®mmjjk üümfljfc#. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerkni euws, Landbouw. Marine en leger. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen; 1 Augustus des morgens te 8 uren. N. Shields 3 zzw zo zzw NW z z NNW 3 I noodlijdenden. Wij stemmen met dit denkbeeld ten hoogste in, maar een almoes blijft een almoes; indien wij de bewoners dezer streken eenigszins vermeenen te kennen, gelooven wij, dat zij liever door eigen krachtsinspanning het stukje brood willen verdienen om door den winter te komen. De hooge regeering kan hun daarin met goed gevolg te hulp komen. Indien met de aanstaande manoeuvres de lichting van 1876, voor zooverre deze de bewoners der overstroomde landen betreft, wierd vrijgesteld om daaraan deel te nemen, indien bovendien de lichting van 1878 onmiddellijk werd naar huis gezonden, dan zouden er vele handen vrij komen om opnieaw den grond te bebouwen, die onder water is gezet, om daarvan die producten te oogsten, welke, in dien het weder goed blijft, nog kunnen groeien. Honderden handen zouden dan vrij komen voor den veldarbeid. Het vaderland zal er zeker niet onder lijden, wanneer een gedeelte der troepen, die aan de manoeuvres moeten deelnemen, daarvan ontslagen worde. De welvaart dezer streken is voor dezen zomer geknakt; wanneer echter de noodige handen worden beschikbaar gesteld, dan zal niet alles1 verloren zijn. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats de gemeente Naarden, P. Munnikhuizen, candidaat- notaris aldaar. rechterlijke macht. Op verzoek, eervol ont slag verleend aan mr. Gr. S. van Delden, als griffier bij het kantongerecht te Meppel. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan H. Mensonides, als burgemeester dei- gemeenten Hensbroek en Obdam, en zijn benoemd tot burgemeester der gemeente Hensbroek J. J. Willinge en tot burgemeester der gemeente Obdam J. Buis Pz. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Breskens, L, H. Stolk, thans assistent ten postkantore te Tiel. geneeskundige dienst. Tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Ned.-Indië, dr. F. J. M. Tiebig. koloniën. Benoemd tot lid in den raad van Ned.-Indië de heer J. P. Sprenger van Èyk, thans algemeen secretaris van het gouvernement van Ned.-Indië. In de voortgezette algemeene vergadering van het Nederlandseh Onderzvijgersgenootschetp die te Botterdam gehouden werd, zijn in het reglement der onderwijzers-spaarbank verschil lende wijzigingen gebracht. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren Degenhardt, voorzitter, Van Otterloo, onder-voorzitter, Bloem, eerste secretaris, alle te Amsterdam, Slangen, te Haarlem, Van Dijk, te Leiden en De Jong, te Stiens. De volgende algemeene vergadering zal in Juli 1880 te Amsterdam gehouden worden. De heer Th. N. Crousaz, predikant te Noord- wijk a/Zee, heeft voor het beroep naar Koude- kerke bedankt. Te Biggekerke is bij de N. H. gemeente beroepen de heer Mense, predikant te Zwijndrecht. Naar men ons mededeelt is in de omstreken onzer gemeente de aardappelziekte in de laatste dagen onrustbarend toegenomen, tengevolge waarvan de vroege soorten gerekend kunnen worden ge heel weg te zijn. In latere soorten heeft zich eveneens de ziekte vertoond. De raden der gemeenten Zevenbergen, Blun dert, Hooge en Lage Zwaluwe, Oudenbosch, Hoeven, Etten en Leur en Terheijden, die zich den len Mei 1878 tot een vereeniging hebben gevormd, met het doel om voor gezamenlijke rekening een veearts aan te stellen en te bezoldigen, die meer bijzonder belast zal zijn met het onderzoek en de behandeling van besmettelijke ziekten ouder de paarden en runderen en het kosteloos inenten van runderen tegen besmettelijke ziekte, zijn voor nemens de te dier zake met den veearts Moutens gesloten overeenkomst met li jaar te verlengen. f kolen, 30 Juli. „Des klagens gee li eind" is men geneigd uit te roepen, nu op de menig vuldige regens der vorige dagen deze groote hitte is gevolgd. Druk is het voor den landbouwer, die zich haasten moet het hooi, dat zoo lang op zich heeft laten wachten, binnen te krijgen. Gelukkig komt het nu nog al wel iu de schuur en over treft het vrij algemeen de ongunstige verwach ting. Maar wie langs onze velden rijdt, ziet met smart naar de vele aardappelvelden, die een treurig gezicht opleveren. Om het koude voor jaar zijn de meeste aardappelen, die hier, waarschijnlijk naar het Engelsch, potaten ge noemd worden, laat gepoot, en door den regen zijn ze langzaam ontwikkeld. Nu komt de felle droogte, die het loof doet verdorren en den knol in zijn groei belemmert. Bijna zonder uitzonde ring zijn de aardappelakkers zwart en is reeds op vele plaatsen de knol aangetast. De gevreesde ziekte vertoont zich hoe langer hoe duidelijker. Vele menschen moeten de helft van de gerooide aardappelen weggooien, omdat ze geheel of ge- deeltelijk zijn aangestoken. Het „brood der armen" dreigt in ons eiland duur te worden. Waar moet het van den winter heen? De ar beider verdient dezen zomer weinig; de boer heett weinig hoop op een ruimen oogstde am - bachtsman dientengevolge minder werk. Het moge waar zijn„klagers geen nood"er is reden tot bezorgdheid. De luit. t. z. Ie kl. H. Quispel, le officier aan boord van Zr. Ms. ramschip Stier, wordt overge plaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, belast met de waarneming dei betrekkingen van adjudant bij den directeur en kommandant der marine en van officier van politie op 's rijks wert aldaar, en vervangen door den luit. t. z. le kl. P. le Comte. De minister van oorlog, in aanmerking nemende, dat eenige jongelingen, welke zoowel het examen voor adelborst bij de koninklijke marine, als voor kadet bij de koninklijke militaire aka- demie afgelegd en aan de vereischten voldaan hebben, aan eene plaatsing als adelborst de voor keur geven, en dat dientengevolge eenige plaatsen voor kadet beschikbaar zijn geworden, waardoor de vroeger medegedeelde opgave wijziging onder gaat brengt in de St. Ct ter kennis van belang hebbenden dat met ingang van September a., tot kadet bij de koninklijke militaire akademie zullen worden benoemd: Voor de infanterie hier te landeW. L. Over- duyn; H. B. Pothoff; C. van 't Sant; W. F.Hart man J. G. KistH. L. van Hooff; H. van Breen; C. H. Tielenius Kruythoff; H. S. Hordijkjhr. G. A. A. Alting van Geusau; J. D. Enderle; J. A. L. Roeloffs; G. H. van Winsen; C. M. PhaffH. CroockewitF. A. C. RnyschW. J. van der StuytJ. C. H. "V crschoor. Voor de cavalerie hier te lande: E. W. baron van der CappellenA. B. F. Feickens. Voor de artillerie hier te lande: A. C. M. Alewijn; J. W. van Visvliet; J. L. van Nahuys; V. Noest; C. E. BaudF. de Fremery; J. C. E. van Deventer; H. G. de Bruyne; G. Tromp; C. C. van Altena; D. A. M. G. PlanckenD. G. van der Voort Maarschalk. Voor de genie hier te lande: J. E. Yerbrugh; J. S. Bax; P. Reese. Voor de infanterie in Oost-IndieP. Bodemeijer; M. A. van Heekeren; E. M. Uhlenbeck; J. Adama van Scheltema; C. W. M. Beugel; W. van Kooten; C. Exel; A. Kisjes; R. G. H. A. Vorsterman van Oyen; P. Methorst; J. F. T. Bloem; P. J. Wijers; J. PeelenJ. Hildering P. W. Scheffelaar Klots H. T. van IJsseldijk; J. J. A. Gaade; J. L. A, de GraveP. C. Hoinpe. In de opgave voor de artillerie en genie in 0.1. is geen verandering gekomen. De kadetten, bestemd voor den dienst hier te lande, moeten zich op Woensdag 3 September en zij die bestemd zijn voor den dienst in O. I., op Donderdag 4 September e. k., des voormid dags vóór tien uren, aan het gebouw der akade mie, te Breda, bevinden. De Athst. Ct. verneemt, dat Kerdijk, op wiens eenige malen herhaald verzoek om invrijheidstelling afwijzend is beschikt, uitgeleverd zal worden, zoodra voldaan zal Zijn aan de laatste formalitei ten, welke in acht zijn te nemen. Zijn advocaten hebben nl. afgezien van hun voornemen om bij het hof van cassatie in beroep te komen van het advies van het hof van appèl. Gisteren avond is zekere A, landbouwer te Serooskerke, die in beschonken toestand, in dolle vaart, met paard en wagen door de stad rende en in de Vlissingsehe straat een vrouw omver had gereden, in arrest genomen. Het paard en voertuig werden door de politie gestald. Ter Neuzen, 1 Augustus. Heden morgen viel een jongeling van 12 jaren van de tjalk van schipper A. Kamp, van de Langstraat, alhier in het kanaal en werd eenige uren later levenloos opgehaald. Te Sint Kruis zijn bij den landbouwer E, Bonte in den nacht vijf stuks rundvee uit eene weide ontvreemd. In drie achtereenvolgende jaren zijn dergelijke diefstallen ten nadeele van denzelfden landbouwer gepleegd, zonder dat het de justitie tot nu toe gelukt is de daders te vinden. Sommige vleeschhouwers te Deventer hebben in den laatsten tijd den prijs van het rundvleesch met 10 et. per kilogram verlaagd. De eerste prijs van de Ilaarlemsche paarden- loterij, een landauer, bespannen met twee schim- mel-ruinpaarden, is gevallen op het nummer in bezit van drie kaaskoopersknechts te Alkmaar. Onder de Laatste berichten werd in een gedeelte der oplaag van ons nommer van gisteren nog melding gemaakt van een belangrijken dief stal, in de onmiddellijke nabijheid van het hoofd bureau van politie te Rotterdam gepleegd. De N. Eott. Ct meldt daaromtrent het volgende. Gisteren nacht heeft alhier een brutale inbraak met diefstal plaats gehad in het magazijn van gouden en zilveren werken van den heer Van Loon, op den hoek der Kipstraat en Gedempte Botersloot. De daders hebben het zoo voor zichtig aangelegd, dat eerst des ochtends bij het openen der afsluitingen van de ramen iets er van kon worden ontdekt. Zij hebben namelijk het kelderluik op het trottoir in de Kipstraat geopend, en eenmaal aldaar in het sousterrein afgedaald, hadden zij alle gelegenheid en tijd om hun bedrijf voort te zetten. Om van daar tot bij de winkel kasten door te dringen, moesten zij eerst een zoldering doorzagen. Zoodoende zijn zij gekomen tot achter een der middelste winkelkasten, waar van zij vervolgens het onderste paneel geheel hebben uitgezaagd. Toen dit was gelukt, hadden zij slechts door de gemaakte opening te kruipen om in den winkel de handen geheel vrij te hebben. Aldaar hebben 'zij uit twee kasten de rijke ver scheidenheid van juweelen en andere kleinodiën weggekaapt, met achterlating van alle etui's, doosjes en andera voorwerpen, waarin die kost baarheden te koop lagen. De waarde van al het gestolene kan op f 100,000 worden begroot. Als een bewijs dat zij met de localiteit goed bekend en dus op alle moeilijkheden verdacht zijn geweest, vond men in het kelderruim en overige door hen bezochte ruimten eenige verschillende soorten van zaagjes en booren. Zelfs zijn zij zoo voorzichtig geweest, dat zij eenige groote kristallen vazen en andere voorwerpen, die in de kasten stonden, op de tafels hebben gezet, vermoedelijk uit vrees dat die dingen konden omvallen en daardoor geraas zouden veroorzaken. Een opmerkelijk feit is, dat een der gemaakte openingen zoo nauw is, dat slechts iemand van tengere gestalte, met moeite er doorheen kon. Het spreekt van zelf dat de justitie ijverig in de weer is om de daders op te sporen. Naar men zegt, heeft er des nachts in de nabijheid een rijtuig gestaan en ook zijn er den vorigen avond een paar vreemdelingen in den winkel geweest, die, na zeer lang alles nauw keurig in oogenschouw te hebben genomen, slechts een kleinigheid hebben gekocht. Maar of en in hoever dit met het misdrijf in verband kan staan, schijnt niet bekend te zijn. Naar men verneemt, zal de tegenwoordige houten duiker op het gestremde punt in de ge meente Bergen op Zoom voor zooveel noodig worden hersteld, om, met het oog op de toe komstige kanalisatie van de Zoom, waardoor dit werk komt te vervallen, geen grooter onkosten te maken dan hoog noodig zijn. De kosten be groot men na op 400 a 500. RNbl.) De maatschappij, welke te IJmuiden eene groote uitgestrektheid grond in eigendom bezit, heeft aan den bekenden architect Bert Brouwer de uitvoering van een gewichtig plan opgedragen; namelijk IJmniden tot eene groote badplaats te maken. Op het hooge duin, dat zich eenigszins rechts van het zuiderhootd verheft, zal een badhuis verrijzen, dat minstens 150 kamers bevat, en zich met twee gaanderijen naar de daarachter gelegen vallei zal uitstrekken. Op het groote terras vóór het badhuis zal men aan de eene zijde het uitzicht genieten op de beide hoofden; links breidt zich een strand uit, ruimer dan dat te Scheveningen, en voor het baden als het ware geschapen. De eentonigheid, die sommigen allicht aan de zee verwijten, wordt hier weggenomen door het steeds afwisselend schouwspel van het druk verkeer, door het onophoudelijk gaan en komen van sleep- booten, loodskotters, visscherachuiten, mailbooten en driemasters. Aan de achterzijde van het op te richten bad huis biedt een uitgestrekt dal gelegenheid tot den aanleg van een park, dat, tegen de Zuidwesten winden beschut, alle kans heeft van welig te tieren. Eene waterleiding in dit duin stelt tevens in staat om in het midden der galerijen fonteinen te doen springen, en deze plek in een lustoord te herscheppen. Van de gaanderijen af schakelt zich eene reeks villa's langs den parkaanleg, tot deze overgaat in een breeden boulevard, aan weerszijden door sierlijke woonhuizen omzoomd. Deze boulevard sluit zich bij het thans bestaande IJmniden aan, en biedt links en rechts gelegenheid, door het aanleggen van dwarsstraten, om het IJmuiden der toekolnst zooveel uit te breiden als wenschelijk mocht zijn. Het einde van den boulevard zou het station eener spoorweglijn zijn, die men zich voorstelt, dat IJmuiden direct met Amsterdam verbinden zal. Amsterdam zou dan zijn eigen badplaats hebben, die even gemakkelijk te bereiken was als Scheveningen voor 's Gravenhage. Men herinnert zich, dat in het Noord- Hollandsche dorp Petten, voor de verkiezing van een raadslid, iemand in herstemming kwam, die lezen noch schrijven kan, en wiens verkiezing'de hoofdonderwijzer daarom ontried. Gelukkig is dit verlichte lid niet gekozen. - Dinsdag nacht is op het buitentje van den heer S. te Baarn, die zich tijdelijk te Zantvoort bevindt en zijne woning gesloten had, ingebroken, onder de volgende merkwaardige omstandigheden. Door onder het kelderraam te graven en eenige ijze ren staven door te breken, zijn de inbrekers eerst in den kelder gekomen, waar zij zich aan den voor handen zijnden wijn danig te goed hebben gedaan. Van daar zijn zij in de keuken gekomen, waar de een den invloed, van den wijn derwijze begon te gevoelen, dat hij al spoedig languit op den grond viel en bleef liggen. De ander is, gewapend met een koevoet, verder gaan zoeken en kwam weldra voor een gesloten deurdie hij met veel moeite van onderen oplichtte. Nu wilde echter het toeval, dat aan de andere zijde van die deur in de keuken eene kast met porselein stond. Deze kantelde tengevolge van een stoot van de deur, viel op den in de keuken liggenden man en ver brijzelde éen van diens beenen boven de knie Op zijn hulpgeschrei kwam de ander aanloopen en nu was goede raad duur. Met veel moeite sleepte hij zijnen gewonden kameraad weder door het kelderraam naar buiten en verder naar huis, echter, naarzieh laat hooren, een spoor achterla tende, dat het voor de justitie niet moeielijk maakte de daders te vinden. Zij werden gearresteerd en bleken twee gezeten inwoners van Baarn te zijn. - Te Breda waar de burgemeester, de heer De Man, in herstemming was met den heer Van Dam, is eerstgenoemde herkozen met 428 tegen 399 stemmen, welke op den candidaat der clericalen waren uitgebragt. De Bredasche Courant, ofschoon blijkbaar niet onvoorwaardelijk ingenomen met den burgemeester, verheugt zich over dezen uitslag. Nu toch blijft Breda de eenige stad in Noord-Brabant en Limburg, zegt het blad, waar het gezag niet i handen der clericalen is. Zij richt tot de liberale leden de waarschuwing, om steeds het bewijs te leveren van kunde en ijver en vooral van zelf standigheid. Een zekere Mc Cormick doet in New-Yorksche bladen eene oproeping aan zijne geestverwanten tot het oprichten van een flink Amerikaanscb corps tot ondersteuning der dappere Zoeloes, „die tegen de despotische macht van Engeland voorde men- schelijke vrijheid een bewonderenswaardigen strijd met doodsverachting voeren." De man komt nn misschien wel wat laat. Ieder, die het heerlijke Berner Oberland be zocht heeft, bent den Giessbach, die in verschil lende grootere en kleinere watervallen Dederstort in het Brienzer meer. Een eindje bergop ligt een hotel, van welks terras men den ganschen waterval, die 's avonds verlicht wordt, kan over zien. De eigenaars van dit hotel hebben nu den reizigers, die bij hen komen, de twintig minuten stijgens uitgespaard, die het logement van den oever scheidt. Door de kracht van den waterval zelf wordt een ketting zonder eind in beweging gebracht die aan de eene zijde een wagen langs rails naar boven en aan de andere zijde een naar beneden voert. De gansche baan is niet meer dan 300 meter lang en stijgt onder een hoek van 27 graden. Ook in Denemarken heeft de storm van 20 en 21 dezer veel schade gedaan. De moestuinen in de bunrt van Kopenhagen zien er deerlijk uit. De erwten zijn zoo goed als geheel weg; de vruehtboomen zijn kaal gewaaid en de grond is bedekt met het onrijpe ooft. Het grootste deel van den hooioogst is vernietigd, en de boeren rijden met wagens op wagens hun verrot hooi op den mestput. AUes wijst op een slechten oogst en harde tijden voor den landbouwer. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. krach t lucht zee 5.6 ZW betr. kalm Sylt -f- 0.5 ZZO 1 mist Hartlepool 8.1 ZW betr. kalm Swiuemunde -f 0.9 OZO 1 z. bew. Hamburg 0.9 ZO 2 betr. Delfzijl 2.0 ZW 0 betr. Groningen. 1.9 Z 0 betr. kalm Helder. 1.6 ZW 0 z. bew. Yarmouth. 2 bew. kalm Vlissingen. 2.0 0 z. bew. Maastricht 1.1 1 betr. Valentia -(-1.3 2 bew. deining Portsmouth. ZW 5 betr. deining Grisnez 2.5 2 z. bew. Parijs 2.4 2 helder St. Mathieu. 3.3 mist Biarritz. 2.9 O 1 bew. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 0.9 V. des namiddags: Barometer te Middelburg (Graanbeurs)764. Thermometer 31 Juli-'sav. llu. 65gr. 1 Aug. 's morg. 8 u. 68 gr. 'smidd. 1 n. 76 gr* 's av. 5 u. 72 gr.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2