N°. 182. 122e Jaargang. 1879. Dinsdag 5 Augustus. Dit blad verschijnt dage lijk»; met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prys per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Ad verten tien: 20 Gent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère G. L. Daübb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. YEEMARKT TE MIDDELBURG. Middelburg 4 Augustus, De Kermis. Benoemingen en besluiten. COURANT. Donderdag den 7en Augustus 1879, Tan des voor. middags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgem. en wethoud. van Middelburg, SC HO REE, De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt be kend, dat op Woensdag den 6 Augustus 1879, des namiddags te half 2 uur een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 1 Augustus 1879. De burgemeester voornoemd, SCHORER. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woensdag den 6 Augustus a., des namiddags te half 2 uur, eeue openbare zitting houden, ter behandeling der volgende zaken: Onderzoek ge loofsbrieven nieuw benoemde raadsleden ^inge komen stukken; adres mej. H. J. Boone, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de gymnas- tiekschool; aanvraag concessie stoomtramweg VlissingenMiddelburg; begrooting bestuur der godshuizen 1880; rekening van het burgerlijk armbestuur 1878; beschikking onvoorziene uit gaven, begrootiDg burgerlijk armbestuur 1879; voorstellen van burgemeester en wethoudersa herhalingsonderwijs; b bestendiging gebruik Israëlitische school; c verkoop terrein Korte gist- straat; d wijziging gemeente-begrooting 1879; e machtiging procedure schuldvordering D. Bak ker erfpachtsrecht; voordracht vacature hulp onderwijzeres school Astaten van oninbare posten inkomsten- en honden belasting 1875 en 1876. Cloes, 4 Augustus. De heer mr. J. G. de Witt Hamer, burgemeester onzer gemeente, heeft zijn ontslag als lid van den gemeenteraad genomen. Van den luchtreiziger E. Damm ontvingen wij heden een bezoek, waarin hij ons mededeelde dat zijne voorgenomen opstijgingen tot zijn leed wezen en schade niet kunnen plaats hebben, dewijl hem bij zijn komst alhier gebleken is dat zoowel de ruimte in het Schuttershof als de capaciteit der gaspijpen voor de behoorlijke vulling van den ballon onvoldoende is. Oostburg, 3 Augustus. Alhier werd heden eene vergadering gehouden van de vereeniging Volksonderwijs tot het stellen van een candidaat voor de provinciale staten66, later 67, leden waren opgekomen. Bij de eerste stemming wer den uitgebracht op de heeren Vorsterman van Oijen te Aardenb. 15 stemmen. J. de Rooij, notaris te Zuidzande 21 K. F. Koksma, notaris te Sluis 3 Mr. P. C. J. Hennequin, burgemees ter van St. Kruis11 J. Lansen Croin9 F. J. Hennequin, kantonrechter te Oostburg2 S. Caveljé, aldaar.1 D. Theri Mz., secretaris te Oostburg 2 en 1 in blanco. Hieruit werd een drietal geformeerd, bestaande, daar de heer van Oijen bedankte, uit de heeren J. de Rooij, mr. P. J. C. Hennequin en J. Lan sen Croin, die de meeste stemmen hadden. De uitslag der stemming over deze personen was dat verkregen: de heer J. Lansen Croin 38, de heer J. de Rooij 16, de heer Hennequin 13 stemmen, zoodat de heer Lansen Croin, lid van den raad te Sluis, tot candidaat was gekozen. Alvorens tot deze laatste stemming werd over gegaan, was over de drie personen, waaruit ge stemd moest worden, door verschillende leden van gedachten gewisseld. den gemeenteraad plechtig geïnstalleerd in die betrekking. Een zeer talrijk publiek woonde de vergade ring bij. Cadzand 2 Augustus. Den len dezer smaakte de heer J. W. Blankert, genees-,heel-, en verlos kundige alhier, met zijne familie en vele zijner vrienden het voorrecht, gedachtenis te mogen vieren van zijne 4üjarige werkzaamheid als zoodanig in ons midden. Een fraai, geschenk, als blijk van waardeering der vele diensten, die de jubilaris der lijdende menschheid reeds bewezen heeft en naar wij hopen nog lang zal voortgaan te bewijzen, werd hem bij deze gelegenheid door zijne vrienden en vereerders aangeboden. Men schrijft ons: In uw nummer van den 1 Augustus 11. wordt, in een bericht, overgenomen uit de Goesche Cou rant de wenschelijkheid uitgesproken, dat de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen spoedig mocht besluiten te Ylake eeu los- en laadplaats te vestigen. De berichtgever van de Goesche Courant uit Hansweert is niet op de hoogte wanneer hij vermeent, dat Ylake inge richt kan worden voor het verzenden en ontvan gen van goederen, door de zorg der Exploitatie- maatschappijzulks dient te geschieden door het rijk. Den 31en Juli 1879 heeft te Washington de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrach tiging der consulaire conventie, den 23en Mei 1878 aldaar tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika gesloten. Oostburg, 2 Augustus. De heer Siemerink, benoemd tot burgemeester dezer gemeente, werd jn de heden gehouden openbare vergadering van De verkiezing voor een lid van de tweede kamer, die in het hoofdkiesdistrict Dockum moet plaats hebben, dewijl jhr. mr. J. H. F. K. van Swinderen heeft opgehouden lid te zijn dier ka mer, is door den minister bepaald op Dinsdag den 26en Augustus en de herstemming, zoo noodig, op den 9en September. Met 1 October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van 19 leerlingen aan de rijkskweek school voor vroedvrouwen te Amsterdam. Die leerlingen genieten van het rijk huisvesting, voeding, verpleging en onderwijs gedurende twee jaren, ten ware zij zich door wangedrag of door gebleken ongeschiktheid voor de betrekking van vroedvrouw, een verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Bovendien kunnen eenige uitwonende leerlingen aan de lessen deelnemen. Belanghebbenden worden uitgenoodigd, van haar verlangen om geplaatst te worden tusschen 1 en 15 September e. k. kennis te geven, voor Zeeland aan dr. B. Carsten, te 's Gravenhage. Voor de voorwaarden van toelating enz. ver wijzen wij naar de St.-Ct van heden. Volgens het Weekblad van het regt houdt de heer mr. N. F. van Nooten, oud-raadsheer te Utrecht, zich bezig met het ontwerpen van een nieuw wetboek van burgerlijke rechtsvordering. Daarbij zal gebruik gemaakt worden van het bestaande ontwerp van 1865, alsmede van andere voorhanden bouwstoffen en van de opmerkingen en beschouwingenwelke door rechtsbeoefenaren mochten gemaakt worden. Op deze wijze hoopt de schrijver aan de voornaamste klachten over onze bestaande procedure te gemoet te komen. De N. Eott. Ct bevat een voorloopig rapport aan de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Rotterdamsche Handelsver eeni- gingte houden op den 6en dezer, opgemaakt door de benoemde commissie van onderzoek, be staande uit de heeren mr. E. Bergsma, mr. J, van Gennep, S. A. Maas en P. J. Cantzlaar. Dit rapport beslaat bijna 5 kolommen com- pressen druk en is dus te uitvoerig om zelfs geresumeerd te worden. Het verlies, afgeschreven ten gevolge der jong ste financieele rampen, bedraagt 7.064.428.11. Het blijkt dat van 1872 af door Pincoffs reeds moeite gedaan werd om de Afrikaansche Han delsvereniging geheel met de Rotterdamsche te vermengen. Langzamerhand naderde hij tot dat doel. Slechts hij de commissarissen May en Sulzbachte Frankfort, ondervond dit plan voort- durenden tegenstand, die echter op de andere commissarissen, zoo in als buiten Nederland, zonder feu werking bleef. De slotsom van het rapport is dat het behoud der Rott. Hv., in verband tot het voornemen om zich alleen te bepalen tot de exploitatie van Feijenoord, in de eerste plaats gelegen is in de toepassing der meest mogelijke zuinigheid. De jaarlijksche administratiekosten bedragen, behalve kantoorhuur en onderhoud van meubilair, ongeveer f160.000. Wanneer eenige nog loopende zaken zijn afgewikkeld, zal de enkele exploitatie van Feij en- oord weinig administratie vorderen. Men kan die op de eenvoudigste manier inrichten. Bepaalde voorstellen doet de commissie daaromtrent niet, doch zij vestigt hierop de aandacht der directie. „Uiterlijk vertoon, zegt zij, moge voor sommige vennootschappen een noodzakelijk uit hangbord, voor andere een geoorloofde weelde zijnwaar het uithangbord geen dienst meer doet en de dividenden slechts in het verschiet liggen, acht uwe commissie een bescheidener inrichting passend en in alle opzichten tot betrachting eener gewenschie zuinigheid bevorderlijk." Ten slotte stelt de commissie voor, het aange boden ontslag van den directeur, den heer Then Bergh, met 1 October aan te nemen, daar deze naar haar gevoelen bezwaarlijk van onvoorzichtig heid vrij te pleiten is, door zich niet met de noodige kracht te hebben verzet tegen de han delingen van den president-directeur Pincoffs. Nog teekenen wij uit het rapport aan, dat de president-directeur een traktement van f 25.000 en de directeur een van f 20.000 genoot, bene vens een aandeel in de winst voor den eerste van 6 en voor den ander van 3 pet. Hoewel de kermisvermakelijkheden reeds sedert enkele dagen aangevangen zijn, hebben wij gemeend met de mededeeling van het belangrijkste dat zij dit jaar oplevert tot de „bs.-te week," nu de kramen met hunne uitstallingen gereed en de voorstellingen van de spellen aangevangen zijn, te moeten wachten. De vermakelijkheden zijn voor de echte kermis liefhebbers the great attraction, waarom wij die dan ook het eerst een bezoek willen brengen. Dewijl het tooneelgezelschap onder directie van Victor Driessens eerst heden avond, met de op voering van Paljas, in den Schouwburg op het Molenwater de rij zijner voorstellingen openen zal en het café-concert in het Schuttershof, als naar gewoonte, Woensdag aanvangt, bezoeken wij het eerst de groote Markt. De meening toegedaan zijnde dat natuur voor kunst behoort te gaan, beginnen wij onzen tocht bij de over het stadhuis geplaatste menagerie van de heeren Krichel en Batti. In een uit den aard der zaak klein bestek vinden wij daar een aantal roofdieren'uit verschillende werelddeelen vereenigd; de Amerikaansche heer en panterkat, de Afri- kaansche luipaard en hyena's, Duitsehe en andere wolven, een prachtig gevlekte Indische konings tijger, een drietal Aziatische en een sehoone Afrikaansche leeuw, huizen daar met apen, slangen, vogels enz. naast elkander. Een tweetal dierentemmers, de heeren Batti en Krichel Jr., begeven zich in de verschillende hokken en geven door hunne exercitien met de bewoners ervan, bewijs van wat wilskracht en dressuur vermogen. We zullen niet de verschil lende evolutien opnoemen die zij de leeuwen, tijgers, wolven en hyena's doen verrichten; doch er enkel op wijzen dat die alle met een gerust heid en zekerheid worden uitgevoerd, die de toe schouwers verbazen. De voeding van de verschillende dieren besluit de voorstelling. Naast de menagerie is het Grand theatre Wery geplaatst, dat we dus vervolgens, liefst in gezel schap der „kleinen," een bezoek brengen. Wij bezorgen hun daardoor een genot en ons zeiven eene ontspanning. Menigeen die, bij de eerste verkondiging van wat ten onrechte als „de leer van Darwin" bekend staat, eenigen twijfel uitsprak, zal, na de apen van den heer Wery gezien te hebben, misschien minder beslist zijn „onmogelijk" doen booren. De aap Hercules en. de mandril Samson, om er slechts een paar te noemen, maken sommige „heeren artisten" beschaamd. Ook de honden verdienen vermeld te wordenzij werken over het algemeen goed. In een miniatuur cirque worden een paar goed gedresseerde paardjes voorgesteld, terwijl de gymnastische toeren en de exercitien op een ijzeldraad en het zwenkkoord door de acrobaten van het gezelschap flink worden uitgevoerd. Tot slot wordt eene pantomime gespeeld. Het theatre van Mullens, geeft aardige mario netten te zien, waaronder ook sommige die plot seling een andere gedaante aannemen en daardoor wel den lachlust kunnen opwekken. Voorts wordt uit een koffer vlug en handig een meisje wegge- gooeheld, terwijl ook hier eene pantomime de voorstelling besluit. Het cosmorama en panorama van J. Damman, dat tegenover de vleeschhal geplaatst is, geeft gelegenheid om, door fraaie stereoscopen, opera's, merkwaardige gebouwen enz. te zien; verder vindt men er kijkglazen, waardoor komische en ernstige tafereelen te aanschouwen zijn, waar onder enkele aan de laatste Rotterdamsche catas trophe zijn ontleend, en ook eenige mechanieken. Voorts geven een drietal schiettenteu, de een al fraaier dan de andere, gelegenheid cm het bezit van een vaste hand en juisten blik te bewijzen. Dit onschuldig vermaak vindt steeds meer en meer liefhebbers. Aangezien ieder in 't publiek toestemt dat waarzeggerij en kaartleggerij, al is het ook kermis, niet meer in de negentiende eeuw te huis behooren, en men niet mag verwachten dat iemand zich een horoscoop zal laten trekken, of uit de lijnen der hand de toekomst doen voorspellen en even min den Spiegel der Liefde zijn vertrouwen zal schenken, gaan we die tenten stilzwijgend voorbij, om een oogenblik bij de carroussels te blijven staan. Te oordeelen naar het talrijk publiek dat er zich steeds omheen en in bevindt, zijn deze draai molens nog altijd even gewild. Nu ze er reeds orkesten op na gaan houden, die, zonder mede lijden met de gehoorvliezen der omstanders of omwonenden, ieder een verschillende wijs blazen, vergen zij wel wat te veel zelfs van een kermisgast, al is hij niet muzikaal. 't Schijnt nu eenmaal dat met kermis al wat oorverscheurend en leelijk is, ongestraft aan de gehoor- en gezichtszenuwen van 't publiek mag opgedrongen worden. Een nederige bede aan da „machtb ebbenden" in onze goede stad, om in dit opzicht de grenzen van 't redelijke toch niet a te ver te doen overschrijden, beeft dan ook zeker niet veel kans op verhooring. Wordt vervolgd.) burgemeesters. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan C. C. Alberti, als burgemeester der gemeente Zwartewaal. pensioenen. Terzake van langdurigen dienst op pensioen gesteld de kapt. ter zee K. F. R. Andrau, onder toekenning van eene verhooging van 900 's jaars voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Terzake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken op pensioen gesteld de kapt. Ie kl. bij het korps mariniers D. C. W. Suther land, onder toekenning van een jaarlijkseh pen sioen van f 1400, en van eene verhooging van f 450 's jaars, voor werkelijk verblijf in mili tairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. marine. Bevorderd bij het korps mariniers tot luit.-kol., de kapt. Ie kl. F. A. van Braam Houckgeesttot kapt. Ie kl., de kapts. 2e kl. P. S. C. A. Courier dit Dubekart en P. Span jaard; tot kapt. 2e kl., de le luits J. H. van Wely en C. J. Visser, en tot len luit., de 2e luits. L. H. J. L. Vogelvanger en J. M. Ripping. belastingen. Met intrekking van het kon. besluit, waarbij G. J. Buekers is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Blokzijl c. a., is genoemde ontvanger bevestigd in zijne betrekking van ontvanger derzelfde mid delen te Wijk bij Duurstede c. a. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1