Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Landbouw. Kunstnieuws. Rechtszaken, Weerkundige waarnemingen* 14 Augustus des morgens te 8 uren. Gemeenteraad van Viissingen, bij de regeering aan te dringen op beteugeling van het drank-misbruik in 't algemeen. Hij brengt hulde aan hetgeen in de kamer reeds door de heeren Goeman Borgesius en Van Wassenaer in 't belang der zaak gesproken is. Hij gelooft dat menig ander lid bereid is om den vijand, den drank te bestrijdenmaar het duurt zoo lang eer een geheel lichaam, daarvan doortrokkenis. Daarom blijft Leeuwarden onder daverende toejuichivg, de indiening van een adres betoogen. Altoos en algemeen aankleppen, want eendracht maakt macht. De statistiek wijst uit, dat na 1855, toen de eerste beweging tegen het drankmisbruik in Zweden is begonnen, de verhouding tusschen misdaden en dronkenschap daar te lande gunstiger is geworden. Ook Delft ondersteunt het amendement-Leeuw arden, dat vervolgens, in stemming gebracht, met 505 tegen 282 stemmen wordt aangenomen Hierdoor is het voorstel-Eotterdam vervallen. Het departement Onderdendam, na een nauwge zet onderzoek tot de overtuiging gekomen, dat het eenig afdoend middel tot verbetering van het volksgezang bestaat in betere waardeering van dit belangrijk leervak op de lagere school door onderwijzers en schooltoezicht, en als gevolg daarvan in beter zangonderricht, stelt voor „dat de algemeene vergadering het hoofdbestuur machtige om zich te wenden tot den minister van binnenlandscho zaken, met verzoek dat Z. Ex., voor zoover dit op den weg der regeering ligt, zulke voorschriften geve, als kunnen strekken tot be vordering van den bloei van het, wel als leervak opgenomen, maar nog al te zeer verwaarloosde zangonderwijs." Krimpen aan de Lek stelt als motie voor, dat de vergadering de wensehelijkheid uitspreke dat het zangonderwijs meer tot zijn recht zal komen. Die motie wordt bij acclamatie aangenomen, waar door het voorstel Onderdendam vervalt. Makkinga geeft in overweging voor het volgende jaar maatregelen te nemen tot verbetering van de acoustiek der Parkzaal, waar de vergadering ge houden wordt. Men lacht en gaat tot de orde over. Zwolle geeft in overweging, art. 29 van de wet te wijzigen zóo, dat geen algemeene vergadering wordt gehouden, als er niets gewichtigs aan de orde is, wat dan de kas zou stijven. Dit voorstel zal later in overweging worden genomen. Na wederzijdscbe plichtpleging wordt de verga dering gesloten. consuls. Erkend en toegelaten als consul van Duitschland te Macassar de heer Palm Siemsen. De heer A. Batourine, benoemd vies-consul van Kusland te Amsterdam, is door de Neder- iandsche regeering in die hoedanigheid erkend en toegelaten. posterijen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend aan den commies der posterijen van de eerste klasse A. Bos, met vrijlating om zijne aanspraak op pensioen te doen gelden. Benoemdtot leeraar in de Nederlandsehe taai en letterkunde en geschiedenis aan het gymnasium te Haarlem G. Kalft, candidaat in de letteren te Leiden. Biggèkerke, 14 Augustus. De heer Mense, predikant bij de N. H. gemeente te Zwijn- drecht, heeft voor het beroep naar Biggekerke bedankt. Men schrijft aan de Leidsche Ct.Van alle veldgewas is de bloemkool dit jaar het best en „Marcia, gij zult er dien man heel gemakkelijk toe kunnen krijgen om u lief te hebben. Ik zag hem nooit te voren in iemand zooveel belang stellen." „Welken man?" vroeg ik met voorgewende onverschilligheid. „Veins niet, Marcia. Gij weet dat ik mr. Van der Voort bedoel. Trouw niet met hem tenzij ge hem liefhebt. Laat tante u niet overhalen. Ik weet wat zij vermag. Eene vrouw, die een man welken zij niet liefheeft huwt, zondigt tegen zich zelve. Doe dat toch niet. Ik zeg u, als gé het doet zult gij er uw leven lang berouw van hebben. Hebt ge hem lief, dan is het best. Maar zoo niet, bedenk dat het u niet zou baten de geheele wereld te winnen als uwe ziel verloren ging." Ik keek mijne zuster verbaasd aan. Ik had nooit te voren de diepte en den hartstocht van haar karakter gepeild. Had dit hevige vuur, al. die jaren dat zij zoo koud scheen, haar hart verteerd? Was haar eerste liefde zóo diep, haar gehuwd leven zoo leeg geweest Zij verstond mijne gedachten. „Ja", zei ze droevig, „ik weet dat ge mij nu doorziet en dat ik mij voor u verneder. Maar dat is niets als ik u slechts kan redden." Daarna kuste ze mij met brandende, koortsige lippen en ging heen. Toen zij weg was opende ik het venster en ging daarbij overvloedig. Zeer schaarsch is daaren tegen het gewin van snijboonen en erwten, mis lukt de teelt der augurken. Meloenen uit de bakken kwamen weinig aan, van den vollen grond in het geheel niet. De meeste vruchten van den moerbezieboom zijn zoo groot als eene erwt ge worden en even groen gebleven. Nog maar weinige dagen geleden werden de half rijpe morellen geplukt. Geen wijnstok langs de muren, die tot dusver rijpe trossen belooft. De aardbeziën ver loren haar geur en de frambozen smaken water achtig. Onder al het onverkwikkelijke van dezen zomer en het weinig genot, dat het gebloemte aanbood, behield de roos haren luister. De hooibouw valt zeer wisselvallig uit, maar nergens in het voordeel van den landman. Het gras komt niet aan. De ziekte heerseht in de late aardappelen, doch niet zoo onrustbarend, als voorgegeven wordt. Het winstbejag stelt vaak den toestand erger voor, inzonderheid nu het be derf den vroegen aardappel onbruikbaar maakt. Het zoeken naar en het uitvoeren van oude muziek wordt in de laatste jaren door kunstlief hebbers en beoefenaars druk in practijk gebracht. Maar we gelooven niet dat ooit ouder muziek is ten gehoore gebracht dan Maandag avond op het volksconcert in het Park te Amsterdam. Daar toch werd onder leiding van den componist, -den heer J. D- H. M. de la Fuente, door het orkest een Hebreeuwsehe melodie gespeeld. Waar schijnlijk is deze melodie, beteekenende een gebed der Israëlieten, nimmer geschreven, maar is zij misschien duizenden jaren achtereen van vader op zoon overgebracht. Hbl De arr.-rechtbank te Leeuwarden heeft den huisonderwijzer B. K., ter zake dat hg in een vertrek zijner woning in het Workummerveld, als schoollokaal ingericht, aan kinderen uit verschil lende gezinnen onderwijs gaf, zonder de daarvoor vereischte akte te bezitten, veroordeeld tot f 50 boete, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf. Gisteren heeft in de gemeente Nieuw en Sint Joosland een treurig ongeval plaats gehad. Een negentienjarig jongeling, De E, sedert korten tijd als arbeider in de steenbakkerij van den heer Fak Brouwer werkzaam, is, vermoedelijk door dat hij te dicht by de vorm machine kwam, door een der rondsels bij zijne kleederen gevat en ofschoon de machine dadelijk tot stilstand ge bracht werd, eenige malen rondgeslingerd.' De ongelukkige, die belangrijke verwondingen heeft bekomen, is nadat hem door den heer Walraven de eerste geneeskundige hulp verleend was, naar zijne woning vervoerd en heden morgen naar het gasthuis te Middelburg overgebracht. Zijn toestand is zorgelijk. Naar wij vernemen zal door de zang- vereeniging Plissing's Mannenkoor den 17en dezer des avonds te half acht eene uitvoering te Dom burg gegeven worden. De koninklijke handboogsocieteit Jacoba van Beierente Goes, zal morgen Vrijdag een wed strijd met den handboog naar den lossen vogel houden en daarmede het feest van haar 30jarig bestaan vieren. Te Bruinisse heeft een jongen van 8 jaar, den 12eu dezer, door het werpen van een bran dende lucifer in een hooischuur brand gesticht. Men slaagde er in de omliggende woonhuizen voor het vuur te vrijwaren, zoodat alleen de schuur afbrandde. De knaap heeft zijne schuld bekend. er voor zitten. In de verte ruischte de woelige, trillende zee, overgoten met het wonderlijk schit terende maanlicht.' De wind stak op en koelde mijn brandende wangen af. Onder die maan, langs die zee, had ik met mr. Van der Voort gewandeld. Had ik hem lief, kon ik hem ooit liefhebben Ik dachtjaals de invloed van Maurits Trépier maar niet zoo machtig ware geweest. Waarom had mijn boos gestarnte hem naar Newport gebracht, een man dien ik nooit kon huwen die nog dienzelfden avond gekeken en gesproken had met eene spotternij die mij had gehinderd, en die toch ongelukkig mijne gedachten bezighield en voor mijn geest de maatstaf bleef waarnaar ik andere mannen beoordeelde en te licht bevond En stond toch de beminnelijke waardigheid van mr. Van der Voort mij niet beter aan? Toen deed ik mijn best om na te gaan hoe ik over hen zou denken indien beide rijk waren, of beide armik vond de uitkomst mijner overpeinzingen onvol doende, sloot mijn raam en ging slapen. Den volgenden dag scheen mr. Van der Voort be sloten zijn onderzoek naar het geheim van mijn invloed op hem voort te zetten. Hij vroeg mij met hem te gaan rijden. Ik kwam beneden met mijn lang, zwart kleed, mijn Tudor-hoed met een scharlaken veer en bleef onderweg even staan om tante Dagon goeden dag te zeggen. „Ge ziet er goed uit, nichtje," zei ze na mij nauwkeurig opgenomen te hebben „en ge zijtook Bij een landbouwer onder Overzand is Maandag middag een kind van anderhalf jaar, niettegenstaande het onder 't opzicht van een dienstmeisje gesteld was, spelende in een modder- put, achter de keet, geraakt en er levenloos uit opgehaald. Een inzender in de Pliss. Ct. doet de vol gende, tot dusver ongebruikt liggende bronnen van winst en voordeel aan de hand „Het is van algemeene bekendheid dat onze stranden in den schoonsten tijd van het jaar door legioenen zoogenaamde kwallen, of zooals het in ons Vlissingsch dialect luidt, „gallen", bezocht worden. Van deze lieve diertjes, die eeu plaag zijn voor de badgasten, blijven na elk tij een menigte achter op het strand, die daar de lucht met hunne geuren bezwangeren en een vies gezicht opleveren. Aan zeer velen is het onbekend welke waarde die walgelijke schepselen vertegenwoor digen. Behalve dat zij een uitstekenden mest op leveren, verschaffen zij uitmuntende, zuivere vischlijm van veel waarde. En daar nu de zee voor onze kust zoo rijk is aan kwallen, zou het de moeite rijkelijk loonen voor diegenen onzer visschers, die zich wilden toeleggen op de kwal- lenvangst en bovendien de zee voor eeu aanmer kelijk deel bevrijd worden van deze voor de baders zoo geduchte diertjes. „Een tweede bron van vertier zou kunnen ge vonden worden in den afval van den visch, waarvan men de waarde als meststof voor landen en tuinen Jn Holland zoo goed kent. Een aanzienlijk bedrag van geld gaat jaarlijks verloren doordien onze visschers den afval van den viseh eenvoudig over boord gooien. Mij is verzekerd, dat men in Holland den afval goed betaalt." lïergen-op-Zoom, 13 Aug. De burge meester alhier is tot eerelid van den Noord-Brabant- schen schutlersbond benoemd. Door de schutters uit Bergen-op-Zoom werden op den schietwedstrijd weder verschillende prijzen behaald, waaronder ook een korpsprijs. Bij hun terugkeer uit Tilburg werden de schut ters gisteren door de muziek der Nieuwe Harmonie aan het station alhier afgehaald. Door de Haagsche tramwuy-maatschappij is een aanvang gemaakt met het leggen van de rails voor de lijn, welke, verbonden met die van het Holl. spoor-station naar het Spui, op het Tournooiveld zal aansluiten aan den weg van Scheveningen. Binnenkort zal derhalve ook de directe verbinding van den Hollandsehen spoorweg en Delft met de zeeplaats tot stand komen, tenzij de instorting van een gedeelte van het oude lokaal van het ministerie van justitie de opening mocht vertragen. Ter voorkoming althans van verdere verzakking, door dreuning te weeg gebracht, moeten in de Pooten de voertuigen stapvoets rijden. Bij olograpliisch testament heeft Petronella Johanna van de Voordt, overleden te Beugen, (Noord-Brabant) op 23 Juli jl., het algemeen armbestuur dier gemeente tot algeheelen erfge naam benoemd. Hare nalatenschap wordt op ongeveer 250,000 begroot. Hare erfgenamen tij versterf, waaronder eenige die in zeer behoeftige omstandigheden verkeeren, hebben zich tot dm koning gewend met verzoek de machtiging tot aanvaarding dezer nalatenschap aan het algemeen armbestuur niet te verleenen, daar dat bestuur ruimschoots uit zijne tegenwoordige inkomsten in de behoeften van de armen kan voorzien. (H. ct.) Op het congres tot hervorming en codificatie van het internationaal privaatrecht, dat deze week te Londen gehouden wordt, is Nederland vertegenwoordigd door de heeren Beelaerts van Bloklandvan het departement van justitie, Levyssohn Norman, raad van Indië, dr. Baart de Ia Faille, dr. Eahusen, Van Hamel, Dutilh, Eomijn, E. E. Wendt, agent van Amsterdamsche assura deuren te Londen en Borsius, lid der eerste kamer. Op de eerste zitting waren 3 dames een goede amazone. Te paard behoeft ge voor geen vergelijking met Kate of Margaretha bevreesd te zijn." Op de galerij stond Margaretha te wachten om mij te zien vertrekken. Zij had hare gewone kalme waardigheid herwonnen. Zij zag er vol maakt gelukkig en tevreden uit, zooals ze daar in haar fijn paarsch kleedje stond te luisteren naar haar echtgenoot, die met mr. Trépier politi seerde. Maar zij keerde zich om, om mij een woord in te fluisteren dat niemand anders hoorde „Marcia, wat zal het eene vrouw baten of zij de geheele wereld wint, als zij zich zelve verliest In weerwil van hare waarschuwing evenwel, genoot ik van mijn tochtje. Mijn paard was prachtig, evenals alles wat mr. Van der Voort toebehoorde, in het paardrijden was ik goed onderwezen en ik deed het dol graag. Èr was geen gelegenheid voor een vertrouwelijk gesprek, maar er lag zulk een teedere eerbied in de wijze waarop mr. Van der Voort mg bij onze terug komst van mijn paard hielp, dat ik er zeker van was dat mijn morgen niet verloren was. Dien avond kwam mr. Trépier bijzonder ernstig bg mij. „De maan komt van avond later op, miss Ayrault, ze is niet zoo vol. De avond zal minder prachtig en dus geschikter voor mij dan voor mr. Van der Voort zijn. Wilt ge mij eenige oogenblikkeu gunnen?" aanwezig, alle uit Nederland overgekomen. Zou dat niet de Engelschen doen veronderstellen, dat wij onzerzijds op de conferentie het vraagstuk der Women-Rights ter tafel willen brengen (N. v. d- D.) NAMEN OER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. kracht lucht zee N. Shields 2.0 NW 2 bew. deining Sylt -f 5.2 OZO 1 bew. Hartlepool 0.3 NW betr. kalm Swiuemunde 4~ 3.5 NO 2 regen Hamburg 40 ZO 2 1. bew. Delfzijl 2.1 O 1 bew. Groningen. 2.2 O 0 bew. Helder. 1.2 OZO 1 bew. kalm Yarmouth. WNW 1 bew. kalm Viissingen. 0.3 NO 2 z. bew. Maastricht 0.9 ZO 2 1. bew. Valentia 2.3 WZW 1 bew. kalm Portsmouth. NW 2 goed kalm Grisnez 0.0 Z 1 betr. Parijs 0.8 N 2 betr. St. Mathieu. 0.4 zw 1 betr. Biarritz 1.2 NNO 3 betr. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenG. 1.6 V. des namiddags: Barometer te Middelburg (Graanbeurs)766 Thermometer *13 Aug.s av. 11 u. 64 gr 14 's morg. 8 u. 68 gr. 's midd. 1 u. 71 gr. 's av. 5 u. 72 gr. Zitting van Woensdag 13 Augustus. Voorzitter de heer A. Smit. Afwezig de heeren Wibaut en Verkuyl Quak- kelaar." De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter stelt aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raads leden en noodigt de heeren Van Uije Pieterse, Schraver en Mortier uit zich daarmede te belasten. Terwijl de commissie zich hiermede bezig houdt, wordt de vergadering geschorst. Na de heropening brengt de commissie bij monde van den beer Van Uije Pieterse rapport uit en adviseert tot toelating. Zonder hoofdelijke stem ming vereenigt de raad zich met het advies der commissie en besluit tot toelating van de heeren Wibaut, Verkuyl Quakkelaar, Van der Beke Callenfels, Ockers en Pot. Vervolgens geschiedt mededeeling dat zijn ont vangen de jaarverslagen der gemeenten Delft, Rotterdam, Nijmegen, Dordrecht, Goes en 's Her togenbosch benevens een exemplaar van den catalogus der bibliotheek van oorlog. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. Daarna komt in behandeling een schrijven van de kamer van koophandel en fabrieken te Viissingen houdende voorstelom adhaesie te verleenen aan het adres der Gorinchemsche kamer, betreffende de verbetering van de Keulsche vaart langs Gorinchem en afschaffing van de hooge sluis-, schut- en bruggelden. Bij gemeld schrijven advi seert de Vlissingsche kamer een adres van adhaesie aan Z. M. den koning te zenden. Zonder hoofde lijke stemming wordt daartoe besloten. Alsnu geschiedt voorlezing van een schrijven van den commissaris des konings in Zeeland, houdende voorstel om een aan de gemeente be- hoorend brandspuithuisje te ruilen tegen een bij het schrijven aangeduid rijks wachthuis. Op voorstel van den voorzitter wordt, na dis cussie, besloten met het rijk daarover in onder handeling te treden en eene vergoeding van f 700 te vragen. De gemeenterekeniug over 1878, bedragende in ontvang f 178,792.10, en in uitgaaf 169,289.17s, dus met een goed slot van f 9502.92$, wordt overgelegd en gesteld in handen der financieele commissie. Ik had geen zin om mijzelve het genoegen te ontzeggen, dat ik niet kon nalaten in zijn gezel schap te vinden. Daarenboven, uit een staat kundig oogpunt gezien, was het beter dat mr. Van der Voort mij niet altijd vrij vond. Daarom keek tante Dagon ook niet zuur toen ik met Maurits Trépier heen ging. Ook was haar ver trouwen op mijn gezond verstand te groot om haar eenig gevaar te doen vreezen. Ik kan moeilijk zeggen waarover Wij praatten^ eerst over den avond, denk ik, en toen over do zee. Daarna, dat weet ik, kwamen wij van de onmetelijkheid der zee op de onmetelijkheid van onbekende werelden. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2