Twiss zat voor bij de discussie over averij-gros, terwijl in eene tweede zitting onder voorzitting van dr. Sievekjng uit Hamburg eene voordracht en beraadslagin gen werden gehouden over aanvaringen op zee tusschen koopvaardijschepen en de strafrechtspraak daaromtrent. Des avonds ontving de lord mayor de deelgenooten aan het congres ten getale van 200 aan een diner in Mansion House. Er heeft op de Theems weer een aanvaring plaats gehad tusschen twee stoombooten, de Vesta en de City of London. De passagier» van deze laatste, 100 in getal, hadden den tijd om op de vestadie het minst beschadigd was, over te gaan. „Zoudt ge denken dat al uwe fraaiigheden te zamen genomen uwe tante Dagon wel twee dui zend dollars gekost zullen hebben vroeg hij ernstig toen Wij naar binnen gingen. „Juist ongeveer zooveel, denk ik." „Wel, dan zullen wij haar betalen ik heb juist die som bespaard, gij zult u onafhan kelijk gevoelen, en zij zal er niets bij verloren hebben dan hare liefste verwachting." „Alsof zij dat zou willen aannemen, dwaze jongenen ik lachte om zijn ernst. „Gij moet die som, integendeel, bewaren om ons Paradijsje in te richten. „En waar, God geve het, de slaDg nooit zal binnensluipen", zei hij met teederen ernst. Ik ging naar binnen en kwam mr. Van der Voort tegen, ik denk dat hij mij bad gezocht. „Mag ik n een oogenblikje spreken vroeg ik. Hij boog en geleidde mij naar de galerij, blijk baar verwonderd over mijn manier van zijn. „Ik wilde niet tot morgen wachten", zei ik, zoodra wij alleen waren. „Ik vond het verkeerd u een oogenblik langer in onzekerheid te laten, nadat ik mijn eigen hart had leeren kennen. Ik acht u zoo hoog, dat het mij waarlijk leed doet u te moeten zeggen dat ik u ook niet liefheb. Hij stond als versteend van verbazing. Het denkbeeld dat zijne liefde niet beantwoord zou worden, was ongetwijfeld nooit in zijne ziel opge komen. „Gij bedoelt dat ge mij niet wilt huwen?" vroeg hij een oogenblik later. De uitvinding van de electrische straatver lichting geeft, al wordt zij zelve nog niet alge meen toegepast, toch reeds tot het uitdenken van verbeteringen in de bestaande verlichting aanlei ding. Zoo heeft de Parijsche gas-maatschappij thans een nieuw soort van gaslantaren ingevoerd, waarmede zij proeven neemt in de breede Bue du 4 Septembre en welke door zijne verbeterde constructie, bij geljjk gasverbruik, oneindig meer licht verpreidt. In deze lantaren bevindt zich een kroonvormige gaspijp, van 15 duim diameter, met zes gaslichten, zoodanig geplaatst dat de vlam de gedaante van een uitgespreiden vlinder vleugel aanneemt. Ond6r deze kroon zijn twee glazen stolpen aangebracht, welke als trek-schoor- steen dienst doen om de lucht, die uit den bodem van de lantaren naar binnen treedt, naar den mond der gasvlammen te geleiden. Het boven gedeelte van de lantaren is als reflector ingericht. Door deze glazen stolpen wordt zulk een krachtige luchtstroom te weeg gebracht, dat de verbranding van het gas veel vollediger en zuiverder geschiedt. De vlam wordt bierdoor helderwit, schitterend en van onderen tot boven even krachtig, terwijl zij bij alle andere soorten van branders twee stukken vertoont, van boven schitterend, van onderen blauwachtig en flauw. De kracht van het licht is dan ook veel grooter. Een gewone gaspit, zooals ze in de straatlantarens te Parijs gebruikt worden, verbrandt in 'tunr 140 liters gas en geeft daarvoor een licht, gelijk staande aan eene carcel-Iamp die 42 gram olie verbrandt. De verbeterde lantaren verbrandt met hare zes pitten 1400 liters gas, dus tienmaal zooveel, doch geeft daarmede een licht, dat gelijk staat aan dertien earcel-lampen. De zes pitten van den nieuwen brander staan dus in lichtgevend ver mogen met 13 gewone pitten gelijk. De Parijsche gasmaatschappij heeft berekend dat de verlichting der Rue du4 Septembre met deze branders in zes uren tijds 1, 8 centime per vierkanten meter kost, terwijl die met electrisch licht op 3 centimes zou te staan komen. Voor straten van gewone breedte acht men deze beide wijzen van verlichting te kostbaar en onnoodig, daar de tegenwoordige lantarens daarvoor vol doende beschouwd worden. Komt men dus tot toepassing van het nieuwe systeem, dan zal het alleen wezen op pleinen, bruggen, kaden, parken enz. Heden werd alhier, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings aan het ge bouw van het gewestelijk bestuur aanbesteed: het bouwen van eene leerschool en lokalen voor gymnastiek-, muziek- en teekenonder wijs, benevens concierge-woning te Middelburg. Ingekomen waren vijf biljetten van de heeren M. K. Jeras en zonen alhier, voor f 97,100 C. L. van Sorge, alhier, voor f 96,600Ws. van Uije en zonen, alhier, voor f 95,999 W. de Beste, te Goes voor 90,300 en W. J. van de Weert, te Goes, voor f 90,300. Tcr-JÏentcn, 14 Augustus. Bij de aanbeste ding, op heden alhier gehouden, van het maken van werken tot verdediging van den oever van den Calamiteuzen polder Nieuwe Neuzen, is aan nemer geworden de heer C. van der Hooft, alhier, voor 18,240, zijnde ongeveer 2700, beneden de begrooting, Konstantinopel. De Turksche gevolmach tigden voor de Grieksehe grensquaestie zijn benoemd. Waarschijnlijk zal Safvet-pacha de commissie presideeren. Kaapstad. Den 3en dezer zoü door twee „Dat ik het niet kan," zei ik, „omdat ik uniet liefheb zooals eene echtgenoote betaamt." Toen sprak hij zoo iets van in vervolg van tijd 5 en ik vertelde hem openhartig mijn engagement met mr. Trépier. Daarna veranderde hij dadelijk. „Ik ben blij dat ge mg dat zegt," zei hij met ongeveinsde warmte. „Gij hebt mij bewezen dat er éen vrouw is die niet door goud kan worden gewonnen. Trépier heeft niets dan zichzelf, en ik, „Gij zijt de rijke Mr. Van der Voort," zei ik, „maar ik zou u nooit hebben kunnen huwen zonder u lief te hebben. Geloof mij dat ik niet met u wilde spelen. Ik dacht eerst dat ik u kon lief hebben." „Ge hebt mij ten minste geleerd u te achten," antwoordde hij, „en wij kunnen vrienden zijn." Dien avond vertelde ik het ook aan tante Dagon. Ik wist dat ik mij gelukkiger zou voelen als dat alles voorbij was. „Ik ben gereed morgen Newport te verlaten, als gij wilt," zei ik tot haar. „Zijt gij geëngageerd vroeg zij met eene gretigheid die haar ditmaal door en door eerlijk deed zijn. „Ja, met Maurits Trépier." Zij keek mij diep in de oogen en las daai denk ik een besluit, waarvan zij wist dat er nietf aan te veranderen zou vallen. Zij was er de vrouw niet naar om ijdele woorden te verspillen. Zij vroeg alleen of ik het mr. Van der Voort had

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2