Laatste berichten. BUITENLAND. Rivier-berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen, 6 Augustus des morgens te 8 uren. w w Gemeenteraad van Middelburg, Algemeen Overzicht. De directie van de Rijnspoorwegmaatschappij zegt in haar jaarverslag „Zorgwekkend is de nieuwe handelspolitiek, welke zich in Duitsehland begint te vestigen. Met groote behoedzaamheid zullen ook de spoor wegondernemingen zich hierbij hebben te gedra gen. Aan een onberaden stap van een dezer is het reeds te wijten, dat België zich hierbij eene betere stelling wist te verschaffen dan Nederland, en moeite zal het kosten om het daardoor verlo ren terrein weder te herwinnen. Een vijand moet daartoe bondgenoot worden, en de Rijnvaart be ginnen met den strijd te openen van natuurlijke handelswegen tegen kunstmatigen wedijver. Daarna is het te hopen, dat Duitsehland weder tot inkeer kome en aan de spoorwegen, langs den Rijn gelegen, liever hunne vrijheid teruggeve om tegen dien waterweg de concurrentie te hervatten, dan te ontwaren, dat het vervoer slechts werd over gebracht van de spoorwegen op den waterweg, zonder het doel waartoe de maatregel strekken moest (bescherming van eigen zeehavens) te hebben kunnen bereiken. In dit opzicht heeft het streven dér Pruisische regeering tot uitbrei ding van haar staatsspoorwegnet eene goede zijde." Men leest het volgende in de Nieuwe Bredasche en Oosterhoutsche Courant In het Dagblad van Zuidbolland en 's Gravenhage van Donderdag 31 Juli jl. lazen wij het navolgend uit de M.{iddelburgsche) CL overgenomen bericht, waarin op schromelijke wijze de waarheid wordt verkracht: »Een merkwaardig voorbeeld van vlugheid in de journalistiek. De Nieuwe Bredasche en Ooster houtsche Courant geeft in haar nummer van 27 dezer een verslag van de vergadering van den Oosterhoutschen gemeenteraad van den 4en Juni. Volgens denzelfden maatstaf mag men nudenlöen September een mededeeling verwachten van het verhandelde in de zitting van verleden Vrijdag, waar de vergunning tot het leggen van rails door die gemeente voor den stoomtram BredaGeer- truidenberg verhandeld werd. Men blijft op die wijze bewaard voor alle fouten, welke de overijling in den dienst van bet publiek soms kan veroor- Wij hebben in ons nommer van 27 Juli jl. niet ge geven een verslag van de vergadering van den Ooster houtschen gemeenteraad van den 4en Juni, maar wel opgenomen de officieele notulen van de op dien datum gehouden vergadering, welke notulen toch niet konden geplaatst worden voor en aleer ze waren gearres teerd, en dat geschiedde in de vergadering van Vrijdag den 25en Juli jl., 's avonds te 6 uren. We namen ze op in bet nommer dat des anderen daags gedrukt werd. Wij hebben hiermede voldaan aan het verzoek, door de N. B. en O. C. tot alle bladen gericht, die ons bericht opnamen of plaatsten, om ook „voor haar ontegensprekelijk tegenschrift een plaatsje te willen inruimen." Nu wij hiermede aan een plicht voldaan hebben, voelen wij ons andermaal gedrongen tot de be tuiging dat een blad, dat den 26 Juli, door me dedeeling der officieele notulen, aan hare lezers bekend maakt wat in een raadsvergadering van 4 Juni is voorgevallen, naar het ons voorkomt een merkwaardig voorbeeld geeft van vlugheid in de journalistiek. Het Augustus-nommer van Het Leeskabinet (uitgave Gualtth Kolff, te Leiden) bevat de por tretten van twee overleden vorstenzonen, Z. K. H. den prins van Oranje en prins Napoleon, met bijschriften in dichtmaat van H. Th. Boelen en J. M. E. Dercksen. Vóórts verschillende oorspron kelijke of vertaalde romantische bijdragen en in het Bibliographisch Album eenige boek-beoor- deelingen. Uit Lith wordt aan de Pr. Noordbr. Ct ge schreven De Beersche Maas, eenmaal over de grenzen van ons gewest, zet, als een meer, dat zich voort beweegt, haar droeven zegetocht door onze lan den voort, zich storend noch aan bestaande of in der haast opgeworpen leidammen en waterkee- ringen, noch zich bekommerend om het belang, den rijkdom of de armoede der menschen. Zij rust niet voor zij is weergekeerd tot den stroom, waarvan zij uitging. Bij Beers verliet zij de Maasdoor de Blauwe Sluis of Dieze wil zij zich wêer met baar vereenigen. Maar is haar reis een zegetocht, wèl is de zegepraal haar bestreden. De inval over de grenzen moge haar niet moei lijk gevallen zijn, voet voor voet werd haar het verder voortdringen door den landman betwist. Onze polders zijn overstroomd, hooi, weide, graan en aardappelvelden gingen verloren, maar eerst na tegenstand geboden te hebben ten einde toe, kalm en vastberaden, maar tevens als in wan hoop. Wie de verdediging hebben gezien, de verzwa ring, verhooging en versterking der achterdij- ken van het Hoog- en van het Laag-Hemaal en van den polder van der Eigen, zullen niet aarze len eere te geven aan allen, die pal stonden voor de bun toevertrouwde belangen. Maar roem boven allen is ingeoogst door de verdedigers van den achterdijk van den polder van Lith. De grond onder de voeten was vergraven halver wege stonden velen in het water; dijkbreuken vielen en werden gedicht. Door het water stormde men los naar plaatsen, waar de dijk dreigde te bezwijken. Gevaar voor leven werd niet geteld. Als een met eer verslagen leger namen de strij ders den terugtocht aan. Eer en hulde aan aanvoerders en arbeiders, die al hun kracht hebben ingespannen om een ramp af te wenden, waarvan de schade niet te bere kenen is. Een 2e linie van defensie is opgeworpen. Dag en nacht door werken een 200-tal arbeiders. Men hoopt de hooge wei- en bouwlanden te beveiligen. Moge een gelukkige uitkomst de belooning zij n Men meldt uit Den Bosch dd. 4 Aug.: Het water is hier in de laatste drie dagen 61 cM. ge vallen en teekent 4.42 M. -j- A. P. De achter- dijken en de Hepkensdonkdijk, dienende tot bescherming van den polder Yan der Eigen, zijn door een 200tal arbeiders opgekist en tot dusver behouden. Uit vrees voor het doorsteken dier dijken door kwaadwilligen, wordt de wacht ge. houden door een 40tal daartoe op verzoek van het polderbestuur door den commissaris des konings gerequireerde militairen. hypotheken en kadaster. Benoemd tot be waarder van de hypotheken, het kadaster en de scbeepsbewijzen te Breda A. C. L. W. Treussart ridder van Rappard, thans ontvanger der registra tie voor de gerechtelijke en administratieve akten en der domeinen te Rotterdam. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. en ace. te Yianen c. a. G. J. van Kerkwijk, thans ontvanger derzelfde middelen te Hedel c. a. militieeaden. Benoemd tot voorzitter van den militieraad in de prov. Drente voor de lichting der nationale militie van 1879, jhr. W. A. van der Feltz, lid der staten van voormelde provincie, ter vervanging van jhr. mr. P. A. G, de Milly, die opgehouden heeft lid der staten van die pro vincie te zijn. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonr.- plaatsverv. te Maastricht jhr. L. H. L. J. van der Maesen de Sombreff, adv. aldaar. archiefwezen. Benoemd tot archiv. in Drente G. R. W. Kijmmell, thans comm. ter provinciale griffie en provinciaal archiv. van Drente. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gem. Ewijk H. van Koolwijk Hz. en tot burgemeester der gemeente Zwartewaal J. J. P. Tichler. leger. Voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Iniië, de len luit.-adj. P. Yink- buyzen, van het regt. gren. en jagers, Benoemdbij het wapen der art., tot len luit., de 2en luit. G. M. C. C. Gerlach, magazijhm. der art. van de 3e kl., thans op nonact.bij den staf van het wapen, tot len luit. de 2en luit. J. Stelüngwerff, magazijnm. der art. van de 3e kl.; bij het le reg. veld-art., tot len luit. de 2en luit. A. W. de Jonge van der Halenvan het korps; bij de le afd. vest.-art., tot maj., de kapt. W. Beijerinck, van den staf van het wapen, chet der pyrot. werkplaatsen; tot kapt. 2e kl.; de le luits. G. A. baron van Till, van die afd., en R. van Dam, van het 2e reg. veld-art.; tot len luit., de 2en lnit. H. Oolgaard, van die atdeeling; bij de He afd. vesting-art., tot kapt. van de 2e kl., de len luit. M. J. Telhuys, van die afd.; bij de Vde afd. vesting-art, tot luit.-kol. en komm. van bet korps, de maj. F. M. Collard, van de Ie afd. vesting-art.bij de Vie afd. vesting- art., tot len luit., de 2en luit. E. F. Delprat, van de Ie afdeeling vesting-artillerie; bij het reg. rijdende art. tot kapt. 2e kl., de len luit.-adj. jhr. F. J. A. des Tombe, van het 2e reg. veld- art; tot len luit., de 2en luit. A. M. A. van den Wall Bake, van het korps. Benoemd: bij den grooten staf, tot kol., de luit.-kol. van dien staf Ch. H. F. graaf Du Mon- ceau, adj. van Z. M. den koning; bij het wapen der inf. tot kap. 2e kl., de len luit. W. G. Gelinck, vau het wapen, thans op noactiviteit bij het 4e regiment, tot kolonel en kommandant van het korps, de luit.-kol. F. J. G. W. Leers, komm. van het instructie bat.bij het 6e reg., tot kolde luit.-kol. A. M. Siereveld, komm. van het korps; bij het 7e reg., tot maj., de kap. H. P. J. Hemius, van het 8e reg.bij het 8e reg., tot kap. 2e kl., de len luit. G. van Tienhoven, van het reg. gren. en jagers; bij het instr.-bat., tot luit.-kol. en komm. van het korps, de majoor L. J. J. A. Joost, van den staf van het wapen, souschef der afd. inf. bij het depar tement van oorlog; 2o is bestemd tot sous-chef der afd. inf. bij het depart, van oorlog, de maj. H. F. Alings, van het 7e reg. inf., die in verband daarmede in zijnen rang wordt overgeplaatst bij den staf van het wapen. marine. Benoemd: tot adelborst le kl.: de adelborsten 2e kl., le afd. van het Kon. inst. voor de marine: F. J. Stam, H. Herman, L. A. van Asperen van de Velde, L. J. van der Man dele, J. G. A, Goedhart, W. F. de Booy, G. L. Goedhart, J. H. Commijs, S. Woldringh, J. Beeck- man, J. B. Mulder, M. W. L. Olivier, B. Nier» strasz, J. J. van Laar, G. C. D. baron van Har- denbroek, H. T. Hoven, jhr. H. L. Wichers,E.E. Dulleinond, D. A. van Drooge, P. D. Holtzapffell, G. Witsen Elias, J. O. P. Kraijenhoff van de Leur en E, Zegers Rijser. Aan 't gymnasium te Leiden zijn, behalve de thans in functie zijnde leeraren, benoemd: tot leeraar in de Ned. taal- en letterkunde dr. P. J. Blok, in het Fransch J. J. A. A. Frantzen, in de natuur- en scheikunde dr. J. Campert. Benoemd tot leeraar in de staatsweten schappen aan de H. B. S. te Leiden mr. C. C. N Krom, thans tijdelijk met die betrekking belast. Prof. W. Moll, hoogleeraar in de godgeleerd heid te Amsterdam, is gevaarlijk ziek. Door H. P. Kerdijk, die gisteren middag te '1 u. 56 m. uit België te 's Gravenhage is aange komen, is tot raadsman en verdediger gekozen de beer mr. Jac. van Gigch. Heden middag is naar het huis van arrest al hier overgebracht II. V., die Maandag avond te Ter Neuzen werd aangehouden en verdacht wordt den reeds vermelden diefstal in een earoussel op de markt alhier te hebben gepleegd. Voor den kunstenmaker in 't Casino te Scheveningen, die bijna zijn bals gebroken heeft, is niet f 1000 gecollecteerd zooals het Vaderland bij vergissing meldde, maar f 100. De zoogenaamde „potjes-kermis" is met algemeen e stemmen door den gemeenteraad van Zwolle afgeschaft. De wisselwachter Van Loon, op wachtpost 5, op de lijn Breda—Gilze, is gisteren morgen door een trein overreden en was terstond een lijk. Het Berliner Tageblait bevat de volgende advertentie „Een jonge dame van een voorname en geachte familie, schoon als Helena (natuurlijk de jonge dame), een huisvrouw als Penelope, zuinig als de keurvorstin Marianne van Brandenburg, geestig als madame de Staël, chanteuse als Jenny Lind „de Zweed3ehe nachtegaal", pianiste als Roza Kastner, vioolspeelster als Teresita Milanotto, harpspeelster als mad. Bertrand, beeldhouwster als prinses Maria van Orleans, gestreng in deugd als Lueretia, weldadig als Elisabeth van Hongarije, opofferingsgezind als Miss Nightingale, beschikkende over een groot vermogen, zoekt langs dezen meer en meer gebruikelijken weg, bij gemis aan man nelijke kennissen, een echtgenoot. Brieven, franco, aan de redactie van dit blad." Naar de Haarl. Ct verneemt, heeft de heer Pijls, burgemeester van Maastricht, tengevolge van het niet herkiezen van den heer Francquinet, wethouder, als gemeenteraadslid, zijn ontslag als lid van den gemeenteraad genomen. De Geneeskundige Ct deelt bet volgende ge voelen mede van een Duitsch geleerde prof. Th. Husemann over den kina aanplant in Indië. „Het is alleen een quaestie van tijd, maar lang duren zal het natuurlijk niet meer, of de basten der in Nederlaudsch- en Britsch-Indië gekweekte cinchonaeën zullen in de Europeesche apotheken als verplichtend voorkomen. Immers de aan plantingen van kinaboomen zijn ondernomen in het belang der menschheid, daar zij een genees middel leveren dat onmisbaar is, en wij uit Amerika niet alleen basten verkrijgen, die jaar lijks in waarde sterk verminderen, maar wij ook ten slotte gevaar loopen, eindelijk van daar geen kina-basten meer te zullen kunnen betrekken. Het is derhalve de plicht van eiken beschaafden staat, of hij er al direct geldelijk belang bij heeft of niet, de aanplantingen van kinaboomen zooveel mogelijk te ondersteunen en te bevorderen. Reeds thans hebben die basten hun weg naar de Euro peesche chinine-fabrieken gevonden, temeer, daar de meeste, wat het chinine gehalte betreft, de beste Amerikaansche basten overtreffen. Vreemd daarom schijnt het zeker, dat men tot nog toe op pharmaceutisch gebied niet meer partij ervan getrokken heeft. Het is dan ook ten zeerste te hopen, dat in de 2e uitgave der Duitsche Phar- macopee de Indische basten zullen worden opge. nomen. Dit is Dnitschland's plicht-" Victor Hugo hield Zondag eene korte openingsrede voor eene co?i/érence, welke Louis Blanc heeft gehouden ten bate van een arbei derscongres te Marseille. De groote dichter begon met de volgende woorden, welke wij overnemen wegens hun zeldzaam optimismeHet menscbelijk geslacht heeft sedert vierhonderd jaren geene schrede gedaan, die haar spoor niet heeft achter gelaten. De zestiende eeuw zal de eeuw geweest zijn der schilders, de zeventiende de eeuw der schrijvers, de achttiende de eeuw der wijsgeeren, de negentiende de eeuw der apostels en profeten. Om te voldoen aan de negentiende eeuw, moet men schilder zijn als in de zestiende, schrijver als in de zeventiende, wijsgeer als in de achttiende; men moet daarenboven in zich hebben, als Louis Blanc, die heilige liefde tot de menschheid, die den apostel maakt en die een duidelijken blik in de toekomst doet slaan, In de twintigste eeuw zal de oorlog dood zijn; bet schavot zal dood zijn de grens zal dood zijnde dogmen zullen dood zijn; de mensch zal leven. Boven alles zal éen groot vaderland zijn: de geheele aarde( en éene groote hoop: de geheele hemel. liOnden. De Chileensche vloot bombardeerde weder de stad Iquique;- de schade is gering. Een Chileensch transportschip en drie geladen Chileensche koopvaarders werden do or de Ruascar genomen. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwij k. Wind Toestand der richt. krach t lucht zee N. Shields 11.2 ZO 2 betr. kalm Sylt deining Hartlepool 12.7 ZZO reg. Swinemunde 1.4 ZW 3 1. bew. Hamburg 4.6 ZO 3 betr. Delfzijl 5.6 W 1 reg. Groningen. - 5.4 ZW 0 z. bew. Helder. 5,6 ZW 3 z. bew. kalui Yarmouth. ZW 4 bew. kalm Vlissingen. 4.2 ZW 3 1. bew. Maastricht 3.7 ZW 3 betr. Valentia 1.2 NW 4 reg. deining Portsmouth. 6 goed hol Grisnez 4.2 ZW 5 bew. Parijs 2 3 bew. St. Mathieu. 1.5 WNW 4 i. bew. Biarritz. 0.5 NW 3 reg. Grootste verschil in Nederland 'b ochtends 8 urenM. 1.9 H. des namiddags: Barometer te Middelburg (Graanbeurs)762 Thermometer 5 Aug. 's av. 11 u. 6 6 gr 6 's morg. 8 u. 64 gr. 's midd. 1 u. 68 gr. 's av. 5 n. 65 gr. Zitting van heden Woensdag 6 Augustus. Voorzitter de heer Schorer. Tegenwoordig 8 leden. De voorzitter deelt mede dat de heeren Lam- brechtsen van Ritthem, Van Eekelen, Snouck Hurgronje, Dronkers, Nagtglas en Luteijn wegens uitstedigheid, en de heeren Damme en De Wind wegens ziekte verhinderd zijn deze vergadering bij te wonen en dat, aangezien geen genoegzaam aantal leden tegenwoordig is om besluiten te nemen, de vergadering op nieuw zal bijeenge roepen worden tegen Vrijdag aanstaande, 's na middags te een uur. Inmiddels doet de voorzitter mededeeling van eenige ingekomen stukken, waaronder een missive van den minister van binnenlandsche zaken houdende goedkeuring der verhooging der jaar wedde van den leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium; een adres van mej. H. J. Boone, verzoekende om, tengevolge harer benoeming tot onderwijzeres te Delft, eervol te worden ontslagen als onderwijzeres aan de gemeente gymnastiek- school; een schrijven van den heer dr. B. J. Goethart, benoemd tot leeraar aan het gymnasium alhier, houdende mededeeling dat hij, ook benoemd zijnde aan het gymnasium te Rotterdam, aan deze laatste benoeming de voorkeur geeft en eindelijk van een missive van den heer A. W. van der Toorn, inspecteur van het ijkwezen, houdende bericht dat door hem aan den minister is gerap porteerd omtrent de opening van het nieuwe ijkkantoor. De voorzitter deelt hierbij mede dat de inspec teur zijn dank betuigt voor de welwillende en ruime wijze waarop de overeenkomst is uitge voerd en den gemeente-bouwmeester, den heer Will, lof brengt voor de moeite en zorg en de beleid volle wijze, waarop hij zich van zijn last heeft gekweten, waardoor eene inrichting is verkregen die onder de beste van het land kan worden geteld Aangezien er verder geene zaken kunnen be handeld worden, sluit de voorzitter de vergadering. De minister Jules Ferry heeft eene belangrijke rede uitgesproken bij de prijsuitdeeüng van de lycées en colleges van Parijs en Versailles, die behooren onder het ressort van de université de France. In die redevoering hoorde men twee hoofdgedachten, die van den politieken man, die aan bet hoofd van het departement van onderwijs ge plaatst, allereerst iederen elericalen invloed op hot onderwijs wil weren, en van de specialiteit op ouderwijs gebied, die in den tot beden gevolgden sleur van het onderwijs in de klassieke talen eene ingrijpende verandering wil brengen. Wat de politieke man zeide, kunnen onze lezers zich haast wel voorstellen. De strijd tegen de ultramontanen is internationaalen hoe noodzakelijk ook, toch zoo afgezaagd, dat het zeer moeilijk is daarin een nieuw gezichtspunt te vinden. Belangrijker komt ons voor wat de onder wijs-specialiteit sprak. „Is de methode, zeide bij, door de uni versiteiten in de vorige eeuw aan de jezuïeten scholen ontleend, de methode, die het Latijn als eene levende taal wil beschouwen, en die voor

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2