Laatste berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. Landbouw. Weerkundige waarnemingen, 12 Augustus des morgens te 8 uren. Gemeenteraad van Goes, die onderscheidingen behoorden twee gouden me dailles, ieder van f 150. Aan onderscheidene departementen zijn grootere of kleinere boekverzamelingen voor volksbibliothe ken afgestaan. De boekerij werd weder met enkele nieuwe werken vermeerderd, zoowel door aankoop als door geschenken. Het verslag eindigt met de mededeeling dat de maatschappij ook vertegenwoordigd wa3 bij de Vondelsfeesten en eindigt dan met deze woorden „In de vereering toch zijner groote dichters toont een volk zich zeiven te eeren. In de eer biediging van dat onstoffelijk vermogen, en liefde voor eigen taal en letterkunde, bezit het de waar borgen voor zijn krachtig en duurzaam volksbe staan. Dat volksbestaan op hechte en deugelijke grondslagen te helpen vestigen op hare wijze en met de haar ten dienste staande middelen, door bevordering van verstandelijke en zedelijke ont wikkeling, was en blijft steeds het doel der maatschappij. „Moge zij in dat pogen, ook in het nieuw ingetreden jaar, niet te vergeefs blijven rekenen op uw aller onmisbare medewerking en ijverigen steun (Omtrent de genomen besluiten, zie men onze laatste berichten, welke morgen aangevuld zullen worden.) lager onderwijs. Benoemd tot eersten onder wijzer aan de rijks kweekschool voor onderwijzers te Nijmegen G. Japikse. leger. Benoemd bij den generalen staf, tot kapitein van de 2de kl., de 1ste luit. A. R. Kraijenhoff van de Leur, van het 8ste reg. inf. In hare zitting van 9 Augustus II. heeft de synode der Ned. Herv. kerk het reglement op het examen tot toelating tot de evangeliebediening vastgesteld zooals het ten vorigen jare was aan genomen, en daarin de bepaling behouden, dat, wie tot het proponents-examen wenscht te worden toegelaten, niet alleen een bewij s moet overleggen van met vrucht afgelegd candidaats-examen, maar ook van een „voorbereidend kerkelijk examen" door de kerkelijke hoogleeraren af te nemen, met bepaling echter, dat voor afwij zing eenstemmigheid bij de beide examinatoren noodig is. Hiermede is de vraag om „vrije stu die," die van orthodoxe en vooral van gerefor meerde zijde telkens gedaan werd, afgewezen. Ook de leerlingen der aanstaande gereformeerde universiteit zullen zich aan de twee examens bij de professoren van den staat en van de kerk moeten onderwerpen. Aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden zal 25 dezer 's morgens te 10 uren eene keuring plaats hebben van jongens, die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Nadat de divisie-generaal Queysen de ge detacheerde bataillons van het 3de reg. infant, te Middelburg en Ylissingen had geïnspecteerd, heb ben te Bergen op Zoom enkele manoeuvres van 3 bataillons infanterie en 1 eskadron kavallerïe voor hem plaats gehad, waarbij de oudste offi cieren met verschillende kommando's werden be last. Naar aanleiding van een kon. besluit van den 8sten dezer wordt de oefeningsdivisie, be staande uit Zr. Ms. schroefstoomschepen Van Galen en Zilveren Kruisveertien dagen na binnenkomst te Willemsoord, ontbonden, en de benoemde schout bij nacht W. B. F. Escher eervol van het bevel over die divisie ontheven. niets dan zijne hersenen om van te leven, en kwam dus langzaam vooruit. Hij had zijne studiën kunnen voltooien door zelf les te geven en te sparen en nu was hij verbonden aan een paar dagbladen en even zoo vele tijdschriften waarvoor hij geregeld schreef. Van dit salaris leefde hij op een wijze niet beneden de waardigheid van een gentleman -, ofschoon al wat hij 's jaars verdiende niet voldoende zou zijn geweest om al den vrouwelijken opschik te koopen waarvan mijne tante mij voor mijn zomeruitstapje had voorzien. Gij bemerkt dat niemand bij mogelijkheid minder verkieselijk had kunnen zijn. Hij was te Newport als de gast van een poli tieke celebriteit, die daar zijne zomers doorbracht. Trépier bad met al de energie zijner pen voor eenige maatregelen gepleit die den grooten man zeer ter harte gingen er in alle oprechtheid voor gepleit, zonder de dankbaarheid te kunnen voorzien die hem opzocht en zijn vriendschap begeerde een dankbaarheid die mogelijk wel vermengd was met de hoop om verder van die machtige pen te profiteeren. Dankbaar gebruik makende van de goede gaven der goden, had hij de uitnoodiging naar Newport aangenomen. Het was een verandering voor hem, een glimp van de weelde, welke hem zijns ondanks aantrok, zooals elke aesthetische natuur het achoone lief heefteen merkwaardige levens- Met grooten lof wordt door de Amsterdamsclie bladen gesproken over een nieuw opgevoerd blij spel, Dokter Klausdoor den heer Rössing uit het Duitsch van L' Arronge vertaald. Het wordt als een geestig en onderhoudend stuk voorgesteld, dat geen tendenz-siak in den kwaden zin des woords, maar toch van-eene goede strekking is. Wat de opvoering (door de heeren Morin, De Boer, de dames Poolman, Van Biene, De Vos, Sablairolles enz.) betreft, zegt het Nieuws van den Dag „Wie Dokter Klaus gaat zien zal zich een avond uitstekend amuseeren. Hij zal zich tevens ver wonderen over de groote komische krachten waarover de vereeniging het Ned. Tooneel be schikt. Krachten die wij zeker niet in zulk eene mate gedacht hadden te vinden in het heden winter bij Van Lier optredend gezelschap, welks leden in dit stuk alleen optreden." Z. K. H. de prins van Oranje heeft op de tentoonstelling der Bollandsohe Teekenmaatschappij aangekocht de volgende teekeningen: No. 4, Het gebed voor Hetenvan A. Artz; no- 17, De eerste kusvan mevr. Bisschop-Swiftno. 39, Serenade, van N. Cipriani; no. 4.5, Onder de preekvan G. Henkes; no. 58, Alarm, van C. Maccarino. 65, Vee in de weide, van W. Maria; no. 68, Graziella, van W. J. Martens; no. 84, Kalefateren, van H. W. Mesdag. Dezer dagen werd den redacteur van het Phar~ maceutisch Weekblad, den heer R. J. Opwyrda te Nijmegen, tot onderzoek aangeboden een volks middel, dat verkocht wordt als nuttig voor ver ouderde schoftfistel bij paarden, ook wel genoemd „Het vaan." De grofpoedervormige massa bleek te bestaan uit alsemtoppen, karwijzaad, tusschen een rood poeder, hoogst waarschijnlijk van ster anijs, verspreid. Uit Gent wordt aan Sieboldia bericht, dat 5 bij de overgangs-examens van de staatstuinbouw- school aldaar, de volgende Nederlandsche jonge lieden bevorderd zijnvan het 2de naar het 3de studiejaar, de heer Marts. Rijk, uit Leidenvan het 1ste naar het 2de studiejaar de heeren A. G. Wildervank de Blécourt, uit Appingedam, D. Bas Backer, uit Apeldoorn en J, Steenhart uit IJzen- dijke. Het Leidsche Dagblad zal Dinsdag avond niet verschijnen, omdat het geheele personeel der drukkerij dien dag een bezoek aan de Arnhem- sche tentoonstelling gaat brengen. Aan prins Bismarck is het eereburgerschap der stad Essen aangeboden. Een der Berlijn- sche spotbladen bevat, naar aanleiding van dezen, nieuwen titel des rijkskanseliers, een kreupelrijm, dat wij, wegens de daarin voorkomende woord speling niet anders dan onvertaald kunnen laten volgen. Ich gönn' Dir gern die höchsten Ehrentitel; Nar das, gesteh' ich's frei, scheint mirvermessen, Dass grade nach dem Zoll auf Lebensmittel Man Dich zum Ehrenbiirgër macht von Essen. Door eene misdadige hand is in de afge- loopen week tusschen Nieuwleusen en Dalfsen eene laag steenen op de rails van den spoorweg gelegd. De machinist van den trein zag het gevaar en, hoewel hij den trein niet tot volkomen stilstand kon brengen, kwamen de passagiers ge lukkig met een hevigen schok vrij. De justitie doet onderzoek. Door het aanstaand vertrek van den ge meente-geneesheer van Waardenburg, den heer J. A. van Heemskerk, naar de Wormer en Jisp, wordt de behoefte aan geneeskundige hulp in en karakterstudie; en over het geheel vermaakte hij zich zeer goed. Ilij had een zekeren onbe- scbroomden, edelen trots en moed, die aanstonds mijn aandacht hadden getrokken. Maar hij en ik, wij waren beide in volkomen denzelfden toestand te arm om ons de weelde van een huwelijk zonder geld te veroorloven; en met dit feit helder voor oogen, hield ik het er voor dat een kennismaking met hem wel interessant maar niet gevaarlijk zou zijn. Na hetgeen tante Dagon over mr. Van der Voort gezegd had, ging ik naar mijn eigen kamer en zette mij voor mijn spiegel om mijn gelaat en mijne vooruitzichten een weinig te bestudecren. Mijne zuster Kate was eene brunette geestig, piquant, onuitsprekelijk schitterend. Zij had groote, donkere oogen, volle roode lippen, blozende wan gen, rijk zwart haar en een mooi figuur. Zij ge leek op mijne moeder, die onverstandige moeder welke uit liefde gehuwd was! Margaretha was even schoon maar op een andere wijze. Zij had meer van mijn vader. Zij had een zekere trotsehe fierheid en voorname bevalligheid, die zeer wel pasten bij hare blonde schoonheid. Zij had letter lijk goud haar, blauwe oogen, een rijzige, statige houding, fijn besneden gelaatstrekken en het fraaiste teïnt dat ik ooit gezien had. Zooals tante Dagon dikwijls klaagde, was ik niet te vergelijken met eene mijner zusters. Maar ik keek in den spiegel en trachtte mjj zelve onpartijdig te be- deze rijk bevolkte streken weder grooter. Tus schen Tiel en Gorinchem, een afstand van 8 uren, met 13 dorpen aan de rivier de Waal, zullen alsdan slechts twee geneesheeren zijn. Zaterdag avond kwamen te Maastricht de vereenigingen aan, die deel nemen aan de uitvoe ring van het 10* Nederlandsche Gymnastiekverbond. De stad had een feestelijk aanzien. De geheele Vrijthof of Paradeplaats met den muziektempel, waarop de vlaggen van de verschillende natiën wapperden, was schitterend verlicht. Van 9£ tot 101 uur deed de muziek van de dd. schutterij zich hoorendaarna had de algemeene bijeenkomst plaats in het nabijgelegen dorp St. Pieter. Voor de sociëteit Union werd bengaalsch en ander vuurwerk ontstoken. Een onafzienbare volksme nigte was op de been. Zondag voormiddag te 9£ uur had de officieele opening en ontvangst door het bestuur van het Nederlandsch Gymnastiekverbond plaats. Te 101 uur was er repetitie en vrije oefeningte 11 uren opstellen van den optocht', volgens alphabetische orde des lands, gemeentenamen en oudsten in rang der vereenigingen, elke vereeniging vooraf gegaan door haar banier. De Maastrichtsche gymnastiek- en schermvereeniging De Eendracht opende en sloot den stoet. Te lij uur zette zich de stoet in beweging; te 12j uur namiddag aankomst ten raadhuize, ontvangst der afgevaar digden door het gemeentebestuur; te 12§ uur vertrek van den stoet van het raadhuis naar het Vrijthof, waarna de uitvoeringen een aanvang namen. Te 10 uren werd ook de 14® buitengewone internationale tentoonstelling van tuinbouwvoort- brengselen geopend. Bloemen, planten, vruchten, groenten en tuingereedschappen alsook een prachtig herbarium hielden de belangstelling der bezoekers in hooge mate gaande. Het orkest der Symphonie kweet zich hier recht verdienstelijk. De kunstenmaker, die den 3en dezer te Scheveningen in H Casino van het zwevend rek viel, is in 't gasthuis aan de gevolgen van dien val overleden. Zijne begrafenis had gisteren morgen plaats, in tegenwoordigheid van een 30tal zijner kamaraden, die bloemenkransen op zijn graf legden. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. kracht lucht zee N. Shields 10.9 ZW 2 helder kalm Sylt goed kalm Hartlepool ZO Swiuemunde 0.7 NW 4 betr. Hamburg 4- 1.0 NW 3 betr. Delfzijl -j- 1.8 NO 1 betr. Groningen. -f 2.7 NNW 0 betr. Helder. 2.4 NO 0 z. bew. kalm Yarmouth. OZO 3 bew. kalm Vlissingen. 0.8 O 1 helder Maastricht 1-1 NNW 2 helder Valentia 6.9 ZO 2 betr. deining Portsmouth. zo 2 goed kalm Grisnez 0.7 NO 1 helder Parijs 29 NW 2 heidei St. Mathieu. 67 O 1 betr. Biarritz 10.0 zw 3 mist Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenH. 1.6 V. des namiddags: Barometer te Middelburg (Graanbeurs)766 Thermometer» 11 Aug.'sav. llu.59 gr. 12 's morg. 8 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 70 gr. 's av. 5 u. 68 gr. Londen. De regeering heeft in het lagerhuis verklaard, dat het doel der inmenging in Egypte schouwen, alsof ik eene andere was, en wat ik zag was niet onbehaaglijk. Ik had helder bruine oogen, bruin haar, onre gelmatige gelaatstrekken, maar die niet zonder geesten uitdrukking waren. Naar een klassieken maatstaf beoordeeld, kon ik niet voor eene schoonheid doorgaantoch vond ik dat het gelaat waarop ik in den spiegel staarde iets aantrekkelijks had en ik bes'oot de proef te nemen wat het op mr. Van der Voort zou vermogen. Daarna kleedde ik mij, een bezigheid die mij zelden moeite gaf, want al mijne kostumes waren door tante Dagon's geoefend oog gekozen en ik kon er gerust op vertrouwen dat zij mij goed zouden staan. Dien avond, in weerwil van het plan dat ik pas gevormd had, gevoelde ik een bij zonderen tegenzin in het spelen van een rol. Morgen zou het daarvoor tijd genoeg zijn. Daarom trok ik mijn eenvoudigst avond kleedje aan-—wit tarletan met zacht violet afge zet, atak een takje dubbele EngelSche viooltjes in mijn haar en ging naar beneden. De kamers waren bijna verlaten, wantikkWam later beneden dan de meesten. 't Was volle maan en sommigen waren naar het strand gegaan om den vloed te zien opkomen, anderen flaneerden op het terras of wandelden iu de galerij heen en weer. Tante Dagon zat op een canapé met eenige douairières om haar heen nieuwtjes te beprateD. Ik ging naar de piano, want ik hield zooveel van was het voorkomen van wanbeheer en regeering- loosheid. De belangen der schuldeischers van Egypte waren niet het hoofddoel. Amsterdam. Op de algemeene vergadering der maatschappij Tot Nut van H Algemeen werd het voorstel, om ingenomenheid uit te spreken over het verrichte door de bemanning van de Willem Barents en ƒ1000 uit te trekken als bij drage voor eene reis naar de Poolstreken, bestre den door de financieele commissie. Oók de departementen Utrecht en Zwolle bestreden het, terwijl Deventer het verdedigde. Het voorstel werd met 507 tegen 221 stemmen verworpen. Op het voorstel om aan de Maatschappij tot opvoeding van weezen een subsidie te verleenen van 500 tot vestiging van een gesticht, werd een amendement aangenomen strekkende om het subsidie te verleenen, tot een bedrag van 1000. Zitting van Maandag II Augustus. Voorzitter de heer De Witt Hamer. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heer Ochtman. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris de te beëedigen, heeren binnen te leiden, waarna de heeren De Jonge van Ellemeet, Massee en Pilaar, de voorgeschreven eeden afleg gen en, na door den voorzitter welkom te zijn geheeten, in den raad plaats nemen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Alsnu doet de voorzitter de volgende mededee- lingen: 1° dat van dr. B. Koster, eene aanvrage is ontvangen om eervol ontslag als leeraar aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs voor jongens, welk verzoek gesteld is in handen der commissie van toezicht om advies 2° dat op verzoek eervol ontslag is verleend aan de heeren D. Hildernisse en mr. J. W. G. de Jonge van Ellemeet, als brandmeester en teller bij de brandweer en benoemd tot brand meester J. M. Kakebeeke, thans onder-brand meester en tot onderbrandmeester J. Snoep tot tellers J. A. Augustijn en J. P. Larsen 3° dat burgemeester en wethouders de supple- toire kohieren van den hoofdelijken omslag en der belasting op de honden voorloopig hebben vastgesteld en deze van den 5 tot den 19 Augustus ter visie zullen liggen; 4° dat van de commissie voor de oeconomische spijsuitdeeling weder het verzoek is ontvangen tot benoeming eener commissie tot onderzoek harer rekening, en dat door burg. en weth. daar toe aangewezen zijn de heeren jhr. Van Swinderen, Quist en de secretaris der gemeente, welke commissie bij monde van den heer Van Swinderen rapport uitbrengt, waaruit blijkt dat de rekening met een batig saldo van 270.19j sluit. De voorzitter brengt als voorstel in behande ling de conclusie van het rapport, de „commissie dank te betuigen voor het gehouden beheer", dat zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Als ingekomen wordt ter tafel gebracht. 1° van den minister van binnenlandsche zaken, goedkeuring der wijziging van de verordening op het middelbaar onderwijs voor meisjes; 2° een exemplaar der in een bundel verzamelde gedrukte verslagen omtrent 's rijks oude archieven over 1878. 3° van ged. staten, goedkeuring van den afkoop van jachtreeht door A. Kakebeeke; 4° van de gemeenten Harlingen en Maastricht jaarverslagen 5° van mej. J. Blaaubeen, een schrijven, waarbij zij kennis geeft, wegens- vertrek uit de gemeente te bedanken voor de betrekking van regentes van het gasthuis, waarvan aan het bestuur van het gasthuis zal worden kennisgegeven met ver zoek eene nieuwe voordracht van 2 andere dames in te dienen. Daarna worden in behandeling gebracht. 1. Het onderzoek der geloofsbrieven van de heeren Steketee en Van Asperen Vervenne. Door den voorzitter worden tot dit onderzoek uitgenoodigd de heeren Van Renterghem, Pilaar en Massee. De voorzitter schorst intusschen de vergadering. Na het onderzoek brengt de heer Van Renterghem rapport uit en wordt volgens de conclusie van het rapport besloten genoemde heeren als leden van den raad toe te laten. 2. Het voorstel tot het verleenen eener grati ficatie van 105 aan het personeel der bewaar school, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. De heeren Den Boer en Cal- muziek, en kon mij, zonder gestoord te worden, neerzetten en genieten. Eerst speelde ik eenige van Mendelssohn's Lieder ohne Worie, die zoo liefelijk zijn als de muziek welke wij in droomen hooren. Eindelijk sloegen mijne vingers, terwijl zij over de toetsen dwaalden, een accompagnement aan, waarbij ik schier onwillekeurig begon te zingen //O hoe zoet is de liefde, ook al wordt ze versmaad »En hoe zoet is de dood, de verlosser van 't kwaad: »Wic van beiden is 'tzoetst? 'kweet het niet, 'kweet het niet." »Zijt gij, liefde, zoo zoet? ach, hoe wreed dan de dood ffZijt gij, liefde, zoo vrees'lijk dan welkom de dood! »Wie van heiden is 'tzoetst? 'k weet het niet, 'kweet het niet." Juist toen ik den laatsten regel zong, zag ik twee heeren, wier tegenwoordigheid ik niet had vermoed. Mr. Van der Voort had in de schaduw van een draperie gestaan, mr. Trépier trad door een opengeslagen deur van de galerij binneü. Hij was het eerst bij mij. „Miss Ayrault", zei hij op zachten toon, terwijl ik hem aanzag, „gij verbaast mij. Ik had niet gedacht dat lied te Newport, noch door u te hooren zingen. Wat hebt gij met dood of liefde te maken Zijt gij niet mevrouw Dagon's nichtje, mevrouw Loulard's zuster eene gevierde jonge dame?" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2