Laatst® berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Landbouw. Kunst nieuws. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. 5 Augustus des morgens te 8 uren. het badseizoen is voldaan, behoeft geen herinnering. Terwijl de regeering ons het Binnenhof te aan schouwen geeft in afbraak, puin en lapwerk, verschenen bij den heer Susan de twee eerste platen, behoorende bij een prachtwerk, getiteld: Met binnenhof te 's Gravenhcige in plaat en schrift. Het zal bestaan uit een atlas, groot folio, van 20 platen in kleurendruk en daarbij behoorenden tekst van den heer Arnold Ising. Naar de twee platen die ons onder de oogen kwamen te oor- deeleneen gezicht op het stadhouderlijk kwartier en de Trèves-zaal, vooral het eerste, en ook om de degelijke wijze waarop het typografisch zal worden uitgevoerd, mogen wij er gerust de aan dacht op vestigen en degenen, die niet voor de uitgave van f 6 per plaat of f 120 voor het ge- heele werk behoeven terug te deinzen, tot intee- kening aansporenhet mag althans in geen lands- of gemeente-bibliotheek ontbreken. Het is als het ware een nationaal monument, daar de platen zullen voorstellen die plaatsen, waaraan zoovele historische herinneringen zijn verbonden en bijna allen in den toestand van „den goeden ouden tijd." Slechts een plaat zal zijn een gezicht in vogelvlucht van het Binnen- en Buiten hof in 1879, het jaar niet alleen van architecto nisch maar ook van politiek lapwerk. Aan het slot een pluimpje voor ons dagelijksch bestuur. Op de dagelijksche Groenmarkt en het Buitenhof zijn drie armen, ieder met een gaspit, vervangen door éen op dezelfde candelabre, doch hooger geplaatsten brander met groote foyer van licht en doelmatigen reflecleur. Deze éene vlam verlicht beter, gelijker en in wijder kring dan de drie anderen te zamen. Als er zooveel licht van het gemeentebestuur uitgaat dan zullen bij het doopen en verdoopen van straten de namen van Oldenbarneveld, De Wit en Thorbecke niet te vergeefs in herinnering gebracht worden. De Kermis. {Vervolg). De Markt verder rondwandelende blijkt dat het aantal kramen even als hetgeen te koop wordt aangeboden, tamelijk wel overeenkomt met vorige kermissen, waarom we dan ook, na herinnerd te hebben dat in een drietal koffiehuizen, bij de wed. Groenewegen, de wed. Lauwereins en Nelisse, café chantant gegeven wordt, ons naar de Groen markt begeven. De daar geplaatste, zeer net ingerichte tent van den heer Van der Heem noodigt tot een be zoek uit. Behalve dat er goede muziek te hooren is en een flink concert- en operetten gezelschap optreedt, vindt men er een zeer ruime schaatsen- baan, waarop ook verschillende kunstrijders werk zaam zullen zijn. Een tweetal athleten, de heeren Christol en l'Espagnol, zagen we bewonderens waardige proeven van kracht afleggen, terwijl ook de werkzaamheden met gewichten, met het kanon en met de twee paarden geroemd mogen worden. Hetgeen men in de tent gebruikt is van goede qualiteit en billijk in prijs. Eindelijk komt aan de Heerenbeurs, die even als altijd met een aantal kramen bezet is, een woord ter vermelding toe. Ook hier vinden wij meest oude bekenden, die, blijkens hftu herhaalden terugkeer, daar geen slechte zaken schijnen te maken. De reeks der voorstellingen van het Antwerp- sche tooneelgezelschap van den heer Driessens werd gisteren avond geopend met Paljas, het overbekende drama, dat geen talrijk publiek naar den Schouwburg gelokt had, ofschoon men kon verwachten, dat het stuk, met den heer Driessens in de titelrol en mevr. Verstraeten als Magdalena, zeker zoo goed gespeeld zou worden als de krachten van 't gezelschap toelieten. De verwachting werd niet beschaamd. Zoowel de hoofdpersonen als de nevenfiguren, niet het minst Jaguidet, kweten zich verdienstelijk van hunne taak, hetgeen het publiek door herhaalde toejuiching toonde te waardeeren. Aan het einde dezer wandeling herinneren wij, voor zoo veel noodig, dat bet Middelburgsche muziekgezelschap Accelerando, even als vorige jaren, Zondag in het Schuttershof het sluitingsfeest van de kermis geeft. Een concert en bal benevens een vuurwerk, door den heer Hendrickx vervaar digd, zullen de laatste o ogenblikken van de kermis opvroolijken en verlichten. kadaster. Met den titel van ingenieur-verifi cateur in algemeenen dienst, op de standplaatsen door den minister Van financien aan te wijzen, tijdelijk belast met het toezicht op het vervaar digen der schattingskaarten en op de metingen, noodig ter voorbereiding van de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigen dommen de controleur der directe belast, en van het kadaster C. E. Last, te Zwolle. leger. Voor den tijd van vijf jaren gedeta cheerd bij het wapen der infanterie van het leger in N. I. de 2e luitenants G. N. A. de Vree en C. A. Poulus, van het 2e reg. inf. Vrijdag jl. werd door de Goesche school jeugd, zijnde de wegens het. minste schoolverzuim bekroonde leerlingen van vier openbare en éen bijzondere school, te zamen 505, het aangekondigde schoolfeest gehouden. Des morgens had de uit reiking der getuigschriften en spaarbankboekjes plaats gehad. Des middags begaf de geheele kin derstoet, door de onderwijzers geleid, zich per spoor naar Bergen op Zoom, waar men zich in den tuin van den heer Louws uitnemend ver maakte en onthaald werd. Des avonds te 6.40 had de terugreis naar Goes plaats, waar eene onafzienbare menigte de reizigers opwachtte en naar huis begeleidde. Gisteren ochtend nam te Rotterdam de cur sus in den zoogenaamden kinder-handenarbeid of huiselijke industrie, door Volksonderwijs geor ganiseerd ten behoeve der onderwijzers, die daarin zich bekwamen willen, een aanvang. De oproeping vond grooter bijval, dan het bestuur had verwacht. Vier en dertig onderwij zers uit verschillende streken van ons land meld den zich aan. Daar het maximum was gesteld op vier en twintig, moesten er tien solicitanten worden afgewezen. Van de toegelatenen werden drie verhinderd te komen, zoodat het aantal onderwijzers dat den cursus bijwoont een en twintig bedraagt. De kennisgeving dat sommigen verhinderd waren éen omdat hij geen verlof' van zijn gemeentebestuur kon krijgen kwam te laat, dan dat anderen in hun plaats konden worden uitgenoodigd. Het bestuur der afdeeling Rotterdam van de Maatschappij tot Nut van H Algemeen deed ook nu weder van zijne belangstelling in deze zaak blijken: het stelde een lokaal kosteloos voorden cursus beschikbaar in het gebouw in den Oppert. Benoemd tot leeraar in de wiskunde aan t gymnasium te Arnhem dr. Stenfert Kroese, met verleening van eervol ontslag als zoodanig aan de H. B. S. voor meisjes aldaar. De heer J. H. Klomp, predikant bij de N. H. gemeente te Vlissingen, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Katwijk aan zee. Mo or «I-Be vela® tl, 8 Aug. Leest men tegen woordig in elk nieuwsblad treurige berichten omtrent den te velde staanden oogst en de onbe rekenbare schade die het water te weeg brengt, dan komt men, mijns inziens, dikwijls tot de meening dat vele dier schrijvers erge pessimisten zijn. Ik kan natuurlijk niet oordeelen, hoe het ergens elders gesteld is doch hier ziet het er in verschillende opzichten droevig uit voor den land bouwer, en dengeen die er mede in betrekking staat. Van zware vruchten kan slechts bij uit zondering sprake zijn, de meeste zijn middelmatig of daar beneden. Over het beschot valt natuurlijk nog niet te oordeelen. Wel doet het warme weder na de menigvuldige regens de vruchten veel te snel rijpen. De erwten bijv., die op enkele plaatsen een goede opbrengst beloofden, zullen klein van stuk blijven en dus niet aan de ver wachting beantwoorden. Bovendien worden in deze streken de gewassen nog door een ware plaag bedreigd. Er vertoont zich r.1. een ontzaglijk heir van rupsen, die de bladeren der erwten afvreten, en alzoo de planten voor den tijd doen sterven en het stroo tot nul en geener waarde maken. En is dit afgegeten, dan schijnen deze lastige dieren te verhuizen naar paardenboonen, ponen en klavers, getuigen de enkele aangetaste blokken, die een akelig gezicht opleveren. Men kan zich dus een denkbeeld vormen hoe slecht het dezen winter ook voor de dieren gesteld zal zijn, te meer nog daar het hooi door den regen in qualiteit erg verminderd is. Wat de aardappelen betreft, de bekende en gevreesde ziekte breidt zich zoo sterk uit, dat de arbeider met zorg den winter te gemoet gaat. Zag de landbouwer, die verleden jaar ook niet op rozen ging, na de flinke vorst van dezen win ter met vreugde de toekomst in, het jaar 1879 zal, indien de prijzen der vruchten niet boven mate stijgen (wat evenwel niet te verwachten is, daar Amerika, onze geduchte concurrent, volgens de berichten weêr een uitmuntenden oogst heelt) voorzeker onder de onvoordeeligste gerekend kunnen worden De heer Völlmar, directeur van het muziekkorps der grenadiers en jagers, heeft dezer dagen aan een gedeelte van het publiek, dat alleen op concerten komt om te praten, eene gepaste les gegeven. In Zomerzorg te Leiden zat een gezel schap, gedurende eene uitvoering van genoemd korps, vlak bij de muziektent, luide te praten en beweging te maken. Eene aanmaning tot stilte, door een der muzikanten gegeven, werd met eene beleedigende uitdrukking beantwoord. Onmiddellijk deed de heer Völlmar de muziek ophouden, liet den eigenaar van Zomerzorg roepen en deelde hem mede, dat zijn korps zich niet meer te Lei den zou doen hooren. De le3 was verdiend; maar voor het Leidsche publiek, dat in zijn geheel niet verantwoordelijk is voor de lompheid van enkelen, is het te hopen dat de directeur nog op zijn besluit moge terug komen. De Amst. Ct. bevestigt het gisteren door ons medegedeelde bericht omtrent de uitlevering van Kerdijk. Als gevolg eener langdurige briefwisse ling tusschen de beide regeeringen, wordt hij heden uitgeleverd op de volgende voorwaarden. Hij kan in Nederland niet anders vervolgd worden dan1° wegens feiten die, overeenkomstig de bepalingen van de Belgische wet, bedriegelijk van aard zijn en zoodanig dat een hof van cas satie (een crimineele rechtbank) kennis ervan moet nemen; 2° wegens feiten, voor welke de beschuldigde niet kan inroepen de verjaring krachtens de Belgische wetten, alles in overeen stemming met de Belgische wet op de uitleve ringen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de Korte Geere alhier eene vechtpartij plaats gehad tusschen een tweetal korporaals der infan terie en eenige burgers. De korporaals, die niet tot het garnizoen van Middelburg behooren, trokken hunne sabels en brachten onderscheidene burgers lichte verwondingen en kneuzingen toe. Omtrent de verrassend spoedige ontdekking der daders van den juweelen-diefstal te Rotter dam, deelt het Eott. Nbl. nog het volgende mede. Ten huize van de wed. C. in de Kipstraat, hadden reeds sedert eenigen tijd een paar Duit- schers, Daggenhausen en Legrand genaamd, hun intrek genomen, die door niets bijzonders de aandacht trokken. Beiden stonden bekend als stille, ordelijke lieden, en waren de eigenaars der vroegere Rijnlandsche bazar, aan de Hoogstraat. In den vroegen morgen van Donderdag 11., te ongeveer 5 uren, waren beiden thuis gekomen en werden toen opgemerkt door een ander commen saal, die eveneens bij de wed. C. een kamer be woonde. Zonder eenig kwaad vermoeden te hebben, viel het dezen toch op, dat een der beide personen een groen zijden zak onder den arm droeg. Toen hjj echter eenige uren later den diefstal vernam en tevens hoorde, dat zijne beide contubercalen de stad hadden verlaten, onder voorwendsel, dat zij een bezoek aan den Haag wilden brengen, kreeg hij argwaan, vertelde zijn hospita wat hij gezien had en gaf haar den raad, de gesloten kamer der beide personen te openen en de politie kennis te geven van deze bijzonderheden. Die raad werd opgevolgd, en al spoedig vond men in de kamer eenige voor werpen, die aan het nog zeer vage vermoeden veel schijn van juistheid gaven. Er lag namelijk over den grond verspreid een aantal groen zijden koordjes, waarmede aan gouden voorwerpen ge woonlijk de etiquetten bevestigd worden en ook enkele koperen haakjes, die de sporen droegen, dat zij met geweld uit étuis waren gerukt. Een koffer, die door hen was achtergelaten, werd toen door de politie geopend en hierin vond men nog een aantal étuis en een zaag van het model, dat ook in den kelder van den heer Van Loon was gevonden. Volkomen gerust en vertrouwende, dat op hem geen zweem van vermoeden kon rusten, kwam Legrand Zaterdag middag weer naar Rotterdam terug. Hij had iets vergeten en liet zich van het Rijnspoor met een vigilante naar zijne woning brengen. Het spreekt van zelf, dat men den onergdenkende geen tijd liet om het vergetene te gaan halen en dat hij, nog nauwelijks uit het rijtuig gestapt, reeds in banden der politie was. Van het gestolene is reeds een groot gedeelte te Emmerik in beslag genomen. Evenwel is zeer veel nog niet gevonden, waarnaar het onderzoek ijverig wordt voortgezet. Een inspecteur van politie bevindt zich in Duitschland, belast met het onderzoek. Ter Men zen, 4 Augustus. Heden avond werd alhier aan het station van den spoorweg door den gemeente-veldwachter aangehouden en in verzekerde bewaring genomen, zekere H. Voor hans, een jongeling van 19 jaren, van Bergen op Zoom, die gereed stond met den trein naar Belgie te vertrekken, en die beschuldigd wordt eene som van 250 aan geld, benevens een bankbiljet van 40, te Middelburg te hebben ontvreemd, naar men zegt van een carrousselhouder aldaar. Heden middag was hij met den beurtman van Vlissingen hier aangekomen. Zware donderbuien, van regen, hagel en wind vergezeld, zijn Zondag middag in Gelderland en elders op de drukkende hitte gevolgd. Te Ame- rongen, Rhenen en Eist is de tabaksoogst door den hagel zwaar beschadigd en op sommige velden geheel vernield. Een inzender in de N. R. Ct. raadt, naar aanleiding van den juweelen-diefstal te Rotterdam, als voorzichtigheidsmaatregel voor dergelijke magazijnen, waar tonnen schats bijeen zijn, aan er 's nachts een poli tie-man in te posteeren. „Maar die, schrijft hij, is duur? Volstrekt niet. De beste politie-man i3 éen brandende gasvlam. Voor sluiting en voor beveiliging tegen dronken lui enz., neemt men traliewerk en men laat éen gasvlam in de hoogte branden om dan rustig naar bed te gaan. Te New-York zijn 's nachts alle magazijnen in diepe rust; maar de gasvlam waakt.' Een passagier van den stoom-tramwagen tusschen Den Haag en Scheveningen had Zondag weder de onvoorzichtigheid, dicht bij Scheveningen; van hel balcon van den wagen, waarop hij stond vooruit af te springen om zijn hoed te grijpen, die op den weg gevallen was. 't Gevolg was dat hij door den tweeden wagen overreden en op de plaats gedood werd. De ongelukkige behoorde, volgens zijne kleeding, tot den handwerksstand. Zijn naam is onbekendalleen werd in een zijner zakken een brief van zijne moeder gevonden, waaruit blijkt dat zijn voornaam George was. Een kunstenmaker in 'i Casino te Scheveningen viel Zondag avond van het zwevend rek en kwam op zijn hoofd terecht. Men vreesde eerst, toen hij bewusteloos werd weggedragen, dat hij den hals gebroken had, doch dit bleek gelukkig het geval niet te zijn. Men houdt hem zelfs thans voor buiten gevaar. Intusschen had eene zijner vrouwelijke mede-artisten, onder den indruk van het ongeval, eene inzameling te zijnen behoeve onder het publiek gehouden, welke ruim 1000 opbracht. Het verhaal is bekend, dat Peter de Groote na zijn bezoek in Holland van professor Ruijsch in Amsterdam een aantal anatomische praeparaten medenam, maar ze niet naar Rusland kon over brengen, omdat zijne bedienden den spiritus had den opgedronken, waarin de praeparaten bewaard werden. Iets dergelijks deed zich van tijd tot tijd in alle anatomische kabinetten in Rusland voor. Om daaraan een einde te maken mengde men te Moskou vergif in den spiritus en maakte dat bekend door biljetten, die in de zalen op hingen. De bedienden konden er zich dus voor gewaarschuwd houden. Toch viel een hunner als offer. De man was na het ophangen der biljetten in het museum aangesteld en dronk van den spiritus, waarin eenig belangrijk deel van een menschelijk lichaam bewaard werd. Hij stierf, wijl hij niet lezen kon en dus het gevaar niet kende. De Comédie Frangaise heeft hare voorstel lingen te Parijs hervat. Er heerschte groote nieuwsgierigheid naar de wijze, waarop het publiek Sarah Bernhardt zou ontvangen. De Parijzenaars hebben de zaak zeer juist opgevat. Zij hebben gemeend, dat het met de persoon van Sarah Bernhardt voorgevallene hun niet aanging, en zij hebben de groote actrice toegejuicht als vroeger. In Mei a. s. zal weder een Engelsch schip de onderzoekingen in de Poolzeeën voortzetten, in aansluiting met de Zweedsche, Hollandsche, Amerikaansche, Oostenrijksche en Deensche expe dities. Kapitein Cheyne, die het bevel zal voeren heeft door zijne onvermoeide pogingen te Londen eene Poolcommissie gevestigd, die reeds 49 sub commissies telt. Lord Derby begon reeds aan stonds met 100 te beloven. Uit Leipzig meldt men, dat de sociaaldemo cratische afgevaardigde Bebel nergens in die stad een lokaal heeft kunnen huren om eene redevoe ring tot zijne kiezers te houden. Men huurde toen eene stoomboot af om een tochtje op de rivier te doen en hield daar de politieke ver gadering. De bekende spoorwegkoning, dr. Strousberg, zal naar men verneemt te Berlijn een liberaal politiek blad oprichten, dat waarschijnlijk slechts de voorbode van andere ondernemingen zal zijn. De Vollcs-Zeitmg waarschuwt de goede Berlijners, wier neuzen en zakken gevaar loopen, met de vraag zijn de wonden, 'door de vroegere Gründer- zwendelarij geslagen, reeds geheel genezen Londen. Het Lagerhuis heeft eenparig een crediet van drie millioen pond sterling voor den Zoeloe-oorlog toegestaan. Bome. Door de regeering is eene nota aan Frankrijk en Engeland gezonden betreffende de aangelegenheden van Griekenland en Egypte. 'g Ctrnvenliage. Kerdijk is heden namiddag te 2 uren alhier aangekomen. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. kracht lucht zee N. Shields 2.5 ZW 2 reg. kalm Sylt 4- 3.4 W 2 betr. deining Hartlepool 2.8 ZW reg. Swiuemunde 3.2 N 2 mist Hamburg 3.5 wzw 4 z. bew. Delfzijl 1.2 zzw 1 bew. Groningen. 2.0 z 0 z. bew. Helder. 1.5 ZW 1 z. bew. kalm Yarmouth. z 3 betr. Vlissingen. -f 1.4 z 0 1. bew. Maastricht -f- 2.0 ZW 2 reg. Valentia 4.3 wzw 1 bew. kalm Portsmouth. ZW 2 goed kalm Grisnez ff- 1.0 zzw 2 z. bew. Parijs 0.1 stil betr. St. Mathieu. 2.1 zzw 4 betr. Biarritz. 1.5 NO 1 betr. Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: G. 0.6 V. des namiddags: Barometer te Middelburg (Graanbeurs)761 Thermometer 4Aug.'sav.llu.60gr* 5 's morg. 8 u. 62 gr. 's midd. 1 u. 76 gr, 's av. 5 u. 71 gr.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2